D Collega's betalen oogoperatie op Cuba Just 'Altijd moet je de zee te lijf J Garage Republikeinen willen hun agenda snel doordrukken -DB STEM- Politie ver DESTEM Wat en half DE STEM BINNENLAND BUITENLAND UIT HET HART VAN AFRIKA Vrachtwagen chauffeur DE STEM Actie voor meisje met huidziekte Natte waterbouw boekt beste jaar sinds Deltawerken Celstraf voor WOENSDAG 16 NOVEMBER 1994 e aids-experts heb ben de Afrikaanse vrachtwagenchauf feurs een slechte reputatie be zorgd. Met hun zogenaamde seks-ge- drag zouden ze het beruchte virus langs alle verkeersaders van het continent hebben ver spreid. In het door oorlog uitgemer gelde Zuid-Sudan leer je die chauffeurs echter van een an dere kant kennen. Met één rit van hun dertig-tons lorry hou den ze 100.000 mensen een dag langer in leven, oftewel een groot dorp voor een volle week. Als ze zeep transporteren, dan stelt een lading een hele streek in staat voor enkele maanden een hygiënische standaard te handhaven. Een lading plastic jerrycans vergemakkelijkt het leven van honderden vrouwen als wa terdragers van hun gezin, tot de ratten een gat in het plastic hebben gevreten. Nog waardevoller zijn die zwarte truckers als ze een la ding medicijnen meenemen. Nu gaan die transporten niet van een leien dakje. Als hij motorpech heeft, moet de chauffeur een duivelskunste naar worden, want er zijn geen garages of reserve-on derdelen. Als hij de diepte van een plas water op de weg verkeerd inschat, kantelt zijn vrachtwagen. In het noorden van Uganda, de belangrijkste doorgang naar Zuid-Sudan, kan hij wor den gestopt door rovers die er geen been in zien zijn vracht wagen in brand te steken en hemzelf voor enkele dagen mee te nemen, de bush in. En als hij eenmaal in Sudan is gearriveerd, dan zijn er niet alleen de gebruikelijke oor logsgevaren van bombarde rende Mig's in de lucht en landmijnen op de grond; er is ook wel eens een chauffeur vermoord door een over zijn toeren geraakte oorlogsheer. Maar de typische Afrikaanse vrachtwagenchauffeur is kop- Door Veldman pig, vindingrijk, moedig en autark. Als er hulpgoederen zijn, dan staat hij klaar om ze binnen te brengen ondanks de menselijke en natuurlijke ge varen en barrières. En wat die aids-deskundigen en hun verdachtmakingen be treft: eens reisde ik 1200 kilo meter mee met trucker Ka- mau, hoog in de cabine van 'de Helpende Leeuw', zoals Kamau zijn vrachtwagen had genoemd. 's Avonds waren er de lon kende meisjes in de weg-ho- telletjes. En 's morgens wist Kamau beter dan ik dat de zwarte vrouwenhuid op die vroege tijd van de dag op haar verleidelijkst is: niet alleen zij dezacht maar ook superkoel. Maar Kamau bleek geen los-' bol. Hij had op een van de strategische punten langs zijn vaste route een even vaste vriendin. Misschien moeten de aids-ex- perts hun beschuldigende vin ger eens richten op anderen dan de vrachtwagenchauf feurs; bijvoorbeeld op de on regelmatige passanten, zoals deze jongen. Veldman is de schuilnaam van enkele Nederlandse priesters en hulpverleners, die werken in het grensgebied vna Sudan, Uganda en Kenya. Washington - Na hun overwinning in de Amerikaanse Con gresverkiezingen hebben de Republikeinen gezegd dat zij in 100 dagen hun ambitieuze agenda willen doordrukken. Weggestemde Democraten moe ten op 1 januari het veld ruimen voor de Republikeinen, die zowel in de Senaat als in het Huis van Afgevaardigden een meerderheid haalden. „Het is tijd voor dra matische, gedurfde veranderin gen," stelt Newt Gingrich, de Afgevaardigde uit Georgia die voorzitter van het Huis zal wor den. Gingrich doelt op de wetten die de Republikeinen willen voor stellen, van belastingverlaging tot verlaging van de uitkeringen. Zijn partijgenoot Richard Armey uit Texas, die fractieleider in het Huis wordt, zegt dat de Republi keinen hard zullen werken om een tweederde meerderheid van het Congres achter het plan te krijgen om een limiet te stellen aan het aantal termijnen van parlementsleden en een wet die bepaalt dat de begroting in evenwicht moet zijn. De Repu blikeinen zien in het beperken van het aantal ambtstermijnen een van de belangrijkste manie ren om de machtsbasis van de Democraten aan te tasten. De Republikeinen hebben voor het eerst sinds 40 jaar de meer derheid in het Congres en willen die situatie uitbuiten. Armey zegt dat er een goede kans is dat het grootste deel van de plannen 'binnen 100 dagen' wordt aange nomen. Desnoods zal het Con gres zeven dagen per week en 20 uur per dag vergaderen om dat voor elkaar te krijgen. Verwacht wordt dat de Republi keinen het aantal medewerkers van Congrescommissies zullen inkrimpen, als een begin van de afslanking van de overheid. Honderden Democratische me dewerkers raken door de verkie zingsnederlaag hun baan kwijt. Gingrich zegt verder niet afwij zend te staan tegenover salaris verlaging voor Congresleden, die nu jaarlijks 133.600 dollar ver dienen. De Republikeinse fractieleider in de Senaat, Bob Dole, heeft ge zegd dat hij met de Democraten wil samenwerken. Gingrich voegt daaraan toe dat de Repu blikeinen de Democraten in elk geval meer inspraak zullen gun nen dan andersom het geval zou zijn geweest in de afgelopen veertig jaar. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor. Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. S 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 8 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. 1 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Van onze verslaggever Romain van Damme Breda - De verrassing was compleet. Weliswaar fronste Cor Daamen de wenkbrau wen toen hij gisterochtend zoveel volk in de kantine van garagebedrijf Bluekens zag, maar geen moment dacht hij dat ze er voor hem waren. Het begon pas te dagen toen ook zijn vrouw Anja en dochtertje Linda de kantine binnen stap ten. „Ik ben sprakeloos," stamelde hij niet veel later toen hij uit handen van Henk de Gier en Rien de Regt symbolisch een cheque van 10.000 gulden kreeg. En tevergeefs vechtend tegen de tranen: „Ik heb dus verschrikke lijk goede collega's. Hier heb ik geen woorden voor, hartelijk be dankt." Henk de Gier en Rien de Regt waren de bedenkers van de actie. „Zij klopten aan bij de directie toen Cor vertelde dat hij naar Cuba wilde voor die oogopera tie," zegt René Janssen van het bedrijf. „Het was zaak alles in het geheim te doen. Dat is dus voortreffelijk gelukt. Alle werk nemers en ook de directie heb ben een atv-dag ingeleverd. Dat geld is bij elkaar opgeteld en is afgerond op een bedrag van 10.000 gulden." Cor Daamen werkt ruim twee jaar als automonteur bij Blue kens. „Op een gegeven moment merkten we wel dat er iets aan de hand was met hem," zegt René Jansen. „Hij liep wel eens tegen iets aan. Een beetje vreemd. Om een lang verhaal kort te maken, toen hoorden we van zijn oogziekte." Die ziekte heet retinitis pigmen tosa. Een erfelijke ziekte die het netvlies aantast en tot blindheid kan leiden. Cor Daamen: „Die ziekte heb ik al een tijdje. Aan vankelijk merk je weinig. De ziekte komt in verschillende vor men voor. Bij mij is het alsof ik door een tunnel kijk. Alles wat daar buiten valt, zie ik niet meer. Het gezichtsveld wordt steeds kleiner." Cor Daamen liet zich uitgebreid onderzoeken door verschillende oogartsen en kreeg in het Acade misch Medisch Centrum in Am sterdam te horen dat hij rp heeft. „Daar heb ik tijdens een vakan tie op Gran Canaria voor het eerst aan gedacht. Toen las ik in een krant dat er een bepaalde gen ontdekt was. Die gen heeft met de ziekte te maken. De ziek te werd ook beschreven. Ik her kende zoveel dat ik dacht, dat kan het wel eens zijn." Dat werd dus bevestigd op de afdeling erfelijke oogziekten van het AMC. Daarvoor hadden Cor en Anja Daamen echter adem loos naar een documentaire op televisie gekeken. Een program ma van Veronica waarin de Cu baanse privé-kliniek van dokter .Orfilio Pelaez Molina belicht werd. „We hoorden dat die man ope reert en de ziekte kan stoppen. Ik zei meteen, daar moet ik naar toe. Dat is mijn laatste kans. Een beduusde Cor Daamen met de symbolische cheque van tien mille, het bedrag dat zijn collega'svoor hem bijeen brachten. Maar eerlijk, de oogartsen die me onderzocht hebben, zeiden ook meteen, wij staan er niet achter. Ze weten niet hoe die dokter werkt." Voor Anja en Cor Daamen is dat geen belemmering. Wel het geld. „Zo een reis kost veel. In totaal 14.000 gulden," zegt Anja. „We hebben echter onmiddellijk ge zegd. Hoe we het ook moeten doen, we gaan. Desnoods lenen we het geld. Zo een kans laten we nooit liggen." Daar heeft iedereen begrip voor. „Natuurlijk," zegt ook L. Wil- lemse van de Retinitis Pigmento sa Vereniging Nederland die 900 leden telt. „Je probeert alles. Toch staan wij als vereniging niet te trappelen. Omdat er zo weinig bekend is. De Cubaanse dokter publiceert niets, heel on gebruikelijk in de medische we reld." Volgens Willemse zijn er in Ne derland zeker 25.000 mensen die aan deze ziekte lijden. „Er zijn veel verschillende vormen. Vlek ken op het netvlies is bijvoor beeld een vorm. Je kunt ook doof worden, dat is het usher-syn- droom. We weten alleen dat het erfelijk is en er zijn wel veel genen ontdekt, maar een middel is er helaas nog niet." „Wel is er heel veel onderzoek. In Rotterdam op de Erasmus- Borssele - In het Zeeuwse Borssele is onderwijzeres Annemiek van de Kraats een actie gestart om de 8-jarige Veroniek Hulsman in staat te stellen een medische behandeling in Cuba te ondergaan. Veroniek lijdt aan de ziekte Vitiligo, die het pigment afbreekt en daardoor zorgt voor witte vlekken op de huid. Bovendien krijgt Veroniek hierdoor al veel grijze haren. De leerkracht werd door de t.v.-uitzending van 'Veronica goes Caribean' attent gemaakt op een kliniek in Cuba, waar de arts Carlos Miyares Cao zich al twintig jaar met deze aandoening blijkt bezig te houden. Deze arts zou uit placenta (moederkoek) een zalf weten te maken die 85 procent genezing garandeert. Van de Kraats heeft een rekening bij de plaatselijke Rabobank geopend waar bijdragen voor de reis en de behandeling - geschatte kosten tien mille - van Veroniek gestort kunnen worden. Op de Nederlandse ziektekostenverzekering kan voor deze behandeling geen beroep worden gedaan. Lijders aan deze aandoening krijgen in Nederland pas vanaf hun twaalfde levensjaar een behandeling met hormonen en ultra-violetstraling. universiteit is dokter Caffee hard bezig. Internationaal wordt er veel uitgewisseld. Daarom is het zo jammer dat die Cubaanse arts nog niets wil zeggen. Want als zijn verhaal klopt, kunnen er veel mensen geholpen worden." Cor Daamen hoopt nu al een van die mensen te zijn. „Ik heb zes namen gekregen van mensen die or geweest zijn. Die mensen zijn tevreden. Natuurlijk geloof ik erin. Anders kan ik net zo goed niet gaan. Als die ziekte na die operatie stopt, dat zou toch on gelooflijk zijn." Voorzichtigheid blijft echter ge boden vindt ook een patiënte die zich in Havanna heeft laten ope reren. „Mijn naam is niet zo belangrijk. Bijna twee jaar gele den ben ik er geweest. En tot nu toe is er geen achteruitgang. Maar ik moet er eerlijk aan toe voegen dat je pas over een tijdje het effect weet. In sommige ge vallen gaat het maar langzaam achteruit en merk je vrijwel niets." Spijt heeft ze in ieder geval niet. „O nee, als ik niets had laten doen, wist ik wat me te wachten stond. Langzaam maar zeker blind worden. De keus is niet zo moeilijk. Ik begrijp al die kritiek niet zo goed. Tegen mij is gezegd dat iedereen op Cuba welkom is. Iedereen mag komen." Cor Daamen weet zelfs te mel den dat er in Havana vanaf 28 november een congres is. „Dan zijn ook de Amerikanen er. Wij FOTO DE STEM/JOHAN VAN GIJ» hebben onze reis geregeld Rijswijk bij Cubanacan, e» reisorganisatie. Allemaal fect. In Rijswijk kun je allèrlJ informatie krijgen. Iedereen cj wil, kan op dat congres terecht Daar twijfelt dokter H. Breebel van het AMC geen moment a:l „Die Cubaanse dokter verf wel het een en ander, maar wa; het nou precies om gaat verte| hij niet. Hij publiceert niets, was laatst een internatiom congres. Hij was daar ook. I essentie, wat hij nou pree» doet, horen we echter niet." Misschien dat er wat meer! kend wordt, als Cor Daamen zijn operatie weer onderzool wordt. „Die afspraak is er," professor Bleeker. „Dan kun® we zien wat er gedaan is, wath aan de beschadigde netvlieze doet. Wij weten wel dat hij bi voorbeeld met ozon werkt. M ozon lost op in het bloed wordt via de longen uitgeschei den. Vandaar al die vr kens." Cor Daamen heeft inmiddels voorbereiding voor de verre rol naar het land van Fidel Casfr bijna rond. Samen met eenfaui lielid vliegt hij volgende we woensdag naar Cuba. „De eerst week word ik onderzocht e krijg ik diverse therapiën. Da volgt de operatie en weer ee week van therapie. Na 21 nach ten ziekenhuis, mag je weer naa huis. Spannend, heel spanna maar ik moet er naar toe." \'an onze verslaggever lest - Bij een inval in een crijf in Best zijn gisteren vagens, twee vuurwape aiministratie in beslag Jet bedrijf zou de spil vo iiternationale autozwende tok in Veldhoven, Val tden, Urmond en Hamont (B dm invallen gedaan. Daar >en Haag (anp) - Just (■6-jarige Amsterdamm cCtiegroep RaRa die i jleegde op het minist laag en het huis van losto van Justitie. )e twee mannen zijn niet aa louden, maar de aanwijzi ajn volgens persofficier Z lergen 'duidelijk'. Het zou iet eerst zijn dat justitie ac ie identiteit van RaRa-lede jekomen. n september deed de politie rallen in het kantoor van itichting Opstand in Ams lam, als onderdeel van het lerzoek naar de actiegroep R en de terreurdaden. De stichting Opstand is een lectief dat journalistieke dukties maakt en is gespec sserd in arbeidsverhoudin Eén van de verdachten is jo - hst bij het collectief. Onbe is wat de tweede verdacht het collectief doet. Bij de invallen en de daarop gende huiszoeking bij de st ting en drie bestuursleden justitie een hoeveelheid ad stratie in beslag. De inval plaats omdat het collectief tacten jou hebben met leden RaRa. Volgens officier Zandbe staat lu van de twee me' bijna tast dat zij daadwerk lid zijn van de actiegroep. Zandlergen noemt het sprockje' dat de invallen beknrtting waren van de p vrijheid. Dat de twee ma nog óp vrije voeten zijn, n hij rfet ongewoon. „Hei kan soms in het licht het onderzoek tactischer Van onze verslaggever Paul de Schipper Rotterdam Op woensdag 4 februari 1953 bond Willem Drooger in Nieuwe Tonge zijn opa op de glijder van een Amerikaanse Bell Helicopter. Uitlaatgassen hielden de oude man warm op zijn vlucht uit het overstroomde Overflakkee. „Ik weet wat water is," zegt Drooger veel betekenend. Vandaag spreekt Drooger (62) in Rotterdam, voor de laatste keer als voorzitter, de jubilerende Ne derlandse Vereniging Kust- en Oeverwerken toe. „Een branche met perspectief," meent hij, "want Nederland is nooit af, altijd moet je de zee te lijf." Thema van zijn speech: de les van het verleden is de weg naar de toekomst. Nog een aardige mededeling: de K&O-aannemers boekten dit jaar de hoogste om zet sinds het recordjaar 1986, toen het laatste jaar van de Del tawerken voor een hausse zorg de. Hun omzet steeg met 15 procent ten opzichte van 1993. Cijfers? Drooger schudt het hoofd. Die blijven in deze krin gen binnenskamers. Wat hij wel kwijt wil is, dat die resultaten vooral te danken zijn aan de inzet van de ook in aannemerskringen zo vaak ver maledijde minister Maij-Weg gen, de vorige bewindsvrouwe op Verkeer en Waterstaat. „Zij heeft ervoor gezorgd dat we het achterstallig onderhoud aan de waterwegen in Nederland kon den aanpakken. Die achterstand was ontstaan omdat alle fondsen naar de Deltawerken vloeiden." Dat de vereniging zich na het afronden van de Deltawerken overleeft heeft, daar wil hij niet van horen: „Integendeel per 1 januari 1995 gaan we de krach ten bundelen met de Vereniging Centrale Baggerbedrijf om sa men de uitdaging van het vere nigd Europa aan te gaan." Het waren de leden van de vere niging Kust en Oeverwerken, de aannemers in de natte water bouw, die Zuid-West-Nederland na de Ramp weer boven water haalden. Het waren diezelfde steenzetters en rijswerkers die Nederland sindsdien vorm ga ven. W. Drooger: 'Nederland is nooit af'. Kust en Oeverwerken, opgericht kort na de Ramp, bestaat van daag veertig jaar. Het gesprek met de voorzitter die dus Droo ger heet, vindt plaats op het laagste punt van Nederland de Alexanderpolder bij Rotterdam, want daar staat het hoofdkwar tier van K&O. Merkwaardig genoeg waren niet de gebroken dijken van '53, maar 'de chaos op het gebied van loonbetaling' aan de dijken bouwers de directe aanleiding tot de oprichting van K&O. Om dat het herstel van de dijken zoveel volk aantrok, ontstond een tekort op de arbeidsmarkt. Ter illustratie: voor 1953 lag de gemiddelde produktie van ziqk- stukken op 300.000 vierkante meter per jaar. Na de Ramp schoot die omhoog tot 1,5 mil joen vierkante meter. Geen wonder dat door een tekort aan gespecialiseerde arbeids krachten de lonen in de natte waterbouw uit de hand dreigden te lopen, een absolute crime in het naoorlogse zuinige Neder land. Op 28 december 1954 sta ken in het Rotterdamse hotel Centraal de natte waterbouwers de koppen bij elkaar. Voor de dijkwerkers resulteerde dat in een loon van 60 tot 80 gulden per week. Dat dijkwerk was in die tijd nog ambachtelijk hand werk. Drooger kan in dat ver band onderhoudend doceren over 'het aanbrengen van wiepen op zinkstukken.' Drooger wilde eigenlijk arts worden, maar voor zo'n dure studie was er thuis geen geld. Via de HTS kwam hij in dienst bij een aannemer in Werkendam. Zo raakte hij in het waterbou wersmilieu dat, sterk religieus gefundeerd, geconcentreerd was in het 'gebied tussen Werkendam en Sliedrecht. Later bracht hij het tot directeur van Zinkcon, een bedrijf dat zich specialiseerde in het afzinkbare kust- en oeverbescherming. In 1970 trad hij toe tot het bestuur van K&O, waarvan hij in 1982 voorzitter werd. Hij was actief van Cadzand tot Delfzijl, maar ook langs de Bel gische en Franse kust en zelfs in FOTO TON DE HAAN Singapore en Nigeria. Toch schat hij dat in de 35 jaar dat hij in de natte waterbouw zit, 80 procent van de produktiviteit van deze branche in de Delta werken is gaan zitten. Voor de natte aannemerij zijn er, zo meent hij, ook na de Delta werken nog mogelijkheden ge noeg in een land dat veertig procent van zijn territorium uit inpolderingen heeft verkregen. Meer en meer richten de dertig leden-bedrijven van K&O zich nu op een toekomstige markt, dat wat zij noemen 'de totale infra-structuur van Nederland'. „Denk aan de uitbreiding van de westkust met het plan Nieuw Holland, denk aan het bouwen van depots voor verontreinid slib, aan de plan-Holland e| voor de grote rivieren en beveiliging van de Maas in Lim burg. Daarnaast is er natuurlij altijd de aanpassing en het derhoud van de dijken en dan- men van Nederland." En, het bloed kruipt waar hel niet gaan kan; de jubileum-b» chure 40 jaar K&O rept voor zichtig over de zeespiegelrijziii van 60 centimeter in de komend eeuw. Dat gebeurt onder de veel betekende kop: 'Nieuw Delta plan nodig?' Een vraag aan Drooger: „Zoi het openmaken van de zeegatei] om milieu-redenen niet een aar dige portie werk voor de natttl waterbouw betekenen." Drooger] kortweg: „Dat is kapitaalsver nietiging. We moeten uitkijker dat de milieulobby niet zo domi nant wordt, dat het de veiligheid] gaat bedreigen." Wat de voorzitter van K&O M| meest zorgen baart is het 'ver loop van kennis': „De grote op-l bouw van praktische kennis be' gint in 1918 met de aanleg van] de Afsluitdijk, in '44 volgde drooglegging van Walcheren later het afsluiten van de zeej ten. Dan houdt het op. Het is '94, de ambachtelijke steenzet ters zijn met pensioen, juist ter wijl we nu zien dat Rijkswater staat in rivierengebied milieube wust afziet van het gebruik vat] kunststof als oeververdediginf Ze grijpen terug op oude tech nieken: de wilgentenen uit i' Biesbosch. Het is zaak dat we de kennis om met die natuurpr»- dukten om te gaan, behouden." Als getraind oeververdediger Drooger een waardig opvoljj van Steenbergenaar Andries Vierlingh, de zestiende eeuwst grondlegger van de Nederlandse waterbouwer. Vierlingh wasL" er geen voorstander van maar lukraak dijken te bouwen Hij vergeleek de zeestromen me' 'ongetemde paarden die me' voorzichtigheid en met zachte toom bereden dienden te wol den.' Drooger: „Ik ben een voorstan der van bouwen met de natuur- op plaatsen waar de natuur toelaat. Aan de andere kant her inner ik altijd aan het opschrift op het uitwateringsgemaal ht] Kinderdijk. Daar staat heel een voudig: „Het geldt voor nu en later, weerstaat de kracht win» en water." Dm Haag (anp) - De 21-ja in Marokko veroordeeld t dt straf hebben gekreger Marokkaanse politieagent ij met behulp van een Ma: gegaan. De biologische vader van d Onder diens naam is hij nu toerist, bij zijn vader op be kreeg hij ruzie met twee M; niet meer vrij. In het proces koning had beledigd. Dat is wat je daar kan doen'. Volgens zijn advocaat spreel en is het daarom een ra Marokkaanse politie versta. :ou moeten hebben. Ook hel ïaam is veroordeeld, probee te krijgen. Volgende week titspraak. HET MINISTERSCHAP is ed Ritzen en zijn kleine knechi te beschikken. Het onder] ve-toont slechts paniek. Jo Ritzen, indertijd als to Haagse circuit gehaald, ve| zecenbrengende arbeid, d< een herkansing rekende. V toenmalige dagen onbescl moest zijn met de bezuinig' Zijn natuurlijke opvolger, baan om familie- en gezd arren moede werd Ritzen zoveel vertrouwen, onmid' regeerakkoord dat het ho melkkoeien van de komef beloofde, onder wat mitser intussen, zoals uitgelekt il gramma van zijn collega vizier strijden durfde hij bli Staatssecretaris Aad Nuis met zijn collega-literaire erf studieduur. Nuis dacht, op medewerkerschap in de vn wat tijd van de academisch niet meer bij de tijd was bekort was, bleek hem on toen hij eenmaal in functir begrote bezuinigingsbedra streng woord van bovenm in het gareel te brengen. Dit duo verdedigt nu zijn dat de enerme aanslag o| hebben allebei niet meer hebben zich immers gebon Als het niet zo treurig was hoe dit koppel eerder gedr pluche den door visie op hi

de Stem | 1994 | | pagina 2