w erKge v er s Ruimte voor hoger loon Helft van bedrijfsleven ziet voordeel in ongedeeld Europa r-vloerenlegger ipfitters fitters Ziekenfondsen voeren om verzekerden ipster/kapper upeuse ECONOMIE de STEM ECONOMIE KORT Begemann verkoopt dochter 'Zaterdag werkdag bij Akzo in ruil voor korter werken' Schelde verkoopt Scheldebouw Baby Kleuter OVEMBER 1994 DONDERDAG 10 NOVEMBER 1994 US West Westinghouse Woolworth Xerox Corp. Wall Street Organisaties boycotten beurs Horecava Amsterdam - Zes organisaties, die 150 bedrijven vertegenwoor digen, hebben besloten om volgend jaar niet deel te nemen aan de vakbeurs Horecava in de RAI in Amsterdam. Naar eigen zeggen vertegenwoordigen de organisaties 30 procent van de deelnemers aan de beurs. Volgens hen valt nu een groot deel van het draagvlak voor het evenement weg. De organisaties vinden deelname aan de beurs te duur en menen dat de Horecava te veel een consumentenbeurs is geworden. „De uitbaters van de horeca, de potentiële kopers, bezoeken de beurs veel te weinig," aldus een woordvoerder van de organisaties. Kabelexploitanten samen met mediagigant Den Haag - Een aantal Nederlandse kabelexploitanten gaat samenwerken met Reiss Media International (RMI) op het gebied van betaaltelevisie. De joint venture moet in het eerste kwartaal van 1995 tot stand moet komen. RMI is de moeder maatschappij van Request TV, het grootste betaal-televisieka- naal in de Verenigde Staten. Het concern moet de kennis leveren voor de nieuwe roi van kabelexploitanten als aanbieder van allerlei vormen van betaaltelevisie. In de tweede helft van 1995 moet de kijker daar iets van merken. De negen Nederlandse kabelexploitanten vertegenwoordigen ongeveer een vijfde van het aantal aansluitingen. Onder de deelnemende kabelbedrijven zijn GEB Rotterdam, KTE Eindhoven en Zekatel (Zeeland). Geen steun HP/De Tijd van persfonds Den Haag - HP/De Tijd zal geen financiële steun ontvangen van het Bedrijfsfonds voor de Pers. Naar de mening van het bestuur ging het bij de aanvraag niet om steunverlening aan een persorgaan, maar was de aanvraag gericht op herstructurering van de balans van de uitgevende vennootschap. Het Bedrijfs fonds heeft daarom afwijzend gereageerd. Binnenkort zal het bedrijf Audax in Gilze beslissen over de overname van het weekblad. Momenteel heeft de Hollandse Pers Unie een meerderheidsbelang in HP/De Tijd. De beslissing van Audax, een tijdschriften- en distributieconcern, is vertraagd door de omstandigheid dat HP/De Tijd nogal wat schuldeisers heeft. Dasa dreigt klant met boycot Hamburg - De Duitse vliegtuigbouwer DASA heeft Hapag-Llo- yd volgens het blad Stern gedreigd met een boycot als die in Hamburg gevestigde transport- en reisonderneming vliegtuigen koopt bij het Amerikaanse Boeing in plaats van bij het Europese consortium Airbus Industrie, waarin DASA participeert. De boycot zou inhouden dat DASA's moederconcern Daimler- Benz alle zakelijke banden met Hapag-Lloyd zou verbreken. Alleen DASA zelf boekt jaarlijks al voor 50 a 60 miljoen mark aan zakenreizen bij Hapag-Lloyd. De directie van Hapag zou al hebben besloten, 18 Boeings 737-800 te kopen voor 600 miljoen dollar. Boeing biedt de 737-800 ongeveer een miljoen dollar per stuk goedkoper aan dan Airbus zijn vergelijkbare A320 en A321. ning is dat maar 29 procent. Voorzitter Blankert van de christelijke werkgeversorganisa tie NCW noemde in een reactie op de scepsis van de onderne mers de voortgang van de Euro pese integratie 'essentieel voor Nederland en het Nederlandse bedrijfsleven'. „Bij het ineen storten van de Europese markt zou ons land zijn overgeleverd aan het politiek en economisch spel der grote landen." lage arbeidskosten profiteren van de Europese binnenmarkt. De Nederlandse overheid maakt zich binnen de Europese Unie volgens 52 procent van de be drijven 'sterk voor het Neder landse bedrijfsleven'. In de in dustrie (57 procent) en de bouw en groothandel (52 procent) vindt een meerderheid van de bedrijven dat de invoering van één Europese munteenheid nodig is. In de zakelijke dienstverle- er meer voordeel van hebben en vindt 52 procent dat niet het geval. hun kansen zijn vergroot; 61 procent vindt van niet. De bedrijven die nee zeggen, noemen als argumenten dat in de praktijk veel papierwerk is gemoeid met het inschrijven op buitenlandse opdrachten, dat de kans op zo'n opdracht toch klein is en dat de totale procedure juist ingewikkelder is geworden. Van de ondervraagde bedrijven zegt 70 procent te geloven dat vooral bedrijven in landen met Den Haag (anp) - Bijna de helft (49 procent) van de Ne derlandse bedrijven vindt dat hun concurrentiepositie door het wegvallen van de Europe se binnengrenzen is verbe terd. Van de ondervraagde onderne mingen vindt 44 procent dat dit niet het geval is. Dit blijkt uit een onderzoek van het Nipo, dat gisteren is gepresenteerd. De industrie loopt het meest uit de pas. Van de industriële be drijven vindt 44 procent dat de concurrentiepositie is verbeterd en is 48 procent van mening dat dit niet zo is. Bedrijven hebben niet het idee, dat alleen grotere bedrijven van 'Europa' profite ren. Alleen in de bouw en groot handel is een meerderheid (56 procent) die mening toegedaan. Gemiddeld vindt 43 procent van de bedrijven dat 'grotere broers' allied signal amer.brands amer tel.tel amoco corp asarco ine. bethl. steel boeing co can.pacific chevron chiquita Chrysler Citicorp cons.edison digit.equipm. dupont nemours eastman kodak exxon corp ford motor gen. electric gen. motors goodyear hewlett-pack. int bus.mach. int. tel.tel. kim airlines mcdonnell merek co. mobil oil omega financ. philips royal dutch sears roebuck sfe-south.pac. texaco inc. travelers united techn. westinghouse whitman corp De negatieve mening van met name de bouw is terug te vinden in het antwoord op de vraag, of het op de ongedeelde Europese markt makkelijker is om mee te dingen naar overheidsopdrach ten in andere landen. Slechts 5 procent van de bedrijven in bouw- en groothandel vindt dat Goud Goud onbewerkt 20,640-21,240 bewerkt 22,840 Zilver zilver onbewerkt 245-315 bewerkt 360 Den Haag (anp) - De werkgeversorganisaties VNO en NCW bieden hun onderhandelaars in het cao-overleg enige ruimte om'loonsverhogingen af te spreken. plaats laten innemen van alge mene loonsverhogingen. Zij ge ven hun leden ook in overweging een deel van het huidige vaste loon om te zetten in een winstaf- hankelijk deel. Winstdeling zou tevens in de plaats kunnen ko men van de pas sinds kort inge voerde spaarloonregelingen. Enerzijds vinden de organisaties die regelingen niet flexibel ge noeg (zij gelden immers voor een reeks van jaren) en anderzijds dreigt het fiscale voordeel voor de werkgevers bij invoering van spaarloon door kabinetsmaatre gelen deels verloren te gaan. Arbeidsduur Om de arbeidskosten in de hand te houden bevelen VNO en NCW aan, overheidsingrepen in socia le zekerheid en aow niet auto matisch te repareren in cao's. Vakbonden zijn daar over het algemeen wel grote voorstanders van. Verkorting van de arbeidsduur kën wat de werkgevers betreft alleen als dat niets kost. Vormen van collectieve arbeidstijdver korting met behoud van salaris blijven voor hen dan ook uit den boze. Bovendien dienen om een flexibele inzet van bijvoorbeeld parttimers mogelijk te maken de bedrijfstijd en de arbeidsduur van elkaar te worden geschei den. Dat betekent dat werkge vers alleen willen praten over korter werken als tegelijk de bedrijven langer open kunnen blijven. Was voor dit jaar het motto 'nul is nodig, nul is genoeg', voor 1995 staat flexibiliteit in de loonparagrafen van de cao's hoog op de agenda van de Nota Arbeidsvoorwaardenbeleid van de werkgevers. VNO en NCW dringen nog wel aan op een gematigde loonont wikkeling. De tijd van uniformi teit is voor hen echter voltooid verleden tijd. Dat betekent dat bedrijven of sectoren die moei lijk aan personeel kunnen ko men, best wat meer mogen beta len. Dat geldt ook voor goed draaiende ondernemingen of be drijfstakken. „De situatie in een onderneming is bepalend voor de beoordeling of en zo ja in welke vorm een loonsverhoging moge lijk is."' Op maat Zij doelen daarbij overigens niet op algemene loonsverhogingen. De beschikbare middelen die nen, aldus VNO en NCW, te worden benut voor 'loonsverho gingen op maat', bij voorkeur gekoppeld aan prestatie of schaarste op de arbeidsmarkt. Maar ook de resultaten van de onderneming zijn van groot be lang bij de vaststelling van loonsverhogingen. De werkge vers noemen invoering van winstdelingsregelingen 'essen tieel'. De loonkosten van bedrij ven kunnen daarmee 'mee-ade- men' met de resultaten. VNO en NCW willen die winst delingsregelingen niet alleen de vk vorige koers sk slotkoers gisteren a laten b bieden c ex claim e gedaan/bieden d ex dividend f gedaan/laten g bieden en ex dividend h laten en dividend k gedaan en laten ex dividend f gedaan en bieden ex dividend De 'Mart', een mobiel en zelfdenkend assemblage-platform dat al rijdend onderdelen oppikt en onderweg assembleert, foto anp Philips maakt autolampen in China Eindhoven - Philips gaat samen met de Chinese onderneming Hubei een bedrijf opzetten voor de produktie van autolampen. In de joint venture die in het eerste kwartaal van 1995 actief wordt, krijgt Philips een belang van 70 en Hubei van 30 procent. Hubei Autolamps Factory is een van de toonaangevende fabri kanten van autolampen in China. Het bedrijf produceert vooral gloeilampen. Philips zal ook zijn kennis op het gebied van halogeenlampen inbrengen, waardoor de onderneming in staat is een compleet assortiment autolampen te vervaardigen. Begin volgend jaar start in Songzi de bouw van de fabriek van de joint venture. Beide partners zullen in de komende jaren samen zo'n 40 miljoen dollar investeren in de joint venture die werk gaat bieden aan duizend mensen. Toekomst raffinaderij Curasao onzeker Willemstad - Het is onzeker of de olieraffinaderij op Curasao vanaf volgend jaar in werking blijft. De werknemers bij de raffinaderij hebben gisteren namelijk met grote meerderheid een principe-overeenkomst voor een nieuwe cao verworpen. De Curagaose overheid is eigenaar van de olieraffinaderij. De Venezolaanse huurder PDVSA heeft volgens het lopende huur contract het recht midden volgend jaar uit Curasao te vertrek ken, als er voor 1 januari geen cao is. De al vier jaar durende onderhandelingen resulteerden uiteinde lijk in een principe-overeenkomst met een loonsverhoging van 12 procent. De werknemers verwierpen dit omdat zij in het verleden nog veel meer zouden hebben ingeleverd. Breda (anp) - Begemann Groep in Breda verkoopt Plant Production Systems (PPS) in Helmond aan directeur en mede-oprichter Edwin Janus. PPS is een mechanisatie- en automatiseringsbedrijf voor de tuinbouw. Het bedrag dat met de verkoop is gemoeid willen partijen niet noemen. PPS werd in 1992 door Begemann gekocht. Dat het bedrijf nu al wordt verkocht, duidt er opnieuw op dat het bedrijvenimperium van Joep van den Nieuwenhuyzen verschrompelt. Bredero Price en Smit Transformatoren werden al verkocht om de schuldenlast te drukken, het elektrotechnische bedrijf Holec in Hengelo, de Belgische versnel- lingsbakfabriek VCST en de cd-producent DocData in Den Bosch zijn in de aanbieding. Van den Nieuwenhuyzen zelf werd onlangs wegens handel met voorkennis in aandelen HCS in hoger beroep veroordeeld. Van onze redactie economie Arnhem - Regelmatig werken op de vrije zaterdag in ruil voor een vierdaagse werkweek. Dat is een van de ideeën voor korter werken die de Industriebond FNV haar leden bij het chemieconcern Akzo Nobel voorlegt. Als die ervoor kiezen van de zaterdag een werkdag te maken, zal de bond daar een voorstel over doen bij de komende cao-onderhande- üngen. De Industriebond FNV wil hiermee extra arbeidsplaatsen scheppen bij Akzo Nobel. De 'winst' voor het chemiebedrijf is dat de bedrijfstijd aanzienlijk wordt verlengd, wat betekent dat de machi nes beter worden benut. Een dergelijke regeling zou kunnen gaan gelden voor de circa 70 procent van de 18.569 werknemers van Akzo Nobel in Nederland die nog niet gewoon zijn op zaterdag te werken. De Industriebond FNV vraagt haar leden zich uit te spreken over de zaterdag als normale werkdag in een enquête zoals die regelmatig wordt gehouden om de mening van de achterban te peilen. Een woordvoerder benadrukt dat als de grote meerderheid van de leden er niets in ziet nooit een dergelijk voorstel de onderhandelingstafel zal halen. Vlissingen (anp) - De Koninklijke Schelde Groep verkoopt zijn volledige dochteronderneming Scheldebouw in Middelburg. Dit bedrijf houdt zich bezig met gevelbouw voor grote kantoren in Noord- en West-Europa en recentelijk ook in China. Het behoort niet tot de kernactiviteiten, aldus de Schelde. De koper is Permasteelisa, een groot internationaal gevelbouwconcern van Italiaanse origine. De transactie leidt ertoe dat er 39 banen bij Scheldebouw verdwijnen, aldus directeur R. Tiethof van het Middel burgse bedrijf. Dat zal grotendeels via gedwongen ontslagen gaan. Scheldebouw telt 146 werknemers, die samen goed zijn voor een omzet van 25 miljoen. Permasteelisa behaalde vorig jaar met 600 mensen een omzet van 200 miljoen. Het nieuwe moederbedrijf wil Scheldebouw als een zelfstandige dochteronderneming laten voort bestaan. De Schelde Groep zat al enige tijd met Scheldebouw in de maag. In mei verklaarde bestuursvoorzitter B. Hiddinga dat de niet-kernacti- viteiten, waaronder Scheldebouw, opnieuw zouden worden bekeken. Vanwege de slechte markt is nog overwogen, het bedrijf te sluiten. T.K. kinderledikantje wit met commode ombouw z.g.a.n. 01653-86099 Wit metalen TRAPHEKJE (Prenatal), als nieuw f 50,-. Tel. 076-878731. levraagd in massieve vloeren, en auto, op part-time basis, jren o.nr. 2546 van dit blad. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ment en detachering oed, omgeving Breda 0 - 4115809 21.00 uur, 01620 - 34258 Hier Kunt u altijd op rekenen gevr. Coiffuires 3150 hr. Rasenberg. hulpverleners contracten heeft afgesloten, worden rekeningen rechtstreeks aan de artsen be taald. Zilveren Kruis zou niet over die contracten beschikken, waardoor verzekerden de nota in sommige gevallen uit eigen zak moeten voorschieten. De brief had effect: 170 cliën ten herriepen hun besluit en schreven zich weer in bij OZ. Zilveren Kruis schat dat het aantal spijtoptanten zal op lopen tot 300. Volgens raads man mr. M. Wallheimer lijdt Zilveren Kruis niet alleen een financieel verlies, maar is ook de goede naam van de verzeke raar geschaad. De gewraakte brief bevatte vol gens mr. I. Cath van OZ slechts de waarheid. „Zilveren Kruis heeft niet met alle artsen een contract. De wet bepaalt dat een verzekeraar in dat geval niet mag vergoeden." OZ had in de visie van Cath een goede daad verricht door de verzeker den op het risico te wijzen. „Wat moet zwaarder wegen: de vrijheid van meningsuiting van OZ of de commerciële belangen van Zilveren Kruis." Mr. Wallheimer gaf toe dat zijn cliënt niet met alle hulpverle ners in de regio een overeen komst heeft. Maar dat betekent volgens hem niet dat verzeker den enig risico lopen. „Als Zil veren Kruis niet rechtstreeks kan vergoeden, stuurt de verze kerde de nota gewoon door. Van voorschieten is dus nooit sprake. Dit beleid wordt in de praktijk gedoogd en waar schijnlijk werkt OZ in de regio Rotterdam, waar ze ook enige cliënten heeft, op precies de zelfde manier." Uitspraak op 21 november. Breda - „Stuur vandaag nog het antwoordformulier op. Zo voorkomt u dat u twee jaar lang uw dokters rekeningen moet voorschie ten!" een dwangsom van 100.000 gul den per dag alle aangeschreven cliënten een rectificatie sturen. De aanleiding tot het conflict ligt in het plan-Simons, dat bepaalt dat ziekenfondsen lan delijk mogen opereren en ver zekerden de vrijheid geeft om iedere twee jaar van zieken fonds te veranderen. Inmiddels is tussen de fondsen een concurrentieslag losgebar sten. Zo deed Zilveren Kruis in september een mailing de deur uit. Onder de 90.000 aange schreven adressen bevonden zich ook cliënten van OZ. Toen het Bredase ziekenfonds merk te dat zestienhonderd verzeker den wilden overstappen naar de eiser, besloot het in actie te komen. In een persoonlijke brief bena drukte OZ haar unieke positie in de regio. Omdat OZ met alle Met deze waarschuwende woorden probeerde OZ Zorg verzekeringen uit Breda afgelo pen maand haar cliënten te weerhouden van een overstap naar Zilveren Kruis Zorgverze keraar Rijnmond. „Een misleidende brief," aldus de Rotterdamse zorgverzeke raar gisteren tijdens een kort geding voor de Bredase recht bank. Zilveren Kruis eist niet alleen dat OZ stopt met het versprei den van misleidende reclame, de Bredase zorgverzekeraar moet bovendien op straffe van aaibaar. Door deze succesvolle ie zich in 30 jaar ontwikkeld tot ikelketen met 125 filialen in I Breda zoeken wij een: A/oonachtig in Breda. oor deze functie, dan kunt u uw Jiten aan M&S Mode Nederland Nannee (filiaalleidster), Ginneken- eda. Wij ontvangen uw reactie a.s. Hierop maar tijdelijK, Hart Nibbrig Greeve B.V., importeur van Mitsubishi, bestaat 70 jaar. En om dat te vieren maken wij, als u vóór 13 november a.s. een nieuwe Mitsubishi personenauto koopt, duizend gulden op uw rekening over. Buiten uw overeenkomst met de dealer om. Daar kunt u in ieder geval op rekenen. MEISJE gevr. voor hulp i.d. huishouding, geen zwaar werk, tijd in overleg. Stuur briefje met foto o.nr. 3438. Bij elke Mitsubishi een importeursbonus van duizend gulden op de koop toe. Deze jubileumbonus is verwerkt in de leasetarieven. Hart Nibbrig Greeve B V., Sassenheim, 02522-66/11. Mitsubishi Dealer Lease, 02522-20660. Dealeradressen vindt u in de Gouden Gids. Wijzigingen voorbehouden.

de Stem | 1994 | | pagina 7