14.1 mis' 'Hilversum verliest tv-zender' Van der Valk wil Nederlander uit Saudische cel vrijkopen Dijkstal wil besluit Borssele uitstellen eTelFd Asiel-opvang kost 500 miljoen extra ^Bedrijven negeren minderheden nog steeds' Moeder uit Eper zaak zit in een kindertehuis Politici: Als na Veronica ook de Tros op commerciële toer gaat Verdiende rust uDoorbraak homeopathie is nog ver weg DB STEM BINNENLAND A3 egen Kamer accepteert Franse kritiek op drugbeleid niet DE STEM COMMENTAAR ©VAN DORST Wf" BINNENLAND KORT NOVEMBER 1994 ngelukken met dodej) optelsom van de afgl 75 doden en 1100 eggebruiker leest en Altijd haast en tijd oet, namens Veilig ver (VVN) al tien jaar lan, "s-Vlaamse wegen, elijk leed hier is on VRIJDAG 11 NOVEMBER 1994 ring aan de verkeersslachtoj Zeeuws-Vlaanderen gevallet FOTO CAMILE SCHELSTRAET 2e regio is onvoorstelbaar. II a af en toe met tranen in mijl en." staat inmiddels een decen- um langs de Zeeuws-Vlaarasi egen. Om, zoals ze kortheids^ lve aangeeft, de verkeersvei- gheid te bevorderen. „Verkeei een samenspel, waarbij mei .kening moet houden met el- aar en eikaars beperkingei "aar geen enkele weggebruike eeft een vrijbrief, iedereei eeft zich aan spelregels te hou- en." "aar uit de praktijk weet ze hot oeilijk dat is. „Mensen lezen ir e krant over doden en gewon en en halen de schouders op. ort geleden rij ik na afloop van n autogordelcampagne naar uis. En dan zie ik een auto jden. Moeder op de voorstoel in e gordel, met een kind los op ihoot. En een tweede kind los ssen de beide voorstoelen. Je "oet er niet aan denken wat er an bij een botsing gebeurt. Ik ou het wel van de daken willen hreeuwen, maar mensen luis- ren zo moeilijk." ntertijd ten onrechte uitge- erd. „Daardoor kwam Onder- js - dat zich als vragende rtij in een dwangpositie be- jnd - blijvend in het nadeel, i dat hebben de vervoermaat- happijen bekwaam uitgebuit, teindelijk draagt de OV-jaar- art nu bij tot verlichting van financiële lasten van Verkeer Waterstaat." n de kosten nog enigszins in hand te houden, besloot On- rwijs tot een splitsing van de V-kaart in een week- en een rekendkaart. larvoor betaalt het ministerie 5 miljoen gulden per jaar. larbij was het uitgangspunt thuiswonende studenten ïm vijftig procent) zouden ezen voor de duurdere week- art, maar nu blijkt dat per- ntage uit te komen op ruim procent: een tegenvaller van :fst 150 miljoen gulden. 't Veld zou het desondanks onde' vinden als de OV-kaart rdwijnt. Want: „De kaart eft ook allerlei onvoorziene, aar aardige effecten gehad, tet heeft de veiligheid in trei- en vergroot en het is een ver- jjking van het onderwijsaan- od. Want de kaart geeft de 'iOgelijkheid een student in an- ïre steden onderwijs te lat?n )lgen zonder extra reiskosten, ovendien geeft het studenten mogelijkheid zich cultureel ontplooien. Maar ik geef toe, 2 kosten zijn natuurlijk wel hoog geworden." it Door Jan Maarten Frequin Nuland - G. van der Valk is bereid 80.000 gulden te beta len om de Nederlandse za kenman J, Vol vrij te krijgen. De 59-jarige Rotterdammer zit al 4,5 jaar vast in de gevangenis van Jeddah in Saudi-Arabië, omdat hij tachtig mille schuld zou heb ben bij een Saudische oud collega. Zijn ex-werkgever, een keuken verkoper uit Bergen op Zoom, voert al geruime tijd actie om Vol vrij te krijgen. Gerrit van der Valk zegt zich zo aangegre pen te voelen door het trieste verhaal van de Rotterdammer dat hij bereid is geld op tafel te leggen om hem vrij te krijgen. „Als iemand zo lang onschuldig in de gevangenis zit, pakt mij dat. Ik werd er stil van dat niemand in Nederland bereid is de helpende hand toe te ste ken," aldus Van der Valk, die begin dit jaar zelf een tijdje in het Scheveningse huis van be waring heeft doorgebracht in verband met het Fiod-onder- zoek naar mogelijke belasting fraude door zijn Toekan-con cern. De vroegere baas van Vol, de zakenman J. Borst uit Bergen op Zoom zegt zeer vereerd te zijn met het aanbod, „Ik heb verscheidene reacties uit het land gehad. Ik sta met meer alleen in de strijd om Vol vrij te krijgen. Maar het is de vraag of het allemaal nog nodig is, want inmiddels heeft Vol na de eerste rechtszaak, nu ook zijn zaak in hoger beroep gewonnen. Als het islamitische oppergezag het laatste vonnis bekrachtigt, komt Vol uit de gevangenis van Jeddah." Borst zegt zich te heb ben geërgerd aan een geringe inzet van het ministerie van Buitenlandse Zaken in de zaak Vol. Vol handelde in Saudi-Arabië samen met een partner in keu kens. Hij verkocht zijn deel des tijds aan de Saudi, maar die kreeg spijt van de koop en zei tegenover de justitie dat hij tachtig mille van de Rotterdam mer tegoed had en liet hem gijzelen. Door Carla Joosten Den Haag - Er verdwijnt vrijwel zeker één Hilversumse televisiezender als na Veronica ook de Tros het publieke omroepbestel verlaat. De resterende Hilversumse omroe pen moeten het dan met twee netten doen. De regeringspartijen PvdA en VVD vrezen kwaliteitsverlies van de Hilversumse zenders als de resterende zeven omroepen drie netten moeten vullen. „Als er één omroep uit het publieke bestel treedt, heb ik niet de nei ging om een discussie te begin nen over vermindering van het aantal zenders. Maar als er twee uittreden wel," zegt PvdA- woordvoerster Van Nieuwenho- ven. WD-Kamerlid Dees wil op den duur zelfs maar één net overhou den dat grotendeels wordt gefi- Den Haag - De Tweede Kamer wil dat de Franse regering in het openbaar duidelijk maakt wat zij vindt van het Nederlandse drugbeleid. De Kamer heeft gis teren geen genoegen genomen met de uitkomst van het diplo matieke overleg tussen Neder land en Frankrijk over de kriti sche uitlatingen van de Franse minister Pasqua over het te 'to lerante' Nederlandse drugbeleid. Volgens staatsecretaris Patijn (Buitenlandse Zaken) heeft de Franse regering via diplomatieke kanalen afstand genomen van het dreigement van Pasqua dat Frankrijk de eigen grenscontro les zal handhaven als Nederland geen strenger drugsbeleid gaat voeren. Het PvdA-Kamerlid Van Traa vindt dat echter niet vol doende. Hij vindt dat de Franse regering zich publiekelijk moet distantiëren van de uitlatingen van haar minister van Binnen landse Zaken. Ook D66 wil opheldering. „Het is moeilijk te accepteren dat Pasqua via een zijlijntje het drugsbeleid onder vuur neemt, terwijl de Franse regering on dertussen zegt dat er niets aan de hand is," aldus het D66-Ka- merlid De Graaf. Het dreigement van Pasqua kwam gisteren ter sprake bij de bespreking van het Akkoord van Schengen. In dit akkoord hebben de Beneluxlanden, Duitsland, Frankrijk, Spanje, Griekenland, Portugal en Italië afspraken ge maakt over de opheffing van de douanecontroles aan de binnen grenzen. nancierd uit kijk- en luistergel den. Van hem mag het kijkgeld omlaag als twee omroepen het Hilversumse bestel verlaten, maar daarin staat Dees voorlo pig alleen. De Tweede Kamer debatteert volgende week dinsdag over de veranderingen die in Hilversum op til staan. Veronica wil samen met producent Endemol com mercieel gaan. De Hilversumse omroepen willen met Endemol een contract sluiten over de leve rantie van programma's. De Tweede Kamer gaat weliswaar akkoord met deze afspraken, maar eist van staatssecretaris Nuis (Cultuur) meer zekerheid over de zuiverheid van het pu blieke bestel. Zowel Van Nieu- wenhoven als Dees vindt dat de Hilversumse deal de waterschei ding tussen publieke en commer ciële omroep doorbreekt. In het regeerakkoord van PvdA, WD en D66 staat dat over de toekomst van de publieke om roep 'deze kabinetsperiode' een debat moet worden gevoerd, maar Dees wil dat die discussie onmiddellijk begint. Hij vindt dat Nuis in zijn jongste brief aan de Kamer te weinig visie toont. CDA-Kamerlid Beinema is mil der en hecht bovendien aan het voortbestaan van drie publieke zenders. „Met drie netten houdt Hilversum een betere concurren tiepositie ten opzichte van de commerciële concurrentie. Met drie netten kun je een mooier programma-aanbod maken. Bo vendien leveren twee netten te weinig reclamegeld op, waar door de positie van Hilversum nog meer verzwakt," aldus Bei nema. Het creëren van meer werk voor minder heden valt nog steeds tegen. Dat zei minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid gisteren bij de afsluiting van het FNV-project Kleurrijk personeels beleid. Het aantal bedrijven dat daadwer kelijk werk maakt van de instroom van allochtonen blijft sterk achter bij de ver wachting. In 1990, het jaar waarin werkgevers en werknemers 60.000 banen voor etnische minderheden te realiseren, was 26 procent van hen werkloos. Vorig jaar was dat percentage nog steeds 26 procent. Ar beidsbureaus bereiken voor minderheden voornamelijk tijdelijke plaatsingen. De minister verwacht van de ondernemings raden dat zij het probleem bij de kop pakken. In het FNV-project werd geprobeerd in vier bedrijven de deelname van allochto nen te vergroten. Volgens de FNV is gebleken dat er meer nodig is dan getals afspraken maken in cao's: bedrijfsdirecties en kader moeten worden getraind, zich open te stellen voor minderheden. Het project werd gisteren symbolisch afgeslo ten met 'klokken' (zie foto) op de prikklok. FOTO ANP (ADVERTENTIE) Van onze Haagse redactie Den Haag - Vice-premier Dijkstal (WD, Binnenlandse Zaken) wil dat de Tweede Kamer wacht met een uit spraak over al dan niet mo derniseren van de kerncen trale in Borssele. NA GEDANE arbeid is het goed rusten, maar als het aan VNO-voorzitter Rinnooy Kan ligt, kan die rust best wat korter. De aow-leeftijd mag van hem omhoog. Rinnooy Kan heeft gelijk, als hij er nogmaals op wijst dat er serieus nagedacht moet worden over de kosten van de aow. Zeker als na 2010 de na-oorlogse geboortegolf van een welver diende rust wil genieten en er nog slechts een betrekkelijk kleine groep over is om de premies op te brengen. De jonge Drees heeft in zijn ministerstijd al gewezen op het naderend probleem. In de jaren daarna is het thema met enige regelmaat opnieuw aan de orde gesteld. Zonder resultaat. Dat Rinnooy Kan nu de knuppel in het hoenderhok gooit, is uitstekend. Zijn suggestie staat echter enigszins buiten de werkelijkheid. De werkgeversvoorzitter haakt in op voorstellen over flexibel pensioen. Die zijn niet opgekomen vanwege een mogelijke onbetaalbaarheid van de aow, maar van de vut. De tendens om steeds vroeger met werken te stoppen, moet om zuiver financiële redenen gekeerd worden. Daarover bestaat geen misverstand. Een flexibel pensioen, eventueel mogelijk gemaakt door indivi dueel of groepsgewijs bijverzekeren, is daarvoor een der oplos singen. De vut is echter indertijd niet zo maar ingevoerd en omhelsd. In eerste instantie was het bedoeld als een werkgelegenheidsmaat- regel voor jongeren, in feite werd het een door ieder geaccep teerde methode om op een nette manier van oudere, dure en minder produktieve arbeidskrachten af te komen. Dit laatste schijnt Rinnooy Kan te vergeten. De oudere werkne mer mag door organisaties als het VNO nu wel omarmd worden, in individuele bedrijven overheerst nog steeds de opvatting dat de 55-plusser te weinig waar voor zijn geld levert. Als de werknemer, die niet in staat is zichzelf voldoende bij te verzeke ren, langer door moet gaan, wat verwacht de baas dan van hem? En er is ook een moreel aspect. De gemiddelde werknemer begint zijn loopbaan rond zijn twintigste; is vijfenveertig jaar betaalde arbeid niet voldoende om dan nog een paar jaar van een levensavond zonder verplichtingen te mogen genieten? Is dit niet mede een gemeenschapszorg? Dijkstal vindt dat er eerst meer duidelijkheid moet komen over het beroep dat Greenpeace en de Stichting Natuur en Milieu heb ben aangetekend tegen de mo dernisering. Dijkstal opperde die mogelijk heid gisteren na spoedoverleg met premier Kok. Aan dat over leg namen ook deel de D66-be- windslieden Wijers (Econo mische Zaken) en vice-premier Van Mierlo als mede de fractie voorzitters Wallage (PvdA) en Wolffensperger (D66). Het be raad lost het conflict over Bors sele niet op; het kabinet en de fracties van PvdA en D66 blijven lijnrecht tegenover elkaar staan over de modernisering van de Zeeuwse centrale. Minister Wijers betwijfelde gis teren of er een compromis moge lijk is over Borssele, nu het vori ge kabinet de centrale de ver gunning voor modernisering al heeft verleend. Premier Kok gaat daar het komend weekeinde toch naar zoeken, nu twee van de drie coalitiepartijen moeite blijven houden met de moderni sering. Begrip Wijers bleef bij zijn standpunt voor renovatie, maar had wel begrip voor de andere keus van de D66-fractie. „We hebben ver schillende posities. Ik benader de zaak meer vanuit bestuurlijke continuïteit, de fractie maakt een inhoudelijke keus vanuit het verkiezingsprogramma. PvdA-fractieleider Wallage bleek zich gisteren te storen aan de houding van coalitiepartner WD, die voor moderniseren is. De WD heeft Wijers opgeroepen zijn plannen toch door te zetten, ook als een kleine meerderheid in de Kamer voor sluiting zou zijn. Wallage: „Als de Kamer een uitspraak doet, verwacht ik wel dat het kabinet die serieus neemt." De Kamer debatteert dinsdag over Borssele. Een krap pe meerderheid van onder meer CDA, WD en de kleine christe lijke partijen is vooralsnog voor de modernisering. Zutphen (anp) - Dinie van B.-W. moeder van Yolanda en Evelien uit de geruchtmakende Eper incestzaak, verblijft sinds drie maanden in een opvangtehuis voor zwakbegaafde jongeren in het oosten van het land. Rijen, Stationsstraat 25, 01612-28200 Breda, Crogtdijk 54, 076-712000 Waalwijk, Laageinde 39, 04160-38555 Roosendaal, Scherpdeel 20, 01650-32050 Zij verleent in dat kindertehuis hand- en spandiensten, maar zou daarbij wel onder voortdurend toezicht staan. In de diverse rechtszaken is vastgesteld dat de vrouw, naast haar man, hoofd schuldige is in het weerzinwek kende schandaal. Dat zij nu op kinderen in een tehuis 'losge laten' is, heeft bevreemding ge wekt. Het Gerechtshof in Arnhem ver oordeelde B, tot vier jaar omdat zij mede het initiatief nam tot het 'zeer ernstig schenden van de lichamelijke integriteit van haar dochters' en bij het 'gewelddadig afbreken van hun zwanger schappen'. Zij heeft 'het vertrou wen dat de kinderen in haar zouden moeten kunnen stellen op meer dan ernstige wijze be schaamd'. De vrouw wacht momenteel op de tenuitvoerlegging van de straf.Ze zou door haar lage intel ligentie zeer moeilijk plaatsbaar zijn. In andere instellingen zou ze zich 'onhoudbaar' hebben ge dragen. Daarom is B. volgens de autoriteiten uiteindelijk in het opvangtehuis terecht gekomen, waar zij, als 'volwassen kind', ook thuis zou horen. Volgens een betrokken advocaat is de oplossing verantwoord. „Maar onder strikte voorwaar den. Ze is bijvoorbeeld nooit alleen met kinderen en wordt steeds in de gaten gehouden door de leiding." WKÊÊm I VERVOLG VAN VOORPAGINA „In feite is maar een stukje van de theorie bewezen. Er is bij dit onderzoek met sterk verdunde concentraties gewerkt. Wat nog bewezen moet worden is dat ho meopathische middelen ook wer ken als ze in nog sterker verdun de concentraties worden toege diend, want dat gebeurt in de praktijk namelijk wel en ik weet zeker dat de tegenstanders van homeopathie ons daar meteen hard mee om de oren zullen slaan. „Overigens is dat ook juist een van de grote voordelen van ho meopathische middelen. Ze wer ken al in zeer sterk verdunde concentraties. Je hoeft niet net als bij conventionele geneesmid delen, steeds zwaardere midde len voor te schrijven om effect te krijgen." Toen hij nog gewoon huisarts was, geloofde Rutten ook niet in de werking van homeopathische middelen. Tot hij een paar keer een homeopathisch recept voor schreef aan patiënten die daar A. Rutten FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP nadrukkelijk om vroegen. „Baat het niet, dan schaadt het niet, dacht ik. Tegelijkertijd was ik ook wei nieuwsgierig. Toen ik merkte dat ze er baat bij hadden, ben ik het vaker gaan doen en zo ben ik van lieverlede helemaal tot homeopathie bekeerd. En zo is het met al mijn collega's ge gaan." Volgens Rutten zal nog veel meer onderzoek nodig zijn om homeopathische middelen er kend te krijgen. „Dat is dan meteen het volgende probleem. De reguliere gezondheidszorg werkt volstrekt niet mee. Wat -A. J €7 l? Juist. Daar waren we al bang voor. De conferentie over de handel in bedreigde planten en dieren die in de VS bijeen is, heeft een Nederlands voorstel voor bescherming van tropisch hardhout afgewezen. Wat heet afgewezen, tientallen landen hebben Neder land op de conferentie de oren gewassen wegens bemoeizucht en wellicht ook vanwege de hypocrisie, want Nederland is na Japan zo'n beetje de grootste importeur van hardhout. Nederlandse deskundigen zeggen nu alweer dat die weigerachtige landen uit economische overwegingen spreken en geen oog hebben voor milieu-aspecten, maar dat zal weinig indruk maken. We kunnen als Nederlanders wel met een bijl aan de wortels van een in onze ogen verkeerd handelen gaan staan, maar dan moeten we wel goed weten of we zelf dat handelen niet zelfveroorzaken. Misschien moeten we gewoon eens kappen met ons streven om het overal in de wereld naar onze zin te maken en wat meer in eigen huis de boel op orde brengen. Hier sterven de bomen van zelf, maar de autoriteiten lijken het bijltje er allang bij neergegooid hebben. Misschien moeten we op een Boom Zonder Naam eens het bordje hangen: Verbeter de wereld, begin bij je zelf. MERIJN Brand Eindhoven: schade 20 a 30 miljoen Eindhoven - De Technische Universiteit Eindhoven schat dat de brand die van woensdagmiddag tot gisteren in het auditorium woedde, een schade heeft aangericht van 20 tot 30 miljoen gulden. Inmiddels is komen vast te staan dat brand het gevolg is van het doorbranden van een ventilator in het luchtbeheersings- systeem. Het auditorium is zeker niet te gebruiken voor september volgend jaar. Het dak en de technische installatie moeten sowieso vernieuwd. Het interieur biedt een rampzalige aanblik. CDA ergert zich aan nieuw paspoort Den Haag - Het christelijke kruis moet alsnog een plaatsje krijgen in het nieuwe Nederlandse paspoort dat volgend jaar verkrijgbaar is. Dat houdt de CDA-fractie staatssecretaris Kohnstamm van Binnenlandse Zaken voor. Het nieuwe reisdocument biedt op 120 kleurenafbeeldingen een overzicht van de de vaderlandse geschiedenis. Die zijn echter 'gekuist'- daar waar geslachtsdelen en religieuze symbolen te zien waren, zijn die weggehaald. Dit omdat 'iedere Nederlander het paspoort zonder schroom moet kunnen dragen'. Het CDA vindt dat het christendom een essentieel onderdeel is van de geschiedenis, en kan zich niet voorstellen dat er mensen zijn die het kruis aanstootgevend vinden. Wachtlijst verpleeghuis wordt kleiner Utrecht - Het aantal mensen dat op de wachtlijst staat voor een plaats in een verpleeghuis, is sinds 1992 gedaald van. 8083 tot 7500 patiënten. Er komen nu minder demente ouderen op voor, omdat er voor hen 1900 bedden zijn bijgekomen. Lichamelijk behinderde ouderen moeten echter nog even lang wachten als twee jaar geleden. Dit maakte C. van Lookeren Campagne, voorzitter van de Nederlandse Vereniging Verpleeghuiszorg (NWz) gisteren be kend. Of Noord-Brabant en Zeeland het landelijke beeld volgen, is niet bekend. De NWz laat binnenkort nader onderzoek verrichten naar de omvang van de wachtlijsten in de afzonder lijke provincies. Zoekactie naar vermiste visser vergeefs IJmuiden - Ten noorden van de Waddeneilanden hebben tientallen Urker viskotters gisteren vergeefs gezocht naar de vermiste Urker schipper J. Gerssen. De actie wordt vandaag met nog meer schepen voortgezet, zo heeft het Kustwachtcentrum in IJmuiden gemeld. De zoekactie werd gecoördineerd vanaf het betonningsvaartuig Terschelling van de kustwacht. Er werd een kilometers groot zeegebied tussen Terschelling en de Duitse Waddeneilanden afgezocht. Vandaag volgt een aangrenzende zone. De zoekactie vond plaats in en rond de grote vaarroute ten N. van de Wadden. 'Deltaplan' voor dijken langs Maas Maastricht - Binnen twee jaar wordt langs de Limburgse Maas gestart met grootschalige werkzaamheden om de overstromings kansen en -schade in de toekomst aanzienlijk te verkleinen. Onder andere worden tientallen kilometers nieuwe dijken en kades aangelegd. De totale werkzaamheden duren tien jaar. Dat zei gedeputeerde M. Lodewijks (Verkeer en Waterstaat) gisteren. „Het wordt een soort Deltaplan." Lodewijks zit namens de provincie in de commissie Boertien. Die commissie is nog tijdens de overstromingsramp van december en januari door de regering in het leven geroepen om te onderzoeken, hoe de Limburgse Maasoevers beter beveiligd kunnen worden tegen de buiten de oevers tredende Maas. wij aan financiële middelen voor onderzoek krijgen is nog geen fractie van het geld dat voor onderzoek naar conventionele geneesmiddelen beschikbaar is." Homeopatische middelen blijken in de praktijk vooral heilzaam te zijn bij chronische ziekten en bij onduidelijke, langdurig aanhou dende kwaaltjes. Dat patiënten baat hebben bij homeopathische middelen wordt zelfs door de felste tegenstanders erkend. „Alleen wordt er onmid dellijk bij gezegd dat het puur suggestie is. Dat zullen ze nu weer doen. Het is een stap voor waarts, maar we zijn nog heel ver verwijderd van de defintieve doorbraak van de homeopathie." Waarom homeopathie zoveel weerstand oproept? „Aan de ene kant heb je de geneesmiddelen industrie die zich bedreigd voelt. Homeopatische middelen zijn immers verschrikkelijk veel goedkoper dan reguliere genees middelen. Aan de andere kant is het, denk ik, de angst voor het onbekende, waar nogal wat col lega-medici last van hebben." Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet heeft volgend jaar 500 miljoen gulden extra nodig voor de toelating en opvang van asielzoekers. De tegenvaller wordt veroorzaakt door de lange behandelings procedure van de asielaanvragen wat tot een fors tekort aan opvangplaatsen heeft geleid. Staatssecretaris Schmitz (Justi tie) heeft dit gisteren in een brief aan de Tweede Kamer laten we ten. Ze noemt de problemen met de opvang van asielzoekers 'acuut en omvangrijk'. De kans is aanwezig dat Justitie volgend jaar nog meer geld nodig heeft. Justitie gaat er vanuit dat er volgend jaar 35.000 asielzoekers komen. Als dat er meer zijn, - Schmitz sloot dit enkele weken geleden met uit -, dan loopt het tekort extra op. In de brief beschrijft Schmitz het 'dilemma' waar het kabinet voor staat. In de opvangcentra en de woningen voor asielzoe kers zitten nu veel uitgeproce deerde asielzoekers. Zij kunnen niet uitgewezen worden omdat zij niet zeker zijn van hun leven in eigen land of omdat ze niet over geldige identiteitspapieren beschikken. Als het kabinet deze mensen een tijdelijke verblijfs vergunning zou geven, zou dat tot een grotere toestroom van asielzoekers leiden. Als het kabi net deze mensen de opvang wei gert, bestaat het gevaar dat ze in de illegaliteit verdwijnen. De belangrijkste oorzaak van het fikse tekort is volgens Schmitz de sterke stijging van het aantal asielzoekers dit jaar. Daardoor heeft Justitie een flinke achter stand opgelopen met de behan deling van de aanvragen en blij ven de asielzoekers langer in de opvang.

de Stem | 1994 | | pagina 3