EU krijgt fraude niet uitgebannen Berlusconi gaat de slag aan met vakl>on<leii en oppositie Kohl nipt verkozen tot bondskanselier Als u nu de bon invult helpen wij u zonder kleerscheuren de loongrens over. Reken daar maar op. Nederlandse VN'ers hebben zin in Bihac Landbow Uitstel var Vlaamse d I i I I I I I I I Clinton vraagt om meer vrijheid voor Oost-Thnor Trucks brei Zeeland en DE STEM BUITENLAND Jaarverslag Europese Rekenkamer staat opnieuw bol van misbruik, slechte controle en blunders BUITENLAND KORT Na uitstel van beta WOENSDAG 16 NOVEMBER 1994 Van onze correspondent Aart Heering Rome - De Italiaanse premier Silvio Berlusconi stevent doelbewust af op een frontale botsing met de oppositie en de vakbonden. Bij de begrotingsbehandeling in het parlement stelt hij vandaag voor de tweede keer de vertrou wenskwestie. Zo is elke wijzin- ging van de maatregelen die het kabinet voorstelt bij voorbaat onmogelijk. .Berlusconi doet geen enkele con cessie aan de vakbonden. Die brachten zaterdag in Rome meer dan een miljoen demonstranten op de been om te protesteren tegen de voorgenomen kortingen op pensioenen en uitkeringen. De regering wil ruim 50 miljard gulden bezuinigen. Daarvan moeten 12 miljard gulden komen uit besparingen op de pensioe nen en verlaging van de uitke ringen. Dat heeft veel kwaad bloed ge zet bij werknemers. Vooral om dat door andere onderdelen van Berlusconi's begroting - bezui nigingen op gezondheidszorg en afkoopregelingen voor belastingontduikers - eveneens de zwaarste druk op de minst verdienenden wordt gelegd. Na diverse stakingen was de hoop van de bonden gevestigd op het parlementaire debat. Want niet alleen de oppositie maar ook de regeringspartij Le- ga Nord had een reeks van amendementen aangekondigd om de scherpste kantjes van de maatregelen af te slijpen. Maar door het lot van zijn kabinet te verbinden aan de ongewijzigde aanvaarding van het oorspron kelijke plan heeft Berlusconi de indiening van deze voorstellen de pas afgesneden. Volgens Berlusconi is deze be groting de enige manier 'om de Italiaanse economie te saneren en vertrouwen te kweken op de internationale markten'. De drie grote vakcentrales reageerden gisteren echter met het uitroepen van een nieuwe algemene sta king die op 2 december alles stil moet leggen. De linkse oppositieleider Massi mo D'Alema sprak van een 'oor logsverklaring' en kondigde een keiharde verzet in de Kamer aan. De linkse parlementariërs zullen massaal obstructie plegen door met vele en lange toespra ken de stemming zo lang moge lijk uit te stellen. Niettemin staat de uitslag van het debat bij voorbaat vast. De leider van Lega Nord, Umberto Bossi, heeft gisteren aangekon digd dat zijn fractie 'uit discipli ne' voor zal stemmen. De andere coalitiepartij steunt de rege ringsvoorstellen zonder meer 'omdat het alternatief uit nieuwe belastingen zou bestaan'. Wel heeft Bossi Berlusconi ge waarschuwd dat Italië een grote maatschappelijke verdeeldheid tegemoet gaat. Maar dat heeft de premier ingecalculeerd. Berlus coni weet immers, dat zijn beleid om de belastingen niet te verho gen (en de ontduiking ervan niet al te fanatiek te bestrijden) hem populair maakt onder indus triëlen, middenstanders, zwart werkers en beoefenaren van vrije beroepen. Van datzelfde beleid zijn werknemers en toekomstige (niet de huidige) gepensioneer den de slachtoffers, maar die stemmen in de meerderheid toch niet op zijn coalitie. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel In de Europese Unie is in 1993 opnieuw voor honderden miljoen gulden verloren gegaan door slecht mana gement, een overvloed aan regels, onvoldoende controle op de besteding van de gelden en tegenstrijdige politieke besluiten. Brussel slaagt er niet in misbruik van gemeenschapsgelden afdoende te bestrijden. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Europese Rekenkamer, het orgaan dat is belast met de con trole van de openbare financiën van de Europese Unie. De Re kenkamer zegt niet precies te kunnen becijferen om hoeveel geld het in totaal gaat. Wel wer den vorig jaar bij de Europese Commissie 1.298 gevallen van 'fraude gemeld, waarmee in to taal een bedrag gemoeid was van een 500 miljoen gulden. Niet verrassend President André Middelhoek van de Rekenkamer had gisteren bij de presentatie in het Europarle ment in Straatsburg geen verras send nieuws in petto voor de Europarlementariërs en verte genwoordigers van de Europese Commssie. In feite is het elk jaar hetzelfde eentonige liedje. Op een begroting van 140 mil jard gulden is het niet verwon derlijk dat er ergens miljoenen 'verdwijnen, verkeerd worden besteed of ten onrechte worden verkregen. Het wekt anderzijds verbazing dat Brussel en de lid staten geen greep krijgen op dat misbruik. Middelhoek zei giste ren dat het Europees Parlement desnoods straffen moet afdwin gen voor landen die bestedingen onvoldoende kunnen verant woorden. De Rekenkamer stelt ook vragen bij de financiering van de nieuwbouw van het Europees Parlement in Brussel. Nergens zou uit blijken dat het parlement de beste en goedkoopste keuze heeft gemaakt. Bovendien werd het contract voor de nieuwbouw gesloten zonder toestemming van de financieel adviseur. Het jaarlijkse gesjoemel in de landbouwuitgaven is voldoende bekend. Dit jaar wordt in het rapport vooral aandacht ge schonken aan de wijnsector. Brussel heeft verschillende maatregelen genomen om de wijnpias uit te drogen. Maar ter wijl sinds 1989 circa 2,6 miljard gulden is uitgegeven om het rooien van de wijngaarden te financieren, blijkt de produktie van tafelwijn in dezelfde periode juist" met 21 procent te zijn toe genomen. Over de oorzaken van het slechte financiële beheer schrijft de Re kenkamer dat de Europese Com missie vaak besluiten neemt en geld uittrekt zonder te weten waar ze aan begint. Er is een gebrek aan samenhangend be leid, de controle is ontoereikend, de controleurs die de Rekenka mer op pad stuurt worden tegen gewerkt en het Europees beleid is vaak tegenstrijdig. Het loont Volgens oud-staatssecretaris Piet Dankert (PvdA) ligt het pro bleem vooral in de lidstaten zelf. In Straatsburg zei Dankert, in middels als Europarlementariër voorzitter van de begrotings commissie, dat de lidstaten de fraude stimuleren. Zij zijn im mers verantwoordelijk voor de juiste besteding van de gelden uit Brussel en moeten dat ook controleren. Dankert: „Als ik lidstaat was zou ik de fraudebestrijding ook niet serieus nemen. Het loont immers om te knoeien, je wordt zelden betrapt. En als dit toch gebeurt, bijvoorbeeld in het ka der van de Structuurfondsen, dan hoef je - anders dan bij misbruik van landbouwsubsidies - alleen het ten onrechte ontvan gen bedrag terug te betalen. De pakkans is gering, dus waarom zou je het spel niet zo spelen?" En wanneer een lidstaat door Brussel wordt aangepakt, gaat het land gewoon dwars liggen. Zo kreeg Italië een miljarden boete wegens te veel geprodu ceerde melk. Door enkele be langrijke Europese besluiten te gen te houden, sleepte Rome er voor zichzelf een halvering van de boete uit. De Commissie nam in de strijd tegen de fraude inmiddels ook een kliklijn in gebruik, waar burgers en bedrijven fraude en onregelmatigheden kunnen mel den. In Nederland kan dat via het nummer 06-0224595. De kli klijn is echter niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat. Het echtpaar Kohl heeft een goede reden om te lachen naar de fotografen: Helmut Kohl werd gisteren herkozen als bondskanselier. FOTO EPA Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - Met precies één stem meer dan absoluut vereist, is Helmut Kohl (CDU) gisteren in de Duitse Bondsdag herko zen als bondskanselier. De 64-jarige christen-democraat gaat nu zijn vierde volle rege ringsperiode van vier jaar in. Hij is daarmee - als zijn kabinet niet voortijdig ten val komt - straks langer kanselier dan zijn politieke voorbeeld Konrad Ade nauer. In de namiddag legde Kohl in de Bondsdag zijn ambts eed af, nadat hij van Bondspresi dent Roman Herzog de benoe mingsoorkonde had gekregen. Nog "vóór de stemming hadden de fractieleiders van coalitie en oppositie 'stern-appèl' gehouden. De fractieleden kregen het drin gende advies om in de geheime stemming als een blok óp, of juist tégen Kohl te stemmen. Een even overbodige als zinloze bedoening. Want de oppositie had geen 'appèl' nodig om tegen Kohl te stemmen, en in de rijen van CDU/CSU/FDP moeten drie leden - ondanks die fractiedisci pline - in de beslotenheid van het stemhokje alsnog tégen hun eigen kandidaat Kohl hebben gestemd. Kohl had in deze eerste kiesron- (AD VERTE NTIE) GRENSBON Op een dag is het zover: u over schrijdt de loongrens. Uw zieken fondsverzekering vervalt en u moet zich opeens particulier verzekeren. Wie dat goed aan pakt, hoeft zich geen zorgen te maken. Neem een ziektekosten verzekering van CZ. Een royale verzekering waar u op kunt rekenen. Ook als u een beroep wilt doen op wat minder alle daagse specialismen. Bij CZ is zo'n verzekering bovendien nog voordelig ook. Zodat u echt van uw loonsverhoging kunt profiteren. Zorg ervoor dat u met de juiste papieren de loongrens overschrijdt. Stuur de grensbon in en ontvang onze informatie binnen enkele dagen thuis. Doe het vandaag nog, dan is het snel geregeld. Als dat geen stap vooruit is?! Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Tel. nrivé: Tel. zaak: Leeftijd man*: Vrouw*: Leeftiid kindleren): J loondienst zelfstandig onderwijs student overige Nu verzekerd bii: Ik wens wel/geen bezoek aan huis. *Door leeftijdstoeslagen bij overstap is ons aanbod waarschijnlijk minder interessant voor personen ouder dan 45 jaar. Uw gegevens worden strikt vertrouwelijk behandeld. Stuur de bon in een envelop (zonder postzegel) naar CZ groep Zorgverzekeringen, Antwoordnummer 153, 5000 WB Tilburg. Hebt u nog vragen? Bel dan ons informatienummer: 013 - 949999. GROEP ZORGVERZEKERINGEN REKEN DAAR MAAR OP. de 337 van de 672 stemmen nodig. De coalitie beschikt over 341 stemmen. Kohl kreeg ten slotte toch 'maar' 338 stemmen van de 671 geldig uitgebrachte stemmen. Enkele dissidenten in de eigen rijen dus. Daarbij had een langslaper bijna voor histo rische consternatie kunnen zor gen. Maar het CDU-lid rende nog juist voor de sluiting van de verkiezing de zittingszaal bin nen. Hij mocht alsnog stemmen. Alle partijen hadden een absolu te aanwezigheidsplicht uitge vaardigd. Griep of koorts was geen geldig excuus om weg te blijven. Het ging gisteren in de Bondsdag letterlijk om iedere stem. Niet alleen die ene CDU- langslaper zorgde voor enige pa niek. Ook in andere partijen ont braken afgevaardigden op het ochtend-appèl. Enkelen van hen zaten in een trein uit Westfalen die vertraging opliep door een tragisch geval van zelfdoding. Kohl zelf gaf na zijn herverkie zing toe dat hij, ondanks zijn lange ervaring in dit soort zaken, toch enigszins gespannen was geweest. Maar één stem meer derheid is in de Duitse parle mentaire geschiedenis niets nieuws. Eerder werden ook de socialistische kanseliers Willy Brandt en Helmut Schmidt met dat minimale stemmen-verschil tot bondskanselier gekozen. Helmut Kohl kreeg opvallend langdurig applaus, zowel na het bekend maken van de uitslag, als toen hij verklaarde zijn verkie zing aan te nemen. Ook me vrouw Hannelore Kohl, die op de eerste rij van de publieke tribu ne de spannende verkiezing mee maakte, reageerde opgelucht. Ze had met enkele vrienden een weddenschap afgeloten over de uitkomst van de stemming. Inzet één D-mark. „Ik was de enige die 338 had geraden. Dus heb ik nog een paar mark verdiend," glunderde ze in de tv-camera's. Helmut Kohl herhaalde nog eens zijn twee, onverbrekelijk met el kaar verbonden doelstellingen, óók in deze vierde regeringspe riode: de Duitse eenwording in alle opzichten voltooien en de Europese integratie verder voor uit brengen. Fragiel Een van de eersten die Kohl feliciteerde was oppositie-leider Rudolf Scharping (SPD). Een formaliteit, 'want het zal een harde tijd voor de coalitie wor den', kondigde hij aan. De coali tie beschikt over een fragiele meerderheid en zal niet anders dan uiterst behoedzaam kunnen gaan regeren. Alleen die wets ontwerpen indienen die haalbaar zijn. De socialisten beschikken name lijk in de Bondsraad - vergelijk baar met onze Eerste Kamer - over de meerderheid en kunnen dus naar believen regerings-ini- tiatieven boycotten. Nu Kohl bo vendien maar over één stem meerderheid in de Bondsdag blijkt te beschikken wordt ook daar iedere stemming riskant. De zwakste schakel in de coalitie is de sterk ineengeschrompelde liberale FDP. Secretaris-gene raal Werner Hoyer heeft gisteren zijn terugtreden aangekondigd, 'als bijdrage voor noodzakelijke personele vernieuwingen binnen de partij'. Morgen maakt Kohl zijn nieuwe kabinet bekend. Grote verassingen worden niet verwacht. Geleerde: 'Condoom verspreidt aids' Rome - Het condoom beschermt niet tegen aids, maar draagt juist bij aan de verspreiding ervan. Dat is de strekking van een artikel in komende nummer van het maandblad Studi Cattolié, de officieuze spreekbuis van de conservatief-katholieke orgar^ satie Opus Dei. De stelling wordt uitgewerkt door prof. J. Lelkens, emeritus-hoogleraar anesthesiologie van de Universi teit van Maastricht. Volgens Lelkens bevatten condooms poriën die groot genoeg zijn om het aids-veroorzakende HIV-virus door te laten. Volgens condoomfabrikanten hebben condooms mazen van 25 tot 35 nanometer (miljoenste millimeter). Het kleinste, bekende virijs dat via seks kan worden overgebracht is hepatitis-B en dat 40-45 nanometer groot, aldus de producenten. Frans puntenplan voor de jeugd Parijs - Premier Edouard Balladur heeft dinsdag een 29-pun tenplan gepresenteerd dat Franse jongeren meer zeggenschsp moet geven in de samenleving. Een van de maatregelen is eqi verlaging van de leeftijd voor gekozen lokale bestuursfuncties van 21 jaar tot 18 jaar. Dat geldt ook voor het burgemeester: ambt. Het plan is gebaseerd op een advies van een regeringscommissie die was geïnstalleerd na een golf van gewelddadige protesten ii maart. Jongeren keerden zich toen massaal tegen een latir ingetrokken voorstel van de rechtse regering om de werkloo heid te bestrijden door de jeugdlonen te verlagen. Ierse coalitie nog aan zijden draadje Londen - De toekomst van de coalitie in Ierland is nog steed onzeker. Ondanks de 'diepe en oprechte' excuses die de consei vatieve premier Albert Reynolds gisteren aanbood voor he parlement lijken de overlevingskansen van zijn kabinet gering Labour blijft verbolgen over Reynolds eigengereide optreden b: de aanstelling van de omstreden procureur-generaal Harr Whelehan. Labour acht de reactionaire Whelehan ongeschikt voor d hoogste juridische post. Wat Labour vooral steekt is da Reynolds de benoeming erdoor heeft gedrukt. Vandag spreek het parlement zich erover uit of Reynolds excuses voldoen. Bijna 70 doden door vloedgolf Filipijnen Manilla - Bijna zeventig mensen zijn dinsdag omgekomen toe] een zware aardbeving en vloedgolven het Filipijnse eilan( Mindoro troffen. De aardbeving had volgens een Amerikaan: geologisch instituut een kracht van 7,1 op de schaal van Richter Meer dan 130 mensen raakten gewond. Door de beving onstonden vloedgolven van 10 tot 15 meter, hoogte. Minstens 500 traditionele houten huisjes en woninkjes met rieten daken werden weggeslagen. Weer Westerse hulp voor Oekraïne Kiev - De Westerse wereld heeft Oekraïne meer dan 400 miljoen gulden toegezegd om het kernwapenarsenaal in het and te ontmantelen. De regering in Kiev staat voor hoge kosten om de van de Sovjetunie geërfde nucleaire raketten te vernietigen. Eerder beloofden het Westen en Rusland samen al meer din 300 miljard gulden als Kiev zijn kernwapens wegdoet. President Koetsjma hoopt nog deze week het parlement zever te krijgen de status van kernmacht voorgoed op te geven en toe te' treden tot het non-proliferatieverdrag. Dat staat slecht; vijf landen het bezit van kernwapens toe. Belgische politicus met dood bedreigd Brussel - Guy Spitaels, de vroegere voorzitter van de ïarti Socialiste in Wallonië en tevens oud-premier van de Wailse gewestregering, is met de dood bedreigd. Spitaels geniet siids vorige week speciale politiebescherming. Of het dreigement te maken heeft met de zogenoemde 'Luikse affaires',het om koopschandaal van de Italiaanse helikopterbouwer Agu'ta waardoor Spitaels begin dit jaar moest aftreden en de moord )p de vroegere minister André Cools - is niet duidelijk. Spitaels is niet persoonlijk bedreigd, maar werd door eci magistraat van de plannen op de hoogte gebracht. Volgens hit ministerie van Binnenlandse Zaken is de datum waarop a aanslag op Spitaels zou worden gepleegd inmiddels verstreken. fl4 DESTEM Jakarta (afp/rtr) - President Clinton heeft er gisteren openlijk bij Indonesië op aangedrongen de greep opOost-Timor te verlichten. De aansporing zal vandaag aan de orde komen tijdens Clintons officiële besprekingen met president Suharto. Clinton deed zijn uitlatingen tijdens een persconferentie na de economische top van de Apec (Asia Pacific Economie Cooperation). De afgelopen dagen hebben op Oost-Timor diverse anti-regerings demonstraties plaatsgevonden tegen het Indonesische bewind. Oost-Timor, een voormalige Portugese kolonie, is in 1976 door Indonesië ingelijfd als provincie. Het zelfbestuur waar de bewoners naar streven, wordt door Jakarta categorisch en met geweld afgewezen. Zelfs de zandzakken die nu nog bescherming bieden aan 180 Ne derlandse blauwhelmen in het nabij Tuzla gelegen legerkamp Simin Han zullen mee naar Bi- hac worden gesleept. Want een maal daar kunnen de aanvoerlij nen wel eens afgesloten worden. Vandaag dragen de Nederlandse militairen van de Bravo-com- pagnie van Dutchbat hun ten oosten van Tuzla gelegen opera tie-gebied over aan Zweedse blauwhelmen. Voor de Neder landers zit hun taak er hier dan op, nadat vorige week besloten werd dat ze zo spoedig mogelijk naar Bihac moeten vertrekken. Bihac is een door Kroatische- en Bosnische Serviërs omsingelde moslim-enclave in noord-oost Bosnië. Op dit moment wordt er hevig gevochten tussen moslims en Serviërs. De Nederlanders zullen in Bihac - dat een door de VN-uitgeroepen veilige haven is - een duizendtal blauwhelmen uit Bangladesh gaan ondersteu nen die het ter plekke niet kun nen bolwerken. Ondanks de hevige strijd rond om Bihac, ziet geen Nederlandse militair op tegen de verhuizing. Integendeel, de gespannen situa tie aldaar trekt velen juist aan. „Naar Bihac? Mooi man," zegt een soldaat. „We hebben het hier na vier maanden wel zo'n beetje gezien," vindt luitenant Van Hoorn, „dus komt die nieuwe uitdaging op het goede mo ment." De Nederlanders hebben het mooi voor elkaar op hun basis in Simin Han. De legerplaats is tot in de puntjes toe verzorgd. Sol daten houden met geweer in de aanslag de wacht. Grote rollen prikkeldraad moeten binnen dringers tegenhouden. Pantser wagens met .50 mitrailleurs staan op de parkeerplaats, ter wijl de militairen kunnen ont spannen in een door hun ge- Van onze verslaggever Breda - Skillpack heeft president van de Bredase re uitstel van executie gekre veiling van de aandelen va pack Holding door MeesPii Alpinvest, die voor vand. gepland, is tot 1 decembei baan. Omdat de Bredase rechtbank t tijd in een andere zaal het fail van Skillpack Holding uitspr rechter-commissaris een afko Boe Van onze verslaggever Willem Brussel/Temse - Het doe neming Boelwerf-Vlaanc heeft gisteren na twee voorstellen van de Begen en Joep van den Nieuwen Het reddingsplan van de Bof werf was volgens de Vlaam! minister-president Van c Brande niet aanvaardbaar: werden nieuwe engagement van de Vlaamse regering vraagd. Begemann was nu wel bereid i met een rechtstreekse bijdra van 500 miljoen Belgische fran en een lening van 750 miljoi frank voldoende geld op tafel leggen. Dat bedrag was vori week door de Vlaamse regerii geëist. Maar daar stonden i weer nieuwe eisen van Beg mann tegenover. De Vlaamse regering zou tege vallers moeten compensere mocht de Europese Commiss bezwaar hebben tegen de prijz waartegen twee nieuwe tanke zouden worden gebouwd. E wegvallen van Europese subsid zou moeten worden gecompe seerd door Vlaams geld. Dat ac Van den Brande onaanvaari baar en wellicht ook onwettig. Begemann-adviseur Van di Nieuwenhuyzen noemde de b slissing van de Vlaamse regerir gisteren 'onbegrijpelijk'. H concern wil nu opnieuw onde handelen, omdat zij nog steei mogelijkheden ziet voor de we: Brussel verwacht echter ni( van nieuwe besprekingen. De afwijzing betekent rech streeks de ondergang van g Van onze correspondent Harald Doornbos Simin Han (Bosnië) - Luitenant Pieter van Hoorn wijst op d< I witte pantserwagens, de jeeps, de mobiele keuken en hel washok. „Dat gaat allemaal mee naar Bihac," zegt hij. bouwde bar waar een originele Vietnam-sfeer heerst. „Als de strijdende partijen er gens echt knokken, dan gooien ze het gebied dicht en komen wij er toch niet in," zegt Van Hocrn „Onze aanwezigheid zal er ziet voor zorgen dat de oorlog stópt. Kijk, lokaal gezien doen we goe de dingen. We knappen een schooltje op, begeleiden een voedselkonvooi en geven de moslims hier een zekere bescher ming. Maar in het groot: Wiezijn wij nou? Niemand trekt zich toch iets aan van de VN." Nu de Nederlanders officieel hun gebied hebben overgedragen aan Zweedse VN'ers, rest hen op dit moment niets anders dan wachten op het sein voor vertrek naar Bihac. Zondagochtend .s de eerste Nederlandse verkenring- seenheid alvast richting Bhac vertrokken om te kijken oi en wanneer de Nederlanders kun nen verkassen. Het grote probleem lijkt ech:er de toegankelijkheid van iet nieuwe gebied. Want tot nu toe houden de Servische belegeraars de Bihac-enclave volledig afge sloten van de buitenwereld. Nie mand komt er in of er uit. Van daar dat het nog wel eens lang kan duren voordat de 180 Ne derlandse blauwhelmen uitein delijk Bihac zullen bereiken. Maar met de winter in het voor uitzicht moet de Nederlandse eenheid binnenkort vertrekken uit Simin Han, want anders ko men de pantserwagens en de jeeps de bergachtige paden niet meer over. Naar verwachting zullen de Nederlanders geduren de het wachten op toestemming om Bihac in te gaan, worden ondergebracht in de Kroatische havenstad Split of Zagreb. De Navo heeft gisteren formeel besloten het wapenembargo te gen Bosnië te handhaïen. Van onze verslaggevers Den Haag - Het minister van Landbouw heeft wein hoop meer op de haalbaa heid van grootschalige mes verwerking in mestfabrieke na het verlenen van uitst van betaling voor de He mondse mestverwerker Pr< mest. Gedwongen inkrimpir van de veestapel komt daa mee onherroepelijk dichte bij. Vooralsnog is alleen de Pvc voor zo'n oplossing. De twiji bij het ministerie van Landbou Van onze verslaggever Eindhoven - Verschillenc voor de gesloten poort Helmond gestaan. Voorlc echter wel in om de mest Een flink deel van de mest i niet in Helmond kan word afgeleverd komt terecht Zeeuws-Vlaanderen en We: Brabant waar mest-distrib tiebedrijf Houbraken uit Be geyk - een grote mestdistrib teur - opslagsilo's heeft, staan in Standdaarbuite Steenbergen, Fijnaart en W lemstad. Verder in Wol haartsdijk, Axel, Hengstd en Koewacht. „Wij kunnen zowel in We Brabant als in Zeeuws-Vlaa deren zo'n kleine 7000 kub ke meter mest opslaan. Bij het weer zo goéd als afgelop tijd dan ligt het in de kor: keren op het land," zegt Houbraken. „Als er al prob men komen met de afzet v de mest dan is dat op z vroegst half volgend jaar." Volgens voorzitter ir. D. v Doorn van Sobel BV levert 1 stilleggen van dochterond neming Promest voor de a; gesloten boeren op korte t< mijn geen problemen op. absolute termen verwerken in Helmond maar een relat zeer klein deel van de tot

de Stem | 1994 | | pagina 4