Republikeinen willen 'normale' VS Ruzi Irak erkent officieel grenzen Koeweit Italiaanse ambtenarij frustreerde hulpverlening watersnoodramp De nieuwe president van Sri Lanka Wederzijdse angst bepaalt vredesrace in Midden-Oosten Portugees wint strijd om topfunctie WEU Joep: 6Ik bi Oud-topmar zijn gram o\ DE STEM BUITENLAND Conservatief programma moet ouderwetse deugden bij wet afdwingen Bonn verbiedt extreem-rechtse 'Wiking-Jugend' buitenland KORTI Vlaamse reg< BOUW EU ZUID Scheepswerf Moerdijk overgenomen VRIJDAG 11 NOVEMBER 1994 A4 DE STEM _J Vari onze correspondent Aart Heering Rome - Italië beleeft vandaag een dag van nationale rouw naar aan leiding van de watersnoodramp in Piemonte. In winkels en fabrieken wordt het werk een kwartier neergelegd, biosco pen schrappen de eerste voorstelling en in de theaters wordt een minuut stilte in acht genomen. Maar de nagedachtenis van de slacht offers wordt ontsierd door de weten schap dat de dood van velen van en materiële verliezen van miljarden gul dens voorkomen hadden kunnen wor den. Justitie heeft gisteravond aange kondigd dat een onderzoek wordt in gesteld naar mogelijke nalatigheid. De afgelopen dagen is in verhitte dis cussies tussen gewestelijke en landelij ke autoriteiten duidelijk geworden dat de omvang van de ramp beduidend geringer had kunnen zijn als het Itali aanse overheidsapparaat minder traag was opgetreden. Maar vooral in de eerste dagen werd elk doortastend optreden in de kiem gesmoord door ambtelijk formalisme en gebrek aan coördinatie. Al op donderdagmiddag 3 november uur meldde de afdeling weg- en water bouw van het gewest Piemonte, dat 'de uitzonderlijke weersgesteldheid kan noodzaken tot het uitroepen van de staat van alarm'. De waarschuwing was gericht aan de Protezione Civile (PC), een speciaal voor natuurrampen ingesteld korps onder leiding van staatssecretaris Om- bretta Fumagalli. Maar pas zondag kwamen de soldaten, de vrachtwagens, de helikopters en de bulldozers van de PC in actie, en toen viel er weinig of niets meer te redden of te waarschuwen. Tijdens de reconstructie bleek, dat op het eerste noodsignaal uit Piemonte in Rome geen enkele reactie volgde. Vrij dag werd daarom weer een waarschu wing gericht aan de PC, waarin net als in de vorige precies de gebieden wer den aangegeven die met overstroming ■werden bedreigd. Fumagalli, die tot nu toe vooral be kendheid verwierf door de snit van haar mantelpakjes en het peroxide blond van heur haar, reageerde dit maal wel. Laat in de avond werd een fax gestuurd naar prefecturen (de ambtelijke vertegenwoordigingen van het centraal gezag) in de bedreigde provincies. De prefecten werd verzocht om de bedreigde gemeenten in staat van alarm te brengen en aan de betref fende burgemeesters de leiding van de preventie- en reddingswerkzaamheden op te dragen. Een fax achtte Fumagalli ruim vol doende, omdat zij 'in de moderne tech niek gelooft', zoals zij gisteren nog in La Stampa verklaarde. Het probleem was evenwel, dat er op vrijdagavond niemand meer in de pre fecturen aanwezig was, zodat de waar schuwing weer onopgemerkt bleef. Zo liet de burgemeester van het zwaar getroffen Alessandria, Calvo, woedend een alarmerende fax zien van de pre fectuur van diezelfde stad, die het gemeentehuis had bereikt om 6.17 uur zondagmorgen, toen er uiteraard nie mand aanwezig was. Het gevolg was, dat de stad twee uur later volledig door het water werd verrast. Met het nodige tijdverlies arriveerde het benodigde materieel uit Rome. Niet zonder problemen trouwens, want ook de samenwerking tussen de coördina tie van de PC, die,onder het kabinet van de premier valt, en de uitvoerende tak die deel uitmaakt van de porte feuille van Binnenlandse Zaken, ver liep niet optimaal. Zodoende kwamen op verschillende plaatsen soldaten en brandweerlieden aan, terwijl hun trucks, boten en zelfs schoppen en pompen elders terechtkwamen. Minister van Binnenlandse Zaken Ma- roni heeft inmiddels toegegeven, dat er fouten zijn gemaakt. Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Nóg meer gevangenissen, geen sociale bijstand meer voor ongehuwde moeders, verplicht werken voor een uitkering, belastingverlaging voor het traditionele gezin, abortus nog moeilijker maken, meer geld voor defensie, politici verbieden langer dan een beperkt aantal jaren in het Congres te zitten. Dat zijn een paar van de pro grammapunten die de nieuwe Republikeinse meerderheidspar tij in Amerika zo snel mogelijk als wet wil doorvoeren. Republikeinse leiders als de nieuwe voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Newt Gingrich, en senator en tevens toekomstig presidentskandidaat Phil Gramm, maken er geen ge heim dat zij, zoals Gramm giste ren zei, 'activistische conserva tieven' willen zijn om uit te voeren wat in hun ogen de wil van de meerderheid van de Ame rikaanse burgers is. Afwijking Volgens Gingrich is de hele link se beweging die in de jaren zes tig is ontstaan 'een afwijking geweest van het ware Ameri kaanse karakter' en hebben de verkiezingen van deze week 'een definitief einde gemaakt aan die episode'. In interviews gisteren zei hij dat het woord 'normaal' nu 'niet meer politiek incorrect is' en dat de Republikeinen er via nieuwe wetgeving voor gaan zorgen dat de normale waarden van vóór de jaren zestig weer 's lands heer sende maatschappelijke criteria worden. Verdeeldheid Of veel van de Republikeinse programmapunten ooit wet wor den, is echter hoogst onzeker. Nu al tekent zich sterke verdeeld heid af binnen de Republikeinse Partij over de prioriteiten die ze in haar politieke agenda zal moeten aanbrengen. Fractievoorzitter in de Senaat en mogelijk toekomstig presidents- Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - In Duitsland is de extreem-rechtse 'Wiking- Jugend' met onmiddellij ke ingang verboden. In tien deelstaten doorzocht de politie kantoren en wo ningen van leden van deze organisatie. Daarbij is on der meer het vermogen in beslag genomen. De minis ter van Binnenlandse Zaken Kanther (CDU) noemde de 'Wiking-Jugend' een puur neo-nazistische organisatie die haat zaait en er op uit is om, desnoods met geweld, de democratie ten val te brengen. De nu verboden partij pro pageerde openlijk dat alle joden in Europa weer zicht baar een gele ster zouden moeten dragen zodat ze voor niet-joden duidelijk en op afstand al te herkennen zouden zijn. Dat de Duitse Viking-jeugd verboden is, verbaast nie mand; wèl dat het nü pas gebeurt, terwijl de autori teiten al sinds jaar en dag precies weten hoe uiterst giftig-rechts de organisatie was. De groep werd in 1952 in Wilhelmshaven opgericht. Zij telt ongeveer 400 leden die - in tegenstelling tot de naam van hun club - vrijwel allemaal volwassen zijn. De 'Wiking-Jugend' gold in de Bondsrepubliek als een soort leerschool voor ex- treem-rechtse jong-volwas- senen die na hun 'opleiding' naar andere neo-nazistische groeperingen overstapten, vaak in leidinggevende functies. kandidaat, Bob Dole, is bijvoor beeld een veel gematigder man dan Gramm en Gingrich. Dole wil de meest 'rechtse' agenda punten uitstellen en ze, in com promissen met de Democraten, afzwakken. Dole ziet het gevaar in dat de Republikeinse plannen om be lastingen te verlagen en defen sie-uitgaven te verhogen op nieuw tot 'Reaganomische' be grotingstekorten leidt, en dat het beoogde verbod op begrotingste korten de eigen voornemens in de weg staat. Niet machteloos Bovendien zijn de Democraten dan wel in de minderheid ge raakt, maar daarmee nog lang niet machteloos. Ze kunnen dankzij allerlei procedure-bepa lingen de wil van de meerder heid eindeloos blokkeren. En daarnaast heeft president Clin ton ook nog veto-macht over alle wetsontwerpen die ter onderte kening op zijn bureau komen. De vraag is echter of Clinton en zijn Democratische vrienden in Huis en Senaat veel obstructie zullen durven plegen tegen de Republikeinen. Als het waar is dat de Amerikaanse burgers in overgrote meerderheid weer in een oerconservatief land willen leven, dan zouden de Democra ten bij de volgende presidents- en Congresverkiezingen over een luttele twee jaar nog een extra harde klap mogen verwachten indien ze nu de Republikeinse agenda verhinderen wet te wor den. Tactiek Inmiddels wordt in het Demo cratische kamp druk gesproken over de beste tactiek voor presi dent Clinton. Is het 't meest verstandig om naar rechts op te schuiven om samen met de Republikeinen de conservatieve wind in de rug te krijgen, of juist blijven vechten voor het progressievere Demo cratische programma om zo de kiezers over twee jaar een alter natief voor het Republikeinse beleid te kunnen voorleggen. Aanhangers van Chandrika Kumaratunga tonen haar foto tijdens een feestelijke processie. Kumaratunga heeft woensdag de presidentsverkiezingen op Sri Lanka met overweldigende meerderheid gewonnen. Ze is de eerste vrouw die deze functie zal bekleden. Vandaag wordt ze geïnstalleerd. Kumaratunga noemde haar verkiezing een duidelijk mandaat om het vredesproces van haar regering voort te zetten. Hiermee moet een einde komen aan het conflict met separatistische Tamils, dat het land al tien jaar land verscheurt. Bagdad (rtr/afp/dpa) - Irak heeft giste ren formeel besloten de grenzen van Koeweit, zoals die door de VN zijn vastgelegd, te erkennen. Met het besluit van de Revolutionaire Com- mandoraad (het hoogste bestuurslichaam), waarvan Saddam Hussayn voorzitter is, maakte Bagdad een einde aan zijn claim op het oliestaatje. Erkenning van Koeweit is een van de be langrijkste voorwaarden van de Verenigde Naties om een einde te maken aan het internationale embargo tegen Bagdad. Als het gevolg van de blokkade is de economi sche situatie in Irak nijpend. De Verenigde Staten hebben echter terug houdend gereageerd op het besluit. Bagdad moet ook de andere resoluties van de VN uitvoeren, voordat de sancties worden opge heven, zei de woordvoerster van het Witte Huis. „Als die erkenning met woorden en daden een feit is, dan is dat een positieve zaak. Maar er zijn nog andere voorwaarden in VN-resoluties waaraan Irak moet voldoen voordat we kunnen praten over het opheffen van de sancties." Zo eisen de VS dat Bagdad ook de rechten respecteert van de shi'itische bevolking in het zuiden en de Koerden in het noorden. Ook moet Irak duidelijkheid verschaffen over krijgsgevangenen die nog worden ver mist en meewerken aan de VN-controle op Iraakse militaire installaties. Ook Londen, Washingtons belangrijkste bondgenoot, zei niet te verwachten dat de sancties snel worden opgeheven. Wel zei de Britse regering dat de erkenning een stap in de goede richting is. De VS en Groot-Brittannië hebben allebei een permanente zetel in de Veiligheidsrdaad. - Twee anderen leden van de raad, Frankrijk en vooral Rusland, hebben zich voorstander getoond van verlichting van het embargo. Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken verwelkomde de Iraakse stap, maar zei dat het nog te vroeg was om de sancties tegen Irak te versoepelen. De Veiligheidsraad neemt mogelijk de ko mende dagen hierover een besluit, menen diplomaten in New York. Van onze correspondente Willy Werkman Tel Aviv - De Israëlische pre mier Rabin en de Jordaanse koning Hussein hebben giste ren weer een stukje vrede gemaakt. Ze hebben samen de Sjeik-Hoes- seinibrug over de rivier de Jor- daan geopend, die vanaf nu de noordelijke grensovergang is tussen Israël en Jordanië. Er waren weer witte plastic stoeltjes, net als twee weken ge leden tijdens de ondertekening van het vredesverdrag in de Ara- va-woestijn. En net als toen zon gen de nationale vlaggen en de duiven weer ontroerend het lied van de vrede. De Israëli's en de Palestijnen zijn weer bezig met een stukje verzoening. Ze gaan al met in gang van aanstaande maandag, een begin maken met de machts overdracht over de gehele weste lijke Jordaanoever: Niet alleen in de Gaza-strook en Jericho ook in het nu nog door Israël bezette deel van het Pales tijnse gebied. Arafat en zijn mensen krijgen het daar voor het zeggen over zaken als toerisme, welzijnszorg, gezondheid en de belastingdienst. Weer handr- drukken voor de camera's dus en prachtige verklaringen. Maar dit is de oppervlakte. Vlak daaronder borrelen de trauma's van het Midden Oosten. De ang sten en onzekerheden. En vooral het wantrouwen en de pijn. En net als bij patiënten in het zie kenhuis, die steun zoeken bij elkaar, storten de partners in het Midden-Oostendrama zich in el- kaars armen. De Israëli's en de Jordaniërs, die samen bang zijn voor de Pales tijnen. De Palestijnen en de Is raëli's die doodsbenauwd zijn voor de terreur van het islamiti sche fundamentalisme. En de Is raëli's en de Palestijnen en de Jordaniërs samen die weer be ducht zijn voor de Syriërs. Allemaal de leefregel van het Midden Oosten volgend die zegt: 'de vijand van mijn vijand is mijn vriend', zoeken ze in de vredesakkoorden met elkaar de antwoorden. Een dans van de wanhopigen. Een paar dagen geleden nog gaf Nabil Shaath, een van de naaste medewerkers van PLO-leider Arafat in een uitzonderlijk open hartig interview toe, hoe bezorgd hij was over het Palestijnse zelf bestuur. Diezelfde Shaath, die in de afgelopen maanden zo opti mistisch de geboorte van de toe komstige Palestijnse staat ver woordde, zag het helemaal niet meer zitten. Geldgebrek, een groeiende binnenlandse opposi tie. Een leider die zich - verzon ken in zijn depressie - zelfs nau welijks meer buiten vertoont. Premier Rabin (l) en koning Hussein vieren samen het feest van de hoop. foto ap „Als het zo doorgaat kunnen we het hele vredesproces wel verge ten," zei Shaath. En als er niet snel iets gebeurt, hadden de raadgevers van Rabin voorspeld, is het hele verzoeningsproces met de Palestijnen in gevaar. Rabin reisde naar de Erez-grens- overgang tussen Israël en de Ga za-strook. Hij legde zijn gevoel van bijna-walging voor de Pales tijnse leider voor even opzij. Hij tekende ter plekke de afspraken over een spoedige bestuursover- dracht. Hij schreef een cheque uit van zo'n 12 miljoen Israëli sche shekels voor het Palestijnse bestuur, liet medicijnen sturen voor de pas ontdekte cholera- patiënten in de Gazastrook en liet weten dat hij zijn leger al binnen enkele maanden uit de Palestijnse bevolkingascentra zal terugtrekken. Niet omdat hij nu overloopt van de vredesgevoelens voor de Pa lestijnen. En niet omdat hij de Israëli's en de Palestijnen nu gezellig bij elkaar op de koffie gaan. Alleen, omdat Arafat zijn regime in gevaar ziet. En omdat Rabin weet, dat zonder Arafat, de Harnas tegenover hem staat. En wat met de Jordaanse ko ning? Met die bijna verliefde glimlach op zijn gezicht, waar mee hij Israëls premier Rabin de hand schudde gisteren? Op de kaarten die in Jordanië te koop zijn, verschijnt nog steeds niet de staat Israël. Maar de koning heeft zijn vredesstap naar dat zelfde Israël gezet, omdat hij benauwd was voor de Palestijnse meerderheid van zijn bevolking. Omdat hij zich zorgen maakt over de, ook in zijn land groeien de aanhang voor het islamitisch fundamentalisme. Omdat hij be ducht is voor de niet altijd te voorspellen daden van zijn noor delijke buurland Syrië. Maar ook Syrië praat over vrede met de Israëli's. Niet omdat pre sident Assad nu zo uitkijkt naar een wandeling door de Tel Aviv- se Dizengoffstraat. Of een gezel lige keuvel met 'collega' Rabin. Wel, omdat hij de zeer slechte economische situatie van zijn land kent. Syrië's internationale isolatie. En de - ook daar - steeds sterker wordende roep om de hulp van Allah. Een einde aan de staat van oorlog, het herstel van de Syrische soevereiniteit over de Golan Hoogvlakte is voor hem een essentiële opening naar betere tijden. Net zo essen tieel het is voor Israël, om de angst voor de Syrische raketten te kunnen wegschrijven. En zo spelen de hoofdrolspelers van het drama in het Midden- Oosten nu het spel van de vrede. Met vlaggen en duiven, met bloemen en met door te knippen linten. Het feest van de hoop. Ze moeten wel. Omdat er niet zoveel meer is dan dat. Boegdeur Estonia wordt geborgen Stockholm - Zweden en Finland hebben gisteren afgesproken dat ze gaan proberen de boegdeur te bergen van de veerboot Estonia. Ongeveer 900 opvarenden verdronken toen het schip in september dicht bij de Finse kust zonk. De boegdeur, die mogelijk is losgeraakt tijdens een storm in de vroege uren van 28 september, ligt op de bodem van de Oostzee op ongeveer éën zeemijl van het wrak van de 15.500 ton metende veerboot. Onderwatercamera's hebben al heldere beelden gemaakt van de vernielde restanten van de hydraulische deursluitingen van de veerboot. Technische specialisten hopen dat ze door inspectie van de boegdeur veel meer te weten zullen komen over het niet functioneren ervan. SP wil blijven regeren in Antwerpen Antwerpem - De Belgische Socialistische Partij (SP) wil onder geen beding de burgemeesterszetel van Antwerpen afstaan. De socialisten, de partij van de huidige burgemeester Bob Cools staan onder grote druk door de spectaculaire winst van de extreemrechtse partij Vlaams Blok tijdens de recente gemeente raadsverkiezingen. Vlaams Blok werd toen met bijna 30 procent van de stemmen de grootste partij van Antwerpen. De socialis ten proberen nu met het argument dat ze 'de grootste partij' van België zijn, de burgemeesterszetel te handhaven. Als eerste kandidaat schuift de partij opnieuw Bob Cools naar voren, een man die in Antwerpen zeer omstreden is vanwege zijn 'regen teske bestuur'. Achter de coulissen heeft de SP overigens al een vervanger van Cools gereed staan: de huidige Vlaamse minister Leona Detiege. Unita-leider tekent vredesakkoord niet Lissabon - De leider van de verzetsbeweging Unita, Jonas Savimbi, gaat 15 november niet naar Lusaka om een vredesak koord met de regering van Angola te tekenen. De bijeenkomst van de militaire leiders van beide partijen die gisteren in de Zambiaanse hoofdstad zou worden gehouden, is niet doorge gaan. Reden van de afzeggingen is het offensief van de regeringstroepen tegen het Unita-bolwerk Huambo. Nederlaag socialisten in Bondsdag Berlijn - Op de eerste zittingsdag van de nieuwe Duitse Bondsdag heeft de SPD de eerste nederlaag moeten slikken. Het voorstel van de socialisten om het aantal vice-presidenten van de Bondsdag tot vijf te verhogen, werd afgewezen. Op voorstel van Bündnis 90/Grünen levert elk van de vier fracties één vice-voorzitter. De SPD had er tot nu toe twee, en bekritiseerde de gang van zaken als een breuk met de parlementaire traditie. Volgens diezelfde traditie werd de eerste zitting geopend door de oudste afgevaardigde, in dit geval de Oostduitse schrijver Stefan Heym (81). Hij is via een vrije lijst van de PDS - waar hij overigens geen lid van is - in de Bondsdag gekomen. Heym werd de avond tevoren nog beschuldigd van activiteiten voor de Stasi, de voormalige geheime dienst van de DDR. Hij hield een opvallend gematigde rede. Als bondsdagpresidente werd Rita Süssmuth (CDU) herkozen. 'Dresdner Bank sluisde miljarden weg' Bonn - Dresdner Bank, de op één na grootste bank in Duitsland, heeft de afgelopen zes jaar ten minste 3,5 miljard mark (bijna 4 miljard) langs illegale weg overgemaakt naar haar dochteron derneming in Luxemburg, meldde de Duitse tv-zender ARD gisteren in de nieuwsrubriek Panorama. De transacties liepen via het regionale kantoor van Dresdner Bank in Düsseldorf en zorgden ervoor dat 1200 belangrijke cliënten van de bank belasting over rente-inkomsten konden ontlopen. De Duitse justitie heeft bijna een jaar onderzoek gedaan en ontdekte daarbij 'een vrijwel perfect systeem voor het overbrengen van zwart geld naar Luxemburg', aldus Panorama. Nederland voor politiemacht Ruanda Den Haag - Nederland is bereid deel te nemen aan een eventuele VN-politiemacht die de orde moet herstellen in de vluchtelin genkampen langs de Zaïrees-Ruandese grens. Minister van Buitenlandse Zaken Van Mierlo zei gisteren in de Tweede Kamer dat de regering op dit moment niet van plan is militairen of marechaussees naar Goma te sturen. Den Haag is wel genegen op termijn een rol te spelen in een internationale politie-eenheid. Uitgeweken Hutu-milities bepalen meer en meer de gang van zaken in de kampen, hinderen de werkzaamheden van hulporga nisaties en belemmeren de terugkeer van vluchtelingen naar Ruanda. De hulporganisatie Artsen zonder Grenzen herhaalde gisteren haar dreigement uit de kampen te vertrekken als de komst van een VN-politiemacht te lang op zich laat wachten. VN-chef Boutros Ghali heeft al eerder aangedrongen op het sturen van zo'n politiemacht. Senaat keurt directie Italiaanse omroep af Rome - De Italiaanse Senaat heeft gisteren in een resolutie het beleid van het nieuwe bestuur van de publieke radio en tv-omroep (RAI) afgekraakt. De Senaat sprak een negatief oordeel uit over alle maatregelen van de nieuwe administra- tieraad van de RAI, die door premier Berlusconi is aangesteld. De motie, die door de oppositie was ingediend, kreeg een meerderheid. Aangezien de drie regeringspartijen de meerder heid in de Senaat hebben, betekent dit dat enkele senatoren zich tegen hun eigen regering keerden. De oppositie ziet in Berlusco ni's benoemingen bij de RAI een 'staatsgreep' van diens partij Forza Italia en haar coalitiepartner, de neofascistische Nationa le Alliantie Zij leverden de meeste raadsleden en directeurs en de hoofdredacteurs van de journaals. De derde regeringspartij, de federalistische Lega Nord, viel buiten de boot en voelt zich tekortgedaan. Brussel - De portugees José Pi- res Cutileiro volgt de Nederlan der Van Eekelen op als secreta ris-generaal van de Westeurope- se Unie. Met de benoeming van Cutileiro is een eind gekomen aan een periode van vijf maanden, waar in de negen bij de WEU aange sloten landen het niet eens kon den worden over de opvolging van Van Eekelen. Geheel tegen de verwachting in ontstond ook rond de topbaan van de WEU (rond 300.000 gul- (ADVERTENTIE) VAKBEURS VOOR DE TOTALE BOUWWERELD 8,9, I 0 en II november 1994 Beursgebouw Eindhoven 1 OPENINGSTIJDEN 8 en 11 november 9 en 10 november 11.00 - 18.00 uur 14.00 - 22.00 uur iillli.il lllill IIIIIIIC Van onze verslaggever Temse - Grootaandeelhoude van Bestuur' Joep van d( Vlaamse minister-president slaande ruzie gekregen over Terwijl Vlaanderen en Bege mann elkaar de Zwarte Piet toe spelen, dreigt het lot van de werf en haar elfhonderd werknemers maandag te worden bezegeld met een faillissement. De ruzie kwam tot uitbarsting op een uiterst woelige dag in Brussel en Temse. Minister-pre sident Van den Brande sugge reerde tijdens een persconferen tie, waarbij hij een reddings- voorstel afwees, dat Begemann zich van louche financiële truc- L jes bedient om een straks met Vlaams geld geheel gemoderni seerde werf in handen te krijgen. Van den Nieuwenhuyzen wil dat Begemann de Vlaamse regering wegens contractbreuk voor de .rechter daagt. Van den Nieu- wenhuyzend is ziedend over de afwijzing en zegt dat het red dingsplan van vorig jaar in alle 'problemen voorzag. „Als de Vlaamse regering zich aan con- tracten houdt, is de toekomst van de werf gewaarborgd." De Nederlandse Begemann Groep is 51-procents aandeel- Van onze redactie economie Breda - Tegenwerking van de d zeventig miljarden guldens vei] den mensen hun baan gekost. Dat zegt de voormalige directie voorzitter en latere president commissaris G. Baron Krayen- hoff in een terugblik op de toen malige vezelcrisis en de aanvan kelijk vergeefse pogingen om de Enka-fabriek in Breda te sluiten. Van onze verslaggever Moerdijk - Scheepswerf Moerdijk aan de Roodevaart heeft een nieuwe eigenaar. Zevenbergenaar H. Ooyen heeft het failliete bedrijf overgenomen en omgedoopt in Scheepsreparatiewerf Moerdijk. Ooyen was een van de vijf werk nemers die deze zomer hun baan verloren toen eigenaar Kieboom de werf niet langer draaiende kon houden door een combinatie van teruglopende orders en hoge kosten. De nieuwe eigenaar denkt dat het bedrijf genoeg levensvat baarheid heeft en is sinds enkele weken druk aan de slag. Nu runt Ooyen het bedrijf nog in zijn eentje, maar in december hoopt hij een eerste werknemer in dienst te nemen. Het bedrijf houdt zich vooral bezig met reparatie. „Maar we pakken alle werk aan," zegt Ooyen, die inmiddels de eerste klanten binnen heeft. Ooyen zet met het bedrijf een oude traditie voort. De werf werd anderhalve eeuw geleden opgericht door scheepsbouwer Paans. Telefoon: 040 - 422417 den per jaar) een stoelendans, net zoals eerder rond het voor zitterschap van de Europese Commissie en de hoogste baan van de Navo. Er waren behalve de Portugese nog een Spaanse en een Italiaanse kandidaat in de race. Probleem was dat er geen vast gestelde procedure is voor de benoeming, omdat zich in het verleden nooit meerdere kandi daten meldden. In 1989 heeft Nederland geen moeite hoeven doen om Van Eekelen benoemd te krijgen. De ambitie van verscheidene lid staten om een landgenoot de belangrijkste post van de WEU te laten bezetten, is het gevolg van een opwaardering van de WEU, die, opgericht in 1949, sinds de Europese Top van Maastricht op 9 en 10 december 1991 'moet worden ontwikkeld als de defensiecomponent van de Europese Unie en als middel ter versterking van de Europese pij ler in de Navo'. VERVOLG VAN VOORPAGINA Hij is furieus over de rol van Van den Brande. En hij heeft toe stemming gekregen van zijn ju risten om met de Belgische pers de contracten met de Vlaamse overheid en haar participatie maatschappij publiekelijk door te excerceren, waarmee hij wil aantonen dat de Vlaamse rege ring en haar president contract breuk plegen. Tegen half vijf begint de tweede persconferentie van André De leye, de Belg in Nederlandse dienst die Van den Nieuwen huyzen op papier heeft opge volgd als president van het Be- gemann-concern. Deleye zit al leen achter de tafel, Van den Nieuwenhuyzen achterin tussen de journalisten en vakbondsbe stuurders. Deleye verwelkomt hem speciaal. „Ik ben heel tevre den dat ik hier zie de adviseur van de Raad van Bestuur, of hot moet ik het zeggen. Dat is gezier de problemen een versterking." Deleye poogt een evenwicht te vinden tussen Vlaamse terug houdendheid en Nederlandse scherpte. Hij zegt dat het opmer kelijk is, ja welhaast merkwaar dig, dat de Vlaamse overheie eerst zegt 4,6 miljard frank in de Boelwerf te willen steken en du impliciet te stellen dat de wer toekomst heeft, om vervolgen:

de Stem | 1994 | | pagina 4