V DE STEM Goeree vrijwel zeker bij Zeeland Eerste Zeeuws Vlegelbier op de markt Geld van GS en sponsor voor financiering Zeeuwse heemtuin Justitie en provincie zetten Tire Again zwaar onder druk Leiden politiedistrict is 'een lastige klus' 1 lil N [AFDELING AUTO of motor Oostflakkee laatste van de vier gemeenten over de streep getrokken Nederlander krijgt geen voorrang van Belg en wordt toch veroordeeld Mogelijk cd concert Hulster Gemengd Koor Nipt Tentoonstelling Passie na Arbeid bij Delta College Man Schoondijke dood in woning gevonden Avondcontrole op snelheid bleek schot in de roos Interim-chefs over Zeeuws-Ylaanderen Bejaarde vrouw vindt dood bij brand in Goes -X 51 v" ■"X 0 LEUREN TV TEKST J 63 cm Hi-Black Trinitron preen display HIFi stereo ett vermogen Hyperband Rorkeurzenders pORDER New Intelligent HQ sys- Jvd PDC systeem 2 Zalf |okoppen Timer 8 pro- 45 Voorkeurzenders ling met PDC functie. c m 1 - terug bi| inruil ■).- terug bi| inruil JWlHh OM PRIMO MINITOWER 0X2-66 Processor 486DX-66 MH: Intern geheugen 4Mb Cache geheugen 128 Kb Videogeheugen Local-Bus 1Mb Local-Bus 3x VESA Harddisk 260 Mb Diskettestation 3 5 Aansluitingen Parallel n 2 x Serieel gomes US-ASCl! toetsenbord Monitor 14 Super VGA klem FL. 1616.17 EXKL. BtwS :DIA VISION MEMPHIS SCSI Double Speed CD-ROM Pro audiospectrum interface kaart Yamaha 0PL3 Synthesize» 2x10 Watt extern speakers.steem Midi interface General Midi compatible Microfoon, externe line-in voor de hoogste kwaliteits-opnames te koop Mal dacht u van het resultaat als u dat Zaten via een ..kleint)e" in De Stem !»5vand9l0mannsn even laat ~»«Svan de 10 mannen tl De Stem lezen nebden speciale helanflSteli'ng voor onze kleintjes" rubriek. Auto's en motoren Uw aanbieding in die rubriek kan dus niet missen Zeeland Van onze verslaggever Middelburg - De financiering van de Hortus Zelandiae is rond. Gedeputeerde Staten wil len een ton subsidie in de Zeeuwse heemtuin stoppen en PvdA-gedeputeerde De Kok heeft ,de Stichting VSB-fonds bereid gevonden als sponsor ook 100.000 gulden beschikbaar te stellen. Als provinciale Staten dit voorstel overnemen kan de eerste spa in de kasteeltuin achter het Zeeuws Biologosch Museum in Domburg de grond in. Aanvankelijk zou de heemtuin (een verzameling van allerlei authentieke Zeeuwse planten en bo men) 550.000 gulden kosten, maar die kosten zijn minder geworden omdat een school voor beroeps onderwijs uit Nijmegen de tuin als scholingspro ject gaat uitvoeren. Bij de heemtuin komt ook een vlindertuin waar voor de provincie al eerder ruim 20.000 gulden subsidie beschikbaar stelde. Dat vlinderpaviljoen kost in totaal 275.000 gulden. Het hieuws van de provinciale subsidie kwam gisteren op dezelfde dag dat de CDA-gedeputeerde Dek (milieu) het startsein gaf tot een groot herstel plan van het hele kasteelpark rond Westhove. De bosvijver en de slotgracht worden onder meer uitgebaggerd, de lange rechte lanen worden in ere hersteld en het achterstallig onderhoud wordt weggewerkt. Met het aanleggen van de hortus, achter de Orangerie van Westhove, krijgt die hele hoek van de Manteling (een zeer druk bezocht wandeloord) er enorm veel recreatieve en toeristische aantrek kingskracht bij. Van onze verslaggever Oostflakkee - Het is vrijwel zeker dat het voormalige eiland Goeree-Overflakkee bij Zeeland wordt gevoegd. Onlangs besloot een raadsmeerderheid in Oostflakkee, 'de laatste van de vier gemeenten, tot aansluiting bij Zeeland. De verwachting is dat het provinciaal bestuur van Zuid-Holland de samenvoeging niet langer zal tegenhouden. Oostflakkee gold tot voor kort als de enige gemeente die liever bij de provincie Zuid-Holland wilde blijven als over enkele ja ren Rotterdam een nieuwe stads provincie wordt. De andere ge meenten spraken zich al eerder uit voor aansluiting bij Zeeland. Echt overtuigend was de voor keur van Oostflakkee echter niet, de raad besloot met een nipte meerderheid van zeven voor en zes tegen tot aansluiting, en het was de oppositie van SGP, WD en Vrije Lijst Oost flakkee die won. Woordvoerders van het CDA en de PvdA riepen bezorgd dat 'Schouwen-Duive- land al een ondergeschoven kindje van Zeeland is, en wat zou er dan van Goeree terecht komen?'. Of: 'In Zeeland sluiten ze bejaardentehuizen, daar wil len we niet bij'. Maar, er klonken ook andere geluiden. De WD zag veel in 'eilandelijke samenwerking' en de woordvoerder van de SGP zei: 'Liever de kop van Zeeland dan het vergeten achterland van Zuid-Holland'. Kort na het bekend worden van het nieuws, dacht het dagelijks bestuur van de op te heffen Zeeuwse gemeente Westerschou- iven nog een mooie slag te slaan. Een meerderheid van B en W daar, pleitte ervoor de gemeen- Van onze verslaggever Middelburg - Het Delta Col lege in Middelburg heeft tot begin december de tentoon stelling 'Passie na Arbeid' in huis. De expositie geeft een beeld van de vrijetijdsbesteding van een groep mensen. Passie na Arbeid is eigenlijk een afscheidscadeau aan Bram Francke die veertig jaar in het onderwijs zit en niet op de gebruikelijke manier aan zijn pensioen wil beginnen. „Het moest een bijzondere ten toonstelling worden. Geen af scheid op de gebruikelijke ma nier, maar een expositie van beeldende kunst, pennevruehten, muizklaitiet en verzamelwerk. En dan geen grote namen of artistieke reputaties, maar ge woon collega's," schrijft collega Cor Zuiddam in een brochure met een overzicht van de deelne mers. De openingstijden van de ten toonstelling zijn dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur, woensdag, donderdag en vrijdag van 15.00 tot 17.00 uur. Van onze verslaggever Schoondijke - De politie heeft gistermorgen in Schoondijke de 65-jarige A. de Vos dood aange troffen in zijn woning. De politie ging met behulp van mensen van de woningbouwvereniging het huis in, nadat een buurman hun hulp had ingeroepen. De buurman was ongerust om dat hij zijn achterbuurman al een tijdje niet had gezien. On derzoek wees uit dat de heer De Vos een aantal dagen geleden een natuurlijke dood is gestor ven. telijke herindeling op Schouwen uit te stellen en samen met de Goereese en Overflakkeese ge meenten een gemeente 'rondom de Grevelingen' te vormen. Verdeeld De gemeenteraad van Wester- schouwen is daar verdeeld over, onlangs staakten de stemmen. De tegenstanders vinden de ge meente, die dan zou ontstaan met 80.000 inwoners, veel te log en te groot. Ze noemden het ambitieuze plan van het college 'een dam te ver'. In principe kan het provinciebe stuur van Zuid-Holland nu bin nen drie maanden besluiten of Goeree-Overflakkee naar Zee land gaat, maar officieel duurt het nog minstens drie jaar voor het zover ook is. Van onze verslaggever Terneuzen - Het houden van een snelheidscontrole in de avonduren bleek maandag in Terneuzen een schot in de roos. Tussen 21.00 en 22.00 uur werd de snelheid geme ten in de Axelsestraat. In totaal werden 180 auto's 'ge meten'. Daarvan reden 34 be stuurders harder dan de toege stane vijftig kilometer per uur, bijna een op elke vijf automobi listen. De snelheid van de over treders lag tussen 61 en 76 kilo meter per uur. In Zaamslag werd in de Veer- straat - waar ook 50 kilometer per uur geldt - een snelheidscon trole gehouden tussen 17.00 en 20.00 uur. Niet minder dan 1098 auto's werden gecontroleerd en in 66 gevallen werd een te hoge snelheid vastgesteld, tussen 61 en 79 kilometer per uur. Dinsdagmiddag werden tussen 13.00 en 15.00 uur automobilis ten in de Zandstraat in de gaten gehouden. Van de 305 gecontro leerde auto's reden er niet min der dan 50 te snel. Het 'record' was 105 kilometer per uur, meer dan tweemaal de toegestane snelheid. Van onze verslaggever Hulst - Stichting De Zeeuwse Vlegel heeft gisteravond in Hulst haar tweede troefkaart uitgespeeld. In bierbrouwerij De Halve Maan in Hulst trok gedeputeerde D, Bruinooge het eerste Zeeuwse Vlegelbiertje open. Na de intro ductie van het Zeeuwse Vlegel brood, enkele jaren geleden, is het Vlegelbier de tweede toepas sing van milieuvriendelijk ge teelde granen (zonder kunstmest en zonder bespuiting in het ge was). Het Vlegelbier is een blond bier (5 procent) dat bij de eerste dronk doet denken aan een Hoe- gaarden Grand Cru maar elke vergelijking met een bier van naam gaat volgens bierbrouwer Chris Wisse mank. „Het is een speciaal bier, zeer mals, niet te zwaar en uniek van smaak," zei hij gisteren bij de introductie van het bier in het proeflokaal van de Halve Maan. Klus Niet alleen het definiëren van de smaak was gisteravond een lasti ge klus, het openen van de eerst anderhalve literfles bleek voor Bruinooge, wiens wortels in de horeca liggen, een brug te ver. Een voor-ontkurkte fles bracht redding. Het plan naast tarwe ook milieu vriendelijke brouwgerst te telen werd volgens Joop de Koeyer, voorzitter van de Stichting Zeeuwse Vlegel enkele jaren ge leden geboren en is ontstaan omdat de stichting 'niet bij brood alleen' wil leven. Er zijn nog meer alternatieve produkten in ontwikkeling. Het ontbreken van subsidie remt de stichting echter in de verwezenlijking er van op korte termijn. „Het zal nog wel een jaar of twee duren voor we een nieuw feestje kun nen bouwen," aldus de Koeyer. Het Zeeuwse Vlegelbrood staat inmiddels op eigen benen en wordt niet meer gesubsidieerd. Afgelopen zomer vond de op richting van de Coöperatie Zeeuwse Vlegel Landbouwpro- dukten plaats, waarin alle com merciële activiteiten rond het brood zijn ondergebracht. De Koeyer bleef gisteravond even stilstaan bij de vraag of de Zeeuwse Vlegel, als alternatieve teelt, het probleem van de Zeeuwse landbouw gaat oplos sen. In 1995 zal er zo'n 60 hecta re tarwe voor de Zeeuwse Vlegel worden geteeld. „Wil er ook zo'n areaal gerst zijn dan moet het succes van het Vlegelbier de pro porties van een caranvalskraker krijgen. In die zin is de Vlegel nog minder dan een druppel op een gloeiende plaat." Maar de Zeeuwse Vlegel is vol gens De Koeyer misschien wel het schaalmodel voor de oplos sing. Want de Vlegel staat voor een systeem van beheersing van de produktie waardoor de geld verslindende produktie van overschotten wordt voorkomen. „We telen niet meer dan we denken te kunnen verkopen." En 'er is een maatschappelijke over eenstemming over de produktie- wijze, die de vraag om een kos tendekkende beloning voor de producenten rechtvaardigt. Het bier is vanaf vandaag voor de prijs van 1,20 gulden per flesje van 0,3 liter op de markt. De distributie is in handen'van Drankenhandel Vermeersen. Van onze verslaggever Terneuzen - Het Openbaar Ministerie en provincie Zee land hebben de druk op Tire Again, dat doet in recycling van autobanden, opgevoerd om het bedrijf te dwingen de opslag in het Terneuzense ha vengebied volgens de voor schriften in orde te maken. Ook de buren van Tire Again, Broom Chemie en het ha venschap Terneuzen, hebben het bedrijf gesommeerd om banden, die op hun terrein liggen, op te ruimen. Tire Again kreeg gisteren een voorlopige maatregel van Justi tie uitgereikt, aldus de Middel burgse persofficier van justitie mr. D. Veurink. Justitie som meert het bedrijf de voorwaar den, zoals gesteld in de vergun ning, na te komen. Bovendien moeten voor 1 december alle banden, die buiten het terrein van Tire Again liggen, zijn weg gehaald. Op het negeren van deze voorlo pige maatregel staan zwaardere straffen dan op het overtreden van de regels in de vergunning. De opslag van autobanden van het bedrijf Tire Again in Terneuzen is velen een doorn in het oog. foto camile schelstraete Voor die overtredingen moet Ti re Again zich op 5 december verantwoorden voor de economi sche politierechter, aldus persof ficier Veurink. Naast deze strafrechtelijke pro cedure, probeert de provincie door middel van bestuursdwang Tire Again in het gareel te krij gen. Volgens de directie Milieu en Waterstaat van de provincie maakt Tire Again zich schuldig aan de overtreding van vier voorschriften. Het bedrijf moet de opslag op orde maken, er moet een deugdelijke hekwerk rond het terrein geplaatst wor den, er mogen geen banden bui ten het terrein liggen en er dient een deugdelijke brandblusinstal- latie te zijn. De provincie heeft per 1 novem ber een dwangsom van duizend gulden per dag per overtreding opgelegd, met een maximum van honderdduizend gulden per overtreding. Wat de provincie betreft staat de teller inmiddels op zestigduizend gulden. Tire Again heeft bij de Raad van State voorlopig om opschorting van de dwangsom gevraagd. De raadsvrouwe van het bedrijf be raadt zich nog op het advies dat zij haar cliënt zal geven over verdere juridische stappen. Zo is het voor haar nog de vraag of de dwangsom wettelijk al op 1 no vember in kan gaan. Tire Again streek een kleine twee jaar geleden neer op een terrein aan de Zevenaarhaven. In maart van dit jaar kreeg het bedrijf, dat kantoor houdt in het Utrechtse dorp De Glind, een vergunning voor de opslag van de banden. Volgens persofficier Veurink bleek al snel dat Tire Again zich niet aan de regels hield en werd het bedrijf regel matig vermaand. Volgens het hoofd van het Bu reau Handhaving en Metingen, mr. C. Meijler, is er, ondanks de waarschuwing uiterlijk 1 no vember de zaak op orde te heb ben, nauwelijks sprake van ver betering. De banden liggen nog steeds op een grote hoop. Hierin schuilt het grootste gevaar. Bij brand is zo'n enorme stapel op een gepakt rubber nauwelijks te blussen. Banden dienen volgens de regels te zijn opgeslagen op vlakken van tien bij tien meter, maximaal vier meter hoog. Tel kens moet een tien meter brede strook grond tussen de stapels worden vrijgehouden en dient ook om de hele opslagplaats heen een vrije strook zijn. Het is niet de eerste keer dat Tire Again en de provincie voor de Raad van State de degens kruisen. In oktober 1993 vocht het bedrijf met met succes een dwangsom aan. Tire Again stel de toen dat de opslag van ban den op het bedrijfsterrein geen milieubedreigende activiteit is. Tire Again zei dat het Zeeuwse provinciebestuur meer risico's met het milieu heeft genomen dan haar cliënt. Als het bedrijf zou stilvallen zou de afvoer van autobanden in gevaar komen. „Dan hebben we pas echt een milieubedreigende situatie want wat moeten de garagebedrijven met al die oude banden," aldus de vertegenwoordiger van het Terneuzense bedrijf tijdens de zitting in 1993. De belofte van Tire Again snel een vergunning aan te vragen was voor de Raad van State toen voldoende. WOENSDAG 16 NOVEMBER 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Zandstraat - Je krijgt op Nederlands grondgebied met je auto geen voorrang van een Belgische bestuurder, maar je wordt uiteindelijk hiervoor veroordeeld door de Belgische rechter. Die gebeurtenis overkwam volgens R. Hemelsoet uit de buurtschap Zandstraat bij Sas van Gent ruim twee jaar gele den zijn zoon. Hemelsoet vraagt nu in een brief aan het Openbaar Minis terie in Middelburg de Belg alsnog voor dit feit te vervol gen. Verwarring Zijn zoon werd 29 mei 1992 op de Vrijstraat in Sas van Gent aangereden door een Belgische automobilist die geen voor rang verleende, legt Hemelsoet uit in de brief. De zoon stond erop de politie erbij te halen, maar toen die arriveerde wilde die geen proces-verbaal opma ken omdat het ongeval volgens de agenten was gebeurd op Belgisch grondgebied. De rijkswacht handelde de zaak daarop verder af, met onprettige financiële gevolgen voor Hemelsoet. Los van de schade van drieduizend gul den aan de auto volgde een veroordeling door de Bel gische justitie. De Belgische wet zegt namelijk dat iemand zijn voorrang verliest als hij stil heeft gestaan. Hemelsoet 'bestreed overigens dat stil staan, maar dat mocht niet baten. Het parket in Gent eis te vijfduizend frank boete. Hemelsoet legde zich er niet bij neer en stapte naar de Gentse onderzoeksrechter, die een borgstelling van tiendui zend frank vroeg. Er rotsvast van overtuigd dat hij in zijn recht stond, betaalde Hemel soet de borgsom. Hemelsoet werd echter tot zijn verbijstering wél schuldig be vonden en moest betalen. De veroordeling was in april dit jaar. Daarna vond op last van de onderzoeksrechter nog na der onderzoek plaats door de rijkswacht in Eeklo. Die gaf Hemelsoet gelijk en bevestigde dat de aanrijding in Neder land had plaatsgevonden. Ook een overzichtskaart van de ge meente Sas van Gent toont dat Hoger beroep Hemelsoet tekende hoger be roep aan in de kwestie. De zaak wordt maandag 22 no vember behandeld. De inwo ner van Zandstraat rekent op vrijspraak. „Voor iedere jurist is het duidelijk dat geen enke le rechter in Gent bevoegd is om te oordelen over een ver keersongeval dat plaatsvindt in Zeeuws-Vlaanderen." Maar omdat vrijspraak hem niet uit de kosten helpt, legde Hemelsoet afgelopen maandag officieel ook een klacht neer bij de Zeeuwse justitie. Hij had gisteren nog geen ant woord uit Middelburg. Gedeputeerde D. Bruinooge (r) probeert het eerste flesje Vlegelbier open te maken onder toeziend oog van brouwer Chris Wisse (l) en Joop de Koeyer, voorzitter van de Stichting De Zeeuwse Vlegel. foto wim kooyman Van onze verslaggever Terneuzen - Leiding geven aan het politiedistrict Zeeuws- Vlaanderen is een lastige klus. Dat viel op te maken uit de woorden van zowel de gaande als de komende interim-chef van dit politiedistrict, gisterochtend bij het afscheid van waarnemend districtschef L. Schuller in het politiebureau van Terneuzen. Schuller keert na elf maanden in Zeeuws-Vlaanderen werkzaam te zijn geweest terug naar de regiopolitie Zeeland. De Rotter- dammse recherchechef F. Goudszwaard (34), die Schuller het laatste half jaar al bijstond in Zeeuws-Vlaanderen, neemt zijn functie over. De vertrekkende Schuller zei dat hij tevoren niet goed wist waar hij aan begonnen was. „Er lopen hier honderdzeventig mensen rond en naar mijn gevoel was het enige dat ze nodig hadden zich zelf vinden in de organisatie. Ik dacht dat mijn taak was daar wat sturing aan te geven." Maar Schuller vertelde dat hij er ach ter kwam dat zich tal van pro blemen voordeden in Zeeuws- Vlaanderen. Hij gaf korpschef A. Smeels te kennen die niet alleen de baas te kunnen en daarop kwam Goudszwaard in mei dit jaar over van de Rotterdamse politie om Schuller te assisteren. Goudszwaard is met ingang van 1 november aangesteld als diens opvolger. De nieuwe interim- districtschef blikte net als Schuller terug op het afgelopen half jaar, waarin beiden samen met anderen vorm trachtten te geven aan de toekomst van het politiedistrict Zeeuws-Vlaande- Ook Goudszwaard constateerde in zijn toespraak dat de vervul ling van die opdracht - de uit bouw van de nieuwe politie-or- ganisatie - geen kleinigheid was gebleken. „Dat dit voorwaar geen geringe opgaaf betreft, mo ge blijken uit het feit dat, kenne lijk op grond van ervaringen opgedaan in het verleden, de nodige scepsis bestaat ten aan zien van het sturend vermogen van een districtsleiding." Goes (anp) - Bij een brand dins dagmiddag in Goes is de 72-jari- ge bewoonster om het leven ge komen. De politie vermoedt dat de kleding van vrouw bij het gasfornuis vlam heeft gevat. Een buurtbewoner zag dat de ramen van de woning aan de binnenkant met roet beslagen waren en sloeg alarm. De brandweer moest zich toe gang tot de woning verschaffen door een ruit in te slaan voor zij de brand kon blussen. De vrouw bleek door verstikking om het leven te zijn gekomen. Van onze correspondente Hulst - Het bestuur van het Hulster Gemengd Koor kreeg gisteren een verheugende mededeling. Het concert van Die Jahreszeiten van Haydn op 3 december in Hulst wordt door Mirasound live opgenomen. Het concert vindt plaats in de Noordhal in het gemeenschaps centrum Den Dullaert. Mi rasound Hilversum wil in de toe komst meerdere opnamen met het Hulster koor en dirigent Jo Ivens maken. Het oratorium Die Jahreszeiten van Haydn is volgens Gé Vos- kuylen van Mirasound een werk met een grote verkoopwaarde. Daarom wordt op vrijdag 2 de cember tijdens de Generale Re petitie een microfoonproef ge houden en het concert van twee uur en twintig min iten wordt in zijn totaliteit zaterdag 3 decem ber live opgenomen op 24 spo ren. Twee maanden na opname wordt beslist of het werk geheel of gedeeltelijk op cd wordt ge zet. Deze beslissing wordt geno men aan de hand van de kwali teit van het gebodene, door Mi rasound en dirigent Jo Ivens. Mirasound houdt een optie op verschillende mogelijkheden. De opname kan dienen voor een dubbel cd met het integrale werk of een enkel cd met hoogtepun ten uit het oratorium of eeg cd met de koorpassages.

de Stem | 1994 | | pagina 13