IRT's werken nog niet goed' Endemol mogelijk in zee met ABC n Onderzoek Justitie: 'Rechercheteams kijken vaak niet verder dan eigen gebied ft geen zijn 4 Sporttotalisator wil meer krasloten uitgeven Urk rouwt om verdronken vissers Halfslachtig <8>HYunani 'Slecht weer belangrijkste oorzaak Faro-ramp' 6Wallage ondermijnt hoger budget ontwikkelingshulp'' LODDERS S *4 r" Kindeke dha intenpakker Stichting DESTEM BINNENLAND A3 DE STEM COMMENTAAR 'Oorlog' dreigt om mestcentrale BEDRIJFSWAGEN SHOW Van Riel 8 Autobedrijven B.VJ BINNENLAND KORT EMBER 1994 ohn O'Mill U ooit dat spit gekte, een onderspit geregen? eddha en Allah by geweest, die volwassen geboren? ken die men daarover r niets over horen, Kindeke Jezus en al ijn geboorte stal. "te zijn dagelijks kratje, tige J. v.d. M. 'n droogje zowel als z'n akten de pintjes hem. mending in de ontwer- eeuw'. Het ontwerp is ent Industriële Vormge- 'e achtergrond schetsjes er op dit futuristische FOTO DIJKSTRA rtelgang? Blijf er niet Nederlandse Lever en ek een voorlichtings ten. vond zij. De inzendingen ten van de jury behalve -rtabel ook fantasievol boedoorbrekend zijn. de bril ns ontwerper Carelse s bij de moderne toiletten 'de bril zo koud en het rtje zo somber'. Hij be- daarom een toilet waar gebruiker ondersteund t door twee grote hand ige uitstulpingen. Deze ulpingen kunnen, evenals iletpot, scharnieren, ventuele toekomstige ge er van Carelse's 21e se toilet moet hetzelfde ige gevoel krijgen dat hij oen hij, ondersteund door nden en armen van vader eder, zijn behoefte deed. viel Carelse namelijk op prettig zijn eenjarige ter zat wanneer hij haar de voor 'een drukje'. 11 het toilet precies tech- uitgevoerd moet worden, n de NLDS en Carelse iet. Ze vertrouwen daar op de ontwikkeling van ieken en materialen in de ende eeuw. „De bril moet een zacht materiaal zijn. zich naar de huid vormt," t de ontwerper in elk ge- om medische redenen zou !le eeuw toilet van Carel- een vooruitgang zijn. nneer iemand gebruik rt van het huidige zittoi- lan zit er een hoek tussen rectum en anus. Populair gd: zo iemand moet om hoekje poepen. Bij het zerp van Carelse is er geen c meer," aldus professor A. ut, bijzonder hoogleraar e maagdarm-motoriek aan fniversiteit van Utrecht. brochure 'Darmklachten' is s aan te vragen bij de NLDS-, DUS 430, 3430 AK Nieuwe- MAANDAG 14 NOVEMBER 1994 Den Haag (anp) - De 'zes Interregionale Recherche Teams (IRT's) functioneren nog niet optimaal. Dat blijkt uit een evaluatie die minister Sorgdrager (Justi tie) in september heeft laten verrichten op advies van de commissie-Wieringa. •Deze commissie onderzocht de gang van zaken die leidde tot het uiteenvallen van het IRT waarin de korpsen van Utrecht en Amsterdam moesten sa menwerken in een drugzaak. Volgens het evaluatierapport moeten de IRT's hun werk nog op een groot aantal punten verbeteren. Zo ontbreekt het in een aantal gevallen aan goede samenwerking. Er wordt vaak niet verder gekeken dan de grenzen van het eigen werkgebied. Zo blijft, volgens het rapport, het risico bestaan dat de teams elkaar in de wielen rijden, omdat zij met hetzelfde onderzoek bezig zijn. Dat is in het verleden enkele malen voorgekomen. Bovendien ontbreekt het de teams soms aan vol doende ervaren mankracht. Dat kan gebeuren doordat de regiokorpsen hun politiemensen voor kortere tijd aan het IRT beschikbaar stellen dan was afgesproken. Daardoor vloeit veel kennis en ervaring vroegtijdig bi] de IRT's weg. En het is juist de bedoeling dat de teams over hoog gekwali ficeerd personeel beschikken.dat op veel terreinen inzetbaar is, aldus het evaluatierapport. Ook de eenzijdige interesse van de IRT's is een bron van kritiek. De zes teams richten zich teveel op georganiseerde drugscriminaliteit, waardoor andere terreinen, zoals fraudebestrijding, onvol doende aandacht krijgen. Een woordvoerder van minister Sorgdrager liet zaterdag weten dat de zes interregionale teams, die vorig jaar zijn opgericht, haar volle aandacht zullen houden, zodat alle knelpunten in hun func tioneren weggewerkt worden. Justitie ontkent dat aan het functioneren van de teams in het algemeen zou worden getwijfeld. Door Anja van den Akker Hilversum - Producent Endemol onderhandelt met het Ameri kaanse commerciële station ABC over een mogelijke samen werking. ABC, dat dolgraag verder de Europese markt op wil, heeft een aandelenruil voorgesteld. Ende mol wil vooralsnog niet verder gaan dan het co-produceren van de eigen formules voor de Ame rikaanse markt, met behoud van zelfstandigheid. Volgens Endemol-woordvoerder T. Notermans is dat laatste abso lute voorwaarde voor Joop van den Ende en John de Mol. „Het liefst richten wij een eigen pro- duktiemaatschappij op in de VS met ónze formules, zoals de Soundmixshow en Love Let ters." Volgens Notermans speelt de ga rantie die Endemol heeft van de publieke omroepen, om voor zo'n 70 miljoen gulden af te nemen, voor het miljardenbedrijf ABC geen rol van betekenis. Zegslieden uit het publieke kamp, die niet met naam willen worden genoemd, zien de ont wikkelingen echter met lede ogen aan: „De hele Endemol- deal met de publieke omroepen loopt kans te worden ver-Ameri- kaanst," vreest een ingewijde. Buitenspel Intussen onderhandelt CLT, de moedermaatschappij van RTL, met de Tros over het opzetten van een commercieel tv-station. Via de. Tros kan RTL weer een ingang krijgen bij Endemol, wat de Endemol-deal met de publie ke omroepen sterk devalueert. Die was immers bedoeld om RTL buitenspel te zetten. De Tros heeft een nieuwe eis gesteld: ze wil wel met CLT in zee, maar dan alleen als een zelfstandige poot néSst RTL4. Volgens Tros-voorzitter Karei van Doodewaerd kan er absoluut geen sprake van zijn dat de Tros opgaat in RTL4 of RTL5. Hij wil een eigen koers kunnen blijven varen. Verder houdt hij, in over leg met het Tros-bestuur, om tactische redenen een 'radios tilte' in acht. Zeker is dat de Tros als commer cieel station streeft naar een Ne derlandse zender die, net als het commerciële Veronica, aan spraak kan maken op de pro grammagegevens van de pu blieke omroepen. RTL-directeur H. Boermans is er voor 80 a 90 procent zeker van dat de overeenkomst tussen Tros en RTL er komt. Als de Tros na Veronica ook uit het bestel stapt, wordt de kans levensgroot dat Den Haag be sluit tot twee publieke netten, in plaats van de huidige drie. Daar door komt ook de voorgenomen splitsing cq uitbreiding van de NOS per 1 januari 1995 onder grote druk te staan: er is eenvou digweg geen plaats voor. Hilversum (anp) - De Sport totalisator heeft het ministe rie van Justitie gevraagd het aantal jaarlijks uit te geven krasloten te verhogen van 84 miljoen tot 200 miljoen. Dat zei directeur Zwartjes van de Sporttotalisator, de organisa tor van de krasloterij, giste ren voor de NOS radio. Dit jaar heeft de Sporttotalisator de 84 miljoen krasloten al vrij wel geheel geleverd aan de bijna 3000 verkooppunten. Binnen tien tot twaalf dagen zal de Sporttotalisator geheel zijn uit verkocht. Verwacht wordt dat in de winkels over drie weken geen krasloten meer te koop zijn. Het ministerie van Financiën heeft dit jaar 10 miljoen gulden ontvangen uit de opbrengst van de krasloten, die 2,50 gulden per stuk kosten. De rest van het geld gaat naar stichtingen en vereni gingen op het gebied van sport, cultuur, maatschappeljk werk en volksgezondheid. De krasloten zijn dit jaar in twee series van 52 miljoen en 32 mil joen stuks uitgebracht. De eerste serie was genaamd Krasloten en de tweede serie Krassa. De naam van de derde serie die half ja nuari uitkomt, wilde Zwartjes nog niet prijsgeven. De Sportto talisator overweegt de komende series in kleinere aantallen uit te geven. De vlag hangt halfstok op de Urker vuurtoren. Vorige week zijn zes vissers uit dit dorp verdronken na een aanvaring van hun kotter met een bulkcarrier. Tot nu toe zijn vijf lichamen geborgen. foto anp HELDERHEID IS niet president Clintons sterkste punt. De Ameri kanen doen sinds zaterdag niet meer mee aan de controle op het Kroatisch-Bosnische wapenembargo, maar dat betekent nog niet dat de Verenigde Staten nu ook zelf wapens leveren aan de moslimtroepen in Bosnië. De Amerikaanse president is gezwicht voor druk uit het Congres. Daar overheerst immers de mening dat de Bosnische Serviërs zullen inbinden en akkoord gaan met de internationale voorstel len, als hun tegenstanders zich beter hebben kunnen bewape nen. Nu de geruchten steeds sterker worden dat de Serviërs nieuw Russisch materieel tot hun beschikking hebben gekregen, zou het niet meer dan logisch geweest zijn als president Clinton ook de volgende stap, die van wapenleveranties, gezet had. Dit te meer daar andere bronnen melden dat de Amerikanen het Bosnische regeringsleger helpen met informatie. Joch durft Clinton die logische consequentie niet aan. Hij wil de binnenlandse politieke vrede bewaren en tegelijk de coalitiege noten in het buitenland niet voor het hoofd stoten, voor beide partijen doet hij het daarom niet goed. Het Congres krijgt slechts gedeeltelijk zijn zin en wordt impliciet medeplichtig aan het gedogen van wapensmokkel, hetgeen tegen de VN-reso- luties is, en de partners in de Joegoslavische 'vredesoperatie' voelen zich in de steek gelaten. Hun troepen, die op ex-Joegosla- visch grondgebied gelegerd zijn, kunnen het slachtoffer worden. De Fransen en de Spanjaarden dreigen niet voor niets hun troepen terug te trekken. De houding van president Clinton is halfslachtig. Met de mond belijdt hij nog enig geloof in een vredesoperatie, maar feitelijk geeft hij de strijdende partijen de vrije hand om het conflict met geweld uit te vechten. Ongetwijfeld hoopt hij in stilte dat de moslims zich nu zo veel beter kunnen bewapenen dat zij de oorspronkelijke agressors, de Bosnische Serviërs, een toontje lager kunnen doen zingen. Maar laat hij dat dan eerlijk zeggen, de Navo-partners kunnen hun beleid in dat geval op zijn gewijzigde inzichten afstemmen. Voor duidelijkheid is echter moed nodig. Die heeft president Llinotn blijkbaar niet. Urk (anp) - Ruim duizend mensen hebben zaterdag in Urk de begrafenissen bijge woond van drie van de zes slachtoffers van de aanvaring tussen de kotter Larissa en de Maltezer bulkcarrier Hero, vorige week maandag. 's Ochtends om tien uur begon de rouwdienst voor de 44-jarige L. Kramer en zijn 25-jarige zoon S. Kramer. De 44-jarige M. Kramer werd 's middags ter aarde besteld. Twee andere beman ningsleden van de vergane kotter zijn zaterdag in IJmuiden en Lemmer begraven. De kapitein van de Larissa wordt nog vermist. Burgemeester S. Veninga van Urk bracht de families blijken van medeleven over van konin gin Beatrix en prins Claus en van minister Van Aartsen van Landbouw, Natuurbeheer en Visse rij. Tijdens de rouwdienst in Urk werd ook de 35-jarige J. Gerssen, de nog steeds vermiste kapitein van de Larissa, herdacht. Tientallen Urker vissers hebben donderdag en vrijdag met hun schepen deelgenomen aan een zoektocht naar hun verdronken collega. Die zoektocht bleef zonder resultaat. In Urk zijn zaterdag in verband met de begrafe nissen diverse activiteiten afgelast. Sportwed strijden, uit en thuis, werden afgelast. Ook een concert, een autoshow en de jongerensoos gingen niet door. Helmond - Er dreigt 'oorlog' te komen tussen de Noord- Brabantse Christelijke Boe renbond (NCB) en het Land bouwschap. Als er geen mest centrale komt, dan moet er snel een andere oplossing ko men voor het mestoverschot in het zuiden. Zo niet, dan wordt het overleg tussen NCB en Landbouwschap op geschort. Dat heeft voorzitter H. Verkam pen van NCB-kring Peelland gisteren gezegd. De NCB heeft al lange tijd aangedrongen op de oprichting van een mestcentrale, waarvan alle boeren verplicht lid zouden moeten worden. Dat was de beste manier om een oplossing te zoeken voor het mestoverschot, vond de NCB. Het Landbouwschap zag echter geen enkel heil in dat plan, liet het vorige week weten. Dat wek te de woede van de NCB. Zater dag is er een spoedvergadering geweest over hoe het nu verder moet. Verkampen: „Er moet iets ge beuren. Zo wordt het een puin hoop. Het Landbouwschap heeft op een heel vervelende manier onze plannen voor een mestcen trale onderuitgehaald. Ze heb ben zo veel gaten in onze voor stellen geschoten, dat wij eigen lijk gedwongen waren ervan af te zien." Het Landbouwschap heeft be wust op een fiasco van de mest centrale aangestuurd, aldus Ver kampen. „Als het niet bewust is gebeurd, dan zijn het een stelle tje sukkels. Het Landbouwschap is een heel duur apparaat, dat we hebben voor de belangenbe hartiging van de boeren. Als dat je dan zo ,in de put duwt als met de mestcentrale is gebeurd, dat kan niet. Dan is er geen compro mis mogelijk." „De NCB is niet zo arrogant dat we per se onze oplossing erdoor willen drukken. Als iemand een goede andere oplossing heeft, willen wij daar graag naar luis teren. Maar ze moeten niet ons voorstel op zo'n verschrikkelijke manier lek schieten zonder met een andere oplossing te komen." Hij gaat er wel van uit dat een gesprek tussen NCB en Land bouwschap de dreigende breuk nog kan voorkomen. (ADVERTENTIE) Bezoek tot 19 nov. onze H-100 HET NIEUWE WERELDMERK Gen. Maczekstraat 6-14 Breda. Tel. 076-213825 Overlevenden krijgen conclusies van Portugees onderzoek Amsterdam (anp) - Het slech te weer - hevige regenval met zware valwinden - was de belangrijkste oorzaak waar door op 21 december 1992 in het Portugese Faro een DC10 van MartinAir neerstortte. Die omstandigheid had een reeks van gebeurtenissen tot gevolg die alles bij elkaar aan het rampzalig verloop heeft bijgedragen. Dat bleek gistermiddag tijdens een bijeenkomst in het Aviodo- me op Schiphol, waar ongeveei vijftig overlevenden van de ramp met de Anthony Ruys als eerster de belangrijkste conclusies var het Portugese onderzoek naar de oorzaak van de ramp kreger. overhandigd. In totaal kwamer bij de ramp meer dan vijftig mensen om het leven. Tientallen raakten ernstig gewond. Volgens D. Batenburg, die al twee jaar lang als een interme diair optreedt tussen MartinAii en de passagiers, blijkt uit het rapport overduidelijk dat Fare een 'mooi-weervliegveld is vooi sportvliegtuigen'. De luchthaven zou onvoldoende berekend zijn op de grote toestellen die er met de regelmaat van de klok lan den. Er zijn niet voldoende mo- Emoties spelen weer hoog op als overlevenden van de Faro- ramp de conclusies van het Portugese onderzoek overhandigd krijgen. gelijkheden om de weersomstan digheden correct in te schatten. De bemanning van de Anthony Ruys kreeg verkeerde informatie over het weer, hetgeen voorna melijk te wijten was aan hel ontbreken van modern instru- FOTO ANP mentarium in de verkeerstoren van Faro. „Als de landing drie minuten eerder of later had plaatsgevonden, was er niks ge beurd," aldus Batenburg, die zelf drie dagen voor de 21ste december in Faro een soepele Kaderlid CP'86 naar Nederlands Blok Utrecht - D. van der Bos, de noordelijke afdelingsvoorzitter van Centrumpartij '86, heeft zijn lidmaatschap van deze partij opgezegd en is overgestapt naar het Nederlands Blok. In een persverklaring stelt Van der Bos dat de partijleiding van CP'86 onvoldoende optreedt tegen sommige politiek-extremistische elementen binnen de partij. Hij zegt nadrukkelijk afstand te nemen van uitspraken van het Rotterdamse CP'86 raadslid Martijn Freling. Die heeft in de Rotterdamse gemeenteraad gezegd dat alle niet-blanke Neder landers niet in Rotterdam thuis horen. Van der Bos gaat bij het Nederlands Blok de partij-activiteiten voor de Statenverkiezin gen van 8 maart 1995 coördineren. Bij Shell-dochter ruim 200 banen weg Den Haag - Bij Shell Common Information Services (SCIS) verdwijnen de komende vijf jaar 217 van de 938 arbeidsplaatsen in Nederland en Engeland. Het banenverlies wordt veroorzaakt door sluiting van een deel van de vestiging in het Engelse Wythenshawe en 'rationalisatie' van de activiteiten. Bij de centrale computerdiensten van Shell Nederland verdwijnen 75 banen. SCIS levert diensten aan Shell-maatsehappijen over de hele wereld. Het bedrijf houdt zich bezig met informatietechnologie, gegevensverwerking en telecommunicatie. De Shell-dochter heeft zeven vestigingen, drie in Nederland en vier in Engeland. Gedwongen ontslagen worden niet uitgesloten. Bedrijfstak papier optimistisch Haarlem - Na een somber 1993 verwacht de Nederlandse papierindustrie dit jaar betere resultaten te boeken. De bedrijfs tak, waarin bijna 8000 mensen werken, denkt dat daarmee het gewenste evenwicht tussen vraag en aanbod in de markt wordt bereikt. Volgens het jaaroverzicht 1993/1994 van de Vereniging van Nederlandse Papier- en kartonfabrieken komt er een einde aan de prijsdaling die werd veroorzaakt door overcapaciteit. De papierfabrikanten ondervonden de afgelopen periode veel hinder van de sterke Nederlandse gulden ten opzichte van de valuta's van de belangrijkste papierproducenten, zoals Zweden, Finland en ook het Verenigd Koninkrijk. De effecten zijn zodanig dat de papierindustrie in die landen zich sneller heeft kunnen herstellen dan in de landen met een sterke munteenheid. Het Zweedse, Finse en Engelse papier was namelijk relatief goedkoper geworden in vergelijking met het Nederlandse. Toch vrees voor korten op cultuur Den Haag - De Raad voor de Kunst houdt grote zorgen over de bezuinigingen die de cultuursector na 1995 boven het hoofd hangen. Staatsecretaris Nuis van Cultuur wil voorkomen dat hij de 60 miljoen gulden die in het regeerakkoord voor cultuur extra is uitgetrokken, moet gebruiken om bezuinigingen te compenseren. De Raad is echter niet gerust op de goede afloop daarvan, zegt hij in een brief aan Nuis. De Raad is het belangrijkste adviescollege van de bewindsman op kunstgebied. Nuis heeft onlangs een aantal mogelijkheden genoemd om de bezuinigingen, die oplopen tot 87,5 miljoen gulden in 1998, te compenseren. Een daarvan is de verlaging van het BTW-tarief op de toegangsprijzen voor voorstellingen in de cultuursector. De Raad denkt dat daardoor slechts een beperkt deel van de benodigde 87,5 miljoen gulden kunnen worden gevonden. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Pronk (PvdA) van Ontwikkelingssamen werking is ongelukkig met de uitspraak van PvdA-fractielei- der Wallage dat het budget voor ontwikkelingshulp 'niet heilig' is. Pronk vindt dat Wallage met zijn opmerkingen het streven naar een verhoogd budget van 0,9 procent van het nationaal inkomen ondermijnt. Wallage zei zaterdag in een van de landelijke dagbladen dat hij afstand neemt 'van de klassieke dooddoener dat wij voor meer Ontwikkelingssamenwerking fcijn en dat het bij Defensie niet zo nauw steekt'. Hoewel Wallage vasthield aan een verhoging van het budget voor Ontwildcelings- samenwerking naar 0,9 procent, zei hij af te willen van 'het cijferfetisjisme van: het moet 0,9 zijn, want anders zijn we niet sociaal'. Het kabinet heeft onlangs beslo ten tot een 'herijking' van het buitenlands beleid. Daar zijn Buitenlandse Zaken, Defensie en Ontwikkelingssamenwerking bij betrokken. Wallage wil die dis cussie 'inhoudelijk' voeren. De WD, die 0,7 procent van het nationaal inkomen voor ontwik kelingshulp voldoende vindt, wil Defensie ontzien. De PvdA, die in het verkiezings programma naar één procent voor ontwikkelingssamenwer king streeft, hield tot nu toe vast aan het regeerakkoord. Daarin is vastgelegd dat in 1998 0,9 pro cent van het nationaal inkomen naar arme landen gaat, 'zijfhet dat de herbezinning tot een an dere uitkomst kan leiden', aldus het regeerakkoord. In dat geval blijft 0,7 procent het bodembe drag. Pronk zei gisteren dat 0,9 pro cent een compromis is, dat ge tuigt van 'een grote mate van flexibiliteit' van de PvdA. Hij vreest dat door de uitspraken van Wallage het doel van 0,9 procent 'achter de horizon ver dwijnt'. Pronk: „Dan vraag ik me af op wat voor manier je aan het onderhandelen bent?" WD-Kamerlid Weisglas is ver heugd. „Wallage maakt met deze uitspraken het gesprek gemak kelijker. We zitten nu eenmaal samen in een kabinet en moeten compromissen sluiten. Ook de WD stelt zich niet onwrikbaar op als het om geld voor Defensie gaat." D66 wil net als de PvdA vast houden aan een budget van 0,9 procent in 1998. (ADVERTENTIE) landing met de Anthony Ruys meemaakte. De Nederlandse bemanning heeft de landing tot het bittere einde volgens het boekje uitge voerd. In het rapport wordt daarover geen negatief oordeel uiutgesproken, maar wel wordt de vraag opgeworpen of dat in dit geval de verstandigste keus was. De Portugese autoriteiten adviseren een herwaardering van dergelijke procedures. De technische staat van het vliegtuig was in orde. Volgens Batenburg zou het allermodern ste toestel onder exact dezelfde omstandigheden ook niet in één stuk aan de grond zijn gekomen. Niet alle passagiers zijn daarvan overtuigd. De Israëliër Daniël Amar, die namens de passagiers de conclusies in ontvangst nam is ervan overtuigd dat er wél iets mankeerde aan het toestel „Voor de landing heb ik vuui gezien. Het is mij te makkelijk om het ongeluk aan het weer te wijten." Ook het echtpaar B. en J. Rijken uit Zaandijk is ervan overtuigd dat de conclusie van de Portuge zen over de technische staat van het vliegtuig niet klopt. „We hebben allemaal iets gevoeld. Ik ben ervan overtuigd dat er iets mis was," zegt Rijken.

de Stem | 1994 | | pagina 3