Studenten-acties steeds harder Rijk wil aids-medicijn niet vergoeden etabo I HQHO! De potvis is nog slechts stank en bloed Veel interesse voor consultatie Pax Christi I JeTrelFd Scholen in Den Bosch bezet, manifestaties in Tilburg en Eindhoven De wraak der natuur Wat draagt Groningen nou bij aan de schatkist? (Zonder aardgasgeld was de bodem in zicht). Twijfels Natuur en Milieu over veiligheid Borssele DE STEM BINNENLAND A3 Agent redt drie mensen uit brandend huis DE STEM COMMENTAAR CD jubileert in beslotenheid 1 -A BINNENLAND KORT NOVEMBER 1994 DINSDAG 8 NOVEMBER 1994 FOTO RUBEN SCHIPPEI gn moeder heeft Paul nooi: ezien. „Ik heb er geen behoeftj an," zegt hij kil. „Ik weet datzi Alkmaar woont en dat a eer hertrouwd is. Maar dat ok alles. Zij heeft mij in di teek gelaten, waarom zou ik an het contact met haar her tellen. Ze wilde van me af. Nor oed dan." ijn vader en zijn broer en zus- s ziet hij nog wel af en toe, Mijn vader heeft na zijn schei ng ook een tijdje gezworven, ie weet een klein beetje wat hel s, maar hij is hertrouwd en -eeft ook weer kinderen gefcre- en bij zijn tweede vrouw. Een ongen en een meisje, mijn half- roertje en mijn half-zusje. Mijn igen broer en zusjes zijn ook rave, oppassende burgers orden. Alleen van mij is niets erechtgekomen. Ik ben echt wat e noemt het zwarte schaap van 'e familie." et het mijn-en-dijn neemt Paul et niet echt nauw. „Als ik op en legale manier geen geld kan -rijgen, gebruik ik mijn han en." isschien gaat hij dit weekend rel weer op het dievepad. ,Want wat moet ik anders als ik een uitkering krijg. Drie dagen p een houtje bijten. Drie dagen n de open lucht slapen. Dat -eloof je toch zelf niet." "ij gaat het in Hoeven proberen, nderweg van Rucphen naar oeven verklapt hij dat hij nog estig gulden heeft in plaats van aar tien gulden zoals hij in ucphen vertelde. „Maar ik heb 'jn principes. Niemand in dit and hoeft zijn portemonnee te aten zien, dus ik ook niet." n Hoeven blijft de verslaggever uiten, toch een beetje met in et achterhoofd een soort chuldgevoel dat dat de reden is an de kritische bejegening die aul in Rucphen moest onder aan. 'oe dan ook, in Hoeven krijgt aul wel de gevraagde weekend- ïtkering, drie maal 30 gulden „Waar ik bij zat hebben ze met ucphen gebeld hoe het zat. Ik enk dat ze uit een soort solida- iteit ook nu vroegen of ik m'n ortemonnee wilde laten zien. Dat heb ik toch maar gedaan. Gewoon omdat ze veel vriende lijker waren, maar bovendien, ik moet dat geld wel hebben. Ik kan natuurlijk gaan stelen, maar het liefst kom ik toch op een legale manier aan mijn poen." jedronken had en wie hij de men daarvoor had gesproken. !r zijn landen waarbij ze in o'n geval meteen alle journa- istieke verloven intrekken, dier gelukkig niet. Regeerders noeten hier maar gewoon rege- en en verder zoeken ze het naar uit. We mogen dan mis- ichien saaier zijn dan de Fran- ien. Als het om de belangstel- ing voor het persoonlijk leven 'an politici gaat, kunnen we >ns gerust aan hen spiegelen. Van onze verslaggever Amsterdam - Ongeveer hon derd uitzichtloze aidspatiën- ten zullen verstoken blijven van een betaalbare therapie. Dat is het gevolg van een besluit van het ministerie van Volksgezondheid om het mid del Hivid niet te plaatsen op de lijst van geneesmiddelen die voor vergoeding in aan merking komen. Specialisten en belangengroepen hebben een brief op poten naar minster Borst gestuurd. Het aidsmedicijn Hivid mag van het ministerie per 15 november wel in de apotheek worden verkocht, maar zal door de patiënten zelf moeten worden betaald. Volks gezondheid weigert het middel te plaatsen op de lijst van het Geneesmiddelen-Vergoedr- ngssysteem (GVS). Alleen mid delen binnen het GVS komen voor vergoeding in aanmerking. Specialisten en belangenvereni gingen van aidspatiënten zijn bijzonder boos over dit besluit. Producent Roche overweegt stappen tegen de beslissing: een kort geding tegen de staat. Hivid is voor grote groepen uitbehan- delde aidspatiënten het enige middel dat hun leven draaglijk maakt. Na AZT is Hivid hét middel dat specialisten voor schrijven. Het medicijn remt het verloop van de hiv-infectie af. Patiënten krijgen het als zij AZT niet verdragen. Het ministerie meent dat Hivid eenzelfde werking heeft als een ander, wel erkend middel, DDI, en wijst daarom Hivid af. „Vol komen onbegrijpelijk," meent aidsspecialist dr. Sven Danner van het Amsterdamse AMC-zie- kenhuis, die namens de 22 aids- behandelaars in Nederland van minister Borst eist dat het be sluit ongedaan wordt gemaakt. DDI heeft volgens hem kwalijke bijwerkingen die voor Hivid niet gelden. Volgens Danner is de patiënt straks 700 gulden per maand kwijt voor het medicijn. Hivid is dan alleen nog betaalbaar voor rijke patiënten, aldus de aids specialist. „Dit is werkelijk te zot voor woorden." Van onze redactie binnenland Den Bosch - De protestacties van studenten tegen de bezuinigingen op het hoger onderwijs en de studiefinan ciering zijn gisteren in alie hevigheid voortgezet. Actievoerders bezetten de socia le academie en de hts in Den Bosch. De pabo daar wordt al sinds vrijdag bezet. Tilburg was een van de plaatsen waar een protestmanifestatie werd gehou den. In Eindhoven liep een actie uit op een rechtstreekse confron tatie met minister Ritzen van Onderwijs. Ongeveer dertig stu denten bezetten het Steunpunt Studiefinanciering in Gronin gen. Daaraan kwam gisteravond een einde na bemiddeling door de directie. Hierdoor werd in grijpen van de politie op het laatste moment voorkomen. Volgens voorzitter Kysia Hekster van de Landelijke Studenten Vakbond LSVb is er sprake van groeiend verzet tegen de plannen van het paarse kabinet. De acties duren in elk geval tot volgende week, wanneer de Tweede Ka mer debatteert over de onder wijsbegroting. De hogescholen, verenigd in de HBO-Raad, lieten gisteren weten dat ze hun deelname aan de landelijke discussie over de ver nieuwing van het hoger onder wijs laten afhangen van de uit slag van een gesprek dat ze van- Rotterdam (anp) - Door kor daat optreden van een toeval lig passerende politieman zijn gisteravond twee vrou wen en een kind gered uit een brandend huis in de Schoon- derloostraat in Rotterdam noord. De agent wist hen te bereiken op de tweede verdieping, terwijl de eerste al in brand stond. „Het was net of ik onder water zwom en op de tast iets moest zoeken," zegt Henk Hilbrands, in het da gelijks leven werkzaam bij de Algemene Verkeersdienst. Volgens de brandweer was er memand meer in het huis. In stinctief vertrouwde de politie man dit niet en hij trotseerde het vuur. „Boven hoorde ik een paar stemmen. Opeens voelde ik een kinderhandje. Ik trok het kind en twee vrouwen mee naar bene den." De oorzaak van de brand is nog onduidelijk. daag hebben met Ritzen en staatssecretaris Nuis. Ze willen alleen maar meedoen als de overheid de komende jaren het bedrag dat hogescholen per stu dent ontvangen niet verder ver laagt. „We doen een laatste poging om de bewindslieden hiervan te overtuigen," aldus de HBO- Raad. Staatssecretaris Nuis kon digde vorige week dinsdag aan een landelijk debat te willen or ganiseren met de instellingen en andere betrokken partijen over de voorgenomen stelselherzie ning. Ook de universiteiten staan niet te trappelen om hieraan mee te doen. Ballons In Tilburg hebben studenten gis termiddag symbolisch het onder wijsbeleid van het paarse kabi net verpletterd. In een woedende reactie op de bezuinigingsplan nen vertrapten ze tientallen paarse en rode luchtballons. In Den Bosch werd een manifesta tie door enkele honderden stu denten bezocht. Eerder op de dag hadden studenten twee ge bouwen van de Hogeschool 's- Hertogenbosch bezet. Het schoolbestuur steunt de actie. In Eindhoven verstoorden zo'n 400 studenten gisteren een werk bezoek van minister Ritzen aan de Technische Universiteit. Een aantal van hen wist door te dringen tot de kamer waar Rit zen overleg voerde. Het gesprek moest worden opgeschort. Toen Ritzen wilde vertrekken hielden de studenten een tijdlang, leuzen scanderend, zijn auto tegen. (ADVERTENTIE) GEEN KLUS ZONDER Metabo Nederland bv Tel. 03462- 64244 Medewerkers van het Zeehondencentrum Pieterburen en het Fries Natuurmuseum snijden het potvis-karkas aan stukken. Door Celine Rutten Ameland - Deze potvis heeft te kort geleefd om een hel- dennaam te krijgen: vorige week woensdag zwom hij nog ergens zo goed en zo kwaad als het ging in de Noordzee en een dag later was hij al dood. En nu ligt hij als een enorme klomp treurig vlees in zijn volle vijftien meter op het strand van Ameland. Drie man snijden lappen vet van zijn buik los en een enorme sjovel scheurt ze verder af. Ie der uur wordt de potvis een beetje abstracter van vorm: zijn onderkaak is al afgevoerd, een stuk van zijn hart is ai weg en ook het meeste van zijn lever. Een vrijwilliger sjouwt met de restanten die vele tientallen ki lo's z;waar zijn. Alles moet naar de auto van een destructiebe drijf dat de stukken en brokken potvis afvoert. Niemand weet waarvoor het gebruikt gaat worden. Ook nu de potvis dood is, weet hij een veilige afstand tot nieuwsgierigen te houden: de walm waarmee hij zich heeft omhuld is zo dik en smerig dat kleine kinderen die eerst nog vrolijk aan de hand van vaders over het strand huppelden en riepen 'Visje kijken', niks meer willen zien en alleen om terug gaan jengelen. Deze vis heeft pech gehad. Op zijn jaarlijkse reis vanaf de evenaar naar de noordelijke zeeën is hij bij Engeland per ongeluk rechtsaf geslagen. Hij kwam toen onvermijdelijk in de Noordzee terecht die veel te ondiep is voor deze grote die ren. Bovendien raakte hij door de zanderige bodem zijn oriën tatievermogen kwijt waardoor hij letterlijk strandde op een zandbank tussen Terschelling en Ameland. „Potvissen kunnen met gemak duizend en zelfs tweeduizend meter de diepte in. Juist daar vinden ze de grote inktvissen waar ze van leven. In de Noordzee gaan ze onherroepe lijk dood," vertelt Johannes Fokkema die als conservator van het Fries Natuurmuseum de stank trotseert omdat hij vooral aan het geraamte denkt, dat straks een trekpleister voor het museum in Leeuwarden zal worden. Het was nog een flink karwei om de vis van de zandbank naar het Amelandse strand te slepen. Maar nu hij hier een maal ligt, kan hij aan het eind van de week helemaal geslacht zijn. Terwijl de sjovel weer met een stuk buikspek wegrijdt oogt de potvis vooral hulpeloos. Uit zijn buik puilen groene dar men: zo dik als de binnenban den van een auto. Erachter toont hij zijn geslacht en over de grootte ervan maken de Amelander mannen grapjes. Fokkema: „Als er potvissen aanspoelen zijn dat altijd man netjes, omdat de vrouwtjes met hun jongen altijd in de buurt van de evenaar blijven." Het dier ligt in enorme plassen bloed. De vrijwillige slachters moeten uitkijken want telkens als ze aan een nieuw stuk be ginnen kan er onverwacht van alles naar buiten spuiten. In tussen probeert de sjovel het dode dier verder het strand op te trekken tot boven de vloed lijn, zodat er de hele dag aan gewerkt kan worden. Vol gas, maar het dode dier schuift geen centimeter op. „Kijk, hij wordt alleen maar langer", lachen twee vriendinnen. Helemaal zonder gevaar is het slachtwerk niet. Wie zichzelf per ongeluk in de vingers snijdt, loopt kans op een 'wal visvinger', een infectie die als hij te laat behandeld wordt, niet meer is te genezen. Als het eerste licht van de vuurtoren over de dode vis heenstrijkt gaat iedereen naar huis. De vis woog twintigduizend kilo. Er zal nog wel even duren, voordat het geraamte schoon en helder in het museum staat te glim men. MATUUR LAAT zich niet door mensenhand regeren. Maar is het daarom nodig het natuurgeweld een handje te helpen? Als het zo enorm regent als het nu in noord-ltalië gedaan heeft, kan het niet anders dan dat er zich rampen voordoen. De omvang zou echter beperkter geweest zijn, als de mens niet in de natuur ingegrepen bad. Bergen worden ontbost voor toeristisch gewin. Natuur moet wijken voor wegen, voorsteden en buitenhuizen. In oude uiter waarden wordt gebouwd. Klassieke afwateringskanalen worden dichtgegooid om het vorkeer doorgang te verlenen en op idyllische, maar gevaarlijke plekken verrijzen hotels. Met de streek vergroeide inwoners waarschuwen, maar het economisch belang prevaleert. Bij extreme weersomstandigheden gaat het mis. Men kan de oude wijsheden niet ongestraft in de wind slaan. Nu vallen er slachtoffers in noord-ltalië, nog maar een paar weken geleden leken de straten van Athene snelstromende rivieren. Op Corsica gaat het elke paar jaar opnieuw fout. In de rivierdalen van zuidwest-Frankrijk is afgelopen winter voor miljoenen schade aangericht. In eigen land heeft het hoge water van de Maas vorig jaar nog tientallen uit hun uiterwaardendorpen en -huizen verdreven. Toch wordt er niets geleerd van zulke rampen. Er worden wat dijkjes opgehoogd, rivieren gekanaliseerd, bruggen hersteld en wegen gerepareerd, maar aan de praktijk wordt niets veranderd. Liever af en toe een ramp, dan afzien van economisch voordeel. Voor het tropisch oerwoud wordt actie gevoerd. Over de naaldwouden in de Europese bergen maakt nauwelijks iemand zich druk en toch hebben ze een even belangrijke, water-vasthou dende functie. Dat er niet op de makkelijkst toegankelijke plekken in uiterwaarden gebouwd moet worden, is eveneens tegen dovemansoren gezegd. De kans op overstromingen wordt in Promilles uitgedrukt en zulke kleine cijfers achter de komma wegen niet op tegen de miljoenen die er minder geïnvesteerd boeven te worden. De natuur laat echter niet met zich spotten. De statistieken mogen aantonen dat de kans op natuurrampen minimaal is, de cijfers voorspellen niets over het tijdstip waarop het onheil over ons kan komen. De toekomst kent niemand en het blijft daarom verstandiger te luisteren naar de ervaring van ouden. Den Haag (anp) - De extreem-rechtse Centrumdemocraten van Janmaat hebben gisteren in Den Haag het tienjarig bestaan van de partij in alle beslotenheid gevierd. Enkele tientallen partijleden verzamelden zich in een zaaltje in het gebouw van de Tweede Kamer. Het presidium van de Tweede Kamer gaf toestemming voor het' feestje op voorwaarde dat de bijeenkomst besloten zou zijn. Het reglement van de Kamer bepaalt dat alleen vergaderingen van de Kamer zelf openbaar zijn. Alle andere bijeenkomsten zijn besloten, aldus een woordvoerder. Fractieleider Janmaat wilde het tweede lustrum aanvankelijk in het Congresgebouw in Den Haag vieren, maar kreeg te horen dat hij daar niet welkom is. Ook bij een aantal hotels ving hij bot. De CD-voorman voelde er niets voor een zaal onder valse naam te huren. „Wij hebben geen zin meer in een catacomben-bestaan." Het jubileum verliep zonder incidenten. Buiten verzamelde zich actievoerders om alle gasten te fotograferen. De CD overweegt het jaarlijkse congres, dat eind december moet plaatsvinden, in het buitenland te houden. „Als geen enkele burgemeester onze veiligheid kan garanderen, gaan we de grens over," aldus Janmaat. (ADVERTENTIE) Er gaat niets &\V boven Groningen Van onze redacteur geestelijk leven Utrecht - Vakbonden en belangenver enigingen van militairen, politieke par tijen, allerlei maatschappelijke organi saties, vrouwenorganisaties en vredes bewegingen toonden gisteren met hun aanwezigheid op een beraadsmiddag in Utrecht interesse in deelname aan de brede consultatie die de katholieke vre desorganisatie Pax Christi op touw zet voor de Nederlandse bisschoppen. De brede consultatie is het voorbereidende werk voor een nieuwe brief van de Neder landse bisschoppen over vrede en veiligheid. Het laatste herderlijke schrijven over dit onderwerp dateert al weer van 1983, toen de kernwapenkwestie en vooral de komst van kernraketten naar Nederland een brandend maatschappelijke debat veroorzaakte. Be halve genoemde organisaties worden door Pax Christi ook de gewone parochies en kerkelijke gemeenten geraadpleegd. De Koude Oorlog mag dan voorbij zijn, de wereld kan nog steeds niet bogen op vrede, veiligheid en gerechtigheid, zo betoogde prof. dr. Fred van Iersel, bijzonder hoogle raar vraagstukken geestelijke verzorging in de krijgsmacht. De enorme opgaven waar voor de mensheid staat, zijn volgens hem niet door staten alléén op te lossen. Daar voor is ook in de samenleving een draagvlak nodig, zowel in de zin van passieve steun aan oplossingen als actieve en creatieve bijdragen vanuit de samenleving zelf. Dat maatschappelijk proces wil Pax Christi met de brede consultatie nieuw leven inblazen, in het besef dat het nu veel moeilijker zal zijn om mensen erbij te betrekken dan destijds bij de kernwapendiscussie. Vier thema's in het bijzonder zullen in de consultatie ten behoeve van een nieuw her derlijk schrijven centraal staan: de toekomst van de krijgsmacht, de wapenhandel, de toekomst van de kernbewapening en het thema verzoening. De krijgsmacht inzetten voor vredesoperaties roept een aantal so ciaal-ethische en politiek-ethische vragen op. Bijvoorbeeld: willen wij dat onze krijgs macht, in plaats van ons eigen grondgebied te verdedigen, in andere landen voor politie gaat spelen? Zo ja, hoe voorkomen we dan dat we onder het mom van vredeshandha ving in feite alleen maar militair ingrijpen om onze eigen belangen veilig te stellen? Wat betreft het bezit van kernwapens: des tijds zeiden de bisschoppen in de situatie van de Koude Oorlog de kernwapens als afschrikkingsmiddel niet te kunnen veroor delen. Maar is het bezit van die wapens nü, na de Koude Oorlog, nog steeds moreel geoorloofd? De brede consultatie wil niet alleen de huidige meningen van zoveel mogelijk men sen inventariseren, maar hen ook helpen richting te vinden in hun deken en handelen. De beoogde bisschoppelijke brief, die dat zal weerspiegelen, moet in 1996 verschijnen. MS V Ze hebben bij Reagan de ziekte van Alzheimer geconstateerd. Dat is triest voor die ooit zo rolvaste president, maar erger is dat de doktoren verzuimd hebben het Amerikaanse kiezersvolk op vergeetach tigheid te onderzoeken. Die kiezers lijken massaal te vergeten dat het er vier jaar geleden onder de Republikeinen beroerder aan toe ging dan momenteel onder Clinton. Clinton moet worden afgestraft, omdat op de een of andere manier zijn zijn gedrag de Amerikanen niet aanstaat. De VS zijn meer nog dan een natie van uitersten een land van uiterlijkheden. Als de Republikeinen slim zijn dan kopen ze vanochtend op alle tv-stations nog gauw even wat zendtijd in om 'vertederende' beelden te laten zien van een verstrooide Reagan. Clintons partij zal vermorzeld worden door een van- kust-tot-kustreactie op basis van geregisseerd medelij den. Naïef als ze zijn, hebben de Amerikanen nu eenmaal een zwak voor openbaar gepresenteerd onver mogen. Om zoveel media-attentie voor de tegenpartij het hoofd te bieden moet Clinton minstens Ted Kennedy zo gek zien te krijgen dat-ie morgenochtend in alle vroegte een auto in puin rijdt. MERIJN Salmonella-besmetting in bejaardenhuis Zwolle - Zestien bewoners en drie medewerkers van het bejaardenhuis De Nieuwe Haven in Zwolle hebben een salmo nella-besmetting opgelopen. Eén van de bejaarden is overleden. Hij verkeerde echter al in de stervensfase. Twee bewoners die met de bacterie zijn besmet, verblijven nog in het ziekenhuis. Hun toestand geeft geen reden tot ongerustheid. De eerste gevallen van salmonella-besmetting in De Nieuwe Haven deden zich vorige week dinsdag voor. Het laatste geval is afgelopen zondag vastgesteld. „We nemen aan dat het aantal besmettingen niet verder stijgt", zegt Verduit. De oorzaak is nog niet achterhaald. 'Meer controle op export uitkeringen' Den Haag - Staatssecretaris Linschoten van sociale zaken wil een strengere controle op uitkeringen die aan mensen in het buitenland worden verstrekt. Het gaat om kinderbijslag, aow, aww en aaw. Linschoten overweegt die uitkeringen alleen nog te geven als vast staat dat de ontvanger er ook recht op heeft. Jaarlijks wordt er 250 miljoen aan kinderbijslag in het buiten land uitbetaald, 4 procent van het totale budget. Het gaat om mensen die in Nederland werken, maar van wie het gezin elders woont. Volgens Linschoten zijn de gegevens uit sommige landen zo onbetrouwbaar, dat er vaak teveel kinderbijslag wordt uitgekeerd. Commerciële partner voor de TROS Hilversum - Scandinavian Broadcast System, een Zweeds-Ame rikaans tv- concern, wil de partner van de TROS in een commercieel avontuur worden. De Nederlandse omroep heeft de aanbieding in beraad. SBS heeft al geruime tijd een oogje op de Nederlandstalige markt. Het station is erin geïnteresseerd een vaste basis te vinden in België en Nederland, de best bekabelde landen van Europa. M. Koopmans van SBS verklaarde dat het concern bereid is het voltallige personeel van de TROS (180 man) over te nemen. De Vries kandidaat voor Eerste Kamer Den Haag - CDA-coryfee B. de Vries, tijdens het vorige kabinet minister van Sociale Zaken, is kandidaat voor een zetel in de Eerste Kamer. De oud-bewindsman wil alleen nog eerst zeker weten dat de rol van senator niet strijdig is met het voorzitter schap van de Sociale Verzekerings Bank. Oud-staatssecretaris van Onderwijs J. Cohen (PvdA) opteert ook voor een plek in de Eerste Kamer. Cohen werd afgelopen zomer gevraagd om minister te worden in het nieuwe kabinet. Hij verkoos terugkeer naar de Rijksuniversiteit Limburg Meer langdurig werklozen aan 't werk Den Haag - De arbeidsbureaus hebben voor het eerst sinds jaren aanzienlijk meer langdurig werklozen aan een baan kunnen helpen. Ruim 31.000 langdurig werklozen kregen in de periode van januari tot oktober werk. Dat zijn er ruim 9.300 meer dan ybrig jaar in dezelfde periode. Dat blijkt uit de cijfers die het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (CBA) gisteren bekend heeft gemaakt. In totaal vervulden de arbeidsbureaus tot oktober dit jaar 140.000 vacatures. Ruim 109.000 banen gingen naar werklozen. Boetes geëist tegen ambtenaren Den Haag - Officier van justitie Van Elk heeft gisteren voor de politierechter in Den Haag 500 gulden boete geëist tegen vier ambtenaren van de gemeente Leiderdorp. Zij worden ervan verdacht jarenlang kleine geldbedragen te hebben ontvreemd uit de kassa van de afdeling Burgerzaken. In totaal zou hetgaan om een bedrag van 2000 gulden. Dat geld werd uitgegeven aan kleine zaken die het werk van de ambtenaren moesten veraan genamen: een extra koffiezetapparaat, kroketten en af en toe een fles wijn. Drie van de vier ambtenaren, onder wie de twee chefs van de afdeling, zijn inmiddels ontslagen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Voormalig minister Andriessen van Economische Zaken heeft in augustus de SEP de vergunnin gen verschaft voor 'de modifica tie'. Dat gebeurde nadat de Tweede Kamer in juni morrend akkoord ging met het Elektrici teitsplan (E-plan) voor de ko mende jaren, waarin de moder nisering van Borssele is opgeno men. Maar de Kamer ging pas ak koord nadat de toenmalige mi nister Kok van Financiën, die Andriessen tijdelijk verving, had beloofd dat de Kamer later nog vrijelijk over Borssele zou kun nen praten. Met name Groen- Links, D66 en de PvdA zetten vraagtekens bij de modernise ring. Omdat de vergunning inmiddels is verschaft, hangt er mogelijk een prijskaartje aan het terug draaien van de modernisering, schreef Wijers de Kamer in okto ber. De sector heeft inmiddels 162 miljoen uitgegeven om de vernieuwing voor te bereiden en de SEP heeft al gedreigd die rekening op het bord van de overheid neer te leggen als de modernisering niet doorgaat. De Stichting Natuur en Milieu noemt die claim echter 'juridisch heel dun'. De organisatie heeft samen met Greenpeace, Milieu defensie en de Zeeuwse Milieu federatie bij de Raad van State beroep aangetekend tegen de modernisering. De Raad doet waarschijnlijk niet voor 1995 een uitspraak. Natuur en Milieu betwijfelt of de centrale ook na modernisering wel veilig is. „In 2003 is het reactorvat dertig jaar oud en dan is het risico op haarscheur tjes en metaalmoeheid in de wand van het vat sterk ge groeid." Gaat de Kamer akkoord met de modernisering, dan moet die in 1997 feit zijn en dan blijven voorlopig 730 arbeids plaatsen behouden.

de Stem | 1994 | | pagina 3