De enige hippie die over geld praatte Acht jaar Politiek gekrakeel verdringt inhoud Borssele-debat Kölsch DESTEM Minderheden DE STEM BINNENLAND BUITENLAND The making of Ed van Thijn -DE STEM- DESTEM Arnhemmer Harm Dost, van drugmartelaar tot voorzitter van softshophouders JVotabelen Agenda Er is een nieuwe gi gant opgestaan in de Nederlandse literai re wereld. De tijd van de grote drie, Mulisch, Reve en Hermans, is nu definitief voorbij. Maarten 't Hart en Tessa de Loo moeten een stapje opzij doen. Het record aantal interviews dat A.F.Th van der Heijden gaf aan de diverse media, wordt zeer bin nenkort met gemak overtrof fen door de ster van de jaren negentig. Zijn naam is Ed van Thijn. Hij is een laatbloeier, hij heeft er de tijd voor genomen. Ed van Thijn heeft zich geduldig en nauwkeurig voorbereid op zijn schrijverschap. Hij koos de leerschool van de politiek. Men vertelde hem dat daar zoveel vuiligheid lag dat hij nooit uitgeschreven zou ra ken. Ed luisterde, knikte en werd wethouder, kamerlid, minister en burgemeester. In 1977 begon hij aan zijn eerste boek. Van Thijn was als onderhandelaar betrokken bij zo'n typisch Nederlandse kabinetsformatie, waarbij de verse ministers op de bordes trap bij de koningin al ruzie beginnen te maken. Van Agt werd de winnaar van dat ge vecht, Den Uyl en Van Thijn zaten met de brokken. Het boek werd redelijk verkocht, maar het succes wilde maar niet overslaan naar Duitsland, Engeland en Amerika. „Het moet spannender, het moet gemener," zei zijn literaire agent. In Engeland maakte de politi cus Jeffrey Archer furore met thrillers en dat leek Ed van -Thijn ook wel wat. Hij werd burgemeester in Amsterdam, die heerlijk criminele stad, dat smakelijke decor van de boe ken van Appie Baantjer. Ed van Thijn maakte een handige move, hij haalde een echte Dirty Harry naar Amsterdam. Eric Nordholt werd commis saris en Ed was er zeker van dat deze man verhalen op zou leveren die de avonturen van Baantjer terug zouden verwij zen naar de kast met jongens boeken. Herinnert u zich nog hoe Ed van Thijn met een delegatie harde Amsterdammers bin nendrong in de maffia van de Olympische Spelen? Amster dam moet die Spelen hebben, riep hij, alsof het om een soort Zeskamp ging. Hij werd natuurlijk geklopt, maar hij had een dagboek vol hot stuff. Nee, het is nog niet gepubli ceerd. Het schijnt dat Ed, waar het sport betreft, ver onder de kennis-limiet bleef. Daarna kwam Het Dagboek van een Diender, waarin de anti-held Eric Nordholt te maken krijgt met ongelooflij ke zaken als Ghanese crimi- <A\ Door Dirk Vellenga nelen, infiltraties in de poli tiek en recherche-teams die bloedige oorlogen met elkaar uitvechten. Deze potentiële bestseller leverde een klein probleempje op. „Als jij dat publiceert, Edje, dan vertel ik hoe ik jou al die jaren in het zadel heb gehouden in Am sterdam," dreigde Nordholt. Hij begon te schrappen en toen bleef alleen de inhouds opgave over. De hele Dien- der-serie ligt nog steeds op de plank. Ed van Thijn ging retour Den Haag, de plaats waar Theo Joekes van de VVD zoveel inspiratie had opgedaan voor zijn detectiefjes. Een paar maanden minister zijn op het zinkend schip, zo'n aanbod greep hij aan met beide han den. Hij trof een geweldig trieste sfeer'aan in de lege spelonken van het Binnenhof. Lubbers was voor zichzelf op reis in Europa, Kok was bij de grote reclamebureaus op zoek naar een identiteit die hem door de verkiezingen zou kunnen helpen. Hirsch Ballin deed zijn deur nooit open, hij zat met zijn neus in boeken over het vroeg-christelijke recht. Ed van Thijn genoot met volle teugen! Z'n nieuwste dagboek is ein delijk de hit die hij verdient. Ed van Thijn voelt zich mo menteel als Mario Vargas Llosa, de presidentskandidaat die het nooit haalt in Peru. Politiek mislukt, maar een fe nomeen in de letteren. Dat is de story of his life. Sonja Barend had het direct goed in de gaten. Ze wilde de blamage van haar AKO-pro- gramma goedmaken, met die schoolmeisjes en die school cijfers. Afgelopen zaterdag toonde zij Ed van Thijn als de absolute winnaar. Daar hoef de niet eens over gestemd te worden. Nog half slaperig zet het orkest in. Boven op het toneel is nog niet iedereen klaar. De ochtendrepetitie begint blijkbaar te vroeg na middernacht voor het vrolijke artiesten volk. Toch wordt na een paar maten duidelijk dat het Traviata moet zijn. De Amerikaanse dirigent houdt niet van slabakken en legt de zweep erover. In de coulissen staan koristen fluisterend te wachten tot ze op moeten. De conversatie gaat over de werkster die te laat was en de stola die gisteren uit de kleedkamer van de diva gestolen is. Na een doorloop van anderhalve acte ontstaat er rumoer in de bak. De concertmeester komt overeind en geeft een teken. De dirigent blijft als versteend met het opgeheven stokje staan. Koor en orkest nemen het heft in eigen hand: het gaat over de jeugd die nimmer wederkeert, over een dag zo mooi als vandaag en over een jaar en nog veel meer: „Die Liebe hat kein Ende mehr." De sektflessen knallen, het is de elfde van de elfde 's morgens elf uur elf en het is hier het Rijnland. (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; S 01640-36850, fax 01640-40731redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. 's Lands bekendste drug martelaar, Harm Dost, staat weer in de publieke belangstelling. In zijn woonplaats Arnhem is hij voorzitter geworden van de nieuwe Vereni ging Arnhemse Softshop- houders (VAS). Het Arn hemse stadsbestuur wil het aantal softshops te rugdringen vanwege de overlast. „Politieke slagroomklop- perij," meent Dost, de man die twee keer in Duitsland vast zat we gens handel in hasj en gewend is zich niet zo maar gewonnen te geven. Met het sluiten van softhops zal de handel zich verplaatsen, zegt hij. Dat niemand dat op het stadhuis snapt. Een ex-hippie over de bedompte burgermanszin die terugkeert in Neder land. „Ik vind er zo niks meer aan. Ik denk dat ik maar ga emigeren." Door Wilma de Cort Zelf heeft hij twee softshops in de Arnhemse binnenstad. Bene den geuren de weedplanten in volle bloei en boven op zolder, waar nog een easy going jaren zestig sfeertje hangt met blowers op een oud bankstel, vult een blaüwe rook van cannabis de ruimte. Harm Dost zit tussen zijn clientele aan een tafel bij het raam. Zeker, hij doet ver dienstelijk zaken in de stad. Be halve idealist, zegt hij, is hij altijd ondernemer geweest. „Ik was de enige hippie die over geld praatte. Een boer moet zaaien om te kunnen oogsten. Er moet brood op de plank. Dost en zijn collega-verkopers in wat vroeger Rode Libanon of Thai Sticks heette en tegenwoor dig Zero Zero of Super Polm is, vrezen voor hun nering. Arnhem telt circa dertig softshops en de gemeente vindt dat het er min der moeten worden. Een streng vergunningenbeleid, zo hoopt het stadsbestuur, zal leiden tot stille sanering. De softshophou- ders mogen straks een handels voorraad hebben van hooguit een halve kilo per dag en maxi maal dertig gram per keer ver kopen. Ze moeten klanten onder de achttien jaar weigeren en zijn gehouden aan beperkte ope ningstijden. Hoe gaat dat straks in de visie van Dost? „De goeie softshops, die hun zaken netjes regelen, gaan dicht. En wie hard genoeg is, zoekt een plek achteraf in het Spijker kwartier om alsnog de regels te trotseren. En dat zijn niet de beste lieden. De scène zal harder worden en crimineler." Veilig Het is intussen zo'n 25 jaar gele den, dat Harm Dost -via de hippietijd en vanuit de cojumu- ne- in het vak van hasj! ^nde- 'laar rolde. „Ik heb ervoor willen zorgen dat een achterstands groep in de maatschappij ergens veilig terecht kon," zegt hij. Aanvankelijk, voor hij in Duits land in de gevangenis belandde, was hij, zegt hij, 'een aardige jongen die alleen bezig was op een vriendelijke manier steentjes in het water te gooien om een paar rimpels te veroorzaken'. Maar na de spraakmakende pro cessen, waarbij hem aanvanke lijk veertien jaar cel boven het hoofd hing, is hij harder gtwor- den. „Ik heb bij mezelf gedacht: als het gevecht zo gevochten wordt, weet ik waar ik aan toe ben. Dan pak ik de handschoen op." Allergisch is hij nog altijd voor de criminalisering van softdrug dealers en -gebruikers. En op nieuw voelt hij zichzelf en zijn beroepsgroep als crimineel ge stigmatiseerd. Ditmaal door het Arnhemse stadsbestuur. Al was het alleen al omdat burgemees ter Scholten een gesprek blijft 'weigeren en zelfs niet heeft ge reageerd toen Dost hem via zijn advocaat herinnerde aan de be lofte eens met de bekende hasj dealer rond de tafel te gaan. „Als de gemeente met _de softs- hophouders was gaan praten, zo van: 'er is overlast, wat kunnen we daar samen aan doen?', dan hadden we allemaal mee willen denken. Geen enkele softshop- houder wil overlast want dan verkopen we niet. En juist in onze bedrijfstak moet je zonder conflicten werken. Scholten be handelt me als een stuk vuil. Zo gauw je in de bestuurslaag komt, valt er niet meer te communice ren." Waarom de burgemeester hard nekkig een onderhoud weigert: Harm Dost heeft er geen verkla ring voor. Net zomin als dat hij de achtergrond kan bevatten van het 'rampzalige' plan dat op het stadhuis is uitgebroed. „Als softshophouders zitten we ons regelmatig achter de oren te krabben. We voelen ons net Kremlinologen die zich afvragen wat er binnenskamers aan de hand is. We snappen er geen moer van. Het is zo misplaatst en zinloos." Schoolklas Voor zijn geestesoog ziet hij ta ferelen, zoals het er aan toe zal gaan als de softshops zich aan de Van onze rechtbankverslaggever „reda - De twee verdachten t brandstichting waarbij de 71 j Bredanaar Sjaan Mouwen ol leven kwam, zijn gisteren d< Bredase rechtbank veroordee acht jaar celstraf. Dat was tw minder dan was geëist door d' pier-van justitie. -v pi rechtbank achtte bewezen Harm Dost: 'De drugscène zal harder worden en crimineler.' armen gedreven. Bij hun advo caat kwamen ze elkaar tegen want de meesten doen zaken met dezelfde jurist. En opeens was er een vereniging. „En opeens was ik voorzitter," zegt Dost. De vereniging heeft geen ander 'doel dan het verscherpte vergun ningenbeleid van de gemeente Ari)b,em,agn te vechten en even tuele proceskosten gezamenlijk te betalen. Arnhemse regels moeten gaan houden. „Een schoolklas gaat naar een softshop en stuurt een van hen, die een keer is blijven zitten en dus achttien jaar is, naar boven om voor de rest in kopen te doen. Als er dan nog een paar Surinaamse of Cura- caojachtige types bij dat groepje opjkraat staan, nemen omwo- neflen er meteen aanstoot aan en Ber overlast." Mocht bijvoorbeeld de helft van de softshops sluiten, dan zitten de overblijvende collega's met de gebakken peren, meent Dost. „Ik zie me al de mensen die elders niet meer terecht kunnen door de deur van mijn zaak persen. De softshops die nu geen over last hebben, zullen het krijgen." De bezorgdheid over het Arn hemse beleid heeft de softshop houders automatisch in eikaars „Wij voeren uit wat het Neder landse beleid aan ruimte over laat. En dat doen we doorgaans netjes. Ik krijg van alles aange boden, gestolen spullen bijvoor beeld, maar, nee, daar doe ik niet aan mee. Kan ik ook niet doen. Ik moet werken zonder conflicten. Dus ik werk om door een ringetje te halen. Maar an ders dan een kroegbaas, die een dronken klant tot rust maant, mogen softshophouders kenne lijk niet rekenen op maatschap pelijk respect." Rotte appelen De heuse overlast komt van de harddrugscène, zegt Dost, de loslopende figuren die pillen en coke aanbieden. „Er zijn ook een paar softshops waar harddrugs worden verhandeld, maar niet meer dan een handvol en dat zijn de rotte appelen. Die aanpakken, is de enige zinvolle en directe manier om overlast tegen te gaan. De politie weet precies welke shops het zijn. Maar',-ook die overlast valt nau welijks doelmatig te bestrijden, zolang 'het systeem' hetzelfde blijft, meent de hasjdealer. „De overheid gedraagt zich als een huisvrouw," zegt hij, „die klaagt dat ze elke dag moet afwassen. Dat is een onoverko melijk iets want elke dag worden er kopjes vuil. Het enige wat je kunt doen is een afwasmachine kopen, wat in dit verband vrije verstrekking van heroïne zou kunnen zijn." Politieke domheid noemt hij het kortom, om te denken dat de handel in softdrugs verdwijnt door haar aan banden te leggen. En even zo dom vindt hij dat andere Arnhemse voorstel om Duitse drugtoeristen op te van gen in een softshop aan de grens van de stad. „Het slaat nergens op. Ze schermen met getallen van 45.000 Duitsers die per jaar naar Arnhem komen en grote overlast zouden geven. Maar deel de Duitse klanten door het aantal koffieshops in de stad en je komt op drie Duitsers per winkel per dag." Afknijptijd Wat er ook verzonnen wordt, de drugscène laat zich niet sturen. „Er is geen stad op de wereld, zegt Dost, waar iemand langer dan een half uur naar een ver- FOIi kooppunt van drugs moet,i| ken. „Want waar je in een: moet wezen, dat verspreid^ als een mare. In de wist je dat je in Istanboeffl puddingshop moest zijn. K« je daar, en zag je niemandT vroeg je:.goh, ik dacht data altijd hippi'és' zaten. Wil/él pies, zei (clan iemand, moei daar wezerï."Xt je snel je p ding op en weg was je." Eén, zegge en schrijve één de- monstrante waarde vorige week rond op het Binnenhof om haar afschuw van kernenergie ken baar te maken. Gruwelijk geschminkt, gehuld in rouwkleding, probeerde zij in haar eentje aandacht te vragen voor een kwestie die nog niet zo lang geleden duizenden op de been bracht. Maar op een enkele krantefoto na trok de demonstrante weinig aandacht. En toch was die een zame, afschrikwekkende figuur niet aan het verkeerde adres. Want het ging aan het Binnen hof vorige week wel degelijk over kernenergie. En met name over de vraag hoe lang er in Nederland nog via de methode van de kernsplitsing stroom zal worden opgewekt. Waarom zijn er vorige week eigenlijk geen massale demon straties geweest? Zou actievoe rend Nederland een beetje de monstratie-moe zijn geworden? Of zou de schrik voor de kerne nergie weer zijn weggeëbd. Ten slotte is de schrik van Tsjer- nobyl weer een beetje voorbij. Wie we'et nog wanneer het ook al weer precies was? We kunnen er rustig vanuit gaan dat de centrale in Borssele niet op springen staat. Zelden bezocht ik een bedrijf dat zo goed beveiligd was. Maar waar het ook zo schoon was, zo ste riel, zo bijna onaards. Kerne nergie heeft iets griezeligs, iets ongrijpbaars. Je ziet geen rook pluimen die iets laten zien van de krachten die gebruikt wor den voor het opwekken van dat gene dat we uiteindelijk als 220 volt wisselstroom ons huis bin nengevoerd krijgen. Het probleem ligt dan ook voor al bij het einde van het proces, het afval dat overblijft na het verwisselen van de splijtstofsta ven. Daarvoor is nog steeds geen oplossing. Maar daarover gaat het dezer dagen niet in Den Haag. Par tijen die in hun verkiezingspro gramma nog hadden staan dat de kerncentrales in Dodewaard en Borssele als de economische levensduur ten einde is geko men (D66) dan wel onmiddelijk (PvdA) moeten worden gesloten, worden daar nu liever even niet aan herinnerd. De partijen tillen de discussie liever als het ware over het feitelijke onderwerp heen. Het is geen discussie meer voor of tegen kernenergie maar over re geltjes en voorschriften, toege spitst op de vraag of de centrale in 2004 dan wel 2007 definitief dicht moet en wat de financiële gevolgen daarvan zijn. En inmiddels is ook dat inhou delijke aspect naar de achter grond gedrongen door het poli tieke gekrakeel, met name ver oorzaakt door de verschillende inzichten van D66-minister Wijers van Economische Zaken en zijn partijgenoten in de Tweede kamer. De bewindsman wil de centrale ruimte geven tot 2007 open te blijven, de Tweede-Kamerfrac tie vindt dat het in 2004 wel welletjes is. De WD heeft de zaak nog meer in de partijpolitieke sfeer ge trokken door de stellingname dat dit kabinet niet zonder meer een andere koers kan varen dan door de voorgangers onder Lub bers is uitgezet. Zowel fractie leider Bolkestein als zijn frac tiegenoot Remkes trekken daar uit vervolgens de hoogst merk waardige conclusie dat het ka binet een motie van de Kamer, die aandringt op sluiting in 2004, best naast zich kan neer- De WD verdedigt dit soort ar gumenten met een beroep op het dualisme, de eigen verant woordelijkheid van de regering ten opzichte van het parlement. Een mooi principe. Zeker. En het is ook zo dat een kabinet absoluut niet verplicht is om moties van de Tweede Kamer uit te voeren. Als de Kamer dat vervolgens niet pikt, is de motie van wantrouwen het geëigende wapen om de weigerende be windsman alsnog op de knieën te krijgen of naar huis te sturen. Maar hoe zou B.olkestein het Illustratie Mat Rijnders vinden als een motie die wel in zijn straatje past, door het kabi net vriendelijk terzijde wordt geschoven nadat zijn collega's Wallage en Wolffensperger dat vooraf al hebben ondersteund? En hoe zou Bolkestein ertegen aan kijken als het kabinet wei-' gert door hem verlangde be leidswijzigingen uit te voeren omdat de vorige regeringsploeg andere afspraken heeft ge maakt? Als je zo regeert, dan komt er van politieke en bestuurlijke En sprekend over de goede «I tijd, moet hij voor zichzelf\j stellen dat er tegenwoordig]! een ex-hippie nog maar \v( ontplooiingsmogelijkheden Goed, hij verhuurt een m onder zijn sofshop aan eenfJ info-café. Dat zijn dan zijn pi tieke vrienden. En voor het/ rige is z'n ambitie om, stroom in, een 'goede hasjdealj te zijn. „Eind jaren zestig was dit j kikkerland. Wie wat wilde, naar Parijs of een ander ba miènoord de kunstenaar uitlf gen. In de jaren zeventig kraj de bedompte burgerman Maar in de jaren tachtig met plezier in Nederland J woond. Nu hollen we weerJf naar die oude afknijptijd/ dat verstikkende beleid en gebrek aan moed om echt pen door te hakken." Van de jeugd hoeft hij, ond.a een revival van de sixties, B revolte te verwachten. „Alsl vroeger van het athennj kwam, was je politiek Nu hollen ze allemaal achter tl Nikes aan." J Den Haag (anp) - Staats kent asielzoekers uit zogen (niet het land van herkoi mensen krijgen voortaan vraag te doen en hoeven nj was - meteen teruggestuur. Schmitz komt daarmee tegemoet aan de kritiek van PvdA, D66, Groenlinks en de GPV op het wetsvoorstel Veilige Derde Lan den. Het is haar antwoord op kamervragen over het wetsvoor stel. In tegenstelling tot het oorspron kelijke wetsvoorstel houdt iedere vreemdeling - ook degene die af komstig is uit een veilig derde land (niet het land van her komst) - het recht een asielver zoek in te dienen. Als bij het eerste gesprek met Justitie blijkt dat betrokkene uit een veilig derde land komt, dan wordt zijn verzoek niet-ontvankelijk ver klaard. PvdA, D66, GroenLinks en hel GPV hadden fel bezwaar ge maakt tegen het eerdere voor stel, waarin de asielzoeker hele maal niet tot de procedure werd toegelaten. Daarmee werd ook de mogelijkheid uitgesloten on in beroep te gaan tegen de be-| VERVOLG VAN VOORPAGINA Enkele kopstukken binnen de organisatie zijn inmiddels ver- II oordeeld. Gisteren stonden de Surinaamse rijstbaron S. Guptar en zijn belastingadviseur R.B. van het gerenommeerde accoun tantskantoor Deloitte Touche uit Alkmaar terecht. Het Openbaar Ministerie wil hen ieder een jaar gevangenisstraf (waarvan respectievelijk vier en zes maanden voorwaardelijk) en een boete van 50.000 gulden op leggen wegens valsheid in ge schrifte. Zij zouden door een notaris in Guyana een akte hebben laten opstellen, waaruit moest blijken dat de rijsthandelaar 17,5 mil joen gulden had verdiend met rijst- en houthandel, die hij bijl de Femisbank onderbracht. Volgens Justitie was dit geld in werkelijkheid echter afkomstig van drughandel. De belastingad viseur was naar eigen zeggen in 1991 benaderd door een lid van de bende die op de een of anderé manier zijn met hasj verdiende geld wilde witwassen. De fiscalist wist daar wel een maniertje voor: via zijn cliënt, de rijsthandelaar Guptar, zou wel gezorgd kunnen worden dat het leek of dit geld met rijst en hout verdiend was. Op advies van de Amsterdamse advocaat O.H., die in december terecht staat, moest die miljoe- nenverdienste in een notariële akte worden neergeschreven. En vernieuwing weinig terech'l Nee, in dit geval lijkt opporttl nisme eerder de drijfveer vfl de WD te zijn dan een koesfr| ring van het dualisme. Opvallendste punten op agenda van de Tweede Kanj] zijn deze week het debat de kerncentrale Borssele fl over het rapport van de co/I missie-Van Traa, dat vraagt (fl een parlementaire enquête na(| de manier waarop politie. justitie de zware criminal®! bestrijden. Maatschappelijk veroorzaakt M begroting van onderwijs mtt onrust, maar vooralsnog lijk? minister Ritzen en staatssecitl taris Nuis te kunnen rekenen olj de steun van de Kamer. Verder komen deze week ondel meer aan de orde de ontwikkel lingen in medialand, het ondeif zoek van de Algemene Reketl kamer naar de rijksuitgave!! het plan om alle organisatifl voor minderheden samen jl voegen en de uitbreiding van Europese Unie. De Eerste Kamer behandelt fl begroting van het Huis van dj Koningin en de hoge colle van Staat en de wet die rechten van patiënten in de gf| zondheidszorg regelt. DE BEURS in Stockholm jui Europese Unie. Maar in werkel voor feestvreugde. De meerdf dan vijf procent. Een overwinnil De Zweden hoefden van zichze referendum dorst niemand te het volk zou zijn. Zweden was j land in Scandinavië. De Zwedei van hen lag het meer op Eurc rechts het in een Russische h Finland. Tussen die twee behie Met het wegvallen van de Russ zich op zijn positie bezinnen, verzorgingsstaat tot een echec slechts urgenter. Desondanks voelden veel Zwei een onder invloed van Europe het sociale systeem, angst voo identiteit, angst voor een Europ en - het meest concreet - ang alcoholaccijns, het vermeend s tegen drankzucht, bepaalden df Hoe irreëel deze bezwaren ooi elders in Europa geuite angst moet er daarom rekening mei Europa zijn bang voor een nie bureaucraten op hun leven. Tc ters, op wat lippendienst na al enquêteresultaten opduiken, of Het Berlaymontpaleis regeert derd door de aversie van grote de emoties en afkeer zo gre definitief nee gezegd wordt?

de Stem | 1994 | | pagina 2