Latijns-Amerika marcheert niet meer Caraïbisch gebied speelt hoofdrol in doorvoer cocaïne Libische leider Gaddafi blijft ondanks embargo vast in het zadel ONDERNEMERS <f Verdedigers 2 DE STEM BUITENLAND Generaals schikken zich met moeite naar de nieuwe democratische beginsels Bella figura Russische mariniers wonen gedwongen op schepen VAN RIEL autobe Oranje zonder Bergkamp tegen Tsjechië DONDERDAG 10 NOVEMBER 1994 Bridgetown (ips) - Politiemensen in het Caraïbisch gebied maken zich steeds meer zorgen over de drug handel in de regio. De laatste maan den is uit vangsten komen vast te staan dat het Caraïbisch gebied zich ontwikkelt tot een belangrijk door voergebied voor drugs van Latijns Amerika naar Europa. „Het is een recente ontwikkeling in het Caraïbisch gebied dat de Colombiaanse drughandelaren hun aandacht naar het Caraïbisch gebied hebben verlegd om dat het transport langs andere wegen te sterk wordt gecontroleerd door interna tionale drugbestrijdingsdiensten," zegt Simon Baptiste, het hoofd van het drugbestrijdingsteam op Barbados. De laatste tijd zijn in het Caraïbisch gebied grote hoeveelheden cocaïne en andere drugs in beslag genomen. Douanefunctionarissen in de Jamai- caanse badplaats Montego Bay hebben onlangs nog een partij marihuana en hasj-olie gevonden ter waarde van 14 miljoen dollar. Het schip dat de partij aan boord had, was op weg naar Miami. De politie op het eiland Antigua nam onlangs een partij cocaïne in beslag van 3,5 miljoen dollar. Al eerder was in augustus op het eiland een cafetaria houder aangehouden met een hoeveel heid cocaïne ter waarde van 900.000 dollar. Ook op het Franse deel van St. Maarten is de politie in staat van paraatheid om de verwachte drugaanvoer te onder scheppen. De Amerikaanse Drugsbestrijdings dienst (DEA) heeft de Caraïbische auto riteiten gewezen op het toenemende belang van het gebied voor de doorvoer van drugs naar Europa. Uit grote cocaï nevangsten in Europa was namelijk komen vast te staan dat de transporten via Caraïbische tussenhavens op Barba dos, Trinidad/Tobago, en Antigua-Bar- buda waren verlopen. In de jaren tachtig hebben de Verenigde Staten de Caraïbische eilandstaten aan zienlijke geldbedragen en technische hulp gegeven om de strijd tegen de drugsmokkel aan te kunnen gaan. Hoe wel dit programma niet erg succesvol bleek, leidde dit initiatief wel tot een vermindering van de drugtransporten door de regio. Volgens de DEA-agent Thomas Cash is de in beslag genomen hoeveelheid drugs slechts een fractie van wat er in de regio wordt doorgevoerd. Ook wees hij erop dat, gezien de enorme hoeveelhe den die in de regio circuleren, een aanzienljk deel op de plaatselijke markt zal worden aangeboden. In een gebied met een chronische werkloosheid onder jongeren maakt men zich daarover ern stige zorgen. Ook de aanvoer van cocaïne in Neder land verloopt voor een deel via de Nederlandse Antillen en Suriname. Vol gens gegevens van de narcotica-afde ling van de Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) was in 1993 11 pro cent van de in Nederland in beslag genomen cocaine via de Antillen (vooral Curasao) naar Nederland vervoerd. Nog eens 11 procent kwam via Suriname het land binnen en 19 procent had Venezu ela als overslaghaven. Zevenendertig procent van de in Neder land in beslag genomen cocaïne kwam rechtstreeks uit Colombia, aldus de ge gevens van de CRI. In 1993 werden in totaal 3720 kilo opgespoord, tegen 3433 kilo in 1992. De cocaïne wordt volgens de CRI zowel per koerier als per container naar Euro pa vervoerd. Andere aanvoerlanden van Colombiaanse cocaïne zijn Panama, Marokko, Libanon en Rusland. Door onze correspondent Frans Lindenkamp Latijns-Amerika zit zonder meer op de juiste weg. De tijd lijkt definitief voorbij dat generaals zich profileren als 'redders van het vaderland'. In het verleden lieten zij hun tanks door de straten rollen om de natie van de 'ondergang' te behoeden. De motieven om de democratie omver te kegelen waren talloos, maar bijna altijd klonk het argu ment dat het rode gevaar op de loer lag. Decennia lang mar cheerden soldaten de kazerne uit, omdat de Cubaanse alleen heerser Fidel Castro met subsi die van de voormalige Sovjetu nie zijn tropische variant van het communisme naar de rest van Latijns-Amerika exporteerde. Een coup gebeurde vrijwel altijd met instemming van de Verenig de Staten en niet zelden) gaf deze supermacht zelfs logistieke steun. In vele Latijns-amerikaanse lan den leverde het leger jarenlang een verbeten strijd met linkse guerrillagroeperingen. Dat bij deze gevechten - die bekend ■staan als de 'vuile oorlog'- hon derdduizenden onschuldige bur gers in massagraven verdwenen was volgens de generaals de prijs die de natie diende te betslen om ■niet onder het juk te komen van het communisme. In de jaren tachtig bezweken de meeste militaire regimes onder hun eigen gewicht. Het enige wapenfeit waar de dictators prat op konden gaan was dat zij de guerrilla gedecimeerd hadden, maar ondertussen lieten zij een sociaal en economich geruineerd land achter. Onder druk van massale volksprotesten en op aandringen 'van de VS - die met de afname van de communistische dreiging de democratische principes ho ger in het vaandel waren gaan dragen - droop het leger met de staart tussen de benen af. Sinds die tijd hebben burgerpresiden ten de touwtjes in handen, hoe wel nogal wat generaals over de schouders van het wettig geko zen staatshoofd blijven 'meekij ken'. Beperkingen In tal van landen heeft de leger leiding de grootste moeite om zich te schikken naar de nieuwe democratische gedragscodes en niet zelden leidt dit tot aanva ringen. In Chili laat ex-dictator Pino chet - die nog steeds opperbevel hebber van het leger is - te pas en te onpas merken waar hij wel of niet van gediend is. Zodra een rechter tornt aan de door hem doorgedrukte amnestiewet staat de generaal op zijn achterste benen. Het meest recente geval dateert van een half jaar gele- Langzaam maar zeker begint de democratie in Latijns-Amerika wortel te schieten. Met de triomfantelijke terugkeer vorige maand van de in 1991 verdreven Haitiaan- se president Aristide loopt alleen Cuba nog uit de pas op het continent dat een verleden van bloedige staatsgrepen en onderdrukking met zich meezeult. Sinds de demo cratiseringsgolf van de jaren '80 hebben alle lan den waar dictators de la kens uitdeelden twee of meer regeringswissels ge had zoals het draaiboek van de democratie dat voorschrijft. den, toen politiechef Stange zich moest verantwoorden voor de moord op drie communisten tij dens de dictatuur. Het Openbaar Ministerie ver weet hem medeplichtigheid. De minister van justitie zette Stange op non-actief, maar drie maan den later na vermanende woor den van Pinochet keerde de al lerhoogste politiebaas op zijn post terug alsof er niets was voorgevallen. Ook in Peru weet staatshoofd Fujimori - die in 1992 met steun van enkele generaals het Con gres sloot en de rechtelijke macht naar huis stuurde- dat zijn presidentiële volmacht be perkt zijn. Aanvankelijk stemde hij in dat een burgerrechter de officieren zou veroordelen die in 1992 op eigen initiatief negen studenten en een docent van La Cantuta universiteit hadden ver moord. Nadat in legerkringen dreigende taal was geuit ging Fujimori overstag en uiteindelijk handel de een militair tribunaal de zaak af. De Guatamalteekse president De Léon Carpio ziet zich even eens geplaatst tegenover de be perkingen die het civiele presi dentschap in dit Middenameri- kaanse land met zich meebrengt. Deze voormalige procureur voor de mensenrechten - die vorig jaar het hoogste ambt aanvaard de na de mislukte zelfcoup van president Serrano - beseft dat zijn machtbasis uiterst smal is en dat hij moeilijk kan aanstu ren op een veroordeling van mi litairen die verdacht worden van moord op onschuldige burgers in de al ruim dertig jaar voortsle pende burgeroorlog. De voor standers van een harde lijnpoli- tiek zullen dit nooit toestaan. Ook in El Salvador blijft het leger de burgerregering voor de voeten lopen. Ondanks het in januari 1993 gesloten vredesak koord met het FMLN-verzet blijven de doodseskaders actief. Een onderzoekscommissie con cludeerde in juli dat leden van de politie en de strijdkrachten nog immer deel uitmaken van deze 'moordmachines'. President Calderón Sol heeft passende maatregelen aangekondigd, maar tot op heden zijn het slechts beloftes. En ook in buurland Honduras maakt het leger nog steeds dui delijk waar de grenzen liggen. Toen president Carlos Reina on langs de openbare aanklager op dracht gaf om te onderzoeken of hoge legerofficieren zich schul dig hebben gemaakt aan corrup tie en drugssmokkel gromden de generaals lelijk. De aantijgingen waren volgens de opperbevelhebber van de strijdkrachten - generaal Alonso Discua - een lastercampagne van linkse elementen binnen de regering. Zelfs in Venezuela en Columbia -landen die voor Latijnsameri- kaanse begrippen 'gevestigde' democratieën zijn- blijven de strijdkrachten een machtsfactor die niet te negeren valt. Zo kon digde de Venezolaanse president Caldera een generaal pardon af voor de deelnemers aan de twee mislukte staatsgrepen in 1992. Met deze amnestie wilde de nieuwe president toekomstige onrust binnen het leger voorko men. Identiteitscrisis De voorbeelden zijn legio. In praktisch alle landen van de re gio laat de legerleiding op gezet te tijden haar tanden zien aan het burgerlijke gezag. Dat wil evenwel niet zeggen dat daarmee direct een coup in de lucht hangt. De botsingen zijn onder deel van het machtspel binnen de nog altijd fragiele democratie. De generaals delen speldeprik- ken uit aan degenen die al te duidelijk laten merken dat hun invloed voorbij is. Het is het principe wie kaatst kan de bal verwachten. In veel landen die een terugkeer naar democratie maakten droe gen de militiairen met het schaamrood op de kaken de macht over. Terug in de kazerne sloeg de identiteitscrisis toe, die zelfs in Argentinië tot op de dag van vandaag voortduurt. De Argentijnse generaals verlo ren de oorlog om de Falklands, veranderden de economie van het land in een enorme puinhoop en de door hen veelbezongen zege op guerrilla's van de Mon- teneros en de ERP bleek van nul en gener waarde omdat de be volking het leger kwalijk nam dat zij (minimaal) negenduizend Militairen intimideren een Peruaanse burger. Oplossen van oude conflicten heeft in veel Zuidamerikaanse landen een groot leger overbodig gemaakt. foto epa landgenoten de dood in hadden gejaagd. Ook Brazilië, Bolivia, Uruguay en Paraguay en in mindere mate Chili kregen te maken met een identiek mechanisme. Uitgespeeld Voor de strijdkrachten in Latijns Amerika valt het moeilijk te ver kroppen dat hun rol in de poli tiek is uitgespeeld, 'hoewel de generaals lijken te beseffen dat hen geen andere keuze rest. De tol voor anti-democratische avonturen is simpelweg te hoog. Zeker nu de regio met steun van de VS economische integratie nastreeft kan geen enkel land zich permiteren tegen de stroom in te roeien. Bovendien is de koude oorlog voorbij. De dog ma's van het door de guerrilla's zo felbevochten communistische paradijs zijn achterhaald. Ook de subversieven van weleer zijn dat gaan inzien. Velen van hen hebben de mitrailleur afge zworen en gebruiken nu vrediger methodes om maatschappijver anderingen door te voeren. In tal van landen hebben voormalige verzetsleiders een politieke par tij opgericht. Decennia lang zagen de gene raals zichzelf als de 'redders van het vaderland. Dat fabeltje ge looft praktisch niemand meer. In vrijwel alle landen op het conti nent zet het economisch herstel door en voor de prille democra tieën is dat een enorme hartver sterking. Verdediging De enige primaire taak die het leger voor zichzelf ziet wegge legd is de landsverdediging, maar ook daaraan valt in tijden van vrede weinig eer te behalen. In rap tempo halen de democra tisch gekozen burgerpresidenten de onderlinge betrekkingen aan en begraven oude conflicten. Daarmee verdwijnt de noodzaak om een groot leger op de been te houden. Naast de bezuinigingen en de saneringen is dit een van de redenen waarom de defensie budgetten van veel landen onder druk staan. Regeringen lossen nu eenmaal liever de sociale schuld in, dan dat zij geld uittrekken voor het leger. Hierin schuilt voor veel staats hoofden een pijnlijk dilemma, het is de keuze tussen een riole ring of een straaljager. Toch zijn 'nieuwe speelgoed' en salarisver hogingen - voor de overigens zwaar onderbetaalde militai ren - dringend gewenst. Niet al leen om mogelijke onrust voor te zijn, maar ook om te voorkomen dat de generaals zich met de landspolitiek blijven bemoeien. Door Miriam Sami (ap) Tripoli - Een taxi-chauffeur wijst enthousiast naar de statige witte huizen en de supermarkten in het centrum van Tripoli. „Kijk eens naar de straten, de huizen en de winkels," zegt hij. „Dat hebben we nooit gehad." Het leven van taxi-chauffeur Abdel- Karim el-Ghadban is er veel beter op geworden sinds Moammar Gaddafi 25 jaar geleden de macht greep in Libië. El-Ghadban kwam als jonge man van uit een woestijndorpje naar de hoofd stad Tripoli. Nu heeft hij op z'n zestig ste zijn eigen Mercedes en hebben zijn drie zonen en twee dochters een univer siteitsdiploma op zak. Gratis onderwijs en gezondheidszorg, goedkope huisvesting en overheidsba nen zijn een aantal troeven in de han den van Gaddafi om de 4,7 miljoen Libiërs blijvend tevreden te houden en aan de macht te blijven. Maar Gaddafi doet meer dan oliegeld pompen in zijn op Arabische leest ge schoeide socialistische -heilstaat. Hij houdt het leger strak in het smoort kritische geluiden in de kiem en zorgt ervoor dat niemand zoveel macht krijgt dat hij een bedreiging vormt voor zijn eigen positie. Deze andere kant maakt dat veel Libiërs weigeren hun naam te noemen als ze over hun leider praten. Sommigen schamen zich voor zijn ex centrieke optreden of zijn woedend over de geïsoleerde positie van Libië in de wereld. De VN-Veiligheidsraad heeft een diplomatiek, economisch en lucht vaartembargo tegen het land ingesteld in een poging Gaddafi te bewegen om de twee Libiërs uit te leveren die wor den beschuldigd van de aanslag op de Pan Am Vlucht 103 boven het Schotse Lockerbie in 1988. „Het zou een droomland kunnen zijn met het oliegeld, op een lokatie aan de Middellandse Zee in de buurt van Euro pa en een kleine bevolking," zegt Mo hammed Jibril, een oppositieleider die in ballingschap in Egypte woont. „Kijk eens wat hij ons heeft aangedaan, die idiote gek." Gaddafi was 27 toen hij koning Idris op 1 september 1969 via een vreedzame coup van zijn troon stootte, een daad die nu wordt betiteld als 'revolutie'. Nu heeft de 52-jarige leider zijn haren zwart geverfd en is hij niet langer de jonge nationalist, maar een godvruchti- ge vaderfighuur. In die laatste rol vertoont hij zich regelmatig op de staatstelevisie om ringd door aanhalige jonge vrouwen, een wonderlijk schouwspel in een land waar sommige vrouwen nog steeds de traditionele 'farashia' dragen die slechts een oog onbedekt laat. Gaddafi schildert zichzelf graag af als de enige Arabische leider die een vuist durft te maken tegen het westen. De Verenigde Staten beschuldigen de Lib- sische leider van steun aan terroristsi- che groeperingen. Hij speelt de bal terug door Washington te betichten van imperialisme. Gaddafi zei onlangs nog dat de Ameri kaanse president Clinton beter af kon treden dan in te grijpen in Haiti omdat de invasie een 'nieuwe bedreiging van de mensheid' zou zijn. „Het is duizend maal beter dat een democratische presi dent aftreedt dan dat hij over lijken gaat van onschuldige mensen van kleine landen," zei Gaddafi. Gaddafi beroept zich erop dat zijn land geen traditionele regering heeft maar wordt geregeerd door de 'volkscomités'. „Mijn rol is uitgespeeld sinds de macht werd overgedragen aan het volk in 1977," corrigeerde Gaddafi een journa list die hem kortgeleden 'meneer de president' noemde. Maar iedere Libiër weet dat Gaddafi de onbetwiste leider is. Zijn naam valt om de haverklap in radio- en televisieuit zendingen, in liederen wordt hij bezon gen als de Arabische havik en frage- menten uit zijn toespraken worden keer op keer herhaald. Een Europese diplomaat zei dat Gadd afi Libië beter kent dan wie dan ook. Hij reist voortdurend door het land en kiest leiders uit van de verschillende stammen om de traditionele Libische stammenpolitiek in stand te houden. Hij bemoeit zich tot op het laagste niveau met de benoeming van militai ren en overheidspersoneel, om te voor komen dat iemand onverhoopt zijn po sitie in gevaar brengt. Hoge officieren gaan vroeg met pensioen en krijgen gewoonlijk voldoende geld mee om een winkel of restaurant te openen. Toch heeft Gaddafi enkele couppogin gen niet kunnen voorkomen. In 1993 liet hij de luchtmacht nog korte metten maken met een muiterij in militaire bases in het oosten van Libië. Maar dergerlijke opstanden zijn eerder uitzondering dan regel. Gaddafi ge bruikt de olie- en gasopbrengsten, die ongeveer een derde van het Libisch BNP vormen, om goed voor het leger en de burgers te zorgen. Maar de oliein komsten van het land zijn sterk terug gelopen door de daling van de olieprij zen op de wereldmarkt. Bovendien begint het land de gevolgen van de VN-sancties te voelen die in april 1992 van kracht werden en vorig jaar werden aangescherpt. Arbeiders klagen dat ze geen ingevoerde artikelen meer kunnen kopen nu de waarde van de Libische dinar gedaald is. Officieel is de munt nog drie dollar waard, maar op de zwarte markt is er niet meer dan 30 dollarcent voor te krijgen. Zakenmensen klagen dat het luchtembargo hen dwingt om lange rei zen door de woestijn te maken. Maar het embargo lijkt Gaddafi niet te deren. Door er constant op te hameren dat Libië bedreigd en gekoeioneerd wordt door het Westen, blijft de bevolking op zijn hand. Maar meneer! Daarmee kunt u toch geen bella fi- gura maken!", riep de bloe- menkoopman bij mij- in de straat verontwaardigd uit toen ik hem vroeg of hij mij geen rozen in de knop kon leveren. Daarmee werd ik weer eens geconfronteerd met het we zenlijk verschil tussen de Ne derlandse en de Italiaanse volksaard. Terwijl de Nederlandse koop man zijn boeketten fris in de knop aanbiedt, omdat ze dan nog wekenlang meegaan, zijn die van zijn Italiaanse collega steevast al in volle bloei, zo dat de gulle gever verzekerd is van een moment van glorie wanneer hij het vertrek be treedt met een uitbundig ogende kleurenpracht. Dat die al ras zal verflensen, is daarbij van geen belang, want waar het omgaat is in derdaad het 'far bella figura'. Dit is een zeer Italiaanse be grip dat maar gedeeltelijk wordt gedekt door het Neder landse 'een goed figuur slaan' en het beste kan worden om schreven als indruk maken door uiterlijk vertoon. La bella figura is kenmerkend voor Italië zoals soberheid dat is voor Nederland. Italiaanse vrouwen behangen zich met gouden sieraden en pronken met de duur ogende merkkle ding, terwijl hun Nederlandse seksegenoten voor zilver kie zen en trots voorrekenen hoe veel ze hebben bespaard in de uitverkoop. Italianen zijn graag geziene gasten in het buitenland, om dat ze in hun vakantie in luxe wensen te baden, terwijl Ne derlandse bezoekers in de ganse wereld berucht zijn om hun schraperigheid. Overal in Italië paraderen op straat mannen met hypermo derne draadloze telefoons. In Nederland zijn daarvan in verhouding meer, maar is dit tafereel vrijwel onbekend om dat de eigenaars niet zo te kijk wensen te lopen. En waar Nederland nu wordt gere geerd door een uiterst degelij ke en wat saaie man, hebben de Italianen hun vertrouwen geschonken aan een exube rante en steenrijke verkóper van gebakken lucht. Het verschil stamt voor een belangrijk deel uit de zeven tiende eeuw, toen zowel in Nederland als in Italië de han dels-aristocratie politiek en cultureel de toon aan gaf. Maar waar in de calvinistische Nederlanden de heiligen beel den waren vernietigd en de kerkmuren blank gewit, werd in het Italië van de contra-re- formatie de macht van de triomferende kerk verzinne beeld met alle mogelijk pracht en praal. En terwijl je aan Rembrandts staalmeesters en gasthuisbe- stuurders zowel kunt zien dal zij het tentoonspreiden van hun rijkdom als godslaster lijke hovaardij veroordeelden, maten de Italiaanse patriciërs zich met elkaar in een geld verslindende wedstrijd in luxe en overdaad die heel wat vooraanstaande families in het bankroet heeft gestort. De Britse historicus Peter Burke heeft vastgesteld dal het 'leven in pracht' voor de rijke Italiaan een morele plicht was en voorwaarde voor de toetreding tot de re gentenklasse. Burke heeft in i| het Italië van de zeventiende eeuw maar liefst negen ver schillende termen gevonden om een weelderige levensstijl te omschrijven, die allemaal een positieve bijklank had den. Door Aart Heering We zijn nu driehonderd jaar verder, maar in de geschiede nis van idee en mentaliteit is dat niet eens zo lang. Nog altijd wordt in Italië groot belang gehecht aan het uiter lijk vertoon van welstand, veel meer althans dan in Ne derland. Met dit verschil dat de cultuur van de weelde (of van de verspilling) door de toegenomen welvaart en dankzij de moderne commu nicatiemiddelen inmiddels voor een breed publiek toe gankelijk is geworden. Bezit mag en moet getoond worden in Italië en de daaruit voorvloeiende gedachte, dat je bent wat je hebt, is onge twijfeld een van de oorzaken geweest van het succes van Berlusconi, die maar al te graag pronk met zijn miljar den, zijn voetballers en zijn villa's op een manier die in Nederland vermoedelijk ook nu nog als patserig en protse rig zou worden beschouwd. Maar gelukkig beperkt de es thetiek van de bella figura' zich niet tot Berlusconi. Zij uit zich ook in de fraaie en met zorg gekozen geschenken waarmee gasten aan komen zetten en in de adembene mende gewaden van willekeu rige voorbijgangsters. En dat is dan weer het positieve aspect. Door Dave Carpenter (ap) Kronstadt - Elke morgen klauteren meer dan twintig kinderen over het dek en een steile stalen trap naar hun school in het vooronder van de PM-30, een bevoorradings schip in de haven van het Russische marine-eiland Kronstadt voor de Finse kust. Veel van de deze zomer uit Litouwen en Letland terugge komen Russische marinege zinnen zijn het slachtoffer van de woningschaarste. Men had hun appartementen beloofd. In plaats daarvan leven ze nu noodgedwongen met hele ge zinnen in kazernes en op ma rineschepen. Volgens de autoriteiten wonen nu zo'n 2300 marinegezinnen op marinebases in Sint Peters burg, Lomonosov en het ei land Kronstadt. De marine heeft noch het geld, noch de ruimte voor passender onder komens. De PM-30 ligt in de haven van Kronstadt naast de oude, zwarte onderzeeers die zij vroeger bediende. Het schip keerde in juni terug uit Litou wen en veranderde in een drij vend opvanghuis voor de be manning en hun 20 vrouwen en 30 kinderen. De bemanning van bevoorra dingsschip PM-30 gaat ge woon door met de dagelijkse taken, maar iedereen vraagt zich af wanneer hij voorgoed met zijn gezin aan land kan wonen. Onderofficier Valery Minkatsj toont de kleine hut, die hij deelt met zijn vrouw en hun twee kinderen van zes en acht jaar. Kronstadt is nog altijd amper toegankelijk voor bui tenlanders. Maar Minkatsj en een collega smokkelden een Amerikaanse verslaggever aan boord om hun levensomstan digheden te laten zien, die zelfs voor Russische maatsta ven uiterst armoedig zijn. Kinderfietsjes liggen opgesta peld in een kleine alkoof van een smal halletje. De dertig kinderen, onder hen een vier maanden oude baby, hebben een kleine, kale ruimte als speelplaats. bezoek onze Hyund I ^Showweek van 14 t/r Gen. Maczekstr. 6-14 Breda tel. 076-213825 i Milaan/Genua (anp) - Hui- I jend nam Alessandro Melli af scheid van zijn ploeggenoten bij Sampdoria, door de ach terdeur verdween Ruud Gullit bij AC Milan. De triomfante lijke terugkeer bij de club waar hij eerder zes mooie ja- jen had beleefd, eindigde woensdag in een persoonlijk drama. Milan bleek Milan niet meer te zijn, oude vrienden gedroegen zich ineens als scherpe critici, het publiek deed met de week vijandiger tegen de aanvaller. Eind Van onze verslaggever Chris van Ni Breda - Groot nieuws in Br voor het eerst sinds 27 april w I petitie. Met 3-0 zegevierde de geflatteerd over Go Ahead Ef ge peil van het duel vergeten loze wedstrijd was en bleef h De runner-up van vorig seizoen won het treffen met de Deventer- naren overigens verdiend, het ver schil in doelpunten was alleen wat aan de hoge kant. NAC dwong echter meer kansen af en mocht alleen al op basis van twee scho ten op de paal zonder enige gêne de twee punten op zak steken. Voor de objectieve toeschouwer, onder wie een uur lang een aan dachtige Wim Kieft, was het een povere wedstrijd. Met name NAC leed ontelbare keren balverlies. „We moeten rustiger worden," sprak Spelbos. „Vorig seizoen stichtte elke bal naar voren ge vaar. Dat is nu even niet aan de orde. Daar moet de ploeg aan wennen." Zijn elftal startte bijzonder ner veus en Pierre van Hooijdonk, vrijwel altijd één van de beste mensen bij NAC, was ongelukkig in de meeste van zijn balcontac ten. Go Ahead ving de Bredanaars perfect op, maar was alleen slor dig in de omgang met de enkele kansen die NAC per definitie weggeeft. De 'Eagles' hadden zich, zoals dat dit seizoen in Breda steeds gebeurt, goed ingesteld op de tegenstander. De prima spelen de verdediger Steinmann was be wust voor zijn defensie gepos teerd, waardoor van een over wicht op het middenveld, dat NAC nog weieens pleegt te koes teren, ditmaal geen sprake was. In de eerste helft bleven een rom melig NAC en een te voorzichtig Eagles zonder goals in evenwicht. Wel schoot Lammers voor de eer ste keer op de paal. Via de binnen- Kisten met de meubels en an dere bezittingen van de gezin nen staan opgeslagen in het vochtige ruim. De ongeveer vijfendertig vrouwelijke be woners moeten een badkamer delen. „Welkom in ons huis," zegt onderofficier Viktor Kropots- jev met een grijns en hij opent de deur naar een hut met de afmetingen van een groot uit gevallen meterkast. Het aan rechtje met kookplaat, de klei ne tafel en de smalle kooien aan weerszijden, een televisie en een radio, het past allemaal net. Kropotsjev heeft het nog rede lijk getroffen: hij deelt de ruimte met een andere offi cier. Hij hoeft er niet met een heel gezin te wonen, zoals veel van zijn collega's. Kropotsjevs vrouw en drie kinderen wonen bij zijn zus in het noorden van Rusland. „Voor een militair zijn dit soort levensomstandigheden normaal, maar voor de gezin nen is dit verschrikkelijk," zegt hij, terwijl hij zenuwach tig van onder zijn blauwe offi cierspet de omgeving in de gaten houdt. Hij zegt dat hij en zijn gezin amper kunnen rondkomen van de 360.000 roebel (ongeveer 200 gulden) die hij per maand verdiend. De vrouw van Minkatsj zal ook spoedig verdwijnen. Ze klaagt over hoofdpijn, de dun ne wanden, schokken door statische elektriciteit, de con stante ruzies tussen de vrou wen onderling en de gevaarlij ke levensomstandigheden voor, de kinderen. Minkatsj en zijn vrienden kunnen het haar niet kwalijk nemen. Minkatsj overweegt om ontslag te nemen en poli- tie-agent te worden. Van onze verslaggever Milaan/Zeist - Naast Mare Overmars ontbreekt volgen de week ook Dennis Berg kamp in het Nederlands voetbalelftal tijdens het EK- duel met Tsjechië in Rotter dam. Bergkamp pauzeert verder met een liesblessure. Overmars had zich met die zelfde kwaal al afgemeld. Wim Jonk, de clubgenoot van Bergkamp bij Inter Mi laan, komt wel over naar Ne derland. Beiden zijn bij hun club aan hevige kritiek on derhevig. Bayern München probeert inmiddels Berg kamp alsnog tot een transfer naar de Duitse landskam pioen te verleiden. Tijdens de laatste interland van Oranje, op 12 oktober in Oslo tegen Noorwegen (1-1), werd Bergkamp door bonds coach Dick Advocaat in de tweede helft gewisseld, om dat hij onvoldoende pres teerde. In de eerste EK-interland (uit tegen Luxemburg, 0-4) ontbrak Bergkamp ook al wegens een blessure. John Bosman (Anderlecht) was toen zijn vervanger. Gaston Taument, die na het WK niet meer werd geselec teerd, keert vrijwel zeker als vervanger van Overmars in de Oranje-selectie terug. Ad vocaat is van plan zijn selec tie voor het duel met Tsjechië vandaag bekend te maken. Wellicht moet hij nog een slag om de arm houden, om dat Feyenoord vanavond nog in actie komt tegen NEC. De voorbereiding van Oranje begint morgen in Noordwijk aan Zee. Zaterdag oefent Oranje twee keer 35 minuten tegen Volendam.

de Stem | 1994 | | pagina 8