Servische bommen op Bihac v HQHO! [etabo Russen trekken Saddam over de streep Ruanda stemt toch in met instellen tribunaal oorlogsmisdaden jagne ooit Waterpeil rivier Po daalt Dank voor de drang naar vrijheid Duitse Bondsdag vandaag in eerste zitting bijeen n vs KORT DE STEM BUITENLAND A5 Iran bombardeert Koerden in Irak I Van onze correspondent Aart Heering buitenland KORT OVEMBER 1994 A4 ehitten fgevaardigden naar het nsdag ook over lokale o{ an rechten van illegale t dragen van autogordels an een referendum. Een en van homoseksuelen te _en twee districten een e het aantal districten in gekomen. Slechts in acht suelen beschermd tegen of een woning, ie een voorstel ingediend gelen ongedaan zou heb- merikaanse Longvereni- lden de fabrikanten jam- ri een wet kan ingaan die p de werkplek, t dragen van autogordels on kan voortaan zonder nstgebit worden aange- ew York Mario Cuomo foto epa i in Congres armelijke helft van het ior het liedje 'I've Got You, Huis van Afgevaardigden, rnië versloeg de 59-jarige nstander met een verschil veel politieke waarnemers as de gewezen popster al enaat, maar toen werd hij Tijdens de campagne kon "en antwoord geven en hij ad voorbereid. i Washington lanon Barry, terug van ggeweest foto epa ar zijn politieke lot leek in in het geheim opgenomen r stoned coaïne snoof. Na hij in de gevangenis, eester heeft Barry vooral te -nwijken van Washington, stad is zwart en leeft in de North af gton - Oliver North, kan voor de Republikeinen Senaat in Virginia, heeft iet gehaald. Democraat Robb behoudt zijn zetel, kiezingsstrijd in Virginia gemeen fel, met veel per- "e aanvallen. Mede omdat andidaten een beschadigd ebben. North, die steun had van rst conservatieve christe- undamentalisten, was een hoofdrolspelers in de Iran- -affaire. Charles Robb oegegeven zijn vrouw, de yndon Johnson, te hebben tachtig lid van de Ameri- n tijde van het president- mee met wapenleveranties ntra-rebellen in Nicaragua, nwerken van het Congres oorloog over deze geheime ?p verwierp de aanklachten oop en dus ook een zetel in iverneurspost. lie ooit is gevoerd. De Demo- ische Senator Dianne Fein- werd uitgedaagd door de ublikein Michael Huffington. gevecht liep zo hoog op dat .stein en Huffington er sa- 36 miljoen dollar tegenaan den. Nog een record: olieba- Huffington spendeerde 27,8 oen dollar van zijn eigen uin, meer eigen geld dan een didaat ooit voor een Con- zetel heeft overgehad. ver North, die werd veroor- ld in het Iran-Contra schan- wegens meineed en in hoger oep weer vrijgesproken, wa- Virginia namens de Republi- nen kandidaat voor een Se tszetel. Hij wist dankzij een ;ebreid, landelijk 'fund-rai- netwerk een recordbedrag en te schrapen voor de finan- ing van zijn campagne, n de vooravond van de ver zingen was de stand 17,6 mil- n dollar, waarbij nog niet alle (dingen van donaties ver- rkt waren. Republikeinse Senator Jesse lms wist in 1990 17,7 miljoen lar bij elkaar te krijgen, maar ir zal North dus overheen DONDERDAG 10 NOVEMBER 1994 Kigali - Ruanda heeft zijn verzet opgegeven tegen het internationale tribunaal, dat oorlogsmisdaden moet be rechten die dit jaar in het Middenafrikaanse land zijn begaan. Vice-president Kagame, die al om geldt als de machtige man achter de schermen in Ruanda, zei gisteren dat de regering in Kigali bereid is met het tribu naal samen te werken. De Veiligheidsraad besloot dins dag in een resolutie tot de instel ling van zo'n rechtbank. Ruanda stemde toen als enige lid tegen. Het idee voor een internationaal tribunaal kwam destijds van Ru anda zelf. Later rezen er bezwaren tegen de voorgestelde werkwijze van het hof. De regering vond het bijvoor beeld maar niets dat het niet de doodstraf kan uitspreken, en dat de zittingen buiten Ruanda, waarschijnlijk in een Afrikaans land, worden gehouden. Belangrijkste steen des aanstoots voor Ruanda vormt echter de bepaling dat het tribunaal oor logsmisdaden die tot eind dit jaar zijn begaan, onder de loep kan nemen. Want daarmee bestaat ook de mogelijkheid om stappen te on dernemen tegen de huidige machthebbers, vooral Tutsi's, die het schrikbewind van radicale Hutu's in juli ten val brachten. Ook zullen dan de Hutu's die de voorafgaande jaren de massa moord voorbereidden, de dans ontspringen. Zonder de nu toegezegde mede werking van Kigali zou het moeilijker zijn bewijsmateriaal te verzamelen. Ook was het dan onzeker of Ruanda bereid zou zijn oorlogsmisdadigers uit te le veren. In het land zitten zo'n 7000 mensen vast op verdenking van genocide en misdaden tegen de mensheid. Organisaties voor de mensen rechten en het Joegoslavië-Tri- bunaal in Den Haag juichen de instelling van het Ruanda-Tri- bunaal toe. Het nieuwe interna tionale hof voor de berechting van Ruandese oorlogsmisdadi gers is 'een tweede stapje naar een permanent tribunaal', meent Maud Bredero van Amnesty In ternational. Bij het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag overheerst eveneens tevredenheid De openbare aan klager, Richard Goldstone, is ook benoemd tot spil van het Ruanda-Tribunaal. Bovendien bepaalde de Veiligheidsraad dat de beroepskamer (vijf rechters) van het tribunaal in Den Haag ook de beroepszaken van het Ruanda-Tribunaal gaat behan delen. Woordvoerder Chartier onder streept het belang van die twee punten. Door de koppeling tus sen beide VN-tribunalen is de noodzakelijke samenhang bij de internationale berechting van oorlogsmisdadigers gegaran deerd. Goldstone heeft eerder al verzekerd zijn pijlen ook graag te richten op schenders van de mensenrechten in andere landen dan die van het voormalige Joe goslavië. De oprichting van VN-tribuna- len voor de vervolging van oor logsmisdadigers is een relatieve noviteit. De processen van Neu renberg en Tokyo waren de laat ste internationale rechtszaken tegen oorlogsmisdadigers. Organisaties van de mensen rech ten betogen al jaren dat beulen en dictators in eigen land veel te makkelijk ontkomen aan berech ting. Van onze redactie buitenland Sarajevo - Een vliegtuig van de Kroatische Serviërs heeft gisterochtend de moslimenclave Bihac in noordwest-Bosnië gebombardeerd, heeft een VN-woordvoerder gezegd. lims hier twee weken geleden in het offensief gingen en terrein winst op de Serviërs boekten. De Serviërs hebben inmiddels een deel van de moslimveroveringen ongedaan gemaakt. Nog deze maand vertrekt een Nederlandse VN-eenheid naar de belegerde moslimenclave. Minister Van Mierlo van Buiten landse Zaken vertelde gisteren in de Tweede Kamer, waar over die uitzending gesproken werd, dat de Britten het verzoek van VN-commandant Rose hebben geweigerd samen met de Neder landers naar Bihac te gaan. Van Mierlo, en met hem de Kamer, toonde zich teleurgesteld over het Britse 'gebrek aan solidari teit'. De meerderheid van de Kamer gaat trouwens, zij het schoorvoe tend, akkoord met de nieuwe opdracht voor de Nederlanders. Het 'parlement' van de Bosni sche Serviërs is dezer dagen in Pale bijeen om zich te beraden over het uitroepen van de staat van oorlog in heel hun republiek. Dat betekent dat dan de algehele mobilisatie en het krijgsrecht worden afgekondigd. De staat van oorlog is al van kracht rond Bihac. De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties is inmiddels begon nen aan een tweedaags debat over een voorstel van de Vere nigde Staten en islamitische lan den om het wapenembargo tegen Bosnië op te heffen. Het voorstel maakt weinig kans, omdat Rusland, Frankrijk en Groot-Brittannië, die als perma nente leden van de raad het veto-recht hebben, daar niets van willen weten. Het' toestel vuurde vanuit het Kroatische luchtruim twee ra ketten af op de stad Bihac. Volgens het Bosnische regerings leger is een industriecomplex ernstig beschadigd. Servische toestellen zouden na dien herhaaldelijk over de encla ve zijn gevlogen. Bihac ligt sinds gisteren onder vuur van de Servische artillerie, meldt het Bosnische regeringsle ger, De Bosnische en Kroatische Serviërs vallen gezamenlijk aan vanuit de stad Bosanski Petro- vac ten zuidoosten van de encla ve. terwijl West-Bihac vanuit Krajina, het gebied van de Kroa tische Serviërs, wordt beschoten met tanks, kanonnen en mortie ren. De moslims sloegen terug met bombardementen op Krajina. Volgens Radio Sarajevo was het een van de moeilijkste dagen voor de enclave, sinds de mos- Nicosia- Iraanse vliegtuigen hebben gisterochtend stellin gen aangevallen van Koerdi sche guerrillastrijders in Irak. De opstandige Iraanse Koerden meldden dat bij het bombarde ment een vrouw is gedood. Drie mensen raakten gewond. De aanvallen zouden plaatsge had hebben binnen de zone waar Westerse landen het Iraakse be wind hebben verboden vluchten uit te voeren. Het Iraanse persbureau Irna be richtte dat de toestellen bombar dementen hadden uitgevoerd op 'gezamenlijke centra van contra revolutionaire agenten'. De aan vallen zouden een antwoord zijn op recente 'terroristische acties' van de verzetsbeweging Volks- mujaheddin, die in Irak zijn be langrijkste bases heeft. Zondag schoot Iran al eens drie Scud-raketten af op de grootste mujaheddin-basis in Irak, op tachtig kilometer van de grens. De verzetsbeweging liet toen we ten dat alleen materiële schade was aangericht. De autoriteiten in Iran stellen de l'olksmujaheddin verantwoorde lijk voor een bomaanslag maan dag in Teheran, waarbij twee doden vielen. De organisatie Heeft echter iedere verantwoor delijkheid ontkend en de aanslag veroordeeld. (ADVERTENTIE) Metabo Nederland bv Tel. 03462- 64244 Rome - Het gevaar voor een verdere uitbreiding van de watersnoodramp in Noord-Italië begint langzaam af te hemen. De waterstand van de rivier de Po. die het in Piemonte gevallen regenwater opvangt, is op vele plaatsen tot kritieke hoogten ge stegen zonder evenwel grote schade aan te richten. De laatste twee dagen heeft het een stuk minder geregend, en daardoor is de snelheid waarmee het waterpeil stijgt, gezakt van 10 naar 3 centimeter per uur. In Lombardije daalt het water- Peil al en bij de verder oostelijk Belegen stad Rovigo heeft de Po tonder echte problemen haar hoogste punt bereikt. De komende dagen bereikt het water zijn hoogste punt in de delta van de rivier. Enkele hon derden zieken en bejaarden zijn inmiddels uit deze regio geëva cueerd. Ook in Piemonte heerst nog de staat van alarm, omdat vanaf vandaag nieuwe regenbuien Met allerlei evenementen heeft Duitsland gisteren herdacht dat vijf jaar geleden de Berlijnse Muur openging. Op de plaats waar de Muur gestaan heeft, werden kransen gelegd om de slachtoffers van de Muur te herdenken. President Herzog en bondskanselier Kohl bedankten de Oostduitsers voor hun moed en drang naar vrijheid. Kohl riep verder op tot 'waakzaamheid tegen de vijanden van de democratie.foto ap N KLUS ZONDER Van onze correspondent Kees Elenbaas Moskou - De Russische minister van Buitenlandse Zaken Kozyrev zal van daag een bijeenkomst bijwonen van de Iraakse Nationale Assemblée waar de grenzen en de soevereiniteit van Koe weit worden erkend. Daarna komt de Iraakse Revolutionaire Raad bijeen om een soortgelijke beslissing te nemen. Gebeurt dat inderdaad, dan voldoet Irak aan de eisen van VN-resolutie 833, werd gisteren in Moskou bekendge maakt. Een dag eerder arriveerde de Iraakse vice- premier Aziz in de Russische hoofdstad met met een boodschap van Saddam Hus- sayn op zak voor president Jeltsin. Daarin liet Saddam de Russische leider weten dat hij bereid, is de soevereiniteit van Koeweit te erkennen. De Veiligheidsraad heeft echter duidelijk gemaakt dat het woord van Saddam Hus- sayn alleen niet voldoende is. Ook de Iraakse volksvertegenwoordiging moet zich uitspreken. Na de onderhandelingen tussen Aziz en Kozyrev werd hierover gisteren dus overeenstemming bereikt. Kozyrev en Aziz reisden vervolgens in hetzelfde vliegtuig naar Bagdad, waar Ko zyrev een boodschap van Jeltsin aan Sad dam Hussayn overhandigde. Als Irak de Veiligheidsraad op de hoogte heeft gebracht van zijn erkenning van de soevereiniteit van Koeweit, zal Rusland zich vervolgens inzetten om het internatio nale embargo tegen Irak zo snel mogelijk op te heffen. De Amerikanen voelen daar vooralsnog niets voor. Voor Rusland is opheffing van dat embargo juist wel belangrijk, omdat Irak dan - zoals beloofd - zijn buitenland se schuld aan Rusland in de vorm van olieleveranties kan afbetalen. Verder ligt er voor Russische bedrijven een aantal miljardenorders te wachten in Irak. Daarnaast speelt ook het prestige van de Russische diplomatie. Rusland wil graag opnieuw bewijzen dat het als wereldmacht meetelt en bovendien in staat zijn om internationaal een onafhankelijke politiek te voeren. Dat dan daarmee bondgenoten tegen zich in het harnas gejaagd worden en dat het internationaal gezien niet bijster charmant staat al te vriendschappelijke banden met het bloedige regime van Saddam te onder houden, wordt blijkbaar op de koop toege nomen. Helemaal kritiekloos is het Russische thuisfront trouwens niet. De voorzitter van de parlementaire commissie voor interna tionale betrekkingen, Vladimir Loekin, komt er recht voor uit dat het bezoek van Kozyrev aan Bagdad de betrekkingen tus sen Moskou en Washington nadelig dreigt te beïnvloeden. Loekin, voorheen ambassadeur in de Vere nigde Staten, zei in een venijnig commen taar dat 'Kozyrev met zijn optreden de Verenigde Staten nog verder van Rusland zal vervreemden'. Ook Loekin meent dat de VS zich nog lange tijd zullen verzetten tegen het ophef fen van de economische sankties tegen Irak. Daar komt nog bij dat de positie van president Clinton er na de verkiezingen van dinsdag niet beter op is geworden. Hij zal zo'n bij de Amerikaanse publieke opi nie onpopulaire stap niet snel nemen, ver onderstelt de Russische politicus. Voorzitter Rita Süssmuth (CDU) wordt vrijwel zeker herkozen worden verwacht. Niettemin is de algemeen heersende mening dat het grootste gevaar nu wel is geweken. Reddingswerkers zijn inmiddels begonnen om de karkassen van honderdduizenden stuks vee te op te ruimen en te verbanden, om epidemieën te voorkomen. In Lombardije is gisteren een brug over de rivier de Adda ingestort. Daarbij vielen twee gewonden. De te weke fundering waarop de brug was gebouwd was door het water van de afge lopen dagen nog verder aange tast. Ook gisteren was in vrijwel alle getroffen plaatsen nog zware kritiek te horen op de traagheid en de nalatigheden van de Prote- zione Civile, de rampenbrigade die niet in staat bleek tijdig hulp te verschaffen. Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - Vanmorgen om 11 uur vergadert in de Rijksdag in Berlijn de nieuw gekozen Duitse Bondsdag voor 't eerst. Op de agenda staat onder meer de bij voorbaat omstreden ver kiezing van het Bondsdag-presi dium. Het is vrijwel zeker dat Rita Süssmuth (CDU) als voorzitter zal worden herkozen. Maar of er vier of vijf plaatsver vangende voorzitters komen, daarover beslist de Bondsdag pas vanmiddag. De socialistische SPD stelt voor om vijf vice-presidenten te kie zen, zodat zij er zelf twee kan leveren. Méér kans maakt het voorstel van Bündnis 90/Grünen dat alle vier fracties één plaats vervangende voorzitter leveren. Zij zelf stellen Antje Vollmer kandidaat. In de liberale FDP kwam het gisteren tot een pijnlijk incident. De minister voor Bouwzaken, te vens plaatsvervangend partij voorzitter, Irmgard Schwaetzer had zich kandidaat gesteld voor de post van vice-voorzitter van de Bondsdag. Maar haar partij gaf tamelijk verrassend de voor keur aan Hirsch. Schwaetzer heeft onmiddellijk haar partij bestuursfunctie neergelegd. Ze Kohl wil uitsluitend nog gewoon Bondsdaglid zijn. Op verlenging van haar ministerschap hoefde ze toch al niet meer te rekenen, omdat het Bouw-ministerie in het nieuwe kabinet niet aan de liberalen zal worden toegewe zen. De eerste Bondsdagzitting wordt om nog een andere reden met grote spanning tegemoet gezien. De openingsrede wordt - zoals te doen gebruikelijk - door het oudste Bondsdaglid gehouden; in dit geval PDS-afgevaardigde Stefan Heym. Kanselier Kohl heeft de parlementariërs opge roepen van het optreden van de socialistisch-communistische schrijver Heym geen incident te maken. „We moeten dit agenda punt in alle waardigheid verwer ken. Republiek en parlement zijn sterk genoeg om een uurtje te luisteren naar een spreker die zijn hele politieke leven niet an ders heeft gedaan dan met alle winden meewaaien." De Duitse Bondsdag telt 672 leden en is daarmee het grootste parlement ter wereld, terwijl Duitsland bij lange na niet het grootste land is. Er zitten 218 nieuwkomers bij. In de Bondsdag zitten 176 vrou wen. In de CDU-fractie is 14,7 procent van de afgevaardigden vrouw; bij de CSU maar 12 pro cent. In de socialistische SPD- fractie is precies eenderde van de leden vrouw. Alleen in de fractie van Bündnis 90/Grünen vormen de vrouwen met 59,1 procent de meerderheid. Al geruime tijd gaan in Duits land - ook in politieke kringen - stemmen op, om het aantal afge vaardigden drastisch te verla gen. In de provisorische zittings zaal in de Rijksdag zal het van ochtend met de zitplaatsen be helpen zijn. CDU/CSU en FDP streven er naar om morgen hun coalitiege sprekken af te ronden. De afge lopen twee weken is op een aan tal punten in grote lijnen over eenstemming bereikt. Zoals gisteren nog, over de soli- dariteitstoeslag die - ten gunste van de opbouw in oostelijk Duitsland - per 1 januari van het komende jaar voor iedere Duit ser geheven zal worden: 7,5 pro cent op de te betalen loon/in komstenbelasting. Jaarlijks zal worden bekeken of de heffing wordt verlengd. Helmut Kohl heeft een opzien barende regeringsverklaring be loofd als hij volgende week dins dag als kanselier wordt herko zen. Verwacht wordt, dat Kohl op een ongekend duidelijke ma nier verdere bezuinigingen zal aankondigen. Pas twee dagen na zijn herbe noeming wil hij de samenstelling van zijn mogelijk iets verkleinde kabinet bekend maken. Op die manier wil hij zich bij zijn herverkiezing van een opti male steun van alle partij- en coalitiegenoten verzekeren. Maakt hij namelijk éérst zijn nieuwe regeringsteam bekend dan bestaat de kans, dat partij genoten die hoopten op een rege ringsfunctie maar die niet heb ben gekregen, in de geheime stemming uit een soort wraak tegen Kohl zouden stemmen. De coalitie beschikt maar over tien stemmen meerderheid. Dat kan betekenen dat Kohl in de eerste ronde niet de vereiste ab solute meerderheid van 337 stemmen krijgt en pas in een volgende kiesronde, bij eenvou dige meerderheid van stemmen, herkozen zal worden. Scholierenprotest in Vlaanderen Antwerpen - Ongeveer 15.000 Vlaamse scholieren hebben giste ren gestaakt. Ze betoogden in verscheidene steden in Vlaande ren tegen racisme en voor gelijke (stem)rechten voor migranten. In Antwerpen was de opkomst het grootst, met ongeveer 8.000 demonstranten. Incidenten deden zich niet voor. In Gent, waar het Vlaams Blok bij de recente gemeenteraadsverkiezingen zeven van de 51 zetels in de wacht sleepte, een winst van vijf zetels, betoogden 2.000 scholieren. Drie jaar geleden werd de jongerenstaking tegen racisme voor het eerst georganiseerd. Aanleiding was de uitslag van de parlementsverkiezingen, waar het Vlaams Blok fors won. De dag van die verkiezingen, 24 november, is de geschiedenis ingegaan als Zwarte Zondag. Australiër door vier kinderen vermoord Sydney - Vier kinderen van elf tot vijftien jaar stonden gisteren voor de kinderrechter in het Australische stadje Wagga Wagga wegens de moord op een 55-jarige man. De kinderen worden ervan verdacht de man te hebben doodgeslagen en beroofd. Zij zouden hun slachtoffer met de hulp van een aantal meisjes naar een park hebben gelokt, waar ze hem met stokken en stenen doodsloegen. Met het geld van de dode kochten de jochies een aantal kratten bier, aldus de politie. Wegens de ernst van het delict weigerde de rechter de verdachten op borgtocht vrij te laten. De politie had de kinderen dinsdagavond aangehouden. Hongaarse pubers doden kind Boedapest - De Hongaarse politie heeft twee pubers van 13 en 14 jaar aangehouden op de verdenking een negenjarig jongetje op brute wijze om het leven te hebben gebracht. De twee jongens zijn gearresteerd nadat het lijk van het slachtoffer aan de oever van een meer in Fot, bij de hoofdstad Boedapest, was gevonden. Het slachtoffer woonde in een weeshuis. Hij verliet het huis zondagmorgen om met de twee jongens, die in de stad woonden, te spelen. De jongste van de twee kan volgens de Hongaarse wet niet worden berecht. De andere jongen kan een gevangenisstraf van tien jaar krijgen. Referendum over legaliseren drugs Bern - De Zwitsers mogen zich binnenkort in een referendum uitspreken over het opheffen van de strafbaarheid van drugge bruik. Een datum voor de volksraadpleging is' nog niet vastge steld. De 'werkgroep voor het legaliseren van verdovende middelen' heeft gisteren een verzoek tot het houden van een referendum ingediend. Het is ondertekend door 107.000 Zwit sers. De grens ligt bij 100.000 geldige handtekeningen. Israël: Inspectie nucleaire installaties Cairo - Israël is bereid mee te werken aan internationale inspectie van zijn nucleaire installaties, zodra het met alle omringende landen een vredesovereenkomst heeft gesloten. Bovendien wil het land in dat geval bijdragen aan de nucleaire ontwapening van het Midden-Oosten en de ontmanteling van alle massavernietingswapens, zegt de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Peres in een interview met het weekblad Al Ahram in Cairo. Israël weigert tot nu toe toe te geven dat het over kernwapens beschikt, zoals tal van buitenlandse deskundi gen hebben beweerd. Het land heeft het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens niet getekend. '89 schrijvers en journalisten vermoord' Praag - Het afgelopen jaar zijn in de wereld 89 schrijvers en journalisten vermoord en 150 gevangen gezet omdat ze opkwa men voor het recht op vrije meningsuiting. Dat stelde het Comité van schrijvers in gevangenschap van de PEN-club gisteren tijdens het 61e congres van de club in Praag. De meeste slachtoffers vielen in Ruanda (37), Tadzjikistan (26) en Algerije (12). Voorts zijn vier journalisten in Colombia vermoord en vier in Georgië tijdens de oorlog met Abchazië. Het comité maakt zich zorgen over het groeiend aantal moordaan slagen op schrijvers en journalisten in Cambodja en Rusland. Lage opkomst verkiezingen Sri Lanka Colombo - Ongeveer 65 procent van de Srilankaanse kiezers heeft gisteren meegedaan aan de presidentsverkiezingen. De opkomst was aanzienlijk lager dan bij de parlementsverkiezin gen in augustus. Toen maakte 81 procent van de kiezers de gang naar het stemlokaal. De eerste uitslagen worden vandaag verwacht. De strijd gaat vooral tussen premier Chandrika Kumaratunga van de Volksalliantie en Srima Dissanayake. De laatste is de weduwe van Gamini Dissanayaka, de officiële kandidaat van de Verenigde Nationale Partij, die in oktober is vermoord. De regering in Colombo heeft na het sluiten van de stemlokalen een nachtelijk uitgaansverbod ingesteld. Ook van nacht is dat van kracht. Arrestatie kopstuk extreem-rechts Berlijn - Eén van de kopstukken van extreem-rechts in Duits land, de acteur en journalist Bela Althans, is gearresteerd omdat hij de massamoord op joden door de nazi's ontkent. De Duitse politie arresteerde Althans dinsdagavond in München. Daar moet de neo-nazi zich sinds maandag voor een rechtbank verantwoorden voor onder meer het aanzetten tot rassenhaat. Met de arrestatie wil justitie voorkomen dat de Duitser naar het buitenland vlucht. Althans, die ook geregeld in Nederland is gesignaleerd, wordt in bepaalde extreem-rechtse kringen als toekomstige chef beschouwd. Hij was een trouw aanhanger van de neo-nazileider Michael Kühnen, die aan aids stierf. (ADVERTENTIE) SPANNEND

de Stem | 1994 | | pagina 5