Stembusuitslag VS tegenstrijdig Servi bomn op Bi Robert Dole is nu de machtigste Senator van Amerika Rechten van illegalen in Californië beperkt Ruanda st< Resultaat verkiezingen fascinerend resultaat van 4rauwe democratie' Duurste campagne ooit Waterpeil rr DE STEM VERKIEZINGEN VS A/PESTEM Republikeinen krijgen absolute macht Samenstelling Amerikaans Congres machtsverhouding sinds 1955 VERKIEZINGEN VS KORT Iran bombardeert Koerden in Irak DONDERDAG 10 NOVEMBER 1994 Door Martijn Delaere Met de enorme Republikeinse verkie zingswinst krijgt de Amerikaanse Se naat een nieuwe leider. Senator Bob Dole zal de oppositie voor gaan in zijn strijd tegen de Democraat Bill Clinton. En Dole is geen doetje. Dole is van een andere tijd, een veteraan uit de Tweede Wereldoorlog, goed be vriend met de liberale leider van de Democraten Senator George Mitchell, en feitelijk de belichaming van het 'Kwaad' waartegen de Republikeinen zich zo suc cesvol hebben afgezet. Het kwaad van de 'zittende volksverte genwoordiger'. Dole is immers al sinds 1981 leider van de Republikeinen, en zit maar liefst 34 jaar in het Congres (waar van 26 jaar als Senator). Bob Dole is de ultieme Washingtonse 'insider', de vermaledijde mensensoort die buiten de Amerikaanse hoofdstad met walging wordt gadegeslagen. En toch behoeft Dole niet te vrezen voor zijn positie als leider van de Republikei nen. Hij is zeker niet de held van de conservatieve vleugel in de partij - aan gevoerd door Senator Gramm uit Texas - maar hij heeft de laatste twee jaar toch hun loyaliteit gekregen. President Clinton was de bindende fac tor, natuurlijk, maar ook de uiterst con servatieve Senatoren realiseerden zich dat de partijleider met een Democraat in het Witte Huis de beide vleugels uit de partij bij elkaar moest houden. Dole is een middenfiguur, hij schippert tussen links en rechts, wat in zijn partij het verschil is tussen rechts en uiterst rechts. Die kwaliteit zou hem van pas kunnen komen als hij zich in de strijd werpt voor de Republikeinse presidents kandidatuur in 1996. Dole heeft het al vaker geprobeerd. In 1988 bij voorbeeld, toen hij in de staat New Hampshire een voorsprong van 20 procent op vice-president Bush verspeel de en de kandidatuur aan zijn neus voorbij zag gaan. Twaalf jaar eerder ging het ook al mis, toen hij de kandidaat voor het vice-presi- dentschap van president Gerald Ford Nog nooit zijn Dole's kansen op de Repu blikeinse presidentskandidatuur zo groot geweest als nu. Hij heeft zijn leeftijd tegen, maar onder Republikeinen is hij toch dé favoriete kandidaat (gevolgd door Dan Quayle, ex-minister van Huisvesting Jack Kemp, ex-minister van Defensie Cheney en Senator Gramm). Dole heeft één groot voordeel: dollars in kas. Alleen Senator Gramm uit Texas kan in een korte tijd net zoveel geld verzame len als Dole. De Republikeinen en Bob Dole mogen nu overlopen van zelfvertrouwen, maar bij de verkiezingen in 1996 moeten ze wel een hopeloos ingewikkelde balanceeract uitvoeren. Hoe kunnen ze zich als de grootste partij in de Senaat en het Huis distantiëren van het Congres waartegen ze campagne hebben gevoerd? Met de Democraten in de meerderheid konden de Republikeinen altijd zeggen dat het Congres 'corrupt' en zelfvoldaan was geworden door de eeuwige macht van de Democraten. In 1994 leverde dat een historische overwinning op, maar daar kan Bob Dole in 1996 niet meer mee komen. Bob Dole foto epa Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Zo groot is de schok van de stembusuit slag in de Verenigde Staten dat zelfs veel zegevierende Republikeinen er gisteren in hun politieke hoofdkwar tieren verslagen bij zaten. 'Wat nu gedaan?', is de vraag die niet alleen de winnaars zichzelf stelden, maar die ook de Demo craten en talloze burgers voor legden aan het eigen gemoed en aan politieke mede- en tegen standers. Het was alsof alle individuen en groeperingen in Amerika ver bluft het politieke slagveld over zagen, zonder veel hoop er de sleutel in te vinden naar het 'hoe nu verder?'. De vreugde van de Republikei nen wordt ook getemperd door het vermoeden dat zij bij de eerstvolgende gelegenheid, in 1996, net zo goed het slachtoffer kunnen worden van de woede aanvallen van het wispelturig electoraat als nu Bill Clinton en zijn Democraten dat zijn. Boordevol tegenstrijdigheden immers zit het resultaat van de tussentijdse verkiezingen van dinsdag. De nog geen veertig procent van de burgers die het de moeite waard vonden naar de stembus te gaan, hebben allerlei onmoge lijke opdrachten gegeven. Bij voorbeeld tegelijk belastingen verlagen maar wél meer gevan genissen bouwen en niet korten op de aow ('social security') en niet die militaire basis in mijn. district sluiten. En wel met 'term limits' afgevaardigden verbieden ■'carrière-politicus' te worden, .maar tegelijk ouwe rotten als Bob Dole (71), Strom Thurmond (92) en Jesse Helms (73) tot de machtigste mannen van Amerika .verheffen. Veel tijd Ook de meest geroutineerde ana listen van de Amerikaanse poli tiek - en dus van de ziel van het volk - leken gisteren afgebluft door de uitslag en hadden grote moeite er iets moois in te ont dekken. "We zullen allemaal veel tijd no dig hebben om de essentie hier van te doorgronden', aldus de doorgaans razendsnel tot con clusies geneigde Thomas Mann, van de politieke denktank Brookings Institution. In elk geval lijken de verklaarde voornemens van president Clin ton en nieuw Republikeins meer derheidsleider Dole om nu in hartverwarmende Republikeins- Democratische eendracht de wil van het volk te gaan uitvoeren, een kort leven beschoren, gezien de duistere aard van die wil en de cynische verharding die de laatste jaren in 's lands politieke arena is opgetreden. Koude oorlog Toch kan de uitkomst van dins dag ook een fascinerende heten. Er zit in elk geval een element van rauwe democratie in, dat feiten duidelijk maakt welke te voren toegedekt waren. Zó, zó conservatief en tegelijk inconse quent en verward is nu in wer kelijkheid de meerderheid van het Amerikaanse volk. En... zegt politiek columnist Jim Hoagland in de Washington Post, zo is misschien wel de meerderheid van élk volk sedert het einde van de koude oorlog. En hij verwijst naar de wereld wijde trend van schoksgewijze politieke verschuivingen (van Frankrijk tot Italië en Canada en Japan) sedert de 'bindende' com munistische dreiging is wegge vallen en de sociale verzorgings staat overal meer z'n lasten dan z'n lusten toont. Een echte verzorgingsstaat is Amerika dan wel nooit geweest, maar de trend is er hetzelfde en wordt er door de opgejaagde media-cultuur nog extra ver groot. De politieke aardverschuiving van deze week zet ook andere waarheden in de schijnwerper. Bij voorbeeld dat waarachtig rechts-extremisme in Amerika toch maar geen voet aan de grond krijgt. Het besluit van Calfornië om het leven moeilijker te gaan maken voor de illegale immigranten daar, is opmerkelijk bevrijd ge bleven van racistische onderto nen en ging over het reëele pro bleem van liefst 2 miljoen(l) mensen die onwettig in die deel staat leven. En in Virginia heeft de door velen van fascistische sympa thieën verdachte Oliver North het toch maar verloren van De mocraat Charles Robb, wiens buitenechtelijke escapades hem voor deze gelegenheid door de kiezers zijn vergeven. Onvolwassenheid Maar ook is weer helder gewor den hoezeer de Amerikaanse sa menleving, alweer meegenomen door het nergens anders zo snel draaiende vliegwiel van de pu bliciteit, tot hysterie neigt. Twee jaar geleden wist Clinton de meerderheid van de bevolking ervan te overtuigen dat er een volksverzekering tegen ziekte kosten nodig was. Nu toont bijna niemand die behoefte meer. Nu hebben enkele Republikeinse lei ders - geholpen door de 'haat-in dustrie' die door de radio-praat programma's is opgezet - ver klaard dat de gemiddelde Ame rikaan 'woedend' is op Bill Clin ton en op politici in het alge meen. En nu vinden miljoenen Amerikanen, die dat zelf niet bedacht zouden hebben, dat ze inderdaad 'mad as heil' zijn. Die dynamiek toont ook de spe cifieke aard van 'politiek leider schap' in Amerika. Politici ple gen niet vanuit een ideologie een politiek programma samen te stellen en dat ter beoordeling voor te leggen aan het volk. Ze zijn, omgekeerd, altijd met hun enquête-bureaus op zoek naar emotionele trends in hun poten tieel electoraat, waarna ze die trends 'uitvergroten' in hun poli tieke rethoriek. Ze luisteren meer naar wat de mensen zou den kunnen willen, dan dat ze de mensen voorhouden wat ze zou den moeten willen. 'Dat is een heel democratische instelling, maar het is geen lei derschap. En het maakt de poli tiek tot de gevangene van de onvolwassenheid van de publie ke wil', stelt politiek analyst Da vid Broder vast. Alleenheerschappij Misschien dat, nu die waarheden naakter dan ooit ten toon liggen, er toch nog iets goeds kan ont staan uit de schok van deze week. Immers, als er dan toch één boodschap duidelijk moet worden uit de uitspraak van het volk, dan is het dat het afgelo pen moet zijn met 'het politiek gedoe' in Washington. Dat bete kent waarschijnlijk: 'met het partij-politieke gedoe', met de blokkades over en weer die be sluitvorming in Washington de afgelopen jaren bijna onmogelijk hebben gemaakt. Als de Republikeinen, Democra ten en president Clinton on danks de gisteren uitgewisselde olijftakken inderdaad niet sla gen in de schijnbare illusie 'ka merbreed' te gaan regeren, dan lijken in elk geval de Republi keinen over twee jaar zowel het Congres als het Witte Huis te gaan veroveren. Dan heeft 'rechts' eindelijk de alleenheerschappij die de Ameri kaanse samenleving haar thans -lijkt te willen geven. Dan wordt Amerika pas echt interessant voor de hele wereld, die in span ning zal volgen hoe de supermo- genheid vaart onder de regering die ze verdient. In Mexico City verbranden studenten een Amerikaanse vlag uit protest tegen de uitspraak van de Californische kiezers om de rechten van illegale immigranten te beperken. foto epa Los Angeles - De kiezers in Californië hebben zich in een referendum uitge sproken voor een wetsvoorstel dat voor ziet in een hard beleid tegen illegale immigranten. Volgens de laatste uitslagen schaarde twee derde van de kiezers zich achter het omstre den wetsvoorstel, dat Redt Onze Staat is gedoopt. Het wetsvoorstel 187 ontzegt illegalen het gebruik van sociale voorzieningen zoals onr derwijs en medische hulp, tenzij de situatie levensbedreigend is. De nieuwe wet verplicht artsen en leraren ook om kinderen van illegalen aan te geven bij de immigratiedienst. Het wetsvoorstel had de emoties in de Ame rikaanse staat hoog doen oplopen. De zitten de Republikeinse gouverneur Pete Wilson, die dinsdag ook is herkozen, behoort tot de voorstanders. De belangrijkste Democraten in de staat hadden zich samen met president Bill Clin ton tegen het voorstel gekeerd. Organisaties van immigranten noemen de wet racistisch en hebben juridische stappen aangekondigd. Californië telt naar schatting 1,5 miljoen illegalen, bijna 5 procent van de bevolking. De meesten zijn afkomstig uit Latijns-Ame- rika en met name uit Mexico. Het wetsvoorstel is zo omstreden dat de politie tijdens het referendum met extrs mankracht patrouilleerde. Incidenten deder zich niet voor. VERVOLG VAN VOORPAGINA Als zij dan tevens hun meerder heid in het Congres kunnen be houden, hebben de Republikei nen de alleenheerschappij in Amerika. In de Senaat is de nieuwe krachtsverhouding: 53 Republi keinen en 47 Democraten. En in het Huis van Afgevaardigden, volgens een nog voorlopige uit slag: 229 Republikeinen en 202 Democraten. Tot dinsdag had den Clintons Democraten in bei de kamers een comfortabele meerderheid. Het is voor het eerst sedert veertig jaar dat de Republikeinen het Huis van Af gevaardigden domineren. Ook is een royale meerderheid van de gouverneurschappen van Ameri ca's vijftig deelstaten gisteren door Republikeinen in bezit ge nomen. Hoewel het presidentschap bij deze verkiezingen niet op het spel stond, blijkt uit enquêtes onder kiezers dat velen zich in hun keuze voor lokale kandida ten hebben laten leiden door hun kritiek op het beleid van Clin ton. De president en zijn partij zullen daarom naar rechts moe ten opschuiven om een brede kiezersbasis te behouden. In de dreun die de Democraten gisteren kregen, gingen tal van kopstukken van de partij ten onder. Zo werd in New York gouverneur Mario Cuomo uit het ambt verdreven door de vrijwel onbekende lokale politicus Ge orge Pataki. In Washington Sta te verloor voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Tho mas Foley, van ook al een 'ano nieme' Republikeinse tegenstan- der, George Nethercutt. Eveneens weggestuurd is de 'grande dame' van de Democra ten, gouverneur Ann Richards van Texas, waar nu George W. Bush, zoon van de ex-president, de gouverneur is geworden. Tot overmaat van ramp liep gisteren ook nog een Democratische se nator, Richard Shelby uit Alaba ma, over naar de Republikeinse Partij. De twee - politiek gematigde - Republikeinse voormannen zijn nu ineens in veel opzichten nog machtiger dan president Clinton: fractievoorzitter Robert (Bob) Dole, die de 'meerderheidsleider' in de Senaat wordt en Newt Gingrich, die de nieuwe voorzit ter is van het Huis van Afge vaardigden. Dole (71) is een mo gelijke presidentskandidaat over twee jaar. Gingrich (51) is een politieke vechtersbaas die de ar chitect is van de succesvolle Re publikeinse partijstrategie om de publieke afkeer van 'de politiek' tot een eenzijdige ramp voor de Democraten te maken. Tot de zeldzame lichtpunten voor de Democraten behoort het verlies in de deelstaat Virginia van de uiterst rechtse kandi daat-senator Oliver North. Democratisch senator Ted Ken nedy werd in Massachusetts op nieuw gekozen. En in Florida verloor een andere zoon van ex- president Bush, Jeb Bush, de campagne om het gouver neurschap van de zittende De mocratische gouverneur Lawton Chiles. Volgens Dole en Gingrich heb ben de kiezers een oorverdovend signaal gegeven dat zij een klei ner overheidsapparaat, lagere belastingen en hardere misdaad bestrijding willen. Naar ver wachting zullen de twee echter een gematigde koers blijven va ren, teneinde met het oog op 1996 zoveel mogelijk van de De mocratische naar de Republi-- keinse Partij 'overgelopen' kie zers aan zich te blijven binden. Homo's, rokers en kunstgebitten Washington - Behalve over hun afgevaardigden naar het Congres stemden veel 'Amerikanen dinsdag ook over lokale o( staatskwesties. Van de inperking van rechten van illegale immigranten en homoseksuelen tot het dragen van autogordels en het aanschaffen van een kunstgebit. In Oregon was de tolerantie inzet van een referendum. Een voorstel om in de hele staat de rechten van homoseksuelen te beknotten haalde het niet. Wel namen twee districten een plaatselijke verordening aan, waarmee het aantal districten in Oregon met anti-homo wetten op 26 is gekomen. Slechts in acht Amerikaanse staten worden homoseksuelen beschermd tegen discriminatie bij het zoeken van werk of een woning. Tabaksfabrikanten hadden in Californië een voorstel ingediend dat veel plaatselijke anti-rookmaatregelen ongedaan zou heb ben gemaakt. Tot opluchting van de Amerikaanse Longvereni- ging en niet-rokende Californiërs faalden de fabrikanten jam merlijk. Dat betekent dat per 1 januari een wet kan ingaan die niet-rokers strikte bescherming biedt op de werkplek. In North en South Dakota wordt het dragen van autogordels verplicht. En in de staat Washington kan voortaan zonder tussenkomst van de tandarts een kunstgebit worden aange schaft, beslisten de kiezers. Mario Cuomo verliest in New York New York - De Republikein Ge orge Pataki wordt de nieuwe gou verneur van de staat New York. Hij versloeg Mario Cuomo die drie termijnen als gouverneur diende. Cuomo is een van de kopstukken van de Democratische Partij van president Bill Clinton. Zijn ver lies is een grote nederlaag voor de Democraten. Mario Cuomo foto epa Somiy (van Cher) gekozen in Congres Palm Springs - Sonny Bono, de mannelijke helft van het zangduo Sonny and Cher, beroemd door het liedje 'I've Got You, Babe', is gekozen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. In het district Palm Desert in Californië versloeg de 59-jarige Republikein zijn Democratische tegenstander met een verschil van 20 procent van de stemmen. De kandidatuur van Bono was door veel politieke waarnemers niet erg serieus genomen. In 1992 was de gewezen popster al eens in de race voor een zetel in de Senaat, maar toen werd hij in de voorverkiezingen al verslagen. Tijdens de campagne kon hij toen op veel belangrijke vragen geen antwoord geven en hij erkende na afloop dat hij zich slecht had voorbereid. Barry maakt comeback in Washington Washington - Na een afwezigheid van vier jaar, waarvan hij ander half jaar in de gevangenis zat, is Marion Barry opnieuw gekozen tot burgemeester van Washing ton. Barry, die in 1990 uit het ambt werd gezet wegens het ge bruik van cocaïne, slaagde er in zijn Republikeinse tegenkandi daat Carol Schwartz voor te blij ven. De 58-jarige Barry maakt daar mee een comeback die veel Ame rikanen een paar maanden gele- Marion Barry, terug van den niet voor mogelijk hadden weggeweest foto epa gehouden. Hij was al drie maal eerder burgemeester van de stad, maar zijn politieke lot leek in 1991 bezegeld. De FBI beschikte over in het geheim opgenomen videobeelden wgarop Barry zichtbaar stoned coaïne snoof. Na. een geruchtmakend proces verdween hij in de gevangenis. Zijn vierde ambtstermijn als burgemeester heeft Barry vooral te danken aan de kiezers in de sloppenwijken van Washington. Ruim 70 procent van de inwoners van stad is zwart en leeft in de getto's. Virgina wijst 'leugenaar' North af' [Washington - Oliver North, kan didaat voor de Republikeinen voor de Senaat in Virginia, heeit het niet gehaald. Democraat tharles Robb behoudt zijn zetel. De verkiezingsstrijd in Virginia was ongemeen fel, met veel per soonlijke aanvallen. Mede omdat beide kandidaten een beschadigd imago hebben. Oliver North, die steun had van I de uiterst conservatieve christe lijke fundamentalisten, was een van de hoofdrolspelers in de Iran- Contra-affaire. Charles Robb Oliver North foto epa heeft toegegeven zijn vrouw, de dochter van wijlen oud-president Lyndon Johnson, te hebben bedrogen. De 51-jarige North was in de jaren tachtig lid van de Ameri kaanse Nationale Veiligheidsraad ten tijde van het president schap van Ronald Reagan. Hij hielp mee met wapenleveranties aan Iran en illegale hulp aan de Contra-rebellen in Nicaragua. Hij werd veroordeeld voor het tegenwerken van het Congres omdat hij een Senaatscommissie voorloog over deze geheime operatie. Een federaal hof van beroep verwierp de aanklachten later op technische gronden. Washington - Voor geld is alles te koop en dus ook een zetel in het Amerikaanse Congres of een gouverneurspost. Bij de Congres- en gouverneurs verkiezingen van dinsdag heb ben de kandidaten weer alle re cords van 'Big Money' geslagen. De toon van de campagne van 1994 was over het algemeen ne gatief. Kandidaten wezen vooral op de tekortkomingen van hun tegenstanders en hadden daar zoveel geld voor over dat zij er de duurste verkiezingen uit de Amerikaanse geschiedenis van maakten. Volgens de Federale Verkie zingscommissie hadden partijen en kandidaten tot en met 19 oktober gezamenlijk al 700 mil joen dollar uitgegeven. De kan didaten namen daarvan 449 mil joen dollar voor hun rekening, een stijging van 18 procent ver geleken met de laatste Congres verkiezingen van 1992. Na 19 oktober is het totale be drag nog verder opgelopen. Kort voor verkiezingen wordt er in Amerika altijd aan 'last-minute spending' gedaan, waarbij be langengroeperingen miljoenen dollars uitgeven om de campag ne van een kandidaat te steunen of een andere politicus tegen te werken. Californië kende dit jaar de duurste strijd om een Senaatsze tel die ooit is gevoerd. De Demo cratische Senator Dianne Fein- stein werd uitgedaagd door de Republikein Michael Huffington. Het gevecht liep zo hoog op dat Feinstein en Huffington er sa men 36 miljoen dollar tegenaan gooiden. Nog een record: olieba ron Huffington spendeerde 27,8 miljoen dollar van zijn eigen fortuin, meer eigen geld dan een kandidaat ooit voor een Con greszetel heeft overgehad. Oliver North, die werd veroor deeld in het Iran-Contra schan daal wegens meineed en in hoger beroep weer vrijgesproken, wa- sin Virginia namens de Republi keinen kandidaat voor een Se naatszetel. Hij wist dankzij een uitgebreid, landelijk 'fund-rai sing' netwerk een recordbedrag bijeen te schrapen voor de finan ciering van zijn campagne. Aan de vooravond van de ver kiezingen was de stand 17,6 mil joen dollar, waarbij nog niet alle meldingen van donaties ver werkt waren. De Republikeinse Senator Jesse Helms wist in 1990 17,7 miljoen dollar bij elkaar te krijgen, maar daar zal North dus overheen gaan. Kigali - Ruanda heeft zijn verzet opgegeven tegen het internationale tribunaal, dat oorlogsmisdaden moet be rechten die dit jaar in het Middenafrikaanse land zijn begaan. Vice-president Kagame, die al om geldt als de machtige man achter de schermen in Ruanda, zei gisteren dat de regering in Kigali bereid is met het tribu naal samen te werken. De Veiligheidsraad besloot dins dag in een resolutie tot de instel ling van zo'n rechtbank. Ruanda Van onze redactie buitenland Sarajevo - Een vliegtuig van gisterochtend de moslimenclar gebombardeerd, heeft een VN-\ "Het toestel vuurde vanuit het Kroatische luchtruim twee ra ketten af op de stad Bihac. Volgens het Bosnische regerings leger is een industriecomplex ernstig beschadigd. Servische toestellen zouden na dien herhaaldelijk over de encla ve zijn gevlogen. Bihac ligt sinds gisteren onder vuur van de Servische artillerie, meldt het Bosnische regeringsle ger. De Bosnische en Kroatische Serviërs vallen gezamenlijk aan vanuit de stad Bosanski Petro- vac ten zuidoosten van de encla ve, terwijl West-Bihac vanuit Krajina, het gebied van de Kroa tische Serviërs, wordt beschoten met tanks, kanonnen en mortie- De moslims sloegen terug met bombardementen op Krajina. Volgens Radio Sarajevo was het een van de moeilijkste dagen voor de enclave, sinds de mos- Nicosia- Iraanse vliegtuigen hebben gisterochtend stellin gen aangevallen van Koerdi sche guerrillastrijders in Irak. De opstandige Iraanse Koerden meldden dat bij het bombarde ment een vrouw is gedood. Drie mensen raakten gewond. De aanvallen zouden plaatsge had hebben binnen de zone waar Westerse landen het Iraakse be wind hebben verboden vluchten uit te voeren. Het Iraanse persbureau Irna be richtte dat de toestellen bombar dementen hadden uitgevoerd op 'gezamenlijke centra van contra revolutionaire agenten'. De aan vallen zouden een antwoord zijn op recente 'terroristische acties' van de verzetsbeweging Volks- mujaheddin, die in Irak zijn be langrijkste bases heeft. Zondag schoot Iran al eens drie Scud-raketten af op de grootste mujaheddin-basis in Irak, op tachtig kilometer van de grens. De verzetsbeweging liet toen we ten dat alleen materiële schade was aangericht. De autoriteiten in Iran stellen de Volksmujaheddin verantwoorde lijk voor een bomaanslag maan dag in Teheran, waarbij twee doden vielen. De organisatie heeft echter iedere verantwoor delijkheid ontkend en de aanslag veroordeeld. Van onze correspondent Aart Heering Rome - Het gevaar voor ee watersnoodramp in Noord- .hemen. De waterstand van de rivier de Po, die het in Piemonte gevallen regenwater opvangt, is op vele plaatsen tot kritieke hoogten ge stegen zonder evenwel grote schade aan te richten. De laatste twee dagen heeft het een stuk minder geregend, en daardoor is de snelheid waarmee het waterpeil stijgt, gezakt van 10 naar 3 centimeter per uur. In Lombardije daalt het water peil al en bij de verder oostelijk gelegen stad Rovigo heeft de Po zonder echte problemen haar hoogste punt bereikt. De komende dagen bereikt het Water zijn hoogste punt in de delta van de rivier. Enkele hon derden zieken en bejaarden zijn inmiddels uit deze regio geëva cueerd. Ook in Piemonte heerst nog de staat van alarm, omdat vanaf vandaag nieuwe regenbuien t

de Stem | 1994 | | pagina 4