ember r-R-U-M Scaldia wil bouw voortzetten Historicus schrijft boekje over kerken in Zeeland tot 1900 "Mij ophalen? Niet nodig, ik pak de Arola." Coltof eist in kort geding schorsing van door Oostburg opgelegde dwangsom Verkeersremmers in wijk Ghistelkerke Foute notabelen halve eeuw geleden uit functie gezet PLAATSELIJK NIEUWS 'Huidige burgemeester enige reële kandidaat' Zondagvliegers winnen de meeste wedvluchten toch af van ar Vlissingen RT nbraakin aravaan egelcontainer 'istoolaansteker Inbraken -woe.-vr. 14-18u. DE STEM ZEELAND CA Vogelexpositie De Edelzanger Sint in Eede Sinterklaas in Breskens Zuiveringscommissie november 1944 aan de slag Cadzand Retranchement Oostburg Sluis Commissaris van de Koningin over Tholen: Plan voor opheffen NS-stations valt slecht in Bergen op Zoom 6 NOVEMBER 1994 analystest wees een alcohol- romillage aan van 2.15. En t is ruim vier maal het aximaal toegestane. ieuwvliet - Uit een aan de aanstpolderdijk op een earn ing staande caravan van een 9-jarige inwoner uit het Bel- ische Deinze werden bij een braak een kleurentelevisie een partij linnengoed ont- reemd. Men had zich toegang erschaft door het forceren an een raam. as van Gent - Een dezer agen is getracht in te breken een regelcontainer aan estkade te Sas van Gent. et bleef bij een poging doch e toegebrachte schade aan en deur bedraagt vijfhonderd ulden. Van het feit werd na- ens de provincie Zeeland aangifte gedaan bij de politie n Oost-Zeeuws-Vlaanderen. luis - De politie in West- eeuws-Vlaanderen heeft van en 26-jarige man uit IJzen- ijke een zogenaamde pis toolaansteker in beslag geno men. De man was in Sluis betrokken bij een ongeval en ij een onderzoek in zijn voer-, uig trof de politie het voorl erp aan. In feite is het een aansteker, maar het lijkt zo veel op een pistool dat het gebruikt kan worden om er iemand mee te bedreigen. Der halve is het bij de wet verbo den het te bezitten. Westkapelle - Maandagnacht is ingebroken in een winkel aan de Markt te Westkapelle. Ontvreemd werd voor een be drag van 4000 gulden aan par fums en aftershave. Ook twee horecazaken in die plaats kre gen ongewenst bezoek. In een daarvan ging men aan de haal met de inhoud van de fooien- potten. in totaal 1100 gulden en de inhoud van een kassa. In de andere zaak worden per soonlijke bescheiden en cheques vermist. eight Service ziet voorlopig af met levend vee van Sheernèss der van de maatschappij heeft Maandag kreeg Ferrylink van overheidswege groen licht voor vervoer van twaalf veewagens op de dagelijkse ochtendvaart vanuit Sheerness. De maat schappij besloot echter voorlopig geen reserveringen voor veetransport te maken. Medway Ports Limited, waarvan Ferrylmk een dochteronderne ming is, zegt de veiligheid van andere klanten en overig verkeer in de haven van Sheerness niet in gevaar te willen brengen. Bo vendien heeft MT-shipping aan Medwavs laten weten levend vee van Sheerness naar Duinkerken te willen gaan overzetten. Ande re Britse veerdiensten staakten eerder transport van levend vee naar het vasteland na verzet van dierenbeschermmgsorganisaties. PEN ZAAL 1 2 *4 erpen afrit nr 5-WILRIJK WOENSDAG 16 NOVEMBER 1994 Van onze verslaggever Middelburg - 'Hoog van de toren' is de titel van een boekje over kerken 'in Zeeland tot 1900. De presentatie ervan is vrijdag 2 december in de filmzaal van het provinciehuis in Middelburg. 'Hoog van de toren' is geschreven door de historicus M. de Bruin. Het is het tweede boekje dat uitkomt als onder deel van het thema recreatie en cultuur historie van het provinciaal beleidsplan Recreatie en Toerisme in Evenwicht. Het is de bedoeling elk jaar een boekje uit te geven met een onderwerp uit de Zeeuwse cultuurhistorie als onderwerp. Bij elkaar vormen de delen een over zicht van (een deel van) de geschiedenis van Zeeland. Vorig jaar verscheen 'Karolingische Burchten', eveneens geschreven door De Bruin, maar dan samen met provinciaal archeoloog R. van Heeringen. De besproken kerken in het nieuwe boekje vallen op vanwege hun geschie denis, bouwwijze, interieur of een ande re reden. De kerken geven een goed beeld van de kerkbouw in Zeeland vanaf de twaalfde eeuw. Negen routes waarlangs de lezer kan reizen zijn uitgestippeld in 'Hoog van de toren': de routes zijn West-Zeeuws- Vlaanderen, Oost-Zeeuws-Vlaanderen, Oost-Zuid-Beveland, West-Zuid-Beve land, Walcheren I en II, Noord-Beve land, Schouwen-Duiveland en Tholen/ Sint Philipsland. Professor dr. P. Henderikx luistert de presentatie op met een lezing over de vroegste ontstaansgeschiedenis van ker ken in Zeeland. Cultuurgedeputeerde G. de Kok neemt het eerste boekje in ontvangst uit handen van de schrijver. Van onze verslaggever Oostburg - Village Scaldia bv, een project van René Coltof Beheer, heeft gisteren in kort geding schorsing geëist van de dwangsom van vijfduizend gulden die de gemeente Oostburg had opgelegd voor iedere dag dat er aan het vakantiedorp in Hoofdplaat gebouwd wordt. De dwangsom ging in op 1 no vember. Oostburg had de bouw stilgelegd omdat er nog geen bouwvergunning was verleend. Coltof bouwde volgens de ge meente echter gewoon verder, zich baserend op 'toezeggingen' van de gemeente dat hij in af wachting van de benodigde ver gunningen al kon beginnen. Volgens mr. A. Minderhout, raadsman van de gemeente, zijn papieren voor de bouwaanvraag inmiddels door de projectont wikkelaar verstrekt. Coltof bouwt echter ook al aan vakan tiewoningen waarvoor helemaal geen bouwaanvraag is inge diend. De kans bestaat dat de gemeente de bouwer opnieuw zal sommeren hiermee te stoppen. Regels „Het gaat de gemeente er niet om een flinke som geld te innen. Van onze correspondente Eede - De vogelvereniging De Edelzanger uit Aardenburg kan, dankzij de inspanning van vele betrokkenen, terugblikken op een geslaagde vogelshow in De Hof van Eede in Eede. Alles draaide het afgelopen weekeinde om het kampioenschap van de grensgemeenten. Voor wethouder W. van Helden de openingsceremonie voor zijn rekening nam hadden zes keur meesters de ingezonden vogels aan een grondige inspectie on derworpen. In totaal brachten 36 vogelliefhebbers een grote varië teit aan vogels binnen. Daarna- sat werden nog tien jeugddeelne- mers met hun gevederde vrien den geteld. Jeugdkampioen werd Davy Stokkerman uit Oostburg. De wisselbeker voor de kanaries ging naar C. van Bosten, terwijl de wisselbeker tropische vogels en de derby naar L. van Hof- Wever gingen. Het klassement van verdienste (over vijf vogels) werd aangevoerd door A. Stok kerman, gevolgd door C. van Bostelen en M. de Graaf. Van onze correspondente Eede - Sinterklaas brengt zater dag samen zijn zwarte Pieten een bezoek aan Eede. Om 15.00 uur wordt het gezelschap opge wacht door de Aardenburgsche Fanfaren en het majorettenpelo- ton. Vanaf de parking bij de Rabo bank vertrekt men voor een rondgang door de kern Eede. Eindpunt van de tocht is De Hof van Eede, waar burgemeester E. Jongmans de Sint en zijn gevolg ontvangt. Daar wil de Sint iede re jeugdige Eedenaar de hand schudden. (ADVERTENTIE) "Die brengt mij door weer en wind, bin nen en buiten de bebouwde _j kom. met een volle 'ank tot 200 km ver'" (Max. snelheid 40 km/uur.| Vraag documentatie aan over deze fantastische tweezitter. Servicepunten i Waaiienberg b.vfabÜkant Arola en c.„,.3„ verplaatsingsmiddelen voor minder-validen, tevens leverancier van rolstoel-inrijwagens. Postbus 142,3900 AC Veenendaal, Wiltonstr 26, tel 08385-11251 Ook Oostburg wil dat Village Scaldia er komt. Maar wel die nen de regels in acht genomen te worden," aldus Minderhout. Coltofs raadsman mr. J. Boog aard beperkt zich tot de opmer king dat 'al het geruis er om heen' niet in het belang is van realisering van Village Scaldia. De rechtbank doet waarschijn lijk vandaag uitspraak. Village Scaldia wordt een va kantiepark met 130 recreatiewo ningen. Het is de bedoeling dat het park, gelegen ten westen van de kern van Hoofdplaat, deze zomer al opengaat. De helft van de woningen is al verkocht en geboekt voor het komende sei zoen. Van onze correspondent Breskens - Zaterdag komt Sin terklaas om 14.00 uur per boot aan bij de vismijn van Breskens. Uiteraard zal hij ook dit jaar weer vergezeld worden van zijn pieten. Bij aankomst zal de goedheiligman ontvangen wor den door de Oostburgse burge meester J. Kruize. Voor de kleintjes is er een trak tatie. Muziekvereniging 'Uit 't Volk, voor 't Volk', zorgt voor de muzikale omlijsting. Na de ont vangst maakt Sinterklaas met zijn pieten een rondrit door de vissersplaats achter de muziek aan. Het eindpunt is het Oran jeplein. Op dit moment wordt hard gewerkt om de wijk Ghistelkerke in Breskens verkeersveilig te maken. Door middel van drie verkeersremmers op de kruis punten is het de bedoeling dat de snel heid van het verkeer afgeremd wordt. De kruispunten worden met klinkers verhoogd. De gemeente Oostburg had van de bewoners langs de doorgaande weg een voortdurende stroom van klach ten de afgelopen jaren ontvangen. Nu de nieuwbouwwijk Schoener en Gal joen bijna klaar is, besloot de gemeente de weg opnieuw te asfalteren. Na onder zoek van de klachten werd 42.000 gul den extra uitgetrokken, bovenop de 110.000 gulden, om de zaak meteen goed aan te pakken. foto camile schelstraete Door Rein van der Helm ZEELAND was bevrijd en had sinds 6 november zelfs weer een (waarnemend) Commissaris der Koningin: A. de Casembroot. In Het Gemeenteblad voor Terneu- zen van dinsdag 14 novem ber -de op één na laatste uitgave- staat een procla matie van De Casembroot te lezen, waarin hij dank brengt aan de bevrijders en de burgerslachtoffers van de oorlogehandelingen her denkt. En verder: de hand aan de ploeg. Er stond een zware taak te wachten: 'de ontworsteling van onze schoone Provincie aan de golven, die onze landouwen nu daadwerkelijk hebben overstroomd'. Er was dan weliswaar een com missaris der koningin, maar echt veel te vertellen had die op dat moment niet. Zuid-Neder land was nog steeds oorlogsge bied en het was het Militair Gezag - verbinding tussen het geallieerde opperbevel en de burgerlijke overheid - dat aan de touwtjes trok. Sinds kort liet de Militaire Commissaris zich in Zeeuws- Vlaanderen bijstaan door diver se commissies, samengesteld uit 'betrouwbare vaderlanders'. Zo waren er commissies voor Zui vering, Interneering, Pers en Bioscoop, Landbouw en Vee teelt, Handel en Industrie, Fi- De (waarnemend Commissaris der Koningin, A de Casembroot, riep de bevolking op 'de hand aan de ploeg te slaan voor de ontworsteling van onze schoone Provincie aan de golven, die onze landouwen nu daadwerkelijk hebben overstroomd.' nanciën, Vervoer, Vaste Brand stoffen. De zuiveringscommissie trok natuurlijk de meeste aandacht want die adviseerde welke 'foute' figuren dienden aange pakt. En uit Het Gemeenteblad bleek dat drie notabelen - een kantonrechter in Terneuzen en twee notarissen uit Terneuzen en Hulst - aan de tand waren gevoeld. De notaris uit Terneu zen, werd zelfs geschorst. Over wogen werd hierbij door de Zuiveringscommissie 'dat van hem, op grond van zijn houding tijdens de vijandelijke bezet ting, niet de getrouwe mede werking aan het herstel van het vaderland kan worden ver wacht.' De kantonrechter uit Terneuzen en de Hulster notaris kregen simpelweg een briefje waarin de Militaire Commissa ris hen beval de uitvoering van hun functie te staken. De 'goede' vaderlanders moch ten in het blad ook op belang stelling rekenen. En met name het vrouwelijk deel. Want, zo meldde het blad, door een aan tal Oost-Zeeuws-Vlaamse meis jes was een verzoekschrift aan Hare Majesteit gericht om als vrijwilliger bij de Marine Vrou wen Afdeling (Marva) te mogen dienen. Het was de 22-jarige Terneuzense Francien de Zeeuw, die een eerste aanzet hiertoe had gegeven. Zij werd later dan ook de allereerste Marva die bij de Koninklijke Marine aantrad. Wervingsbureau Er zou in Terneuzen een wer vingsbureau worden geopend waar meisjes en vrouwen tussen 18 en 35 jaar zich konden mel den. Tot de taken, die zij kon den verrichten, behoorden huis houdelijke dienst, administra tie, verbindingsdienst, trans portdienst. Ook waren ver pleegsters en vrouwelijke art sen welkom. 'Marva's zullen afzonderlijk worden gehuisvest en in het algemeen niet op zeegaande schepen dienst doen, behalve op hospitaalschepen,' zo werd voorgelicht. Wel konden ze over de hele wereld worden uitge zonden. Mej. De Zeeuw was tot de opening van het bureau door iedereen te raadplegen. En be langstellenden werd aangera den onmiddellijk te starten met een studie Engels, zo mogelijk door het inrichten van plaatse lijke cursussen. Krijgsraad Elders in bevrijd gebied, in Eindhoven om precies te zijn, kwam de Nederlandse Krijgs raad voor het eerst bijeen. Öm burgers te berechten, die had den gehandeld in strijd met de voorschriften van het Militair Gezag. En zo is te lezen dat iemand drie maanden cel kreeg omdat hij een Duits geweer niet had ingeleverd. Verder vielen er gevangenisstraffen voor mensen die van Britse militairen spul len hadden gekocht. Daar werden behoorlijk zware straffen voor opgelegd want door het verdwijnen van die goederen - het ging hierbij om vlees in blik, sigaretten en sui ker- werd volgens de krijgs macht de kracht van het leger ondermijnd. 'Daarom is niet al leen het koopen, doch ook het ten geschenke aannemen van levens- en genotsmiddelen van de militairen, verboden', blo- kletterde Het Gemeenteblad. HENGELEN - Leden van de Zeehengelvereniging De Wie lingen te Cadzand visten afge lopen zondag de zevende wed strijd in dit seizoen, meetel lend voor het clubkampioen schap. Gevist werd vanaf het strand bij Cadzand in de Noordzee. De vangsten waren goed en er waren 41 deelne mers. Winnaar werd Piet de Koning uit Breskens 2095 gram aan gevangen vis. Met nog een wedstrijd voor de boeg voert hij het tussenklas- sement voor het kampioen schap aan. De verdere uitslag was als volgt: 2. Patrick Goet- hals, Sint Laureins, 1039 gram, 3. Sjaak de Lijser, Cad zand, 898 gram, 4. Carlos Ma- riman, Breskens, 823 gram, 5. Theo van Broeck, Clinge met 719 gram. WZA - De West-Zeeuws- Vlaamse Autoclub (WZA) houdt zondag haar jaarlijkse Belfortrally. Een auto-puzzel- rit meetellend voor het club kampioenschap 1994 van de WZA. De rit, met een lengte van ongeveer 35 kilometer is uitgezet door Joop Kolijn uit Oostburg en dient gereden te worden met een gemiddelde snelheid van 20 kilometer per uur. Ook niet-WZA leden kunnen hieraan deelnemen. Inschrijven voor deelname in de wedstrijd- of toerklasse is mogelijk vanaf 13.30 uur in de kantine van camping De Wild- hof aan de Kanaalweg te Ret ranchement. Start en finish zijn eveneens daar gelegen en na afloop worden daar ook de prijzen (elke equipe wint wat) uitgereikt. COLLECTE - De collecte voor de Nederlandse Brandwonden Stichting heeft 1280,35 op gebracht. SCHOOL - De vereniging tot bevordering van het Christe lijk Onderwijs in Sluis houdt op donderdag 24 november een avond in de gemeen schapsruimte van de Johan van Dale basisschool. Na de opening door voorzitter W. Behr zal mevrouw A. Huisman van Educatiecentrum 't Stran ge een lezing verzorgen over emoties die bij leerlingen een rol spelen in het leer- en ge dragsproces. Na de pauze ver zorgt Adrie Oosterling uit Groede een conferance waarin de omgang met kinderen cen traal staat. De aanvang van de avond is om 20.00 uur. Toe gang gratis. Van onze correspondente Sint Maartensdijk - „De zittende burgemeester van Tholen, H. van der Munnik van CDA-huize, wordt als enige reële kandidaat gezien om burgemeester te worden van de nieuwe gemeente Tholen." Dat deelde de Commissaris van de Konin gin in de provincie Zeeland mee in een speciale raadsvergade ring in Sint Maartensdijk. „Voor mij is de aanbeveling naar de minister toe al duidelijk, ten zij ik van de aanwezige raadsle den berichten hoor over een an dere voorkeur," verklaarde Van Gelder in het openbare gedeelte van de bijeenkomst. Omdat er mogelijk over personen gespro ken kon worden, vond het twee de gedeelte van de raadsverga dering in beslotenheid plaats. Commissaris W. van Gelder was speciaal naar Tholen gekomen gekomen in verband met de va cature voor een burgemeester. „Het zou het beste zijn als de vacature per 1 januari 1995 is ingevuld." Op de advertentie in de Staatscourant voor een bur gemeester hebben totaal drie personen gesolliciteerd. „Die sollicitatie-oproep is 'goed' gele zen en heeft maar één reële kan didaat opgeleverd. In de adver tentie was aangegeven dat het burgemeesterschap van H. van der Munnik meespeelde." Van Gelder feliciteerde de nog niet geïnstalleerde raadsleden met de nieuwe gemeente die door samenvoegen van Tholen en Sint Philipsland is ontstaan. „Ik hoop dat de kwaliteit van Tholen ook na de herindeling wordt voortgezet en dat er iets nieuws aan wordt toegevoegd." De commissaris zei verder dat hij het erg op prijs stelt binnen kort een werkbezoek te brengen aan de nieuwe gemeente Tho len." Van onze duivensportmedewerker Terneuzen - Wat de behaalde kampioenschappen betreft hebben de leden van de zaterdag- en zondagvliegers in het gezamenlijke provinciale spel elkaar in evenwicht gehouden. Beide wonnen er evenveel. Anders liggen de verhoudingen wat het aantal winnaars van de 29 gehouden wedvluchten aan gaat. Daarbij prijkt 22 keer de naam van een zondagvlieger bo venaan de uitslag. Lex Thijs uit Heikant schreef er zelfs twee op zijn naam. Met in concours 12731 (jonge duiven) was de wedvlucht vanuit Orleans ge houden op 13 augustus de groot ste. Winnaar hiervan werd J. Dhanis uit Hulst. Met 956 deel nemers bestond hiervoor ook de meeste belangstelling bij de Zeeuwse postduivenhouders. Kampioenschappen 1994 Asduif Midfond oude duiven: 1. C. Schroevers, Arnemuiden, 2. C. Steenhard, Goes, 3. L. Lievense, Vlissmgen, 4. C. Schroevers, Arne muiden, 5. P. Zegers, Terneuzen. Idem jonge duiven: 1 Mevrouw De Jonge, Lewedorp, 2. H. Mookhoek en zoon, Breskens, 3. P. Schroevers, Arnemuiden, 4 Comb. Domisse, Westkapelle, 5. J. en H. van de Vrede. Krabbendijke. Hokkam- pioenschap jonge duiven: 1 K. Min- derhoud, Westkapelle, 2. H. Calon, Hoofdplaat, 3 H. de Feijter, Zaam- slag, 4. Jac. Schroevers, Arnemui den, 5. Mevrouw Van de Jagt, Yerse- ke. Midfond Hok: 1. Ch. de Beule, Heikant, 2. Combinatie Abee, Mid delburg, 3. H. Baas en zoon, Arne muiden, 4. M. Scheele en zoon, Zaamslag, 5. P. Baecke, Westdorpe. Midfond oude duiven aangewezen: 1. Ch. de Beule, Heikant, 2. Comb. Abee, Middel burg, 3 M. Scheele en zoon, Zaamslag, 4. H. Baas en zoon, Arnemuiden, 5. Comb. De Smet-Van Kerkhoven, Clinge. Midfond oude duiven, onaangewezen: 1. L. van de Wege, Breskens, 2. Adrie Thijs, Hei kant, 3. H. Baas en zoon, Arnemui den, 4. J. D. Schroevers, Arnemui den, 5. Comb. Domisse, Westkapelle. Jonge duiven, aangewezen: 1 K. Minderhoud, Westkapelle, 2. H. Ca lon, Hoofdplaat, 3. Jac. Schroevers, Arnemuiden, 4. A. Vermast, Yerse- ke, 5. Mevrouw Van de Jagt, Yerse- ke Jonge duiven, onaangewezen: 1. J. D. Schroevers, Arnemuiden, 2. Ch. de Beule, Heikant, 3. Adrie Thijs, Heikant, 4. H Baas en zoon, Arnemuiden, 5. Comb. Visser-Len- sen, Axel. Van onze verslaggever Bergen op Zoom - Het plan van de NS om vier spoorwegsta tions in Midden-Zeeland, Rilland-Bath, Krabbendijke, Kapel- le-Biezelinge en Arnemuiden, te sluiten is slecht gevallen in Bergen op Zoom. „We verliezen zo een stukje ach terland," zei wethouder G. Jans sen tegen de leden van de com missie Stadsontwikkeling. „De bewoners van die plaatsen kun nen nu niet meer met de trein naar Bergen om te winkelen." Het leed voor Bergen wordt ook niet verzacht door een project dat de NS samen met de bus maatschappij ZWN en lokale taxibedrijven willen opzetten om Zeeuwen thuis op te halen en. naar hun bestemming elders in Zeeland te vervoeren. Aangezien de ZWN niet naar Bergen rijdt kan de Markiezenstad niet van dat project profiteren. Om die reden wil Janssen met de Bra bantse busmaatschappij BBA gaan kijken of die maatschappij het leed voor Bergen niet kan verzachten. Of daar mogelijk- hedne voor zijn kon hij gisteren nog niet zeggen. Ook het plan van de NS om de directe treinverbinding van Ber gen met de Randstad te schrap pen is niet enthousiast ontvan gen. Alleen in de ochtend- en avondspits zal er nog een inter- citydienst vanuit Bergen met de Randstad blijven bestaan.

de Stem | 1994 | | pagina 19