Westerse alliantie valt uiteen „Voor 5,25% zet ik m'n spaargeld op de Kapitaalrekening." Verho Dresdnei Doema wil aidstest verplichten voor buitenlanders in Rusland Besluit Washington wapenembargo Bosnië op te heffen valt slecht Tijd voor de schoonmaak Berlusconi treedt af bij afwijzen begroting FIS-leider roept op tot voortzetting jihad 6Ze snappen de zaak niet' Europese Comi telefoonlijn teg< Rabo steekt in creëren nï DE STEM BUITENLAND BUITENLAND kortI Sparen doe je gewoon bij de Postbank. Ministerie verbiet ZATERDAG 12 NOVEMBER 1994 A Moskou - De Staatsdoema, de Tweede Kamer van het Russische parlement, heeft gisteren ingestemd met een verplichte aidstest voor bui tenlanders 'die Rusland be zoeken als toerist, student of om enige andere reden'. Waarnemers hebben er echter een hard hoofd of de wet uit voerbaar is. Zij vinden dat de uitslag van de stemming (281 voor, drie tegen) laat zien dat de Russische samenleving doortrok ken is van een sterke mate van afkeer van buitenlanders. De wet is er trouwens nog niet door. De Senaat moet er nog over stemmen en in laatste in stantie moet president Jeltsin er zijn handtekening onder zetten. Maar de uitvoerbaarheid van de wet is twijfelachtig. In Rusland wonen behoorlijk veel buiten landers. Als deze honderddui zenden niet-Russen moeten wor den getest, raken de slecht geou tilleerde laboratoria hopeloos overbelast. Een aidstest is verder verplicht voor Russen die een bepaald be roep uitoefenen. De regering moet een lijst met deze beroepen opstellen, die vermoedelijk veel al in de medische en verzorgende sfeer vallen. Om de vijf jaar wordt deze lijst herzien. Een buitenlander die in Rusland woont en niet aan een aidstest wil meedoen, kan het land wor den uitgezet. Als een buitenlan der aan de grens van Rusland een aidstest weigert, mag hij het land niet in. Het onderzoek naar aanwezig heid van het hiv- of aidsvirus bij buitenlanders moet worden ge daan door Russische artsen. Uit zonderingen kunnen volgens de wet alleen gemaakt worden voor burgers van die landen, waarmee Rusland een verdrag heeft over de erkenning van medische at testen. Een buitenlander 'moet dan wel een bewijs kunnen over leggen. Een Europese diplomaat in Mos kou zei te verwachten dat de lidstaten van de Europese Unie gezamenlijk zullen protesteren bij het ministerie van Buiten landse Zaken in Moskou. Een Russische pressiegroep deel de gratis condooms uit onder de leden van de Doema toen die de zaal binnengingen. De actievoer ders zijn bang dat de aidstest veel geld kost, dat anders ten goede zou kunnen komen aan voorlichtingsprogramma's over aidspreventie. Uit in mei gepubliceerde cijfers blijkt dat sinds 1987 in Rusland 105 mensen zijn overleden aan aids. Er bleken 740 mensen, on der wie 281 kinderen, drager van het hiv-virus te zijn. Van onze redactie buitenland Washington/Sarajevo - De Westerse bondgenoten zijn bepaald niet gelukkig met de Amerikaanse stap het wapenembargo tegen Bosnië en Kroatië niet meer af te dwingen. I President Clinton heeft inmid dels drie Amerikaanse schepen en verscheidene verkennings vliegtuigen opdracht gegeven .zich vandaag vóór middernacht terug te trekken uit het gebied •waarbinnen de naleving van het ■wapenembargo wordt gecontro- lleerd. 'Schepen voor de Dalmatische kust worden vanaf vandaag niet meer op wapens gecontroleerd, bestemd voor het door moslims geleide Bosnische regeringsleger. Ook zullen de VS niet langer informatie over wapenzendingen met hun bondgenoten delen. Met dit besluit komt Clinton tegemoet aan het Amerikaanse Congres. De maatregel betekent dat de Amerikaanse regering de samen werking met de Europese bond genoten inzake Bosnië heeft op gegeven. De Britse minister van Buiten landse Zaken Hurd betreurt de stap. Zijn Franse collega Juppé is uiterst bezorgd over 'deze een zijdige beslissing'. De Russen voorspellen dat Clintons besluit tot 'chaos en willekeur binnen de internationale relaties en een sterke terugval in de Balkancri sis zal leiden.' De scheidende secretaris-gene raal van de WEU, Van Eekelen, waarschuwt eveneens voor twee dracht in de buitenlandse poli tiek; minister van Mierlo van Buitenlandse Zaken is 'onaange naam verrast'. Hij signaleert dat een splitsing is ontstaan tussen de VS en Europa. Spanje heeft zijn 1200 man schappen opdracht gegeven zich voor te bereiden op een eventue le terugtrekking uit Bosnië: „Het is paradoxaal dat we er VN- troepen hebben die proberen de partijen tot vrede te brengen, terwijl op hetzelfde moment het wapenembargo wordt opgehe ven, waardoor de oorlog juist escaleert," zegt een regering woordvoerster in Madrid. Klein-Joegoslavië meent dat Washington nu duidelijk partij heeft gekozen en een 'een slecht voorbeeld stelt tegenover andere landen'. De leider van de Bosni- VERVOLG VAN VOORPAGINA „Dat hij nu zo weg mag, dat is een absolute leugen van BZ," zegt John Borst. „Het punt is dat ze de situatie niet snappen." Volgens Borst vinden de ambte naren zijn ex-baas een 'eigenge reide sodemieter'. „Maar de hele story is dat Vol na twee maan den cel door de Nederlandse consul ter plaatse een advocaat toegewezen kreeg die onder één hoedje speelde met die Saudi- sche zakenman." „Die advocaat heeft ervoor ge zorgd dat het betwiste verkoop contract verdween. Vol zei tegen de consul dat hij die vent niet meer wilde en toen hebben de heren diplomaten drie-en-half jaar niks meer van zich laten horen." De Nederlander zuchtte vier jaar in het gevang tot het de Saudi- sche rechtbank beliefde om, in juni van dit jaar, een uitspraak te doen die gunstig uitviel voor Vol. De tegenpartij ging echter in beroep en Vol moest de beslis sing binnen vier muren afwach ten. Het Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd dat de Saudische rechtbank Vol in een civielrechtelijk geschil met zijn ex-vennoot inmiddels in het ge lijk heeft gesteld. Dat oordeel is nog eens bekrachtigd door het Hoog Gerechtshof van Jeddah. John Borst raakte bij het lot van zakenman Vol betrokken toen hij anderhalf jaar geleden het verhaal van een Belgische za kenman las die was vrijgelaten uit de gevangenis van Jeddah. „In dat verhaal stond dat e r ook nog een Nederlander zat die Joep Vol heette. Ik dacht verrek, dat moet mijn oude baas zijn. Ik had heel prettige herinneringen aan die man. Het is een goed, gelovig mens,, dus ik dacht, daar sche Serviërs Karadzic verwel komt 'de oprechtheid van het Amerikaanse besluit'. „Het is duidelijk aan welke kant ze staan." Hij voegt eraan toe dat de situatie zal verslechteren. Blijdschap over de Amerikaanse beslissing is er ook: Sarajevo en de Bosnische Kroaten zijn opge togen. De Bosnische premier Si- lajdzic spreekt van een 'belang rijke stap' en 'een ommekeer in het besef, dat er een slachtoffer en een agressor is' in de oorlog. Een functionaris van de VN-vre- desmacht in Bosnië, die anoniem wil blijven, verwacht grote pro blemen als de Amerikaanse ma rine zijn bondgenoten niet meer van gegevens over wapenzendin gen voorziet. Hij zegt dat aan de Adriatische kust al diverse sche pen met wapens zijn gesigna leerd. Veel waarnemers in Bosnië ver wachten op korte termijn echter geen grote veranderingen. Ze wijzen erop dat de moslims tij dens hun recente successen veel wapens hebben buitgemaakt op de Serviërs. De Bosnische gene raal Alagic zegt dat het rege ringsleger veel militair materiaal heeft gekregen uit de arsenalen van het voormalige Oostduitse leger. De gevechten in de republiek gaan - het internationale gekra keel ten spijt - gewoon door. In de noordwestelijke enclave Bihac stuitten moslimtroepen gisteren op heftige weerstand van de Bosnische Serviërs. De Bosnisch-Servische leider Ka radzic dreigt Bihac, formeel een door de VN uitgeroepen 'veilig gebied', te veroveren. De VN maken zich ernstig zor gen over het Bengaalse bataljon in de enclave, dat bijna geen medische voorraden meer heeft. De Serviërs weigeren ook een Nederlands contingent van 180 man toe te laten. Premier Kok heeft inmiddels la ten weten dat de verplaatsing van het Nederlandse bataljon naar Bihac mogelijk wordt afge blazen Vrijwilligers zijn druk bezig met het opruimen van de modder in een van de vele dorpen in Noord-Italië, die eind vori ge week en begin deze week getroffen zijn door overstromingen. Noord-Italië haalt trouwens opgelucht adem, nu blijkt dat ook aan de benedenloop van de Po het overstromingsgevaar is geweken. Gisteren was in Italië een dag van nationale rouw, ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de ramp. Het Openbaar Ministerie in Turijn is inmiddels rhet een onderzoek begonnen naar de vertraging bij het inzet ten van de reddingswerkers. Onderzocht wordt of ambtenaren, die verantwoorde lijk zijn voor de vertraagde informatie en evacuatie van de bevolking, moeten wor den vervolgd wegens dood door schuld. Waarschuwingen voor de zware regenval waren in de jungle van de Italiaanse, bureaucratie blijven steken. De regeringi in Rome wijst de aantijgingen van de hand. foto epa moet ik wat aan doen. Dat was het begin van een lange weg, waarbij ik niet wist wat er alle maal over me heen zou komen. Ik heb voor duizenden guldens getelefoneerd en ben van de van de ene verbazing in de andere gevallen, vooral door de drama tisch ambtelijke opstelling van onze diplomaten. Dat geldt ook voor Vol. Die heeft meer strijd lust en energie moeten besteden aan de arrogantie van Buiten landse Zaken dan aan de Sau- di's. Als BZ de zaak goed had aangepakt, dan was hij na twee maanden vrij geweest. Nu is het zover dat hij notabene gelijk heeft gekregen van een Saudi sche rechtbank. Geen buitenlan der voor hem die de Saudi's ooit zover heeft gekregen." Uit telefonisch overleg met de nieuwe advocaat van Vol in Jed dah is Borst gebleken dat, in tegenstelling tot wat Buiten landse Zaken meedeelt, Vol nog niet kan vertrekken: „Hij mist nog een stempel, dat het vonnis moet goedkeuren." De reactie in Den Haag: „Hij kan weg. Hij zit vrijwillig of in ieder geval niet omdat de autori teiten hem daar willen houden." Dat Vol in zijn cel zou 'creperen van ellende' is volgens Buiten landse Zaken al evenmin de waarheid. Op het initiatief van horeca-on- dememer en inmiddels ex-bajes klant Gerrit van de Valk om Vol financieel te hulp te schieten en weg te kopen uit Jeddah, rea geert Buitenlandse Zaken koel tjes: „Da's heel mooi, dan hoeft- ie niet te wachten tot de Saudi's met geld over de brug komen. Rome (rtr/afp) - De Itali aanse premier Berlusconi wil dat de hoofdlijnen van zijn begroting ongeschonden door het parlement komen. Wijzen de parlementsleden maandag onderdelen ervan af, dan zal hij dat beschouwen als een motie van wantrouwen, kondigde hij gisteren aan. Volgens de minister voor parle mentaire betrekkingen, Fer- raro, gaat het de premier met name om het generaal pardon voor mensen die veroordeeld zijn wegens het overtreden van regels in de bouw en de hervor mingen van de pensioenen. Berlusconi's kabinet heeft in het parlement een meerderheid van 51 zetels maar binnen de Berlusconi foto ap centrumrechtse coalitie zijn grote spanningen. Met name regeringspartij Lega Nord zou wijzigingen willen aanbrengen. Berlusconi heeft de vertrou wenskwestie gesteld, omdat zo'n 250 amendementen zijn in gediend op het generaal pardon dat een vaste afkoopsom voor stelt voor bouwondernemers die in het verleden smeergeld hebben betaald aan de overheid om opdrachten te verwerven. De premier vreest dat de amen dementen dusdanig vertragen dat de begroting niet meer, zo als wettelijk is verplicht, voor het einde van het jaar door de beide kamers van het parle ment aangenomen kan worden. 1 De vakbonden verwachten dat maandag een miljoen mensen komen demonstreren tegen de begrotingsvoorstellen van de regering. De vakbonden en de linkse oppositie hebben vooral bezwaar tegen de bezuinigin gen op de staatspensioenen én de gezondheidszorg. Inmiddels is de Italiaanse pre sident Scalfaro opmieuw in aanvaring gekomen met zijn premier. In een brief aan het parlement brak het staatshoofd een lans voor pluriformiteit en informatievrijheid in de publie ke omroep. Berlusconi reageerde met een verklaring waarin hij stelt dat de RAI bevooroordeeld is. De premier, die zelf eigenaar is van drie commerciële tv-zen- ders, heeft de RAI herhaalde lijk beschuldigd van oneerlijke kritiek op zijn regering. Moeder president Sri Lanka premier Colombo - De pasgekozen Srilankanse presidente Chandrika I Bandaranaike Kumaratunga wil haar moeder, Sirima Bandara- naike, tot premier benoemen. De premier en de nieuwe regering worden naar verwachting dit weekeinde beëdigd. De 78-jarige Bandaranaike werd in 1960 na de moord op haar man Solomon Bandaranaike de eerste vrouwelijke regeringsleider in de we reld. Politieke waarnemers in de hoofdstad Colombo vermoeden I dat de keuze van de premier is ingegeven door de wens van Kumaratunga een grondwetswijziging voor te bereiden die het presidentschap omvormt tot een ceremoniële functie. Zij zou dan kunnen ruilen met haar moeder. Jazz vocaliste Carmen McRae overleden Beverly Hills - Carmen McRae, de nog laatst levende van de grote drie Amerikaanse jazz-zangeressen, is donderdagavond op 74-jarige leeftijd overleden. McRae werd in eigen land geprezen om haar instinctieve gevoel voor ritme, haar beheersing van vocale techniek, haar vernieuwende scat-zang en haar ontspan nen presentatie. De zangeres kreeg vier jaar geleden ademha lingsproblemen tijdens een optreden in de nachtclub Blue Note in New York en was sindsdien aan haar bed gekluisterd. In Amerika waren maar drie jazz-zangeressen wordt wel eens gezegd: 'Ella (Fitzgerald), Sarah (Vaughan) en Carmen'. Sinn Fein veroordeelt IRA-aanslag Belfast - Sinn Fein heeft gisteren geprobeerd de politieke schade van een roofoverval waarbij een postbeambte omkwam, zoveel mogelijk te beperken. Pat Doherty, vice-voorzitter van de politieke arm van de IRA, veroordeelde de roofoverval die aan de IRA wordt toegeschreven. Doherty is er trouwens van overtuigd dat de roofoverval niet door IRA-guerrilla's is ge pleegd en dat de verzetsgroep zich houdt aan het staakt-het-vu- ren dat op 31 augustus van kracht werd. De twee overvallers die direct na de aanval werden opgepakt, moeten duidelijk maken of zij in opdracht van de IRA of op eigen initiatief handelden. Eén van 'de drie daders is nog voortvluchtig. De Ierse regering zag in de moord aanleiding een aanbod om negen IRA-gevange- nen voor Kerstmis vrij te laten, in te trekken. De eerste twee zouden nog voor het weekeinde op vrije voet komen. Regeerakkoord in Duitsland Bonn - De christendemocratische CDU/CSU van bondskanselier Kohl en de liberale FDP hebben gisteren overeenstemming bereikt over een nieuw regeringsprogramma. De coalitie van christendemocraten en liberalen regeert Duitsland al vanaf 1982. Ondanks grote verliezen bij de jongste verkiezingen voor de Bondsdag, 16 oktober, behield zij een kleine meerderheid van tien zetels. De verdeling van de ministersposten is nog niet rond maar met het akkoord is voor Kohl de weg vrij dinsdag door de Bondsdag te worden herkozen als regeringsleider. Het is de bedoeling dat het regeerakkoord maandag wordt gepresenteerd. Couppoging in Gambia Banjul - De jeugdige militaire leiding in het Westafrikaanse Gambia heeft gisteren gezegd een staatsgreep van lage officie ren in de kiem te hebben gesmoord. Drie coupplegers zijn omgekomen. „Rond drie uur vannacht hebben een paar hoge officieren geprobeerd de macht over te nemen. Maar de Voorlo pige Raad der Strijdkrachten heeft de situatie weer in de hand," aldus de vice-president, luitenant Sana Sabally. De hele nacht waren in de wijk Bakau, waar kazernes liggen, schoten van zware wapens te horen. Gisterochtend was de situatie in de hoofdstad Banjul weer normaal. De bevolking ging aan het werk. Bij de toegangswegen tot de stad controleerde het leger auto's.Gambia wordt sinds eind juli geleid door een militaire regime met aan het hoofd de 29-jarige luitenant Yaya Jammeh. Hij en andere jonge officierep verdreven de 70-jarige burgerpre sident Dawda Jawara die Gambia sinds 1965 bestuurde en vooral bekend is om zijn enthousiasme voor het golfspel. Manuscript brengt ruim 52 miljoen op New York - Een 72 pagina's tellend wetenschappelijk manu script met tekeningen van Leonardo da Vinci is gisteren in New York op een veiling van Christie's verkocht voor ruim 52 miljoen gulden. De 'Codex Hammer' voorspelt onder meer de uitvinding van de onderzeeboot en de stoommachine. Het heet Codex Hammer naar zijn vorige eigenaar de inmiddels overleden Amerikaanse miljardair en industrieel Armand Hammer, die het in 1980 had gekocht. Wie de nieuwe eigenaar is geworden, is niet bekend. Het veilinghuis zei dat de koper had verzocht anoniem te mogen blijven. Het manuscript is tussen 1506 en 1510 gemaakt door Leonardo. Hij schreef met behulp van een spiegel om de inhoud geheim te houden. Er staat beschreven waarom de lucht blauw is, de maan wordt verlicht en fossielen gevonden worden op bergtoppen. Ontslag wegens vreemdelingenhaat Bonn - In Duitsland kan een werknemer die op zijn werk racisme en vreemdelingenhaat propageert op staande voet worden ontslagen, heeft gisteren een rechtbank voor arbeidsge schillen in Hamm bepaald. Volgens deze rechtbank stond de directie van Miele in Gütersloh in het gelijk toen zij in juli 1993 een werknemer met directe ingang ontsloeg. De man had publiekelijk zijn sympathie getoond voor neonazi's. De recht bank stelde dat het onmogelijk is zo'n werknemer te handhaven in een gemeenschap waar tal van buitenlanders in dienst zijn. Parijs (ap) - Een van de leiders van het Algerijnse Islamitisch Reddingsfront (FIS) heeft militante fundamentalisten opge roepen de gewapende strijd voort te zetten. (ADVERTENTIE) „Ik sta achter mijn militante broeders en roep hen op tot een jihad (heilige oorlog) met alle legitieme middelen. Ik roep hen op hun wapens niet neer te leg gen voor er een wettige recht vaardige oplossing is," schrijft Ali Belhadj, de tweede man van het FIS, in een brief aan de Algerijnse president Zeroual. Belhadj stelt in de brief dat alle vreedzame middelen om politie ke verandering tot stand te bren gen zijn uitgeput. Tegelijkertijd sluit hij de moge lijkheid van een politieke oplos sing echter niet uit. Onderdeel van een dergelijke oplossing zouden eerherstel van het in 1992 verboden FIS en vrije ver kiezingen moeten zijn. Belhadj schrijft dat Zeroual, een gepensioneerde generaal, zich na zijn aantreden in februari aan vankelijk onafhankelijk leek op te stellen, maar inmiddels niets meer blijkt te zijn dan een ma rionet van het leger. De gevangenisstraffen van Bel hadj en Abassi Madani, de leider van het FIS, werden in septem ber omgezet in huisarrest. Dat gebeurde nadat er voorzich tig contact was gelegd tussen het FIS en de regering. De twee partijen slaagden er echter niet in vooruitgang te boeken en de afgelopen tijd hebben zij hun standpunten verhard. Bij aansla gen vielen de laatste weken op nieuw tientallen doden. Sinds militante fundamentalis ten begin 1992 in opstand kwa men tegen de regering zijn meer dan 11.000 mensen door geweld om het leven gekomen. De op stand brak uit nadat de regering de verkiezingen afgelastte en het FIS, dat de verkiezingen dreigde te gaan winnen, verbood. Ook Madani stuurde Zeroual naar verluidt onlangs een brief waarin hij zegt dat zijn bewe ging bereid is een politieke op lossing voor de Algerijnse crisis tot stand te helpen brengen. f - - V1 inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 4,75%* is. Girorekening- "'"■JJiëéA, houders die een Kapitaal- of Leeuwrekening willen openen, i kunnen dat vandaag nog thuis D e Postbank Kapitaalrekening met een zonder kosten van opnemen. Zelfs een doen. Gewoon via hun giroboekje, eerste minimum inleg van f25.000,- biedt bedrag boven de f25.000,-, als u dit een de ideale combinatie van zeer hoge rente maand van tevoren reserveert. En wie er eerst nog wat meer over wil weten, belt nu even Postbank Sparen: (nu 5,25%*) én alle opnamevrijheid. Hetzelfde principe geldt ook voor het nummer is U kunt er namelijk elk willekeurig bedrag de Leeuwrekening, waarbij het minimum (020) 591 82 00. POSTBANK •Rentevergoeding per 23 september 1994. Van onze redactie economie Rotterdam - Het Gemeente lijk Havenbedrijf Rotterdam beraadt zich op maatregelen om een nieuwe 'slepersoorlog' te voorkomen. De havenbe heerder is daartoe gedwon gen nu het ministerie van Economische Zaken de ge meente Rotterdam heeft ver boden een vergunningenstel sel in te voeren voor havens leepbedrijven. Dit zet de verhoudingen in de haven opnieuw op scherp. De gemeente Rotterdam mag het aanbieden van sleepdiensten niet aan regels binden. Het ministerie haalt hiermee een streep door het plan dat een einde moest maken aan de onrust rond de sleepdiensten van Adraan Kooren en Smit Havensleepdien- sten in de Maasstad. Die onrust in de Rotterdamse haven werd begin dit jaar een rechtstreeks conflict, toen Smit Havensleepdiensten het niet lan ger kon bolwerken tegen concur rently afslïT een °P haal gevel mal; kopj dat nald Tex Een joer mill de Bovl aut< Brussel (anp) - De Europese Commiss telefoonlijn geopend waar particuliera gelden kunnen melden. Ze heeft od tipgevers te belonen als hun inform grootschalig bedrog. Voorstellen om hiervoor zo'n 425.000 moeten nog het fiat krijgen van de lidstaten. De speciale fraudebestrijd becijferd dat de Europese Unie jaa gulden, één procent van haar totale L ten onrechte verstrekte subsidies. Dood des is er vorig jaar een iets groter aant licht gekomen. Met landbouwgelden en de fondsen vol gebieden in de EU wordt nogal eer portsubsidies en importheffingen zijn lidstaten zelf hebben de plicht de ma) Brussel te melden, maar zelfs Nederla op dit punt kritiek gekregen op zijn op Utrecht - De Rabobank-organisati een imago-campagne. Onderdeel c een nieuwe huisstijl. Vanaf 1 ja^ tweeduizend Rabokantoren zich i Tweehonderd van die kantoren onthullen dan een nieuwe gevel, voorzien van een nu nog geheim beeldmerk. In de maanden daar na moet ook de rest van het kantorennet een facelift hebben ondergaan. del De Rabobank is enkele jaren he geleden al begonnen met studies kd naar een vervanging van de hui- dd dige huisstijl. De blauwe kleur w« en het abstracte beeldmerk (af- D< geleid van een opgaande gra- k< fieklijn) worden onvoldoende bï herkend door het publiek. re Personeel en bestuurders van de bi Rabo-organisatie worden de ko- tr mende tijd ingelicht over de bi campagne, maar het beeldmerk gi wordt pas half december ont- m huid. Naar verluidt gaat het om o) een cirkelvormig logo met een t£ menselijke figuur. De baluwe la huiskleur van de bank zou voor H oranjerood worden geruild. g( Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - De Duitse justitie heeft na bijna een jaar inten sief speurwerk een groot deel van een perfect ge noemd systeem van over schrijvingen van zwart geld bij de Dresdner Bank naar haar vestiging in Luxemburg blootgelegd. Ook andere fili alen van deze bank zullen worden uitgekamd en gecon troleerd op illegale geld- transfers. Het moeten kapitaalkrachtige klanten zijn geweest die hun geld naar het Luxemburgse fili aal van de Dresdner Bank heb ben laten overschrijven. Voor de doorsnee, kleinere Duitse spaarder hebben Luxemburg, Oostenrijk en Zwitserland nau welijks nog aantrekkingskracht, of je moet er een bank vinden met beduidend hogere rente-ta rieven dan in de Bondsrepu bliek. i

de Stem | 1994 | | pagina 4