Een paradijs met vette kluiten V*n/ 'IRT' Endemol r in zee met Stoelgang hoeft geen martelgang te zijn Onderzoek Jui Sporttotalisat kraslote meer Halfslachtig DE STEM BINNENLAND BUITENLAND DËSTEM Tientallen Nederlandse boeren kiezen de ruimte van voormalig Oost-Duitsland -DESTEM- i 6Voor de toekomst van de landbouw moet je hier zijn Zielepoot Blues Lumbago uj FLODDERS y c M Het Kindeke Boeddha De Pintenpakker Campagne Lever en Darm Stichting DESTEM MAANDAG 14 NOVEMBER 1994 Door Chris van Alem Het land voor de motorkap is leeg en bijna vlak. Af en toe rijst een flauwe heuvel op, af gezoomd door een eenzaam bomenrijtje. Voorbij het bordje Mecklenburg Vorpommern verheft het land schap zich ineens boven de Brandenburger vlakte. Heuvels en dalen, herfstbossen en heide velden wisselen elkaar af. Op de flanken van de heuvels bollen lege akkers. Graan en maïs zijn binnen. Voorbij Ludwigslust ligt het ver laten Grabow met zijn brede, verzakte basaltstraten en verval len huisjes. Een vrachtwagentje lost kolen voor de wintervoor raad. Vier kilometer verderop, weggestoken in bossen en vel den, ligt Wanzlitz. Een handje vol huizen in een Gewerbegebiet „Er zijn dagen dat hier niemand voorbij komt," zegt Wim Hop man (42) aan de poort van zijn bedrijfsterrein. 'Hopman Sch- weinefleischproduktion GmbH' vermeldt het bordje waarop twee welgevulde varkens vrolijk de wereld inhlikken. Het roestige wachthuisje bij de bushalte te genover de poort is in onbruik geraakt. „Ooit werkte hier ze ventig man," zegt Mia Hopman. Nu zijn zes mensen voldoende om een bedrijf met elfduizend slachtvarkens te runnen volgens moderne Nederlandse bedrijfs voering. Hopman is deeltijd-emigrant en pendelt wekelijks tussen zijn woonplaats, het Brabantse Her pen, en Wanzlitz, 570 kilometer enkele reis. Thuis, met drie jonge zonen, runt Mia het bedrijf met vijfduizend slachtvarkens. Wim: „Je kunt dat bedrijf natuurlijk wel verkopen. Maar als het hier misgaat, dan heb je niks meer." De Hopmannen staan op het punt van een definitieve keus. Mia: „Het is toch wel een hele opgave, twee jaar pendelen." Wim: „Ik ben nu 42 en ik heb toch wat opgebouwd in Holland. Maar op deze manier gaat er een boel naar de fiscus." De mesterij is tien hectare groot en wordt gedomineerd door twee grote blokken. Een lange gang, waarvan het einde in de duister nis onzichtbaar is, verbindt de meststallen met een totale capa citeit van 25.000 varkens. Iets meer dan een miljoen mark kwam in juli 1992 op tafel om het twintig jaar oude Volkseige- ne Betrieb (VEB) te kopen van de Treuhand, die de voormalige, nog levensvatbare DDR-staats- bedrijven verkoopt. De mesterij behoorde tot de Fleischkombinat Schwerin, samen met een andere mesterij en twee slachterijen. De varkensstapel van Hopman zal eind dit jaar 16.000 stuks tellen, als het andere stallencom- plex gemoderniseerd is. Behalve de stallen omvat het complex een enorme ondergrondse put voor de 30.000 kuub mest die de beesten uitpoepen, een groot voormalig kantoor dat nu als woonhuis dienst doet en een por tierswoning. „Je hebt hier heel wat hoeken en holen," zegt Mia Hopman. De beslissing om de horizon te verleggen, was niet makkelijk. Nauwelijks lag de Berlijnse Muur aan gruzelemen ten of de Nederlandse boeren verlustigden zich met honderden tegelijk aan de vette Oostduitse kluiten en de uitgestrekte grazige weiden. Hier kon je nog boeren, hier werd je niet als gierende milieuvervui ler beschouwd, hier lag de nieuwe horizon. Var- kensschuren zo groot als kazernes, melkveestallen met een omtrek die een stevige wandeling vraagt, landerijen waarvan je het eind met een verrekijker nog niet kan zien. Zo'n honderd Nederlandse boeren ploegen, melken en mesten nu in de voor malige DDR. De meesten permanent, anderen als deeltijd-emigrant. Peter Geven van Milchhof Gerstenberg: 'Je kunt hier ontzettend goedkoop produceren.' is het een heel eind bekeken met de intensieve veehouderij." Mia had bedenkingen. „Ik heb nach ten niet kunnen slapen. Je weet wat je thuis hebt. En hier was het voor mij maar 'n duister iets. Je hebt al zo lang gewerkt. Om dat allemaal om het spgl te, pet ten...." Een makelaar stond de familie Hopman bij gedurende de acht maanden dat met de Treuhand werd overlegd. Wim: „Ik heb een paar keer vijftigduizend mark meer geboden. Ik dacht, dan loopt het allemaal wat sneller. We hebben vier, vijf maanden onderhandeld over de prijs. In eens, op een vrijdag, moesten we bij de Treuhand komen, in Sch werin. Ze wilden het gelijk ver kopen, we moesten meteen be slissen, diezelfde dag. Ze vroe gen een prijs die veel hoger lag dan we hadden geboden." Uit eindelijk werd tot na het week einde respijt gegeven. Hopman was verplicht voor de herstart van het bedrijf zijn mestafzet en Bestandsschutz, een soort hinderwetvergunning, rond te hebben. „Er waren hier van die slimme Duitse boeren, Wim: „In de zomer van 1991 zijn /die wilden de mest wel hebben, we eerst 'ns een paar wekery Maar dan moest ik van hun het wezen kijken in Oost-Duitsland. Ik was meteen ondersteboven van die grote bedrijven hier. |n Holland kun je niks meer. Daqr graan afnemen. Als de varkens duur waren, moest ik veel beta len voor het graan; waren de varkens goedkoop, dan was de Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. graanprijs lager." Hopman sloot na veel overleg een negenjarig mestcontract met een Hollander die al twintig jaar in Duitsland boert. „En verrèkkes goed." In het koopcontract was ook vastgelegd dat Hopman zes men sen in dienst zou nemen en Voor twee miljoen Mark zou investe ren, in nieuwe ventilatie, ver warming en voederapparatuur. „Ze hebben gecontroleerd of we het beloofde aantal mensen in dienst hadden genomen. Voor die investeringen zullen ze nog wel een keer komen. Over het bedrag dat je minder investeert dan staat beschreven, moet je tachtig procent boete betalen aan de Treuhand. Om te voorko men dat je het bedrijf meteen weer doorverkoopt." 'Wettbewerb' staat op het blau we bord in de hal van het voor malige kantoor. 'Planerfüllung' staat eronder geschreven. De sporen van het vervlogen com munistische tijdperk zijn nog vindbaar op de varkensmesterij. „Hier, kom 'ns kijken, een kamer vol spullen uit die tijd." In de hoek staan twee vaandels. 'VEB Fleischkombinat Schwerin' staat op het ene. Het ander is rood en vertoont een vertrouwd beeld uit die periode: twee geblokte kop pen, die met strakke blik de 'Genossen' aanschouwen. De volgende dag reizen Mia en haar drie zonen weer terug naar Herpen. De herfstvakantie is voorbij. „Een weekeindhuwelijk, dat gaat niet meer stuk, zeggen ze. In die twee dagen maak je geen ruzie." Wim kijkt alvast een stukje vooruit. „Als het aan mij ligt, dan blijven we hier. Voor de toekomst van de land bouw moet je hier zijn." Maar er klinkt ook twijfel. „Je zit ten slotte toch met de kinderen en de school, nietwaar?" De honger naar land drijft de pacht- en koopprijzen in ooste lijk Duitsland op. Maar nog steeds liggen ze ver beneden het Nederlandse niveau. „Akkerland is zeer gewild, dankzij de EG- subsidies. Je hebt grote bedrij ven, die leven niet van de akker bouw, maar van die subsidies," zegt Dieter Barenz in het kan toor van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel aan de Friedrichstrasse in oostelijk Ber lijn. Barenz staat, in dienst van de Gelderse ABTB, sinds april 1993 Nederlandse boeren bij die zich in de voormalige DDR willen vestigen. Drie aankopen zijn door zijn bemiddeling tot stand gekomen. „Je kunt niet bij tig bedrijven betrokken zijn. Je moet rekenen op driekwart tot een jaar voordat de onderhande lingen zijn afgerond," pareert hij de opmerking over het geringe aantal. Lang niet iedere Nederlandse boer klopt bij Dieter Barenz aan is de ervaring. Menigeen ope reert op eigen houtje. En zo worden miskopen gedaan, meent Barenz. „Er zijn mensen die be drijven gekocht hebben in Bran denburg waar soms in de zomer twee maanden geen regen valt. Maar die zijn niet door ons bege leid. Sommigen hebben zich in tensief voorbereid, maar 'lang niet iedereen. Er zijn boeren die te duur gekocht hebben of ze hebben inefficiënte bedrijven overgenomen. Boeren die in Ne derland veertig koeien hadden. Maar tien keer veertig koeien, da's toch een heel ander ver haal." En het misverstand over soepele milieuregels zag hij ook graag uit de weg geruimd. „Je hebt er boeren bij die denken dat het vanwege de grote oppervlakten hier geen problemen oplevert. Aber das ist zu kurz gegriffen." „Ik schat dat er nou zo'n hon derd Nederlandse families zit ten, op zestig bedrijven. Ten op zichte van de beginjaren is de belangstelling iets teruggelopen. Het eerste jaar dat we onze stu diereizen organiseerden, hebben we zo'n driehonderd Nederland se boeren meegenomen. Vorig jaar waren het er rond de hon derddertig. Maar ik heb de in- foto vogelensangh verdienen." ,,'t Kon beter. In de buurt waar ik zit, is de melkprijs 51 pfennig per liter. Een beetje laag," vindt Jan Geveling (47) uit het Betuw- se Gpndt, die tweeëneenhalf jaar geleden een melkveebedrijf met zo'n vijfhonderd koeien een een quotum van 1.8 miljoen liter overnam in Kleinleutz, bij Cott- bus, tegen de grens met Polen aan. Hij kocht een deel van een Landwirtschaftliche Produk- tions Genossenschaft (LPG) die met een eigen bouwmaatschap pij, vakantiewoningen, zeven honderd koeien, onmetelijk grote landerijen tot een van de grote agrarische bedrijven in de DDR behoorde. Geveling is pendelboer. „In het begin ging ik elke week." Nu runt een Oostduitse bedrijfslei der de boerderij en overbrugt de Gendtenaar eens in de drie we ken de 750 kilometer. Thuis, in de Betuwe, wacht nog een be drijf met 2000 mestvarkens en een aantal zoogkoeien, „t Valt niet mee om een definitieve stap te zetten. Als 't hier spaak loopt, dan wel misschien. Maar het is niet te hopen." druk dat er weer een nieuwe stroom op gang komt. Met name melkveehouders, want voor die groep is nog wel ruimte. Akker bouw is al een stuk lastiger, want dat doet iedereen daar. Dus is er moeilijk aan grond te komen." Het enthousiasme van Henk van Dam uit Nieuwer ter Aa (Utrecht) voor boerenbedrijven in Oost-Duitsland is niet ver flauwd. Sinds het vallen van de muur organiseert zijn Agrarisch Reisbureau studiereizen naar 'het beloofde land'. „Degenen die er nu naar toe gaan, doen dat veel gerichter. De jongens die destijds daar naar toe zijn ge gaan, wisten nauwelijks waar ze aan begonnen. Een aantal is met het kontje in de boter gevallen, maar er zijn er ook bij die het niet voor elkaar gekregen heb ben en weer teruggekomen zijn. Ik ken er ook nog die maar door liggen te modderen." „Ik denk dat de Westduitsers de voornaamste kopers zijn. Soms puur voor de speculatie, is mijn indruk. Daarna komen de Ne derlanders. Sinds de beginjaren zijn de koopprijzen flink geste gen. Zo'n bedrijf als Wim Hop man heeft, daar betaal je nu gauw het dubbele voor. Dat geldt ook voor melkveebedrij ven. 'n Enkele is zelfs al vier, vijf keer zo duur geworden. Maar toch denk ik dat het in die sector met een investeringsprijs van een tot anderhalve mark per liter nog lucratief genoeg is. Daar is absoluut nog een snee brood te „Ik was een van de eersten. Voordat de Muur viel, was ik hier al aan het rondkijken." Peter Geven (40) ruilde het boe renbestaan in het Gelderse Sil- volde voor een nieuwe toekomst in Vogelsang, een klein dorp aan de rand van de zeer vruchtbare Magdeburger Börde, in de deel staat Sachsen Anhalt. Een kleine vierhonderd kilometer scheiden zijn hem, vrouw en vier kinderen van het thuisfront dat in augus tus vorig jaar voorgoed werd ingeruild voor het nieuwe adres. Am Kiefernhang, aan de bosrand in de Jerichower Landkreis. De nieuwe bungalow is eerdaags klaar en biedt uitzicht over de weldadig vette kluiten die de Elbe kilometers breed heeft af gezet. In de verte schitteren de spitsen van de Magdeburger Dom in het herfstzonnetje. „Als er bezoek uit Nederland komt, zeggen ze altijd: goh, 't lijkt hier wel het einde van de wereld." Langzamerhand begint Geven broertje dood te krijgen aan de ongenode excursie-gangers uit het vaderland, die zich een dagje willen vergapen aan de boer-in- den-vreemde. „Soms is het een ramp, die negatieve ondertoon elke keer. Zo van: 'Daar is niks te koop, in dat communistische gebied'. En opmerkingen als: 'Het zal de kinderen wel niet meevallen'. En dan denken ze ook nog dat je de hele dag voor ze beschikbaar bent. Gelukkig liggen we buitenaf en zijn we moeilijk te vinden." Het straatje draait pal voor de ingang van het sanatorium Vo gelsang het bos in en gaat over in een modderig hobbelpad. Vijf tig plassen en driehonderd kui len verderop steekt een complex met witte gebouwen boven de groene weilanden uit. Milchhof Gerstenberg, met ruim driehon derd koeien. Holstein-Frisians,. een top-melkras. Een gele shovel hapt zijn laad bak diep in het voer, twee groene Fendt-tractoren passeren elkaar op de ruime betonnen plaat voor de stal. Het is zondagmorgen vroeg en het Milchhof is in vol bedrijf. „Nee, atv en die dingen, hebben we hier niet," lacht Ger- win uit Doetinchem die de ak kerbouw voor Geven verzorgt. Vier man vast personeel, Geven, zijn vrouw en hun oudste zoon runnen de voormalige LPG die ooit 35 werknemers had. „Ga nou niet schrijven dat ik het hier gemaakt heb," waarschuwt Peter Geven. Maar het lijkt alsof de robuuste grijs-metallic Mer cedes in de oprit zachtjes 'ja' schudt. Behalve de Milchhof is Geven eigenaar van een opfok- bedrijf voor jongvee - 'dat was hardstikke goedkoop' - met een vergunning voor duizend dieren en voegde hij onlangs een var kensmesterij aan zijn bezit toe. Hij wil er een kippenmesterij van maken. „Lijkt me een mooie tak bij het akkerbedrijf. Als er gelegenheid is om meer bij te kopen, waarom niet?" Hij is ook eigenaar van 130 hectare grond en pacht er nog eens 420 ver spreid liggende hectare bij. „Ik was helemaal geen akker bouwer. Ik had nog nooit een biet uit de grond zien komen. Maar opeens had ik hier een bietenquotum. Ik krijg steeds meer schik in de akkerbouw. Je draait hef spul de grond in en je bent er voor een half jaar van af." Geven pakt een leuke EG- subsidie mee op gewassen als koolzaad en zonnebloemen. „Zelfs met slechte grond kun je zo hier nog aardig rondkomen." In alle opzichten lijkt de voor malige Silvoldenaar een zon dagskind. „Ik heb het bedrijf overgenomen voor 200.000 Mark, inclusief de 200 koeien die er in stonden. Een aantal beesten bleek leukose, een bloedziekte, te hebben. En toen kwam ineens die EG-regeling dat bedrijven met leukose-koeien gesaneerd zouden worden. De beesten wer den getaxeerd, afgekalfd en af gemolken en daarna heb ik van de sanerings-subsidie nieuwe koeien uitgezocht." Geven kocht de Milchhof inclu sief een melk-quotum van 1.8 miljoen liter. „Dat quotum werd met dertig procent gekort vol gens EG-richtlijnen. Er kwam geld op tafel voor een quotum waar we niets voor betaald had den. En 'n mooi beetje geld. Ja, je lacht je kapot." Dat het quotum met zestig tot zeventig procent wordt over schreden is geen probleem. „Maakt niet uit. Er wordt te weinig gemolken hier." Geven gokt erop dat hij zijn quotum straks kan vergroten. „Bijko pen," verduidelijkt hij. Samen met vijftien andere boe ren levert Peter Geven de melk aan de Harzmölkerei. Het rende ment van zijn nieuwe bedrijf is 'tientallen procenten' hoger dat het bedrijf dat hij in Silvolde bezat. „Je kunt hier ontzettend goedkoop produceren. Kijk, per- spulp kost hier maar zestien mark per ton, de melkprijs is ongeveer gelijk aan die in Hol land, land kost maar vijftig mark pacht per hectare. „Nederland was te klein. Ik was er uitgekeken," verklaart Geven het afscheid van zijn 35 hectare en ruim tachtig koeien. Hij neus de rond in Portugal, „maar ik vond nergens zo veel mogelijk heden als in oostelijk Duitsland. Ook wat mentaliteit betreft. Wij denken alleen maar aan geld en snel vooruit komen. Hier is het allemaal wat socialer, alhoewel dat ook verdwijnt." Hij kiende zijn uitgebreide zoek tocht destijds zo uit dat de in komsten gewoon doorgingen. „In Silvolde had ik mijn land en m'n stal verhuurd, m'n melkquotum werd gepacht door een andere boer, ik kon m'n sleufsilo's ver huren. Zo kon ik een jaar lang drie dagen per week hier rond kijken. Ik had er al wat handel in melkkoeltanks en ben vanaf 1990 ook andere machines erbij gaan verkopen. Maar ik had al gauw in de gaten dat die machi- nehandel vanwege de Westduitse concurrentie niks was. Ik dacht: ik moet zien dat ik een mooi groot landbouwbedrijf krijg." Na tweeëneenhalf jaar pendelen hakten de Gevens de knoop door: de nieuwe horizon lag in Duitsland. „Je leeft in twee lan den. Dat houd je niet meer vol. In Nederland word je op een gegeven moment ook niet meer geaccepteerd. Als je daar aan komt rijden met je Duitse kente ken vragen ze: 'Wie geht's in der Heimat?' Als ik bedenk dat mijn geest zich bewust kan zijn van zijn eigen geboorte in mijn brein, dan stokt mijn verstand en stamelt verward: „Bid jij nou maar en kniel want het kan niet anders of jij hebt een ziel; een onstoffelijk 'ik' dat blijft voortbestaan nadat het 'ik' van stof al lang is vergaan." Maar dat 'ik', dat mijn brein nu projecteert, nu het orgaan nog niks man keert, het 'ik' dat ik was mijn hele leven, waar is dat nou opeens, na mijn dood gebleven? Het was net zo onstoffelijk als mijn ziel en ik betreur het erg dat mij dat ontviel. Het heette, zolang 't er was mijn geest en is altijd mijn leuktste 'ik' geweest. Kent U het spit en wat daaronder zit? dat men oploopt, gelijk ik zel- ve, bij het al te nijver delven? Door John O'Mill v 'en heb U ooit dat spit gen of aan een onderspit geregen' Zijn Boeddha en Allah ooit baby geweest, of zijn die volwassen De boeken die men daarov; leest laten er niets over horen, maar 't Kindeke Jezus kent men al vanaf zijn geboorte in een stal. Hij pakte zijn dagelijks kratjt de dorstige J. v.d. M. voor z'n droogje zowel als in natje; toen pakten de pintjes hem. Een schaalmodel van de winnende inzending in de ontwer pwedstrijd voor 'het toilet van de 21e eeuw'. Het ontwerp i van de hand van Jeroen Carelse, student Industriële Vormge ving aan de Rietveld Academie. Op de achtergrond schetsjei van de houding waarin de gebruiker op dit futuristisch toilet zit. foto dijkstra Van onze verslaggever Utrecht - 'Is uw stoelgang een martelgang? Blijf er niet mee zitten!' Onder dat motto is de Nederlandse Leveren Darm Stichting (NLDS) vorige week een voorlichting? campagne begonnen over darmklachten. Maar liefst een op de vijf Ne derlanders heeft regelmatig of zelfs dagelijks last van darm klachten. Volgens de NLDS zijn deze problemen vaak op eenvoudige wijze te verhelpen. Veel mensen blijven er echter onnodig lang mee rondlopen. Deels omdat er veel misver standen over darmproblemen bestaan, deels vanwege het ta boe dat er nog altijd rust op deze gezondheidsklachten. Verstopping Een van de manieren waarop de NLDS hier verandering in wil brengen is de uitgave van de brochure 'Darmklachten'. Hierin worden onderwerpen besproken als diarree, ver stopping, het prikkelbare darmsyndroorp en problemen met de anus, bijvoorbeeld aambeien. Ook zijn er tips en adviezen in te vinden over leef- en en voedingsgewoonten die ontlastingsproblemen kun nen helpen voorkomen. Ten slotte wordt ingegaan op vra gen als 'Hoe kom ik er van af?', 'Wanneer ga ik naar mijn huisarts?' en 'Wat vertel ik mijn huisarts?'. Toilet Bij de presentatie van de cam pagne in het Academiegebouw aan het Domplein in Utrecht werd ook de prijswinnaar be kend gemaakt van een ont werpwedstrijd voor het Toilet van de 21e eeuw. Beste van drie inzendingen bleek het ontwerp van Jeroen Carelse, eerstejaars student Industriële Vormgeving aan de Rietveld Academie. „Is dat toilet van de 21e eeuw nou een serieuze zaak?" vroeg presentator Henk Mochel vlak voor de prijsuifreiking aan J. van Male, directeur van de NLDS. „In feite wel, want mensen die last van hun dar men hebben, zitten nou een maal veel op het toilet. Dan is het toch fijn als je makkelijk Den Haag (anp) - De zes Inte Recherche Teams (IRT's) fu nog niet optimaal. Dat blijk evaluatie die minister Sorgdra tie) in september heeft laten ver advies van de commissie-Wierir Deze commissie onderzocht de gang leidde tot het uiteenvallen van het1 IR zit," vond zij. De inzending® moesten van de jury behaht comfortabel ook fantasievol en taboedoorbrekend zijn. Koude bril Volgens ontwerper Carelse (25) is bij de moderne toiletten vaak 'de bril zo koud en hel kamertje zo somber'. Hij be dacht daarom een toilet waai de gebruiker ondersteun! wordt door twee grote hand vormige uitstulpingen. Deze uitstulpingen kunnen, evenals de toiletpot, scharnieren. De eventuele toekomstige bruiker van Carelse's 21e eeuwse toilet moet hetzelfde prettige gevoel krijgen dat had toen hij, ondersteund door de handen en armen van vadet of moeder, zijn behoefte c Het viel Carelse namelijk op hoe prettig zijn eenjarige dochter zat wanneer hij haar optilde voor 'een drukje'. Zacht Hoe het toilet precies tech nisch uitgevoerd moet worden weten de NLDS en Carels nog niet. Ze vertrouwen daar voor op de ontwikkeling van technieken en materialen in de volgende eeuw. „De bril moet van een zacht materiaal zijn. dat zich naar de huid vormt," vindt de ontwerper in elk val. Ook om medische redenen zoo het 21e eeuw toilet van Care! se een vooruitgang zijn. „Wanneer iemand gebruik maakt van het huidige zittoi1 let, dan zit er een hoek tussen zijn rectum en anus. Populair gezegd: zo iemand moet on een hoekje poepen. Bij he ontwerp van Carelse is er geen hoek meer," aldus professor A- Smout, bijzonder hoogleraar in de maagdarm-motoriek aan de Universiteit van Utrecht. De brochure 'Darmklachten' gratis aan te vragen bij de NLDS, Postbus 430, 3430 AK Nieuwe- gein. Door Anja van den Akker Hilversum - Producent Endemol on kaanse commerciële station ABC werking. ABC, dat dolgraag verder de Europese markt op wil, heeft een aandelenruil voorgesteld. Ende mol wil vooralsnog niet verder gaan dan het co-produceren van de eigen formules voor de Ame rikaanse markt, met behoud van zelfstandigheid. Volgens Endemol-woordvoerder T. Notermans is dat laatste abso lute voorwaarde voor Joop van den Ende en John de Mol. „Het liefst richten wij een eigen pro- duktiemaatschappij op in de VS met ónze formules, zoals de Soundmixshow en Love Let ters." Volgens Notermans speelt de ga rantie die Endemol heeft van de publieke omroepen, om voor zo'n 70 miljoen gulden af te nemen, voor het miljardenbedrijf ABC geen rol van betekenis. Zegslieden uit het publieke kamp, die niet met naam willen worden genoemd, zien de ont wikkelingen echter met lede ogen aan: „De hele Endemol- deal met de publieke omroepen loopt kans te worden ver-Ameri- kaanst," vreest een ingewijde. Buitenspel Intussen onderhandelt CLT, de moedermaatschappij van RTL, met de Tros over het opzetten van een commercieel tv-station. Via dei Tros kan RTL weer een mg de ke Di bu De ge: zet zei Vo va ge< op ee va leg tac til' Ze cië de co sp gr bli RT vo da en Al he lev sh Pl do sp N( gr dij Hilversum (anp) - De Sport- totalisator heeft het ministe rie van Justitie gevraagd het aantal jaarlijks uit te geven krasloten te verhogen van 84 miljoen tot 200 miljoen. Dat zei directeur Zwartjes van de Sporttotalisator, de organisa tor van de krasloterij, giste ren voor de NOS radio. Dit jaar heeft de Sporttotalisator de 84 miljoen krasloten al vrij wel geheel geleverd aan de bijna 3000 verkooppunten. Binnen tien tot twaalf dagen zal de Sporttotalisator geheel zijn uit verkocht. Verwacht wordt dat in de winkels over drie weken geen krasloten meer te koop zijn. H he or de str ga gi cu se jo se d« va nr n ta se gé HELDERHEID IS niet president Clin kanen doen sinds zaterdag niet met Kroatisch-Bosnische wapenembarg dat de Verenigde Staten nu ook moslimtroepen in Bosnië. De Amerikaanse president is gezwi Daar overheerst immers de menir zullen inbinden en akkoord gaan nr len, als hun tegenstanders zich b( nen. Nu de geruchten steeds sterker w Russisch materieel tot hun beschikl niet meer dan logisch geweest zijr volgende stap, die van wapenlever daar andere bronnen melden dat regeringsleger helpen met informa Toch durft Clinton die logische cor binnenlandse politieke vrede bew< noten in het buitenland niet voor ht Voor beide partijen doet hij het da krijgt slechts gedeeltelijk zijn zin er aan het gedogen van wapensmokk luties is, en de partners in de Jo voelen zich in de steek gelaten. Hu visch grondgebied gelegerd zijn, k De Fransen en de Spanjaarden troepen terug te trekken. De houding van president Clinton belijdt hij nog enig geloof in een geeft hij de strijdende partijen de geweld uit te vechten. Ongetwijf moslims zich nu zo veel beter oorspronkelijke agressors, de Bo lager kunnen doen zingen. Maar de Navo-partners kunnen hun gewijzigde inzichten afstemmen. Voor duidelijkheid is echter moe Clinotn blijkbaar niet.

de Stem | 1994 | | pagina 2