Boelwerf gaat ten onder Extra lage hypotheekrente nu 0,4% actiekorting! e VN'ers in Bihac Uitstel van executie voor Etten-Leurse PET-flessenfabrikant Skillpack Vlaamse deelregering verwerpt reddingsplan van Begemann Zwaar transport van Terneuzen naar Arnhem Landbouwminister vindt inkrimping van veestapel noodzakelijk ECONOMIE A5 Na uitstel van betaling voor Helmondse mestverwerkingsfabriek Promest: Trucks brengen mest naar Zeeland en West-Brabant ECONOMIE KORT HEEFT ED VAN THIJN NOG MEER VAN DIE ONTHULLINGEN OF KUNNEN WE EVEN ONGESTOORD GENIETEN? NOVEMBER 1994 A4 ND KORT •spreidt aids' et tegen aids, maar draajt Dat is de strekking van een maandblad Studi Cattolid, servatief-katholieke orgar»- t uitgewerkt door prof. J. esiologie van de Universt- poriën die groot genoeg zip rus door te laten. Volgens oms mazen van 25 tot Het kleinste, bekende virus cht is hepatitis-B en dat |s ducenten. e jeugd heeft dinsdag een 29-pur- jongeren meer zeggenschép van de maatregelen is egi zen lokale bestuursfuncties ok voor het burgemeesterj- van een regeringscommissie n gewelddadige protesten h n massaal tegen een late e regering om de werklooj- n te verlagen. jden draadje itie in Ierland is nog steecfe chte' excuses die de consefr gisteren aanbood voor hd sen van zijn kabinet gering Ids eigengereide optreden bj procureur-generaal Harrj elehan ongeschikt voor dt bour vooral steekt is dal eft gedrukt. Vandag spreek! molds excuses voldoen. oedgolf Filipijnen 'jn dinsdag omgekomen toen olven het Filipijnse eiland ad volgens een Amerikaan! 7,1 op de schaal van Richter nd. olven van 10 tot 15 meter houten huisjes en woninkjes en. or Oekraïne kraïne meer dan 400 miljoen penarsenaal in het land te taat voor hoge kosten om de ire raketten te vernietigen, sland samen al meer din 300 apens wegdoet. week het parlement zover te oorgoed op te geven en toe te1 'drag. Dat staat slecht! vijf dood bedreigd gere voorzitter van de ïarti oud-premier van de Wailse :dreigd. Spitaels geniet siids rming. Of het dreigement te 'Luikse affaires',—- het cm- e helikopterbouwer Aguita oest aftreden en de moord rp is niet duidelijk, reigd, maar werd door etn hoogte gebracht. Volgens hit en is de datum waarop ce leegd inmiddels verstreken. nbos Pieter van Hoorn wijst op d< de mobiele keuken en het naar Bihac," zegt hij. iouwde bar waar een originele ifietnam-sfeer heerst. ,Als de strijdende partijen er- *ens echt knokken, dan gooien :e het gebied dicht en komen wij er toch niet in," zegt Van Hocrn. „Onze aanwezigheid zal er liet voor zorgen dat de oorlog stopt. Kijk, lokaal gezien doen we goe de dingen. We knappen een ichooltje op, begeleiden een voedselkonvooi en geven de moslims hier een zekere bescher ming. Maar in het groot: Wiezijn wij nou? Niemand trekt zich toch iets aan van de VN." Nu de Nederlanders officieel hun gebied hebben overgedragen aan Zweedse VN'ers, rest hen op dit moment niets anders dan wachten op het sein voor vertrek naar Bihac. Zondagochtend ,s de eerste Nederlandse verkenring- seenheid alvast richting Bhac vertrokken om te kijken ol en wanneer de Nederlanders kun nen verkassen. Het grote probleem lijkt echier de toegankelijkheid van let nieuwe gebied. Want tot nu 1oe houden de Servische belegeraars de Bihac-enclave volledig afge sloten van de buitenwereld. Nie mand komt er in of er uit, Van daar dat het nog wel eens lang kan duren voordat de 180 Ne derlandse blauwhelmen uitein delijk Bihac zullen bereiken. Maar met de winter in het voor uitzicht moet de Nederlandse eenheid binnenkort vertrekken uit Simin Han, want anders ko men de pantserwagens en de I jeeps de bergachtige paden niet meer over. Naar verwachting zullen de Nederlanders geduren- Ide het wachten op toestemming om Bihac in te gaan, worden ondergebracht in de Kroatische havenstad Split of Zagreb. De Navo heeft gisteren formeel besloten het wapenembargo te gen Bosnië te handharen. PESTEM WOENSDAG 16 NOVEMBER 1994 yan onze verslaggever Breda - Skillpack heeft van de president van de Bredase rechtbank uitstel van executie gekregen. De veiling van de aandelen van Skill pack Holding door MeesPierson en Alpinvest, die voor vandaag was gepland, is tot 1 december van de baan. Omdat de Bredase rechtbank tegelijker tijd in een andere zaal het faillissement van Skillpack Holding uitsprak en de rechter-commissaris een afkoelingspe riode van een maand met een mogelijke verlenging van nog een maand heeft gekregen, heeft het PET-flessenbedrijf enigszins lucht gekregen om een nieuwe financier te vinden. De ING Breda is bezig met twee over namekandidaten voor Skillpack Etten- Leur, waar negentig mensen werken. Mr. J. Velenturf, advocaat van Skill pack Holding en directeur ir. C. Killes- tijn, zegt in een reactie de uitspraak van de president in het kort geding tegen de bank MeesPierson en Alpinvest als 'fan tastisch nieuws' te beschouwen. Skillpack is daarmee echter nog niet uit de problemen. De bank houdt nog steeds de geldkraan dicht, wat de pro- duktie in gevaar brengt. De Nederlandse Credietmaatschappij waarschuwt alle leveranciers dat er geen kredietverzekeringen worden ver strekt voor transacties met Skillpack. De geruchtmakende zaak heeft boven dien een negatief effect op de klanten, die kopschuw worden. De uitspraak is vooral een morele steun in de rug van grootaandeelhouder/di recteur ir. C. Killestijn en zijn perso neel. Die verzetten zich fel tegen de gedwongen verkoop van de aandelen door de financiers, die op die manier de zeggenschap in het bedrijf wilden ver werven. De eerste stap zou het ontslag van Killestijn zijn geweest. Met de uitspraak zegt de president feitelijk dat zowel de overval van vorige week donderdag, toen de financiers op een achternamiddag de zaak wilden bekokstoven, als de wel aangekondigde veiling van vandaag, onrechtmatig zijn. De uitspraak, die verder een dwangsom van vijf miljoen gulden en veroordeling van de financiers in de kosten van het geding behelsde, is nog niet op schrift gezet. De motivering van het vonnis is dus nog niet bekend. Materieel is de uitspraak in kort geding van minder belang, door het faillisse ment van de holding. Volgens advocaat mr. Velenturf is er een afkoelingsperio de vastgesteld van een maand, terwijl de curator die termijn nog met een maand kan verlengen. Gedurende die periode kunnen de fi nanciers als pandhouders niet hun recht uitoefenen om de aandelen te verkopen. De financiers wilden gisteren niet rea geren op de uitspraak. Van onze verslaggever Willem Reijn Brussel/Temse - Het doek valt voor de Begemann-deel- neming Boelwerf-Vlaanderen. De Vlaamse regering heeft gisteren na twee extra spoedzittingen de laatste voorstellen van de Begemann-topmannen André Deleye en Joep van den Nieuwenhuyzen verworpen. Het reddingsplan van de Boel werf was volgens de Vlaamse minister-president Van den Brande niet aanvaardbaar: er werden nieuwe engagementen van de Vlaamse regering ge vraagd. Begemann was nu wel bereid om met een rechtstreekse bijdrage van 500 miljoen Belgische franks en een lening van 750 miljoen frank voldoende geld op tafel te leggen. Dat bedrag was vorige week door de Vlaamse regering geëist. Maar daar stonden nu weer nieuwe eisen van Bege mann tegenover. De Vlaamse regering zou tegen vallers moeten compenseren, mocht de Europese Commissie bezwaar hebben tegen de prijzen waartegen twee nieuwe tankers zouden worden gebouwd. Een wegvallen van Europese subsidie zou moeten worden gecompen seerd door Vlaams geld. Dat acht Van den Brande onaanvaard baar en wellicht ook onwettig. Begemann-adviseur Van den Nieuwenhuyzen noemde de be slissing van de Vlaamse regering gisteren 'onbegrijpelijk'. Het concern wil nu opnieuw onder handelen, omdat zij nog steeds mogelijkheden ziet voor de werf. Brussel verwacht echter niets van nieuwe besprekingen. De afwijzing betekent recht streeks de ondergang van de laatste grote Belgische werf waar nog zeeschepen worden ge bouwd. Voor de 1100 werkne mers zal een gang naar het dop lokaal volgen. De afgelopen dagen is tot diep in de nacht onderhandeld tussen de Vlaamse regering en de Bege- mann-groep. Volgens Vlaamse vakbondvertegenwoordigers, die financiële constructies hadden laten uitlekken, zou Begemann tegemoet komen aan de Vlaamse eisen. Van den Brande ontkent echter dat de Vlaamse regering haar eisen nu heeft opge schroefd. Volgens de premier was er nog steeds onvoldoende zicht op de finitief behoud van de Boelwerf, was de inbreng niet gegaran deerd en zou er geen nieuwe industriële partner naar voren zijn geschoven door Begemann. „Ik vind het heel grof om te stellen dat wij contractbreuk zouden hebben gepleegd," zegt de premier kwaad. Op de vraag of hij spijt heeft met Begemann in zee te zijn gegaan zegt hij dat 'twee jaar geleden dit de enige mogelijkheid was'. Het personeel van de Boelwerf zal vanochtend bijeenkomen voor een actievergadering. Ver wacht wordt dat de werf nog één keer zal worden bezet. Dit keer over een fatsoenlijk sociaal plan voor de werknemers. Iets zwaarders heeft Schelde Terneuzen in de werkplaats aan de Industrieweg nooit eerder gebouwd. Het transport van de loodzware ketel, die gisterochtend naar Arnhem moest worden gebracht, was dan ook geen sinecure. Het Zeeuws-Vlaamse onderdeel van de Koninklijke Schelde Groep maakte de ketel in opdracht van Schelde Breda Boilers en Akzo Nobel. De kolos weegt ongeveer zestig ton en bestaat uit een vuurhaard, een verdamper en een rookkast. De ketel is tien bij vier bij vijf meter groot. Het speciale transport werd verzorgd ddbr het bedrijf Mammoet Stoof. Schelde Terneuzen is sinds 1967 gevestigd in de Industrieweg en maakt machines en apparaten voor de proces-industrie. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggevers Den Haag - Het ministerie van Landbouw heeft weinig hoop meer op de haalbaar heid van grootschalige mest verwerking in mestfabrieken na het verlenen van uitstel van betaling voor de Hel mondse mestverwerker Pro- mest. Gedwongen inkrimping van de veestapel komt daar mee onherroepelijk dichter bij- Vooralsnog is alleen de PvdA voor zo'n oplossing. De twijfel bij het ministerie van Landbouw over de toekomst van grootscha lige mestverwerking blijkt uit de de reactie op de moeilijkheden waarin Promest is beland. „Je moet nu echt gaan betwijfe len of je hoop moet hebben op dit soort grootschalige vormen van mestverwerking. Het wordt wel erg kort dag voor nieuwe initiatieven. Daarmee komt de discussie over inkrimping van de veestapel aanmerkelijk dichter bij," aldus een woordvoerder van minister Van Aartsen. De problemen van Promest, waaraan de overheid de afgelo pen jaren ruim 30 miljoen gul den subsidie verleende, zijn geen Van onze verslaggever Eindhoven - Verschillende transporteurs hebben gisteren voor de gesloten poort van mestfabriek Promest in Helmond gestaan. Voorlopig slagen de distributeurs er echter wel in om de mest elders kwijt te raken. Een flink deel van de mest die niet in Helmond kan worden afgeleverd komt terecht in Zeeuws-Vlaanderen en West- Brabant waar mest-distribu- tiebedrijf Houbraken uit Ber- geyk - een grote mestdistribu- teur- opsiagsilo's heeft. Ze staan in Standdaarbuiten, Steenbergen, Fijnaart en Wil lemstad. Verder in Wolp- haartsdijk, Axel, Hengstdijk en Koewacht. „Wij kunnen zowel in West- Brabant als in Zeeuws-Vlaan deren zo'n kleine 7000 kubie ke meter mest opslaan. Blijft het weer zo goéd als afgelopen tijd dan ligt het in de korste keren op het land," zegt J. Houbraken. „Als er al proble men komen met de afzet van de mest dan is dat op zijn vroegst half volgend jaar." Volgens voorzitter ir. D. van Doorn van Sobel BV levert het stilleggen van dochteronder neming Promest voor de aan gesloten boeren op korte ter mijn geen problemen op. „In absolute termen verwerken we in Helmond maar een relatief zeer klein deel van de totale meststroom." Ook de mesttransporteurs ge loven niet dat de boeren op korte termijn in problemen komen door overlopende mestsilo's. Er is in het droge najaar veel uitgereden waar door er helemaal geen over schot is, zeggen alle betrokke nen. De transporteurs zelf hebben op korte termijn wat organisa torische problemen. In af wachting van uitsluitsel over de toekomst van Promest staan wat wagens stil. Vrach ten die er wel zijn moeten opeens niet naar Helmond maar naar Zeeuws-Vlaande- ren of West-Brabant gereden worden. De kosten worden ge dekt, maar handig is het niet. Houbraken maakt zich wel zorgen over de nabije toe komst. Akkerbouwers kunnen steeds meer vragen voor het uitrijden van mest, transpor teurs beconcurreren elkaar voor het binnenslepen van vrachten. Hij ziet een vrijwillige mest- centrale daarom als enige op lossing. echte verrassing voor het minis terie. Van Aartsen schreef enkele maanden geleden met zijn colle ga De Boer (Vrom) al een brief aan de Kamer waarin sterke twijfels zijn geuit over de haal baarheid van de fabrieksmatige verwerking van mest tot mest- korrels. Vooral de hoge produktiekosten spelen daarbij een rol: de kosten zijn te hoog voor de boeren. Volgens het oorspronkelijke mestbeleid zou echter op deze wijze in 1995 zo'n 6 miljoen ton van het totale mestoverschot -vorig jaar 16 miljoen ton- worden verwerkt. De Kamer vroeg Van Aartsen en De Boer vervolgens in het voor jaar van 1995 met een notitie te komen over het mestbeleid. Daarin zal nadrukkelijk ook be keken moeten worden hoe de veestapel ingekrompen kan wor den. Als enig kamerlid vindt PvdA- woordvoerder Huys dat gedwon gen inkrimping van de veestapel meer dan ooit tevoren bespreek baar moet zijn. „De veestapel in de huidige vorm is niet overeind te houden." Om zeep Huys meent dat de landbouw sector dat over zichzelf heeft afgeroepen door geen duidelijke afspraken te maken over de ver werking van mest bij Promest. „De sector heeft Promest zelf om zeep geholpen. Het bedrijf had best overeind kunnen blijven als iedere boer er een beperkte hoe veelheid van zijn mestoverschot ter verwerking had aangebo den." De coalitiepartners van de PvdA, WD en D66, vinden het nog veel te vroeg om nu al te praten over gedwongen inkrimping. „Nu is de bewindvoerder van Promest aan zet. Ik wacht zijn verslag af," aldus WD-woordvoerder Blauw. Het D66-Kamerlid Ter Veer hoopt dat de sector na het deba cle van Promest ruim baan geeft aan kleinschalige initiatieven voor mestverwerking. „Mogelijk betekent dit een stimulans voor de export en verplaatsing van mest of voor lokale, kleinschali ge mestverwerking." Het CDA-Kamerlid Van der Linden vindt het hoog tijd dat de landbouwsector zich gaat bezin nen op de toekomst, maar vindt het nog te vroeg om te praten over gedwongen inkrimping van de veestapel. Laag pitje De fabriek van Promest in Hel mond draait ondertussen nog op een laag pitje door, nu er sinds maandag geen nieuwe drijfmest meer wordt aangevoerd. Het personeel blijft tot nader order gewoon aan het werk. In het bedrijf is op dit moment nog zo'n 35.000 ton mest aanwezig. De bewindvoerder bekijkt nog wat daarmee moet gebeuren. De produktie stopzetten kan niet van het ene moment op het an dere in verband met de vergis ting die een onderdeel van het mestverwerkingsproces is. „Je kunt die bacteriën niet uitleggen wat uitstel van betaling is," zegt directeur T. Bartelse van Pro mest. De fabriek werkt in continue- bedrijf, 24 uur per dag, zeven dagen in de week. Het afbouwen van de produktie zal 31 werkda gen duren. De financiële problemen van Promest zijn mede het gevolg van een verschil van mening met het Landbouwschap. Volgens het Landbouwschap heeft Promest recht op 5 miljoen gulden subsi die minder dan het zelf heeft berekend. Hierdoor kan Promest per jaar 50.000 ton mest minder verwer ken dan het bedrijf van plan is. Voorzitter van de hoofddirectie van Sobel NV, ir. D. van Doorn, noemt de gang van zaken 'onbe grijpelijk'. „We waren samen met het Land bouwschap overeengekomen dat Promest in 1994 kon rekenen op 21 miljoen gulden," zegt Van Doorn. „Daar gingen we hier dus van uit. Het contract, waarin het bedrag was vastgesteld, was na melijk opgesteld na langdurig overleg met vele deskundigen." In het bewuste contract stond echter één zinnetje dat roet in het eten gooide. „Het bedrag moest nog worden goedgekeurd door het bestuur van het Land bouwschap," aldus Van Doorn. En die goedkeuring kwam er niet. Concept Volgens het Landbouwschap in Den Haag was er helemaal geen sprake van een overeenkomst. Er was slechts een concept-contract opgesteld, dat was gebaseerd op cijfers van Promest. „En die klopten niet", aldus woordvoe der Joost de la Court van het Landbouwschap. „Volgens onze berekeningen krijgt het bedrijf geen 21, maar 16 miljoen gulden subsidie. Onze berekeningen zijn nu eenmaal heel scherp, omdat we bij de veehouders niet meer geld willen heffen dan noodzakelijk." Hoog personeelsverloop bouwvakkers Den Haag - Het personeelsverloop in de bouwnijverheid blijft hoog. Van de 230.000 werknemers verlaat jaarlijks 12 procent de bouw. Dit blijkt uit een enquête die het economisch instituut voor de bouwnijverheid begin dit jaar heeft gehouden. Het onderzoek richtte zich op de situatie in 1991. Van de bouwvak kers die toen uittraden, werd 30 procent arbeidsongeschikt verklaard, 20 procent werd werkloos en nog eens 30 procent vond een baan buiten de bouw. Minder gas en meer olie Den Haag - In het derde kwartaal van 1994 is er in Nederland 8 procent minder aardgas gewonnen dan in de overeenkomstige periode vorig jaar. De aardolieproduktie steeg daarentegen met 29 procent. Over de eerste drie kwartalen lag de aardgasproduk- tie met 53,9 miljard kubieke meter 2 procent lager dan over de periode januari tot en met september vorig jaar. De aardoliepro duktie over de eerste drie kwartalen groeide met 42 procent, tot 3,06 miljoen kubieke meter, In het derde kwartaal zijn per dag gemiddeld 10.225 vaten naar boven gehaald. Veel meer winst voor Volvo Gothenburg - Volvo draait zeer goed. In de eerste negen maanden van dit jaar steeg de winst voor belastingen bij het Zweedse concern, dat voor een derde eigenaar is van Nedcar, van 1,6 miljard tot 12,7 miljard kroon 3,02 miljard). De omzet groeide van 73,5 miljard tot 112,2 miljard kroon 26,7 miljard). Al eerder dit jaar werd duidelijk dat Volvo een forse winst- sprong maakt. Dat kwam onder meer door de verkoop van deelnemingen, maar ook door een flinke groei van de verkoop van personen- en vrachtwagens. Deze groei heeft geleid tot lange wachttijden bij de aflevering. Philips werkt met Sony aan CD Plus Eindhoven - Philips werkt samen met het Japanse Sony aan een nieuw type conpact disc, de CD Plus, die geluid combineert met CD-Rom informatie. Het audio-gedeelte van de nieuwe disc zal volledig kunnen worden afgespeeld op alle bestaande CD-spelers. Bij gebruik van een multimedia personal computer kan naast het audio-ge deelte ook de CD-Rom informatie worden afgespeeld. Philips en Sony hebben de CD Plus voorgelegd aan de Ameri kaanse muziekindustrie. Ook willen zij de computerindustrie raadplegen. Hun streven is om het nieuwe type CD compatibel te maken met alle bestaande CD-spelers en belangrijke PC-plat- forms. KLM vliegt alsnog op Orly Schiphol - De KLM mag alsnog op de Parijse luchthaven Orly vliegen, maar pas vanaf 2 januari. De Franse luchtvaartautori teiten hebben gisteren de maatschappij toestemming gegeven vanaf die datum tweemaals daags op Orly te landen. De KLM aanvaardt dit besluit. De KLM wilde eigenlijk al vanaf 31 oktober, bij het begin van de winterdienstregeling, op Orly vliegen, maar Parijs verhinderde dat op het laatste moment. Kalverenexport naar Nederland ligt stil Londen - Een Britse zeevervoerder heeft de export van kalveren naar Nederland gestaakt na dreigementen van radicale dieren beschermers. Ferrylink Freight Services dat vorige week een nieuwe, dagelijkse, 'vee-veerdienst' begon tussen Sheerness en Vlissmgen beraadde zich gisteren over een toekomstige voort zetting van de export na een bommelding op een van haar schepen. Ferrylink wilde een alternatief bieden voor het transport van slachtdieren nadat de grote Britse veerbootmaatschappijen (P&O, Stena-Sealink en Brittany Ferries) eerder dit jaar beslo ten tot een exportban. De 'grote drie' gaven daarmee gehoor aan protesten van dierenwelzijnsorganisaties en de Britse publieke opinie die erg zijn geschrokken van enige 'onmenselijke' trans porten van Brits vee naar Europese bestemmingen. De kalve renexport naar Nederland is daarmee feitelijk lamgelegd. 15 procent meer buitenland-vakanties Den Haag - Dit voorjaar en zomer gingen 7,8 miljoen Nederlan ders in het buitenland op vakantie. Dit is een toename van 15 procent vergeleken met 1993. De trend naar meer vakanties in het buitenland is al enkele jaren gaande. Het aantal binnenland se vakanties daalde dit jaar licht. Frankrijk is met twee miljoen vakanties onbedreigd vakantie land nummer één gebleven. Het aantal vakanties naar Spanje (900.000) nam met de helft toe, waardoor dit land Duitsland (750.000) passeerde en nu de tweede plaats inneemt. Top APEC beëindigd Bogor - Vanaf 1995 gaan alle landen van de APEC (Asia-Pacific Economie Coopration) werken aan vrijhandel. De mate waarin elk land zijn handel vrijmaakt is afhankelijk van de economi sche ontwikkeling van dat land. In 2010 kunnen de rijkere landen hun handel hebben geliberaliseerd, terwijl voor de minst ontwikkelde landen het jaar 2020 geldt. De staatshoofden en regeringsleiders van de APEC sloten gisteren met die conclusies hun informele topconferentie in Indonesië af. Als de ambitieuze plannen zijn uitgevoerd, ont staat over ruim 25 jaar de grootste vrijhandelszone ter wereld. De APEC-landen zijn goed voor 40 procent van de wereldhan del. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) JONGE GRAANJENEVER Tot 31 december op de Postbank Oriëntatiehypotheek. De hypotheekrente kan stijgen en dalen, dat is algemeen bekend. Een rentestijging wilt u het liefst ontlopen en van een rentedaling wilt u profiteren. Dat is logisch. De Postbank introduceert een hypotheek die daarin voorziet: de Oriëntatiehypotheek. De rente staat de eerste twee jaar vast en kan dus niet stijgen. kunt u daarvan uiteraard wèl profiteren! U bepaalt in deze twee jaar namelijk zélf het moment waarop u de rente voor een nieuwe periode vastlegt. Ter introductie geldt nu tot 31 december 1994 de actiekorting. Informeer dus direct bij uw makelaar, verzekeringsadviseur of hypotheekbemiddelaar of bel Gaat de hypotheekrente dalen, dan POSTBANK gratis 06-0012 voor een afspraak. Voor een hypotheek kies je gewoon de Postbank. Voor nieuwe hypotheekaanvragen van 10 oktober tot 31 december 1994. wijzigingen voorbehouden.

de Stem | 1994 | | pagina 5