Probleem wegzenden blijft' RAL ADVERTISING DE STEM Hoofdafdeling Zeeuws-V la au ïse primeur ophalen eft voor Hulst D66 verdeeld om kandidaten voor Zeeuwse staten Openbaar Ministerie Middelburg tempert vreugde over nieuwe gevangenis Hulster ingenieur noemt GS-leden 6collaborateurs' Provinciale Staten tegen extra verhoging veertarief V 1 5 intensive-care A r o in Oostburg op non-actief Vier autokraken in Cadzand Bad Twee vrachtwagens gestolen van parkeerplaats in Haamstede Geheime advieslijst van regionale bestuur voor verkiezingen vernietigd Onderzoek naar vermoorde vrouw op zeer laag pitje Effectieve introduktie? XS2 ~>Q 076-236255 «NS BREDA EO 076-712712 076-222590 INGERENTELEFOON. 06-0432 (TEN (STADSGEWEST BREDA): 076-205205 )OR MOEDERS 06-0228070 1MBUDSMAN: 070-3563563 076-241000 (SWERK BREDA 076-215744 lunicatie anschaffen? catieapparatuur handelen e lezers hun advertentie Ibereik hebben, onder deze rubriek. 16253/236255 3KOOP DE STEM rerken jis plaatsen??? regelen kan, zorg dan dat lirect binnen handbereik entie onder deze rubriek. 6253/236255 IKOOP DE STEM 2n uitlaat toe? alist, zorg dan dat lirect binnen handbereik sntie onder deze rubriek. 5253/236255 KOOP DE STEM igen uizen?? Hoos regelt, zorg dan dat /direct binnen handbereik kentie onder deze rubriek. 6253/236255 RKOOP DE STEM ring pn huis! 3 verkoopt, advertentie direct binnen aats een advertentie rubriek. 6253/236255 KOOP DE STEM EVEN TIJD TE LEZEN? vergeet dan niet de Kleintjes'' door te nemen. Er staat vast iets van uw gading bij. Ook vandaag I Zeeland DINSDAG 15 NOVEMBER 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Rein van der Helm Middelburg - Volgend jaar januari heeft het arrondissement Middelburg aan de Torenweg in Middelburg een nieuw Huis van Bewaring: Torentijd. In de gevange nis, belangrijkste onderdeel van het 43,5 miljoen gulden kostende complex, komen 144 cellen beschikbaar. Hiervan zijn er 48 bestemd voor mensen, die in afwachting van hun rechtszaak, veilig zijn opge borgen. De andere 96 cellen zijn bedoeld voor langgestraften. De komst van de nieuwe gevangenis wordt bij het Openbaar Ministerie in Middelburg toegejuicht. Hoewel? „Ik word er een beetje blij van," tempert persofficier D. Veurink die vreugde. „Huizen van Bewaring in Nederland vormen com municerende vaten. Centraal wordt bekeken wie waar tijdelijk wordt vastgezet. Dat er 48 nieuwe cellen voor preventief gehechten zijn bijgekomen in Middelburg betekent niet dat wij daarover vrijelijk kunnen beschikken. Was het maar waar. Het probleem van de wegzendingen is daarmee in ons arrondissement niet opgelost. Een jammerlijke zaak want de geloofwaardigheid van onze rechts bedeling komt door wegzendingen ernstig in ge vaar. Maar we kampen nu eenmaal met een enorm gebrek aan cellen." Wel blij is men bij de parketpolitie. „Er hoeft minder gezeuld te worden met gedetineerden. Nu gebeurt het nog dat mensen voor hun berechting of ondervragingen van heinde en ver uit Huizen van Bewaring moeten worden gehaald en weer terug gebracht. Een dure grap die veel organisatie, tijd en mensen vraagt. Dat gaat straks allemaal een stuk gemakkelijker, als mensen die in Middelburg moeten voorkomen, hier al zitten." Het nieuwe Huis van Bewaring heeft een behoor lijk streng regiem. Het is een inrichting in de zogenaamde A-categorie. De 96 'vaste' cellen zijn bestemd voor langgestraften die elders vluchtpo gingen hebben ondernomen, voor mensen die zich niet gemeld hebben om een gevangenisstraf te ondergaan, de niet onbelangrijke groep buitenlan ders die wacht op uitzetting en 'passanten ter herselectie', gevangenen die elders niet te handha ven zijn en op een nieuwe bestemming wachten. Zie ook Zeeland C4: 'Alleen door de voordeur naar buiten' Van onze verslaggeefster Temeuzen - Het hoofd van de afdeling intensive-care van het Antoniusziekenhuis in Oostburg is enkele weken ge leden door de directie op non-actief gezet. Över de reden waarom ze ge dwongen thuis zit, wil directeur patiëntenzorg G. Ramaekers niks zeggen. „Wij gaan er vanuit dat ze over enkele weken terug komt, maar in een andere func-, tie. Wat voor functie dat weten we niet, daar moeten we nog met haar over praten. En zij heeft nu even de tijd om daarover na te denken. Dat ze terug komt staat voor ons voor honderd procent vast." De leiding van de Oostburgse ic-afdeling is momenteel in han den van diegene die ook in streekziekenhuis De Honte in Temeuzen die afdeling runt. „Of die vervanging definitief wordt, is nog niet bekend," laat Èamae- kers weten. Ook het sub-hoofd van de inten sive care in Oostburg is van haar leidinggevende taak ontheven. Zij heeft inmiddels een andere functie gekregen op dezelfde af deling. 1 Tussen het gft in Hulst zat nog opmerkelijk veel plastic. Van onze correspondent Cadzand Bad - Afgelopen weekeinde is ingebroken in zeker vier aan de Vlaming polderweg geparkeerd staan de personenauto's. Twee au to's zijn van Duitsers, twee van Belgen. De daarbij aangerichte schade aan de voertuigen is aanzienlijk, In een geval is vermoedelijk ge bruik gemaakt van een valse sleutel. In alle andere gevallen kwam men in de auto door het vernielen van een ruit of het forceren van een deurslot. Een 26-jarige vrouw uit Bonn (D) is haar handtas kwijt met daarin geld, identiteitsbewijzen en een bankpas. Uit het voertuig van haar 39-jarige landgenoot uit Dortmund verdwenen naast wat kleding, twee rugzakken en een fototoestel eveneens bank passen en identiteitsbewijzen. Een 53-jarige inwoner uit Gent constateerde dat de radiocasset terecorder uit zijn voertuig was gehaald. Tenslotte deed een 56-jange man uit Wachtebeke bij de politie in West-Zeeuws- Vlaanderen aangifte van een zelfde feit waarbij een zaklamp uit de auto verdween. Van onze correspondent Haamstede - Vanaf een par keerplaats aan de Roterij in Haamstede zijn in de vroege uren van afgelopen zondag twee vrachtauto's gestolen. Een van de voertuigen, eigen dom van de gebroeders Hendrik- Be uit Kerkwerve, was geladen met driehonderd autobanden. De lading van de aanhangwagen, bestaande uit 170 banden, is vermoedelijk overgeladen in de andere gestolen vrachtauto van H. B. uit Burgh Haamstede. De aanhanger werd namelijk terug gevonden op een parkeerterrein In de omgeving. De totale waar de van voertuigen en lading be draagt volgens de politie min stens 150.000 gulden. Van onze correspondente Hulst - Alle begin is moeilijk. De eerste ophaalbeurt van het gft (groente-, fruit- en tuinafval) in Den Dullaer- twijk in Hulst leverde toch nog heel wat plastic-troep op. Toch was wethouder Gerard van de Voorde tevreden met het resultaat. Hij inspecteerde de inhoud van de gft-wagen en mocht ook de hendel overhalen waarddor een bak geleegd werd. „We mogen niet vergeten dat de mensen de grijze bakken pas een week gele den kregen en daarom wordt de eerste ophaalbeurt niet streng opgetreden. Over veertien dagen heeft iedereen zijn bak kunnen schoonmaken en zou het aanle veren van glas en plastic uit den boze moeten zijn. Het is nu nog even wennen. Ik heb er alle vertrouwen in dat het zal luk ken." Volgende week wordt het restvuil in de grijze bakken op gehaald. Voor enkele inwoners is het nog steeds wat verwarrend. Die zetten gisteren zowel de grij ze als de groene bak op de stoep. Alleen de groene werd geleegd. „Het is een eerste proef en het valt niet tegen," vertelt R. van Damme van de afdeling milieu in Huist. „Over veertien dagen wordt voor het leegmaken van de groene containers eerst geke ken. Als de inhoud niet aan de voorschriften voldoet wordt de bak niet geleegd en vindt de bezitter een gele kaart en de nodige uitleg. Het vuil moet 'zui ver' aangeleverd worden. Als men niet zeker is kan het beter gedeponeerd worden in de grijze bak. Het gft-vuil wordt naar Temeu zen gebracht en daar uitge strooid en gecontroleerd voor het met vrachtwagens naar Bor- sele wordt vervoerd voor de compostverwerking Alle acht Zeeuws-Vlaamse ge meenten zouden binnen ander halve maand het rest- en gft-af- val gescheiden moeten ophalen. Hulst haalde de primeur en wordt direct gevolgd door Sas van Gent. In Hulst worden binnenkort nog enkele zaken betreffende het mi lieu geregeld. In januari worden nieuwe glascontainers geplaatst voor gescheiden glas: wit, groen en bruin glas en achter de Stads- schuur aan de Absdaalseweg wordt in diezelfde periode het Milieupark geopend. „Als het milieupark er is, kan overtollig vuil daar naar toe ge bracht worden. Het heeft wel tot gevolg dat er minder grof vuil ophaaldiensten zullen zijn," al dus Van de Voorde die in het voorjaar 1995 ook een actie 'zelf composteren' wil houden. De ge meente verkoopt dan ronde groene compostvaten aan hen die het eigen tuinafval willen verwerken tot compost. Cees Hoogerland, hoofd verkoop van Boon BV Middelburg toonde zich ook tevreden met het resul taat van de eerste gft-ophaal- beurt. Hij heeft met de gemeente Hulst een aangepast contract van tien jaar opgesteld dat al leen nog goedgekeurd moet wor den door de gemeenteraad. Boon BV heeft voor het gescheiden ophalen enkele aanpassingen moeten doorvoeren aan de wa gens, maar deze zijn voor beide ophaaldiensten direct inzetbaar. Door onze redacteur Cees Maas De spanning in de statenfra ctie van D66 is dezer dagen om te snijden. Interne ver- deelheid over de plaatsen van de poppetjes om de kan didatenlijst is de oorzaak. Een geheime advieslijst van het regionale bestuur voor de verkiezingen van maart 1995, is vernietigd, en nu mogen de 320 leden van D66 in Zeeland uitmaken wie de eerste tien op de lijst wor den. Komend weekend wordt de uitslag verwacht. „Onze fractievoorzitter Ria Ge luk en het statenlid Jan van den Reydt hebben gezegd beschik baar te zijn als er met mij iets gebeurt, maar ik ben niet ze nuwachtig," zegt de vorige lijsttrekker en gedeputeerde Alex Dijkwel laconiek. Maar onder dit politieke kanon schuilen namen die zich wel zenuwachtig maken. „Het is heel spannend, ik wil, dolgraag terug in de staten maar weet eenvoudig niet wat de leden gaan zeggen," zegt statenlid Ruud Nakman, als opvolger van Joke Jorritsma een nieuwkomer in de fractie. „Bc ben heel benieuwd, het kan alles worden," zegt statenlid Jan van den Reydt. Hij is onze ker geworden over politieke steun voor zijn persoon, ook van zijn D66-kameraden, toen hij onlangs met slechts 19 van de 39 stemmen in de Staten op de voordracht geplaatst werd van de Raad van Commissaris sen van Deltan. Achttien sta tenleden stemden blanco, de te leurgestelde Van den Reydt pie kert nu nog over de reden. Het begon té gisteren in de partij toen het regionaal be stuur van D66, onder voorzit terschap van Leon Phermanbuq een stemadviescommissie aan stelde om een voordrachtlijst met namen te formuleren, zoals ook bij andere partijen gebeurt. Hoe die lijst er precies uitzag is niet bekend, maar wel dat er, afgezien van Alex Dijkwel, gro te verschuivingen in de fractie zouden optreden mochten de leden dit advies opvolgen. „Ik bijvoorbeeld, zakte van mijn derde plaats naar een ze vende," zegt Van den Reydt. Ruud Nakman zegt dat de lijst wel heeft gecirculeerd, dat-ie niet naar buiten mocht en dat hijzelf niet op de hoogte was van de namen op die lijst. Hoe het ook zij, het feit dat het regionaal bestuur met nieuwe namen kwam, duidde op een grote ontevredenheid in dat be stuur over de capaciteiten van de zittende mensen. Het aftre dende fractielid De Blij, waar allen lovend over zijn, uitgeslo ten. De rest had te weinig be stuurskracht, oordeelde het be stuur. Maar de lijst leefde niet lang. Van den Reydt: „Die is door de geschillencommissie van D66 onder tafel geveegd. Eén van de kandidaten op dioe lijst, die niet tereden was met de toebe deelde plaats, maakte bezwaar en dat is gehonoreerd. Er was sprake van een procedurefout, die commissie had niet door het regionaal bestuur mogen wor den aangesteld, maar door de regionale vergadering, daarom is de lijst nu weg, we doen of-tie nooit is gemaakt, en mo gen alle leden stemmen over de eerste tien namen." Er was nog een akkefietje dat de verdeeldheid binnen D66 te kent. Afgelopen vrijdag kwam de PvdA tijdens de Statenzit- ting met een motie om Den Haag te vragen de werkgele genheid in Zeeland te garande ren mocht de kerncentrale wor den gesloten. Een slimme motie, vonden velen. Niemand wist het zover, maar die motie was ge maakt door Ruud Nakman van D66, die binnen zijn eigen frac tie geen ruimte kreeg hem in te dienen en hem toen maar aan de PvdA gaf, Nakman: „Ik kreeg inderdaad geen ruimte binnen de fractie. Het afwijkend standpunt van De Blij werd daarin meegewo gen, maar men vond dat D66 maar op de achtergrond moest blijven. Ik kon hem wel op eigen naam indienen, maar dat moet je nooit doen, vandaar dat het zo is gegaan." Nakman is voorzichtig en wenst er geen kwaad van te spreken, zo met zijn mogelijke uitver kiezing tot Statenlid voor de deur, maar een ander statenlid van D66 dat om dezelfde reden anoniem wil blijven, zegt: 'On zin, binnen de fractie is gewoon gezegd dat Ruud geremd moet worden. Hij komt al te veel in de kijker in die korte periode dat hij in de Staten zit en men wilde hem de publiciteit van deze motie niet gunnen, niet zo 'vlak voor de uitspraak van onze leden." Het is een waarneembaar feit dat Nakman hard aan de weg timmert in de Staten en vaker dan wie ook binnen de fractie, Dijkwel en De Blij uitgezon derd, kontakten zoekt met an dere fracties, over allerlei ver gaderzaken. Binnen de PvdA heeft hij al een goede naam opgebouwd, en daar zal de mo tie van vrijdag zeker geen af breuk aan doen. Andere statenleden houden zich op de vlakte. Dijkwel noemt de sfeer binnen de fractie 'prima', Van den Reydt vindt de sfeer 'perfect'. Maar elk van de on dervraagde statenleden sluit niet uit dat erwel een een kompleet andere fractie de ver kiezingen kan ingaan. „Dat is het mooie," zegt Nakman, „het gaat zo heel democratisch, de leden bepalen het, maar span nend is het wel en ik ben heel benieuwd hoe die nieuwe frac tie eruit komt te zien." Van onze verslaggever Middelburg/Retranchement - Het onderzoek naar de identiteit van vrouw van wie ruim vier maanden geleden stoffelijke resten zijn ontdekt, bij het bezoekerscentrum 't Zwin in Retranchement, is door de politie op een zeer laag pitje gezet. Er is nog slechts één recher cheur in Temeuzen die zich bezighoudt met het onderzoek, „Maar die besteedt er geen volledige dagtaak meer aan en we hebben geen hoge ver wachtingen," meldt een poli tiewoordvoerder. Een voorbijganger ontdekte de delen van het stoffelijk over schot 7 juli in een sloot bij het bezoekerscentrum 't Zwin. De resten verkeerden in een ver regaande staat van ontbin ding. Onderzoek wees alleen uit dat het om een vrouw ging. Volgens het gerechtelijk labo ratorium in Rijswijk betrof het een blanke vrouw van 25 tot 35 jaar oud met een lengte van 1,68 meter. Oproepen in de Nederlandse, Belgische, Franse en Duitse media leverden wel wat tips op. Maar die leiden tot op heden niet naar het antwoord op de vraag wie de vrouw was. Eind september benaderde de politie met de gegevens van het gebit van het slachtoffer tandartsen in Nederland en België. Daar kwamen wel en kele reacties op, maar tot een doorbraak in het onderzoek is het niet gekomen. Relletje in de Zeeuwse staten Van onze verslaggever Middelburg - De Hulster ingenieur en tegenstander van de WOV, Van Eeden, heeft gisteren een rel in de statenzaal veroorzaakt. Tijdens de inspreektijd van een statencommissie beschuldigde hij de leden van Gedeputeerde Staten van 'collaboratie' en hij zette ze op één lijn met de nazi's die zijns inziens ook het volk ernstig hadden misleid. Na tal van onderbrekeing door voorzitter Van Zwieten ('uw op merkingen zijn beneden elk aan vaardbaar maatschappelijk peil') eindigde Van Eeeden zijn toe spraak. Waarop CDA-statenlid De Boe hem woedend toebeet dat een aanklacht niet onmoge lijk was. „U legt een link naar de Duitsers, zet GS op één lijn en ik vind dat dermate verwerpelijk dat een aanklacht mogelijk volgt." De CDA'er Van Tatenho- ve vroeg daarop of Van Eeden zijn woorden niet wilde intrek ken waarop deze inbond. Later bood hij de twee excuses aan, een aanklacht zal dus niet vol gen. Wat Van Eeden deed zal zijn zaak geen goed doen. Hij hield, als fervent tegenstander van het huidige WOV-tracé, een tirade tegen het beleid, dat hij 'behan- gersbeleid' noemde, 'bewuste misleiding van het volk' en hij slingerde nazi-kreten als 'wir haben es nicht gewusst' de zaal in. Na alle commotie, zei hij tegen de pers dat hij 'de Duitse passages' uit zijn toespraak zou schrappen. Van Eeden begon zijn verzet tegen het WOV-tracé jaren terug met berekeningen waaruit zou moeten blijken dat de WOV fi nancieel een fiasco zou worden. Dat is tot op de dag van vandaag niet met cijfers weersproken door het provinciaal bestuur, maar gaandeweg is Van Eeden in de hele WOV-discussie een reusachtig complot gaan zien. Gesteund door de regionale pers, die volledig in handen is van GS, wordt de Zeeuwse bevolking op een geweldige manier een loer gedraaid, aldus de ingenieur. Na enkele interviews in lokale kran ten geeft hijzelf een soort nieuwsbrief uit dat hij 'verzets- krant' noemt. Daarin worden tal speculaties gedaan over allerlei complotten, maaf niets wordt hard gemaakt. Leden willen eerst weten of WOV doorgaat Van onze verslaggever Middelburg - Provinciale Staten weigeren unaniem de veerta- rieven extra te verhogen, om over tien jaar het eind van het veertarief gelijk te krijgen aan het begin van het toltarief van de Scheldetuinnel, zoals GS willen. Wethouder Gerard van de Voorde bekijkt het resultaat van het ophalen van gft in Hulst. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE 'Dat duurt nog lang, dat zien we over enkele jaren wel. Nu is de dienstverlening van de veren slecht door het uitvallen van boten, nu kunnen we de veerge- bruikers niet opzadelen met extra tariefsverhogingen,' zo luidde de algemene opvatting gisteren tijdens de zitting van twee statencommissies. WD- Gedeputeerde Hennekeij zei daarop het voorstel te zullen terugtrekken. Dit betekent niet dat de veerta- rieven niet omhoog gaan ko mend jaar. Dat doen ze wel en met vijf procent. Dit ligt aan een afspraak die de Zeeuwse Saten drie jaar geleden maakten om in vier jaar tijds de tarieven met 20 procent gefaseerd te laten stij gen. Maar een extra tariefsver hoging van veertien tot twintig procent is van de baan, „Dit is het slechts mogelijke moment om die verhoging op te leggen, laten we die fout alsjeblieft niet maken," aldus PvdA-statenlid Roodenburg. De commissies waren ook ter vergadering geroepen om beslui ten te nemen over de andere problemen bij de veerdiensten. De wachttijden die ontstaan om dat de Prinses Margriet uit vei ligheidsoverwegingen geen volle vrachtwagens meer mag meene men, de Beatrix, die na een aan varing in het dok legt en de toekomst van de veerdienst nu de WOV er al dan niet aankomt. Uit dat beraad kwam niet veel meer dan wat al bekend was: de Zeeuwse Staten dringen aan op de bouw van een nieuwe dubbel deksveerboot, maar Hennekeij houdt die dure boot nog even af en wil wachten op een technisch rapport waaruit zal blijken of de Margriet nog te renoveren is. Statenlid Roodenburg voerde ook hierin het woord. Hij zei dat de 'optie Margriet' niet be spreekbaar is voor de PvdA en dat er komende vrijdag tijdens de Statenzitting een motie zal komen om aan te dringen op de bouw van een dubbeldekker. Roodenburg pleitte voorts voor een 'ontkoppeling' van de veren met de WOV. Roodenburg: „Een nieuwe dubbeldekker mag de WOV niet in de weg staan. Het is tijd om te ontkoppelen en niet langer te hinken op twee ge dachten. Laat ons los van de WOV beslissen over de veren en omgekeerd ook." Statenlid Van Ginkel (RPF/GPV) vond dat juist een slechte bena dering. Hij was van mening dat je eerst moet weten of de WOV wel of niet doorgaat voordat je ingrijpende besluiten kunt ne men over de veerdienst. (ADVERTENTIE) RECLAME-ADVIESBUREAU LOMBARTS Van verpakking tot beurspresentaties. Benieuwd? Bel (013) 362021

de Stem | 1994 | | pagina 11