irco. Nieuwe aanpak Zeeuws zwerfvuil ,^v Privé SP Brabant bezorgd over trein van Bergen op Zoom naar Rotterdam Monteur klautert uit Zeelandbrug Boek over de geschiedenis van Middelburg Rondweg Oostburg krijgt vorm 06-96.88 direct contact 06-96.80 >ce Meetmethode wapen voor gemeenten in strijd tegen afvalprobleem LAVA houdt thema-cyclus over 4Reizende Vrouwen' doorschakellijn Kleintje Kleintje t uitzendbureau NISSAN Je blijft erin rijden bt, DE STEM ZEELAND C4 Zeeland helpt Brabant uit nood met afval Philippine klaar voor carnaval Studiedag Vrouw en Geloof over armoede 'Een brommer maakt meer lawaai dan een vliegtuigje9 Fitte tieners 1994 X 6; ze an 40 ens nge ken akt. ekt Bel aar ou de rekt is- ken er- ou- huis m ste af- pm llijn: EX, jon- rtje. nnr. 7.95 en.. EX- er- oor ~er- pm illi- EX- Naar dames thuis door het hele land 24 u/p.d. 100 c.p.m. met dames uit heel Nederland. Geheel Prive thuis doorgeschakeld 24 u/p.d. 100 c.p.m. Vrouwen van 35 jr en"oS willen direkt-sex. Bel ze za thuis op 06-9604 (75cpml Direkt apart met ondeugd de vrouwen of meis» thuis. Bel 06-9757 (75cpm) Direkt-TELEFOONSÉXhëtJ vrouwen wachten op fa 06-320.330.91 (75cpm) EENZAME meisjes zoekes snel sexkontakt! Bel r. 06-9780 (75cpm) Homokontakten: Zoek jê"ï lekkere hete jongen? Gav. dating: 06-95.18 75cpm SM-Sexkontakten: Direki apart met meester of die, naar. Bel 06-95.37 75cpm Een nieuw pluspunt in uw reclame: Het plaatsen van eer KLEINTJE vormt een we zenlijke bijdrage tot het rea liseren van uw doel. TIEN. DUIZENDEN lezen u I Goed, beter: ndbureau ktie MTS-er WTB sleider en werkt in een team van 17 perso nde funktie (maatvoering e.d.) met daar- tratieve taken Gewenst is affiniteit met of Deze funktie is met uitzicht op een vast eurs die ervaring hebben met oplegger en/of bent u in het bezit van rijbewijs CE plus e werkzaamheden op lokatie, voor langere aar m/v ïen zelfstandige tekenaar met ruime ervaring g met Robocad is een pre. zoals magazijn, produktie en techniek. kten in Oosterhout. aamsdonksveer tel. 01621-22600 o ,Ce ar oerinë 5 stuurwiel 0 Utcr 0f sauitvoe 3-spuoks riabele interval kleuning ie laag brandstofniveau 195,- s rijklaar f 35.995.- j/inruil f 12.995,- Voorbeeld 11 Verkoopprijs rijklaar f 35.995r Aanbetaling/inruil f 13.500/ f 23.000,- Kredietsom f 22.495,- etaling. .A. Segers (servicebedrijf), I. 01150-12612. DONDERDAG 10 NOVEMBER 1994 Den Bosch - De Socialistische Par tij (SP) in Brabant is uitermate bezorgd door het besluit van de NS om de rechtstreekse Zeeuwse trein verbinding met Amsterdam in Roosendaal te 'breken'. Gevolg hiervan is dat ook de directe lijn van Bergen op Zoom naar Rotterdam komt te vervallen en dat nu was juist een goed alternatief voor het autover keer vanuit West-Brabant naar Rotter dam. „De vroegere treinreiziger staat straks weer in de file voor de Heinenoordtun- nel," aldus het Dongense SP-stateniid R. Roovers dinsdag bij de algemene beschouwingen. Roovers drong er bij GS op aan om met klem te protesteren tegen deze verslechtering van het open baar vervoer voor West-Brabant. „Zee land staat op zijn kop. Heeft u al wat gedaan?" De SP'er schetste een somber toekomst beeld. Hij vreest dat de 'resterende treinreizigers uit Bergen op Zoom' straks op het station van Roosendaal op aansluiting naar Rotterdam staan te wachten en vervolgens de luxe TGV voorbij zien flitsen. „De tweedeling in' het openbaar vervoer in beeld," aldus Roovers, die ervanuit gaat dat de Bel gen een hogesnelheidslijn langs de A16 (Breda) blijven dwarsbomen. Doordat de NS en het kabinet hun kaarten zetten op die TGV, is volgens Roovers een 'fijnmazig net van openbaar-ver- voerlijnen verder weg dan ooit'. Gedeputeerde A, Munters (CDA, ver1- keer en waterstaat) beloofde Roovers dat hij de bezorgdheid zal overbrengen aan de NS, tijdens het eerstvolgende periodieke overleg tussen provincie en Spoorwegen, Een monteur klimt uit een voeg tussen twee brug- delen van de Zeelandbrug. In deze ruimten zijn zoge heten dwarskrachtdeuvels geplaatst die als een soort schokdempers fungeren voor de verkeersbelasting. Per jaar worden vier voe gen gereviseerd. De laatste deuvel werd deze week ge steld. Het verkeer werd daarvoor stilgelegd. FOTO ANP Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Staten van Zeeland (GS) heb ben besloten Noord-Brabant het komend jaar uit de nood te helpen door in Zeeland honderden tonnen Brabants groenafval te composteren. Brabant had daarom gevraagd omdat er in de provincie nog niet voldoende verwerkingscapaciteit is voor het gescheiden ingeza melde afval. De nieuwe Zeeuwse compostfabriek in het Sloe draait nog niet op volle toeren omdat nog niet overal in Zee land het groenafval wordt inge zameld. Daarom is er nog ruimte voor het Brabantse afval.. GS stellen wel dat de verwer king van het Zeeuwse groenafval niet in gevaar mag komen en dat de compostfabriek niet meer mag verwerken dan de afgespro ken 45.000 ton per jaar. Eind 1995 is er naar verwachting in Brabant zelf voldoende verwer kingscapaciteit. Van onze correspondent Philippine - In zaal Marinet in Philippine wordt zaterdag de jaarlijkse prinsverkiezing gehou den. Om 13.00 uur is er voor de jeugd een ballonnenwedstrijd bij de kiosk op de Markt, waarmee mooie prijzen te winnen zijn. Aansluitend wordt om 14.00 uur een gezellige kindermiddag ge houden met medewerking van een goochelaar en een gratis at tentie voor ieder kind. Om 21.00 uur is het tijd voor de volwasse nen. Die kunnen dansen op mu ziek van Frankie's Combo. Om 23.11 uur wordt de prins van De Mosselkrauwers 1994/1995 be kend wordt gemaakt. Middelburg - Het gaat zo langzamer hand tijd worden dat de Middelburgse stadsarchivaris Peter Sijnke een of an dere prijs voor het promoten van Mid delburg gaat krijgen. Waar de stad zelf veelal niet verder komt dan het uitdelen van kaartjes waarop staat waar je stom toevallig kunt parkeren, weet Sijnke keer op keer een boekwerkje uit de stoffige hoeken van het archief te toveren en er een leesbaar stukje Middelburg promotie van te maken, Is het geen 'Kijk op Middel burg' of een Drieluik, dan is het wel een 'bandje voor in de walkman', met aardige wetenswaardigheden. Deze keer verscheen van zijn - èn de hand van adjunct-gemeente secretaris Anneke van Waarden - Koets het fraai ogende boekwerk 'Bewogen jaren, Mid delburg in de 20ste eeuw'. In hun voorwoord geven de schrijvers al direct een strakke scheidslijn aan: voor- en na 1940. De oorlog zelf is een triest diepte punt in de historie van de Zeeuwse hoofd stad. Bijna zeshonderd zakenpanden en wo ningen werden door het Duitse bombarde ment in een rokende puinhoop veranderd. Wat nu is overgebleven zijn een dikke dui zend beschermde rijksmonumenten. Het boek zelf valt in drie delen uiteen: het tijdperk van de consolidatie (1900-1940), het breukvlak (1940-1945) en tijdperk van ex pansie (1945-1994). Keurig, zoals archivaris sen betaamt, in volgorde, In het eerste deel gebeurt niet veel. In Middelburg is het rustig en er is een ferme brand (1929) in de Lange Delft voor nodig om het brandweerkorps te reorganiseren. In 1925 is er al sprake van de vorming van een stadsgewest, getuige het tramkaartje uit 1925. 'Middelburg en Vlissingen met samen 40.000 inwoners worden één door de tienrit- tenkaart der electrische tram'. Eén gulden koste die kaart destijds. Inmiddels blijkt er toch iets meer nodig te zijn geweest dat een tienrittenkaart om Middelburg en Vlissingen samen te smeden. Verder is zeker het eerste gedeelte rijk voorzien van aardige foto's met leuke tafreeltjes uit die tijd. Het deel 'het breukvlak' handelt over de oorlogsjaren. Hoe honderden monumenten met de grond gelijk werden gemaakt. Hoe de wederopbouw begon en de stadsplattegrond werd veranderd. Het tijdperk van de expan sie tenslotte. Herbouw en nieuwbouw gaan hand in hand. Oude straten verdwijnen, nieuwe verschijnen en dat alles bezorgt Middelburg in 1975 het predikaat 'voor beeldstad'. Niet iedereen is het daar overigens mee eens want met het afbreken van elk huis, elke boerderij en elke straat sterft een stukje Middelburg. Maar Middelburg gaat door in de nimmer aflatende expansiedrift. Een Mc Donald, een bajes, een nieuw belasingkan- toor, een nieuwe bibliotheek waar de boeken naar plastic in plaats van papier ruiken en een nieuwe rechtbank. Aan het kanaal door Walcheren, met uitzicht op de trein staat peperdure appartementen en het geknok om een abitieuze en vooral prestigueuze mu ziektempel waar alleen een ex-wethouder op zat te wachten is in volle gang. Middelburg is tenslotte óók een beetje bruisend. Alles bij elkaar een leuk en vooral aardig boek met vooral veel foto's voor iemand die iets meer' over Middelburg wil weten. Voor de Middelburgers een 180 pagina's lange leuke terugblik en voor de 'import' leuk om eens te kijken hoe het was. Voor de prijs hoeft niemand het te laten: net geen vijftig piek. Uitgeverij Europese Bibliotheek, Zalt- bommel, ISBN 90 288 5943 8. Net buiten Oostburg wordt de nieuwe rondweg al langzaam maar zeker zichtbaar. Het tracé is al, zoals hier bij de Maaidijk inclusief rotonde, uitgegraven. De rondweg moet media volgend jaar klaar zijn en zal de kom van Oostburg verlossen van het doorgaande verkeer. foto wim kooyman Van onze verslaggever Middelburg - Een door de Universiteit van Nijmegen ontwikkelde meetmethode kan een wapen zijn in de strijd tegen zwerfvuil. De methode maakt het ge meenten mogelijk het zwerfvuilprobleem objec tief te beoordelen en te normeren en is op die ma nier een zeer belangrijk in strument bij de aanpak van dit prbleem. De meetmethode maakt het mo gelijk de bestrijding te faseren in beleidsvorming, planning en controle. Gemeenten die hiermee daad werkelijk aan de slag willen krijgen informatie tijdens een bijeenkomst die het sluitstuk is van de dit jaar gehouden cam pagne 'Zeeland aan kant. Dat heb je zelf mooi in de hand'. De bijeenkomst vindt plaats in het provinciehuis op 17 november en duurt van 14.00-17.15 uur. Tijdens een workshop krijgen belangstellenden tekst en uitleg van de methode. Zij kunnen die dezelfde middag nog in praktijk brengen bij een stadswandeling door Middelburg. Het is niet het enige dat tijdens die bijeenkosmt aan de orde komt. Ook wordt de Zilveren Bezem uitgereikt aan de recrea tie-ondernemer die het meest lu dieke idee of initiatief heeft ge had ter bestrijding van zwerf vuil. De actie Zeeland aan kant, dit jaar voor de tweede maal gehou den, is een initiatief van de Stichting Nederland Schoon, de provincie Zeeland, Recratiewerk Zeeland en een grote bottelarij van frisdranken. Om recreanten op een speelse manier met het probleem zwerfafval te confron teren zijn in recreatieprogram ma's thema's rond dit probleem verwerkt. Er werden bovendien acties gevoed door een Neder land Schoon Cleanteam waarbij een luchtkussen de hoofdrol speelde. Doel van dit alles na tuurlijk de recreant te stimule ren zwerfafval te voorkomen. Goes - De Diocesane Werk groep Vrouw Geloof voor West-Brabant en Zeeland houdt vrijdag 18 november in Hotel Terminus in Goes een studiedag over de verarming van vrouwen met als slogan 'Armoede Liefde'. Het programma begint om 10.00 uur en duurt tot 16.15 uur. DE studiedag is bedoeld voor alle vrouwen die een antwoord wil len op vragen betreffende de verarming en die ook meer in zicht willen krijgen in de achter liggende oorzaken van deze ver arming. Zo vraagt de werkgroep zich af hoe het komt dat er in verhou ding meer vrouwen arm zijn dan mannen, welke ideologie er ach ter de armoede van vrouwen zit en welke rol is van de liefde in het leven van de vrouwen en van welke valkuilen en mechanismen de vrouwen last hebben. Tijdens de studiedag moet duidelijk worden vanuit welke positie men spreekt over armoede en wat het betekent als er gezegd wordt dat vrouwen 'armgemaakt' zijn. De deelneemsters worden ont vangen met een kop koffie en daarna volgt een inleiding over het thema van de dag. Om 10.45 uur vertellen drie vrouwen (bij standsvrouw, boerin en een deel neemster van -de werkgroep Kerkvrouwen-Bijstandsvrou wen) hun verhaal uit de dage lijkse praktijk. Om 11.45 uur wordt het cabaret 'Daar komt de bruid' opgevoerd en na de lunch pauze worden de drie ideologi sche thema's: huwelijk en liefde; zorgarbeid en recht en gerech tigheid op speelse wijze uitge diept. Er is voldoende gelegen heid tot discussie en uitwisselen van ideeën. Vrouwen die belangstelling heb ben, of zich betrokken voelen, kunnen zich aanmelden bij de Diocesane werkgroep. In West- Brabant: Anita Steyn in Breda 076-655750 en in Zeeland Jessi ca Prager-Stein in Noordgouwe, telefoon 01112-2024. Van onze verslaggever Middelburg - Vrouwenvereniging LAVA houdt de komen de maanden een vijftal bijeenkomsten met als thema 'Reizende Vrouwen'. Het thema is verbonden met de onderwerpen die volgend jaar aan de orde zullen komen op de Wereldvrouwenconfe rentie in Beijing in China. Op vijf zondagmiddagen wordt door middel van lezingen, films of tentoonstellingen ge toond wat de positie is van vrouwen in verschillende lan den. De eerste bijeenkomst is op 20 november. De van oorsprong Middel burgse reisverhalenschrijfster Carolijn Visser geeft die mid dag een lezing over China Ze besteedt speciaal aandacht aan de mensenrechten. Een kleine maand later, op 18 de cember, wordt de film 'Het land van mijn ouders' ge draaid van schrijfster/cineaste Marion Bloem. Aafke Steen huis geeft op 15 januari 1995 een lezing over Chili, in het bijzonder over de beeldvor ming ten aanzien van vrouwen in dat land. 'Vrouwen, moskee en emancipatie' staan centraal in een lezing over Marokko, op 19 februari, door Carla Del- rosun en Willemien Jacops. Dichteres Jana Beranova ver zorgt op 26 maart een middag over haar geboorteland Tsje chië, met onder andere aan dacht voor de vredes- en vei ligheidssituatie. Alle bijeenkomsten vinden plaats in de filmzaal van de stichting Cinema in de Schut tershofstraat. De aanvangstijd is telkens 16.00 uur. Toe gangskaarten kosten 12,50, een passe-partout kost vijftig gulden. Alleen vrouwen kun nen de bijeenkomsten bezoe ken. „De bezoekers van de activiteiten waar wij boven vliegen, maken zoveel herrie dat het geronk van ons vliegtuig daar echt niet bovenuit komt," zegt reclamevlieger H. Brouwer uit Bos- schenhoofd. foto ruben schipper Reclamevliegers tegen plan ministers Van onze medewerkster Simone Dirven Bosschenhoofd/Arnemuiden - Het zijn er dertig in het hele land. Ze maken elk evenveel lawaai als een rijtje ruisende populieren bij windkracht vier. „Zestig decibel, terwijl een bromfiets er honderdentwee mag produceren," mokt voorzit ter M. Duijvenstijn van de VNLO, de Vereniging van Neder landse Luchtvaart Ondernemers. Toch is het luchtruim vanaf 1 januari 1995 op zondag taboe voor de vliegtuigjes met sleepre- clame. Als de ministers Jorrits- ma van Verkeer en Waterstaat en De Boer van Milieu tenminste hun zin krijgen. De VNLO probeert de wetswijzi ging alsnog ongedaan te maken. Door naar de rechter te stappen en via een politieke lobby. De bedrijfstak voelt zich met een vliegverbod op zondag gediscri mineerd. Zot „Dit is te zot voor woorden. En dat terwijl de regering discussi eert over het openstellen van winkels op zondag en motorcros sen op die dag ook gewoon kan," knettert voorzitter M. Duij venstijn. „We praten over dertig vliegtui gen die één procent van het totaal van 200.000 vlieguren bo ven Nederland voor hun reke ning nemen." Door allerlei ge- luids- en milieu-eisen van de afgelopen jaren zijn de vliegtui gen al geknepen tot een uitstoot van zestig decibel. Ze mogen ook niet lager in de lucht hangen dan 1400 meter. Evenementen De reclamevliegers slepen de re clame voornamelijk in het week end door de lucht. Ze vliegen boven voetbalstadions, popcon certen en andere drukbevolkte evenementen. Bijeenkomsten die garant staan voor een behoorlij ke overdosis aan decibellen. „De bezoekers van deze activi teiten maken zoveel herrie dat het geronk van ons vliegtuig daar echt niet bovenuit komt," lacht reclamevlieger H. Brouwer van Test en Training Centrum, TTC, op vliegveld Seppe in Bos- schenhoofd. Hij is de enige in de regio West-Brabant die bedrijfs matig reclame door de lucht trekt. Gefrustreerd Daarom is hij behoorlijk gefrus treerd door het regeringsbesluit. „Er is geen toetsing geweest, geen meting van de geluidsover last door onze vliegtuigen. De overheid heeft wel eens een me ting verricht maar samen met andere vliegbewegingen, zoals een start. Dat geeft geen duide lijk beeld," aldus Brouwer. Wanneer de vliegtuigjes niet meer de lucht in mogen op zon dag vreest VNLO-voorzitter Duijvenstijn dat de belangstel ling van het bedrijfsleven voor dit medium afneemt en zelfs ver dwijnt. „En dat heeft gevolgen voor de werkgelegenheid en de omzet in de branche." „Door dit besluit missen we on geveer 20 procent van het jaar lijkse inkomen," zegt M. van der Baan van Vliegwerk Holland uit Arnemuiden op vliegveld Mid den-Zeeland. Alliankelijk Maar de meeste ondernemers zijn voor hun inkomen niet af hankelijk uit het vliegen van reclame. Van der Baan onder houdt en repareert vliegtuigen. Brouwer selecteert toekomstige vliegers voor de landmacht en de marine. Daarnaast geeft hij vlieglessen en maakt hij luchtfo to's. „De meeste vliegeniers van de KLM hebben trouwens hun vlie guren volgemaakt door reclame door de lucht te trekken. Uitge rekend in het jaar dat de lucht vaartmaatschappij 75 jaar be staat, verbieden ze het reclame- vliegen," grinnikt Brouwer. Onzinnig Andere geluiden komen van de Stichting Natuur en Milieu in Utrecht. „Hoera, hier heeft de stichting jaren voor gevochten," roept beleidsmedewerker H. Ba ke. „Reclamevliegen op zondag verbieden is een goede eerste stap. Het is een onzinnige activi teit. Alleen de lokale slager of bakker wil nog de lucht in met reclame. Ze moeten gewoon la waai maken om op te vallen." Volgens Bake wees een onder zoek door studenten van de Am sterdamse universiteit uit dat het een marginale manier van public relations is: „Weinig ef fect op de lezers ervan. De bood schap komt niet of nauwelijks Van onze correspondent Breskens - De stichting Tieners Breskens houdt op zaterdag 12 november een fitness-avond voor de jeugd van 11 tot en met 15 jaar. Het vertrek is om 19.30 uur vanaf het soosgebouw in de Van Dalestraat. Vandaar gaat het naar de Fitness-studio Way of Life van Ingeborg Modde aan de Achterweg. Tot 23.00 uur krijgt de jeugd les en oefeningen. De entree is 2,50 gulden.

de Stem | 1994 | | pagina 23