'Alleen buiten via de voordeur' De SeniorenWinkel6 Nico van den Akker, directeur nieuwe Huis van Bewaring in Middelburg: ZEELAND DE STEM DINSDAG 15 NOVEMBER 1994 C4 EEN BLIKVANGER van de eerste orde. Een mooi, groot wit gebouwencom plex aan de Torenweg in Middelburg. Voor de ar geloze voorbijganger op het eerste gezicht een on derkomen voor weer zo'n florerend nieuw bedrijf op hi-tech gebied. Hi-tech is in het gebouw voldoende aanwezig. Niet voor de verkoop maar voor direct gebruik. En dat is het binnen de muren houden van wel geteld 144 gedetineerden. Want het complex, dat op 18 januari 1995 door minister Sorgdrager offi cieel in gebruik wordt genomen, is het nieuwe Huis van Bewaring To rentij d. „Hier kom je alleen bui ten via de voordeur." Door Rein van der Helm DIRECTEUR Nico van den Ak ker vertrouwt op de allernieuw ste snufjes die in en rond de gevangenis zijn aangebracht. „In dit complex is de modernste technologie gebruikt om een vei lige inrichting te bouwen. Wij zijn waarschijnlijk de meest mo derne van Nederland. Het ont werp van Middelburg is zo goed "dat het wordt gekopieerd voor de nieuwe inrichtingen in Alp hen aan de Rijn en Dordrecht. Het is een maximaal beveiligd gebouw in de A-categorie," zegt Van den Akker. In 1991 werd hij, op dat moment directeur van het Huis van Be waring in Haarlem, projectleider voor de nieuwbouw in Middel burg. En als hij zegt dat men hier alleen via de voordeur naar buiten kan, stoelt die mening op zijn nauwe betrokkenheid bij de voorbereiding en uitvoering van de nieuwbouw. Over een aantal van de beveili gingen doet Van den Akker niet moeilijk. „Het grootste deel is zichtbaar. Als we uitleggen hoe het in elkaar zit, werkt dat al leen maar ontmoedigend voor wie de hoop koestert ongezien te kunnen vertrekken." In de eerste plaats zijn op diver se plaatsen van het complex te levisiecamera's gemonteerd. Zij geven hun beelden door aan di verse monitors in het zenuwcen trum van de bewaking: de cen- traalpost. Een strategisch gele gen ruimte, van waaruit de dienstdoende bewaking ook nog direct zicht heeft op de drie gevangenisvleugels, met elk 48 cellen. Gedetineerden niet 'rondzwer ven'. Zij kunnen alleen op hun eigen afdeling verblijven en moeten ze ergens anders heen - werkplaats, spreekkamer, tand arts, kapper - dan is de route zo uitgestippeld dat hij ook alleen maar daarheen kan, waar hij moet zijn. Binnen, in de eigenlijke gevan genis, staan op onverwachte plaatsen stalen binnendeuren die bovendien op riskante plekken alleen vanuit de centraalpost elektronisch te bedienen zijn. Gepantserd Van den Akker leidt zijn gezel schap, in eerste instantie vooral gefixeerd op veiligheid, door het gebouw en naar de sport- en luchtplaatsen. Hij laat de tien vierkante meter grote (of kleine?) cellen zien met hun gepantserd glas en zware tralies er voor. De binnenplaatsen, voor sport, luchten en ontspanning. Daar rondom een op het eerste gezicht simpel hekwerk van 2,5 meter hoog. Aan de bovenkant venijnig scherpe punten. Slaagt een ge vangene erin dit hekwerk te ne men, dan doemt de volgende hindernis op. Een stalen hek werk, met daar bovenop een an der, uitgevoerd in een soort fijn gaas. „Om te beginnen krijg je in dit gaas nauwelijks je vingers. Slaagt iemand er toch in het hek te beklimmen dan klapt het - met daar bovenop rijen prikkel draad - automatisch door het gewicht van de gevangene naar binnen. Hem als het ware opslui tend in een kooi. Vooropgesteld dat ook deze hindernis toch wordt genomen - maar dan moe ten bewaarders wel slapen en de camera's niet werken - dan wacht een vijf meter hoge, lood recht omhoog staande, gladde muur. Daarbuiten wacht dan de inmiddels gealarmeerde politie." Wie denkt onopgemerkt van bui ten naar binnen te kunnen, komt bedrogen uit. Zo gauw zich iets bovenop de muur meldt, treden sensors in werking en gaan de camera's aan. Voor de hand liggende vraag. „En als er nu een met een heli kopter komt? Er is hier ruimte genoeg om te landen." Van den Akker glimlacht fijntjes. „Zo'n soort ontsnapping vereist een heel nauwkeurige planning. Je komt uiteindelijk iemand opha len en die moet dan wel op een Directeur Nico van den Akker: "Werken in een gevangenis is Middelburg ook al.' niet zo vreemd. Dat gebeurde drieëneenhalve eeuw geleden in bepaalde tijd op een bepaalde plaats aanwezig zijn. Wel, heel eenvoudig. Niet één gevangene weet straks van te voren hoe laat en waar hij wordt gelucht." En hoe zit het dan met gijzelin gen van gevangenisspersoneel. „Daarvoor zijn bepaalde proce dures ontwikkeld, waarover ik geen mededeling doe. Maar ze werken, dat is bewezen. Werd Nederland in 1993 geteisterd door tien, elf gijzelingszaken, waarbij bewaarders als schild werden gebruikt, vorig jaar deed zich nog maar één geval voor. Ook bij gijzelingen komt men in Middelburg niet buiten," zegt hij gedecideerd. Humane vorm Maar liever dan al die beveili gingsmaatregelen, laat Van den Akker de andere kant van het gevangeniswezen zien. „Ak koord, onze eerste taak is gedeti neerden binnen te houden en V Zicht op de buitenwereld. Vanuit een tien vierkante meter grote cel met gepantserd glas en zware tralies er voor. straffen ten uitvoer te leggen. Maar wij hebben in Nederland gekozen voor een humane vorm van opsluiting, waarbij alles in het werk wordt gesteld de een maal vrijgekomen ex-gevangene kansen in de maatschappij te geven. De nota Werkzame De tentie van de vroegere staatsse cretaris Kosto is hierover duide lijk." Mensen opsluiten en ze vervol gens niets laten doen, leidt al leen tot grote frustraties. „Je kweekt menselijke tijdbommen," zegt Van den Akker. Daarom wordt voor gevangenen een pro gramma ontwikkeld. Uitgangs punt is dat ze hele dagen werken en gelegenheid krijgen voor stu die of het leren van een vak. „Werken in een gevangenis is niet zo vreemd. Dat gebeurde drieëneenhalve eeuw geleden in Middelburg ook al. Vroeger had je de rasphuizen voor mannen en de spinhuizen voor vrouwen. En termen als zakjes plakken en wasknijpers maken, herinneren aan de wijze waarop vroeger gevangenen werden beziggehou den. Werken in een gevangenis is dus van alle tijden. Wat mij voor ogen staat is zo zinvol mogelijk werk. Ooit heb ik als proef-gede- tineerde vier dagen in Hooge- veen gezeten. Heb daar draadjes zitten maken, waarmee dakpan nen aan panlatten vastzitten. Geestdodend werk dat ik eigen lijk buiten deze inrichting wil houden. Werken in een Huis van Bewaring is niet verplicht. Het alternatief is dan: hele dagen in de cel." Inpakwerk De gevangenis in Middelburg is uitgerust met moderne, lichte werkplaatsen, voorzien van alle mogelijke apparatuur. Van den Akker, die inmiddels al contac- ten met bedrijven heeft gelegd, denkt aan onder meer assembla gewerkzaamheden, inpakwerk en het maken van prints. Er komt een houtbewerkingsafde ling en er is zelfs een ruimte waar men zich (verder) kan be kwamen in het werken met com puters. In totaal zijn er tien werkzalen en een grote fabrieks- ruimte voor omvangrijke werk zaamheden. Daarnaast zijn er de nodige leslokalen. Naast begeleiding door reclasse ring, maatschappelijk werk(st)ers en de hiervoor goed opgeleide Penitentiair Inrichting Werkers en arbeidsdeskundigen, is regelmatig werken een goede therapie. „Vergeet niet, veel van onze gasten zijn dat niet gewend. In hun dagelijks leven gaan en staan ze waar ze willen. Door deel te nemen aan het werkpro gramma, verplichten zij zich re gelmaat in hun leven in te bou wen. Wie zich 's morgens niet op tijd voor zijn werk meldt, moet de rest van dag - met uitzonde ring van het verplichte uur ver blijf in de buitenlucht - in zijn cel zitten," zegt Van den Akker. „Daar zijn we zeer strikt in." (ADVERTENTIES) 07.00-21.00 08.00-21.00 09.00-21.00 Servicestation WALTHER DE BLOCK OUDE ZOUTDIJK 2-4, 4561 HP HULST telefoon 01140-12058, telefax 01140-10856 De voorbereiding op terugkeer in de maatschappij krijgt in het complex aan de Torenweg ook gestalte in de daar gevestigde Penitentiaire Open Inrichting (POI) de Nederhof (twintig plaatsen) en de inrichting voor dagdetentie de Uiterton (vijf plaatsen). De mensen in de POI, die hun streaf er bijna hebben opzitten, moeten zich op zondagavond te melden. Door de week hebben zij volwaardig werk tegen een bil lijke vergoeding en op vrijdaga vond mogen ze dan naar him verblijfadres. Bij gezin, of fami lie of een andere plek waarvan de leiding op de hoogte is. In de afdeling voor dagdetentie wer ken de vijf gedetineerden een half dagdeel in voornamelijk vrijwilligerswerk. De andere helft van de dag is gevuld met scholing en opleiding. Bibliothecaresse Het nieuwe gevangeniscomplex in Middelburg biedt zo'n kleine 150 arbeidsplaatsen. Naast peni tentiaire inrichting werkers ('foutief nog weieens aangeduid als cipier'), arbeidsdeskundigen en bewaarders zijn dat verpleeg sters, leraren, sportinstructeurs, maatschappelijk werkers, men sen van de reclassering. Er staat een (tand)arts op de loonlijst, evenals een pastoor en een domi nee. Daarnaast kan Van den Ak ker een beroep doen op een ra- bijn en een iman. En niet te vergeten: een bibliothecaresse. In de bibliotheek in oprichting hebben al een flinke hoeveelheid boeken een plaats gevonden. „Misdaad- en avonturenro mans," zegt de beheerster op de vraag wat het populairste genre is. „Het verzameld werk van Ma.-w Remco Campert zal niet zo grif worden meegenomen." Van den Akker weet uit eerdere ervarin gen dat soms van gedetineerden zich een leeswoede meester maakt. „Mensen die buiten de gevangenis nog nooit een boek hebben ingekeken, raken er hier verslaafd aan. Ze beginnen als gekken te lezen." Lezen is een van de ontspan ningsmogelijkheden van de ge detineerden. Er bestaat boven dien sportgelegënheid ('waarin agressie een uitweg kan vinden') en elke vleugel van het eigenlijke Huis van Bewaring heeft ruimtes waar televisie gekeken kan wor den, gekaart of een spelletje ta felvoetbal gespeeld. In de 144 cellen zijn kabelaan sluitingen voor radio en televi sie. „Die televisies moeten de mensen wel huren tegen de nor maal gangbare prijzen. Die wor den niet door ons ter beschik king gesteld," helpt Van den Ak ker een mogelijk misverstand uit de weg. In de cel is ook een wasbak met koud stromend wa ter. „Warm water bleek nog niet haalbaar, maar ik verwacht dat dat over een jaar of vijf ook gemeengoed is." Dus toch een soort hotel? „Wij hebben inderdaad een hotelfunc tie, als je het zo wilt zeggen," zegt de gevangenisdirecteur. „We verschaffen onderdak en verstrekken maaltijden. Maar dan gaat het wel om een etablis sement waar om negen uur 's avonds je slaapkamerdeur dicht gaat tot de volgende morgen, waar je voor alles en nog wat toestemming moet vragen, waar je constant in de gaten wordt gehouden en waaruit je niet kunt vertrekken, als het verblijf je niet bevalt. Zou u voor zo'n hotel willen betalen?" VRIJDAG 18 NOVEMBER EIU ZATERDAG 19 NOVEMBER Comfort. Daar draait het in de SeniorenWinkel om. Comfor tabel zitten en slapen voor een redelijke prijs. Graag presenteren wij u onze nieuwe collectie zit- en slaapmeubelen. Eigentijdse en klassieke meubelen op uw maat! 5% Korting. Bij aankoop van zit- en slaapmeubelen tijdens onze show geven wij u 5% korting. Slapen op maat Relaxfauteuils Capelle a/d IJssel, Hoofdweg 20, Tel. 010 - 458 21 00. Breda, Ettensebaan 27, Tel. 076 - 22 16 10. Tijdens de showdagen zijn wij geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De cellenruimte wordt vanuit de 'centraalpost' 24 uur per dag via camera's in de gaten gehouden. foto's jaap wolterbeek Een vluchtende gedetineerde zal zijn handen vol hebben aan het hekwerk, dat uit drie, vrijwel onmogelijk te nemen, hindernissen bestaat.

de Stem | 1994 | | pagina 17