Voorstel rioolrechten geschrapt DE STEM Dirigent Jo Ivens heeft het nog druk Sweet Dreams Iaat van zich horen legenheid I Netwerk contactpersonen parochies ten behoeve van buurtbewoners DAG KLAPPER UITSLAGEN ZAKEN NIEUWS Lijst Mangnus in Hontenisse toch niet voor halvering naar 30 gulden Jubbetje 'Voorlichting Hontenisse naar burger echt beter' VVD in Axel: woningen Koewacht moeten 'gedraaid' om privacy Ier 1994 DE STEM ZEELAND C2 irticulieren 'o KORTING Ir gefeliciteerd. Hoera Jan en Liesbeth 50 jaar oud Bommelding Vlissingen Belangstelling groot voor vergadering ANBO Koren houden geestdriftige musicus uit Hulst aan het werk KOERSBAL In Hontenisse was middenstip even zoek IBoWo DONDERDAG 10 NOVEMBER 1994 bedankje, jubileum, uwelijk, verloving, I prestatie, examen, aham, enz. Ikolom 1.09 incl. BTW, □el verplicht. Foto of prmaat 35 x 40 mm \l. Overige tarieven op Foto's worden niet ptourneerd. B82 of geef uw tekst plaatsing af bij één van Schriftelijke opgaven pd geaccepteerd indien oekend zijn, ook indien hg bijgevoegd is. |s het recht voor teksten an redenen te weigeren. Ever klachten bereiken even tekst behoudt de J recht voor om de naam ■gever bekend te maken. Van onze verslaggever Sint-Jansteen - Op initiatief van de gezamenlijke parochiebesturen starten de parochies van Heikant, Koewacht en Sint-Jansteen binnen kort met een netwerk van parochie- contactpersonen. In iedere wijk of straat wordt een parochiaan gezocht die het contact tussen de parochie en de buurtbe woners helpt verzorgen. Het idee is ingegeven door de constate ring dat er vanuit de parochianen steeds vaker kritiek te horen valt over een gebrek aan persoonlijke contacten met de parochie. De parochiebesturen willen dat veranderen. Bij speciale gelegenheden stuurt de pa rochiecontactpersoon een kaartje na mens de parochie, of brengt hij een bezoekje. Daarbij valt te denken aan geboorten, huwelijken, een jubileum, ziekte of overlijden. Ook nieuwe buurt bewoners worden door de parochiecon tactpersoon bezocht. Ze krijgen dan meteen een informatiefolder over de parochie. Op langere termijn moet de parochiecontactpersoon zo uitgroeien tot het eerste aanspreekpunt van de parochie in een bepaalde buurt. Door het slinkend aantal pastores is het persoonlijk contact tussen pastor en parochie al lang niet meer mogelijk. De drie parochies hopen met het netwerk van parochiecontactpersonen tegemoet te komen aan de verzuchting van vele mensen dat ze nooit iets vernemen van de parochie. Het is de bedoeling dat de parochiecon tactpersonen zorgen voor een goede informatie-doorstroming tussen paro chie en buurtbewoners. Ook moeten ze de onderlinge aandacht van parochia nen voor mekaar stimuleren bij bijzon dere gelegenheden. Zo helpen ze, zo hopen de parochiebesturen, mee aan de opbouw van levenskrachtige geloofsge meenschappen. Van onze verslaggever Kloosterzande - De Hontenisser lijst P. Mangnus is gisteren snel teruggekrabbeld van het eigen standpunt om de invoering van rioolrechten volgend jaar te halve ren tot 30 gulden per gezin. De fractie stemde tegen het eigen, in de algemene beschouwingen aangedragen voorstel, waardoor de rege ringsfracties de gelederen gesloten hielden. InHqqye in Hulst. s*r Lobke, eindelijk volwassen??? Afz. De Rest vandaag morgen 25 jaar getrouwd. Hartelijk gefeliciteerd Petra en Corné, Elza en Carlo en Marcel. Het idee van de lijst P. Mangnus was een in de schoot geworpen kans voor de oppositie om een wig te drijven in het college. A. Roctus (Algemeen Belang) en M. Ie Roy (Progressief Hontenisse) waren er tijdens de begrotings vergadering als de kippen bij om het voorstel over te nemen. Bei de fracties wilden eigenlijk hele maal geen rioolrechten, maar voor 30 gulden in plaats van 60 gulden wilden ze het ook wel doen. Uiteraard had het college de bui al zien aankomen en was de dissidente fractie P. Mangnus deze week achter de schermen al tot de orde geroepen. Wethouder B. Pauwels (CDA) hoefde dan ook geen moeite te doen om de fractie staande de vergadering op gedachten te brengen. De mededeling dat halvering van het rioolrecht niet verstandig zou zijn met het oog op de toekomst, was voor L. de Nijs (lijst P. Mangnus) genoeg om te stellen dat zijn fractie zich ach ter het college schaarde. Dit on der begeleiding van theatrale ge baren en quasi-verbaasde ge zichten van de oppositie. A. Roctus had overigens weinig goede woorden over voor het collegebeleid. Hij vond dat de burgers onnodig met extra lasten opgezadeld worden, omdat de gemeente in de toekomst aan zienlijk meer geld van het Rijk krijgt. Ook het CDA zei bij mon de van A. Sponselee liever een lager tarief te hebben gezien voor de rioolrechten. De fractie was echter tot de slotsom geko men dat de 60 gulden noodzake lijk is. Berichten dat er voor 1996 een verdubbeling van het tarief op stapel staat, baarden de CDA-fractie wel zorgen. „Daar gaan wij zomaar nog niet mee akkoord," kondigde Sponselee nu al aan. „Neem maar van mij aan dat ik hiermee niet fluitend voor de dag kom," betoogde wethouder Pauwels. „Maar in de toekomst komen er investeimgen in de riolering van vele miljoenen gul dens op ons af. Alles wat we nu minder vragen zullen we dan toch volgend jaar dubbel moeten vragen. In het verleden konden we nog wel eens wat halen uit allerlei reserves, maar die potjes zijn nu ver op." Nu ben je toch echt Abra ham of je wil of niet Jackie-Irma-Jet-José. Kloosterzande - De voorlichting naar de burger wordt in de gemeente Hontenisse echt beter. Burgemeester Th. Steenkamp beloofde dat gisteren tijdens de begrotingsvergadering, naar aanleiding van flinke kritiek in de algemene beschouwingen. Verschillende fracties hebben er 'op gewezen dat de geen hoge pet meer op hebben van beloften van het college op dat terrein. Over een verbetering van de ,voorlichting worden al jaren toe zeggingen gedaan, maar de zaak komt maar niet van de grond. '„Inderdaad hebben we goede voornemens uit het verleden niet kunnen waarmaken", gaf Steen kamp toe. Maar dat het allemaal zou slecht is bestreed hij. Steen kamp wees er op dat er op de begroting geld voor voorlichting is uitgetrokken voor maar 0,1 formatieplaats. Vergelijkingen met andere Zeeuwsvlaamse ge meenten, die met full-time of bijna full-time voorlichters wer ken gaan volgens hem dan ook mank. „Toch doen we heel wat", vond Steenkamp. „Elk moment is er voorlichting als mensen er om vragen. Scholen komen hier op bezoek. We verspreiden fol ders over allerlei onderwerpen, er zijn voorlichtingsavonden op de kernen". Steenkamp stelde dat het college open staat voor goede suggesties, 1 EDITIE ZEELAND Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-18924, fax 01150- 96554. Redacteuren: Peter Oggel (editie chef), Frank van Cooten, Frank Deij, Theo Giele, Rein van der Helm, Florence Imandt, Ton Koomen (sport), Harold de Puys- seleijr. Goes: Klokstraat 1, tel. 01100- 28030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin cieverslaggever). Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751, fax 01140-19698. Redacteur: Eugène Verstraeten (plv. editiechef). Advertentieverkoop Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-17920. Vertegenwoordigers: Martin Boeije, Hans Dimmers. Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751 Vertegenwoordigers: Eddy van den Brande, Marian Verstraeten. Verkoopleider: Harry Muurmans, tel. 076-236454. Telefoonnummers en openings tijden van overige afdelingen op pagina A2. 17-10-94 maar die kreeg hij niet te horen. „Het gemis naar de burgers toe is het voorlichtingsblad dat ter ziele is gegaan", zei A. Sponselee (CDA). „Wat die ideeën betreft, dat laten we graag over aan uw •fantasie over. Wij als CDa geven het college per slot van rekening twee maanden de tijd om met een voorstel te komen". Vlissingen - De melding dat er in de haven van Vlissingen een bom zou ontploffen heeft gisteravond Voor vertraging gezorgd bij het lossen van het schip Nuwabaya. Een deel van de lading, bestaand uit kalveren en schapen bestemd voor het slachthuis, was eerder gisteren reden voor grote de monstaties in het Engelse Sheer- ness. Volgens de actievoerders verkeerden de dieren in slechte toestand en werden ze letterlijk en figuurlijk 'beestachtig' be handeld. Clinge - In groten getale waren de leden van de Algemen Neder landse Bond voor Ouderen naar het gemeenschapscentrum Mal- pertuus gekomen om de najaars vergadering bij te wonen. Nadat voorzitter O. Robaut de vergadering had geopend wer den de jaarstukken behandeld. Na een oproep van de voorzitter kon het bestuur mevrouw Rooms uit Hulst als nieuw bestuurslid welkom heten. Een luisterend oor was er zeker voor de uiteenzetting van voor zitter Rombaut over de begro ting 1995 waarin voor ieder lid 18 gulden is uitgetrokken voor een voorjaars- en najaarsge schenk. Ook de toelichting over de Wet Voorzieningen Gehandi capten was voor de aanwezigen relevant. Uit de toespraak van N. de Rijk van de Stichting Welzijn voor Ouderen Hulst die het minima beleid belichtte, klonken waar derende woorden voor de Ge meente Hulst. „Er is steeds een ■luisterend oor voor de ouderen," aldus N. de Rijk. De middag werd voortgezet met een gezellig samenzijn, een to neeluitvoering en een gezamen lijke koffiemaaltijd. Jo Ivens dirigeert zijn koren. Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Hulst - Voor de meeste mannen bete kent de VUT op pensioengerechtigde leeftijd het aanbreken van een periode van betrekkelijke rust. Het zorgen voor de dagelijkse boterham is voorbij. Vakantie en recreatie lonken. Voor anderen houdt die mijlpaal in dat de overtollige werkballast verdwijnt en zij zich volledig kunnen wijden aan hun grootste liefhebberij. Jo Ivens was, is en blijft dirigent. Het doceren van muziek aan middelbare scholieren is verleden tijd. Maar de koren die hij al jaren leidt, houden aan hem een geestdriftige dirigent. Elk najaar is het toptijd voor de Hulster musicus. In oktober dirigeerde hij zijn Bredaas koor en dit weekend is het de beurt aan de Koninklij ke oratoriumvereniging 'Tot Oefening en Uitspanning' in Middelburg. Begin decem ber volgen concerten met het Hulster Ge mengd Koor en de Gentse Oratoriumver eniging. „Het is veel werk, het zijn vier verschillen de concerten met totaal andere werken. Dat betekent dat je je moet inleven in de stijl van het werk en dat de partituur volledig in je hoofd moet zitten. Het is een opengetrapte deur, maar dirigenten zeggen steeds 'de partituur moet tijdens de uitvoe ring in je kop zitten en je kop mag niet in de partituur zitten'. Dat betekent wel dat ik nu elke dag bezig ben met het op de piano doorspelen van partituren." Zijn koren neemt hij elke week eenmaal onder handen. Als het concert nadert zelfs meermalen. Daar komen bij: de orkestre petities, het werken met solisten en het overbrengen van zijn visie op de verschil lende uitvoerders. Het instuderen van orgelpartituren wordt door Ivens even vooruit geschoven naar 1995. Als een druk baasje reist hij elke week naar de koorrepetities en bereidt zo de verschillende concerten voor. „Het concert van zaterdag 12 november heeft een fris programma, mooi samenge steld en interessant voor het publiek," vertelt Ivens. In de Concertzaal in Middel burg wordt om 20.00 uur eerst de Saint Nicolas Cantate van Benjamin Britten ver tolkt. „Razend moeilijk, maar Britten schrijft goed voor de menselijke stem. Het werk voor strijkorkest, koor, jongenskoor, slagwerk, vierhandig piano en een tenor is ritmisch interessant en zou het beste uit komen in een kerk. In Middelburg moeten we het doen met een zaal zonder galerij, maar ik denk dat ik in de toekomst dit werk nog eens uitvoer in de Hulster basi liek," mijmert Ivens. Koorschool De Zeeuwse Koorschool werkt mee aan het concert en na de Nicolaas Cantate zingen de knapen onder leiding van hun vaste dirigent Evert Heyblok nog de Missa Bre- vis van Britten. Na de pauze wordt de Suite voor strijkor kest van William Boyce gespeeld en In Windsor forest van Ralph Vaughan Willi ams. „Dat is een bloemlezing uit zijn opera Sir John in love voor orkest en koor. De kleine solistische passages worden door de koor leden zelf vertolkt. Het Middelburgse koor viert dit jaar het 160-jarig bestaan en Ivens leidt de vocalis ten al dertig jaar. Voor een van de oudste koren van Nederland de aanleiding om eens met een speciaal programma uit te pakken. Medewerking verlenen de tenor Frank Fritschy, de pianisten Rien Balke nende, Marcela Simons en Tijn van Eijk (tevens orgel) en het begeleidingsorkest Musica. Seizoenen In Hulst staan de leden van het Gemengd Koor ook op scherp. Zaterdag 3 december wordt het oratorium 'Die Jahreszeiten' van Haydn met het Dordts Kamer Orkest en solisten uitgevoerd. „Het is een profaan werk en daarom wijken we uit naar de Noordhal van den Dullaert. Die wordt omgetoverd in een sfeervolle concertzaal en de zaterdag is een goede dag voor een uitvoering. De basiliek is dan niet beschikbaar en omdat het orkest alleen op zaterdag kon, moesten we deze keus maken. Door voor deze zaal te kiezen is het mogelijk dat we een ander publiek aanboren. In de zaal staan geen pilaren zoals in de basiliek en dat is gunstig. We brengen de meer geromanti seerde versie van het werk met veel accen ten. Het karakteristieke van elk jaargetijde moet goed uitkomen. Het werk zit vol muzikale vondsten en prachtige koren." Barok In Gent brengt Ivens samen met het or- chestre Royal de Chambre de Wallonië en het Gentse Oratoriumkoor in de Bijloke festivalhal een week later (vrijdag 9 de cember) een programma met vooral wer ken uit de barok. Naast de Theresienmesse van Haydn wordt door koor en solisten het Gloria van Vivaldi vertolkt en speelt het orkest het Concerto Grosso opus 6 nr.9 van Handel. De drie concerten hebben enkele zaken gemeen: Ze beginnen allen om 20.00 uur, organist Tijn van Eijk is steeds van de partij en de dirigent is Jo Ivens. ,Van onze verslaggever Hulst - De Oost Zeeuws vlaamse pop/rock-formatie Sweet Dreams heeft een nieuwe demo opgenomen. Deze wordt vrijdag 18 no vember om 22.00 uur gepre senteerd in Porgy Bess te Terneuzen. Het is een tijdje rustig geweest rond de band, maar de muzikan ten hebben niet stilgezeten. Om volgend jaar nog meer optredens te kunnen boeken had de groep nieuw promotiemateriaal nodig. De eerste demo is nu een jaar oud, maar inmiddels achter haald. Destijds had de groep nog geen live-optredens gedaan, maar nu, tientallen optredens verder, is duidelijk het verschil te horen. Op de muziekcassette is gekozen voor een viertal vlottere num mers uit het repertoire. Overi gens is afwisseling in de muziek één van de kenmerken van Sweet Dreams. Dat zal uitvoerig aan de orde komen tijdens het ongeveer twee uur durend con cert. In de nummers zitten ele menten verwerven van onder meer rock, pop, blues, ska en klassiek. Ook de inhoud van de teksten is al even gevarieerd. Zowel opgewekte als trieste on derwerpen worden vertolkt. De groep zoekt momenteel ove rigens nog een zangeres om het vocale gedeelte aan te sterken. De bezetting op 18 november is Erik van Giessen (toetsen, zang), Mark Dobbelaar (gitaar). Paul Lauwers (basgitaar) en Paul Boeykens (drums, gitaar, zang). De toegangsprijs bedraagt vijf tien gulden en bezoekers krijgen daarvoor meteen ook de demo mee naar huis. Sweet Dreams. KLASSIEK MIDDELBURG Beiaardconcert - door stacfsbeiaar- dier H.G. van Putten - Abdijplein - 12.00-13.00 uur (gratis) Festival Nieuwe Muziek - Klove niersdoelen Achter de Houttuinen 30 (ƒ20) DIVERSEN KLOOSTERZANDE Café de Kastanje - 19.30 uur kaar ting LAMSWAARDE Café de Vier Jaargetijden - 13.30 uur schieting voor bejaarden FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Forrest Gump De Koning van Engeland 20.00 uur The shadow 20.00 uur True lies 20.00 uur The Specialist 20.00 uur Forrest Gump 20.00 uur The mask MIDDELBURG Schuttershof 20.00 uur The dient VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 20.00 uur True lies 20.00 uur The crow 20.00 uur The mask 20.00 uur The specialist GENT Decascoop 14,30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Pulp Fiction 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The shadow 14.30, 17.00, 20.00 en 22:30 uur The specialist 14.30, 17.00, 20.00 uur When a man loves a woman 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Clear and present danger 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Max 17.00 en 22.30 uur Threesome 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Suite 16 14.30 en 17.00 uur Baby's day out 20.00 en 22.30 uur Natural born killers 22.30 uur Color of the night 20.00 en 22.30 uur Reality bites 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Forrest Gump 20.00 en 22.30 uur True lies 14.30 en 20.00 uur Speed KNOKKE Beverly Screens 20.00 en 22.30 uur Clear and present danger 20.00 en 22.30 uur The specialist 20.00 uur Forrest Gump 22.30 uur When a man loves a woman 20.00 en 22.30 uur Max DIVERSEN CLINGE Malpertuus - ANBO - 13.30 uur dansen en bingo Malpertuus - KBO -15.00 uur gym nastiek voor ouderen TERNEUZEN Galerie 99 - expositie keramiek op afspraak GRAAUW Gemeenschapshuis - 13.45 uur bieden YVestdorpe - Zaal Concordia, 22 personen Mat 1:1 E. de Smet/H. Eggermont, 2. O. de Kever/E. Dhaene Mat 2: 1. L. Janssens/R. van Hecke, 2. F. Verhoosel/A. de Pachter. Zuiddorpe - Zala 't Kaaike, GOW: 1 J. la Heijne/W. Kempe, 2. W. de Bock/M. van der Sijpt, 3. E. Bracke/F. Roeland. Hulst - Zaal De Lieve. Mat 1: 1. T. Hermans/C. Kegels, 2 E. Burm/E. de Wit. Mat 2: 1. C. Baeyens, 2. De Witte. Terhole - Dorpshuis. KBO: 1. C. Freijzer-van Hoey/A. van Dries- sche, 2. A. van Delft-Witteman/A. Hemelaar-van Himst, 3. E. van Driesche/E. Volleman-Caluwé. Lamswaarde - KBO, zaal De Lui fel' 1. L. Platjouw/F. Lauwers, 2. L. Sala/L. Platjouw-van Poelle, 3. E. van Driessche/F. Janssen. Open huis Imabo Hulst - Imabo Bouwmateria- len-Profcenter Bleijenbegh- Fassaert aan de Aziëweg in Hulst houdt zaterdag 12 en zondag 13 november open huis. Ter gelegenheid daarvan zijn er verschillende demon straties van whirlpools, keu- ken-inbouwapparatuur, kra nen en kachels. Voor iedere bezoeker staat een hapje en een drankje klaar. Bovendien maakt iedereen kans op een magnetron. Bij Imabo vindt de klant alle materialen voor de bouw en verbouw onder één dak. Het open huis wordt ge houden op zaterdag van 10.00 tot 17.00 en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Mangnus viert eenjarig bestaan Kapellebrug - Supermarkt slagerij Mangnus aan de Gentsevaart 8 te Kapellebrug viert het eenjarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan zijn er vrijdag 11, zaterdag 12 en 'zondag 13 november tientallen 'feestelijke aanbiedingen. Bo vendien is er speciaal voor de kleintjes zaterdag een clown aanwezig. Van onze verslaggeefster Axel - De WD-fractie van de gemeente Axel vindt dat de Regionale Woningstichting Zeeuws-Vlaanderen zes bejaar denwoningen in de Beukenlaan in Koewacht omgedraaid moet bouwen. Zoals het plan nu is, is er te veel inkijk vanuit de aangrenzende kamers van het bejaardenhuis, Van onze correspondent Kloosterzande - Het was voor bestuursleden van de v.v.Honte nisse toch even met de wenk brauwen fronsen. Daar sta je dan, midden op het voetbalveld met een behoorlijk gat onder de voeten. Een gat van ruim een halve kubieke meter inhoud. Precies op de middenstip, in de voorgaande nacht door onbeken den gegraven. Overigens netjes, want op een paar kleine stukjes zoden na, was alle grond afge voerd en nergens in de omgeving te zien. Voorzitter Wies van Kerckhoven was er afgelopen weekeinde bij. De gemeente Hontenisse werd ingeschakeld. Die stuurde een mannetje, compleet met schop en kruiwagen naar het terrein aan het Marijkeplein. Binnen het half uur was het gat gedicht, flink aangestampt en voorzien van nieuwe graszoden. De thuis wedstrijd tegen Graauw kon die middag normaal doorgaan, uit slag 2-0 voor Hontenisse. Wies van Kelckhoven ziet het toch merkwaardig incident als een misplaatste grap. Ontevre den supporters kunnen het nau welijks zijn geweest. Uit de laat ste zes gespeelde competitiewed strijden haalde de club elf pun ten binnen, bijna het maximale. „Het zal wel een grap zijn ge weest," zegt Wies van Kerckho ven nogeens, „maar van mij mag het in 't vervolg achterwege blij ven." menen de Axelse liberalen. Van uit de nieuwe bejaardenwonin- gen zou er ook te veel inkijk zijn in de richting van de achtertui nen van de huizen in de Eiken hof. En dat betekent een flinke inbreuk op de privacy van alle betrokkenen, vindt de WD. Als de noordelijke woonblokken 180 graden worden gedraaid is het probleem opgelost, laten de WD'ers P. Apers, L. den Doel en A. Cambier aan het college van B en W weten. „Het gevolg van het draaien is dat het woongenot van de bewoners wordt ver hoogd. Het uitzicht wordt zowel vanuit het bejaardenhuis als vanuit de nieuwe bejaardenwo ningen aantrekkelijker. Boven dien wordt de sociale betrokken heid door het draaien gestimu leerd en schijnt er meer zon binnen." De brandgang hoeft van de WD niet te worden gebouwd. „Een brandgang heeft alleen maar nut als er sprake is van aaneengeslo ten bebouwing. En dat is met het geval." Het ding zou alleen maar uitnodigen tot ongewenst cros sen van fietsers en brommers. De WD 'vertrouwt erop' dat het college het draai-voorstel over neemt. (ADVERTENTIE) Iveco bedrijfswagens tot 15 ton 6.V.W. onderdelen: voor getrokken en trekkend materieel Marconi B.V. Drebbelstraat 35 Postbus 594 4600 AN Bergen op Zoom Tel.: 01640-56416 Fax: 01640-53915

de Stem | 1994 | | pagina 19