Komst schilderijen onzeker Bewakingsdienst blijft voorlopig in hotel Bosschenhoofd Buitenlandse vrouwen vertellen verhalen in 'Verzeild in Zeeland' DAG KLAPPER POLITIE RAPPORT Hulst is bang dat expositie over Tachtigjarige Oorlog te duur wordt Oostburg stopt vijf ton in centrale werkplaats 'Nieuwe Pannenschuur is aanwinst voor de streek' errit ejonge Voorproef op carnaval in Sas van Gent de STEM ZEELAND Dronken fietser schuift water in MAANDAG 14 NOVEMBER 1994 AC I vervolg van voorpagina Bosschenhoofd - De curator is vergezeld van ene Schreinema- chers uit Venlo, beheerder van onroerende goederen van de Zweed. „Dat schilderij is van Thor Housing, zei hij mij. Ik heb toen het schilderij van de muur gehaald en bij mij op kantoor gehangen. De eigenaar krijgt het terug of ik verkoop het namens de eigenaar. Grote waarde heeft het niet." Na de weigering het pand te verlaten, gaat de curator weg met de mededeling dat de dag erop (vrijdag) iedereen het pand moet hebben verlaten. „Zegt Kroon mij vrijdagmiddag het pand te hebben gekocht. En de Zweedse eigenaar laat weten het pand aan een aannemer te heb ben verkocht." Wie ook de koper mag zijn, As- selbergs zwiept iedereen op straat en doet de deur op slot. „Laat duidelijk zijn dat ik als curator huurder ben. De huurder hoeft nimmer de eigenaar van het onroerend goed zonder zijn toestemming binnen te laten." Wie het pand heeft gekocht, staat volledig buiten de afwikke ling van de failliete hotelven nootschap. „Omdat De Mooij dreigde na sluiting te zullen inbreken, heb ik een bewakingsdienst uit Arn hem opdracht gegeven het pand te bewaken. De bewakers blijven er voorlopig. Hoe hard meneer De Mooij ook staat te vloeken en te tieren midden in de nacht." „De nieuwe huisbaas mag zich bij mij melden." Asselbergs ver baast zich erover dat een nieuwe eigenaar nog geen contact met hem heeft opgenomen. „Kroon, de makelaar, wilde het pand van de Zweden kopen. Zij hebben hem geadviseerd eerst contact met mij op te nemen." Om niet verstrikt te raken in juridische voetangels en klemmen. „Kroon is niet bij mij geweest." De Mooij laat zich zaterdagmor gen laatdunkend uit over de po litie. In zijn ogen heeft zij de bewaking een vrijbrief gegeven iedereen op straat te zetten. As selbergs looft de politie daaren tegen. „Fijn samengewerkt." De Mooij belooft terug te bellen over zijn verdere stappen. Hij laat niets meer van zich horen. Huisgenoten zeggen: „Niet thuis." Van onze correspondent Vlissingen - Zaterdag werd tijdens de Inter culturele Vrouwendag in Vlissingen het eerste exemplaar van het boekje 'Verzeild in Zee land' overhandigd aan Europarlementariër Jopie Boogerd-Quaak. 'Verzeild in Zeeland' is een initiatief van de Werkgroep Pluriforme Samenleving in Middel burg, die constateerde dat de feiten over migratie redelijk in kaart zijn gebracht, maar dat over de mens daarachter weinig bekend is. b Én ook dat de rol van de vrouw, in vele gevallen de spil van het gezin, onderbelicht is gebleven. Zes tien interviews met vrouwen, waarvan het meren deel al langere tijd in Nederland is maar uiteinde lijk in Zeeland terechtkwamen. De bedoeling van het boek is om herkenningspunten aan migranten vrouwen te bieden en wellicht kan het volgens de samenstellers een steuntje in de rug zijn bij het proces van 'thuis te raken'. „Aan anderen wordt hier de kans geboden om nieuwkomers in de provincie beter te leren ken nen", aldus het voorwoord. De zestien interviews laten vrouwen (uit ondermeer Duitsland, Somalië, Suriname, Chili, Turkije, Polen) aan het woord die om uiteenlopende redenen in Zeeland terechtkwa men. Voor de een een bewuste keuze, voor de ander louter toeval. In grote lijnen zijn veel van die verhalen identiek van opzet: waarom ze weggingen of vluchtten, hoe het ze in Nederland verging en het verschil in cultuur. Zo vindt een Duitse vrouw dat Nederland een land van hulpverleners is die overal doelgroe pen van maken en valt het een andere vrouw op dat de Zeeuwen zo gesteld zijn op het op tijd nakomen van afspraken en dat 'men' zo afstande lijk is. Wie de laatste jaren via de media de ellende in andere landen heeft gevolgd, weet waarom mensen huis en haard achterlaten en vluchten. Met een klein beetje inspanning is ook de menselijke pro blematiek in te schatten die de vrouwen krijgen als ze voet op Nederlandse of Zeeuwse bodem zetten. De samenstellers van het boek zijn er echter niet echt in geslaagd om ook na twee keer lezen echte emoties los te maken en de lezer echt aan het denken te zetten. In een adem uitlezen lukt evenmin. Aan de zestien vrouwen, die hun verhaal hebben verteld zal het wel niet gelegen hebben. 8 DIVERSEN CLINGE Café de Gouden Kroon - 20.00 uur kaarting ST.-JANSTEEN Café De Kroon -14.00 uur kaarting TERHOLE Café Staminee - 14.00 uur prijs- kaarting TERNEUZEN Galerie 99 - expositie keramiek op afspraak BIERVLIET Dorpshuis - kleine zaal - 19.30 uur vergadering contactorgaan SAS VAN GENT De Roselaer -14.00 uur kaarting WATERLANDKERKJE Dorpshuis - 20.00 uur - vergade ring Dorpsbelangen en Toerisme FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Forrest Gump HULST De Koning van Engeland 20.00 uur The shadow 20.00 uur True lies 20.00 uur The Specialist 20.00 uur Forrest Gump 20.00 u. The chase MIDDELBURG Schuttershof 20.00 uur Un'Anima diversa in due VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 20.00 uur True lies 20.00 uur The crow 20.00 uur The mask 20.00 uur The specialist GENT Decascoop 14.30, 17.00, 20 00 en 22.30 uur Pulp Fiction 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The shadow 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The specialist 14.30, 17.00, 20.00 uur When a man loves a woman 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Clear and present danger 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Max 17.00 en 22.30 uur Threesome 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Suite 16 14.30 en 17.00 uur Baby's day out 20.00 en 22.30 uur Natural born killers 22.30 uur Color of the night 20.00 en 22.30 uur Reality bites 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Forrest Gump 20.00 en 22.30 uur True lies 14.30 en 20.00 uur Speed KNOKKE Beverly Screens 20.00 uur Clear and present danger 20.00 uur The specialist 20.00 uur Forrest Gump 20.00 uur Max Scharpoord 20.30 uur Daens Autobanden Hulst - De brandweer van Hulst werd zaterdagmiddag ter assistentie geroepen voor een brand op het woonwagen kamp De Rape te Hulst. Door dat een partij autobanden in brand was gestoken veroor zaakte dit overlast voor de omgeving. De politie in Hulst stelt een onderzoek in naar de daders. Personenauto Hulst - De politie heeft gister nacht na een korte achtervol ging een 19-jarige man uit Sluiskil aangehouden, ver dacht van diefstal van een personenauto. Het voertuig was zaterdagavond in Hulst ontvreemd. De benadeelde een inwoner uit Axel deed aangif te. Enkele uren later zag de politie de bewuste auto rijden. Nabij Kloosterzande verliet de bestuurder het voertuig en zette het op een lopen. Hij kon worden aangehouden en is na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Gifmeldingen Terneuzen - Bij de politie in Terneuzen zijn in het afgelo pen weekeinde telefonisch en kele meldingen ontvangen be treffende vergif. Dit zou met name zijn aangetroffen op grasvelden in de omgeving van de Grenulaan. Houders van honden en katten die hun huisdier in deze omgeving uit laten worden aangeraden hiermee rekening te houden, aldus waarschuwt de politie. Burgemeester J. Kruize van Nieuwvliet-Bad: Van onze correspondent Nieuwvliet-Bad - „Nieuwe toeristische uitbreidingen zijn in de gemeente Oostburg in de toekomst bijna niet meer mogelijk. Dat komt door allerlei bepalingen die dat beletten. De ondernemer zal het meer moeten zoeken bij kwaliteitsver beteringen van de bestaande bedrijven." Dat zei vrijdag Oostburgs burge meester J. Kruize tegen vele toe hoorders op recreatiecentrum Pannenschuur bij Nieuwvliet- Bad, tijdens de officiële opening van de nieuwe uitbreiding. „Een dergelijk verbetering moet een uitdaging voor de onderne mer zijn," zei hij. Kruize prees de familie Van de Velde voor hun lef en durf die nodig zijn om een dergelijk project van de grond te krijgen. Hij vond de uitbreiding een uitstekend toe ristisch produkt voor West Zeeuws Vlaanderen en ook voor de mensen uit de eigen streek. Hij wilde verder nog wel kwijt dat de gemeente Oostburg, die vaak kritieken krijgt dat ze zo langzaam werken met vergun ningen, deze keer wel zeer sterk voor de dag kwamen. Binnen drie maanden kon de bouw van enkele miljoenen, van start. Zowel vader Ko, als zoon Rob van de Velde blikten terug op een turbulent jaar. Zij conclu deerden dat de vakantieganger nu van een echte vakantie kan genieten. Nadat de burgemeester de offi ciële openingshandeling had ver richt, door het opendraaien van een enorm hangslot, konden de vele genodigden zelf aanschou wen dat de streek inderdaad een kwalitatief hoogstaande toeris tische voorziening rijker is: de verwarmde promenade naar de vergaderzaal, het overdekte bad (met peuter-, kleuter- en bruis- bad en een groot zwembad met wildwaterstroom), de zonnewei de en een saunaruimte. Het oude zwembad zal in de toekomst waarschijnlijk veranderd wor den in een bowling- en snooker ruimte. Van onze correspondente i— Hulst - Of de twee onlangs in Rome ontdekte schilde- 1 rijen van Cobergher, die het beleg van Hulst in 1596 Id VOll I TOPl li 1^111 "W111T tPITl™tl*0 I PP tijdens de Tachtigjarige Oorlog tot onderwerp hebben, JLJ V all VFUG Ulülll 1111 11 V volgend jaar ook daadwerkelijk in de Reynaertstad te zien zijn, is zeer de vraag. (ADVERTENTIE) Tijdens een bijeenkomst zater dag in de hal van het stadskan toor in Hulst, waar hij het eerste exemplaar van het boek 'Vlieg- hende Vaendels' kreeg, zette burgemeester A. Kessen vraagte kens bij deze komst. Als de kosten van vervoer en verzekering van beide schilde rijen boven de 30.000 gulden komt is het bijna onmogelijk beide pronkstukken naar de ten toonstelling in Hulst te halen. „Dergelijke culturele uitspattin gen kunnen wij ons niet veroor loven. Zoals we ook de aankoop van het schilderij van Haak en een van Cornelis de Vos uit ons hoofd hebben moeten zetten", zei Kessen. Hulst zal het dan moeten doen met kleurenlitho's van de schilderijen van Cobergh er, zoals Kessen er zaterdag twee kreeg. Hulst-promotie De presentatie in het stadskan toor van het boek over de schil der Cobergher had een feestelijk karakter. Naast de toespraken was er een diavertoning en speelde het blokfluitensemble van de Zeeuwse Muziekschool enkele composities van Tielman Susato. Theo Mattheeuws, voorzitter van Zierikzee - Aan de Scheepstim- merdijk te Zierikzee werd vrij dagochtend een fiets, enkele kle dingstukken en een paar schoe nen aangetroffen. Ook was er een glijspoor in het gras zichtbaar in de richting van het water. Door vier duikers van de brandweer Goes werd gezocht naar een eventuele drenkeling. De politie vond in de kleding echter een briefje van een café uit Zierikzee. Bij onderzoek in dat café werd de eigenaar van de fiets bekend. Het ging om een Zierikzeese man, die inmiddels thuis bleek te zitten. Hij had kennelijk wel in het water gele gen en was gewond aan het hoofd, maar hij wist zich door overmatig drankgebruik van het voorval weinig meer te herinne ren. Hulst Reynaertstad, vertelde de aanwezigen dat het boek, ge schreven door Paul Stockman en Peter Everaers, een blijvende promotie is voor Hulst. Hij on derstreepte dat de samenwer king tussen Hulst Reynaertstad en de gemeente momenteel vlek keloos verloopt en brak een lans voor de promotie van Hulst als vestingstad. Paul Stockman gaf een uitvoeri ge uitleg over de samenstelling en de inhoud van het boek. „Wij hebben het boek 'Vlieghende Vaendels' genoemd omdat het als onoverwinnelijk bekend staande Spaanse koninklijke le ger met volle grandeur, met vlieghende vaendels, ten strijde trekt. De Spaanse verovering bleek echter een Pyrrhusover- winning, ze hebben hier teveel kruit verschoten." Stockman maakte duidelijk dat de schilderijen van Cobergher en het boek duidelijk een beeld ge ven van het laat-middeleeuwse Hulst dat tot nu toe alleen van gravures en kaarten bekend was. Op de schilderijen zijn verschil lende aanpassingen aan vesting werken en oude gebouwen te zien die nu niet meer bestaan. Roemrijk „De Maelstede probeert mensen wat historisch besef bij te bren gen zodat we verantwoord met het verleden omgaan. Ik hoop dat de tentoonstelling over de Tachtigjarige Oorlog volgend jaar, inclusief de schilderijen van Cobergher, een getuigenis zal zijn van het roemrijke verle den. Burgemeester A. Kessen maakte, zoals boven gemeld, een einde aan de te hoge verwach tingen. Kessen sprak de hoop uit dat de twee auteurs van het boek, die met hun publicatie toch veel hebben losgemaakt, als eersten de schilderijen in Rome mogen gaan bekijken. Hij suggereerde dat het via de nieuwe Air Miles- actie zou kunnen. Zij die het boek willen bestellen kunnen dat via de Maelstede, Leeghwaterstraat 24 in Hulst. Beide auteurs signeren de bestel de exemplaren op 3 december in boekhandel Duerinck in Hulst tussen 14.00 en 16.00 uur. Op die datum kan men de bestelde boe ken afhalen. Van onze verslaggever Oostburg - Het dagelijks gemeentebestuur van Oostburg wil een half miljoen gulden uittrekken om de centrale werkplaats aan te passen. De verbouwing komt niet als donderslag bij heldere hemel. B en W hebben die voornemens al bij de reorganisatieplannen in 1990 bekend gemaakt. Er is in middels zo'n 450.000 gulden voor gespaard. Het restant komt uit de verkoop van twee panden. Het voorstel komt woensdag 23 november aan de orde tijdens een vergadering van de commis sie voor openbare werken, bouwbeleid, milieu en verkeer. De commissie krijgt daar ook de vraag voorgelegd om in te stem men met het ontrekken aan het verkeer van de Keuvelstraat in Cadzand. Dat is nodig om de uitbreiding van Hotel du Com merce mogelijk te maken. B en W willen daar wel aan meewer ken omdat de Keuvelstraat een stille straat is. Alleen in de zo mermaanden wordt het straatje door landbouwverkeer gebruikt als sluiproute. De familie Iwaar- den heeft het college de straat in de zomer toch voor landbouw verkeer open te houden. Het col lege zegt daar niet meteen 'ja' op maar gaat nog bekijken in hoe verre er met de wensen van Iwaarden rekening gehouden kan worden. De commissievergadering begint ergens in de ochtend, na afloop van de commissie voor planolo gie, welke begint om 9.00 uur. Oranjestraat 5 - Telefoon 01155 - 62710 FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Sluiskil - De Nederlandse Postduivenhouders Organisa tie afdeling Zeeland huldigde zaterdag in café-restaurant Dallinga de kampioenen van het afgelopen seizoen. A. Thijs uit Heikant werd gene raal kampioen bij de zondag vliegers. Voorzitter M. Buijsse was blij met de grote opkomst. „Het is de laatste dan wel de voorlaatste bijeenkomst als zondagvliegers. We zijn op een cruciaal punt aangekomen in de fusiebespre kingen. Een belangrijke periode in ons bestaan. Dit jaar zal het hoofdbestuur van de NPO een beslissing nemen over een nieu we geografische indeling. Hier door zal een geheel nieuw werk gebied ontstaan. Niet de presta tie maar de sportvreugde staat voorop." Vervolgens werden de kampioe nen in het zonnetje gezet. E. van Goethem kreeg de Stern-trofee voor zijn eerst getekende duiven op de vier vluchten Orleans. Ver volgens werden de kampioenen in de bloemetjes gezet. Generaal kampioen A. Thijs wist twee wedvluchten op zijn naam te schrijven. Op 30 april won een duif van hem de vlucht op Louvres. Op 18 juni won hij nogmaals op de vlucht La Soute- rainne. Bij de jeugd werd Karin Wielemaker eerste. Visser-Len- sen kreeg een bokaal. Overzicht generaal; 1. Ad. Thijs,Heikant, 2. Visser-Lensen Westdorpe, 3. C.H. de Beule,Heikant, 4. C.A. Hermes Le- wedorp, 5. Hietbrink-Ventevogel, 6.P. Braecke .Westdorpe, 7. E. Ver schuren .Heikant, 8. Ch. de Poorter Oost-Souburg, 9. H.M. Calon,Hoofddorp, 10 E van Deurs- sen ,St. Jansteen. Het echtpaar Van Goethem, blij met de Stern-trofee. De raad van Elf nam vast een voorproefje op carnaval in de 'oude' narretempel De Reseda. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Sas van Gent - De carnaval- vierders in Sas van Gent kre gen afgelopen zaterdag een goed voorproefje voor het ko mend karnaval voorgescho teld. Tijdens de tweede Me- ga-Kroegentocht werd er ge dweild volgens aloud recept. Diverse dweilbandjes, de Raad van Elf en een flinke schare onvervalste carnavalvierders vormden de ingrediënten voor dit gebeuren. Het kookpunt werd bereikt in de 'oude' narre tempel De Reseda, waar om elf over elf de leutvorst voor het komend karnaval gepresenteerd werd. Prins Adelein I (Adelein de Block) zal voor de zesde maal deze titel prolongeren, bijge staan door zijn Eerste Minister Barend I (Brian Meesen) en de overige leden van de Raad. Wilf- ried Winne zal dit jaar de enor me zevenloop van Plisie Goor met zich mee zeulen. Vervolgens werd de Narretempel voor dit jaar bekendgemaakt en uiter aard ingewijd, 't Brouwershuisje op de Markt zal dit jaar deze titel dragen. Volgens woordvoerder Brian Meesen was het tijdens de Mega- Kroegentocht gezellig druk en zijn de reacties van het publiek in vergelijking met de vroegere Prinsenbals in de Vlaanderen positief. Reden te meer om op dezelfde voet verder te gaan. Eddy Hemelsoet, Marco van de Berg en Eddy Hillaert werden aangesteld als kandidaatslid van de Raad van Elf. Daarmee komt het aantal leden weliswaar nog niet op het gekkengetal uit, maar op negen. Vorig jaar zijn er een aantal wegens werkzaamhe den en gezondheidsredenen moe ten stoppen.

de Stem | 1994 | | pagina 7