Anti-racisten gaan samenwerken DE STEM Prins 4Kant' te elfder ure aan boord d KORT Zuid-Chemie Sas van Gent brengt energieverbruik drastisch terug Sint aan wal in Terneuzen mor aan k Clinton 'Kleurrijk TerneuzeiT en 'Terneuzenaar Tegen Terreur' richten platform op Raad van State tikt Axel op de vingers 0111 varkens Teken van Moed voor twee dappere jongelui uit Hulst Politie vermoedt brandstichting in woning te Sluis Vrouw beroofd van handtas in Sluis A5 'Jeugd geen tijd meer voor huiswerk door busdienst' Borssele levert Voetganger om liet leven na aanrijding tweeduizend manjaren werk op Invalidenwagen in sloot door poes in het nauw BER 1994 /\4 't zich op rtij PSI heeft zich uwe formatie met de nder haar voormali- il in het politieke ergeldprocessen van vaagd. partij zal aansluiting ies. Een minderheid e voorkeur geeft aan I afgescheiden onder ij. De socialistische van de stemmen kon n op nog maar twee pens RA) heeft zijn leden oordierse verzetsbe- eactie op de dood ~am bij een overval beweging de familie onderzoek aan naar ay Pacific' acific, de luchtvaart- ,e vormen van samen- n het doorvoeren van elders in Europa. Dat estigd. e KLM om passagiers thay door te voeren 1 jarenlang op China ing omdat de maat- en land waarmee de leeft. ffing sancties aterdag gevraagd om Parlementsvoorzitter en dat Irak met de gen heeft voldaan', sancties binnen zes tionaire Commando- erkende donderdag van Koeweit. Irak is et verbod op olie-ex- uties verbonden met voor massavemieti- aaltrein vandaag de eerste de Kanaaltunnel. De iers kan meenemen, chgevallen met twee ssel. met de trein door de m gratis tripjes voor egpersoneel, die niet nel-project heeft tien ruim tweemaal zoveel e treinen hadden een leedon n ictator van Ethiopië, naaste medewerkers erschijnen. Dat heeft n in ballingschap in -rden voor volkeren- entiemacht nwerkingsraad (GCC) iemacht uit, aldus de ltan. Volgens zegslie- entiemacht voor het .000 man. Daarnaast n de zes GCC-landen n. De GCC bestaat uit man en de Verenigde morese jongeren zijn ili slaags geraakt met ,che leger. De rellen i dertig Oosttimorese ikaanse ambassade in actie van de ongeveer Oosttimorese studenten rdag met spandoeken het van de Amerikanse am- binnendrongen, zette de van de mensenrechten in ië in de schijnwerpers. onder meer dat Clinton toefent op de Indonesi- toriteiten om de sinds vangen zittende verzet- osé Xanana Gusmao vrij lensenrechtenorganisatie International zegt dat na het bloedbad in Dili, 270 doden en 200 ver te betreuren zijn, de ngen van de mensenrech te voormalige Portugese gewoon doorgaan, een woordvoerder van erikaanse ministerie van sndse Zaken wil Clinton ïarto onder meer spreken lensenrechten, vakbonds- persvrijheid en Oost-Ti- «Iaar een Amerikaanse laris zei dat Clinton zich erken tot het uiten van zorgdheid. Hij wees erop VS weliswaar kritisch n opzichte van het optre- i de Indonesische autori- n Oost-Timor, maar de tie niet officieel veroor- besloten in mei de han dles met China voort te zonder dat Peking op het van de mensenrechten [edwongen tot tegenpres- Zeeland Van onze verslaggever Sas van Gent - Kunstmestfa- briek Zuid-Chemie BV in Sas van Gent wil het energiever- buik de komende jaren terug brengen met vijftien tot twin tig procent. Die intentie is gisteren vastge legd in een energiebesparings contract met de Novem, de Ne derlands Onderneming voor Energie en Milieu BV. De onder tekening van de samenwerkings overeenkomst is een primeurtje voor Zuid-West Nederland. Zuid-Chemie is het eerste bedrijf in deze regio dat met de Novem in zee gaat. De kunstmestfabriek is welis waar geen monsterverbruiker maar verslond in 1990 (het meet punt) nog 25 miljoen kilowattu ren aan elektriciteit en verstook te 11 miljoen kubieke meter aardgas. Het energieverbruik van Zuid-Chemie is te vergelij ken met het verbruik van heel de gemeente Oostburg. Op dit mo ment bespaart het bedrijf al zes procent op energieverbruik. De overeenkomst gisteren is een gevolg van de zogeheten Meerja renafspraak Verbetering Ener- gie-Efficiëncy, die het ministerie van Economische Zaken afsloot met de Vereniging van de Neder landse Chemische Industrie. De doelstellingen daarin komen overeen met die uit het Natio naal Milieubeleidsplan. De Novem, die door het rijk wordt gesubsideerd en gratis ad viezen geeft, heeft geen sanctie middel om Zuid-Chemie aan de afspraken te houden. De Novem heeft daar volgens divisiemana ger ir. A. van Haagen ook nooit aan willen beginnen. „Als je die zaken bij wet wil regelen zijn besparingen maar ten dele haal baar. Onze ervaring is dat af spraken maken een goed ver voermiddel is om onze doelen te bereiken". Algemeen directeur ir. K. Hor stra van Zuid-Chemie haakte daar gretig op in. „Je kunt nie mand dwingen tegen zijn eigen belangen in grote sprongen te maken". Hij gaf ronduit toe dat Zuid-Chemie niet uit liefdadig heid in milieumaatregelen inves teert. „Alle projecten worden be rekend op rendement. Als je het moet hebben van liefdadigheid in de industrie dan ben je hier bij de verkeerde groep". Van onze verslaggever Terneuzen - De stuurgroep Kleurrijk Temeuzen en de initiatiefnemers van de handtekeningenactie Terneuze- naar Tegen Terreur slaan de handen ineen en willen een gezamenlijk platform oprichten dat tegenwicht moet bieden aan racisme en vreemdelingenhaat. „Ook in ons eigen Zeeuws- Vlaanderen bestaat een voe dingsbodem voor dit soort uit wassen", zegt J. Snelders, lid van de stuurgroep. Woensdag 23 november wordt daarom in De Triangel in Ter neuzen een bijeenkomst belegd om handen en voeten te kunnen geven aan het gezamenlijk op trekken tegen racisme en vreem delingenhaat. „Wij kunnen dit niet alleen, daarom vragen wij alle inwoners van met name Ter- Van onze correspondent Sluis - Bij een brand in een woning aan de Zuiddijkstraat te Sluis is zaterdagmorgen een slaapkamer op de boven verdieping geheel uitgebrand. Persoonlijke ongelukken de den zich daarbij niet voor. Volgens de politie wordt brand stichting niet uitgesloten. In ver band hiermee werd een 27-jarige inwoner uit Sluis aangehouden en ingesloten. De brand werd zaterdagmorgen kort voor zeven uur ontdekt. De gealarmeerde brandweer van Sluis was spoedig op de plaats des onheils. Zestien brandweer lieden bestreden het vuur met twee hoge drukstralen. Na twin tig minuten kon het sein brand meester worden gegeven. Naast de slaapkamer, die volledig uit brandde, liep ook de rest van de woning rook- en waterschade op. De totale schade wordt ge raamd op enkele tienduizenden guldens. De techische recherche stelt een nader onderzoek in naar de oorzaak van de brand. neuzen om hieraan mee te wer ken". In die activiteiten, waarvan fondswerving er een is, neemt vooral het hoofdstuk voorlich ting een belangrijke plaats in. „Wij willen zelf initiatieven ne men en ondersteuning bieden aan initiatieven die zorgen dat er binnen het basis-onderwijs en het voortgezet onderwijs, waar bij we vooral denken aan brug klassen, ruimte komt om aan die problemen aandacht te besteden. Ook moeten er activiteiten ko men die het mogelijk maken dat allerlei verschillende bevol kingsgroepen met elkaar in con tact komen, waardoor ze elkaar cultureel, emotioneel en sociaal leren kennen", zegt Snelders. Afgestraft Tot welke uitwassen racisme ook in Terneuzen kan komen, weet Snelders als geen ander. Via jle Stichting Welzijn Terneuzen is hij nauw betrokken bijidebege-_ leiding van vreemdelingen. Die betrokkenheid werd dit jaar nog 'afgestraft' met brandstichting in zijn woning. Op de bijeenkosmt in De Trian gel, die om 20.00 uur begint, willen de anti-racisten proberen in drie groepen concrete plannen te ontwikkelen die moet leiden tot het stoppen en terugdringen van de groeiende vreemdelingen- afkeer en het isoleren van racis ten in de Temeuzense samenle ving. „Geen loze kreet, maar hard no dig", verduidelijkt Snelders het laatste. „Toen indertijd in Lim burg een mars werd gehouden om de geboortedag van Rudolph Hess te herdenken, bleken onder de aangehouden mensen ook twee Temeuzenaars te zitten. Racisme is dichterbij dan menig een hier denkt. Sluis - Een 90-jarige vrouw uit Sluis is zaterdagmiddag in haar woonplaats op hardhandige wij ze beroofd van haar handtas. De bejaarde vrouw kwam te vallen en liep daarbij enkele verwon dingen op aan het gezicht en ledematen. Ze moest hiervoor door een arts behandeld worden. Van de daders is een vaag signa lement bekend. De politie in Oostburg heeft de zaak in onder zoek. Duizenden kinderen verwelkomden zaterdag de Goedheilig man en zijn zwarte pieten bij de aankomst per sleepboot aan het ponton van de voormalige veerhaven in Temeuzen. Daarna maakte de Sint op zijn witte schimmel een rijtoer door Terneu zen. Als de boot van Sint Nicolaas de haven in draait zingen de kinderen: „Zie ginds komt de stoomboot". Enkele pieten lopen op de brug en strooien pepemoten, terwijl de Sint zoveel mogelijk kinderhanden schudt. Kapitein Willem van der Decken begroet de Sint, omdat er niemand van het college van B en W aanwezig is. „Er worden veel kinderen gepest op school heb ik gehoord. Daarom vraag ik jong en oud om tolerant te zijn tegenover elkaar", aldus de Sint. Vervolgens ging het te paard door de Axelsestraat, waar tekeningen ingeleverd konden wor den voor een tekenwedstrijd. In de Noordstraat kregen de kindertjes allemaal een snoepzak. foto camile schelstraete Van onze correspondente Hulst - Het was een echt randgeval. De Prins van de stichting Algemeen Hulster Carnaval (AHC) de Vossen liet om elf minuten over elf zaterdagavond zijn ware ge zicht zien. Jan Kant is de nieuwe man die voortaan de Vossen aanvoert. Die avond hoorden de camava- leuten in Hulst vele malen 't Is Gebakke, de slogan van het komende carnavalsfeest. Twee vrouwelijke aspirant-buutreed- ners werden door de jeugdige Kadee voorgesteld en zij gaven een staaltje van hun kunnen. De Raad van Elf bakte er een aardig potje van. De raadsleden kwamen als warme broodjes uit een grote oven en de spanning en warmte steeg toen de klok de laatste minuten voor elf over elf wegtikte. Het grote geheim bleef bewaard tot het juiste moment en te elfder ure bleek Kant dus echt aan boord. Prins Jan was verkleed als Cante- claer uit het dierenepos. Zijn eerste daad was een warm dan kwoord aan het adres van Prins Adrie die de laatste jaren de Vossen heeft geleid. In het Vossenhol zorgde de dweilband de Bareelen voor een lekker sfeertje. De publiek belangstelling was groot. De nieuwkomers werden enthou siast begroet: Ludwig de Boer, zoon van oud-prins Rein I komt de Raad van Elf versterken en de beide hofdames zijn: Sigrid Vermandei en Jeanette van Goethem. Lamswaarde In Lamswaarde vierden de De Prins van de Vossen liet om elf minuten over elf zijn ware gezicht zien: Jan Kant. Lamsoren vrijdagavond al niging De Vogelpiek uit Vogel- feest. De Raad van Elf van de waarde en de Ossekoppen uit volgend jaar jubilerende vere- Ossenisse zorgden samen met de dweilband van de Lamsoren voor de nodige leut. Voorzitter Ewald Plat jouw stelde de hof- foto camile schelstraete dames Jorien van Bunder en Carola van Driessche en de pliesies Jos van Jole en Elmer van Troost voor. Ook de Raad van Elf met nieuwkomer Stefan de Schrijver kreeg de gebruike lijke doop voordat de Prins te voorschijn kwam. Voor de zes de maal gaat Prins Quibus de scepter zwaaien in Lamswaar de. In café de Vier Jaargetijden was het gezellig druk. „Met meer dan twee honderd aanwe zigen hebben we de dalende lijn omgebogen tot een positie ve stijger. Dit weekend doen we niks meer, maar in januari staat een bezoek aan de 33 jaar oude Vogelpiek op ons pro gramma." Philippine De Mosselstad Philippine vier de de hele zaterdagmiddag en -avond feest. De jeugd liet om 13.00 uur ballonnen op aan de Markt en genoot daarna van het optreden van een gooche laar in zaal Marinet. Vanaf 21.00 uur was de zaal voor de carnavalvierders. Het orkest Frankie's Combo speelde dansmuziek en carna valsschlagers. In Philippine hadden zich vier kandidaten voor het prinsschap gemeld. Rond elf uur brachten de drie afvallers de attributen voor de prins: staf, cape en steek. Deze werden op het juiste moment overhandigd aan Prins Clip I die voor de derde maal Philip pine door het carnavalsfeest gaat loodsen. Er waren zeventien verenigin gen aanwezig uit Zeeuws- en Belgisch Vlaanderen en twee mensen uit Keulen. De Prins kreeg van het echtpaar Buyze een nieuwe outfit. MAANDAG 14 NOVEMBER 1994 Een van de maatregelen die Zuid-Chemie nam is de aanleg van een nieuwe fosforzuurlei- ding die nu op een pomp draait. In het oude systeem werd nog met zeven pompen gewerkt. Zuid-Chemie liep ook het stroomcircuit langs en vond ook daar een besparing van vijf pro cent. De Novem heeft inmiddels in 22 bedrijfstakken dit soorten over eenkomsten afgesloten. Ouders willen oude busverbinding terug: Van onze verslaggever Nieuw Namen - Ouders van middelbare scholieren uit Nieuw Namen hebben in een brief aan de directie van streekvervoerbedrijf Zuidwest-Nederland (ZWN) ge klaagd over het opheffen van de busdienst die dagelijks om 15.50 uur vanuit Hulst richting hun dorp vertrekt. Tot voor kort konden de leer lingen gebruikmaken van de Breda-bus. Die volgt echter niet meer de route via Nieuw Namen, maar rijdt nu via Clinge en Kapellebrug. „Nu moet meer dan de helft van onze jeugd een uur op aansluitend busvervoer wach ten", klagen de ouders, die een afschrift van hun brief hebben gestuurd aan het gemeentebe stuur van Hulst. Zij attende ren erop dat de jeugd nu noodgedwongen door Hulst moet en nu niet op tijd aan zijn huiswerk kan beginnen. Erop gewezen wordt dat in de huidige tijd van besparingen en bezuinigingen het steeds de kleine dorpskernen zijn die daarvan de dupe worden. Met de winter voor de deur wil men in Nieuw Namen graag de bewuste busdienst terug. „95 Procent van onze school jeugd die naar Hulst gaat, heeft in de winter een busa bonnement". Van onze correspondent Den Haag/Axel - De gemeente Axel is door de Raad van State op de vingers getikt, omdat ze van een varkenshouder meer milieu-investeringen eiste dan de wet op dit moment voor schrijft. De gemeente eiste een groen-labelstal, terwijl een gewone stal toereikend zou zijn geweest. Dit bleek vrijdag tijdens een rechtzaak bij de Raad van State in Den Haag, die de boer tegen de gemeente had aangespannen. Het gaat om een boer uit het Brabantse gehucht Vlierden, die in Axel 4500 varkens wil gaan houden. Volgens de advocaat van de boer werkt de gemeente met opzet tegen, onder politieke druk van de Zeeuwse bevolking die fel gekant is tegen de var kensinvasie vanuit Brabant. De gemeente reageerde boos op deze volgens haar valse beschuldigin gen. De advocaat eiste dat de var- kenshouder alsnog een vergun ning krijgt. Rechter Polak van de Raad van State neemt hierover binnen enkele weken een beslis sing. Van onze correspondent Terneuzen - De 63-jarige L. Harte uit Sluiskil is vrijdaga vond bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De man stak lopend de Guido Gezellestraat in Temeuzen over ter hoogte van de Frederik van Eedenstraat. Hij werd daarbij geschept door een in de richting van het centrum rijdende personenauto, bestuurd door een 22-jarige man uit Ter neuzen. Middelburg - Het opknappen van de kerncentrale in Borssele, levert tweeduizend manjaren werk op. Door een beslissing de kerncen trale toch te sluiten, valt deze tijdelijke werkgelegenheid weg. Dit was een van de nadelen, die gedeputeerde Dek vrijdag tij dens de begrotingsbehandeling in de Zeeuwse Staten verbond aan eventuele sluiting. Ten onrechte meldden wij zater dag dat het om 2000 arbeids plaatsen ging. Van onze verslaggever Sluis - Zaterdagmiddag ,reed een 27-jarige in woonster van Oostburg met haar 58-jarige moe der in een aangepaste in- validenauto op de rond weg bij Sluis. Tussen bei de dames in hun harts vriendin: de poes. Door een onverwachte ma noeuvre van de poes verloor de bestuurster de macht over haar stuur, waarna het wagentje met beide inzit tenden in een sloot terecht kwam. De hulp van de Sluise brandweer was nodig beide dames uit het gestrande voertuig te halen. Beiden werden vervoerd naar het ziekenhuis in Oostburg waar bleek dat moeder een sleutelbeen had gebroken. Van de poes ontbreekt tot op heden elk spoor. Voorzitter Karei Blommaert (l) huldigt Bas Hoefeijzers en Priscilla Witte voor hun moedig optreden, foto camile schelstraete Van onze correspondente Hulst - Het moedige optreden van Priscilla Witte en Bas Hoefeijzers uit Hulst wordt door Scouting Nederland gewaar deerd. De twee Hulster jongeren kregen zaterdag het Teken van Moed. Voorzitter Karei Blommaert van scouting 't Jagertje overhandig de het tweetal een oorkonde, spelde het Teken van Moed op en deed er nog een cd-bon bij. Rond 16.00 uur zaten enkele ge nodigden in de ontspannings ruimte te wachten. Bas, die lid is van de scouting Hulst, werd op geroepen. Hij was stomverbaasd over de belangstelling en kreeg toen pas in de gaten dat er iets op til was. De toekenning van het Teken van Moed kwam voor hem als een totale verrassing, maar hij was er erg blij mee. „Jullie hebben een geweldige ac tie ondernomen en in september een mensenleven gered. Dat komt niet zo vaak voor en daar om hebben we een de speld aan gevraagd. Scouting Nederland vond de daad zo opmerkelijk dat ze ook Priscilla willen laten de len in de eer. Op de oorkonde kunnen jullie lezen dat het een blijk van dank is voor een moe dig optreden," vertelde Karei Blommaert. Ook Priscilla was in haar nopjes met de erkenning. „Maar nu is het wel genoeg geweest, we heb ben gedaan wat we moesten doen en de belangstelling ben ik nu beu." Bas en Priscilla hebben in sep tember het leven gered van een 29-jarige man. Deze werd bij het vissen aan de Hulster Vest door de kou bevangen en viel in het water. Priscilla ging hulp halen en hield de auto aan waarin Bas zat. Door het krachtdadige op treden van het tweetal en de snelle hulp van politie en zieken verzorgers werd het leven van de drenkeling gered. Tijdens de jaarlijkse Willibror- dusavond op 't Jagertje kregen nog vier leden van de scouting een ereteken. Voor de jarenlange inzet in leiding en bestuur kre gen Frank en Fons Hiel en Ton en Peter Schauwaert het zilveren waarderingsteken

de Stem | 1994 | | pagina 5