Fouten ziekenhuis niet gemeld ker van D66 blijft tegen modernisering kerncentrale Kristallnacht schamel herdacht Brand in Eindhoven Va" Thi->n kan nog dagen duren 'KMA voor Breda behouden' Onderzoek: Artsen en leidinggevenden intimideren verpleegkundigen De politicus als produkt 4Bij jullie daar in de regio rond oosendaal i het echt een ommelhoek, Al jaren' is DE STEM BINNENLAND A3 Urker vissers zetten zelf zoekactie op DESTEM COMMENTAAR Moord-verdachte Appie A. terug BINNENLAND KORT SONY Gouverneur Messerschmidt: NOVEMBER 1994 j\ DONDERDAG 10 NOVEMBER 1994 "dereen kent iedereen. Waaron e! je Heiligers in Deurne niel en bedrijf dat veel cd's ver preidt." "eer kom je daar niet te weten "ant Dick Heiligers is niet var lan zich in deze zaak te men „Begrijp ik wel," zegt di ~an van het Culemborgs bedrijf Niemand wil zijn vingers bran en. Iedereen verschuilt zich ch, zo gaat dat al lang. Bi lie daar in de regio roni oosendaal is het trouwens ech ~n rommelhoek. Al jaren." at vindt Anton van Stekelen org ook. „Je ontdekt steed: eer. Mark van den Heuvel hat en nummer voor mij. Speciaal oor mij geschreven. 'Waarorr eb ik je nodig?' heet dat num er. Later bleek dat het nummer oit gezongen is door het zange "sje Wilma. Gewoon geja erk." e Limburgse artiest heeft ark&Mirella dan ook niet meer odig. „Nee, ik ga nu mijn eigen eg. Die twee wil ik alleen nog ien als ze met geld over de brug omen. Verder heb ik ze inder- aad niet meer nodig, geen se- onde, nooit meer!" 1 wat minder gerust gesteld de werknemers van het triciteits Produktiebedrijf die met kernenergie hun elijks brood verdienen. 380 sen vrezen voor hun baan ht de Tweede Kamer beslui- de nucleaire installatie te ten. en voor de ondernemings van EPZ schriftelijk een gend beroep te doen op het ement. „Op dit moment is aar onze mening geen tech- he nog economische reden ezig om tot sluiting van energiecentrale in Borssele te gaan." De raad wijst dat er toch al zo'n 750 idsplaatsen bij EPZ onder k staan. euckelbach is secretaris van mderdeelcommissie, het in- akorgaan voor de werkne- 5 van Borssele. „Er heerst ite onrust onder het perso- zegt hij. liscussie over het al dan niet houden van de centrale m voor het personeel als onaangename verrassing, e zomer nog had de toenma- minister van Economische en het licht op groen gezet de modernisering. Voor de 'ers leek alles in kannen en iken. er voor de 380 werknemers rnngend werk gecreëerd kan den, noemt Heuekelbach utopie'. „Iedereen kent de atie bij de elektriciteitsbe- ven. Er worden gewoon geen iwe centrales meer ge- wd." Van onze Haagse redactie Pen Haag - De fractie van 066 blijft tegen modernise ring van de kerncentrale in Borssele, ook nu de eigen mi nister van D66 Wijers de Zeeuwse centrale wel wil vernieuwen. p66-woordvoerster Jorritsma wilde gisteravond niet zeggen of ze vindt dat Wijers zich neer moet leggen bij een mogelijke Kamermeerderheid voor slui ting. De WD heeft Wijers al opgeroepen dan toch de moder nisering door te zetten. De bewindsman van Economi sche Zaken zei gisteren na het debat over Borssele wel 'te nei gen naar' modernisering, ook als de Kamer tegen stemt. De minis ter bleek gisteren na het debat gesterkt in zijn overtuiging dat de centrale vernieuwd moet wor den en daarmee drie jaar langer, tot 2007, moet openblijven. Het kabinet neemt nog deze maand een besluit over de vernieuwing van de sinds 1973 draaiende kerncentrale. Wijers vindt dat 'de geschiede nis' een onontkoombare rol speelt bij het al dan niet kiezen voor vernieuwing. Hij wees erop dat de modernisering een recht streeks gevolg is van de hogere veiligheidseisen die de overheid de Nederlandse kerncentrales heeft opgelegd na de ramp in Tsjemobyl. De energiesector heeft inmiddels 161 miljoen gul den gestoken in de voorbereiding van de modernisering. Het is daarom de vraag of er bij slui ting nog wel sprake is van zorg vuldig bestuur, aldus Wijers. D66 bleek gisteravond niet over tuigd van de argumenten van de minister. Volgens de partij groeit met het langer openblijven van de centrale het probleem van het radio-actief afval. D66 denkt ook dat het openhouden van Borssele het verder ontwikkelen van warmte-krachtkoppeling (WKK) in de weg staat. D66-Kamerlid Jorritsma zei gis teravond het standpunt van de minister wel te begrijpen, omdat het vorige kabinet in augustus de vergunning voor de moderni sering al verleend heeft. Ook de PvdA blijft voor sluiting van de kerncentrale. GroenLinks zal de Kamer dinsdag vragen zich voor sluiting uit te spreken, maar het is onzeker of hiervoor een meer derheid bestaat. De WD, die als enige coalitiepartij de minister steunt, hekelde tijdens het debat het standpunt van zijn twee re geringspartners. De Tweede Kamer deed gisteren verwoede pogingen inzicht te krijgen in de verschillende cij fers waarmee het Binnenhof de afgelopen dagen werd bestookt. Greenpeace heeft berekend dat snel sluiten van Borssele één miljard gulden oplevert, VROM zegt 420 miljoen. Beide cijfers kloppen niet, vindt Wijers, die het erop houdt dat vervroegd sluiten (uiterlijk 1998) 187 mil joen méér kost dan sluiting in 2007. Ede (anp) - Verpleegkundigen zien wel fouten op specialistische afdelingen in ziekenhuizen, maar melden dis niet. Ze hebben de indruk dat de inspectie 'er toch niets mee doet' of ze krijgen van de klachtencommissie te horen dat de betrokkene zelf maar een klacht moet indienen. Ook komt'het voor dat artsen en leidinggevenden verpleegkundi gen intimideren. Dit blijkt uit onderzoek onder verpleegkundi gen dat gisteren in Ede is gepre senteerd op het driedaags con gres over intensieve zorg. De betrokken verpleegkundigen zijn werkzaam op specialistische af delingen als IC, hartbewaking en spoedeisende hulp. Onderzoeker De Jonge consta teert dat driekwart van de ver pleegkundigen tevreden is met het systeem dat ziekenhuizen hanteren voor het registreren en Urk (anp) - Urker vissers hebben besloten de zoekactie voort te zetten naar de nog vermiste kapitein J. Gerssen van de gezonken kotter La- rissa. Dat heeft woordvoerder G. Meun namens Visserijbe- langen gisteren' bevestigd. Volgens Meun zullen 25 tot 100 kotters vanaf vanmorgen gaan zoeken. Dat is besloten nadat de marine gistermorgen bekend maakte dat zij haar zoekactie staakte. De vissers trekken er in elk geval twee dagen voor uit, aldus Meun. Als de hele vloot meedoet, kun nen er zo'n 100 kotters ingezet worden. Volgens Meun zijn er twee vissers aangewezen die de zoekactie vanaf een schip van Rijkswaterstaat gaan coördine ren. De marine heeft de 35-jarige schipper niet in het gezonken schip gevonden. De lichamen van de andere vijf bemannings leden werden daar eerder wel aaangetroffen. Volgens de kust wacht hebben de marineduikers alle compartimenten van de La- rissa grondig doorzocht. Het stoffelijk overschot is vermoede lijk weggedreven en zal naar verwachting binnen enkele we ken aanspoelen. Het korps landelijke politiedien sten in Driebergen wil nog niets zeggen over de eerste onder zoeksresultaten, Volgens haar is over de toedracht van de botsing tussen de kotter en de bulkcar rier een ware stroom geruchten op gang gekomen 'die niet door onderzoek wordt gesteund'. afhandelen van fouten en bijna- fouten. Desondanks zegt 88,2 procent dat niet alle fouten ook echt worden gemeld bij de fou ten- en ongevallencommissie, de zogenoemde Fona-commissie. Vijf jaar Als reden geven verpleegkundi gen onder meer op dat de inspec tie naar hun mening te weinig met de foutmelding doet. De Jonge: „Ze hebben het idee dat de inspectie niets doet, of alleen met de directie praat en niet met de betrokkenen op de afdeling. Het kan maanden duren voor er een reactie komt. In één geval heeft het zelfs vijf jaar in beslag genomen." Artsen zijn volgens hem geneigd fouten af te doen als complicaties in de behande ling of ze schuiven de schuld op elkaar. Ook komt het voor dat artsen en leidinggevenden een verpleeg kundige onder druk zetten als die de fout van een specialist wil melden. „Verpleegkundigen la ten zich nog te makkelijk intimi deren. Ze werken wel hard aan verbetering van hun positie en hun beroep, maar als een arts een grote mond opzet, kruipen ze weer snel in hun schulp." Missers Fouten zonder gevolgen worden zelden gemeld. De Jonge wijst op het belang om juist die missers wel aan te geven. „Op afdelingen voor intensieve zorg of hartbe waking gaat het regelmatig mis met infuuspompjes. Ze lopen te snel of te langzaam, of ze wor den na vervanging niet opnieuw aangezet. Vaak ontdekt de ver pleegkundige of de arts dat bij tijds en heeft de fout geen gevol gen. Als die misser toch gemeld zou worden, zou je misschien wel ontdekken dat bepaalde fou ten altijd gemaakt worden, en dat er dus een ander pompje nodig is." (ADVERTENTIE) BOUW m ZUID VAKBEURS VOOR DE TOTALE BOUWWERELD 8, 9, 10 en II november 1994 Beursgebouw Eindhoven 1 OPENINGSTIJDEN 8 en 11 november 9 en 10 november ILOO-18.°0 uur 14,00 - 22.00 uur tie: Telefoon: 040 - 422417 e De Kristallnacht, de grote anti-joodse actie in het Duitsland van 1938, is gistera vond in Nederland op schamele wijze herdacht. In Utrecht was met ruim twee honderd mensen nog de meeste belangstel ling voor de herdenking. In Rotterdam (zie foto) namen 125 mensen deel aan een fakkeloptocht. In Amster dam, waar voor de oorlog veel joden woonden, waren 50 mensen op de been. In Vlissingen demonstreerde een handjevol jongelui 'tegen de Kristallnacht en ook tegen de behandeling van zigeuners'. De slechte positie van de zigeuners was een thema waarvoor dit jaar extra aandacht moest zijn. In Tilburg verzamelden zich ongeveer twintig mensen op een bijeen komst over dit onderwerp. Tijdens de Kristallnacht, die de ivereld precies 56 jaar geleden opschrikte maar onvoldoende waarschuwde, werden in Duitsland 267 synagoges in brand gesto ken, 7.500 winkels en bedrijven van joden vernield en 26.000 joodse mensen mishan deld en vervolgens naar Dachau, Buchen- wald en Sachsenhausen overgebracht. FOTO ANP Van onze verslaggeefster Eindhoven - Een brand die gisteren ontstond in het Auditori um van de Technische Universiteit Eindhoven (TUE) kan nog dagen duren. Dat meldde een woordvoerder van de brandweer gisteravond. De brandweerkorpsen van de ge meente Eindhoven en de TUE waren urenlang in de weer om de brand onder controle te krij gen. De brand is in de ingewik kelde luchtkanalen doorgedron gen en is daarom moeilijk te bestrijden. Daarom is gistera vond begonnen, het dak stukje bij beetje te slopen. Het brandweerkorps van Philips werd gisteravond ook ingezet om zoveel mogelijk waardevolle spullen uit het gebouw te halen. Voor zover kon worden nage gaan, was er binnen voorname lijk rook- en roetschade en heeft de inboedel minder te lijden ge had van het vuur en het bluswa ter. In de namiddag werden de me dewerkers en studenten van de Technische Universiteit opge schrikt door een enorme zwarte rookpluim die uit het dak van het Auditorium kwam. Op het dak waren dakdekkers aan het werk. Het vermoeden bestaat dat tijdens de werkzaamheden brand is ontstaan. Op het moment dat de brand uitbrak, waren slechts in één van de vele collegezalen in het Audi torium mensen aanwezig, zodat het gebouw snel ontruimd was. Niemand raakte gewond. I VERVOLG VAN VOORPAGINA De voormalige bewindsvrouw van Verkeer en Waterstaat, die niet inhoudelijk op het boek wil reageren omdat ze het nog niet gelezen heeft, zegt het niet cor rect te vinden als iemand regel recht uit de ministerraad citeert. Toch begrijpt ze wel dat Van Thijn 'iets vertrouwelijks' heeft prijsgegeven. „Ik heb zelf ook een aantal dagboeken liggen en zit ook met dat punt als ik besluit ze te publiceren. Er is een spanningsveld: je wilt alles zo eerlijk mogelijk weergeven, maar tegelijkertijd de vertrou welijkheid bewaren. Als je iets van de vertrouwelijkheid op licht, zul je dat heel voorzichtig moeten doen." Van Thijn zelf toonde zich giste ren niet onder de indruk van de kritiek op het feit dat hij uit de school heeft geklapt. „Ik ga af op mijn persoonlijke herinnerin gen en er staan bijna geen feiten in die al niet in de kranten hebben gestaan." Schiphol (anp) - Volkomen afge schermd van de buitenwereld en begeleid door acht politiemensen is gisteren de 28-jarige Appie A. op Schiphol aangekomen. Na maandenlange onderhande lingen is A. door Chili uitgele verd aan Nederland. De man wordt ervan verdacht in 1990 bij een roofoverval op een filiaal van Albert Heyn in Oosterbeek twee mensen te hebben doodge schoten. Geblinddoekt werd hij door een politiemacht afgevoerd naar een auto, en vervolgens naar het huis van bewaring in Arnhem. Maan dag vecht A. in kort geding te gen de staat zijn uitlevering aan. In het vanaf 1 januari '95 te verstrekken nieuwe paspoort staan allerlei historische gebeurtenissen afge beeld. En nog in kleur ook, dus dat moet wel tot problemen leiden. Er staan plaatjes in uit onze geschiedenis, waarop overwinningen op vreemde heren te zien zijn. Je zal met zo'n opzichtig stukje chauvinisme maar aan de hedendaagse grens van een toen overwonnen vijand staan. De staat heeft net zeven miljoen moeten dokken voor dat andere, nooit vervaardigde paspoort en met een beetje pech gaat er met dit stripalbum straks ook weer van alles mis. Voor je het weet zitten je kinderen in een onbewaakt ogenblik de lege vakjes in te kleuren of raken douaniers in den vreemde zo verdiept in dit staaltje Hollandse ontwerpdrift dat je je vliegtuig mist. Het ergste is wel dat het nieuwe paspoort een aantas ting is van de positie van de Nederlander als kosmopo liet. De kale pagina's in het oude paspoort gaven je de kans om je als wereldburger te bewijzen met exotische stempels in wonderlijke inkttinten. Ook al was je enkel aan het toeristenstrand bij de hoofdstad van dat verre land geweest, door dat stempel wist je alles van de interne aangelegenheden en had je bovendien het recht je ermee te bemoeien. Op die kleurrijke pagina's vallen de stempels in het niet en boeten we dus aan geloofwaardigheid in. En we hebben het al zo moeilijk sinds Van Mierlo ons visitekaartje in het buitenland is. MERIJN Geen kans op snel rekeningrijden Den Haag - De kans dat elektronische tolheffing - rekeningrij den - binnen enkele jaren wordt ingevoerd, is klein. Minister Jorritsma (Verkeer) acht invoering ervan niet eerder dan rond de eeuwwisseling verantwoord. De minister zei dat gisteren in de Tweede Kamer. Een overgrote meerderheid had Jorritsma tijdens de behandeling van haar begroting gevraagd, haast te maken met de invoering van het rekeningrijden. Dat zou het particulier autogebruik fors kunnen verminderen en de files doen slinken. Maar Jorritsma signaleert nog talloze technische hindernissen die een snelle invoering in de weg staan. Onderzoek Rekenkamer bij Staatsloterij Den Haag - Staatssecretaris Vermeend van Financiën heeft de Algemene Rekenkamer gevraagd te onderzoeken of directeur L. van Gastel van de Staatsloterij zich heeft schuldig gemaakt aan onoirbare belangenverstrengeling. Van Gastel is in opspraak doordat hij werkzaamheden voor de Staatsloterij liet verrichten door een onderneming waarvan hij voor een kwart eigenaar was. Een eerder onderzoek leverde op dat de directeur geen belangenverstrengeling te verwijten zou zijn. Niettemin kondigt Vermeend nu aan dat de Rekenkamer er nog eens naar moet kijken. Tweede dode door salmonella-besmetting Zwolle - Een bewoner van het Zwolse bejaardenhuis De Nieuwe Haven, die was besmet met de salmonella-bacterie, is gisteren overleden. Het is het tweede sterfgeval sinds begin vorige week in het tehuis een epidemie uitbrak. Beide bejaarden waren volgens De Nieuwe Haven al stervende, toen ze besmet raakten. In totaal liepen zestien bewoners en drie medewerkers van De Nieuwe Haven een besmetting met salmonella op. Zij heben volgens een verklaring van het instituut goed gereageerd op een antibioticakuur. Aan de epidemie in het bejaardenhuis lijkt inmiddels een einde gekomen. Zware schade aan huizen door explosie Purmerend - Een zware gasexplosie heeft gistermorgen uur aan de Flevostraat in Purmerend een blok van zes rijtjeshuizen zeer zwaar beschadigd. Alle woningen zijn wegens ingrijpende reparaties minstens drie maanden onbewoonbaar. De ontplof fing is veroorzaakt door een 55-jarige bewoonster, die langs deze weg haar leven beëindigde. Op de gasexplosie volgde een uitslaande brand, die de vrouw het leven kostte en haar woning verwoestte. Bij haar woning vond de politie een afscheidsbrief, die het vermoeden van zelfdoding bevestigde. De felle brand bereikte via het dak ook de vijf andere woningen en richtte daar aanzienlijke schade aan. (ADVERTENTIE) TUSSEN COMMERCIE en politiek bestond een groot verschil, dachten deskundigen tot gisteren. De Amerikaanse verkiezingen hebben anders geleerd. Kon de Amerikaanse politicus die, als president Clinton, het economisch tij aan zijn zijde had, er altijd op rekenen dat hem enige tijd gegund was om te oogsten, de tussentijdse verkiezin gen hebben geleerd dat de omloopsnelheid van de politiek die van de speelgoedwinkel benadert. In het gehaaste zakenleven gaat het om direct resultaat. Wie een produkt introduceert, moet snel scoren, anders wordt hij ver drongen door de volgende nieuwkomer. Succes wordt afgeme ten aan bestsellers, niet aan de gestadige inkomsten uit een bestaand fonds. In de politiek, ook die van de Verenigde Staten, leek het anders te gaan. Na de eerste honderd dagen moest de president weliswaar iets van zijn beloftes zien in te lossen, maar zo lang het de gemiddelde Amerikaan financieel voor de wind ging, behield de president enig krediet. Die tijd is over. De media schetsen een wereld waarin resultaat op afroep beschikbaar is. Van politici wordt daarom hetzelfde verwacht. Een president heeft precies tot de eerstkomende tussentijdse verkiezingen tijd om zijn beloftes waar te maken. Slaagt hij daarin niet, dan is hij een 'loser', verliest de kiezers gunst en wordt afgedankt. Clinton en zijn Democraten zijn in de afgelopen twee jaar, zeker op het terrein van de binnenlandse politiek, niet erg succesvol geweest. In de campagnes is daar de nadruk op gelegd. Dat echte veranderingen tijd kosten bleek tegen dovemansoren 9ezegd. De Amerikaanse kiezer heeft deze keer niet met zijn buik gestemd, maar, net zo gevaarlijk, volgens de waan van de dag. Politiek en bestuur zijn echter geen rages en daarin ligt het grote gevaar van deze trend. Van onze verslaggever Breda - Voor KMA-gouver- neur generaal-majoor P. Mes serschmidt staat nog lang niet vast dat de cadetten van Breda en de adelborsten van Den Helder op een hoop wor den geveegd in het kader van de ingrijpende bezuinigingen op Defensie. In de zogeheten 'novemberbrief die minister Voorhoeve en staatssecretaris Gmeiich Meij- ling onder het motto 'Naar een doelmatiger defensie-organisa tie' naar het parlement hebben geschreven, wordt het samen brengen van alle officiersoplei dingen in de krijgsmacht in één organisatievorm gezien als een mogelijkheid om 150 miljoen te besparen. Volgens Voorhoeve zou er als gevolg van zo'n nieuwe organi satievorm een 'zakelijke leveran cier-klantverhouding met de krijgsmachtonderdelen ont- KMA-gouverneur P. Mes serschmidt FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP staan'. In een nieuwsbrief aan het maritieme personeel laat de marinetop weten: „Op korte ter mijn kan de doelmatigheid wor den vergroot door onder meer aanpassing van de leerstof, ver mindering van het aantal cursis ten en uitbesteding, samenwer king en taakverdeling." Maar Messerschmidt vindt dat er niet op de muziek moet worden vooruitgelopen. Volgens hem is het nog lang niet zo ver dat er fregatten en onderzeeërs in de Biesbosch worden gemeerd om daar kandidaat-marine-officie- ren op te leiden, zomin als het voor de hand ligt om de officier sopleiding voor land- en lucht macht uit Breda weg te halen. „Ik kan me heel goed voorsteilen dat de marmetop zijn officieren het liefst zo dicht mogelijk bij het water opleidt. Zo zal ik er voor vechten om de KMA voor Breda te behouden. Want die zit hier al 166 jaar prima." Is de novemberbrief van de minister dan geen dictaat? De gouver neur: „De vertaling van de con sequenties van al die bezuini gingsplannen voor de KMA en voor de officiersopleidingen hier moet nog volstrekt plaatsvin den."

de Stem | 1994 | | pagina 3