Er is leven na Melkert 4Lipstickdat mag in 9 Krappe Door korti Arbeidsbureaus Breda zien kansen bij bezuinigingen van 500 miljoen r^:zTbrief -DE STEM- 'Als we commerciëler mogen werken9 kunnen we bezuinigingen aan5 DESTEM Neurenberg as DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Ouderen De Stem Beter weten DE STEM D66 botst met eigei WOENSDAG 9 NOVEMBER 1994 jS In de media wordt momenteel veel aandacht besteed aan de stijdlust van de AOV-ers. Het Algemeen Ouderen Verbond is ontstaan omdat ouderen als mondige burgers invloed wil len hebben op het gevoerde beleid. Het zijn geen 'zom bies' maar geëmancipeerde burgers, die zich niet neerleg gen bij een achteruitgang in hun maatschappelijke positie. De overheid streeft naar een integrerend ouderenbeleid, beschreven in de nota 'Oude ren in tel'. De maatschappe lijke organisaties hebben een belangrijke rol te vervullen bij een positieve beeldvor ming over ouderen. Om tot deze positieve beeldvorming te komen blijkt dat er nog veel werk te verrichten is. Bijvoorbeeld aan een veran dering van de opvattingen van de media als men de negatieve berichten over het AOV van de afgelopen tijd in beschouwing neemt. Mogen ouderen niet meer strijden? Past het niet in het beeld wat men van ouderen heeft? Het Algemeen Ouderen Ver bond is een democratische partij, waarin de leden het recht hebben hun de stem de laten horen. Gelukkig ook in de partij. Elk lid heeft zijn eigen achtergrond, ervaring en deskundigheid. Het is dus logisch dat er verschillende meningen zijn. Terecht wor den opvattingen afgewezen die afwijken van de grond slag, het doel en de regels van het AOV. Voor het algemeen belang van de samenleving hebben de oudere en ook jongere le den van het Algemeen Oude ren Verbond niet alleen het recht maar ook de plicht te strijden. Martin Batenburg nam, als strijdlustige oudere, het ini tiatief om een politieke ver bond op te richten, dat zich niet alleen richt op ouderen, maar wel opkomt voor hun belangen! Strijdlustige oude ren, het went wel. In de jaren zestig moest de samenleving ook even wennen aan strijd lustige jongeren! Breda, W. Nooren-Staal Met veel belangstelling las ik de kroniek van de ontwikke ling van 'De Stem' uit zijn illegale voorganger en de hele na-oorlogse groei van d.e krant uit een rooms-katholiek embryo naar een medium dat 'Het Vrije Volk' en de 'Volks krant' links inhaalde. Of dat winst was laat ik nu maar in het midden. De kapitalisti sche eigenaars hebben er blijkbaar goed mee geboerd. Even komt in het verhaal hoofdredacteur Albert van de Poel ten tonele, waarbij hij 'pro-Duits' werd genoemd. Mijns inziens is dit wel een simplificatie van de waar heid. Het is mij bekend, wat de historiograaf van het ko ninkrijk in de Tweede We reldoorlog schrijft over de ac tiviteiten van Van de Poel in 1940 in verband met een ge lijkschakelingsproject voor de pers. Van de Poel schijnt toen gedacht te hebben dat Duits land de oorlog reeds gewon nen had, net zoals Colijn en koning Leopold. Dat had hij dus mis. Of hij gelukkig was met die gedachte is wat an ders. In elk geval had hij tevoren intensief samengewerkt met «PD sren hetrech^L UdUich bewerken. ^feekenr f Stenrf hetmet<W tanbpunt eens is. tegenstanders van het nazi regime, zoals Muckermann en diens Nederlandse medewer kers, en niet met vrienden van Hitier en Goebbels. Vrienden van de laatstge noemden werden als regel ook niet opgenomen in een vermaakcentrum als Neuen- gamme. Het boekje dat Van de Poel over zijn verblijf in dit concentratiekamp schreef, verdient een herdruk. Breda, L. Knittel De gedrevenheid waarmee P.C. Marijnissen te Rucphen het vertrouwen van de katho lieken in hun kerkleiding en in de rooms-katholieke gees telijkheid tracht te verdedi gen is welhaast geniaal. Zijn ingezonden stuk van 27 okto ber was me uit het hart ge grepen. Zijn conclusie: 'God weet al les, maar Jan Bouwmans weet het beter' waren juiste woorden. Nu is die hoog- moedsgedachte er al vanaf het begin. In het Oude Testa ment lezen we in Genesis over de hoogmoedige engelen en het monster dat de eerste vrouw de verboden vrucht gaf, zeggende: „Eet maar, je wordt dan beter dan God." En ze at. Gelukkig kwam er in het Nieuwe Testament een vrouw, die de nederigheid zelve was ondanks het feit dat: 'Hij grote dingen met mij heeft gedaan', namelijk de Moeder van Gods Zoon. Ik zou Jan Bouwmans daarom adviseren naar Haar toe te gaan en te vragen om in op rechte nederigheid voortaan te mogen schrijven over de schoonheid en de van ons geloof. Dan worden wij daardoor verlost van gefingeerde ver halen, anonieme gore tipge vers en dagbladen, die terza ke kundig onbetrouwbaar zijn. Veel, heel veel katholie ken voelen zich in hun geloof bedreigd door onder anderen Jan Bouwmans, maar ze kun nen en durven zich niet te uiten en zeker niet met de pen. P.C. Marijnissen heeft de moed het wel te doen. Daar om, geachte vriend, namens al die mensen, heel hartelijk dank. Houd de vinger aan de pols! Wij zullen voor u blij ven bidden. Klundert, J. Langelaan. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact S 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731redactie 0 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19919, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 -zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Van onze verslaggevers Paul Verlinden en Willem Reijn Breda - De arbeidsvoorziening kan de diepsnijdende bezuiniging van vijfhonderd miljoen gulden per jaar die minister Melkert voorstelt, redelijk verwerken. onmi Het Oosteuropese imago van arbeidsbureaus, met lange rijen mensen voor de loketten, is al lang verleden tijd. foto corvi Maar de arbeidsvoorziening moet dan wel de ruimte krijgen om commerciëler te werken. Bo vendien zullen er geen 28 regio nale organisaties kunnen over blijven. Die van Breda en West- Brabant zouden bijvoorbeeld moeten fuseren. Dat is het verrassende standpunt van G. Eissens en J. Ingenbleek, respectievelijk voorzitter en di recteur van het Regionaal Be stuur op de Arbeidsvoorziening in Breda. Onder het RBA Breda vallen de arbeidsbureaus in Bre da, Etten-Leur, Oosterhout, Ze venbergen en Almkerk. De arbeidsvoorziening staat on der hevige druk. Het paarse ka binet wil het budget van de arbeidsbureaus met totaal vijf honderd miljoen gulden terug brengen. Dat is een kwart van het totale budget. Daar zijn woedende reacties op gevolgd. De vakbonden voor spellen het failliet van de ar beidsbureaus en de FNV dreigt zich terug te trekken uit het Centraal Bestuur Arbeidsvoor ziening (CBA) als minister Mel kert zijn plannen doordrijft. Daarmee zou het fundament van de zogeheten tripartisering on der de arbeidsvoorziening weg vallen. De gedachte achter de tripartisering is immers dat werkgevers, werknemers en overheid samen verantwoorde lijk zijn voor de arbeidsmarkt. Directeur Ingenbleek wil eigen lijk van de constante negatieve berichtenstroom niet meer we ten. „Als ik vermoed dat er op de eerste pagina's van de krant een bericht over de arbeidsvoorzie ning kan prijken, laat ik de krant consequent in de deur ste ken," zegt hij. De Bredase directeur is een posi tief ingesteld mens. Natuurlijk, bezuinigen is niet leuk. Per saldo moet het Bredase RBA het ko mend jaar met drie miljoen min der doen. Dat betekent minder geld voor voorlichting voor be roepskeuzen en voor basiseduca tie. „Dat behelst leren schrijven en rekenen, dat soort vaardighe den. Dat gaat ten koste van de zwaksten op de arbeidsmarkt, want voor hen bestaat die voor ziening." Vervelend is ook dat de 250 medewerkers van het RBA in voortdurende onzekerheid leven over de toekomst van de ar beidsvoorziening. Ingenbleek is vorige week alle afdelingen en .vestigingen van zijn organisatie afgegaan om de mensen een hart onder de riem te steken. Want het RBA Breda doet het reuze goed, vindt Ingenbleek na drie jaar te werken onder de constructie van de tripartisering. Hij onderbouwt de stelling met cijfers. Drie jaar terug bemiddel de de 'instelling in nog geen twintig procent van de vacatu res. Werkgevers hadden schrik van de bureaucratische instel ling. „Nu melden zij zestig pro cent van alle vacatures en be middelen wij daarvan ook zestig procent. Totaal hebben we dus 36 procent van de markt," zegt Ingenbleek. De kritiek luidt dat de arbeids bureaus daarmee zich vooral op de gemakkelijk bemiddelbare werknemers hebben gestort: jon ge mensen met een geschikte opleiding. Het RBA wil zo graag scoren, wordt gezegd. „Dat is waar, wij willen graag scoren," beaamt Ingenbleek gre tig. Terwijl de economie inzakte, steeg het aantal via het RBA vervulde vacatures van 3500 naar 5000. „Ons uitgangspunt is dat wij voldoende marktaandeel moeten hebben om ook moeilijk plaatsbare werkzoekenden aan werk te helpen." Voorzitter Eissens: „Vroeger richtten wij ons alleen op het aanbod van die arme langdurig werklozen, die koesterden we. En deden niets aan de vraag kant. Nu willen we eerst een vertrouwensrelatie met de werk gevers opbouwen, om te zorgen dat wij daar ook eens deze men sen kunnen plaatsen." En dat lukt, juicht Ingenbleek. „We hebben vorig jaar duizend langdurig werklozen aan een baan geholpen. En niet aan een kunstbaan in een pool van de gemeente, neen, in reguliere ar beidsplaatsen." Eissens: „En kijk eens hoe de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging nu zelf met een project is geko men om langdurig werklozen weer in het arbeidsproces te hel pen!" Dat wil niet zeggen dat de werk loosheid vermindert. „De ar- flink doen devalueren. Bovendien levert dat beleid ver kokering op, zegt L. Albers, hoofd van de Industriebond FNV in Oosterhout. „Dan krijgen we weer een mevrouw op bezoek die aandacht vraagt voor herintre dende vrouwen en zit er de week daarna weer een meneer voor de allochtonen. Dat zorgt alleen maar voor verkokering." Ingenbleek is dat met hem eens. „We proberen die verkokering te doorbreken met een nieuwe aan pak: we willen elke werkzoeken de individueel indelen." Hij spreekt van de 'fase-aanpak'. Fase één (in Breda geschat op 6500 mensen) heeft feitelijk geen hulp nodig, twee en drie (ook 6500) kunnen het steuntje juist goed gebruiken (bijscholing bij- beidsmarkt is een doodzieke pa tiënt," zegt Ingenbleek. „We hebben in het RBA Breda zeven tienduizend werklozen. De groei van de werkgelegenheid zal on voldoende zijn om de groei van de beroepsbevolking bij te hou den. Een opleving van de econo mie zal bovendien weini'g nieuwe banen opleveren, omdat bedrij ven de vetlagen blijven verwij deren." Het rondpompen van werklozen wordt de opdracht voor de ar beidsbureaus wel eens cynisch omschreven. Voor elke werkloze die aan het werk raakt, staat weer een nieuwe aan de deur. Daarbij weet de politiek een lan ge reeks van groepen te produce ren die voorrang moeten krijgen: jongeren, herintredende vrou wen, wao'ers, bijstandsmoeders, allochtonen, asielzoekers. Al die prioriteiten hebben dat woord voorbeeld) en aan fase vier moet het arbeidsbureau bij gebrek aan kansen niet te veel energie meer besteden. Deze groep wordt ge schat op een kleine vierduizend mensen die door psychische pro blemen, zwakke gezondheid of financiële sores, niet meer aan het werk komen. „Of gewoon niet meer willen werken," zegt Eissens. Die politiek heeft de kritiek ont lokt dat de arbeidsbureaus de zwaksten op de arbeidsmarkt, juist degenen die het meeste steun behoeven, in de kou laten staan. Afschrijven, wordt wel gezegd. Eissens en Ingenbleek zeggen niet anders te kunnen. In een 'tijd dat het aanbod de vraag naar arbeid overtreft, kun je de werk gevers die mensen niet opdrin gen, zeggen zij. Bemiddelen moet zin hebben, zeker als er minder geld beschikbaar is. Een ander verwijt is dat de ar beidsvoorziening een logge, bu reaucratische organisatie vormt. Albers van de Industriebond FNV: „Als je met het RBA praat, zit je zo met een groot aantal hoofden en subhoofden aan ta fel. Dat vind ik wel tekenend. Ik vind dat ze ook niet openstaan voor projecten uit het veld. Daar heb ik verschillende voorbeelden van: opleidingen voor proces techniek, waarbij mensen een baan zou worden gegarandeerd, een instroomproject voor mensen als pompbediende. Ik heb in die drie jaar ook weinig verbetering bemerkt bij de arbeidsbureaus, maar eerlijk gezegd, denk ik ook dat je voor zo'n cultuurverande ring vijf tot tien jaar nodig hebt." Ingenbleek: Ik geloof er geen bal van dat we nog zo bureau cratisch zijn. Ik denk dat we ons in kwaliteit en snelheid inmid dels met de gewone zakelijke dienstverlening mogen vergelij ken. Werkgevers worden snel ge holpen, en dat blijkt ook, anders melden ze toch niet zoveel vaca tures aan?" „Zeker, we komen van ver. We hadden een Oosteuropees imago: lange rijen mensen, die staan te wachten voor loketten en perso neel dat met een uitgestreken gezicht niets doet. Binnen drie jaar is dat beeld behoorlijk ver anderd. We werken samen met bedrijfsverenigingen, met de so ciale diensten, met commerciële uitzendbureaus om mensen aan een baan te helpen." Het beleid is effectief, zegt In genbleek. „Neem nou de allocht onen. We zouden dit jaar 511 allochtonen aan een baan moe ten helpen. We hebben er in de eerste negen maanden al 564 geplaatst." Dat geldt in elk geval voor de regionale aanpak. Maar het ima go lijdt ook onder het landelijk bestuur, het CBA. Cynici menen dat Melkert zijn honderden mil joenen wel bij dat instituut kunnen vinden, zonder ook maar één werkzoekej minder aan het werk komt. Eissens en Ingenbleek willen niet tegenspreken. „Het positief als ze in centraal over| elkaar vooral vliegen zitten a vangen." Eissens: „Ze lopen J eerder voor de voeten, dan we er profijt van trekken.' zouden eigenlijk een service-I stituut voor ons moeten zijn:" I Er is dus voor minister Melkl zeker wel geld te vinden. Eiss| en Ingenbleek zijn zelfs optim tisch over de toekomst, hoej de sanering van Melkert aanslag van acht miljoen guld] op het budget van 27 miljol betekent. Een flink deel kan ij RB zelf opvangen. Maar moet wel aan een paar vod waarden worden voldaan, z| gen ze. De 28 regio's zouden moeil worden teruggebracht. In We( Brabant zouden stads- streekgewest één arbeidsvoor: ning moeten krijgen. Gesprej ken zijn al gaande, hier en i wordt samengewerkt. „Mal door de bezuinigingen komtl meer druk op de ketel," zej Eissens. Maar vooral zou de arbeidsvool ziening meer ruimte voor co» merciële activiteiten moetl krijgen. „We sparen de bedrijvf geld uit als we snel een vacatuf vervullen. Daar zou je een ve goeding voor kunnen vragej Verder hebben we allerlei ken in huis. Je zou de scholingsfacii| teiten commercieel moeten kui nen exploiteren. Als we voor e uitkeringsinstantie een cliël aan het werk weten te krijgel scheelt hen dat geld. Daar zou;[ ook een vergoeding voor moetej kunnen vragen." Die ruimte heeft de arbeidsvool ziening nog niet. Als de plarrael van Melkert worden uitgevoer| moet de taak van de arbeids voorziening worden herzien, vinj den de bestuurders. Van onze verslaggever Paul de Schipper Den Haag - „Weg met de mollahs, weg met Rafsanja- ni." Het geluid weerkaatst tegen het glas van het nog nieuwe Tweede Kamerge bouw. In het dagelijks leven is Adsan Khermani uit de gemeente Te- teringen een doorsnee forens die op en neer pendelt naar zijn werk op het Arbeidsbureau in Rotterdam. Gisteren echoode zijn versterkte stem tot in het hart van de Nederlandse democratie. Die blijft echter redelijk doof voor de oproep om mee te helpen een einde te maken aan een regime dat met Allah als automatische piloot Iran bestiert. Honderden Iraniërs in balling schap demonstreerden gisteren in Den Haag. Adsan, de Bra bantse Iraniër en één van de topmannen in de Nederlandse Vertegenwoordiging van de Na tionale Raad van Verzet Iran sprak ze toe, fulminerend over de 'religieuze en terroristische dictatuur van de mullahs' en premier Kok oproepend om bij Rafsanjani te protesteren tegen de jongste raketaanval. Zo'n demonstratie lijkt een uitje voor asielzoekers. Het door breekt immers de eindeloze reeks van saaie dagen in de asielzoekerscentra. Maar voor de gevluchte Iraniërs is het bloedserieuze zaak. Waarom Adsan uit Teteringen gisteren een vrije dag nam? Om dat Iran afgelopen zondag met de weinig bedrijfszekere Scud B-raketten de grote basis van het Iraamse verzet bij de Iraak- se stad Ashraf bombardeerde. Khermani spreekt de demonstranten toe. foto anp Om dezelfde reden stiftte de 20-jarige asielzoekster Ladan uit Gilze gisteren in alle vroegte haar lippen, trok een strakke broek aan en ging met met haar man Massoud naar Den Haag. „Lipstick, dat mag in Neder land." Er klinkt nog verbazing door in haar stem. Ze kijkt nog steeds haar ogen uit. Wat in haar land wordt beschouwd als een aanval op islamitisch fat soen is in Nederland normaal. T-shirts, sweatshirts, sport schoenen, al die verderfelijke Westerse cultuurgoederen zijn in Iran verboden. Rouge, een dijen onthullende broek en een man naast zich. Het waren precies die drie schijnbaar routineuze aktivitei- ten die de jonge Iraanse in mei van dit jaar tot vluchteling maakten. Terwijl de marsmuziek van het Iraans Verzet over het Haagse Plein schalt, vertelt ze de reden van haar aanwezigheid: „Ik liep op straat in Teheran, de Revolu tionaire Garde hield me aan. Ze zeiden dat ik een ongelovige was, scholden me uit voor Wes terse teef. Ik liep naast mijn man, had lipstick op en de jas die ik droeg, kwam maar net over mijn knieën. Dat was alle maal fout. Mijn enkels waren naakt, zeiden ze. Ze arresteer den me, maar ik begon te hui len. Dat maakte ze week. Ik moest een papier tekenen dat ik nooit meer zo zou zondigen. Dat heb ik gedaan en toen lieten ze me gaan." Massoud, haar man, is nucleair ingenieur. Of hij iets van de Iraans-Chinese samenwerking op het gebied van kernwapens weet. Massoud: „Ik ben bang, kan daar niet over praten. Veel heb ik al aan de Nederlandse justitie verteld tijdens mijn ver hoor." Ze betaalden mensensmokke laars 2500 dollar en trokken te paard in de donkere nacht over de Iraans-Turkse grens en roe pen nu in Den Haag: „Weg met ayatollahs." Als rode lippen konden vonken, dan had Ladan gisteren vuur gespuwd. Nu balde ze slechts een vuist en scandeerde in het hartje van Den Haag mee met haar landgenoten. Kave, ook een asielzoeker uit Gilze, demonstreert in Den Haag omdat hij in zijn woon plaats Tabriz naar een voetbal wedstrijd ging: „We stonden bij de ingang. Er was daar een groep vrouwen die naar binnen wilde. De pasdaran, de politie van het regime, stuurde ze weg, maar de vrouwen kregen steun van het publiek. Er werd gede monstreerd en gevochten, uren lang. De pasdaran filmde ons met een video. Die avond kwam iemand me waarschuwen dat ik er ook opstond. Toen ben ik naar Turkije gelopen." Adsan Khermani woont al zes tien jaar in Nederland. Hij vluchtte uit zijn land tijdens het respressieve regime van de sjah. Toen ayatollah Khomeiny in 1979 de sjah van zijn pauwen- troon stootte, dacht Adsan er even aan om terug te gaan, maar hij wachtte net lang ge noeg af om er, vanuit het veilige Nederland achter te komen dat zijn vaderland van de regen in drup raakte. Vanaf het houten podium op het Plein aanschouwt Khermani zijn landgenoten in den vreem de. Het zijn maar een paar hon derd van de naar schatting vijf miljoen Iraniërs die hun land ontvlucht zijn. In Nederland verblijven de meesten in asiel centra, anderen hebben een ver blijfsvergunning gekregen. „Iran is nog steeds een van de grootste en meest constante le veranciers van vluchtelingen," zegt een woordvoerder van Vluchtelingenwerk in Breda. In Teheran zijn maandag twee bomaanslagen gepleegd. Daar bij kwamen twee mensen om en raakten tientallen anderen ge wond. Volgens het regime in Met de modernisering van de kerncentrale is een bedrag van 467 miljoen gulden gemoeid en wordt de levensduur van de cen trale met vier jaar verlengd tot het jaar 2007. Minister Wijers is voor de modernisering, omdat :hij zich gebonden acht aan be sluiten van het vorige kabinet. [Zijn voorganger Andriessen heeft in augustus de SEP (Sa- i menwerkende Elektriciteits Pro- iduktiebedrijven) de vergunnin gen verschaft voor de vernieu- Iwing van Borssele. De sector i heeft inmiddels 162 miljoen gul den uitgegeven om de moderni sering voor te bereiden. De Zeeuwse PvdA-gedeputeer- den Bruinooge en De Kok en hun iD66-collega Dijkwel hebben de Tweede Kamer gisteren opgeroe pen niet akkoord te gaan met modernisering. Van onze Haagse redactie Den Haag - Zo'n 23.000 ba nen staan de komende jaren Dat op de tocht als het kabinet Vers vasthoudt aan een korting Nef> van een half miljard gulden op het hoger onderwijs. Zo- ris wel de universiteiten als de hogescholen vinden de forse dat aanslag 'onaanvaardbaar en gaat Van onze Haagse redactie Den Haag - In de Tweede Kamer tekent zich een krap pe meerderheid af voor het openhouden en daarmee mo derniseren van de kerncen trale in het Zeeuwse Borssele. 1 D66 'neigt naar' sluiting van de kerncentrale. „We zijn niet voor het verder oprekken van de eco nomische levensduur van Bors sele," zei D66-Kamerlid Jorrits- ma-Van Oosten gisteren na frac- .tieberaad van haar partij. Daar- Imee komt D66 in botsing met de eigen minister Wijers, die 'neigt naar' het moderniseren van de kerncentrale. De Kamer praat vandaag over Borssele met de minister. Tot nu toe blijken de fracties van WD, CDA, GPV, RPF, CD en Unie 55+ voor het openhouden van de kerncentrale. Samen heb ben zij 74 Kamerzetels. Naar alle waarschijnlijkheid zal de SGP (2 zetels) ook voor het standpunt van Wijers stemmen. i I Onzeker jüe afloop van het debat kan tot het laatst toe onzeker blijven. Of de modernisering doorgaat, 'hangt af van de vraag of er bij de stemming van volgende week voldoende voorstanders aanwe zig zijn om een motie voor slui ting tegen te houden. Voor slui ting zijn naast D66 de PvdA, GroenLinks en de Socialistiese 'PartijZij hebben samen 68 Ka- [merzetels. Het AOV (5 zetels) 'heeft zijn standpunt nog niet 'bepaald. De eenling Hendriks |(ex-AOV) wil de kerncentrale zonder modernisering laten doordraaien tot 2003. De betogers in Den Haag droegen portretten van de leiders van het Iraanse verzet met zich mee. foto anp Iran is het Iraanse verzet ver antwoordelijk. De verzetsbewe ging heeft echter elke verant woordelijkheid voor de acties van de hand gewezen. Eerder dit jaar was Teheran het toneel van zes bomaanslagen. Uit andere steden zijn demon straties gemeld. Adsan Khermani: „Ze proberen ons te provoceren. Bovendien vinden ze op deze manier weer een excuus om nog harder op te treden tegen hun landgenoten.'' RECHTSPRAAK HEEFT minstens t\ rechtsorde geschonden is en zo n ken op die rechtsorde. Het Joegos Den Haag begonnen is, stelt zich schuldigen straffen. Net als bij de oorlogstribunalen ir diegenen die in laatste instantie genocide, systematische martelin veroordeeld moeten kunnen word Karadzic en zijn trawanten uit h komen niet naar Den Haag om internationale gemeenschap heefi ze op korte termijn voor de geestelijke vader van de burger Milosevic, is intussen tot min of i morforiseerd. De kans dat hij zier ipolitiek, ophitsing en feitelijke si komen verantwoorden, is zo goed Het Haagse Tribunaal zal zich zc kampbeulen moeten beperken. D er desondanks niet veel geringer i het geweld in Bosnië weliswaar met een eufemistische term etn misdaad tegen de menselijkhe rechtscollege ooit vastgesteld. Het lijkt een zaak van juridische h tenschap, het is desondanks van f op termijn weer vriendschappe Belgrado of zelfs de Bosnische Se achter onwetendheid verschuiler een staatsbezoek, wie Karadzic to Iwie generaal Mladic als gast bij beseffen dat hij een oorlogsmist moreel verplicht is de schurk boeien te slaan. Het tribunaal kan niet veel meer krantelezer al weet: dat de rechts geschonden is. Voor de slachtof maar de consequenties voor toek V

de Stem | 1994 | | pagina 2