DE STEM ituatie gezinszorg schrijnend' Temeuzen Techno Track showt technische innovatie Bijzondere geboorte in Hulst STSBCBSE a sganvr Thuiszorg signaleert probleem door lange wachtlijsten in West-Zeeuws-Vlaanderen Ondernemingsraad EPZ vraagt Tweede Kamer Borssele open te houden Kjioidien' voor kinderpostzegels in Hulst Milieuvriendelijk bier van De Halve Maan Hulst 4Kruiswerk en gezinszorg hebben nog lange weg af te leggen naar integratie9 RENAULT F ZlS4o<-, el. 01170 - 54171. Snelheidsduivel na achtervolging aangehouden In Kanaalzone al 12,5 miljoen uitgegeven voor sloop woningen Aanleg spoorlijn Axel-Zelzate: GS willen druk op ketel houden 'Ook ambtenaren moeten altijd aangifte doen' prvlcelijn: 06-0305. De artikelen in (advertentie kunt u in alle AH-winkels h, behalve de artikelen waar kleine tjes bij staan. Die artikelen kunt u fi kopen in AH winkels waar één van litertjes op de deur staat. Reclame- In gelden t/m zaterdag 12 november folang de voorraad strekt ends grootste kruidenier «ft op de kleintjes letten. EEN EIGEN MANIER VAN LEVEN I di0 Kleintjes" in De Stem kridat zoveel bijzondere en interessante aanbiedingen In staan EIK0 dag weer Zeeland Van onze verslaggever Terneuzen - Vijftien bedrijven en drie hobbycomputerclubs brengen in het weekend van 26 en 27 novem ber in Terneuzen de nieuwste tech nologieën op het gebied van de nieuwe media. 5e insteek is simpel. In het jaar 2000 is volgens initatiefnemer A. Meeusen 30 procent van de gedrukte media verwis seld door informatie op compact disc (cdi). „Het leek mij een leuk idee om daar op in te spelen en aan een breed publiek te laten zien welke mogelijkhe den er zijn," aldus Meeusen. Het week end gaat onder de noemer Terneuzen Techno Track de lucht in. Het woord track (spoor) geeft aan dat de activitei ten niet in een ruimte worden gehou den. Er is een circuit uitgezet met deelnemende bedrijven die demonstra ties geven en films vertonen. Er worden langs die route gratis bussen ingezet. Er is veel te zien. Trefwoorden voor kenners en freaks zijn virtual reality, cdi, cd-rom, digitale fotografie. Een greep uit het aanbod: bij Echo Audio worden virtual reality movies gedraaid waarbij de kijkers de indruk krijgen deelnemer te zijn. Bij muziekwinkel Sonora is te zien en te beluisteren hoe muziek op de computer wordt gezet. Verschuren Naaimachinehandel showt een collectie computergestuurde naai en breimachines. De wereld van digitale fotografie gaat open in de studio van Mare Neelemans. Er is te zien hoe foto's geretoucheerd worden en hoe ze op cd worden gezet. Sportcentrum FOAKS onderwerpt zijn gasten aan een fitnesstest. In het Dow personeelsverenigingsge bouw Oude Vaart hebben drie hobby computerclubs, Hobby Computer Club Dow, Cerestar Computer Club en Hob by computer Club Zeeland, samen .een tentoonstelling ingericht waar ze alle toepassingen van de computer laten zien. Mensen kunnen op de computer hun droomhuis tekenen en de ruimten inrichten zonder met het meubilair te schuiven. Het publiek kan ook ervaren wat er met een telefoon in combinatie met een computer te doen is. Terneuzen Techno Track is zaterdag geopend van 9.00 tot 17.00 uur, zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Terneuzen - De lange wachtlijsten voor mensen in West-Zeeuws-Vlaanderen die gezinsverzorging nodig hebben, leiden tot 'schrijnende situaties'. Dat zegt A. Schelfhout directeur van de Stichting Thuiszorg Zeeuwsch-Vlaanderen in een toelichting op het jaarverslag van die organisatie over 1993. „Kijk, mensen die ligfen te cre peren of die zichzelf verwaarlo zen, daar wordt extra hulp van uit het oosten voor ingeroepen. Maar schrijnend noem ik de si tuatie van hoogbejaarde mensen in het westen die maar een uur huishoudelijke hulp per week kunnen krijgen. Meer geld is er gewoon niet. Sommige mensen kunnen met dat uurtje leven, maar anderen ervaren het als een ramp dat hun huis niet zo schoon meer is als toen ze het zelf nog konden bijhouden." Het probleem is de sterke ver grijzing in het westelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen. Er wonen daar veel meer oude mensen dan in de rest van het gebied, terwijl dat juist de mensen zijn die het meeste hulp nodig hebben. Uit het jaarverslag blijkt dat 82 pro cent van de klanten van de afde ling gezinszorg in West-Zeeuws- Vlaanderen ouder is dan 65 jaar. 19 procent zelfs ouder dan 85. „Een voorbeeld," zegt Schelf hout. „Wij krijgen per jaar voor ouderen boven de negentig van het rijk zo'n tweeduizend gulden voor thuiszorg. Als er relatief veel ouderen zijn, pakt die for mule heel ongunstig uit. Dat komt dan inderdaad uit op een uurtje per week." Bijkomend probleem is dat er weinig gezinshulpen te vinden zijn. Dat heeft te maken met het kusttoerisme, zo staat in het jaaroverzicht. Mensen hebben kennelijk liever een tijdelijke baan in de zomer, dan dat ze in de gezinszorg gaan. Om toch ook in het westen te proberen mensen zo lang moge lijk thuis te laten wonen, wordt er overgewerkt. Negen procent van het werk vindt buiten de kantooruren plaats. „Dat maakt hulpverlening duurder, maar dat is een onvermijdelijke conse quentie," wordt in het jaarver slag geconcludeerd. De directie en leidinggevenden van de lagere echelons hebben een hoop uit te leggen aan West- Zeeuws-Vlammgen die over de beperkte huishoudelijke hulp klagen. „Ze begrijpen vaak wel dat het door geldgebrek niet an ders kan, maar begrip is niet hetzelfde als acceptatie," aldus Schelfhout. Van onze verslaggever Borssele - De ondernemingsraad van de nv Elektriciteits Produktiemaatschappij Zuid-Nederland EPZ heeft in een brief een dringend beroep gedaan op de leden van de Tweede Kamer akkoord te gaan met de modernisering van de kern centrale in Borssele. Volgens de ondernemingsraad van EPZ, waartoe alle elektrici teitscentrales in Zeeland, Noord- Brabant en Limburg behoren, zijn er 'geen technische noch economische redenen om tot sluiting van Borssele over te gaan'. De discussie over de kosten van de modernisering is volgens de oondernermngsraad niet terecht omdat de aandeelhouders van EPZ die kosten dekken. De on dernemingsraad wijst de parle mentariërs erop dat nu al 750 arbeidsplaatsen bij EPZ onder druk staan als gevolg van het nieuwe elektriciteitsplan. Slui ting van Borssele zou leiden tot verlies van nog eens 380 banen bij de kernenergiecentrale en 350 bij toeleverende bedrijven. „De werkloosheid in de regio zal fors toenemen," voorspelt het bedrijfsorgaan. Verder wijst zij op het belang van de inzet van verschillende brandstoffen bij de elektrici teitsopwekking. Aan het einde van de brief wijst de onderne mingsraad erop dat de elektrici teit die Nederland uit het bui tenland importeert hoofdzake lijk door middel van kernenergie is opgewekt. „Wij begrijpen dan ook niet waarom de kernenergie centrale van Borssele gesloten zou moeten worden ten behoeve van kernenergiecentrales in het buitenland." In het hertenparkje bij het Hulster verzorgings- en verpleeghuis de Blaauwe Hoeve vond gisteren een bijzondere geboorte plaats. Een jong hertje zag er het levenslicht. „Een unieke gebeurtenis,weet Jo de Cock (foto), die al vele jaren de dieren in het parkje verzorgt. „Het is nu namelijk bronsttijd voor de herten. De geboorten vinden dan doorgaans plaats in juni en juli. Het is gewoon de omgekeerde wereld. Ik heb dit in vijfentwintig jaar tijd nog niet meegemaakt.Moeder en kind maken het uitstekend. Van onze correspondent Hoofdplaat - Na een achter volging van vele kilometers, waarbij snelheden werden gehaald van ruim 160 km per uur, heeft de politie van West-Zeeuws-Vlaanderen dinsdagavond een automobi list aangehouden. De bestuurder, een 23-jarige man uit Breskens, belandde met zijn voertuig in een sloot. Hij liep daarbij een hoofdwond en een lichte hersenschudding op. De auto werd aanzienlijk be schadigd. De man werd geverba liseerd voor diverse verkeers overtredingen. Omstreeks half tien dinsdaga vond zag de bemanning van een politieauto de bewuste perso nenauto met hoge snelheid over de Markt te Oostburg rijden. De agenten besloten het voertuig te volgen. De auto reed de rijksweg A58 op in de richting Schoondij- ke. Daarbij werden snelheden gemeten van 160 a 170 kilometer per uur. Na het passeren van de rotonde bij Schoondijke vervolg de de bestuurder zijn weg in de richting Sasput. Kennelijk be wust dat hij door een politiewa gen werd gevolgd, sloeg hij op de kruising Sasputseweg/Westlan- geweg plotseling linksaf. Kort daarop raakte hij in een bocht van de rijbaan en kwam in een sloot tot stilstand waarna hij kon worden aangehouden. Van onze verslaggever Terneuzen - Tot 3 oktober dit jaar was al ruim 12,5 miljoen gulden uitgegeven (of deels gere serveerd) voor de aankoop van 89 woningen die moeten worden gesloopt in het kader van de Gebiedsgerichte Benadering Ka naalzone. Dit rapporteert de amoverings- commissie (sloopcommissie) in een brief aan GS van Zeeland. De aangekochte woningen staan in Sassing, Sasweg, Boerengat, Lovenweg, Sasdijk, Koegors- straat en Industrieweg Zuid. Voor de sloop is iets meer dan 13 miljoen gulden beschikbaar, zo dat er nog een budgetruimte van ruim een half miljoen is. Van onze correspondente Hulst - Het begrip kinder postzegel is bij elke Neder lander bekend. Gisteren ging de nationale openbare ver koop van de zegels en kaar ten 1994 van start. In Hulst kocht wethouder Ben Pica- vet de eerste zegeltjes. Hij vond het erg leuk om te doen. „Ik ben filatelist en ik heb al vele jaaruitgaven van deze zegels." Jorinde en Guus van de basisschool De Ark verkochten de eerste lading zegels en kaar ten aan de wethouder. Voorzitster Greet Vroome had bij de nieuwe stand van de kinderpostzegelactie de aanwe zigen eerst verteld dat het the ma van dit jaar 'Samen Doen' in Hulst beter vertaald kon wor den in 'Samen Knokken'. „De concurentie is dit jaar groot. We moeten opboksen tegen de actie van de kaarten voor het behoud van de basiliek, de goedkope kerstkaartaanbiedingen en de Amnestykerstkaart. Bovendien werkt de renovatie van de Markt in Hulst, nu we hier in het stadskantoor zitten, ook niet in ons voordeel." Picavet ging in op deze opmer king door de zeggen dat door de gebruikers van het stadskantoor ook alles in goed overleg moet gebeuren, om een goede samen werking en een teamgeest te bewerkstelligen. „Ik steun deze actie van harte omdat er zoveel projecten mee gerealiseerd wor den. Projecten die ten goede komen aan kinderen in de hele wereld," aldus de wethouder die Jeugdzaken in zijn porte feuille heeft. Zestig procent van de beschik bare fondsen wordt besteed aan projecten in eigen land, de rest gaat naar het buitenland. De geldelijke bijdragen zorgen in ieder geval voor gelijke kansen voor alle kinderen. De gelden worden direct aan hulp besteed en deze hulp moet de zelfred zaamheid en zelfstandigheid van kinderen stimuleren. Het comité in Hulst beschikt over veertig vrijwilligers die tot 20 december volgens een rooster de stand in het stadskantoor bemannen. „Over de verkoop in andere Zeeuw-Vlaamse plaat sen hebben we geen overzicht. Dat komt door het nieuwe be leid van de PTT die verkoop in de kantoren verbied. Sommige plaatselijke comité's hebben nog geen nieuwe stek gevonden. Daarom is het dit jaar voor ons letterlijk knokken voor het goe de doel." De stand van de Stichting Kin derpostzegels in Hulst is geo pend van maandag tot zaterdag van 9.30 tot 12.00 en 13.30 tot 16.00 uur. Wethouder Picavet koopt de eerste zegels. FOTO WIM KOOYMAN DONDERDAG 10 NOVEMBER 1994 DEEL Van onze verslaggever Hulst - In brouwerij De Halve Maan in Hulst komt volgende week het eerste Zeeuws Vlegelbier uit de brouwketel. De eerste fles wordt dinsdag 15 november aangeboden aan gedeputeerde D. Bruinooge voor land bouw en economische zaken. In het Zeeuwse Vlegelbier wordt uitsluitend milieuvrien delijk geteelde brouwgerst van Zeeuwse bodem verwerkt. De brouwgerst is onbespoten en in plaats van kunstmest is dierlijke mest gebruikt. De stichting Nederlandse Alge mene Keuringsdienst (NAK) controleert de teelt. Boeren die betrokken zijn bij de teelt van tarwe voor het Zeeuwse Vlegelbrood brengen met dit bier. een nieuw pro- dukt onder de aandacht van de consument. Een belangrijke doelstelling van de Stichting Zeeuwse Vlegel is de afstand tussen producent en consu- mente te verkleinen. Door de kiezen voor milieuvriendelijk geteélde produkten kan de consument actief bijdragen aan de uitbreiding van milieu vriendelijk landbouwmetho den. Omdat brouwgerst van Zeeuwse bodem doorgaans van goede kwaliteit is, heeft de stichting Zeeuwse Vlegel ruim een jaar geleden het idee uitgewerkt om van deze brouwgerst in eigen beheer bier te laten brouwen. De stichting vond De Halve Maan in Hulst bereid samen het pro ject op touw te zetten. Het Zeeuws Vlegelbier is een volmout bier van hoge gisting en heeft in de fles nog een nagisting ondergaan. Er zit vijf procent alcohol in. Dran kenhandel Vermeersen in Hulst zorgt voor de distributie naar horeca, slijters en winke liers. Middelburg - GS van Zeeland willen de druk op de ketel houden om zo snel mogelijk een spoorverbinding Axel-Zelzate tot Stand te brengen. In een brief aan minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) toont het college zich verheugd dat zij vanaf 1999 vele miljoenen in de begroting heeft opgenomen om tot aanleg te kunnen overgaan. Ook is al geld beschikbaar voor tracéstudie en milieu-effect-rapportage, waarvoor de minister haar Belgische collega's al gevraagd heeft om medewerking. Wat nu nodig is, is een snelle partiële herziening van het structuurschema Verkeer en Vervoer, omdat hieraan de MER is gekoppeld. Gevraagd wordt op welke termijn die herziening is te verwachten. Met hun brief hopen GS meer vaart te zetten achter een wat moeizaam ambtelijke koppeling van diverse spoorwegprojecten waarvoor herziening van het structuurschema nodig is. Wat Zeeland betreft mag Axel-Zelzate er best uitgelicht worden. Van onze verslaggeefster Terneuzen - Er moet nog heel wat gebeuren willen kruiswerk en gezinszorg in Zeeuws-Vlaanderen 'optimaal integreren'. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1993 van de Stichting Thuiszorg die op 1 januari van dat jaar is opgericht. Kruiswerk en gezinszorg verloren toen hun zelfstandigheid en gingen in de ze nieuwe stichting op. Maar bijna twee jaar na dato zijn er nog steeds twee verschil lende cao's voor het personeel en ook in de tarieven voor de klan ten zit nogal verschil. Resultaat: ontevreden medewerkers en on tevreden klanten. Het komt bijvoorbeeld voor dat iemand van de vroegere gezins zorg met een mbo-diploma meer verdient dan kruiswerk-mensen met een hbo-diploma. „Dat kan niet. Je hebt een bepaald diplo ma niet voor niks gehaald," zegt R. Dobbelaar van de OR. „Aan diploma's moet meer waarde ge hecht worden, het gaat niet eens alleen om geld." Bijdrage Ook komen er nogal wat klach ten van klanten binnen over het verschil in bijdrage. Iemand die lid is van het Kruiswerk betaalt per jaar 53 gulden en krijgt daarvoor, indien nodig, verple ging aan huis. Iemand die ge zinsverzorging nodig heeft, krijgt een rekening die afhanke lijk is van het inkomen. Dat mensen daarover boos op bellen, vindt A. Schelfhout, di recteur van de Stichting Thuis zorg, begrijpelijk. Maar in Zeeuws-Vlaanderen worden, in tegenstelling tot in sommige an dere delen van Nederland, geen oogjes dichtgeknepen. „We pas sen gewoon de regels toe, we kunnen niet anders." Hij hoopt dat begin 1996 de integratie van kruiswerk en gezinszorg een wat. definitiever vorm heeft gekre gen. De financiering moet dan gelijkgeschakeld zijn, maar of dat gehaald wordt is volgens hem vooral afhankelijk van de voortvarendheid van de rege ring. De bonden werken inmiddels aan een ontwerp-cao waarin be paalde verschillen in salariëring worden weggewerkt. Maar hele maal tevreden is het personeel met dat cao-concept nog niet. Er blijven te veel verschillen en die werken vooral in het nadeel van de kruiswerk-mensen. Bijeenkomst Op een vakbondsbijeenkomst gisteravond in Eindhoven werd het thuiszorgpersoneel van de provincies Zeeland, Noord-Bra-i bant en Limburg voorgelicht over de aanpassingen van de cao. „Vooral het kruiswerk komt er bekaaid vanaf", zegt M. van Erp van de bond NU '91. „Hun cao was beter dan die van de gezinsverzorging. Bij de onder handelingen zijn we ergens in het midden uitgekomen." Bij de Stichting Thuiszorg Zeeuwsch-Vlaanderen werken zo'n negenhonderd mensen. Tweederde van hen is afkomstig van de vroegere gezinsverzor ging en eenderde van het kruis werk. De cao-perikelen hebben volgens personeelsleden een ne gatieve invloed op de werksfeer, maar van echte fricties is vol gens directeur Schelfhout geen sprake. „Het is geven en nemen hè?" Het volgend jaar gebruikt de Stichting Thuiszorg om te wer ken aan een 'nieuwe gezamenlij ke cultuur'. „De oude werkver deling waarbij mensen vam kruiswerk en gezinszorg onaf hankelijk van elkaar werken, moet worden losgelaten. Mede werkers worden straks onderge bracht in teams van naar ver wachting zo'n tien tot twaalf mensen die waarschijnlijk een bepaald gebied onder hun hoede krijgen." Middelburg - Alle ambtenaren, ook zij die geen opsporingsbe voegdheid hebben, moeten 'on verwijld' aangifte doen als zij in hun werk mogelijke strafbare zaken tegenkomen. Zo luidt de uitslag van een juri disch onderzoekje dat Gedepu teerde Staten van Zeeland heb ben laten uitvoeren naar aanlei ding van de Zeeuwse rusthuizen- affaire. In die kwestie (misbruik van tonnen overheidssubsidie door inmiddels afgetreden be stuursleden) stuitten ambtena ren van de provincie herhaalde lijk op afwijkende zaken in de boekhouding van de betreffende stichting, maar aarzelden daar van aangifte te doen. Dit noopte GS tot wat juridische navraag. In hoeverre is een amb tenaar gerechtigd aangifte te doen, zo luidde één vraag. Het Wetboek van Strafvordering geeft het antwoord. Ambtenaren zijn in zulke situaties zelfs ver plicht naar justitie te stappen.

de Stem | 1994 | | pagina 17