Geule moet twee lokalen afstaan Seal 19 t/m 27 november BOUWCENTRUM "Mij ophalen Niet nodig, il pak de Arola Buurtbewoners ROC Westerschelde vrezen overlast schoolfuif Tentoontelling confrontatie met discriminatie POLITIE Historici Coltof eist de stem Provincie Zeeland: 4Geen enkele grond tot weigering' Commissie Sluis unaniem tegen rolluiken in centrum bij winkelpanden Tentoonstelling over Mensje van Keulen de stem Ferrylink ziet toch af van veevervoer naar Vlissingen ZEELAND Concert harmonie De Vliegende Hollander Duizenden guldens schade door groot aantal autokraken Thema lezing over molens 'Malen in moeilijke tijden' zat.-zon. 10-18u. din.-don. 14-22u. ma.-woe.-vr. 14-18u. Vogelexpositie De Edelzanger Sint in Eede WOENSDAG 16 NOVEMBER 1994 Q Van onze verslaggeefster Terneuzen - Ook dit jaar wordt er op het ROC Westerschelde een schoolfuif gehouden. Het feest vindt vrijdag plaats. De leerlingenraad van de school heeft voor eventuele overlast alle buurtbewoners reeds excuses aangeboden in de vorm van een brief. Toch vrezen enkele om wonenden geluidsoverlast. Eén van de bewoners aan de Zelden- rustlaan vindt het abnormaal dat de overlast niet te voorkomen is. Volgens hem mag er na 22.00 uur geen geluidso verlast plaatsvinden. 'Kennelijk geldt dit niet voor die fuif. De bewoner stelt dat het elk jaar gekker wordt en dat het maar gewoon is dat na afloop 'een luidruchtig ommetje door de .buurt wordt gemaakt waarbij de voor tuintjes het moeten ontgelden.' Hij vraagt zich dan ook af of de politie in Terneuzen vrijdagavond extra con trole gaat uitoefenen 'want het kan toch niet zo zijn dat overlast legaal is in deze stad'. Volgens een woordvoerder van de poli tie Terneuzen is men niet van plan om vrijdagavond extra surveillance in te zetten. „Nee hoor, sommige mensen in Zeeuws-Vlaanderen horen nog maar het woord 'feest' of 'houseparty' en associë ren dat dan direct met seks en drugs. Ze vrezen dat zo'n feestje totaal uit de hand loopt, terwijl er nog nooit schok kende dingen zijn gebeurd. Ik snap niet waar men zich druk over maakt, wij gaan er in ieder geval geen extra men sen voor inzetten." De meeste andere bewoners rond het ROC Westerschelde vinden de reacties van hun buurtgenoten ook wat overdre ven. „Ik woon hier al meer dan achttien jaar en heb in die tijd nog nooit hoeven klagen over geluidsoverlast. Het enige waar we hier last van hebben, zijn de lege boterhamzakjes die overal maar weggegooid worden." Van onze verslaggeefster Terneuzen - De katholieke basisschool De Geule uit Terneuzen kan er niet onderuit: ze zal twee lokalen af moeten staan aan de openbare school De Meerpaal. Dat heeft de provincie Zeeland gisteren meegedeeld aan de ge meente Terneuzen. Op grond van de wet op het basisonderwijs is er volgens de provincie voor De Geule 'geen enkele grond' om te weigeren twee lokalen af te staan aan De Meerpaal. Al sinds afgelopen zomer zijn de twee scholen in overleg met el kaar. De Meerpaal groeit zo hard dat ze twee extra lokalen voor zeventig kinderen nodig heeft. Andere openbare scholen in de buurt hebben geen ruimte over en dan bepaalt de wet dat dan ook scholen van een andere rich ting lege lokalen moeten afstaan. De nabijgelegen katholieke school De Geule voelt echter weinig voor de openbare invasie. Ze vreest aantasting van het ka rakter van de school en een beperking van de mogelijkheden. Directeur J. Luijcks van De Geule was gistermiddag nog niet officieel op de hoogte van de provincie-uitspraak, maar liet desgevraagd weten die te betreu ren. Vooral het feit dat de ge meente achter de rug van de school om naar de provincie is gestapt, zit hem flink dwars. „Op ons compromis-voorstel om een lokaal uit te lenen heeft de gemeenten niet gereageerd," zegt hij. „En ook de leerlingcij- fers van De Meerpaal kregen we niet te zien. Dat de gemeente naar de is provincie gestapt, is een teleurstellende manoeuvre." K. van Waes, voorzitter van het bestuur van de katholieke scho len in Terneuzen zei gistermid dag nog niet te weten of er bezwaar wordt gemaakt tegen het besluit van Gedeputeerde Staten. Dat is gedurende de ko mende zes weken mogelijk. „We zijn formeel nog niet op de hoog te en moeten er nog over verga deren." Ook Th. Bril, directeur van De Meerpaal, bleek verrast door het nieuws. „Het is nog steeds een bestuurskwestie. Pas als duide lijk is dat er geen bezwaar wordt gemaakt, kunnen we op directie niveau aan de organisatorische afhandeling beginnen. Uiteraard in goed overleg." Luijcks van De Geule heeft vooralsnog niet veel vertrouwen in dat 'goede overleg'. „In het verleden zijn afspraken door De Meerpaal met voeten getreden. Hopelijk ziet de gemeente er goed op toe dat nieuwe afspra ken wel worden nagekomen. Dat kan alleen als ze op het gemeen tehuis hun dubbele pet afzet ten." Van onze correspondent Sluis - De Sluisse commissieleden van Vrom, Financien en Bestuurlijke coördinatie spraken zich gisteravond unaniem uit tegen het aanbrengen van dichte rolluiken aan winkelpan den in het centrum van Sluis. Men was van mening dat dichte rolluiken niet bepaald het visite kaartje zijn voor een toeristisch stadje als Sluis. „Gesloten rol luiken om vijf uur is bepaald niet aantrekkelijk voor de con sument," gaf burgemeester M. Everaers de commisieleden mee. Deze discussie stond op de agen da naar aanleiding van een aan vraag van een plaatselijke on dernemer omdat sommige verze keringsmaatschappijen dit eisen. Men had geen bezwaar tegen transparante of open metalen hekwerken om de panden te be veiligen. Minder problemen had men om een bedrag van 4260 gulden be schikbaar te stellen voor een aan te leggen trimaccommodatie op diverse locaties in Sluis. Ook niet met de reconstructie van de St. Annastraat. Een voorstel waarover de raad nog dit jaar een besluit zal nemen. De be trokken bewoners zullen echter nog hun zegje kunnen doen. Van onze correspondent Terneuzen - Harmonie De Vlie gende Hollander geeft zaterdag 19 november het jaarlijkse na jaarsconcert in het Zuidland- theater in Terneuzen. Dit is het eerste grote concert na de vie ring van het honderdjarig be staan in 1993. Aan dit concert wordt tevens medewerking verleend door r.-k. muziekvereniging Heikant, on der leidng van Ferket, alsmede de slagwerkgroep. De slagwerk groep van De Vliegende Hollan der treedt eveneens op, dit ge beurt onder leiding van Antho- nisse. Deze groep behaalde in 1993 tijdens het concertslag- werkconcours van de KNF een eerste prijs met onderscheiding. De Vliegende Hollander staat zaterdag onder leiding van Pie- ters, die sinds begin 1994 als dirigent actief is. Na afloop van het concert is er in de bovenzaal van het theater een dansavond. Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar in de voorverkoop bij het Zuidland- theater en aan de kassa voor aanvang van het concert. Everaers: „Het zal zeker niet zo zijn dat als het voorstel door uw raad wordt goedgekeurd de be trokken bewoners buitenspel staan. Er komen nog een aantal hoorzittingen waar ze hun posi tieve en negatieve kritieken kun nen spuien en daar zal zeeer zeker naar geluisterd worden." Bij de invoer van gft (groente-, fruit- en tuinafval) heeft Sluis in tegenstelling tot een aantal an dere gemeenten (die 240 liter gekozen hebben) voor 140 liter gekozen. Op speciale aanvraag kan men wel de 240 liter verkrij gen. Hoofd gemeentewerken J. Naeye lichtte tijdens de vergadering ook toe hoe het 'Duurzaam Vei lig Verkeerssysteem' straks met voorstellen zal komen. Naeye is lid van de werkgroep die aan dit systeem werkt. In alle bebouwde kommen van West-Zeeuws- Vlaanderen wil men de maxi mum snelheid terugbrengen tot 30 kilometer per uur. Op de Stroomweg (de rijkswegen 58 en 61) wordt die maximum snelheid 100 kilometer terwijl de andere wegen naar categorie worden in gedeeld waarop dan snelheden van tachtig, zestig en veertig kilometer per uur als maximum zullen gelden. i Van onze correspondent Vlissingen - Diverse plaatsen op Walcheren zijn maandagnacht geconfronteerd met een golf van inbraken in geparkeerdstaande auto's. Met name in Vlissingen hielden de autokrakers huis. De politie in de Scheldestad kreeg gisteren twaalf aangiften van gedupeerde autobezitters. Maar ook in Middelburg, Dom burg en Veere werd die nacht ingebroken in verschillende au to's. De toegebrachte schade door het vernielen van ruiten aan de voertuigen bedraagt vol gens de politie al meer dan tien duizend gulden. Verder is voor nog eens datzelfde bedrag aan goederen uit de auto's ont vreemd. In hoofdzaak waren dat autoradio's, cd-spelers, en -bandjes en geluidsapparatuur. Ook in sommige auto's aanwezig geld werd buitgemaakt. Wethouder P. C. Hamelinck opende gistermiddag de tentoonstelling 'Gelijk in een wereld van verschil' in de hal van het stadhuis. De tentoonstelling, die be doeld is voor jongeren, is naar Terneu zen gehaald door de Stichting De Vlie gende Hollander in het kader van de bevrijdingsactiviteiten. „Het college is erg blij met de tentoonstelling. De vie ring van vijftig jaar bevrijding zit nog vers in ons geheugen. De tentoonstelling zal dan ook tegenstrijdige gevoelens over vrijheid en ellende oproepen bij de bezoekers. Als rode draad door de ten toonstelling loopt het principe van het gelijkheidsbeginsel. Onze gemeente is helaas negatief in het nieuws gekomen door negatieve tendenzen," aldus de wethouder. Hij onderstreepte het belang van de acties tegen racisme zoals die in de gemeente Terneuzemn momenteel lo pen. Hij sprak dan ook de hoop uit dat de tentoonstelling bijdraagt tot een gro tere verdraagzaamheid. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Terneuzen - Een boek is een brief aan onbekenden, schreef Adriaan van der Veen ooit. Als dat zo is, hebben de leerlingen van VWO 6 van scholengemeenschap De Rede de laatste tijd flink wat post doorgenomen. Vanmorgen om 11.00 uur gaat in de hal van het schoolgebouw aan de Zuidlandstraat een tentoon stelling van start over het lite raire werk van Mensje van Keu len. Met haar nieuwste boek 'De Rode Strik' net uit, hadden de VWO'ers en hun docente A. de Coninck geen beter onderwerp kunnen kiezen. Eind november komt ze naar Terneuzen voor een literaire avond in het kader van het leesbevorderingsproject Sirene. Onlangs was de schrijver Tim Krabbé de gast van Sirene op een aantal middelbare scholen in Zeeland. Rond zijn boek 'Het gouden Ei' en de verfilming (Spoorloos) was een lespakket samengesteld. Eerder maakte Leon de Winter op dezelfde wij ze een tournee langs havo's en vwo's. De schrijfsters Rascha Pe per en Daphne Meijer zijn vol gende week aanwezig in een lite rair café op de Stedelijke Scho lengemeenschap in Middelburg. Spannend De keuze voor Van Keulen was deels bewust, deels toeval. „Na Krabbé en De Winter wilden we een vrouwelijke schrijfster. We hebben een lijstje gemaakt en daarvan bleek zij beschikbaar. Het was natuurlijk extra leuk dat haar nieuwe boek net rond deze tijd zou verschijnen," ver telt leerlinge Marijke Grave. Zij vond Van Keulens 'Geheime Da me' (1992, over Maarten van 't Hart) erg mooi geschreven, ter wijl ze een van haar kinderboe ken, Vrienden van de Maan (1989), heel spannend vond. Volgens docente De Coninck was de schrijfster niet zo heel erg bekend bij haar leerlingen. Dankzij de Openbare Biblio theek is nu het gehele oeuvre op de tentoonstelling (tot 1 decem- Hulst - De oudheidkundige krmg De Vier Ambachten houdt donderdag 17 november een le zing met dia's over molens in Noord Vlaanderen. Dat gebeurt in zalencentrum Hof van Vlaanderen. Aanvang 19.30 uur en de toegang is gratis. De dia-presentatie, verzorgd door Adrie de Kraker en Frans Weemaes, spitst zich toe op de grafelijke molens in Noord Vlaanderen tussen 1450 en 1610 en heeft de titel meegekregen 'Malen in moeilijke tijden'. Tijdens de lezing krijgen de toe hoorders alvast de primeur van enkele nieuwe ontdekkingen met betrekking tot deze molens. Auto-inbraken Hoek - Gisternacht is ingebro ken in de personenauto van een 19-jarige inwoner uit Hoek. Uit het voertuig, dat stond geparkeerd aan de ds. Raamshof te Hoek werd een radiocassetterecorder ont vreemd. Het deurslot was ge forceerd. Ook een 22-jarige man uit Hoek deed aangifte van een inbraak in zijn auto. Ook zijn voertuig stond die nacht geparkeerd aan de ds. Raamshof. Hij mist zijn rijbe wijs, paspoort, autopapieren en een radiocassetterecorder. Ruit vernield Hulst - Namens het vervoers bedrijf Zuid-West-Nederland (ZWN) werd bij de politie in Hulst aangifte gedaan van vernieling van een ruit aan het eindstation Zandstraat te Hulst. Het gaat om een ruit van twee bij twee meter met een waarde 500 gulden. Bromfietser gewond. Middelburg - Bij een ver keersongeval in Middelburg werd gistermorgen een 17-jarige bromfietser uit Kou- dekerke gewond. Hij werd met een beenbreuk per ambulance overgebracht naar het streek ziekenhuis Walcheren in Vlis singen. Het ongeval gebeurde omdat de bromfietser op de kruising Poelendaeleweg-Dor- us Rijkersstraat geen voorrang kreeg van een personenauto, die werd bestuurd door 19-jarige man uit Drunen. Bij de aanrijding werd de brom fiets geheel vernield. Onder invloed Middelburg - De politie op Walcheren heeft het rijbewijs ingevorderd van een 52-jarige inwoner uit Middelburg. De man reed gisternacht onder invloed op de Kruitmolenlaan in zijn woonplaats tegen een geparkeerd staande personen auto. Die botste door de schok tegen een tweede geparkeerde auto aan. Beide voertuigen werden geheel vernield. Ook de auto van de Middelburger werd zwaar beschadigd. De man werd meegenomen naar het politiebureau. Een ade- manalystest wees een promillage aan van 2.15. jn dat is ruim vier maal hei maximaal toegestane. Inbraak in caravaan Nieuwvliet - Uit een aan de Baanstpolderdijk op een cam- ping staande caravan van een 59-jarige inwoner uit het Bel. gische Deinze werden bij een inbraak een kleurentelevisie en een partij linnengoed ont vreemd. Men had zich toegang verschaft door het forceren van een raam. Regelcontainer Sas van Gent - Een dezer dagen is getracht in te breken in een regelcontainer aan Westkade te Sas van Gent, Het bleef bij een poging doch de toegebrachte schade aan een deur bedraagt vijfhonderd gulden. Van het feit werd na mens de provincie Zeeland aangifte gedaan bij de politie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Pistoolaansteker Sluis - De politie in West- Zeeuws-Vlaanderen heeft van een 26-jarige man uit IJzen- dijke een zogenaamde pis- toolaansteker in beslag geno men. De man was in Sluis betrokken bij een ongeval en bij een onderzoek in zijn voer. tuig trof de politie het voor werp aan. In feite is het een aansteker, maar het lijkt zo veel op een pistool dat het gebruikt kan worden om er iemand mee te bedreigen. Der halve is het bij de wet verbo den het te bezitten. Inbraken Westkapelle - Maandagnacht is ingebroken in een winkel aan de Markt te Westkapelle. Ontvreemd werd voor een be drag van 4000 gulden aan par fums en aftershave. Ook twee horecazaken in die plaats kre gen ongewenst bezoek. In een daarvan ging men aan de haal met de inhoud van de fooien- potten, in totaal 1100 gulden en de inhoud van een kassa. In de andere zaak worden per soonlijke bescheiden en cheques vermist. Van onze verslaggever Middelburg - 'Hoog van de de titel van een boekje ove in Zeeland tot 1900. De pr ervan is vrijdag 2 decemb filmzaal van het provinc;; Middelburg. Van onze verslaggever Oostburg - Village Sca Coltof Beheer, heeft gis geëist van de dwangson gemeente Oostburg had aan het vakantiedorp in De dwangsom ging in op 1 vember. Oostburg had de bo stilgelegd omdat er nog g bouwvergunning was verlee Coltof bouwde volgens de meente echter gewoon verc zich baserend op 'toezegging: van de gemeente dat hij in wachting van de benodigde gunningen al kon beginnen. Volgens mr. A. Minderht raadsman van de gemeente, papieren voor de bouwaanvt inmiddels door de projectc| wikkelaar verstrekt. Co bouwt echter ook al aan vak tiewoningen waarvoor helerr geen bouwaanvraag is in diend. De kans bestaat dat gemeente de bouwer opnieuw sommeren hiermee te stoppen Regels „Het gaat de gemeente er om een flinke som geld te im Vlissingen (anp) - Ferrylink Freight Service ziet voorlopig ai van vervoer van vrachtwagens met levend vee van Sheernèss naar Vlissingen. Een woordvoerder van de maatschappij heeft dit gisteren bevestigd. Tijdens een eerste proefvaart vo rige week woensdag met vracht wagens met levende have kwam bij het kantoor van Ferrylink in Sheerness de melding binnen dat er een bom aan boord zou zijn. Bij het vertrek van de boot uit Engeland demonstreerden die renbeschermingsorganisaties te gen het transport van levende dieren. Na onderzoek van het schip in de Vlissingse haven bleek er overigens geen bom aan boord te zijn. Een vertegenwoordiger van het Britse landboawministerie maakte de proefvaart mee. Van zijn bevindingen hing toestem ming voor regelmatig vervoer van levend vee af. Ferrylink liet vorige week weten dit vervoer bij goedkeuring voort te zetten. Maandag kreeg Ferrylink var overheidswege groen licht vooi vervoer van twaalf veewagens op de dagelijkse ochtendvaail vanuit Sheerness. De maat schappij besloot echter voorlopig geen reserveringen voot veetransport te maken. Medway Ports Limited, waarvai Ferrylink een dochteronderne ming is, zegt de veiligheid val andere klanten en overig verkeei in de haven van Sheemess niet in gevaar te willen brengen, vendien heeft MT-shipping Medways laten weten levend vet van Sheerness naar Duinkerkei te willen gaan overzetten. Atidt re Britse veerdiensten staaktei eerder transport van levend v« naar het vasteland na verzet val dierenbeschermingsorganisaties (ADVERTENTIE) In de hal van De Rede in Terneuzen wordt momenteel een tentoonstelling gehouden over het literaire werk van Mensje van Keulen. foto camile schelstraete ber), voorzien van korte samen vattingen die de leerlingen heb ben gemaakt. In het werk van Van Keulen, in 1946 als Mensje Francina van der Steen geboren in Den Haag, onderscheiden zich de 'volwasse nen-' romans van de kinderboe ken. Zij debuteerde in 1972 met 'Bleekers Zomer', kort daarop gevolgd door de verhalenbundel 'Allemaal Tranen'. Sindsdien publiceerde ze onder meer de roman 'Overspel' (1981) en het bekroonde kinderboek 'Tommie Station' (1986). In 1991 ver scheen een bundel reisreporta ges, getiteld 'De lach van Sch- reck'. Het project Sirene, in opdracht van met ministerie van WVC, ging in januari 1993 van start en loopt tot eind 1995. De doel groep zijn twaalf- tot achttienja rigen in Havo/VWO. Die moeten meer plezier krijgen in het lezen van literatuur. Bovendien zou het project een structurele same- nenwerking tussen bibliotheken en voortgezet onderwijs moeten bevorderen. Uit onderzoek is ge bleken dat jongeren van twaalf tot achttien jaar steeds minder vrije tijd besteden aan lezen. Een zekere belezenheid is dan ook niet vanzelfsprekend. Voor het onderwijs is dat een probleem. JAN VAN RIJSWIJCKLAAN 191 20 2 0 ANTWERPEN ZAAL 1 2 4 autostrade Breda-Antwerpen of Eindhoven-Antwerpen afrit nr 5-WILRIJK Van onze correspondente Eede - De vogelvereniging Edelzanger uit Aardenburg k dankzij de inspanning van x betrokkenen, terugblikken een geslaagde vogelshow in Hof van Eede in Eede. A draaide het afgelopen weekeii om het kampioenschap van grensgemeenten. Voor wethouder W. van Hel de openingsceremonie voor rekening nam hadden zes ki meesters de ingezonden vo aan een grondige inspectie derworpen. In totaal brachter vogelliefhebbers een grote va teit aan vogels binnen. Daar sat werden nog tien jeugddeel mers met hun gevederde vrj den geteld. Jeugdkampioen werd D Stokkerman uit Oostburg. wisselbeker voor de kana ging naar C. van Bosten, teri de wisselbeker tropische vo, en de derby naar L. van F Wever gingen. Het klassen van verdienste (over vijf vog werd aangevoerd door A. S1 kerman, gevolgd door C. Bostelen en M. de Graaf. Van onze correspondente Eede - Sinterklaas brengt za dag samen zijn zwarte Pi een bezoek aan Eede. Om 1 uur wordt het gezelschap o] I wacht door de Aardenburg Fanfaren en het majorettenp ton. Vanaf de parking bij de Ri bank vertrekt men voor rondgang door de kern E Eindpunt van de tocht is De van Eede, waar burgemeestil Jongmans de Sint en zijn ge ontvangt. Daar wil de Sint re jeugdige Eedenaar de schudden. (ADVERTENTIE) "Die brengt mij door weer en wind, bir nen en buiten de bebouwde kom, met een volle tank tot 200 km ver! (Max. snelheid 40 km/uur.) Vraag documentatie aan over deze fantastische tweezitter. Waaijenberg b.vfabdkant Arola en ov verplaatsingsmiddelen voor minder-vali tevens leverancier van rolstoel-inrijwac Postbus 142,3900 ACVeenendi Wiltonstr. 26, tel. 08385-11251

de Stem | 1994 | | pagina 18