Koning van een onwaarschijnlijk land Irak is trots op wederopbouw na Golfoorlog J li Vrede Israël-Jordanië bevestigt Hoesseins reputatie van 'vredestichter van het Midden-Oosten' v.d. Veen ■653770. Kleintje Onroerend Goed Te huur gevraagdj jzaken DB STEM BUITENLAND A7 Het Hebreeuwse taalprobleem gedaan/bieden ex dividend gedaan/laten laten en dividend 1250 3,20 3,00 b 149 1,60 1,40 165 2,00 2,10 169 6,20 6,00 210 1,00 1,00 152 3,70 3,70 773 1,50 1,90 267 2,60 3,20 229 0,90 1,20 273 1.70 1,30 200 0,70 a 0,60 200 0,90 a 0,40 2580 0,40 0,40 300 0,60 a 0.60 170 8,50 5,90 b 795 5,30 3,10 1001 2,90 1,50 445 1,50 0,70 208 7.00 a 5,20 204 16,00 14,00 174 0,50 0,70 341 1,00 1,40 558 2,10 2,80 215 3,60 4,50 215 9,70 13,00 235 1.70 1,90 512 0,70 0,80 500 2,00 a 2,10 714 1,20 2,00 183 5,00 6,10 b 222 8,50 a 5,40 428 4,50 a 2,40 165 3,90 a 6,00 175 1,80 2,80 259 6.00 7,30 290 8.50 a 9,40 a 459 1,50 0,60 200 11,60 a 10,00 a 240 3,30 2,50 609 0,70 1,30 319 1,90 2,70 263 2,90 b 3,80 200 1,30 a 1,10 188 10,00 a 5,00 161 2,40 4,70 253 4,70 8,20 912 3,20 2,00 305 50,00 48,00 160 3,70 5,10 a 205 2,50 a 3,00 Van partikulier te huur of te koop gevraagd goed on derhouden woning met mo gelijkheid tot kantoor aan huis in Sluis/St.Anna ter Muiden. Tel.reacties: 01189-2057/01189-1580. Indien perfectie uw woonobjekt kenmerkt, zijn wij de organisatie voor verhuur. Huurgaranties voorhanden. Europe Investments Tel. 076-717133. s alle hyp. en verzekeringen, ar. Valkenierslaan 55, Breda. Als u wilt reageren op advertenties met brieven onder num mer, gelieve u links boven op de enve loppe duidelijk het briefnummer uit de advertentie te ver melden en uw brief te adresseren aan: De Stem, postbus 3229 4800MB Breda Indien U Foto's e.d. terug wenst te ont vangen van de ad verteerder, is het verstandig een aan Uzelf gerichte en gefrankeerde enve loppe bij uw reactie bij te voegen. Goed, beter: VEMBER 1994 A6 USX Marathon S 18,80 J8 go US West 37,60 37^60 Westinghouse 13,90 J3gg Woolworth 15,60 is'gQ Xerox Corp. 102,50 loo^O Wall Street 04/11 07/11 allied signal 33% 33% amerbrands 34 33% amer.tel.tel 533/« 53 amco corp 62% 61% asarco ine. 29% 29% bethl. steel 18% 18% boeing co 43% 43 can.pacific 15% 15% chevron 43% 43% chiquita 13% 13% Chrysler 47% 46% Citicorp 45% 45% cons.edison 25% 25% digit equipm 30% 30 dupont nemours 55% 55% eastman kodak 47 46% exxon corp 61% 61% ford motor 28 29% gen. electric 48 48% gen motors 39% 38% goodyear 35% 35% hewlett-pack. 94% 96% int. bus.mach. 71% 71% int. tel tel. 85% 85% kim airlines 27 27% mcdonnell 136% 135 merek co. 35% 35% mobil oil 83 82% omega financ. 26% 24% Philips 32% 32 royal dutch 111% my4 sears roebuck 49% 48% sfe-south.pac. 15 14 texaco inc. 62% 62% travelers 33% 34 united techn. 61% 60 westinghouse 13 13 whitman corp 16% 16% woolworth 15% 15% Goud Goud onbewerkt 20,610-21,210 bewerkt 22,810 Zilver zilver onbewerkt 245-315 bewerkt 360 DINSDAG 8 NOVEMBER 1994 \mman (ips) - Koning Hoessein van Jordanië is een wel zeer onwaarschijnlijke koning van een nog onwaar schijnlijker koninkrijk. Een stuk bijeengeharkte woes tijn. dat door koloniale machten werd ingepalmd en afgedankt, ingeklemd tussen machtige buren als Israël, Irak en Saudi-Arabië. Jordanië heeft daarom altijd steun gezocht bij Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten. Maar van geen van deze 'bond genoten' heeft koning Hoessein ooit veel sympathie ontvangen. Jordanië bleek het patent te heb ben op de term bufferstaat: van iedereen afhankelijk en zonder echte vrienden. Misschien is in dat laatste enigs zins verandering gekomen, nu pas geleden het vredesakkoord met Israël is gesloten. De Israëli sche premier Rabin heeft bij die gelegenheid zijn bewondering en sympathie voor de Jordaanse vorst niet onder stoelen of ban ken gestoken en uit de inhoud van het vredesakkoord valt ook op te maken dat beide partners elkaar met groot wederzijds res pect tegemoet zijn getreden. Koning Hoessein is de bindende factor van een monarchie die Bedoeïnen, Syriërs, Circassiërs, Armeniërs, Palestijnen en woes tijnvolken uit de Hijaz verenigt. Het grotendeels uit zand be staande land, dat tijdens de Zes daagse Oorlog van 1967 met Is rael werd gehalveerd en waarbij het tevens Jeruzalem verloor, is steeds een toevluchtsoord van allerlei vluchtelingen uit de Koning Hoessein...verdeelde Arabische wereld verenigen... foto's archief de stem buurlanden geweest, zodat het een zeer heterogene bevolking heeft. Leiderschap Hoessein stamt in directe lijn af van de profeet Mohammed. Daarvan is hij althans zelf over tuigd. Als 37e in de erfelijke lijn werd Hoessein geboren als de bewaarder van de heilige plaat sen van de Hijaz in westelijk Arabië, een taak die sindsdien is overgenomen door de Saudische dynastie. Hoesseins overgrootvader Hoes sein bin All, koning van de Hij az, leidde de Arabische opstand tegen het Turks-Ottomaanse rijk tijdens de Eerste Wereldoorlog. Zijn grootvader Abdoellah was in de daaropvolgende periode een van de invloedrijkste Arabi sche politici. Abdoellah werd door de Britten op de troon gezet toen de Arabi sche Revolutie de Ottomanen uit Arabië had verdreven. Maar na de Tweede Wereldoorlog had Groot-Brittannië niet langer de wil en de middelen om mensen als Abdoellah te steunen. Ab doellah deed toen een beroep op zijn kleinzoon Hoessein, en niet diens vader Kalal, om zijn nala tenschap door turbulente tijden te loodsen. Hoessein werd inderdaad op de proef gesteld. Het Arabische na tionalisme had onder de nieuwe onderdanen van Hoessein veel aan kracht gewonnen. Tiendui zenden verslagen en gefrusteerde Palestijnen die na de oorlog van 1948 met het onafhankelijk ge worden Israël naar Jordanië wa ren gevlucht, vormden een waar kruitvat. Abdoellah werd in 1951 door een Palestijn vermoord. De moorde naar richtte vervolgens het wa pen op de zestienjarige Hoessein, die zijn grootvader begeleidde, maar de kogel ketste af op een medaille die Hoessein op de borst had. Het zou niet de laatste Hoessein (links) is 1967 op bezoek bi] de toenmalige Egyptische president Nasser. keer zijn dat Hoessein op mira culeuze wijze aan de dood ont snapte. Een andere keer nam hij de besturing van zijn eigen vliegtuig over, toen de piloot door twee gevechtsvliegtuigen was doodgeschoten. Hoesseins vader Kalal, die we gens schizofrenie in een Zwitsers sanatorium werd verpleegd, kwam naar Jordanië terug om Abdoellah op te volgen, terwijl Hoessein naar Engeland vertrok om onderwezen te worden op Harrow's, de school van Winston Churchill. Daar verbleef hij twee jaar temidden van de Britse eli te, totdat zijn vader ongeschikt werd verklaard om te regeren. Hoessein besteeg op 2 mei 1953 (hij was 18 jaar) de Jordaanse troon. Vrijheid Hoesseins regering heeft zich al tijd gekenmerkt door haar libe rale karakter. In tegenstelling tot de Arabische buurlanden als Syrië, Irak en Saudi-Arabië be staat in Jordanië persvrijheid en kunnen politieke groepen vrij opereren. Het was één van de eerste maat regelen die de jonge koning nam. In die tijd vond hij het belang rijk om te weten hoe de bevol king over zijn bewind dacht. Omdat hij zich voor een oordeel niet afhankelijk wilde maken van adviseurs, werkte hij twee nachten incognito als taxichauf feur. Zijn privé-leven zit al even ge compliceerd in elkaar als zijn politieke loopbaan. Hij trouwde vier keer: met een Arabische, met een Britse, met een Pales tijnse en ten slotte met een Ame rikaanse. Van de eerste twee scheidde hij, de derde kwam bij een vliegtuigongeluk om het le ven, en met zijn huidige vrouw Lisa Halaby (bijgenaamd konin gin Noor) heeft hij vier kinderen. Zijn bewind kwam echter onder zware druk te staan toen hij in 1957 een coup moest neerslaan die door zijn eigen leger tegen hem werd uitgevoerd. Hij vroeg om westerse steun toen zijn neef m Irak werd vermoord, uit vrees dat de nationalistische revolutie ook aan zijn rijk een einde zou maken. In feite stond hij onder voortdu rende bedreiging. Cairo riep het Jordaanse volk herhaaldelijk op tegen Hoessein in opstand te komen; Israël terroriseerde grensdorpen en moordenaars vergiftigden zijn voedsel. Kenmerkend voor zijn bewind is ook dat het nooit door wraak is gekenmerkt. De Palestijnse poli tieke analyst Rahman vroeg zich ooit in een artikel openlijk af: „Kan iemand regimes die mis schien wel duizenden mensen vermoorden, vergelijken met een bewind dat altijd zijn best heeft gedaan om niemand te doden?" Zo spaarde Hoessein het leven van de leider van de coup van 1957, zijn voormalige vriend Ali Abu Nuwar. In 1967 verklaarde hij Israël de oorlog. Het was vooral een po ging om weer goede betrekkin gen aan te knopen met het Egyp te van Nasser. Maar zes dagen later bleek Hoessein de helft van zijn koninkrijk verloren te heb ben. De 'Bezette Westoever' moest hij overlaten aan Israëlische contro le. In de nasleep van de Zesdaag se Oorlog begonnen de Pales tijnen onder leiding van Yasser Arafat in Jordanië te ijveren voor een zelfstandige Palestijnse staat. Maar in 1970 gaf Hoessein opdracht aan zijn Bedoeïense troepen om het bolwerk van de Palestijnse 'fedayin' (zij die zich zelf opoffferen) te ontmantelen. De operatie die de geschiedenis is ingegaan als 'Zwarte Septem ber' duurde ongeveer een maand en kostte aan twintigduizend Palestijnen het leven. Deze actie verstoorde de relaties tussen de Palestijnen en koning Hoessein aanzienlijk. Toen Pa lestijnse terreurgroepen vliegtui gen begonnen te kapen en zelf moordcommando's oprichtten, kozen ze het Arabische Jordanië als eerste doel en niet de Joodse 'erfvijand' Israël. Tijdens de Zwarte September vluchtten tal loze Palestijnen liever naar Is raël dan in handen te vallen van de meedogenloze Bedoeïenen. De Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO) richtte daarna haar aandacht op Libanon om daar haar vijanden te bestrijden. Maar in deze strijd werd de Palestijnse beweging in feite verscheurd door het gelegen heidsduo Israël en Syrië. Voor Hoessein was dat het moment om de PLO te erkennen als de 'enige wettige vertegenwoordi ger van het Palestijnse volk'. Tegelijkertijd zag hij in feite af van zijn claims op de Bezette Westoever. Zijn streven om vrede te stich ten, voert Hoessein terug op de taak die de Hasjemitische dynas tie volgens hem heeft. Zij moet de verdeelde Arabische wereld proberen te verenigen door over al waar het kan te bemiddelen in onderlinge conflicten. Bij afwe zigheid van een democratisch gekozen 'president van de Vere nigde Arabische Staten', of een dergelijke droom, meent hij als de leider van de oudste Arabi sche stam in het Midden-Oosten dat het zijn taak is om de Arabi sche natie bij te staan. Golfoorlog Vanuit die gedachte meende hij ook een neutrale opstelling te moeten kiezen in de diepste cri sis die de Arabische wereld tot nu toe heeft getroffen: de Iraak- se invasie in augustus 1990 in Koeweit, die de inleiding vormde tot de tweede Golfoorlog. Zijn filosofie werd hem echter bijna noodlottig. Saudi-Arabië draaide de hulp kraan dicht en zijn oproep aan Washington om een diplomatie ke oplossing voor het conflict te zoeken, bleek aan dovemansoren gericht. Hoessein raakte geïso leerd zoals hij nog nooit eerder geweest was. Daarom profiteerde hij ook van de internatinale doorbraak toen Israël en de Palestijnen een ak koord wisten te bereiken. Het akkoord dat hijzelf met Israël sloot, is in feite de vrucht van het jarenlang geduldig treffen van tijdelijke regelingen met de Israëli's. Sommige waarnemers menen dat zijn wens om in de voetspo ren van zijn grootvader te tre den, hem ertoe heeft verleid in te gaan op het snode plan van Israël om de PLO en Jordanië tegen elkaar uit te spelen. Hij accepteerde de uitnodiging van Israël om op te treden als be waarder van de Islamitische hei ligdommen in Jeruzalem, een uitnodiging waartoe Tel Aviv niet het recht heeft. Jordanië zal de heiligdommen alleen tech nisch beheren, want Hoessein staat er op dat de soevereiniteit van Jeruzalem alleen aan God is. De Palestijnen hebben moeite met het religieuze uitgangspunt van Hoessein. Sommige Pales tijnen kunnen Zwarte Septem ber niet vergeten. Cynici bewe ren dat het akkoord met Israël het resultaat is van het feit dat hij twintig jaar op de loonlijst van de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA heeft gestaan, zo als de Amerikaanse journalist Woodward schreef. Andere criti ci sommen de geheime akkoor den op die Hoessein in de loop van zijn bewind met de Israëliërs heeft gesloten. Maar toch kan niemand om het feit heen dat zijn staat van dienst als vredestichter door slechts weinigen geëvenaard in het Midden-Oosten geëvenaard wordt. Het akkoord met Israël heeft zijn reputatie op dit punt nog eens verstrkt. Een faam die óók berust op zijn uitgangspunt, dat nooit aflatend plichtsbesef en nauwgezette taakvervulling uiteindelijk worden beloond met de loyaliteit van zijn onderda nen. Hoessein is volledig in het voet spoor getreden van zijn illustere grootvader Abdoellah, die ze ventig jaar geleden de eerste was die droomde van een eervolle en vreedzame manier van samenle ven tussen Hasjemieten en zio nisten. In Amman is die droom na het vredesakkoord tussen Is raël en Jordanië een stuk dichter bij de werkelijkheid gekomen. Hoesseins grootste fout: zijn neutraliteit in de Golfoorlog, die werd uitgelegd als verkapte steun aan Saddam. Door Kalinga Seneviratne (ips) Bagdad - Aan de oever van de rivier de Tigris, in het centrum van Bagdad, staat een monument ter nagedach tenis aan de bombardemen ten tijdens de Golfoorlog en de herstelwerkzaamheden die daarop volgden. Het is een verplichte attractie voor buitenlandse journalisten die Irak met een bezoek vereren. In het Museum van de Wederop bouw staan pijnlijk gedetailleer de maquettes van alle gebouwen zoals die eruit zagen na de bom bardementen: kapotte televisie stations, bruggen, elektriciteits centrales, drinkwaterbedrijven, scholen en moskeeën. Aan de muur hangen foto's van dezelfde objecten zoals ze er nu, na de wederopbouw, bijstaan. „De omvang van de vernietiging ws massaal," zegt Ai-Zubaidi, een vooraanstaand architect. .Het ging elk voorstellingsver mogen te boven." De trots van de Iraakse functio narissen over de herstelwerk zaamheden gaat hand in hand met de bitterheid over de herin neringen aan de oorlog: de on dervoeding en de economische ellende die het gevolg is van het embargo van de Verenigde Na ties. Modern .Het economische embargo gaf een extra dimensie aan de moei lijkheden bij de wederopbouw," zegt Ai-Zubaidi. „Daarbij kwam dat veel van de beschadigde ge bouwen door buitenlandse be drijven waren ontworpen en ge bouwd. Het was daarom niet makkelijk om die gebouwen met de plaatselijke kennis te repare ren. We waren geïsoleerd van buitenlandse financiering, ken- tiis en reserve-onderdelen." Buitenstaanders die voor de eer ste keer Bagdad bezoeken, kun nen zich moeilijk voorstellen dat deze moderne metropool met zijn hoge kantoorgebouwen en bet indrukwekkende wegennet, de hoofdstad is van een land dat met zo lang geleden een vernieti gende militaire nederlaag leed 'egen de geallieerde strijdkrach ten. Kort na de oorlog in 1991 be schreef de toenmalige onder-se- De wederopbouw van Irak gaat snel. Ondanks primitieve middelen worden er in snel tempo kantoor-complexen, bruggen en wegen uit de grond gestampt. foto van eijndhoven cretaris-generaal van de VN, Ahtisaari, de bommenregen op Irak en de gevolgen hiervan voor de infrastructuur als 'bijna apo calyptisch'. Volgens hem was Irak teruggeworpen naar een 'pre-industrieel tijdperk'. Nu beschouwen de Iraakse func tionarissen de wederopbouw van Bagdad ais een uitzonderlijke bouwkundige prestatie, al zijn ze een stuk terughoudender als de kosten van deze sprake komen. operatie ter Vernedering Hoe graag de Iraakse functiona rissen ook vertellen over het suc cesverhaal van de wederopbouw, de vernedering van de Golfoor log blijft kakelvers door het na tionale geheugen paraderen. De herinneringen spelen vooral nu op, na de nieuwe troepenbe wegingen in de richting van Koeweit en het ondubbelzinnige antwoord van de Verenigde Sta ten. Een bouwkundig ingenieur, die zijn naam niet genoemd wil hebben, vertelt dat de kosten van het herstel er helemaal niet toe doen. Het werkelijke doel was volgens hem om de intelli gentie en de ontwikkeling van het Iraakse volk aan te tonen en hun technologische kennis te etaleren. In het Museum van de Wederop bouw is het contrast tussen de maquettes van de verwoestingen en de foto's van het herstel dra matisch groot. Uit cijfers blijkt dat tijdens de Golfoorlog 91 procent van Iraks elektriciteitscentrales schade heeft opgelopen. In totaal wer den 134 bruggen, meer dan twin tig radio- en televisiestations, de belangrijke telefooncentrale in Bagdad en tussen de dertig en de zeventig procent van de indus triële capaciteit in meer of min dere mate beschadigd. „Er is een moment geweest dat we wekenlang in een schuilkel der hebben doorgebracht, met onvoldoende voedsel, en zonder te weten wat er buiten allemaal gaande was," zegt een inwoner van Bagdad. „Omdat er geen elektriciteit, geen radio en geen TV was, leek het alsof ook de overheid niet meer bestond." Vicieus De bombardementen verlamden de Iraakse maatschappij tot in alle geledingen. De wederop bouw van de ene sector kon niet beginnen zonder samenspraak met een andere. „We moesten met alle sectoren tegelijk begin nen," zegt Ai-Zubaidi. „Om een elektriciteitscentrale te herstel len, moesten we ook de brug herstellen die daar naartoe leid de." Voor het herstel van een brug was materiaal nodig, en dat was niet leverbaar zonder dat de ce mentfabriek weer werd opge start, die het op haar beurt weer niet zonder de terugkeer van de elektriciteitsvoorziening kon stellen. „Het was een vicieuze cirkel." zegt Ai-Zubaidi. Vier maanden na het staakt-het- vuren was de elektriciteitsvoor ziening weer opgeschroefd tot een niveau van vijftig procent. Tweederde van de 134 bescha digde bruggen was binnen negen maanden hersteld. „De Iraakse kennis op dit gebied begon destijds echt niet op nul," vertelt Ai-Zubaidi. „We hebben veel ervaring opgedaan met de wederopbouw in het zuiden, bij Basra, na het staakt-het-vuren met Iran in 1989. Die ervaring hebben we in 1991 goed kunnen gebruiken." Tijdens de late jaren zeventig en de vroege jaren tachtig werden strategische bouwprojecten veel al aan buitenlandse bedrijven uitbesteed. De ontwerpen hier voor werden geïmporteerd zon der al te veel plaatselijke kennis over de te gebruiken technolo gieën. Ai-Zubaidi noemt dat het 'zwar- te-doos-principe'. Na de vernie tiging van deze 'zwarte dozen' moesten de Irakezen ze verande ren in 'glazen dozen', legt Al-Zu- baidi uit. „We moesten die 'do zen' openbreken, kijken wat erin zat, en dan alternatieve oplos singen zoeken met alternatieve materialen. Daarom zijn de Iraakse wetenschappers, inge nieurs en technici zo deskundig geworden in de omkeer-bouw." Springplank Het gevolg van deze expertise is dat de Iraakse bouwsector een leidende rol kan vervuilen in de regio, als de economische sanc ties eenmaal worden opgeheven, voegt Ai-Zubaidi er fijntjes aan toe. Hij wijst erop dat Irak ach ter de schermen al bezig is met het zoeken naar joint ventures met Aziatische partners. Ai-Zubaidi noemt vervolgens Ja pan, Duitsland en Zuid-Korea als voorbeelden van naties die de oorlogscatastrofe hebben aange grepen als springplank voor een betere toekomst. Trots als een pauw is Irak op de wederopbouw, maar de inwoners springen er vooralsnog voorzich tig mee om. Als een toerist pro beert foto's te maken van de gerestaureerde gebouwen, wordt die poging snel gedwarsboomd door de taxi-chauffeur. „Het le ger zal je camera in beslag ne men en dan ben ik de pineut. En als je ze publiceert, zullen de Amerikanen de foto's gebruiken om raketten op ons af te sturen." Heel sirrjpel: voor 'televisie' zeg je in het Hebreeuws 'te levisie'. Als je het woord 'te lefoon' wilt vertalen, kom je op 'telefon', en met 'radio' is het nog eenvoudiger: 'radio'. Was het maar met aiies zo! Want het Hebreeuws, beho rend tot de groep Semitische talen, is voor westerlingen, heel moeilijk. Bijna net zo moeilijk als bijvoorbeeld het Arabisch. En wie als nieuw komer in Israël de plaatselijke kranten wil lezen, moet daar toch wel een paar jaar voor uit trekken. Dat komt onder meer, omdat er geen klinkers in het He breeuws bestaan en je alleen via een systeem van puntjes boven of onder de medeklin kers kunt weten of je a, e, i, o of u moet zeggen. Alleen: in de kranten worden die punt jes voor het gemak weggela ten, en de lezer zal dus maar moeten raden. Galam, gilom, gulim, gelem, of - zoals het hoort - golem. Nou dat went allemaal wel, maar toch... Zeker omdat het Hebreeuws intussen een voca bulaire heeft van zo'n 150.000 woorden! Een flinke uitbrei ding van de woordenschat van vierduizend woorden, die de taal rijk was in de Bijbelse tijd. Sindsdien zijn er een heleboel nieuwe begrippen bijgeko men. Zoals de 'televisie', de 'telefon' en de 'radio'. Nou is er een officiële Akademie voor de Hebreeuwse taal, waar taaldeskundigen zich be zighouden met het bedenken van nieuwe, echt Hebreeuwse woorden voor al die elektro nische uitvindingen, maar wie luistert naar die mensen? Je gaat toch niet 'sachrachok' zeggen, als iedereen het appa raat een 'telefon' noemt? Engelse invloed natuurlijk, net zoals de invloed van de Arabische buurtaal. en zelfs die van het Russisch, dat im migranten van achter het voormalig IJzeren Gordijn in de loop der jaren hebben meegebracht. Vroeger waren er zelfs Yiddi- sche woorden in het He breeuws. Een bijdrage van de joden uit Europa, die voor en tijdens het begin van de staat Israël hier kwamen wonen. Op dit moment is er van dat Yiddisch. een combinatie van Duits en oud-Hebreeuws, in de Israëlische omgangstaal weinig méér over dan de kreet 'Alte Zachen'. Daarmee rijden Israëlische Palestijnen door de straten van Tel Aviv rond, op zoek naar een afge dankt bankstel of een wegge gooide koelkast. De Israëlische taaldeskundi gen hadden trouwens kort ge leden wel - gedeeltelijk - suc ces. Bij de feministen, die in opstand waren gekomen te gen het woord 'mazkira elek troniet', elektronische secre taresse, dat de Israëli's zelf al bedacht hadden als vertaling voor het elektronische ant woordapparaat. Waarom een 'secretaresse' en niet 'secretaris'? riepen de fe ministen. Discriminatie! Dat antwoordapparaat moet dus nu 'meshivon' heten, een neu traal woord. Alleen, iedereen die vindt dat feministen ge woon hun mond moeten hou den - en dat zijn er nogal wat in Israël - weigeren natuurlijk 'meshivon' te zeggen... En zo zijn er nog veel meer gevoeligheden. Hoe vertalen we bijvoorbeeld het woord 'Jezus'? Geen probleem: 'Jes- joe'. Alleen, het woord Jezus associeert aan het christen dom. En het joodse volk, dat Jezus tenslotte niet als mes- sias erkent, heeft daar moeite mee. Als iemand dus in een buiten landse film 'Jezus!' of 'Christ!' roept, zien we op het tv-scherm het woord 'Elo- hiem'. God, verschijnen. Op dat iedereen zich maar prettig voelt. Kortgeleden besprak ik met een Israëli deze boeiende taalproblemen. En wat was zijn antwoord? „Wat ken we doe?" Tja, wat kunnen we doen? Gewoon 'telefon', 'te levisie' en 'radio' blijven zeg gen, bedacht ik toen maar. De rest is al moeilijk genoeg.

de Stem | 1994 | | pagina 7