fop 5 iweek. cd Promest staakt mest-inname LICHT van/opstal bedrijfsobjekten Vanaf 1 januari koopt u automatisch een kaartje. Werknemers in actie voor Skillpack taxatie(rapport) winkel, hal, kantoor? iND KORT ast 99 2m 1.79 8.99 Personeel neemt drukkerij NDB in Gilze over om werk te behouden Schelde Groep betaalt zestig miljoen terug Mestverwerkingsfabriek in Helmond vraagt surséance van betaling aan Een prettige reis. We gaan ervoor. A4 DE STEM ECONOMIE A5 denier etten. Brengt de gezondheid ernstige schade toe, k.b. 4.10.1994, Stb. 720. Directeur vraagt faillissement aan voor holding personeel betoogt voor rechtbank KOP MUNT D(h)a(k)(cc)a Vandaag uitsluitsel lot Boelwerf NOVEMBER 1994 jonge Algerijnen tht van zondag op maanda» bde generatie, Harki's. Dat Ie onafhankelijkheidsoorlog fele bewind vochten. Bij I agenten gewond, |t stokken, staken auto's in op. Een van de rellenschop. politie. De jongeren waren I aantal verdachten, die in id door hem van een steile (.000 Harki-families voelen primineerd door zowel de Angola uitgesteld Ingola hebben de definitieve Tiarafraseerd vredesakkoord Jit José Eduardo dos Santos Imbi zouden oorspronkelijk (handtekening een officieel Ie burgeroorlog in het land. leger tegen de stad Huambo, l. liep de spanning de laatste lening werd gehouden met loterij ïisteren de eerste nationale [joenen ponden aan prijzen- land in Europa had het jij waarvan de opbrengst aan (rste lot. Gokkers kunnen op een ticket. Voor een pond Iers zes getallen kiezen. De Iken in een life tv-show op jenenjackpot ligt rond de een In gisteren weg. |es Irak van de Verenigde Naties (at heeft is gisteren bepaald 1 over de gevolgen van de 115 leden van de Veiligheids een noodzakelijke bevesti- freep heeft gezet onder het dad is voor de Raad onvol- [en of op te heffen. In 1990 i lijfde het buurland als 19e Jlfoorlog die door Irak werd ïeïsche Zee pavolging van Griekenland, i de Egeïsche Zee en de Zee liekenland gebruikt vliegtui- le president Demirel riep op pvaarlijke ontmoetingen' van (niet uitsluit'. "fchtovereenkomst in werking |n territoriale wateren in de naar twaalf zeemijlen. Of het dat de conventie niet heeft horen dat een Griekse femirel herhaalde dit zondag. j-ibisch gebied i het leven gekomen door de het Caribisch gebied heeft I schade aangericht. In Haïti Bandag tenminste 55 doden. Iten en het midden schade pnval gepaard gaande storm. liepen meer dan 12.000 |f werden verwoest. Er vielen 1.000 mensen moesten hun storm bereikte maandagoch- waar het gebied van Miami Californië nse ruimteveer Atlantis is ichtmachtbasis Edwards in h zes astronauten, onder wie oy, die tijdens de elfdaagse k deden naar de dampkring :erd de zuurstofatomen in de adere inzichten te verkrijgen vluchtelingenkamp tie Médecins sans Frontières rk gestaakt in de Ruandese kavu in het oosten van Zaïre, verslechterende veiligheidssi- organisatie dreigt, als er niet mt, al haar resterende teams igelijk is 'de hulp aan de in Ruanda voort te zetten', idese bewind, het leger en over tienduizenden burgers werkers van de organisatie impen een politiesysteem is jevangenissen zijn opgericht ;id wordt ontzegd. DINSDAG 15 NOVEMBER 1994 ITIES) rafels, asappelen, Q9 er, pak 12 roller^ g g£j JAKJ erdag 19 november aA. Van onze verslaggever Gilze/Zoeterivoude - Nederlands Drukkerij Bedrijf (NDB), drukker van onder meer het weekblad HP/ De Tijd, komt vrijwel zeker in han den van het personeel. De onderhandelingen hierover met de huidige eigenaar en directeur A. Elfers bevinden zich in een afrondende fase. Dat heeft adjunct-directeur T. Gelder blom gisteren bevestigd. De opdracht voor het drukken van HP/De Tijd komt niet in het gedrang, omdat dit blad mogelijk overgaat van uitgeverij Hollandse Pers Unie naar tijdschriften- en distributieconcern Au- dax in Gilze. Volgens Gelderblom heeft NDB een langjarig contract voor het drukken van dit weekblad. Audax heeft al enkele weken geleden bekendgemaakt het opinieweekblad over te willen nemen. HPU heeft 52 procent van de aandelen van het blad. De beslissing van Audax wordt echter vertraagd omdat HP/De Tijd nogal wat schuldeisers heeft. Volgens de jaarcijfers 1992 heeft het bedrijf een negatief eigen vermogen van 9,5 miljoen gulden. Een woordvoerster van Audax liet gistermiddag desge vraagd weten, dat de voorzitter van de Raad van bestuur J. de Leeuw, nog geen beslissing heeft genomen: „Er is sprake van een kleine periode van windstilte." Audax, ook uitgever van de weekbladen Aktueel, Weekend en het tijdschrift Esquire, wil op korte termijn een beslis sing nemen. NDB-directeur Elfers is al enige tijd op zoek naar een geschikte koper voor zijn bedrijf NDB met 136 werknemers. On derhandelingen met de drukkerijen Brouwer Offset en de Senefelder Groep liepen echter vast op de vraagprijs. Daarna hebben de werknemers zich opgeworpen als kandidaat-koper. Het personeel en de drie adjunct-directeu ren van NDB zien in de overname een goede mogelijkheid de continuïteit en de werkgelegenheid van het bedrijf te garanderen. Het is de bedoeling dat alle werknemers een gelijk aandeel in de drukkerij krijgen. Het in 1932 opgerichte NDB heeft op dit moment een omzet van 40 miljoen. Het drukt zo'n tachtig tijdschrifttitels en is verder onder meer actief op het gebied van reisgidsen. Van onze redactie landbouw Tilburg/Helmond - De mestverwerkingsfabriek Promest in Helmond heeft gisteren de inname van mest gestaakt. Het bedrijf heeft gisteren surséance van betaling aange vraagd. Met de surséance lijkt het funda ment weggeslagen onder de op lossingen die de zuidelijke vee houderij in huis dacht te hebben voor de mestproblematiek. Het lijkt ook de voorbode van een enorme kapitaalsvernieti ging: landbouwbedrijfsleven (Rabo, Campina etc.) en overheid hebben tot nu toe 100 miljoen gulden geïnvesteerd in de fa briek. Voor 50 werknemers dreigt ontslag. Twee weken geleden al pakten zich donkere wolken samen bo ven Promest en andere oplossin gen voor het mestprobleem. Het Landbouwschap wees het zuide lijke idee van een verplichte mestcentrale van de hand. Zo'n centrale zou alle overtollige mest tegen een gemiddelde prijs moe ten verdelen over akkerbouwge bieden en verwerkingsfabrieken. De Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) vreest dat zonder verplichte mestcentrale op den duur de duurste oplos sing, namelijk verwerking (vier tientjes per ton), de prijs gaat bepalen voor de veel goedkopere oplossing, namelijk de afzet naar mest-tekortgebieden (nu twee tientjes per ton). Dan ontstaat voor de veehouder de situatie dat hij veel te veel kwijt is aan mestafvoer om een rendabel bedrijf te kunnen run nen. Naar eerst gisteren bleek, heeft het Landbouwschap Promest óók financieel aan het randje van de afgrond gebracht. Wijzi ging in de financiering vanuit het Landbouwschap kost Pro mest dit jaar 15 en de volgende jaren 25 miljoen gulden. Door die aderlatingen kwam Promest de afgelopen weken in ernstige liquiditeitsproblemen. De financiers kunnen dat niet dragen, aldus directeur D. van Doorn van de holdingmaat schappij Sobel. Hij sluit niet uit dat Promest voorlopig 'in de motteballen gaat'. De beslissing daarover komt bij de bewinds voerder te liggen. Zonder finan ciële middelen is het voortbe staan van Promest echter 'abso luut onmogelijk', aldus Van Doorn. NCB-voorzitter A. Latijnhou wers liet gisteren weten dat zijn voltallige hoofdbestuur op korte termijn wenst te praten met het dagelijks bestuur van het Land bouwschap. Wat van NCB-zijde de inzet zal zijn bij dit gesprek wilde hij echter niet zeggen. Hij ontkende berichten die afgelopen weekend naar buiten kwamen, dat de NCB uit zou zijn op een breuk met het Landbouwschap. Vanuit de politiek is volgens vi- ce-voorzitter A. Vermeer van de NCB niets te verwachten: „Als je niet weet wat het probleem is, dan kun je ook niet meepraten over de oplossingen. Uledium Van onze verslaggevers Breda - Luid toeterend draaiden gistermiddag de zware vrachtwagens van het Etten-Leurse bedrijf Skill pack rondjes rond het Breda se gerechtsgebouw. De ne gentig werknemers van de PET-flessenfabrikant wilden daarmee aanhankelijkheid betuigen aan hun directeur ir. C. Killestijn. Deze oprichter, directeur en grootaandeelhouder van hun be drijf Skillpack had overigens net tevoren de faillissementsaan vraag ingediend van de Skill pack Holding, waarin de aande len van Skillpack zijn onderge bracht. De holding is een per soonlijke BV van Killestijn, die is geregistreerd op zijn huisadres in Prinsenbeek. De aanvraag, waarop de recht bank vandaag moet beslissen, is een opmerkelijke stap, waarin Killestijn zegt te strijden voor zijn bedrijf en zijn negentig werknemers. Killestijn en mr. Velenturf wil den niet ingaan op de motieven om de holding failliet te laten gaan. Maar wellicht probeert de directeur zo zijn bedrijf uit han den van de schuldeisers Mee- sPierson en Alpinvest houden. Overval Het bedrijf kwam vorige week in het nieuws, toen de twee grote schuldeisers, de bank MeesPier- son en de participatiemaat schappij Alpinvest, donderdag het bedrijf overvielen en met een snelle veiling aan zichzelf wilden verkopen. Die veilig werd toen alsnog uitgesteld naar aanstaan de woensdag (morgen). Met een kort geding, waarin vandaag het vonnis zal volgen, wilde Killestijn die veiling voor komen. De banken zullen zestien miljoen gulden bieden op de aandelen. Minstens twee keer de berekende waarde, maar de fi nanciers zijn bang dat bij een totale deconfiture van Skillpack Holding en daarna de werk- maatschapij Skillpack, hun vor dering niets meer waard is. Het eerste dat zij als eigenaar zullen doen, is Killestijn de laan uit sturen, hoewel de advocaten zich daarover op de vlakte hiel den. Applaus Het kort geding voor de presi dent van de Bredase rechtbank, mr. G. Poerink, was een nieuw hoogtepunt in de strijd tussen Killestijn en MeesPierson en de participatiemaatschappij Alpin vest, een 49-procentsdeelneming van ABN Amro. Dik zeventig werknemers had den een advocaat in de arm genomen om hun standpunt bij de president van de Bredase rechtbank onder de aandacht te brengen. „Zonder Killestijn geen Skillpack," concludeerde de ad vocaat onder klaterend applaus van de overbezette tribunes van de andere zo plechtig stille rechtszaal. Het kort geding leverde een wei nig vrolijk beeld op van Skill- pack. Het bedrijf is in de geva renzone terecht gekomen door een schuld van 22 miljoen gul den bij de Skillpack Holding. Het grootste deel van de schuld is veroorzaakt door een veel te hoge prijs die is betaald voor het uitkopen van twee minder heidsaandeelhouders. Recessie De achtergrond van deze handel, die onbekenden een voordeel van miljoenen guldens heeft op geleverd en een gezond bedrijf met dito schulden in problemen heeft gebracht, bleef ook giste ren bij de rechtbank onduidelijk. De werkmaatschappij Skillpack maakt dit jaar bij een omzet van 35 miljoen gulden nagenoeg geen winst meer door zwaardere con currentie en lagere prijzen als gevolg van de recessie. De technologische voorsprong is verdwenen door achterblijvende investeringen, omdat al het geld meteen moet worden doorge sluisd naar de holding teneinde de schulden af te betalen. Volgens advocaat mr. L. van Rhijn van de twee schuldeisers loopt de schuld elk kwartaal met dik een half miljoen gulden op, omdat het bedrijf rente noch aflossing betaalt. De waarde van het bedrijf holt achteruit, een zorgelijke ontwikkeling die al van vóór de pijnlijke gebeurte nissen van vorige week donder dag stamt. Vlucht vooruit Directeur Killestijn stelt dat het bedrijf niets meer waard is, waar enkele weken terug nog is uitge gaan van acht miljoen. Killestijn had de banken begin dit jaar voorgesteld om de lening af te waarderen tot de werkelijke waarde van het onderpand, de aandelen. Dat had voor de fi nanciers een verlies van vijftien miljoen gulden betekend. Mr. Van Rhijn onderstreepte dat MeesPierson en Alpinvest Skill pack gewoon willen voortzetten. Dat belang wordt gedeeld door werknemers en financiers, zei zij- De aankoop van Skillpack voor een bedrag van zestien miljoen gulden is een vlucht vooruit. „Als we nu niet zouden ingrij pen, zou ons onderpand van aandelen helemaal niets meer waard zijn. Het bedrijf wordt met de dag minder waard. Er is geen sprake van dat de banken het bedrijf willen leegzuigen." Eerdere beloften van Killestijn om zelf met een kandidaat te komen, zijn niet nagekomen, constateerde Van Rhijn. Zo zou den onderhandelingen met een reeks van bedrijven, waaronder Nijendal Ten Cate, door Killes tijn zijn afgekapt. Toch willen de financiers Killestijn na de over name alsnog drie maanden de tijd gunnen om met gegadigden aan te komen. Pijnlijke dood Mr. Velenturf had weinig waar dering voor de financiers. Zij zouden Skillpack verplicht heb ben tot gedwongen winkelnering en niet willen luisteren naar voorstellen van Killestijn om de lasten te saneren. Het beleid van de bankiers zou hebben geleid tot 'een trage, maar niet minder pijnlijke dood' van het bedrijf. Mr. W. Korteweg hield zich na mens de werknemers afzijdig van de juridisch-financiële touwtrekkerij. Hij vreesde dat de negentig werknemers de dupe zullen worden van een ruzie tus sen de karakters van de 'geeste lijke vader van Skillpack en de kille bankiers, die kijken naar hun centjes. Van mij mogen ze, maar niet op deze manier.' Op het bureau ploft de dienstregeling van Eindhoven Airport. Gewoonlijk is dat een klein vouwblaadje, met als vaste bestemmingen Amsterdam, Birmingham. Hamburg, Lon den. Maastricht. Manchester, Parijs, Rotterdam, Strasbourg en Zürich. Hoe anders is het werkje dat nu op tafel ligt. Vanaf Eind hoven kunt u kiezen voor 106 bestemmingen. Ja, honderd- en-zes. Toegegeven, daar zitten nog steeds Rotterdam en Maas tricht bij. Maar ook Abu Dha bi. Antalya, Atlanta en Aru ba. Bahrein. Bangkok, Bilund en Bogota. Cairo. Calcutta, Colombo en Conakry. Dacca. Dehli, Dubai en Den- passar. etc..etc,.etc. Vancouver. Venetië, schau en Washington. Door Willem Reijn War- En nog steeds Zürich. Niet dat Eindhoven Airport nou zo geweldig is uitgebreid. Van de genoemde 106 bestemmin gen zijn er nog immer tien rechtstreeks vanaf Eindhoven bereikbaar, waarvan drie nim mer door een normaal mens zullen worden bevlogen: Am sterdam, Rotterdam en Maas tricht. Onze Brabantse luchthaven heeft gemakshalve alle door- vlieg-bestemmingen meegere kend die vanaf Schiphol ver trekken. Waar een boeren bont vliegveld groot in kan zijn. dacht ik kwaadaardig. Ik heb ook eens op het station gestaan van Breda, wachtend op de trein. Waar gaat u naar toe? Naar Den Haag. En u? Naar Taipei. We stapten niet temin in dezelfde sneltrein, richting Zwaluwe. Toch heeft Eindhoven niet helemaal ongelijk. Wie nu boekt in combinatie met een doorgaande vlucht met KLM, Transavia, Air UK of North- West Airlines betaalt voor een enkele reis Eindhoven- Amsterdam veertig gulden en voor een retour het dubbele, tachtig gulden dus. Dat is eigenlijk spotgoed koop. De afstand Eindhoven- Schiphol bedraagt 121.4 kilo meter. Tegen het fiscaal toe laatbare tarief van 57 cent per kilometer kost een enkele rit 69,20 en een retour 138,40. Omdat we meestal weer te rugkomen ook is dat een voordeel van bijna zestig gul den dus. Vliegen op korte afstand biedt natuurlijk normaal nau welijks een tijdsvoordeel. De routeplanner geeft voor Eind- hoven-Amsterdam 1 uur en 22 minuten aan, de timetable van KLM Cityhopper 40 mi nuten exact. Wie de files met name op deze route bekijkt, kan er inmiddels een uur bij optellen. En dus worden sommige tijd- planningen erg aantrekkelijk. Eindhoven-Sint Maarten bij voorbeeld. Vertrek in Eind hoven om half een. Aankomst op Juliana Airport om vijf over half zeven 's middags. Okay, locale Caraïbische tijd. San Francisco zelfde vertrek tijd, kwart over vijf aan de Westcoast. Nu de lakmoesproef. Vanaf Eindhoven kun je niet naar Dhaka. Die plaats intrigreert me. In het kader van historische aan biedingen bij het 75-jarig jubi leum tracteert de KLM ons deze week onder meer op een retourje Dhaka voor 975 in plaats van 2377 gulden. Dat is voorwaar een schitterend aan bod. Maar waar ligt in hemelsnaam die plaats? Ik heb de prachti ge wereldkaart in het KLM- tijdschrift Holland Herald be studeerd, maar geen Dhaka te bekennen. Een oude Bos-at- las geraadpleegd. Niets gevonden. Ik ken wel Dakar. En Dacca. Maar geen Dhaka. Dus wat heb je aan zo'n lokprijsje naar Nergenshuizen in de Derde Wereld? Of zou Dhaka Dacca zijn. alleen intelligent op zijn Engels geschreven? Ja, dus. Want weet u. Peking weet ik wel te liggen. Maar heeft u nou wel eens Beijing Eend gevroten? Neen toch. Met een kort geding wilde Skillpack-directeur Killestijjn voorkomen dat zijn bedrijf per openbare veiling wordt verkocht. Tijdens de zitting gisteren was er grote belangstelling van het Skillpack-personeel. foto de stem johan van gurp Van onze verslaggever Brussel - De Vlaamse regering en de Begemann Groep maken vandaag bekend of de Boelwerf een nieuwe toekomst wordt gegund. Eigenlijk zou gisteren het besluit zijn gevallen, maar tot diep in de nacht is gisteren onderhandeld tussen de twee partijen. Het overleg wordt gevoerd op topniveau. Namens Begemann zetten grootaandeelhouder en adviseur Joep van den Nieuwenhuyzen en de voorzitter van de Raad van Bestuur, de Belg André Deleye de lijnen uit, van de andere kant onderhandelt de Vlaamse minister-president Luc van den Brande. Drie weken terug veegde de Vlaamse regering een eerste plan van tafel op grond van ondeugdelijke financiering van twee shuttle-tan kers. Vorige week volgde een tweede afwijzing op grond van een te geringe contante bijdrage van Begemann. Begemann kreeg tot gisteren de tijd voor een nieuw voorstel. Daarop zal de Vlaamse regering dus vandaag publiekelijk antwoorden. De vakbonden besloten de voor gisteren aangekondigde staking uit te stellen. Zolang er gepraat wordt, is er leven, stellen zij. Groep uit het RSV-concern. Het Rijk en de provincie hebben in jaren tachtig veel geld gestopt in de reddingsoperatie van de werf. Met deze eindverrekening worden tegelijk alle uit 1983 daterende beperkende maatrege len ten aanzien van de bedrijfs voering en de daarbij behorende winstafdrachtregeling voor de Schelde Groep ontheven. In de praktijk viel er volgens een woordvoerder van de Schelde Groep te leven met die beper kende maatregelen omdat ze veelal door de tijd waren achter haald. Van onze verslaggever Vlissingen - De stichting Economische Ontwikkeling Zeeland (SEOZ) en het Rijk krijgen samen zestig miljoen gulden terug van de Konink lijke Schelde Groep (scheeps- en ketelbouw) in Vlissingen. Het bedrijf heeft met het minis terie van Economische Zaken overeenstemming bereikt over de hoogte van een winstafdracht regeling. Partijen kwamen die in 1983 met elkaar overeen bij de verzelfstandiging van de Schelde (ADVERTENTIES) Met ingang van 1 januari 1995 verandert NS de reisregels. Verderop in deze krant leest u er meer over.

de Stem | 1994 | | pagina 5