Italiaans parlement geeft vertrouwen aan regering Europa bedekt ruzie met Amerika Vanaf 1 januari is uw treinkaartje ook op het perron geldig. Onze Top 5 van deze week o O e o 0 Pro Palestijnen pakken fundamentalisten aan Duitse regering geeft voorrang aan werk personeel BUITENLAND Felle gevechten om moslim-enclave Bihac Val Iers kabinet lijkt nabij PARUS? Een prettige reis. We gaan ervoor. 2.< Mestverwei DE STEM DE STEM WEU: 'Geen problemen door stopzetten controle VS op naleving wapenembargo tegen Bosnië' SNEL NAAR BUITENLAND kort 2m Li 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Brengt de gezondh k.b. 4.10J DINSDAG 15 NOVEMBER 1994 M Rome (rtr/afp) - De Italiaan se Kamer van Afgevaardig den heeft gisteravond met 321 tegen 134 stemmen haar vertrouwen uitgesproken in de regering van premier Sil vio Berlusconi. t)e stemming zou 's middags worden gehouden, maar de link se partijen wisten de stemming zeven uur uit te stellen. Er meld den zich zeker tachtig sprekers van deze partijen onder aanvoe ring van de ex-communistische Democratische Partij van Links <PDS). Diverse afgevaardigden van links verlieten de vergaderzaal voor de stemming, zoals fractie leider Luigi Berlinguer al had aangekondigd. „Wij zullen onze zetel weer innemen als de regels weer worden nageleefd," zei hij. De stemming had betrekking op een onderdeel van de begroting: de 'condono edilizio'. Dat is een amnestieregeling voor Italianen die in het verleden zonder bouw vergunning een huis of een ander gebouw hebben laten bouwen. Deze mensen kunnen een veroor deling en de sloop van het ge bouw met een boete afkopen. De regering heeft de opbrengst van deze boetes hard nodig om het begrotingstekort terug te dringen. Door de motie van ver trouwen voorkwam de regering dat over 250 amendementen op dit voorstel zou moeten worden gestemd. Zowel de Kamer als de Senaat moet de begroting, waarin het begrotingstekort met ruim 55 miljard gulden wordt terugge bracht, voor het einde van dit jaar hebben goedgekeurd. De Kamer moet het debat eind deze week afronden. Mocht de begro ting niet voor het einde van het jaar zijn goedgekeurd, dan kan de regering alleen lopende zaken afhandelen. De linkse oppositie beschouwt de condono edilizio als een sti mulans voor illegale handelin gen. Zij voelt zich in haar verzet tegen de regeringsvoorstellen ge steund door de massale opkomst bij de demonstraties van afgelo pen zaterdag in Rome. De drie grote vakbonden wisten meer dan een miljoen betogers bijeen te brengen voor de de monstratie tegen de bezuinigin gen op de pensioenen die de regering in de begroting heeft opgenomen. De oppositie en de vakbonden waarschuwden de re gering dat zij een 'harde' con frontatie met de arbeiders tege moet kan zien, als zij niet van dit bezuinigingsvoorstel terugkomt. De bezuinigingen op de pensioe nen komen vanaf vandaag in de Kamer aan de orde. De regeringspartijen hebben in de Kamer een meerderheid van 51 zetels. Berlusconi's partij Forza Italia en de door neofas cisten overheerste .Nationale Al liantie hadden de premier al hun steun toegezegd. Maar ook de federalistische Lega Nord, die in de Kamer 106 van de 630 zetels bezet, heeft de regering ge steund. De partij van Umberto Bossi, die bij herhaling de premier met kritiek op het regeringsbeleid voor de voeten loopt, kan de rest van de week voor verrassingen zorgen door bepaalde voorstel len van de oppositie op het ge bied van de pensioenen te steu nen. Sommige ministers hebben echter gedreigd ook de vertrou wenskwestie te stellen om zo de Lega de pas af te snijden. Noordwijk (anp) - De Euro pese lidstaten van de Navo proberen het belang te relati veren van het Amerikaanse besluit het wapenembargo te gen Bosnië niet langer te con troleren. De Europese leden van het bondgenootschap en Navo-top- man Claes beschouwen de Ame rikaanse stap als een belangrijk politiek signaal. Ze waarschu wen echter de gevolgen ervan niet te overdrijven. De Europea nen denken het toezicht op het embargo militair zonder proble men te kunnen voortzetten. De VS probeerden in het weekeinde ook al hun besluit af te doen als iets dat niet zo'n grote gevolgen had. Zij legden de nadruk op de controles die ze wel bleven uit voeren. Ondanks al die relativeringen vormde de verrassende Ameri kaanse koerswijziging gisteren toch de belangrijkste gespreks stof op de ministersconferentie van de organisatie voor Europe se defensie-samenwerking, de Westeuropese Unie (WEU). Zij kwam in Noordwijk bijeen, sa men met negen beoogde partners uit Midden- en Oost-Europa. In de slotverklaring van het overleg, ondertekend door alle deelnemende landen met uitzon dering van Turkije, wordt het Amerikaanse besluit betreurd. Turkije juicht het toe dat de moslims in Bosnië nu meer wa pens kunnen krijgen. De Europese landen verwachten geen grote effecten van het Ame rikaanse besluit op de voortgang van de Navo/WEU-blokkade Sharp Guard. De Amerikanen handhaven hun aanwezigheid met twee schepen in de vloot- macht van Navo en WEU op de Adriatische Zee. Met wat taak verschuivingen denken de Euro peanen de 'gaten' die de VS in het toezicht op het wapenembar go laten vallen, gemakkelijk te kunnen opvangen. De landen die VN-troepen in Bosnië hebben, zien in het Amerikaanse besluit ook geen onmiddellijke aanlei ding die eenzijdig terug te trek ken. Ook de politieke gevolgen wer den in Noordwijk niet al te hoog opgespeeld. Navo-secretaris-ge- neraal Claes zei dat de Amerika nen met hun koerswijziging niet het vertrouwen in een politieke oplossing hebben verloren. „De VS stappen niet uit het embargo. Ze beperken alleen het toezicht." Ondanks alle geruststellende verklaringen was niet iedereen in Noordwijk positief gestemd. De Duitse minister van Defensie Rühe sloot niet uit dat het Ame rikaanse besluit de voorbode is van een totale eenzijdige ophef fing van het wapenembargo door de Verenigde Staten dit voor jaar. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Juppé noemde de Amerikaanse stap 'een'bedenkelijk politiek signaal, dat grotere risico's voor de vei ligheid van de blauwhelmen en de burgerbevolking met zich kan brengen'. Hij betreurde het dat een lid van de Veiligheidsraad 'zich voor een deel aan de nale ving van een resolutie onttrekt'. Ook uit de diplomatieke initia tieven die de Europese Navo- landen de komende tijd in diver se samenstelling ontplooien, valt op te maken dat de Amerikaanse solo van het afgelopen weekein de de Europeanen zorgen baart. Claes gaat woensdag naar Was hington voor een gesprek met president Clinton, de ministers Christopher en Perry, een aantal Republikeinse leiders en VN- baas Boutros Ghali. Londen en Parijs willen spoedberaad in de Contactgroep voor Bosnië. Dit is het overlegorgaan waarin ook Duitsland, Rusland en de VS zitten. Waarnemers vrezen dat de rol van de Contactgroep door het Amerikaanse besluit nage noeg is uitgespeeld. Sarajevo (rtr/afp) - Bosnisch-Servische troepen zetten gisteren hun offensief tegen de moslim-enclave Bihac in alle hevigheid voort. Maar woordvoerders van de VN-troepenmacht zeiden dat er niet om Navo-luchtacties wordt gevraagd om een eind te maken aan de beschietingen en aanvallen op de als 'veilig gebied' bestempelde enclave. Het Bosnisch-Servische leger heeft volgens een VN-woord- voerder inmiddels ongeveer 80 procent heroverd van het ge bied ten noordwesten van Bi hac dat het twee weken gele den bij een offensief van het moslim-regeringsleger verloor. De gevechten gingen door on danks een oproep van de Vei ligheidsraad zondag de ge vechten te staken. De Bosni sche premier Haris Silajdzic noemde de verklaring van de Veiligheidsraad 'zonder bete kenis' en riep de Navo op luchtaanvallen uit te voeren op Bosnisch-Servische troepen en rebellerende Serviërs in Kroatië. Volgens de Bosnische minister van Buitenlandse Zaken gaat het om een 'cruciale slag' voor heel de republiek. Bij 'het grootste offensief tijdens de 31 maanden durende oorlog' zet ten de Serviërs volgens hem 20.000 man troepen in. De speciale VN-afgezant Akashi wees een militair in grijpen van de hand. De VN zijn zeer bezorgd maar zijn niet van plan op dit moment de Navo te hulp te roepen, aldus Akashi. Kroatië dreigde met een mo gelijk militair ingrijpen om de moslims in de enclave Bihac te steunen. Indien de val van Bihac onvermijdelijk lijkt, dan zal de Kroatische regering zich niet verplicht voelen de wapenstilstandsovereenkomst (voor de door Serviërs bezette Kroatische gebieden) na te le ven, zei de gevolmachtigd am bassadeur in Wenen. Ook rond Sarajevo werd giste ren strijd gevoerd. Op de hel lingen van de berg Igman, die uitkijkt over de Bosnische hoofdstad, beschoten moslim regeringstroepen en Serviërs eikaars stellingen. Vanuit offi cieel gedemilitariseerd gebied werden mortieren en granaten afgevuurd. De veiligheidssi tuatie in de hoofdstad is de afgelopen week aanzienlijk verslechterd. Londen - De Ierse Labourpartij stuurt aan op een breuk in de coalitie met de conservatieve premier Albert Reynolds. Anti-Israëlische leuzen schallen door de straten van Gazoi-- Stad. Aanhangers van de Islamitische Jihad wilden de zelfmoor dactie van een van hun leden herdenken. Bij die actie vorige week kwamen drie Israëlische soldaten en de dader om het leven. De demonstratie werd echter op last van de Palsetijnen afgelast. FOTO ANP Inzet van de regeringscrisis is de rel rond de aanstelling van de omstreden magistraat Harry Whelehan tot president van de Ierse Hoge Raad. Ondanks veel protesten werd de benoeming doorgedrukt door premier Reynolds. Labour heeft de premier tot vandaag de tijd gegeven om met een aanvaard bare verklaring te komen voor zijn handelen. Blijft die uit dan laat Labour de regering vallen. Woordvoerders van Reynolds' centrum-rechtse en nationalisti sche partij, Fianna Fail, ver wachtten gisteravond niet dat de crisis bezworen zou kunnen wor den. Nieuwe algemene verkie zingen lijken daarmee onvermij delijk. De reactionaire Whelehan deed bijvoorbeeld van zich spreken door een 14-jarig slachtoffer van een verkrachting te verbieden naar Engeland te gaan voor een abortus. De zaak zorgde voor internationale verontwaardiging en leidde uiteindelijk tot een versoepeling van het Ierse abor tusbeleid. De Ierse crisis wordt met argus ogen gevolgd door de partijen in het Noordierse vredesoverleg, vooral gezien de opmerkelijk goed werkrelatie tussen Albert Reynolds en Gerry Adams, de leider van Sinn Fein (de politie ke vleugel van de IRA). Sinn Fein vreest dat het vredesoverleg kan worden bemoeilijkt door een wisseling van de wacht door ver kiezingen. (ADVERTENTIE) het vriendelijke alternatief Natuurlijk rechtstreeks vanaf EINDHOVEN AIRPORT Met doorverbindingen wereldwijd Ook rechtstreeks naar 9 andere bestemmingen Bel voor dienstregeling: 040-524255 Gaza-Stad (rtr/afp/dpa) - De Palestijnse politie is gisteren doorgegaan met de operaties om het fundamentalisme de kop in te drukken. Er was sprake van een golf van ar restaties van leden van de Islamitische Jihad in de Ga- za-strook. Bovendien kondigden de autori teiten een demonstratieverbod af in het autonome gebied. De poli tie heeft tot dusver meer dan 150 Jihad-activisten opgepakt. De veiligheidstroepen blijven in de hele Gaza-strook in de hoogste staat van paraatheid. Rond sjeik Abdallah al-Shami, de woordvoerder van de funda mentalistische groep Islamiti sche Jihad, is gisteren verwar ring ontstaan. Na aanvankelijke berichten dat de Palestijnse poli tie hem had gearresteerd, ver klaarde zijn vrouw later dat hij was ondergedoken. Uit andere Palestijnse bronnen werd dit in de loop van de middag beves tigd. De razzia's worden gehouden onder druk van Israël, dat er bij de Palestijnse Nationale Autori teit (PNA) op aandringt op te treden tegen de fundamentalis ten. Aanleiding voor de razzia's te gen de Jihad is de zelfmoordaan slag van een van haar leden. Hij blies zich vrijdag bij een contro lepost nabij de joodse nederzet ting Netzarim. in de Gaza-strook op. De dader en drie Israëlische soldaten kwamen om. Na de afkondiging van het de monstratieverbod heeft Jihad een herdenkingsbijeenkomst voor de dader van de zelfmoord aanslag afgelast. Volgens Jihad was de actie een vergelding voor de moord op een van hun leden, een journalist. De groep beschuldigt Israël ervan hierachter te zitten. Jihad heeft gezworen zo vaak als zij kan het vredesverdrag tussen Israël en de PLO te saboteren. Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - De Duitse Bondsdag kiest van daag de nieuwe Bondskanselier. Voor de christen-democratische/liberale rege ringscoalitie van CDU/CSU en FDP is het zeker dat Helmut Kohl (CDU) in de eerste ronde de vereiste 337 stemmen krijgt. In politiek-Bonn wordt er evenwel ernstig rekening mee gehouden, dat er bij de gehei me stemming voldoende 'dwarsliggers' zul len zijn om de herverkiezing van Kohl in eerste instantie te blokkeren. De coalitie meerderheid bedraagt slechts vier stemmen. Om te voorkomen dat hij op het laatst een stem te kort komt, heeft Kohl zijn voor zorgsmaatregelen getroffen. Niemand mag afwezig zijn en ieder parlementslid moet uren van te voren bereikbaar zijn met een volgetankte wagen binnen handbereik. Zie ken of gewonden moeten er op rekenen per brancard naar de zitting te worden gebracht. Kohl zelf toonde zich gisteren uiterst zelf verzekerd toen hij - samen met de partij voorzitters van CSU en FDP, de ministers Theo Waigel en Klaus Kinkel, het resultaat van de in minder dan twee weken bereikte coalitie-onderhandelingen presenteerde. Pas donderdag - na de kanseliersverkiezing - wil Kohl zijn nieuwe kabinet bekend maken. Nog een week later volgt dan de regerings verklaring, maar de inhoud daarvan werd gisteren feitelijk al in grote lijnen bekend gegeven. Het nieuwe Duitse kabinet geeft de komende vier jaar absolute prioriteit aan het scheppen van meer werkgelegenheid. De opbouw van oostelijk Duitsland zal daarbij voorrang krijgen. Vandaar ook de herinvoering van de zogenaamde 'solidariteitstoeslag'. Dat is een heffing voor iedere burger van 7,5 pro cent op de inkomstenbelasting die hij/zij moet betalen. Een belasting-reorganisatie moet anderzijds belastingverlichting gaan brengen, zowel voor particulieren als het bedrijfsleven. De overheid wil de komende vier jaar ernst maken met wat in Duitsland nu al bekend staat als 'de afgeslankte staat': jaarlijks zal de het (ambtenaren)personeelsbestand met één procent worden verminderd. Andere akkoorden in de coalitie-overeen komst zijn: ombouw van de verzorgingsstaat waarbij bijvoorbeeld werklozen gedwongen kunnen worden om aangeboden werk - des noods tegen hun zin - te accepteren; meer betaalbare huizen; een ander kinderbijslag stelsel, gebaseerd op het aantal kinderen en het inkomen van de ouders en de stimulering van onderwijs en onderzoek. Voor in Duits land geboren buitenlandse kinderen van tweede en derde generatie zal het - onder bepaalde voorwaarden - gemakkelijker wor den gemaakt om na hun 18e jaar definitief voor de Duitse nationaliteit te kiezen. Het dubbele staatsburgerschap blijft de nieuwe coalitie evenwel afwijzen. Met ingang van 1 januari 1995 verandert NS de reisregeis. Verderop in deze krant leest u er meer over. Franse politie slaags met jonge Algerijnen Parijs - De Franse politie is in de nacht van zondag op maandag in botsing gekomen met jonge, tweede generatie, Harki's. Dat zijn moslims die tijdens de Mgerijnse onafhankelijkheidsoorlog! aan de kant van het Franse koloniale bewind vochten. Bij de incidenten in Amiens werden zestien agenten gewond. Tweehonderd tieners, gewapend met stokken, staken auto's in I brand en wierpen wegversperringen op. Een van de rellenschop. I pers schoot met een vuurwapen op de politie. De jongeren warer, kwaad over de vrijlating van een aantal verdachten, die jg augustus een Harki hadden vermoord door hem van een steile rots aan de kust te gooien. De 250.000 Harki-families voelen I zich slechtgeïntegreerd en gediscrimineerd door zowel de Fransen als de andere immigranten. Ondertekening akkoord Angola uitgesteld Lusaka - De strijdende partijen in Angola hebben de definitieve I ondertekening van een eerder al geparafraseerd vredesakkoord I tot 20 november uitgesteld. President José Eduardo dos Santos en Unita-rebellen leider Jonas Savimbi zouden oorspronkelijk I vandaag met het zetten van hun handtekening een officieel einde maken aan de twintig jaar oude burgeroorlog in het land. Door een offensief van het regeringsleger tegen de stad Huambo, I het belangrijkste bolwerk van Unita, liep de spanning de laatste I week echter zo hoog op dat al rekening werd gehouden met uitstel van de ondertekening. Eerste Britse nationale loterij Londen - In Groot-Brittannië is gisteren de eerste nationale I loterij van start gegaan, waarin miljoenen ponden aan prijzen-1 geld zijn te verdienen. Als enige land in Europa had het Verenigd Koninkrijk nog geen loterij waarvan de opbrengst aa goede doelen wordt besteed. Premier Major kocht gisteren het eerste lot. Gokkers kunnen o 10.000 verkooppunten terecht voor een ticket. Voor een pon (2,75 gulden) mogen ze uit 49 cijfers zes getallen kiezen. De I winnende nummers worden getrokken in een life tv-show t zaterdagavond. De kans op de miljoenenjackpot ligt rond de eet op veertien miljoen. De ticketc vlogen gisteren weg. V-raad handhaaft sancties Irak New York - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties 1 handhaaft de sancties tegen Irak. Dat heeft is gisteren bepaald tijdens een besloten vergadering over de gevolgen van Iraakse erkenning van Koeweit. De 15 leden van de Veiligheids-1 raad beschouwen de erkenning als een noodzakelijke bévesti-1 ging van het feit dat Irak een streep heeft gezet onder hel verleden. Maar deze stap van Bagdad is voor de Raad onvol-! doende om de sancties te verlichten of op te heffen. In 1996 1 bezette het Iraakse leger Koeweit en lijfde het buurland als 19e j| provincie in. Daarop volgde de Golfoorlog die door Irak werd verloren. Gespannen situatie in Egeïsche Zee Ankara - Turkije is gisteren, in navolging van Griekenland, I begonnen met een marineoefening in de Egeïsche Zee en de Zee I van Marmara. Zowel Turkije als Griekenland gebruikt vliegtui-1 gen en schiet met scherp. De Turkse president Demirel riep t tot voorzichtigheid en zei dat hij 'gevaarlijke ontmoetingen' van oorlogsschepen van de twee landen 'niet uitsluit'. Woensdag treedt een nieuwe zeerechtovereenkomst in werking die Griekenland het recht geeft zijn territoriale wateren in e Egeïsche Zee uit te breiden van zes naar twaalf zeemijlen. Of het I dat ook doet, is onbekend. Turkije, dat de conventie niet heeft ondertekend, heeft jarenlang laten horen dat een Griekse I uitbreiding kan leiden tot oorlog. Demirel herhaalde dit zondag. Storm houdt huis in Caribisch gebied Havana - Tientallen mensen zijn om het leven gekomen door de tropische storm Gordon die in het Caribisch gebied heeft I -gewoed. Er is ook veel'-materiële schade aangericht. In Haïti vielen in de nacht van zondag op maandag tenminste 55 doden. Op Cuba werd vooral in het oosten en het midden schade I aangericht door de met hevige regenval gepaard gaande storm. In de zwaarst getroffen provincies liepen meer dan 12.0' eenvoudige woningen onder water of werden verwoest. Er vielen I zeker twee doden. Meer dan 100.000 mensen moesten hun woningen verlaten. De tropische storm bereikte maandagoch tend de Amerikaanse staat Florida, waar het gebied van Miami werd getroffen door zware regens. Atlantis veilig geland in Californië Cape Canaveral - Het Amerikaanse ruimteveer Atlantis is I maandag veilig geland op de luchtmachtbasis Edwards in I Californië. Aan boord bevonden zich zes astronauten, onder wie I de Fransman Jean-Franpois Clervoy, die tijdens de elfdaagse 1 wetenschappelijke missie onderzoek deden naar de dampkring van de aarde en naar zonne-energie. De wetenschappers hebben geprobeerd de zuurstofatomen in d atmosfeer in kaart te brengen om nadere inzichten te verkrijgen over de afbraak van de ozonlaag. Fransen staken hulp in vluchtelingenkamp Nairobi - De Franse hulporganisatie Médecins sans Frontiers I (MSF) heeft maandag al haar werk gestaakt in de Ruandese vluchtelingenkampen in de stad Bukavu in het oosten van Zaïre. MSF protesteert daarmee tegen de verslechterende veiligheidssi tuatie in de kampen in Bukavu. De organisatie dreigt, als er niet I snel een internationale operatie komt, al haar resterende teara I uit Zaïre terug te trekken. MSF zegt dat het ethisch onmogelijk is 'de hulp aan de aanstichters van de volkerenmoord in Ruanda voort te zetten'. „Leden van het voormalige Ruandese bewind, het leger en I milities oefenen totale controle uit over tienduizenden burgers in de kampen in Bukavu. Medewerkers van de organisatie] hebben meegemaakt hoe in de kampen een politiesysteem is opgezet, waarbij rechtbanken en gevangenissen zijrl opgericht en vluchtelingen de bewegingsvrijheid wordt ontzegd. (ADVERTENTIES) Uit de diepvries: CflBladspinazie, pak 450 gram cn Roomboterstroopwafels, pak 8 stuks Nieuwe oogst: fêpanAx Chico Navelsinaasappelen, net 2 kilo JL5T 9S Edet tissue toiletpapier, pak 12 rollen c QC met Sinterklaasrijmpjes &8T Rundergehakt, 500 gram 4.75 o kilo Om Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 19 november as.. Van onze verslaggever Gilze/Zoeterwoude - Ned Drukkerij Bedrijf (NDB), i van onder meer het weekbl De Tijd, komt vrijwel zeker den van het personeel, pe onderhandelingen hierover! huidige eigenaar en directeur i bevinden zich in een afronden Dat heeft adjunct-directeur T. blom gisteren bevestigd. Van onze redactie landbouw Tilburg/Helmond - De me in Helmond heeft gisteren Het bedrijf heeft gisteren vraagd. Met de surséance lijkt het funda ment weggeslagen onder de op lossingen die de zuidelijke vee houderij in huis dacht te hebbei voor de mestproblematiek. Het lijkt ook de voorbode vaj een enorme kapitaalsvernieti ging: landbouwbedrijfslevet' (Rabo, Campina etc.) en overheic hebben tot nu toe 100 miljoei gulden geïnvesteerd in de fa briek. Voor 50 werknemer, dreigt ontslag. Twee weken geleden al paktei zich donkere wolken samen bo ven Promest en andere oplossin gen voor het mestprobleem. Hé Landbouwschap wees het zuide lijke idee van een verplicht' mestcentrale van de hand. Zo'i centrale zou alle overtollige mes tegen een gemiddelde prijs moe ten verdelen over akkerbouwge bieden en verwerkingsfabrieken De Noordbrabantse Christelijk' Boerenbond (NCB) vreest da zonder verplichte mestcentral op den duur de duurste oplos sing, namelijk verwerking (viej tientjes per ton), de prijs gaa bepalen voor de veel goedkoper1 oplossing, namelijk de afzet naa mest-tekortgebieden (nu twe: tientjes per ton). Dan ontstaat voor de veehoude de situatie dat hij veel te vee kwijt is aan mestafvoer om eei rendabel bedrijf te kunnen run nen. J Naar eerst gisteren bleek, heef het Landbouwschap Promes

de Stem | 1994 | | pagina 4