«Pin nov. DE STEM Recreatie e Biljart Feestzaal AANDENBAL IG DANSEN ERSTARS 236253/236255 236253/236255 236253/236255 236253/236255 -236253/236255 236253/236255 In de sneeuw in India: après-ski in zoete weeddampen. een rijstterras als oefenweide 1994X 5)| 4- 6- en 8-pers. vakantieapp 12e eeuwse boerderij 5-441283. gebaan179 'ouwse Plantage 1657-9434/9349 g 12 november g 20.30 uur 13 november 14.00 uur n met muziek van GS-INSTALLATIES N 10.00 tot 18.00 uur gte van: nd- en tuinbouw- teraktie. en pompen, en, ontijzerings- druppelbevloeiing, tuinen, ktoren. oe als eerste 'ie. osschenhoofd BEL 0 7 6 -2 3 6 2 5 5 IENBESCHERMING BREDA E 0 076-712712 076-222590 IER EN JONGERENTELEFOON 06-0432 EUKLACHTEN (STADSGEWESTBREDA) 076-205205' :DERS VOOR MOEDERS 06-0228070 I0NALE OMBUDSMAN 070-3563563 SG BREDA 076-241000 7VILLIGERSWERK BREDA 076-215744 ntstopping riet de riolering??? stopper, zorg dan dat tie direct binnen handbereik vertent ie onder deze rubriek. VERKOOP DE STEM lerwerken it u de rjschilder in deze tijd??? Laat het onze iele klanten, weten door een eze rubriek te plaatsen VERKOOP DE STEM maakdienst snelle service heeft en een iliteit biedt? g dat mensen uw boodschap t is dè manier om uw klanten informatie over uw bedrijf. /ERKOOP DE STEM "i/sleutels versleten? en en sleutels maken kan, uw advertentie direct binnen n plaats een advertentie eze rubriek. VERKOOP DE STEM techniek it te groot??? inieker, zorg dan dat ïtie direct binnen handbereik ivertentie onder deze rubriek. VERKOOP DE STEM reparatie n ruiten??? het herstellen van gebroken lezers uw advertentie direct en en plaats een advertentie eze rubriek. VERKOOP DE STEM VRIJDAG 11 NOVEMBER 1994 DEEL E Het is ongelooflijk maar waar. India, een land dat bekend staat als arm en warm, heeft heuse wintersportplaatsen. Hoog in de Himalaya, in de deelstaten Kasj mir en Himachal Pradesh, liggen geprepareerde pisten en sleeplif ten. De bezoekers? De plaatselijk bevolking, een enkele excentrie ke Indiër van verderweg, een verdwaal de westerse reiziger en één Nederlandse journalist. Over skiën met schuldgevoel, hoe dat overgaat en weer terugkomt. Skiën met een i Preparen van de piste in Solang is voetenwerk. Door Joke Knoop De Britse vrouw kijkt verbaasd. Waarom zou zij hier niet mogen skiën, hier in de Solang-vallei in de Himalaya? Is skiën temidden van armoede gênant? Is het hier arm dan, de mensen zien er toch goed gevoed uit? Ze hebben toch huizen? Maureens verbazing is oprecht, net zoals die van de Indiërs op die ene ski-afdaling van Solang. „Dit hier,", zegt ze met een wijds arm gebaar, „dit is het best bewaarde geheim van de wereld. En dat moeten we zo houden." Skiën op het dak van de wereld is adembenemend spannend, ont stellend bizar en de waanzin ten top. Terwijl de sneeuw hele val leien in Noord-India van de we reld afsluit en over het lot van de bewoners alleen gespeculeerd kan worden, storten enkele tien tallen mensen zich zorgeloos in wintervermaak. Terwijl een kou degolf de dorpsbewoners teistert met temperaturen van 14 tot 26 graden onder nul, moppert een aankomend inheems ski-talent over haar slechte prestatie. Even daarvoor is dit meisje in haar dunne salwar kameez, een soort pyjama voor overdag, tijdens haar afdaling bewonderend na gestaard. Eeltlaag Een luxueuze sport als skiën in een arm land als India, groter contrast kan er niet bestaan. De tegenstellingen in dit land zijn al zo bizar: bittere armoede en overvloedige rijkdom naast el kaar, geweldloosheid versus ter reur, dorre vlakten en groene rijstterrassen. De Britse Maureen woont er al twintig jaar en zij is het levende bewijs dat armoede onzichtbaar wordt als je er mid den in verkeert. Zou dat met rijk dom ook zo zijn? Ellende went snel. Ook rk passeer achteloos een stervende man langs de kant van de weg. 's Avonds komt de afschuw over de snelle groei van een eeltlaag op de ziel. De Europeaan worstelt met zijn schuldgevoel; de Indiase toerist toont graag zijn weelde. De be volking begrijpt de laatste beter dan de eerste. Ze zien de toeristen graag komen. Toerisme brengt geld in het laatje, stimuleert de (lokale) economie, haalt dorpen uit hun isolement. Het betekent vooruitgang: een weg, een vlieg veldje, een waterbron. In gloed nieuwe folders wordt enthousiast melding gemaakt van rafting, po lo, golf, para-sailing, trekking en skiën. Hier is de tijd nog niet rijp voor het zien van de negatieve kanten als schade aan milieu en cultuur, imitatiegedrag door de jeugd, normvervaging. Zelfgemaakt De kinderen van Solang hebben maling aan dat alles. Ze halen na gedane arbeid halsbrekende toe ren uit op hun zelfgemaakte ski's: twee geschaafde latten en een riempje om de rubber laarzen. Ze evenaren met gemak de presta ties van de meer professioneel uitgeruste skiërs. Soms verdienen ze er een centje bij door de ski's van een ander omhoog te brengen. Want de eni ge skilift van Solang is eigendom van de staat en dus alleen be stemd voor cursisten van de staat. Die zijn er deze dag niet en daarom blijft de sleeplift luste loos hangen. Iedereen loopt langs de rand van de enige piste naar boven. Dat is op deze hoogte van meer dan 3000 meter even slik ken. Het dorp, op twaalf kilometer van het grotere Manali, bestaat uit een bescheiden verzameling huisjes, willekeurig neergekwakt tussen de indrukwekkende top pen. Huizen hebben hier twee verdie pingen: het vee op de begane grond en daarboven de mensen die zo profiteren van de warmte die de dieren afgeven. De boven verdieping heeft een galerij waar vrouwen de beroemde Kullu-de- kens, Kullu-jasjes en Kullu- sjaals weven, genoemd naar de zuidelijker liggende stad Kullu. Dekens schermen de galerij af te gen de koude. Er zijn wat eet huisjes en overnachtingsmoge lijkheden, onderaan de piste staan schamele stoeltjes en harde banken voor de thee- en chips- kraam. Toerisme bestaat in de winter Room with a view. FOTO'S JOKE KNOOP nauwelijks in de Solangvallei. De mensen uit de regio komen er ski ën, een enkele Indiër uit de lagere gebieden wil kennis maken met sneeuw. De Britse Maureen komt er met man en bevriend echtpaar elk jaar een weekje. Daarnaast bivakkeren een Canadees en een Nieuwzeelander in het dorp. De twee mannen zijn al jaren op reis en hebben hier voorlopig hun pa radijs gevonden, 's Winters te voet of te paard naar de ongerep te bergtoppen om langs eigen we gen terug te skiën, in de lente naar de sneeuwvelden in de nu afgesloten Rohtangpas, in de zo mer met klimgerei omhoog. Marihuana De Canadees en de Nieuwzeelan der koesteren de plantenweelde van de Solang-vallei. De sneeuw bedekt de in het wild groeiende marihuana, maar ze hebben een wintervoorraad aangelegd. Après-ski in zoete weed-dampen. Zonder Glühwein maar met prut- telthee met melk en flink wat sui ker. Een wisselend gezelschap warmt zich aan de ronde kachel in het midden van het eethuisje. De voertalen zijn Hindi, Engels en een mengsel ervan dat lachend 'hinglish' genoemd wordt. Een man vraagt of ik Doelf Broewers ken, 'die oude man die altijd grapjes maakt'. Bij deze krijgt Dolf Brouwers de groeten van Rat Thukur uit Solang. De sfeer rond de kachel is zéér ontspannen. Jagdish Lall, oor spronkelijk uit Lahoul, is de eni ge zwijger. Zorgvuldig prepa reert hij de ski's van zijn talen volle pupil, die in de voorselectie zit voor de Aziatische Spelen. Over een paar jaar, zo droomt hij, is India goed genoeg voor de Olympische Spelen. En Jagdish weet dat zijn dromen uitkomen. Jagdish heeft als alle anderen skiën geleerd op zelfgeschaafde houten latjes. Hij kent de bergen op zijn duimpje en slaagt er zo'n tien jaar geleden in als berggids een Oostenrijks echtpaar uit be narde omstandigheden te halen. Het dankbare stel vraagt hem naar zijn hartewens. Een ski-cur sus in Oostenrijk, antwoordt hij. Zijn droom komt uit: drie keer volgt hij cursussen in Sankt An ton. Nu heeft hij sinds vier jaar zijn eigen 'North Face Ski School' met ski-verhuur in So lang. Jagdish onderricht beginners op de gedegen Oostenrijkse manier. Hij vertelt soms heimwee te heb ben naar al die faciliteiten in de Alpen, maar toch te kiezen voor de 'pure natuur' van de Himala ya, dat verblijfplaats van sneeuw betekent. Op zijn jeep een sticker met 'Servus aus Österreich', in het eethuisje prijkt een alpenfoto naast het portret van Boeddha en van zijn Japanse sponsor. Afge schreven Japans en Oostenrijks ski-materiaal vindt nu zijn weg naar Solang. Schaatsen Wintersport is in India een exo tisch vermaak. Er zijn enkele wintersportplaatsen: Auli is vol op in ontwikkeling, Kufri en Narkanda hebben een afdaling en een lift, Manali heeft de Azia tische primeur van heli-ski, de smid in Shimla maakt schaatsen voor de bezoekers van Indiaas enige ijsbaan. Deze plaatsen kennen veel zo- mertoerisme en hebben daarom hotels in alle prijsklassen. De ho tels staan nu nagenoeg leeg, obers hullen zich in winterjacks. Mis schien is het anders in het best geoutilleerde ski-oord van India, Gulmarg, maar dat is uit de gra tie geraakt door politieke onrust in Kasjmir. Auli moet het nu gaan maken. De Indiase toeristenbureaus wer ven voornamelijk op de binnen landse markt. Dat maakt winter sport totaal anders: de toerist uit eigen land blijft binnen en be wondert vanachter het raam het witte landschap. Er zijn veel hu welijksreizigers. Menigeen ziet voor het eerst sneeuw en is ver rast door de koude. Zoals Resi die voor haar hotel in Kufri bibbert in haar dunne salwar kameez. „Sneeuw is koud," zegt ze met een jaloerse blik op mijn hand schoenen die tijdelijk van eige naar wisselen. Ze maakt haar eerste sneeuwpop, compleet met de tulband van kersverse echtge noot Govind. Die middag huurt ze rubberen laarzen en waagt ze zich op ski's. Een plat rijstterras is oefenweide. Twee jochies - dekens om hun smalle schouders - slaan de ver richtingen met belangstelling ga de. Ze wachten op passagiers voor hun slee: een zelfgetimmerd bankje met houten latten eron der. In duizelingwekkende vaart manoeuvreren ze het gevaarte tussen de bomen door, de steile helling af. De jochies schateren om het angstige gegil van de pas sagiers. In Solang scheppen enkele leef tijdgenoten met hun ouders in de bittere kou sneeuw en ijs van de weg. Over enkele dagen komt een minister van de deelstaat de ski-ver richtingen van het Indiase team gade slaan en dan moet de straat schoon zijn. Over de geblokkeerde wegen naar andere gebieden in de Himala ya geen woord. Op de muur tegen over het Tibetaans klooster in Mana li staat geschreven nearer by nature is nearer by God. Zouden die geïso leerde mensen daar hoog in de ber gen dat ook zo ervaren? Ondanks de warme kruiken tussen de lakens wil de slaap niet komen. Skiën in India is vooral zelf veel orga niseren en bovenal geduld hebben. Het is handig om vooraf bij een In- dia-specialist te informeren of bij het India Tourist Office 020-6208991. Er is een vliegverbinding van Delhi naar Manali; het vluchtschema is af hankelijk van het weer en het vlieg tuigje is alleen aan te bevelen voor doorgewinterde liefhebbers. Beter is de trein (altijd reserveren): van Delhi met de Himalaya Queen naar Kalka, daar overstappen op de 'toy train' (smalspoor) voor een adembenemende rit naar Shimla. Reken op twaalf uur treinen. De bus van Kalka naar Shimla is sneller. Vanuit Shimla rijden bussen naar Kufri en Manali. In Manali ver dient het aanbeveling een jeep met chauffeur te huren om naar de So- lang-pas te komen. Het is het beste eigen ski-spullen mee te nemen. In Manali, Kufri en Shimla zijn hotels in alle klassen, in Solang moet men met minder genoegen nemen. Resi krijgt skiles in Kufri. Het sneeuwterras in Solang.

de Stem | 1994 | | pagina 23