'Strijd kan gesprek uitlokken' Onr Onze Top 5 van deze week. cd In Oeganda heeft elke familie haar eigen aidspatiënt Ovet haal Gebed onder toezicht Eenderde Britse veren heeft 'kleine gebreken' Tribunaal pakt niet alleen 'kleine vissen' aan 99 169 Kamminga: garantie op Spaarhypol YN-afgevaardigde Akashi: Bosnisch offensief kan Serviërs tot praten bewegen O 0 Werknemers DE STEM BUITENLAND J DE STEM Moeder Teresa KB O-actie BUITENLAND KORT 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DINSDAG 8 NOVEMBER 1994 Van onze redactie buitenland Genève - Het hernieuwd offensief van het Bosnische regeringsleger zou de Serviërs wel eens opnieuw naar de onderhandelingstafel kunnen krijgen, meent de VN-ge- zant in ex-Joegoslavië, de Japanner Akashi. |„0p het ogenblik wijzen zij het vredesplan van de grote mo gendheden af, maar naarmate de situatie te velde verandert, zal hun bereidheid groeien toch met de contactgroep te praten," denkt hij. De internationale con tactgroep bestaat uit de VS, Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitsland en Rusland. De nieuw opgelaaide gevechten in Bosnië waren gisteren onder werp van gesprek Genève, waar aan behalve Akashi deelgeno men werd door VN-chef Boutros Ghali, VN-bemiddelaar Stelten berg en de Franse generaal De- lapresle, de commandant van de 38.000 blauwhelmen in het voor malige Joegoslavië. Akashi meldt dat nog steeds strijd woedt rond de moslimen clave Bihac in Noordwest- Bosnië, rond Kupres in Midden- Bosnië en in de zone rond Sara jevo. Hij verwacht dat de rege ringstroepen nog meer gebied zullen veroveren en dat de Bosnische Serviërs vervolgens in de tegenaanval gaan, totdat een nieuw evenwicht is bereikt. >Kupres is de eerste stad die de regeringstroepen sinds het begin van de oorlog 31 maanden gele den op de Serviërs heroverden. In Bihac raken bevolking en de VN-troepen intussen door hun brandstof, voedsel en medicijnen heen als gevolg van een blokka de door opstandige Serviërs in Knin. Zij laten sinds het begin van het Bosnische regeringsoffensief geen enkel konvooi meer door. Er wonen 180.000 mensen in de enclave. De VN hebben de Navo inmiddels gevraagd voorraden af te werpen. Van onze correspondent Bob van Huët Londen - Ferry-maatschappijen die Britse havens aandoen blijven voorlopig onderworpen aan onaangekondigde veilig heidscontroles. Het Britse ministerie van trans- VERVOLG VAN VOORPAGINA Internationale giften aan haar charitatieve organisaties zouden voor een deel in de kerkkluizen blijven liggen in plaats van te worden besteed aan ziekenhui zen en medicijnen. Vraagtekens worden ook gezet achter de kwaliteit van de ar- menhulp in Calcutta. De Britse arts Robin Fox, hoofdredacteur van het gezaghebbende medi sche blad 'The Lancet', sugge reerde eerder dat in Moeder Te resa's klinieken werkelijke me dische zorg ondergeschikt wordt gemaakt aan het geven van voedsel en sympathie. Nog voordat de documentaire is uitgezonden heeft Channel 4 zeer veel boze reacties mogen registreren. Norman Cresswell, hoofdredacteur van de 'Catholic Times' noemde de programma makers 'rioolratten'. De woord voerster van de Britse anti-abor tus beweging zei niet te twijfelen aan Moeder Teresa maar wel aan de producer van de film Tariq Ali (een moslim) en de directeur van Channel 4 Michael Grade (een jood). Een woordvoerster van de Britse tak van Moeder Teresa's klooste rorde vergeleek het lot van de wereldberoemde non met dat van Jezus: „Ze worden op de zelfde manier behandeld. Moe der Teresa is gewend aan de pijn. We zullen bidden voor allen die aan het programma hebben 'meegewerkt, opdat ze Gods lief de zullen ondergaan." port heeft dit gisteren bekendge maakt, nadat bij controles was gebleken dat eenderde van de schepen 'kleine mankementen' vertoonde aan de boegdeuren. Ruim dertig schepen, die de af gelopen tijd zijn getest door het Maritieme Veiligheids Bureau (in het Engels afgekort: MSA), moesten worden gerepareerd aan 'lichte gebreken' als lekkende verzegelingen. MSA-inspecteurs voerden de af gelopen weken een grootschalige en speciaal op het functioneren van boegdeuren gerichte contro le uit. Tot de controles is besloten na de ramp met de veerboot Estonia in september, waarbij meer dan 900 passagiers verdronken. Transportminister Mawhinney benadrukte bij de bekendmaking van de resultaten dat alle gecon troleerde schepen 'waterdicht en zeewaardig waren.' Er zijn slechts kleine lekkages geconsta teerd, die nimmer gevaar ople verden voor de opvarenden. De rij-op-rij-af veerboten zijn volkomen veilg, zei de bewinds man bij een demonstratieve con trole in Dover. Toch was Mawhinney niet ge lukkig dat bij 21 van de 58 schepen die onder Britse vlag varen en bij 14 van de 49 'bui tenlanders' defecten waren ge constateerd. Een woordvoerder van MSA liet weten dat van de 35 schepen waarop gebreken waren gevon den er slechts één (varend tussen Newcastle en Denemarken) se rieuzere gebreken vertoonde. Evenals in alle andere gevallen konden die worden verholpen voor de afvaart. Joodse schoolmeisjes trotseerden gisteren het slechte weer om te bidden bij het graf van de aartsvaders in Hebron. Een Israëlische veiligheidsbeambte houdt het complex in de gaten. Het gebouw, waarin het graf is gevestigd, is acht maanden lang gesloten geweest, na een aanslag waarbij een joodse kolonist enkele tientallen moslim-pelgrims dood schoot. Het graf is voor joden en moslims een bijzonder heiligdom. foto epa Van onze verslaggever Rinze Brandsma Den Haag - „In zekere zin zullen we onze weg de ladder op werken. Het gaat ons om de feiten, om de meest schuldi gen. Wat mij betreft zijn dat vooral diegenen die de orders gaven. Die dra gen meer schuld dan degenen die de misdaden uitvoerden." De Zuidafrikaanse rechter Richard Goldsto- ne, hoofd-aanklager van het Internationale Tribunaal voor voormalig Joegoslavië, ver wacht niet dat dat Tribunaal zal volstaan met het aanpakken en berechten van de daders van oorlogsmisdaden oftewel de 'kleine vissen'. Het Joegoslavië-Tribunaal zal volstrekt on afhankelijk opereren en met grote rechts kracht: „Geen autoriteit of staat zal een aanklacht kunnen tegenhouden. Eventuele amnestie-regelingen zijn wat ons betreft niet rechtsgeldig. En elke autoriteit die zich gerespecteerd wil zien, is gehouden mee te werken aan uitlevering en berechting." Vandaag begint de eerste openbare zitting van het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Een uniek staaltje internationaal volken recht onder auspiciën van de VN: het eerste civiele tribunaal na de twee na-oorlogse militaire tribunalen van Neurenberg en To kyo. Gisteren heeft de griffier van het Tribunaal, de Nederlandse volkenrecht-specialist prof. dr. Theo van Boven een nieuwe aanklacht uitgebracht tegen de Bosnische Serviër Dra- gan ('Jenki') Nikolic, verdacht van een (bloedstollend lange reeks grove overtredin gen van oorlogsrecht, moorden, martelingen, 'plunderingen, deportatie en andere ernstige 'misdaden tegen de menselijkheid. Eerder is al bekendgemaakt dat het Tribu naal Duitsland om de uitlevering zal vragen van een andere Servische oorlogsmisdadiger, kampcommandant Dusan ('Dule' of 'Dusko') Tadic van het beruchte Servische concentra tiekamp Omarska in Bosnië. Tadic geldt als symbool van de meest gruwelijke terreurda den in de Joegoslavische burgeroorlog. Op een persconferentie benadrukten Van Boven en Goldstone - in antwoord op vragen ■van Joegoslavische journalisten - dat het niet zal blijven bij Servische oorlogsmisda digers. Het Tribunaal zal ook geen politiek karakter krijgen: „Wij worden niet geleid door politieke overwegingen. Wij vervolgen de meest schuldige misdadigers." De laatste 'briefing' van het Tribunaal maakte duidelijk dat de hele wereld met grote belangstelling de berechting van de schuldigen van volkerenmoord op de Balkan zal volgen. Media uit alle delen van voorma lig Joegoslavië, Rusland, Japan, Amerika, IJsland en alle landen van Europa volgen de rechtspleging. De bewaking is uiterst streng. Vooral aanklager Goldstone heeft perma nente beveiliging. Het gebouw van de verzekeringsmaatschap pij tegenover het Haagse Congresgebouw, waar de zittingen plaats vinden, is veran derd in een vesting met hoge hekken, kogel vrij glas, wanden die een bomaanslag kun nen weerstaan, bewapende bewakers en ca mera's overal. Binnen staan 24 cellen klaar. Volgens Goldstone is zijn bureau bezig met onderzoeken tegen 70 mensen. Hij verwacht dat dat volgend jaar het dubbele aantal zal zijn. Van sommige feiten en verdachten zijn hon derden getuigen aangemeld. Getuigen (pro en contra verdachten) die naar de zittingen in Den Haag komen zullen beschermd wor den. Voor slachtoffers is medische bijstand voorzien. Mocht een gedaagde niet naar Den Haag komen, bijvoorbeeld door gebrek aan mede werking van zijn autoriteiten, dan volgt internationale opsporing en oproep tot ar restatie via Interpol. Goldstone: „Zolang draagt zo iemand het internationale brand merk van misdadiger." Vandaag buigt de eerste verhoorkamer van het Tribunaal zich over het overdragen van de zaak van Tadic (39) van de Duitse justitie naar het Joegoslavië-Tribunaal, als eerste zaak ('Zaak IT-94-1'). Van onze verslaggeefster Riet Pijnappels Ze worden vaak van de ene familie naar de andere ge stuurd, de weesjes in Oegan da. In veel gevallen zijn ze vogelvrij voor seksueel mis bruik en dwangarbeid. Het beste zijn ze af als hun grootouders nog in leven zijn. Maar ook die kunnen de opvang van zestien of meer kleinkinde ren nauwelijks bolwerken. En het wordt alleen maar erger. De trieste verwachting is dat in het jaar 2000 de helft van alle kinderen in Oeganda wees zijn. Hun ouders sterven massaal aan aids. De Unie Katholieke Bond voor Ouderen voert samen met Men sen in Nood momenteel actie voor deze weeskinderen, onder het motto: 'In Oeganda blijven de kleinkinderen voorgoed loge ren'. In het bisdom Masaka, in het zuiden van Oeganda, heeft iede re familie haar eigen aidspa tiënt. De gevreesde ziekte is nauwelijks meer als taboe te handhaven. Er zijn zoveel men sen besmet, dat ieder stigma noodgedwongen wegvalt. Als iemand plotseling flink ver magert, begint te hoesten en 's nachts hevig zweet, dan weten de Oegandezen genoeg. 'Oh, hij heeft slim', roepen de familiele den, en bedoelen dan aids. Oeganda wordt getroffen door een ware aidsepidemie. Een stille en sluipende ramp van ongekende omvang, zeggen hulpverleners. Volgens de offi ciële cijjfers heeft een op de vier Oegandezen aids, maar de cij fers van de Wereld Gezond heidsorganisatie (WHO) moeten voortdurend worden bijgesteld. In sommige delen van het land is zelfs de helft van de bevol king tussen twintig en veertig jaar besmet. De hele beroepsge neratie wordt als het ware neer- gemaaid door het virus. Min stens dertig procent van de zwangere vrouwen is besmet. De Bredase arts Paul Spierings (41) werkte voor Memisa vier jaar in het Villa Maria Zieken huis in Masaka: „De Oegande zen hebben al op jonge leeftijd seks, raken besmet maar van wege de lange incubatietijd van het virus krijgen ze pas aids als ze al kinderen hebben. Aids maakt op grote schaal wezen." De landelijke Unie KBO (230.000 leden) heeft tot nu 55.000 gulden opgehaald voor Oeganda. Vandaag en morgen houdt de Unie KBO-West-Brabant in de Nobelaer in Etten- Leur culturele dagen In Et- ten-Leur ten behoeve van de Oegandese weeskinde ren. De landelijke actie wordt op 24 november afgesloten in Arnhem. In Oeganda is het traditie dat de familie voor de kinderen zorgt. Veel grootouders vangen hun kleinkinderen op, maar hebben daarvoor nauwelijks geld. Maria Rose Nakakawa uit Masaka is zeventig jaar. Ze heeft de zorg voor zestien klein kinderen. Vier vna haar zoons stierven aan aids. „Wat moet ik anders? Ik gaf mijn zoons het leven, zij gaven het leven aan mij terug. Dus ben ik nu verant woordelijk voor mijn kleinkin deren, zo gaat dat hier." Joseph en Mary Makasa, 62 en 58 jaar oud, uit hun dorpje Kiwangala zorgen voor 15 kleinkinderen. Ze weten niet hoe ze eindjes aan mekaar moe ten knopen. De onder houdsplicht voor de kinderen drukt zwaar op de oude men sen. Vooral het schoolgeld is nauwelijks op te brengen. In Oeganda bestaat geen leerplicht en moet voor elk kind apart schoolgeld worden betaald. In het bisdom Masaka leven ruim 180.000 aidswezen. Stich ting Mensen in Nood onder steunt via een ontwikkelings programma de grootouders of naaste familie. Projectleider Henk Hofste, die onlangs in Masaka was: „We streven er naar om de kinderen zoveel mo gelijk in hun eigen omgeving te helpen. Dat betekent dat de verzorgers zo'n veertig tot tach tig gulden per jaar krijgen voor voedsel, kleding en schoolgeld." De sociale instabiliteit van het land is een van de oorzaken Spierings: 'Aids maakt op grote schaal wezen' foto cor viveen waarom aids op grotere schaal voorkomt in Oeganda dan el ders in Afrika. Het land werd jarenlang geteisterd door de ene burgeroorlog na de andere. Veel mensen raakten ontheemd en zwierven door het land. Met aids besmette mannen brachten de ziekte over naar het platte land. Spierings: „In het begin waren dat de handelaren, onderwij zers, militairen. Later was het iedereen, de gewone mensen in het dorp, de boeren en boerin nen." Hij legt uit dat promiscuïteit, veelwijverij, veel voorkomt in Oeganda en dat het virus zich daardoor snel verspreidt. Voor een man betekent het hebben van veel vrouwen een verhoging van zijn status. Voor de vrou wen is het accepteren van veel wijverij meestal een economi sche noodzaak. Een vrouw al leen kan zich niet staande hou den. Ongehuwde moeders ko men daarom in Oeganda veel voor. Op seksueel gebied hebben vrouwen nauwelijks wat in de melk te brokken, vertelt Spie rings: „Als een man seks wil, dan moet de vrouw instemmen. Zo deelt elke man wel een vrouw met iemand anders, en dat is de reden waarom in Oe ganda meer vrouwen zijn be smet dan mannen." Statistieken wijzen uit dat de leeftijd van besmette vrouwen steeds lager wordt. In de leeftijd van 14 tot 19 jaar zijn vier keer zoveel meisjes dan jongens be smet met het hiv-virus. Oudere mannen infecteren massaal jon ge meisjes. Henk Hofste: „Je ziet ook dat prostituees steeds jonger wor den. Mannen willen jonge meis jes, omdat die nog 'schoon' zijn. Daardoor zijn vooral weesmeis jes vogelvrij voor seksuele ex ploitatie." In zijn ziekenhuis werd dokter Spierings dagelijks geconfron teerd met de aidsramp. „Van de verpleegkundigenopleiding viel de een na de ander weg. Stu denten gingen bij bosjes dood aan aids, het hele kader van het ziekenhuis viel weg. Verpleeg kundigen wilden steeds salaris verhoging omdat ze plotseling voor de kinderen van een broer moesten zorgen. Dat verhaal was schering en inslag. Mart, het hoofd van de opleiding, kreeg steeds meer kinderen om voor te zorgen. Dan kwam er weer een nichtje bij en dan weer een neefje. De kinderen werden van het kastje naar de muur gestuurd, omdat er weer een kostwinner was gestorven. De kinderen in Oeganda worden meestal wel opgevangen, ze ko men niet op straat. Maar het zijn tweedehands kinderen, de eigen kinderen gaan toch altijd voor." Hofste benadrukt dat hij tijdens zijn reis erg onder de indruk was van de volharding van de grootouders om voor hun klein kinderen te zorgen. „De tragiek is een aspect van het verhaal. De moed van de mensen om door te gaan, te blijven knok ken, is de andere kant van de medaille." Berlusconi verwerpt oproep Bossi Rome - De Italiaanse premier Berlusconi heeft gisteren gewei gerd zijn regering te wijzigen, omdat dit het economische herstel in gevaar zou brengen. Berlusconi's coalitiepartner Umberto Bossi van de federalistische Lega Nord had zondag tot een kabinetswijzing opgeroepen. Bossi wil onderzoeken of Italië ook zonder de neo-fascisten van Gianfranco Fini kan worden geregeerd. Duitse skinheads veroordeeld I Magdeburg - Vier skinheads, in leeftijd variërend van 21 tot 23 jaar, zijn gisteren door een rechtbank in Magdeburg, de hoofdstad van de Duitse deelstaat Sachsen-Anhalt, veroordeeld tot gevangenisstraffen van negen tot 24 maanden. De vier waren in de zomer van 1991 betrokken bij overvallen op buitenlanders, punks en verscheidene kroegen. Een Turk liep bij een van de overvallen levensgevaarlijke brandwonden op en moest drie maanden lang in een ziekenhuis worden behandeld. Toeristenschip op Nijl beschoten Caïro - Een toeristenschip met aan boord 30 buitenlanders is op de Nijl in het zuiden van Egypte onder vuur genomen. Niemand raakte gewond, meldde een veiligheidsfunctionaris gisteren. De schietpartij had zondagavond plaats nabij Qus, 480 kilometer ten zuidoosten van Cairo. De vermoedelijke daders zijn moslim fundamentalisten. Celstraf Indonesische vakbondsleider Medan - De Indonesische vakbondsleider Muchtar Pakpahan is gisteren veroordeeld tot drie jaar celstraf. Een rechtbank in de Sumatraanse hoofdstad Medan achtte hem schuldig aan het illegaal aanzetten tot stakingen en demonstraties, die in etnische rellen uitmondden. Pakpahan is de leider van de Vakbond Welvaart (SBSI), de grootste onafhankelijke vakbond van Indonesië. Volgens de drie rechters had Pakpahan in april arbeiders aangezet tot stakingen en betogingen. De acties mondden echter uit in rellen tegen de kleine Chinese minder heid, die een vooraanstaande plaats in de economie innemen. Leger Z.-Afrika ontslaat 2.200 soldaten Johannesburg - Het Zuidafrikaanse leger heeft 2.200 voormalige ANC-strijders ontslagen, maakte minister Modise van Defensie gisteren bekend. De ANC-aanhangers maakten deel uit van het nieuwe leger dat na de verkiezingen ontstond. Duizenden stapten ruim een week geleden op uit protest tegen een ongelijke behandeling met hun collega's die tijdens het apartheidsregime al in het leger dienden. De regering ging niet op de eisen van de dissidenten in, maar stelde een ultimatum aan de terugkeer van de soldaten naar de Walmansthal kazerne bij Pretoria. Ongeveer 4.000 voormalige strijders van Umkhonto we Sitzwe keerden wel naar hun bases terug. Unita-bolwerk Huambo blijft omstreden Luanda - De Angolese stad Huambo, bolwerk van de verzetsbe weging Unita, blijft omstreden. De rebellen ontkenden gisteren de verovering van de centraal gelegen stad door regeringstroe pen. De autoriteiten meldden zondag de val van het tweede centrum van het Zuidwestafrikaanse land. „Onze verdedigings linies staan," aldus een vertegenwoordiger van de Unita in Brussel. Ook buitenlandse hulpverleners in Angola ontkenden de inname.Bij de pogingen van het leger om Huambo te heroveren, vielen de afgelopen twee weken ongeveer 1.200 doden. De regering en de Unita sloten een week geleden in het buurland Zambia een overeenkomst die moet leiden tot de ondertekening van een vredesverdrag op 15 november. Nederlander veroordeeld in Spanje Cadiz4- De veertigjarige Nederlander M. van L..is.gisteren door een rechtbank in het Spaanse Cadiz veroordeeld tot twaalf jaar en vier maanden cel wegens het smokkelen van 1,7 ton hasj. Bovendien moet hij een boete van meer dan tienduizend gulden betalen. In mei vorig jaar werd de in het Marokkaanse Casablanca wonende Nederlander in de haven van Cadiz betrapt met de hasj, die hij onder dozen aardbeien in een koelwagen vervoerde. De man heeft zijn betrokkenheid altijd ontkend. O.-Europa niet voor 2000 bij EU Brussel - Europees commissaris Van den Broek verwacht niet dat de Centraal- en Oost-Europese landen, die kans maken op toetreding tot de Europese Unie, vóór het jaar 2000 volledig opgenomen zijn in de EU. Hij acht het theoretisch zelfs mogelijk dat landen als Tsjechië en Polen eerder volwaardig lid zijn van de Navo dan van de Europese Unie. Volgens Van den Broek bestaan er in Washington momenteel minder bezwaren tegen het Navo-lidmaatschap voor die landen. Commissaris Van den Broek vindt de toetreding van de Oost- en Middeneuropese landen tot de EU-politiek onvermijdelijk. Toch wil hij geen tijdpad voor aansluiting uittekenen. „We hebben alvast onze ernst getoond door het overleg met die landen te institutionali seren." Oosteuropese ministers zitten sinds kort tijdens sommige Europese ministerraden aan tafel met hun collega's van de EU. Ierland laat IRA-gevangen vrij Dublin - De Ierse regering heeft gisteren bekendgemaakt een aantal IRA-gevangenen voor Kerstmis te zullen vrijlaten. In totaal zitten vijftig IRA-leden in Ierse cellen. De vrijlating van een deel van hen is een reactie op het staakt-het-vuren in de guerrilla-oorlog met Groot-Brittannië dat twee maanden van kracht is. De Ierse minister van Justitie Maire Geoghegan-Quin, zei dat IRA-leden die vastzitten wegens moord op politieagenten niet vervroegd op vrije voet komen. Volgens de bewindsvrouw vindt ovprleg plaats met de politieke tak van de IRA Sinn Fein over de ontmanteling van de wapenvoorraad van de IRA. Van onze verslaggever Vlissingen - Het Zeeuwse overslagbedrijf Ovet sluit vandaag een meerjarig con tract met Rheinbraun Thys- sen Energy GMBH uit Düs- seldorf voor de overslag van minimaal 350.000 ton vaste I brandstoffen per jaar tot het (ADVERTENTIE) Uit de bedieningsafdeling: Slagerskookworst, 100 gram ©Ch Mayonaise, pot 0.65 liter XA9 Moerdijk/Pernis - Onder he complexen in Pernis en Moer Vooral de werknemers die vrezen dat zij in de toekomst door de voorstellen van de flexibiliseren. Bij Shell Pernis is gisteren al een spoedvergadering gehouden over het onderwerp, meldt de Indus triebond FNV. Ook zouden fax en telefoon roodgloeiend staan van verontruste reacties over de ideeën van de Shell-directie. De Shell-directie deed vorige week een notitie over de flexibi lisering van de arbeid het licht zien. Het is een discussiestuk dat voorafgaat aan de cao-bespre kingen. Shell wil een beleid in gang zetten, waarbij mensen meer werken in drukke tijden en minder in slappe perioden. Ver der vindt het bedrijf de belo- ningsverschillen tussen dagdien ders en continuwerkers te groot, niet alleen door de 28-procents ploegentoeslag maar ook omdat ploegenwerkers minder uren draaien dan werknemers in dag dienst. Met name die opmerkingen zijn de werkers in de volcontinu in het verkeerde keelgat geschoten. „De plannen van Shell op dit gebied zijn niet echt accepta bel," zegt districtsbestuurder A. van den Berg van de Industrie bond FNV in Oosterhout, waar onder Moerdijk valt. De reacties van de leden zullen het funda ment vormen van de officiële stellingname van de grootste vakbond bij Shell. Het stand punt zal over enkele weken zijn vastgesteld. „De ideeën van de Shell-directie zijn op zich langer bekend," zegt zijn collega G. Deley in Rotter dam. „Madr met deze notitie Toptientje, Fruitdruifje, Pompelmoentje- of Zomerpeertie met vruchtvlees, o 00 2 pakken a 0.75 liter naar keuze®©© Nü 3«Z£ CU Kattenvoedsel. a cq dlv. smaken, 4 blikken a 400 gram 3S& ChZaanlander mild kaas 48+, vers van t mes O rtfi kilo ö.yU Aanbiedingen gelden Urn zaterdag 12 november a.s.. Noordwijk (anp) - Het midden scholen met de harde toezegging) het MKB experimenten van een in. Die experimenten zijn tijde van begin jaren '90 in de ijskast Dat heeft voorzitter J. Kammin- ga van MKB Nederland (het pas geboren fusiekind van KNOV en NCOV) gisteren in zijn jaarrede in Noordwijk gezegd. MKB Ne derland organiseert 120.000 middelgrote en kleine werkge vers. i Volgens hem lukt het plan alleen als de overheid en de arbeids voorziening meer middelen en mensen ter beschikking stellen. De korting die minister Melkert de arbeidsbureaus heeft opge legd (oplopend tot een half mil jard gulden) moet dan ook ge schrapt worden, volgens Kam minga. Ook moeten de arbeidsbureaus zich meer richten op de vraag van werkgevers en minder op de werklozen die zich aanbieden. Werkgevers moeten niet worden opgescheept met sollicitanten die zeggen 'ik moet wel, maar ik wil niet'. Volgens de MKB- voozitter kunnen de arbeidsbu reaus met hun kennis en kunde Den Haag (anp) - Staatsse cretaris Vermeend van Fi nanciën zal de spaarhypo theek en alle met premies gefinancierde kapitaalverze keringen niet betrekken in de vermogensbelasting. Het risico dat vermogensbezit- ters nu massaal zullen vluchten in nieuwe vormen van vrijgestel de kapitaalverzekering is te ge ring om de bestaande vrijstelling aan te passen, zo zegde Ver meend gisteren toe in een debat met de Tweede Kamer. De vrijstelling voor kapitaalver zekeringen - met uitzondering van koopsomverzekeringen - zal worden geregeld door een wijzi gingsvoorstel van de coalitie partners op het wetsvoorstel Brede Herwaardering 3. De Kamer behandelde gisteren twee afrondende voorstellen op de wet Brede Herwaardering 1, die vier jaar geleden oneigenlijk

de Stem | 1994 | | pagina 4