o liken ider Idak GOES Nederlandse soldaten naar Bihac „Ik zou wel gek zijn als ik m'n lening niet bij de Postbank afsloot." leland x I DDE STEM Italiaanse regering erkent fouten na noodweer Clinton belooft samenwerking met Republikeinen Frankrijk arresteert bijna honderd fundamentalisten Tribunaal oorlogsmisdadigers begint karwei BUITENLAND A4 edig 0-16451 i/aarde 2890.-) 1994 list biedt aan v.a. 729.- v.a. 998.- '295.- dan 30 jaar Igië Kabinet: Blauwhelmen lopen aanvaardbare risico's in belegerde moslimenclave BUITENLAND KORT POSTBANK WOENSDAG 9 NOVEMBER 1994 m f 11 1 >Nr Van onze redactie buitenland Rome - De Italiaanse rege ring heeft gisteren toegege ven dat er niet op tijd maat regelen zijn getroffen om de bevolking in het noordwesten te helpen bij de ergste wa teroverlast sinds tientallen jaren. Inmiddels groeit de angst voor nieuwe overstromingen elders in het land. De Italiaanse minister van Bin- nenlandse Zaken Maroni erken de dat er 'lacunes' waren bij de bescherming van de bevolking. „Die vloeien voort uit de struc turen. Het gaat niet om een gebrek aan wilskracht of coördi natie. De minister sprak verder over 'te veel verantwoordelijken voor dezelfde sector' en consta teerde veel 'verwarring'. Premier Berlusconi wilde niet zo ver gaan als zijn minister en verdedigde de inzet van de Be scherming Burgerbevolking: „Wij hebben de fout, dat wij te veel kritiek uiten. Het is nu de tijd om te handelen." De oppositie en de autoriteiten in de getroffen regio's handhaaf den echter hun kritiek op de regering, die te traag zou hebben gereageerd op de natuurramp. Inmiddels groeit de vrees voor meer wateroverlast. Meteorolo gen kondigden nieuwe regenval aan. Ook de rivier de Po kan nog voor een ramp zorgen. Deze be langrijkste stroom van Italië moet de meeste watermassa's uit de getroffen gebieden afvoeren naar de Adriatische Zee. De omvang van de Po neemt snel toe. Op sommige plaatsen steeg het peil in acht uur zes meter. Een massa van elfduizend kubie ke meter water per seconde komt met een snelheid van vier kilo meter per uur stroomafwaarts. De regio Emilia Eomagna wordt bedreigd, maar met name de streek rond de stad Ferrara loopt gevaar. Mensen die langs de brede stroom wonen, zijn zelf vertrok ken of moeten worden geëvacu eerd. De autoriteiten houden re kening met dijkdoorbraken. In de streken Piemonte en Ligu- ria, die de afgelopen dagen het zwaarst getroffen zijn, geldt sinds gisteravond de noodtoe stand. Tot dat tijdstip waren 56 lijken geborgen, 28 mensen wor den nog vermist. Het aantal dak lozen steeg tot achtduizend. De Italiaanse pers schat de schade op 5500 tot 10.000 miljard lire (ruim zes tot elf miljard gulden). De Italiaanse ministerraad heeft 3,3 miljard gulden uitgetrokken voor directe hulpverlening en herstel van de schade. Vrijdag is er een dag van nationale rouw. Van onze redactie buitenland Den Haag - Een compagnie Nederlandse VN-militairen, die uit 180 mensen bestaat, gaat nog deze maand naar de moslim-enclave Bihac in het noordwesten van Bosnië. Het kabinet heeft gisteren inge stemd met een verzoek daartoe van de Britse VN-commandant, generaal Rose. Minister Voorhoeve (Defensie) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat de situatie rond Bihac, waar de afgelopen tijd zwaar is gevochten, 'moeilijk voorspelbaar' is. Niettemin vindt het kabinet dat de blauwhelmen aanvaardbare risico's lopen. De Tweede Kamer houdt van daag spoedoverleg over het in zetten van de militairen in Bi hac. Uit eerste reacties blijkt dat de Kamer instemt met de taakwijzi- ging van de Bravo-compagnie, die deel uitmaakt van het Neder landse VN-bataljon. De eenheid is nu nog gestatio neerd in de zogeheten Sapna- vinger, een gebied in het noord oosten van Bosnië. Overwinteren De Nederlanders moeten bij Bi hac een eenheid uit Bangladesh versterken. Deze blijkt nauwe lijks op haar taak berekend en zou de grootste moeite hebben te overwinteren. Het is de bedoe ling dat de Nederlanders tot maart in Bihac blijven. Hun voornaamste taak is het lenigen van de humanitaire nood. De Nederlandse generaal Brink man, in Sarajevo de rechterhand van Rose, denkt niet dat de com pagnie in Bihac meer risico's loopt dan in het noordoosten. Volgens hem begint het offensief dat het Bosnische regeringsleger rond Bihac heeft ingezet tegen de Serviërs alweer te luwen. Meer risco's De Tweede Kamer meent dat de Nederlandse blauwhelmen in Bi hac wel degelijk meer risico's lopen. Enkele fracties zullen vandaag daarom aandringen op voldoende beschermings- en evacuatieplannen. De humani taire noodsituatie geeft voor de Kamer de doorslag om in te stemmen met de nieuwe op dracht. Maar de Kamer is er bepaald niet gelukkig mee dat generaal Rose opnieuw Nederlandse mili tairen uitverkiest voor een moei lijke klus. De indruk bestaat dat andere landen daar weinig trek in hebben. Terugtrekken Generaal Brinkman heeft giste ren in een gesprek met onze correspondent in het voormalige Joegoslavië, Harald Doornbos, gezegd dat de VN serieus aan terugtrekking uit het oorlogsge bied moeten gaan denken, als de partijen in Bosnië geen vrede willen. „Het punt nadert, waarop je moet zeggen: wat doen we hier nog als VN in Bosnië?" De gene raal wijst erop dat het nu vooral de Bosnische moslims zijn, die momenteel de gemaakte afspra ken schenden. Brinkman vindt trouwens dat beide partijen de VN misbrui ken. De Serviërs beroven veel vuldig VN-konvooien en nemen met grote regelmaat VN-perso- neel onder vuur. En de moslims gebruiken de aanwezigheid van de blauwhelmen met name als schild tegen Servische aanvallen in de omsingelde moslimgebie den als Srebrenica, Gorazde, Bi hac en Sarajevo. Onpartijdig Een ander probleem waar de VN in Bosnië mee kampen, is dat de troepen in toenemende mate partij dreigen te worden in het conflict in Bosnië. Er werden immers wel Navo-vliegtuigen in gezet tegen Bosnische Serviërs toen zij zware wapens binnen de 20-km-zone gebruikten, maar de moslims zijn tot nu toe nog niet gestraft door de Navo toen zij betzelfde deden. Brinkman: „Als onze onpartij digheid in het gedrang komt, dan kunnen we beter onze witte Voertuigen groen schilderen en tnet een van de partijen mee vechten. Dat moet voorkomen worden." Senator Kennedy poseert met enkele familieleden. Zijn inzet voor de De Republikein George Bush jr, zoon van de vorige Amerikaanse verkiezingen is het behoud van zijn Democratische senaatszetel. foto epa president, doet een gooi naar de gouverneurszetel van Texas. foto ap Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Terwijl de meeste Amerikaanse kiezers nog naar de stembus moes ten, liep president Clinton 'gisteren al vooruit op de algehele verwachting dat de Republikeinse oppositiepar tij grote winst zou boeken. De president beloofde 'goede samenwerking' met de Republi keinen, indien die het presteren de (absolute) meerderheid te veroveren in het tot nogtoe door Clintons Democratische Partij overheerste Congres (Senaat en Huis van Afgevaardigden). Het totale resultaat van de ver kiezingsdag van gisteren in de Verenigde Staten, waar het zes tot negen uur vroeger is dan in West-Europa, zou pas vanoch tend vroeg bekend worden. Maar lang voordat de stembu reaus gisteren zouden sluiten, gingen ook de Republikeinse leiders er al van uit dat zij dankzij hun voorziene winst de komende twee jaar 'de politieke agenda zullen kunnen bepalen'. Phil Gramm, de Republikeinse senator uit Texas die een gooi naar het presidentschap in 1996 overweegt, maakte duidelijk wat de hoofdpunten van die agenda zullen zijn: 'Wij gaan de regering het grondwettelijke verbod opleggen om nog begro tingen met een tekort in te dienen. En wij gaan de sociale bijstand zo ingrijpend snoeien dat de 40 miljoen Amerikanen die daar nu overbodig gebruik van maken, eruit worden ge gooid. Voor ieder met een ge zond lichaam komt er een werkplicht in de privé-sector'. Leiders van de Democratische Partij probeerden gisteren nog hoopvol te blijven dat de uit komst van de verkiezingen voor hen zal meevallen. „Ik heb het gevoel dat veel kiezers, eenmaal in het stemhokje, toch op de Democraten zullen stemmen uit protest tegen de haatcampagne die de Republikeinen hebben gevoerd," aldus vice-president Al Gore. Andere Democratische kop stukken herinnerden eraan dat Amerika in het buitenland vreemd te kijk zal staan als de Republikeinen met name in de Senaat de meerderheid verove ren. Naar alle waarschijnlijkheid worden twee ultra-conservatie ve bejaarde senatoren, Jesse Helms uit North Carolina en Strom Thurmond uit South Ca rolina, dan de invloedrijke voorzitters van achtereenvol gens de vaste senaatscommis sies voor Buitenlandse Zaken en voor Defensie. De opkomst naar de stembus sen vertoonde gisteravond nog geen duidelijk beeld. Meestal is bij tussentijdse verkiezingen zoals deze, het landelijke op komstpercentage een schamele 35 tot 40 procent. In sommige deelstaten leek dat gisteren nog lager te worden, kennelijk omdat extra veel bur gers zich door de negatieve toon van de campagne hebben afge keerd van de politiek als geheel. Maar in staten waar de cam pagne buitengewoon emotio neel is geweest, zoals in Cali- fornië en in Virginia, waar Oli ver ('Iran-Contra-schandaal') North een senaatszetel probeert te veroveren, leek de opkomst hoog te worden. Parijs/Algiers - De Franse politie heeft gisteren in een grootscheepse klopjacht 95 vermeende moslim-ex tremisten gearresteerd. Zij worden verdacht van steun aan de Gewapende Islamitische Groep (GIA), De GIA wordt verantwoordelijk gehou den voor talloze moordaanslagen in Alge rije. Bij een groot deel van de terreurda den in de voormalige Franse kolonie werden buitenlanders, onder wie veel Fransen, vermoord. De GIA wil het be wind van president Zeroual omverwer pen. De razzia in de regio Parijs toont volgens minister van Binnenlandse Zaken Pasqua aan dat er 'zeer vastberaden fundamenta listen' in Frankrijk verblijven. Hij zei gisteren de GIA ook contacten onderhoudt met aanhangers in Duitsland, Italië, Groot-Brittannië, Canada en Ne derland. Vanuit deze landen of vanuit Frans grondgebied houden de extreme moslims zich bezig met de voorbereiding en uit voering van terroristische en ondergrond se activiteiten, aldus de Franse minister. De anti-terreureenheden namen op drie verschillende plaatsen die als uitvalsba ses van de moslim-activisten dienden, een grote voorraad wapens en explosieven in beslag. Een huiszoeking bij een vermeende leider van de moslim-fundamentalisten leverde materiaal op voor de vervaardiging van valse papieren. De spectaculaire politie-actie waaraan meer dan 300 agenten deelnamen, was maandenlang voorbereid. Bij een vergelijkbare actie van de Franse politie in augustus van dit jaar werden twintig mensen gearresteerd. Zij werden na een verblijf in de gevangenis naar Burkina Faso uitgezet. De veiligheidsdiensten in Algerije maak ten bekend de dader van de moord op de Algerijnse popzanger Cheb Hasni om het leven te hebben gebracht. De uiterst populaire 26-jarige zanger was bijna zes weken geleden het eerste slachtoffer'uit de muziekwereld dat in handen viel van moslim-fundamentalisten. Ook de man die tijdens de herdenking van de onafhankelijkheidsstrijd een bom plaatste op een kerkhof en vier kinderen doodde, is geëxecuteerd. Kaper Grieks vliegtuig aangehouden Athene - De politie heeft gistermiddag een jonge Griek aange houden die eerder op de dag een Boeing 737-400 van de Griekse luchtvaartmaatschappij Olympic Airways had gekaapt. De arrestatie van Costas Tsenekides was rechtstreeks op de Griekse televisie te zien. Hij had eerder op het vliegveld van de Noordgriekse stad Saloniki de 69 passagiers en acht beman ningsleden vrijgelaten. Het vliegtuig was onderweg van Düssel- dorf via Saloniki naar Athene, toen de man het boven de voormalige Joegoslavische republiek Macedonië kaapte. De Griekse radio meldde dat geen van de passagiers had bemerkt dat er iets aan de hand was, voordat het vliegtuig in Saloniki landde. De kaper zou uit verdriet over een verbroken relatie tot zijn daad gekomen zijn. Cholera in Gaza-strook Jeruzalem - Israël heeft gisteren zijn grenzen gesloten voor produkten uit de Gazastrook. De Israëlische regering zegt dat er cholera is uitgebroken in de door Palestijnen bestuurde kust strook. De belangrijkste exportprodukten uit het gebied, groente en fruit, worden niet meer toegelaten omdat de Israëliërs vrezen dat die met besmet water zijn behandeld. Unita: Vrede in ruil voor Huambo Luanda - Jonas Savimbi, de leider van de Angolese rebellenbe weging Unita, heeft gisteren gezegd dat hij het door de VN bemiddelde vredesakkoord meteen ondertekent als het rege ringsleger de aanval op Huambo staakt. In Huambo is het hoofdkwartier van Unita gevestigd. De stad wordt belegerd door het regeringsleger. Er zouden vele honderden doden gevallen zijn. Delegaties van de regering en Unita zouden elkaar morgen in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka ontmoeten om de laatste details te regelen voor een vredesverdrag dat op 15 november zou moeten worden ondertekend. Zoals het er nou voor staat gaat dat niet door. Hervormer op Economische Zaken Moskou - De Russische president Jeltsin heeft gisteren de positie van hervormers binnen de regering versterkt door Jevgeni Jasin te benoemen tot minister van Economische Zaken. Hij wordt de opvolger van Aleksandr Sjochin, die afgelopen vrijdag opstapte als minister en vice-premier, omdat hij niet was gekend in de benoeming van Vladimir Panskov op de na de roebelcrisis vrijgekomen ministerspost financiën. Panskov geldt als een tegenstander van krachtige economische hervormingen. Met zijn aantreden en het vertrek van de gematigde hervormer Sjochin leek het erop dat de koers van de regering in conserva tiever vaarwater zou komen. Maar zaterdag kwam Jeltsin de liberalen tegemoet door minister Tsjoebajs van privatisering te bevorderen tot eerste vice-premier. Ook de benoeming van Jasin zal bij de hervormingsgezinden in goede aarde vallen. Opnieuw Franse minister in opspraak Parijs - De Franse minister van Ontwikkelingssamenwerking, Michel Roussin, is beschuldigd van betrokkenheid bij illegale fondswerving voor politieke doeleinden. De naam van de minister viel tijdens een rechtzitting tegen een verdachte van fraude in de woningbouw. Roussin is het derde kabinetslid dat in opspraak komt. Eerder moesten twee ministers uit het kabinet-Balladur aftreden, nadat tegen hen corruptie-onderzoe ken waren ingesteld. De schandalen rond zijn ministers doen premier Balladur geen goed. Naar verwachting zal Balladur zich in januari kandidaat stellen voor het Franse presidentschap. VN: 'Oorlogstribunaal voor Ruanda' New York - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren besloten tot oprichting van een internationaal tribunaal om de daders te berechten van de volkerenmoord in Ruanda. In de maanden april tot juli zijn naar schatting 500.000 a 1.000.000 burgers van het Middenafrikaanse land vermoord, voornamelijk leden van de Tutsi-minderheid. Dertien van de vijftien leden tellende Veiligheidsraad namen de resolutie aan. China onthield zich van stemming. De vertegenwoordiger van het meest betrok ken land, Ruanda, stemde tegen. Griekse ex-bankier Koskotas veroordeeld Athene - Een rechtbank in Athene heeft de vroegere persmag naat en bankier George Koskotas, verantwoordelijk voor een van de grootste politieke en financiële schandalen in Grieken land, gisteren tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zeven van zijn naaste medewerkers moeten wegens medeplich tigheid ook voor lange tijd de gevangenis in. De rechtbank sprak tweeëntwintig andere aangeklaagden vrij. Koskotas (39) is ervan beschuldigd in 1988 als eigenaar van de Bank van Kreta zo'n 400 miljoen gulden te hebben verduisterd. Hij zou bovendien ongeveer 140 miljoen gulden hebben overgeboekt naar de door hem opgerichte persgroep Grammi. Het proces tegen Koskotas begon op 19 oktober 1992. De zittingen zijn diverse malen verdaagd, vooral als gevolg van de slechte gezondheidstoestand van de verdachte. Koskotas vluchtte eind 1988 naar de Verenig de Staten maar werd in 1991 aan Griekenland uitgeleverd. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Rinze Brandsma Den Haag - Dusan - 'Dule' - Tadic, de 'beul van Prijedor, zal in Den Haag berecht wor den voor zijn leidende rol in de 'etnische schoonmaak' door de Serviërs in Bosnië. Het Internationaal Tribunaal voor ex-Joegoslavië dient een formeel verzoek in bij de Duitse overheid om de daar gestarte vervolging van Tadic aan het Tribunaal over te dragen. Met de zaak-Tadic bijt het Joe- goslavië-Tribunaal het spits af van de berechting van oorlogs misdadigers in de nog in volle gang zijnde oorlog op de Balkan. Aan het uitleveringsverzoek was gisteren de eerste openbare zit ting van het oorlogstribunaal ge wijd. De president, de Nigeri- aanse rechter Karibi-Whyte, be nadrukte daarbij dat het Tribu naal de zaak-Tadic niet los wil zien van de mede-verantwoorde lijken in de gruwelen in Noord- Bosnië. Bij voorkeur zullen de mededaders tegelijk berecht worden. De Duitse autoriteiten is ge vraagd alle noodzakelijke stap pen te nemen om Tadic, die in februari in München is gearres teerd, terecht te laten staan voor het Haagse Tribunaal. Zij heb ben hun medewerking toege zegd. De zittingen van het Tribunaal vinden plaats in een on-Neder- lands strenge sfeer. Voor het oorlogstribunaal is een gedeelte van een gebouw tegenover het Haagse Congresgebouw ver bouwd en ingericht. De zittings zaal zelf, gedomineerd door het blauw van de VN, is klein en wordt volledig van de publieke tribunes gescheiden door een wand van kogelvrij glas. Piepen- Een overzicht van de rechtzaal van het Joegoslavie-Tribunaal. Links staat aanklager Goldstone. Pers en publiek kunnen achter kogelvrij glas de zitting volgen. foto anp de detectie-apparatuur en een leger speciaal aangestelde, be wapende bewakers, gestoken in uit New York overgevlogen uni formen van de VN, beheersen de scène. De zittingen worden bij gewoond door diplomatieke ver tegenwoordigers, internationale waarnemers en pers uit de hele wereld. Met Dusan (of Dusko) Tadic (39) denkt het Tribunaal een school voorbeeld van de etnische schoonmaak door de Serviërs in Bosnië beet te hebben. De voor malige cafébaas en karate-in- structeur, die voorheen zeer goe de relaties had met de moslim bevolking van de regio Prijedor - in het noorden van Bosnië, dichtbij de grens met Kroatië - was vanaf het begin van de etni sche troebelen in 1991 betrokken bij de systematische vervolging van niet-Servische medeburgers. Hij stelde dodenlijsten op met de namen van intellectuelen en pro minente moslims. Hij was per soonlijk betrokken bij en leidde het gedwongen vertrek van mos lims uit hun dorpen en het plun deren en verwoesten van hun huizen, executie van ongewa pende burgers en overbrengen van niet-Serven naar concentra tiekampen. In de kampen Trnopolje en Om- arska kreeg Tadic vooral zijn dubieuze faam als een van de meest gevreesde beulen. Met na me in het Omarska-kamp in een voormalige mijn, leidde hij in de zomer van 1992 ondervragingen en mishandelingen. Soms droeg hij een zwart masker, maar door zijn stem, gestalte en optreden werd hij altijd herkend. Volgens getuigen - het bureau van de aanklager rapporteert over negentien getuigen, vluch telingen uit de regio Prijedor, nu wonend in Duitsland, Neder land, Noorwegen, Zweden en Zwitserland - was Tadic her haalde malen betrokken bij ver krachtingen van moslim-vrou wen. Hij voerde dagelijks mishande lingen en martelingen uit: met ijzeren staven, geweerkolven, messen, kabels en gummiknup pels. Bij de aankomst van nieu we gevangenen gaf hij orders aan de staf van de kampen. Een van de meest huiveringwek kende daden die Tanic ten laste worden gelegd vond plaats in juni 1992 in het Omarska-con- centratiekamp. Tadic en anderen mishandelden en martelden drie met name genoemde gevangenen tot zij bewusteloos raakten. Ta dic dwong toen een vierde ge vangene tot het drinken van mo torolie uit de garage en het afbij ten van de testikels van de be wusteloze drie gevangenen. Als gevolg van de mishandelingen stierven de drie. Tadic wordt in elk geval per soonlijk verantwoordelijk ge steld voor de moord op meer dan 10 gevangenen. Een van de twee vrouwlijke rechters bij het Tribunaal, de Costaricaanse Elizabeth Odio Benito, hoogleraar recht, wees er bij het begin van de zitting op dat voor het eerst etnische schoonmaak veroordeeld zal kunnen worden als misdaad. Volgens haar zal het berechten van verkrachting van vrouwen speciale aandacht moeten krij gen. De hoofdaanklager Goldstone zegde dat toe. Pas als om uitlevering van ande re verdachten gevraagd wordt, of als zij in Den Haag ter be schikking van het Joegoslavië- Tribunaal komen, zal een nieuwe zitting volgen. Het Tribunaal zal naar verwachting vele jaren du ren. Buiten stond in een stil protest de Vereniging van Bedreigde Volkeren met spandoeken en Bosnische vlaggen. Volgens hen moeten eerder de 'voornaamste oorlogsmisdadigers' als Milose vic, Karadzic en Mladic berecht worden voor de moord op 200.000 Bosnische burgers dan degenen die hun orders uitvoer den. muiier in. Lenen bij de Postbank is trouwens niet alleen gemakkelijk, maar ook erg voordelig. Een thuisbankier regelt z'n lening gewoon even discreet thuis. Een thuisbankier regelt z'n lening gewoon even thuis. Met alle privacy van dien. Zo gemakkelijk gaat dat bij de Postbank. U belt even 06-0400 en krijgt dan een folder over het doorlopend krediet of over de persoonlijke lening thuisgestuurd. Of u haalt de folder op het postkantoor. Vervolgens vult u, wanneer het uitkomt, het aanvraagfor- Want de Postbank hanteert rentetarieven die tot de laagste van Neder land behoren. Bovendien is lenen bij de Postbank ook nog eens onbezorgd lenen. Zo biedt de Postbank extra's als het boetevrij ver vroegd aflossen en kwijt schelding van de schuld na overlijden. Overigens kunt u natuurlijk ook even de Postbank Leenlijn bellen: (058) 95 23 45 en gewoon telefonisch een lening afsluiten. Kortom, waarom zou u moeilijk doen als het makkelijk kan? Lenen doe je gewoon bij de Postbank.

de Stem | 1994 | | pagina 5