Ruzie over redding Boelwerf Inter leasing int strijd ie WEU Groot tekort werknemers techniek dreigt d KORT Vlaamse regering wijst plan van Begemann af, werf in Temse wankelt Oud-topman Akzo haalt zijn gram over Enka Joep: 4Ik blijf vechten' Uniwell opent hypermoderne kartonfabriek ECONOMIE KORT Publiek loopt niet warm voor aandeel in Renault DE STEM ECONOMIE A5 Scheepswerf Moerdijk overgenomen Wij kijken verder dan z'n neus lang is. EMBER 1994 A4 borgen n gisteren afgesproken ergen van de veerboot onken toen het schip in nk. De boegdeur, die n de vroege uren van 28 ostzee op ongeveer één ton metende veerboot, eelden gemaakt van de deursluitingen van de dat ze door inspectie en komen over het niet twerpen e Partij (SP) wil onder Antwerpen afstaan. De urgemeester Bob Cools aculaire winst van de s de recente gemeente en met bijna 30 procent ntwerpen. De socialis- 'de grootste partij' van handhaven. Als eerste b Cools naar voren, een is vanwege zijn 'regen- t de SP overigens al een idige Vlaamse minister kkoord niet beweging Unita, Jonas usaka om een vredesak- ekenen. De bijeenkomst ijen die gisteren in de houden, is niet doorge- het offensief van de rk Huambo. misdag van de nieuwe Duitse laag moeten slikken. Het tal vice-presidenten van afgewezen. Op voorstel n de vier fracties één e twee, en bekritiseerde e parlementaire traditie, ste zitting geopend door de Oostduitse schrijver 'st van de PD S - waar hij ag gekomen. Heym werd ctiviteiten voor de Stasi, e DDR. Hij hield een 'agpresidente werd Rita jarden weg' ootste bank in Duitsland, 3,5 miljard mark (bijna kt naar haar dochteron- Duitse tv-zender ARD a. De transacties liepen r Bank in Düsseldorf en cliënten van de bank en ontlopen. De Duitse ek gedaan en ontdekte oor het overbrengen van orama. cht Ruanda nemen aan een eventuele stellen in de vluchtelin- ese grens. Minister van gisteren in de Tweede niet van plan is militairen uren. Den Haag is wel ~n in een internationale er en meer de gang van ~aamheden van hulporga- van vluchtelingen naar onder Grenzen herhaalde pen te vertrekken als de op zich laat wachten, er aangedrongen op het aanse omroep af teren in een resolutie het n de publieke radio en naat sprak een negatief n de nieuwe administra- Berlusconi is aangesteld, as ingediend, kreeg een ringspartijen de meerder- dat enkele senatoren zich oppositie ziet in Berlusco- atsgreep' van diens partij ie neofascistisehe Nationa- aadsleden en directeurs en De derde regeringspartij, liten de boot en voelt zich per jaar) een stoelendans, zoals eerder rond het voor erschap van de Europese iimissie en de hoogste baan de Navo. Er waren behalve 3ortugese nog een Spaanse en Italiaanse kandidaat in de bleem was dat er geen vast- elde procedure is voor de oeming, omdat zich in het eden nooit meerdere kandi en meldden. In 1989 heeft erland geen moeite hoeven n om Van Eekelen benoemd trijgen. ambitie van verscheidene lid ten om een landgenoot de angrijkste post van de WEU laten bezetten, is het gevolg een opwaardering van de U, die, opgericht in 1949, ds de Europese Top van astricht op 9 en 10 december 11 'moet worden ontwikkeld de defensiecomponent van de ropese Unie en als middel ter sterking van de Europese pij- in de Navo'. VRIJDAG 11 NOVEMBER 1994 Van onze verslaggever Temse - Grootaandeelhouder en 'adviseur van de Raad van Bestuur' Joep van den Nieuwenhuyzen en de Vlaamse minister-president Luc van den Brande hebben slaande ruzie gekregen over de redding van de Boelwerf. Terwijl Vlaanderen en Bege mann elkaar de Zwarte Piet toe spelen, dreigt het lot van de werf en haar elfhonderd werknemers maandag te worden bezegeld met een faillissement. De ruzie kwam tot uitbarsting op een uiterst woelige dag in Brussel en Temse. Minister-pre sident Van den Brande sugge reerde tijdens een persconferen tie, waarbij hij een reddings- voorstel afwees, dat Begemann zich van louche financiële truc jes bedient om een straks met Vlaams geld geheel gemoderni seerde werf in handen te krijgen. Van den Nieuwenhuyzen wil dat Begemann de Vlaamse regering wegens contractbreuk voor de rechter daagt. Van den Nieu- wenhuyzend is ziedend over de afwijzing en zegt dat het red dingsplan van vorig jaar in alle problemen voorzag. „Als de Vlaamse regering zich aan con tracten houdt, is de toekomst van de werf gewaarborgd." De Nederlandse Begemann Groep is 51-procents aandeel houder van de Boelwerf, de laat ste grote scheepswerf van België, waar elfhonderd mensen aan hoogwaardige zeeschepen bou wen. Gimvindus, de investe ringsmaatschappij van de Vlaamse overheid, heeft de an dere 49 procent in handen. Geen akkoord De werf staat nu op omvallen, omdat er geen akkoord kan wor den bereikt over de financiering van twee shuttle-tankers en van de BF 3,5 miljard 190 miljoen) kostende modernisering van de verouderde werf. De Vlaamse regering verwierp gisteren een voorstel voor een reddingsoperatie van A. Deleye, de nieuwe topman van Bege mann. De Vlaamse regering eist dat Begemann zonder voorbe houd onmiddellijk BF 1,25 mil jard inbrengt. Op haar beurt is de Vlaamse regering dan bereid om BF 4,6 miljard in de redding van de scheepswerf te steken. Deleye wil een allerlaatste po ging doen om alsnog tot een Het Boelwerf-personeel besloot gisteren de werf maandag te bezetten, als er dan nog geen oplossing voor de financieringsproblemen is. foto mark de waele akkoord te komen. „Maar als een zuiver dictaat is, dan is er geen kans dat we eruit komen," zegt de Belg in Nederlandse dienst. „Ik heb maandag niet opeens zo maar 1250 miljoen frank cash." Van den Nieuwenhuyzen en De leye zeggen uiterst teleurgesteld te zijn in de Vlaamse regering. Die wees het voorstel van De leye, dat verschillende varianten kende, af omdat Begemann te weinig inspanning zou plegen en de lasten op de schouders van Vlaamse overheid zou leggen. Met name keerde Van den Bran de zich tegen een constructie, waarbij de Vlaamse overheids- maatschappij Gimvindus van Begemann 550 duizend aandelen tegen een koers van 85 gulden zou kopen, waarna Begemann de opbrengst van 50 miljoen als 'eigen geld' in de Boelwerf zou steken. De koers van 85 is gebaseerd op 90 procent van de intrinsieke waarde. De beurskoers bedraagt echter slechts 33, waardoor een soort subsidiestroom van 30 miljoen gulden van de Vlaamse investeringspotten naar het Ne derlandse concern zou vloeien. Woede Die analyse heeft de woede ge wekt van Van den Nieuwen huyzen en Deleye. De Vlaamse overheid zet aan tot contract breuk, omdat dit voorstel recht streeks is overgenomen uit het contract, dat is gesloten tussen Begemann en Gimvindus met medeweten en goedkeuring van de Vlaamse regering. Ook zou de Vlaamse overheid zich niet aan andere afspraken uit de red dingsoperatie van 1993 hebben gehouden. Vandaar dat Van den Nieuwen huyzen wil dat Begemann de rechter in kort geding uitvoering van het contract vraagt. Van onze redactie economie Breda - Tegenwerking van de overheid heeft Akzo in de jaren zeventig miljarden guldens verlies opgeleverd en tienduizen den mensen hun baan gekost. Dat zegt de voormalige directie voorzitter en latere president commissaris G. Baron Krayen- hoff in een terugblik op de toen malige vezelcrisis en de aanvan kelijk vergeefse pogingen om de Enka-fabriek in Breda te sluiten. Van onze verslaggever Moerdijk - Scheepswerf Moerdijk aan de Roodevaart heeft een nieuwe eigenaar. Zevenbergenaar H. Ooyen heeft het failliete bedrijf overgenomen en omgedoopt in Scheepsreparatiewerf Moerdijk. Ooyen was een van de vijf werk nemers die deze zomer hun baan verloren toen eigenaar Kieboom de werf niet langer draaiende kon houden door een combinatie van teruglopende orders en hoge kosten. De meuwe eigenaar denkt dat het bedrijf genoeg levensvat baarheid heeft en is sinds enkele weken druk aan de slag. Nu runt Ooyen het bedrijf nog in zijn eentje, maar in december hoopt hij een eerste werknemer in dienst te nemen. Het bedrijf houdt zich vooral bezig met reparatie. „Maar we pakken alle werk aan," zegt Ooyen, die inmiddels de eerste klanten binnen heeft. Ooyen zet met het bedrijf een oude traditie voort. De werf werd anderhalve eeuw geleden opgericht door scheepsbouwer Paans. „In eerste instantie wilden we 7000 mensen laten afvloeien, dat zijn er - omdat we niet konden en mochten ingrijpen - 40.000 geworden," aldus Krayenhoff in een interview in het blad NCI van de Vereniging van de Neder landse Chemische Industrie. Ak zo slaagde er eerst niet in de sluiting van Enka in Breda door te zetten, onder meer door een spectaculaire bedrijfsbezetting die grote bijval kreeg uit de politiek en de samenleving. Krayenhoff hoorde destijds tot de groep vooraanstaande onder nemers die in een open brief aan het kabinet-Den Uyl waar schuwde voor de volgens hen rampzalige effecten in het be drijfsleven van het toen gevoer de regeringsbeleid. „In die tijd was een bedrijfsvoering waarin winst maken belangrijk was, nu eenmaal ongehoord, een houding die werd gestimuleerd door de overheid," zo haalt Krayenhoff zijn gram. Hij steekt achteraf ook enigszins de hand in eigen boezem: „Het bedrijfsleven was niet gewend aan overheidsbemoeienis en wist ook niet hoe het ermee om moest gaan. We hebben het onderschat, de psychologie was anders dan de logica. Nu terugkijkend blijkt weer: gelijk hebben is iets anders dan gelijk krijgen." Over het huidige Akzo Nobel is Krayenhoff goed te spreken. Met name complimenteert hij de dit jaar afgetreden bestuursvoorzit ter Loudon met de identiteits campagne die Akzo een meer aansprekend imago bezorgde en interessant maakte voor jong ta lent. „Dat heeft Akzo Nobel in het verleden wel eens uit het oog verloren, toen zij een personeels stop afkondigde." vervolg van voorpagina Hij is furieus over de rol van Van den Brande. En hij heeft toe stemming gekregen van zijn ju risten om met de Belgische pers de contracten met de Vlaamse overheid en haar participatie maatschappij publiekelijk door 'e excerceren, waarmee hij wil aantonen dat de Vlaamse rege ring en haar president contract breuk plegen. Tegen half vijf begint de tweede persconferentie van André De leye, de Belg in Nederlandse dienst die Van den Nieuwen huyzen op papier heeft opge volgd als president van het Be- gemann-concern. Deleye zit al leen achter de tafel, Van den Nieuwenhuyzen achterin tussen de journalisten en vakbondsbe stuurders. Deleye verwelkomt bem speciaal. „Ik ben heel tevre den dat ik hier zie de adviseur van de Raad van Bestuur, of hoe moet ik het zeggen. Dat is gezien de problemen een versterking." Deleye poogt een evenwicht te vinden tussen Vlaamse terug houdendheid en Nederlandse scherpte. Hij zegt dat het opmer kelijk is, ja welhaast merkwaar dig, dat de Vlaamse overheid eerst zegt 4,6 miljard frank in de Boelwerf te willen steken en dus impliciet te stellen dat de werf toekomst heeft, om vervolgens de reddingsoperatie af te wijzen. Dat is niet de stijl van Joep van den Nieuwenhuyzen. Die roept al voor de persconferentie: „Ik adviseer Begemann naar de rechter te stappen en eerst uit voering van het contract van vorig jaar te eisen." Terwijl De leye wikt en weegt, zegt Van den Nieuwenhuyzen dat bij het ge recht al naar een gaatje in de agenda wordt gezocht. Deleye komt later ook los. Hij schaamt zich openlijk voor zijn volksgenoten. Wat moet je nog als de Vlaamse minister-presi dent een contract, waar handte keningen van grote namen uit de Vlaamse gemeenschap onder staan, als een vodje papier ver scheurt, vraagt hij zich vertwij feld af. „Op zijn Hollands ge zegd: mijn klompen vallen uit als ik een minister-president hoor vragen aan Gimvindus om een .contract niet na te komen!" „Ik blijf vechten voor de Boel werf," zegt Joep van den Nieu wenhuyzen, terwijl hij met jour nalisten de contracten bestu deert. „Dit is een schande. De Boelwerf presteert fantastisch. Ik kan me terugtrekken zonder dat het geld kost. Maar ik ga mijn uitgangspunt dat hier een heel mooi bedrijf van te maken is, niet verraden." De nieuwe Uniwell-fabriek werd gisteren officieel geopend. foto cor viveen Van onze verslaggever Raamsdonksveer - „Uniwell is de eer ste golfkartonproducent in Nederland die het in 25 jaar aangedurfd heeft een hele nieuwe fabriek neer te zetten." Trots schetste verkoopleider J. Andriessen gisteren de ontwikkeling van Uniwell bij de officiële opening van de nieuwe fabriek in Raamsdonks veer. Vijftien jaar geleden ging Uniwell in Ne derland van start als agentschap van het Belgische moederbedrijf VPK Oudegem. „Om de service te verhogen, zijn we daar zes jaar later ook de verwerking van golfkarton tot dozen bij gaan doen," legt Andriessen uit. Rond 1990 bleek het bedrijf, dat in Gorin- chem gevestigd was, uit zijn jasje te groeien. Omdat de mogelijkheden in Go- rinchem beperkt waren en omdat Uniwell tegen een gunstige prijs grond kon kopen op industrieterrein Dombosch I bij Raamsdonksveer, besloot het bedrijf te verhuizen naar Noord-Brabant. Op Dombosch kocht Uniwell 4,5 hectare grond. „Daarvan gebruiken we nu de helft, dus we kunnen nog flink uitbreiden als dat nodig is," aldus Andriessen. Voorlopig kan Uniwell nog een hele tijd vooruit. In de nieuwe fabriek kan jaarlijks 60 miljoen m2 karton verwerkt worden. Als de capaciteit volledig benut wordt, heeft Uniwell een marktaandeel van 6 procent in Nederland. Dat hoopt het be drijf over enkele jaren te bereiken. Nu is dat aandeel nog maar 2 procent, oftwel een kleine 20 miljoen m2. „We zijn flink aan het buffelen om het aandeel op te schroe ven," zegt Andriessen vol vertrouwen. Uniwel denkt goed te kunnen concurreren met de 'grote jongens' als KNP BT en Crown van Gelder. „Wij kunnen heel flexi bel werken," zegt Andriessen, die de be drijfsfilosofie uit de doeken doet: „Wij plannen vanuit de expeditie-zijde. We gaan er dus niet vanuit - zoals de meeste andere bedrijven - dat we op de volle capaciteit moeten draaien, maar we kijken naar de vraag van de klanten. We kunnen dat doen omdat we heel snel kunnen produceren. Binnen enkele dagen kunnen we aan de vraag voldoen." De snelle produktie is vooral te danken aan de logistieke inrichting van de fabriek. De kartonnen platen die aan de ene kant van de fabriek geproduceerd worden, gaan via een computer-gestuurd systeem door naar de andere kant van fabriek, waar de dozen gemaakt worden. Andriessen: „Daar komt geen mensenhand meer aan te pas." Het computersysteem werd in september operationeel, terwijl de fabriek zelf al tien maanden draait. Werkten er In Gorinchem nog geen 40 mensen, inmiddels heeft Uni well zo'n 90 mensen in dienst. Andriessen verwacht dat daar nog 30 a 40 mensen bij komen in de loop van volgend jaar. Aan omzet denkt Uniwell dit jaar zo'n 20 miljoen gulden te draaien. Rotterdam (anp) - Als er niet snel wat gebeurt, is er tegen het jaar 2000 een tekort van vele tienduizenden geschool de werknemers in de techni sche sectoren. Als een eerste aanzet om dit rampscenario te voorkomen, wordt in januari volgend jaar een speciale commissie samenge steld, bestaande uit vertegen woordigers van het bedrijfsle ven, de onderwijswereld en het ministerie van Economische Za ken. Deze commissie moet met name stageplaatsen voor jonge mensen in het bedrijfsleven creë ren. Dit is gisteren besloten op een ronde-tafel-conferentie in de energiecentrale van de EZH op de Maasvlakte. Deze besloten bijeenkomst was georganiseerd door Techniek Nederland, een nieuw samenwerkingsverband van twaalf technische bedrijfs takken. Tot de 80 vertegenwoor digers van overheid, politiek, be drijfsleven en onderwijs die aan het gesprek deelnamen, behoor den ook de ministers Ritzen (On derwijs) en Wijers (Economische Zaken). In vooral de metaal- en elektro technische industrie, de installa tiebranche, de procesindustrie en de energiesector is er een daling van de instroom in het leerlingwezen van 30 tot 50 pro cent. Deze komt bovenop de ta nende belangstelling voor tech nische studies in het hoger on derwijs. Daarnaast zijn er min der jongeren dan voorheen in de leeftijdsgroep van 12 tot 18 jaar. Op dit moment wordt er door de in Techniek Nederland samen werkende bedrijven jaarlijks al 4,5 miljard gulden aan scholing uitgegeven. Voorzitter Kammin- ga van MKB-Nederland (mid den- en kleinbedrijf) pleitte voor belastingvoordelen voor bedrij ven, die zich inspannen voor het leerlingwezen. De combinatie van werken en leren is volgens hem zeer aantrekkelijk voor zo wel jonge mensen als voor de Kwartaalwinst Shell stijgt licht Den Haag - De nettowinst over het derde kwartaal van de Koninklijke/Shell-groep is licht gestegen met 1 procent tot 815 miljoen pond sterling (ƒ2,241 miljard), in vergelijking met 809 miljoen pond over het derde kwartaal van 1993. De winst per aandeel Koninklijke Olie daalde omgerekend echter met negen cent tot 2,63. De resultaten van de chemiesector waren met een nettowinst van 158 miljoen pond weer positief, tegenover een verlies van 168 miljoen pond in het derde kwartaal van vorig jaar. Dat komt volgens Shell doordat vorig jaar ingezette reorganisaties in de petrochemie nu resultaten opleveren, en de wereldmarkt aantrekt. De effectenbeurs reageerde teleurgesteld op de resul taten. Het aandeel daalde met 2,50. Akzo staakt samenwerking Rhone Poulenc Arnhem - Akzo Nobel en het Franse Rhóne Poulenc schorten hun plannen op voor samenwerking op het gebied van soda. Eerder dit jaar kondigden beide concerns aan hun sodabelangen in Europa onder te brengen in één joint venture. Het samenwer kingsverband zou goed zijn voor een produktie van ongeveer 1 miljoen ton soda, waarvan Akzo Nobel een derde voor zijn rekening zou nemen De twee partners zijn echter van de onderhandelingstafel opgestapt omdat ze het niet eens konden worden over de preciese omvang van de deelneming in de joint venture. Het is voor de buitenwacht niet duidelijk wie er meer dan de aanvan kelijk overeengekomen verdeling wilde. Winstexplosie bij Koninklijke Sphinx Maastricht - Keramiekproducent Koninklijke Sphinx Gustavs- berg heeft in de eerste helft van het op 1 april begonnen boekjaar een ware winstexplosie doorgemaakt. De nettowinst groeide met 77 procent van 7,4 miljoen naar 13,1 miljoen. De omzet steeg met 93,5 procent tot ƒ415 miljoen, zo heeft de maatschappij gisteren bekendgemaakt. De hogere winst is vooral veroorzaakt door toevoeging van de winst van de onlangs overgenomen Gustavsberg en doorwerking van afgeronde kostenbesparingsprogramma's. Het bedrijfsresul taat steeg met 83,3 procent naar ƒ31 miljoen. De winst per aandeel klom van 1,01 naar 1,48. Resultaat Lufthansa sterk verbeterd Frankfurt - Lufthansa AG, de moedermaatschappij van de gelijknamige Duitse luchtvaartmaatschappij, heeft in de eerste negen maanden van dit jaar een winst voor belastingen behaald van 325 miljoen mark 357 miljoen). Dat betekent een sterke verbetering ten opzichte van dezelfde periode van 1993, toen er een verlies uit de bus kwam van 76 miljoen mark. Al eerder dit jaar bleek duidelijk dat Lufthansa over heel 1994 winst zou maken. Het is de eerste winst sinds 1990. Het concern zei gisteren dat een hervatting van het dividend in het vat zit. De aandeelhouders kregen voor het laatst in 1989 een uitkering. Fraude textiel kost staat miljoenen Dordrecht - Voor de rechtbank in Dordrecht zijn donderdag straffen van drie en twee jaar geëist tegen de 41-jarige textielimporteur K.S. en zijn 48-jarige medewerker D.S. De twee moesten zich verantwoorden voor het ontduiken van invoerrechten bij de import van textiel en het vervalsen van facturen. De fiscus werd voor 2,3 miljoen gulden benadeeld. Officier van justitie Nieuwenhuizen eiste tegen hoofddader K.S. tevens een geldboete van 100.000 gulden. De fraude werd bedreven door textiel dat in werkelijkheid in Pakistan was gemaakt, op papier uit Bangladesh te laten komen. Dat is een ontwikkelingsland en daarom wordt er op importen geen invoerrechten geheven. Siemens Nixdorf blijft banen schrappen Frankfurt - Siemens Nixdorf Informationssysteme (SNI), de verlieslijdende computerdivisie van het Duitse elektronicacon cern Siemens, is het reorganiseren nog niet beu. Het afgelopen boekjaar 1993/'94 schrapte SNI 4000 arbeidsplaatsen. Daardoor telt de onderneming, die ook in Zoetermeer een vestiging heeft, momenteel nog 39.200 werknemers. Er lopen zeker nog zo'n 2000 arbeidsplaatsen gevaar. SNI-topman Schulmeyer maakte dit gisteren met enige schroom bekend op een persconferentie in Frankfurt. Siemens Nixdorf schrijft nog steeds rode cijfers, al loopt het verlies gestaag terug. Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - Het grote publiek in Frankrijk is niet echt warm gelopen voor de aandelen van Renault. Weliswaar zijn alle waardepapieren tijdens de inschrijftijd verkocht, maar het verwachte succes is uitgebleven. De banken in Frankrijk noteer den gisteren, de laatste dag dat via het loket aandelen konden worden gekocht, dat er maar anderhalf keer zoveel inschrij vingen waren als er aandelen beschikbaar waren. De zwoele stem van Patricia Kaas heeft dus niet de magneti sche werking gehad waarop di recteur Louis Schweitzer van Renault had gehoopt. Op de tele visie en radio zong de Franse Dietrich 'Aan wie anders dan u kan Renault zijn toekomst toe vertrouwen'. Ook de door beursanalisten als 'afbraakprijs' omschreven 55 per aandeel heeft niet de gehoopte uitwer king gehad. De gedeeltelijke pri vatisering is weliswaar geen flop, maar zeker ook geen over winning voor het door premier Balladur gewenste volkskapita- lisme. Voor ieder aangeboden aandeel is er dus anderhalf gevraagd. Dat is het laagste resultaat dat toe nu toe werd geboekt bij privatiseringsoperaties. Toen de bank Paribas in 1987 door de staat werd verkocht waren er 40 aanvragen voor ieder aangebo den aandeel. Ook voor de Ban- que Nationale de Paris, die in oktober 1993 werd geprivati seerd was meer animo: 5 aanvra gen voor ieder aandeel. Zelfs verzekeraar UAP, die in april dit jaar van de hand werd gedaan door de Franse staat scoorde beter dan Renault met 2,5 aan vragen voor ieder aangeboden waardepapier. De tegenvallende belangstelling voor Renault wordt onder meer toegeschreven aan de bepaald niet florissante situatie op de Parijse beurs. Sinds januari van dit jaar zijn de aandelen in de Franse hoofdstad gemiddeld met 17 procent gekelderd. Maar er zijn ook analisten die het geringe succes toeschrijven aan het half- slachtige karakter van de priva tisering: de staat verkoopt 28 procent van de aandelen, net genoeg om met 51 procent toch de baas te blijven. (ADVERTENTIE) bedrijven, die daarmee en soort visvijver van jong talent hebben. Iedereen was het er over eens dat de maatschappelijke ontwikke ling doorbroken moet worden dat kinderen vooral geïnteres seerd zijn in algemeen vormend onderwijs, in plaats van tech nisch onderwijs. Voorzitter P. .Tel van Techniek Nederland wees op het belang dat kinderen al op jonge leeftijd worden ge confronteerd met techniek. „Vroeger zagen kinderen bij de smid in de dorpstraat wat tech niek inhield, maar dezelfde werkzaamheden worden nu ver richt in bedrijven op industrie terreinen met een hoog hekwerk erom heen." m Wagenparkbeheer is voor ons een kwestie van vooruitdenken. Op ba sis van co-making. Samen met u bouwen we een dienstenpakket dat het best bij uw onderneming en wagenpark past. En waarbij u zelf de onderlinge taak- en risicoverde ling bepaalt. Interleasing is bank- en merkonafhankelijk en actief in 10 europese landen. Bel voor meer informatie: 040 - 42 50 58.

de Stem | 1994 | | pagina 5