Artiesten voelen zich bedrogen door duo Mark&Mirella Fout Perron Nul blijft nog verslaafden opvangen De Kamer beslist, maar Borssele ligt er niet echt wakker van -DE STEM- Onderzoek: Urker vissers zetten zelf zoekactie op DESTEM De politicus DE STEM BINNENLAND BUITENLAND UIT HET HART VAN AFRIKA De aap en de Belg 'Bij jullie daar in de regio rond Roosendaal het echt een rommelhoek Al jaren" DE STEM DONDERDAG 10 NOVEMBER 1994 j| Meewarig kan Veldman uitwei den over het stambewustzijn dat de Af- rkaanse landen in zijn greep houdt en er tot zoveel ramp spoed leidt. Wat zichzelf be treft vindt hij het benepen en ouderwets zich als een Neder lander te zien; hij beschouwt zich een Europeaan tout court. Eén grote stam, zonder onderscheid. Hij heeft zelfs nog gepro beerd mee te doen aan de Europese verkiezingen; dat liep alleen maar fout doordat het stembiljet te laat tot hem doordrong. Maar vol trots zag hij dat hij, dat als de post een beetje sneller was geweest, de keuze had gehad tussen maar liefst drie partijen 'Europees in hun naam; intussen had hij toch ook een beetje een warm gevoel gekregen toen hij op de kandidatenlijst zulke ver trouwde namen tegenkwam als Kaastra, Kienhuis en Kniesmijer. Onlangs werden zijn Europe se gevoelens onverwacht op de proef gesteld. Eerstens was er het WK voetbal waar de Belgen in hun match tegen het Nederlandse elftal buiten hun boekje gingen en hun plaats in de natuur der dingen niet meer wisten. Dan was er onze eigen Rudi Lubbers die het ook al tegen een Belg moest afleggen. En tenslotte was er Francois. Francois, een Franstalige Belg, werkte als automonteur voor een NGO, een hulporga nisatie, in Zuid-Sudan. Hij had er een affectie opgevat voor een aapje en de twee waren onafscheidelijk gewor den. Belgische Frangois leer de het aapje roken en ze plachten uit hetzelfde bord te eten. Toen Veldman eens meezat aan de dis, zag hij dat juist het aapje de situatie redelijk be schaafd wist te hanteren. Ech- ter op het eind van het maal gaf het t-shirt van de morsen de Frangois een vrij accurate reflectie niet alleen van zijn beroep maar ook van het ge noten menu. Veldman had er niet verder bij stilgestaan dan met de observatie 'tja, 't is een Belg'. Begin juni werd Frangois hulpclub geëvacueerd vanwe ge de naderbij komende oor- Door Veldman log. Veldman bleef nog even achter, evenals het aapje dat zich op het laatste moment, toen een nerveuze Frangois klaar stond te vertrekken, plotseling was gaan vertreden. Eenmaal in Nairobi gearri veerd, begon Frangois Veld man met radio-boodschappen te bestoken. Of hij het aapje niet kon evacueren? Of hij het niet nu en dan een sigaret kon offeren? Veldman reageerde met ge paste gematigdheid op deze verzoeken, maar aan zijn tole rantie kwam een eind op de dag dat de Wereldomroep te gen een achtergrond van bij- kanse treurmuziek de vroege re nederlagen van Nederland tegen België meldde. Frangois verkoos die dag om butaalweg, veilig en wel van uit Nairobi, een nieuwe radio boodschap naar de bush te sturen. Nee, niet per Wereldomroep! Dat ontbrak er nog maar aan. „Of Veldman niet een bun- kertje voor het aapje kon con strueren, waar het zich zou kunnen terugtrekken in geval van een bombardement door het Noordsudanese leger? Wat dacht-ie wel, die Belg die zich druk maakte over een aap! Diep in het hart van Afrika bevestigde dit Veldmans 'Ne derlandse' opinies over de Belgen. En temidden van alle rampspoed in deze regio was hij even een echte Nederlan der. Rotterdam (anp) - De aangekondigde sluiting per 1 december van de Rotterdamse verslaafdenopvang Perron Nul is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Na een klemmend beroep van Rotterdamse gemeenteraadsle den, ziet coördinator dominee Hans Visser zich genoodzaakt de sluiting van deze voorziening bij station Rotterdam-CS uit te stel len. „Ik heb toegezegd dat Perron Nul tot een nader te bepalen datum blijft gehandhaafd, totdat fatsoenlijke alternatieven zijn gevonden voor de diverse groe pen bezoekers," zegt Visser. Enkele weken geleden kondigde hij aan dat hij Perron Nul per 1 december zou ontmantelen en op deze plek een stationspastoraat wilde vestigen. Visser liet zich toen woedend uit over de gebrekkige communica tie tussen de politie, het stadhuis en de hulpverleners op Perron Nul. Volgens Visser wilde de politie de mobiele eenheid inzet ten tegen de bezoekers. De gemeente Rotterdam wees deze lezing echter als ridicuul van de hand. De gang van zaken bracht wel de slechte communi catie tussen de betrokken par tijen aan het licht. De gemeente is verheugd over het besluit van Visser Perron Nul voorlopig open te houden. Van de circa 4500 mensen die in Rotterdam als verslaafd staan geregistreerd, doen er ongeveer 1800 een beroep op een van de drie instellingen die zich in de Maasstad met verslaafden bezig houden. Ongeveer 2000 cliënten deel aan een methadonprogramma. Een deel van deze laatste groep, maakt ook gebruik van Perron Nul. Perron Nul is sinds 1987 gefi nancierd door het rijk en de gemeente Rotterdam, aangevuld met een bescheiden financiële bijdrage van de stichting Kerke lijke en Sociale Arbeid (KSA). Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie; drs. J.H.M. Brader en D. Ahles (adjunct). Hoofdredactie; H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor; Spinveld 55, Breda. Postadres'. Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie; Afdeling Lezerscontact S 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,@ 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V, als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Van onze verslaggever Romain van Damme Roosendaal - 'Hé, hé, ga mee heet de tweede cd van Robin McRay, de artiestennaam van Anton van Stekelenborg uit het Middenlimburgse Bae- xem. Maar niet naar Mark&Mirella," klinkt het fel. „Of het moet zijn om mijn geld terug te krijgen. Even snel rekenen, in totaal ben ik 18.500 gulden kwijt." Anton van Stekelenborg is een van de vele artiesten uit Brabant en Limburg die zich bedrogen voelen door het producersduo Mark&Mirella uit Bergen op Zoom. Ze betaalden duizenden guldens voor het laten maken van cd's en voor optredens die door het duo geregeld werden. Helaas voor de artiesten, veel cd's zijn er niet op de markt verschenen. De cd's die er wel kwamen, zijn vaak zo slecht van kwaliteit dat niemand ze wil hebben, zeggen de gedupeerde artiesten. Nog een beschuldi ging: meer dan eens verdween het grootste deel van de gages voor de optredens in de zakken van het duo. Achter Mark staat Van den Heu vel en achter Mirella Jacobs. Mirella vormde eerder een duo met Bergenaar Frank Mortier en scoorde een paar hits met Ver liefd, verloofd, getrouwd' en 'Cher Ami'. Sinds een tijd gaan Mark en Mirella als een zingend echtpaar door het leven. Het Bergs duo liet eerder weten alle aantijgingen van de hand te wijzen en verschuilt zich inmid dels achter een advocaat en steeds maar wisselende telefoon nummers. Tot woensdagavond laat liet Mi rella vrolijk via het antwoordap paraat weten 'dat ze zo spoedig mogelijk terug belt'. Donderda gochtend is het telefoonnummer afgesloten. Het cd'tje ging rollen toen vier artiesten uit 'de stal van Mark&Mirella in het Vara-pro- gramma 'De Schreeuw van de Leeuw' een boekje open deden over de handel en wandel van de Bergse producers. „Toen we er achter kwamen wat er allemaal aan de hand was, besloten we met zijn allen de publiciteit te zoeken. We doen dit vooral om andere beginnende artiesten te waarschuwen," zegt Anton van Stekelenborg. Ook de Roosendaalse Nancy van der Westen-Van den Broek houdt niet langer haar mond. Zij betaalde het duo duizenden gul dens voor promotie-cd's en kreeg bij optredens slechts een schijn tje van de afgesproken prijs. Haar man Huub had al veel eerder een vermoeden dat er' iets niet klopte. Hij mocht bijvoorbeeld nooit mee naar optredens. „Mark kwam haar altijd ophalen. Nan cy kreeg ook nooit de zaaleige naren te spreken. Mark regelde altijd alles. Nu weten we wel waarom. Hij stak een groot deel van het geld in eigen zak. Er waren bijvoorbeeld optredens van 1000 gulden. Nancy kreeg dan 200 gulden." „Of tegen een zaaleigenaar werd gezegd dat Nancy op het laatste moment ziek was. Vervolgens kwamen Mark&Mirella naar die zaal en verzorgden zij het pro gramma. Uiteraard streken zij het geld op. En Nancy kreeg natuurlijk een slechte naam.' Anton van Stekelenborg heeft weer andere ervaringen. „Ik heb uiteindelijk een cd gemaakt en Mark&Mirella. Het Bergs producersduo dat zich volgens beginnende artiesten bezig houdt met duistere praktijken. foto de stem/ben steffen nog wat andere muziekbanden. Later bleken er cd's in omloop met de nummers van mij. Inge zongen door Mark. Toen ik mijn tweede cd wilde halen, werd me gevraagd of ik dacht een origi nele cd te hebben. Kreeg ik een cd te zien van ik geloof ene Richard met exact dezelfde nummers. Inmiddels heb ik wel twaalf concurrenten!" De Limburger was tijdens een optreden een buurman van de Roosendaalse zanger Jack Jersey (Jack de Nijs) tegen het lijf gelo pen. „Die man zei me dat Jersey wellicht wat voor me kon doen. Zo is dat begonnen. Die Mark en Mirella schermen met die beken de namen. Dat ziet er dan ver trouwelijk uit, zo halen ze begin nende mensen binnen." Jack de Nijs hoorde zijn naam noemen in het programma van Paul de Leeuw en schakelde meteen een advocaat in. „Triest verhaal. Ik heb er absoluut niets mee te maken. Neem het op, ik zal vertellen hoe het zit, all right? Die Mark van de Heuvel is als klein jongetje met mijn vader bij me geweest. Om wat te doen in de muziek." „All-right, later wilde hij zelf cd's maken en produceren. Maar die jongen wist helemaal niets. Hij had thuis een studiootje. Ik wilde hem wat helpen en heb hem het een en ander geleerd. Je kent dat wel, mixages, opnemen. Dat soort zaken. Hij is daar mee verder gegaan, all-right." „Alleen, hij kan het nog niet goed. Dus levert hij slechte kwa liteit en krijg je dit soort toe standen. Ik heb maar één woord voor hem, een oplichter. En dan mijn naam gebruiken. Triest ver haal, als ik hem tegen kom, geef ik hem een pak slaag. Want wat gebeurt er nu? Ze bellen alle maal naar Jack. De Story, Privé, noem maar op. Hé Jack, wat is er toch aan de hand? Met mij dus niets, ik heb er niets mee te maken, all-right?" De gedupeerde artiesten (Huub van der Westen: „Het zijn er zeker 24.") proberen nu uit alle macht Mark&Mirella te pakken te krijgen. „Dat lukt dus niet," verzucht Anton van Stekelen borg. „Om de haverklap hebben ze een ander telefoonnummer. In het begin, toen het allemaal nog goed leek te gaan, belde ik wel eens om te vragen hoe het met het geld zat." „Dat zou allemaal wel goed ko men. Mooi niet dus. Nu zeggen ze bijvoorbeeld ook dat ze nooit een studio gehad hebben. Dat we alles verzinnen. Gelukkig heb ik foto's en video-opnames. Helaas zijn het de enige bewijzen dat we met hen in zee zijn gegaan." Andere bewijzen zijn er niet. Geen contracten, geen schrifte lijke bevestigingen, niets. „Ach teraf natuurlijk stom," geven Anton van Stekelenborg en Huub van der Westen toe. „Maar aanvankelijk ben je trots. Jack Jersey, dat klinkt toch goed. Bo vendien, praten kunnen ze wel. Het komt allemaal heel geloof waardig over." Een advocaat inschakelen heeft dan ook weinig zin, meent Anton van Stekelenborg. Wel probeert het Maastrichtse detectivebu reau Jef Swaen in opdracht van diverse Limburgse artiesten te redden wat er te redden valt. Swaen wil proberen alsnog een schikking te treffen met Mark&Mirella. Huub van der Westen geeft de strijd echter nog niet op. „We proberen zoveel mogelijk infor matie te verzamelen en mis schien dat we dan toch juridi sche stappen ondernemen. Zo weet ik nu bijvoorbeeld dat die Mark in Culemborg goedkoop Roosenda Ier Jack de Nijs: „Ik heb er niets mee te ma ken'." foto de stem/ben steffen geluidsbanden kocht. Tegen de artiesten vertelde hij dat het speciaal gemaakte banden wa ren en vroeg hij 1000 of 1500 gulden." „Kan best," zegt een woordvoer der van het Culemborgs bedrijf, Try-Out Music. „In dit wereldje sta ik nergens Van te kijkëfi. Bij ons kun je allerlei geluidsbanden kopen. Voor 49,50 heb je al wat. Ja, wat er verder mee gebeurt, weet ik ook niet." Hij kan er niet wakker van lig gen. „Nee, wij doen al twaalf jaar in geluidsbanden, in bege- leidingsmuziek. Je kunt hier van alles krijgen. We hebben een goede naam opgebouwd, dus doen we geen gekke dingen. Als er weer eens van die verhalen de ronde deden, kon ik er in het begin niet van slapen. Nu slaap ik heerlijk, ze doen maar." Er volgt een verhaal over wat wel en wat niet mag in muziek land. Over het jatten van ander mans werk bijvoorebeld. „Man, als je in die pot gaat roeren, ben je voorlopig niet klaar. In dit wereldje hebben veel mensen boter op hun hoofd. En het is een klein wereldje, iedereen kent iedereen. WaartJ bel je Heiligers in Deurne Een bedrijf dat veel cd's vej spreidt." Meer kom je daar niet te weto Want Dick Heiligers is niet vl plan zich in deze zaak te mei gen. „Begrijp ik wel," zegt tl man van het Culemborgs bedrijf „Niemand wil zijn vingers brai den. Iedereen verschuilt zit! Ach, zo gaat dat al lang. jullie daar in de regio roil Roosendaal is het trouwens ecij een rommelhoek. Al jaren." Dat vindt Anton van Steketal borg ook. „Je ontdekt steei| meer. Mark van den Heuvel haf een nummer voor mij. Speciaa voor mij geschreven. 'Waaroi heb ik je nodig?' heet dat nun mer. Later bleek dat het numm ooit gezongen is door het zange resje Wilma. Gewoon werk." De Limburgse artiest heef! Mark&Mirella dan ook niet mee nodig. „Nee, ik ga nu mijn eigei weg. Die twee wil ik alleen nu zien als ze met geld over de brui komen. Verder heb ik ze inder daad niet meer nodig, geen se conde, nooit meer! Van onze Haagse redactie Den Haag - De fractie var D66 blijft tegen modernise ring van de kerncentrale ii Borssele, ook nu de eigen mi nister van D66 Wijers d< Zeeuwse centrale wel wi vernieuwen. d66-woordvoerster Jorritsm; wilde gisteravond niet zeggen o ze vindt dat Wijers zich nee moet leggen bij een mogelijk Kamermeerderheid voor slui ting. De WD heeft Wijers a opgeroepen dan toch de moder nisering door te zetten. Ede (anp) - Verpleegkui! specialistische afdelingen i die niet. Ze hebben de ind niets mee doet' of ze krijg, te horen dat de betrokker indienen. Ook komt'het voor dat artsen enl leidinggevenden verpleegkundi-l gen intimideren. Dit blijkt uitl onderzoek onder verpleegkundi gen dat gisteren in Ede is gepre senteerd op het driedaags con gres over intensieve zorg. De betrokken verpleegkundigen zijn werkzaam op specialistische af delingen als IC, hartbewaking en spoedeisende hulp. Onderzoeker De Jonge consta teert dat driekwart van de ver pleegkundigen tevreden is met het systeem dat ziekenhuizen hanteren voor het registreren en i1 Urk (anp) - Urker vissersl hebben besloten de zoekactie voort te zetten naar de nog vermiste kapitein J. Gerssen van de gezonken kotter La- rissa. Dat heeft woordvoerder G. Meun namens Visserijbe- langen gisteren" bevestigd. Volgens Meun zullen 25 tot 100 kotters vanaf vanmorgen gaan zoeken. Dat is besloten nadat de marine gistermorgen bekend maakte dat zij haar zoekactie staakte. De vissers trekken er in elk gevai twee dagen voor uit, aldus Meum Als de hele vloot meedoet, kun-j nen er zo'n 100 kotters ingezet! worden. Volgens Meun zijn erj twee vissers aangewezen die del zoekactie vanaf een schip van Rijkswaterstaat gaan coördine ren. De marine heeft de 35-jarige schipper niet in het gezonken' schip gevonden. De lichamer van de andere vijf bemannings leden werden daar eerder wel aaangetroffen. Volgens de kust wacht hebben de marineduikers alle compartimenten van de La- rissa grondig doorzocht. He1 stoffelijk overschot is vermoede lijk weggedreven en zal naai verwachting binnen enkele we ken aanspoelen. Het korps landelijke politiedien sten in Driebergen wil nog niet; zeggen over de eerste onder zoeksresultaten. Volgens haar is over de toedracht van de botsing tussen de kotter en de bulkcar rier een ware stroom geruchter op gang gekomen 'die niet dooi onderzoek wordt gesteund'. De Tweede Kamer be slist mogelijk vandaag of de kerncentrale bij Bors sele voor een kleine half miljard mag worden ge moderniseerd. Zo ja, dan houdt Nederland min stens tot 2007 atoom- stroom van eigen bodem. Zo nee, dan begint het aftellen voor de nucleai re installatie die officieel in 2004 is afgeschreven. In de centrale lopen de gemoederen bij de werk nemers hoog op, maar daarbuiten is het opmer kelijk rustig. Van onze verslaggever Theo Giele Borssele - Borssele ligt niet wakker van 'Borssele'. Voor de meeste bewoners van het veer tienhonderd zielen tellende dorp hoeft de kerncentrale echt niet dicht. Maar de Borsselaren klimmen ook niet op de barricaden om 's lands enige commerciële nucle aire elektriciteitscentrale in hun achtertuin te behouden. Veel hartstocht heerst er niet rond het debat rond de centrale. De strijd gaat over centen per kilowatt-uur, afbouwkosten, compensatie en vervangende werkgelegenheid. Zelfs Green peace gooide er vorige week De kerncentrale in Borssele. Op de voorgrond het terrein voor de voorziene uitbreiding. foto jaap wolterbeek economische motieven tegenaan om Tweede-Kamerleden tot sluiting van de centrale te be wegen. Van blokkades, demonstraties of ludieke acties tegen de kern energie is geen sprake. Woord voerder T. van Mierlo van de Zeeuwse Milieu Federatie is vandaag in Den Haag, maar weet nog niet of hij tijdig uit een vergadering weg kan om het debat in de Tweede Kamer mee te maken. Tekenend voor de koele manier waarop de milieu lobby 'Borssele' probeert te tackelen. En dan het dorp Borssele zelf, gelegen aan de rand van het haven- en industriegebied Sloe, achter de dijk die het water van de Westerschelde buiten houdt. Een mooi, vriendelijk dorpje met, zo meldt de gemeentegids, 'een merkwaardig rechthoekig stratenplan met een grote kerk brink en vaete (een water waar vroeger het vee gedrenkt werd, red.) die is aangelegd na de herinpoldering van het gebied in 1616'. Tegenover de kerk staat een houten praathuisje met in de daklijst de tekst 'hoort, ziet zwijgt'. Kinderen worden van school gehaald. Boodschappen gedaan. Niets wijst erop dat in het verre Den Haag wordt be slist over het lot van de centrale die het dorp zijn naamsbekend heid in heel Nederland heeft gegeven. Hans Welleman is eigenaar van de supermarkt aan het plein. Van opgewonden discussies on der zijn klanten heeft hij niets gemerkt. „Ik ben van '71. We zijn met de kerncentrale opgegroeid. Van mij mag de centrale blijven. We hebben er minder last van dan van de rook van de zware in dustrie in het Sloegebied." Dorpsgenote Diana Wijkhuis, die net bij Welleman bood schappen wil gaan doen, beves tigt zijn woorden: „Voor mij hoeft-ie niet weg." Welleman zou dan nog liever zien dat de Covra, de Centrale Opslag van Radio-actief Afval, zou vertrekken. „Daar ligt dat radio-actieve spul maar te lig gen..." Directe economische belangen heeft hij niet bij de centrale. „Vroeger deden ze hier hun be-' stellingen, maar tegenwoordig halen ze alles bij de groothan del." John Barendse, penningmeester van de dorpsraad, bespeurt een 'afwachtende houding'. Hij schildert de verhouding van de Borsselaren en de kerncentrale in de loop der jaren: „In het begin was er verzet tegen de bouw van de centrale. Toen hij er eenmaal stond, kwam er een zekere gelatenheid over het dorp. Wel stoorde men zich aan de negatieve klank die de naam 'Borssele' kreeg door de kern centrale. Tegenwoordig is het een beetje lauw-lauw. Iedereen gelooft dat het veilig is. En er wonen werknemers van de kerncentrale is het dorp. Dat is toch een geruststellende ge dachte." Heel wat minder gerust gesteld zijn de werknemers van het Elektriciteits Produktiebedrijf Zuid die met kernenergie hun dagelijks brood verdienen. 380 mensen vrezen voor hun baan mocht de Tweede Kamer beslui ten de nucleaire installatie te sluiten. Reden voor de ondernemings raad van EPZ schriftelijk een dringend beroep te doen op het parlement. „Op dit moment is er naar onze mening geen tech nische nog economische reden aanwezig om tot sluiting van kernenergiecentrale in Borssele over te gaan." De raad wijst erop dat er toch al zo'n 750 arbeidsplaatsen bij EPZ onder druk staan. F. Heuckelbach is secretaris van de onderdeeleommissie, het in spraakorgaan voor de werkne mers van Borssele. „Er heerst grote onrust onder het perso neel," zegt hij. De discussie over het al dan niet open houden van de centrale kwam voor het personeel als een onaangename verrassing- Deze zomer nog had de toenma lige minister van Economische Zaken het licht op groen gezet voor de modernisering. Voor de EPZ'ers leek alles in kannen en kruiken. Dat er voor de 380 werknemers vervangend werk gecreëerd kan worden, noemt Heuckelbach 'een utopie'. „Iedereen kent de situatie bij de elektriciteitsbe drijven. Er worden gewoon geen nieuwe centrales meer gi bouwd." TUSSEN COMMERCIE en pol dachten deskundigen tot giste hebben anders geleerd. Kon de Amerikaanse politicu economisch tij aan zijn zijde enige tijd gegund was om te gen hebben geleerd dat de of van de speelgoedwinkel benad In het gehaaste zakenleven ga, produkt introduceert, moet st drongen door de volgende ni( ten aan bestsellers, niet aan bestaand fonds. In de politiek, ook die van de V gaan. Na de eerste honderd dc iets van zijn beloftes zien in gemiddelde Amerikaan financ president enig krediet. Die tijd is over. De media sch op afroep beschikbaar is. Va verwacht. Een president hee tussentijdse verkiezingen tijd Slaagt hij daarin niet, dan is gunst en wordt afgedankt. Clinton en zijn Democraten zij op het terrein van de binnen geweest. In de campagnes i: echte veranderingen tijd ko gezegd. De Amerikaanse kiezer hee gestemd, maar, net zo gevaai Politiek en bestuur zijn echter gevaar van deze trend.

de Stem | 1994 | | pagina 2