Italië rekent op een 'mega-ramp' 'ssbsskk? BOERENKOOL EN SLAVINKEN. Flitstrein en diepe Schelde ontkoppeld m Documentaire duwt Moeder Teresa van voetstuk Opknappen Russische weemoed over Revolutie ^Borssele' verdeelt de Kamer PEUGEOT 'Houseparty's lopen nog niet uit de hand' een B10 [weg kwijt (2) k Dongen m na verlies HUIS- Crisis in bejaardenhuis Delaitre wint van Krajicek Dode bij busongeluk Gran Canaria Serviërs gaan wellicht praten' Alimentatie 1,3 procent omhoog Onrust onder Shell-personeel Hardere acties van studenten GRATIS WINTERCONTROLE GRATIS STARTGARANTIE De stille plaag van Oeganda bouw rm zuip dl Panklare gesneden boerenkool, 1 QC zak 300 gram Slavinken, kilo JêSO 12.50 100 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aantal inbraken blijft toenemen 'Non beter bevriend met rijken dan met armen'v Vissersboot zinkt: zes vermisten I EMBER 1994 at kan niet van iedereen Id worden. BAAR WAREN heel Irimmers vrijdagavond de Iwijt geraakt, want bij de litreiking van het C-ama- llassement telde men lts vijf renners die hun lop kwamen halen. Bert Kils zat er niet mee, want liet opgekomen renners jen naar.de centen fluiten. Itond ook duidelijk in de fliging. lis in elk geval zeker dat Igend jaar weer een klas- |it komt. Het geld is er al Jeetje," liet Van Gils we- Toch was niemand blij Üeze opkomst. „Het is Eens een algemeen ver- Isel aan het worden. Ik Idat we samen eens moe- lekijken hoe we volgend pen prijsuitreiking kun- ben, want zonder renners |ook niet zo leuk." gen: I de Schrijver, edactie: toornen. Istel gisteren aan da leiding RKTW te winnen. Op die |lden, omdat deze ploeg met i tegen Terheijden te spelen. -2 van Dongen te winnen en burg was gisteren in Dongen |de meer lef en was daardoor len. Jan de Rjke drukte dat |r: 0-1. Na de thee hetzelfde lie helft de maker van 0-2, In modale tweedeklasser kan Ihet verkeerde en nu uit lijkt .Raymakers 1-0. fertjan Dierickx 1-0, Ronald fcini de Rooy 3-1, Tonny van i Pierre Withagen 1-0. dstand. toes in Oosterhout te slikken It te zien voor de Bevelandse lit acht wedstrijden zullen de leten worden aangepakt door et vege lijf redden. |g agressie om tot een goed lrooral aanvallend geen vuist I bezieling en trok dan ook Isclub had reeds in de eerste dat pas drie minuten voor de iel Rovers: 1-0. het heft in handen. Nadat Eect hadden gesorteerd zette minuut. Twee minuten later tor Goes tot 2-1 uit een vrije liet in de pan slaan bij de lepaalde Michel Rovers de VI: „Het gaat me aan het c Ronaldo zag voetballen, goh. Goh. Goh. Goh. Wat fk zei toen: die moest naar et Ajax koste wat het kost gemeen Dagblad over de k zou vijf of zes nachten ren dat het me spijt, maar 'elegraaf: „Overal op deze hier in de eerste divisie. de in HUMO: Ik wilde grootste wens. Eerst als daarna weer als voetbal- :ard tegen Frank Rijkaard Zo ben ik in het boksen allen zijn kniegewrichten ;enoeg belast heeft. Hij als aanvulling veel beter zwemmen om zijn krom- volleybalrug in het water rlijk te strekken. Zich li- nelijk veelzijdig ont- lien en optimaal het hart sten is de voorwaarde r het handhaven van een ie conditie tot op late lijd is het doel van iedereen niet alleen om punten ook om gezondheid t. In het specialisatietijd- waarin we leven geldt ïg niet meer: 'sporten is nd'. Topprestaties kun- ons vermaken, maar niet ;er motiveren tot een ge ler leven. Daar bestaan medailles voor, hooguit toekomstig gezang van je erkleinkinderen: 'Lang lie leven'. koop gevraagd of aan bladan? pvon laten horen via een „Kleintie" in De Stem on het komt in orde immers tienduizenden Stem-lezers en e,essen (een op do drie) lezen uw advertentie omdat zi| speciale belangstelling hebben voor onze "Kleinl|es" rubriek „Huisdieren" 134e JAARGANG 8 710311 000218 WEER I MIN /MAX tl Somber In de ochtend kan eerst nevel of mist ontstaan die zeer langzaam oplost. Het blijft daarna somber, mogelijk wat lichte regen en praktisch geen wind. Sas van Gent - Het bestuur van iejaardenhuis De Redoute in Sas tan Gent heeft gisteren directeur SI. Hillaert op non-actief gezet. Je relatie met een deel van het personeel was zo slecht dat 'de si tuatie onhoudbaar' werd, vertelt f. Steijaert, voorzitter van het bestuur. IZIE ZEELAND - Cl Antwerpen - Het ECC-toernooi van Antwerpen heeft voor Ri chard Krajicek slechts een ronde geduurd. Nederlands hoogst ge klasseerde tennisser op de we reldranglijst (zeventiende) ver loor gisteren in twee sets (7-6 7- van de tamelijk onbekende Fransman Delaitre. IZIE SPORT - B1 Den Haag - Bij een busongeluk zondagavond op het Spaanse ei land Gran Canaria is een Duitse vrouw om het leven gekomen en raakten 37 anderen gewond. Vijf mensen zijn zwaar gewond opge nomen in een ziekenhuis. In de bus zaten veertig toeristen uit Nederland, Duitsland en Zwit serland. Onder de Nederlanders zijn alleen enkele lichtgewonden die na behandeling het zieken huis weer konden verlaten. Genève - Het nieuwe offensief van het Bosnisch regeringsleger kan een postitief gevolg hebben: het zou de Serviërs wel eens naar de onderhandelingstafel kunnen lokken, denkt VN-gezant Akashi in het voormalige Joegoslavië. „Als de situatie te velde veran dert willen ze misschien toch wel praten." IZIE BUITENLAND-A4 Den Haag - De alimentatie gaat op 1 januari 1995 met 1,3 procent omhoog. Staatssecretaris Sch- ffltz van Justitie heeft dat giste- »n bepaald. Het is de laagste stijging sinds 1989. De verhoging geldt voor alle bijdragen voor le vensonderhoud, of ze nu door de (echter of door partijen onder ling zijn vastgesteld. Moerdijk/Pernis - Onder het per soneel van Shell in Pernis en Moerdijk is onrust uitgebroken. Vooral de werknemers in de vol- tontinu vrezen dat ze er flink op iehteruit zullen gaan door de voorstellen van de directie om de srbeid te flexibiliseren. IZIE ECONOMIE-A5 Den Haag - De acties van de stu denten tegen de bezuinigingen op Set hoger onderwijs en de studie financiering verharden zich. In Eindhoven werd minister Ritzen van Onderwijs gisteren belaagd Moor een studenten-menigte. In Groningen kon politie-optreden legen bezetters van de Studiefi nanciering op het nippertje wor sen afgewend. ZIE BINNENLAND- A3 Alessandria/Turijn/Marseille (rtr) - Het aanhoudend nood weer in Noord-Italië heeft in middels aan 59 mensen het le ven gekost. De politie vreest dat het aantal slachtoffers als gevolg van over stromingen en aardverschuivin gen tot meer dan honderd zal op lopen. Temeer omdat nog meer zwaar weer wordt verwacht, houden de autoriteiten rekening met een 'mega-ramp'. In geïso leerde landsdelen zitten nog hon derden mensen ingesloten of worden vermist. Rivieren veran derden in kolkende watermassa's en huizen verdwenen onder ber gen modder. Bij aanhoudende stortbuien in de provincie Piëmonte in het noord westen van Italië viel zestig cen timeter regen. Het gebied is tot rampgebied uitgeroepen. Zeker 3.000 mensen zijn dakloos en ve len zijn verstoken van gas, water en licht. Alleen al in de provincie Cuneo ten zuiden van Turijn zijn 21 lijken geborgen uit wegge spoelde auto's. Het noodweer be reikt inmiddels Midden- en Zuid-Italië. Volgens milieu-orga nisaties heeft de ontbossing, als gevolg van de bouw van huizen en vakantie-oorden, de landero- sie bevorderd en daarmee het ge vaar van overstromingen en aardverschuivingen vergroot. De verwoestende regens teisteren niet alleen het noorden van Italië, ook in het zuiden van Frankrijk en op het eiland Corsica vielen drie doden. Tijdens een storm aan de overzijde van de Middel landse Zee, in de Gazastrook, viel zondag een dode. ZIE VOOR COMMENTAAR - A3 Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Ka mer blijkt ernstig verdeeld over modernisering van de kerncentrale in Borssele. WD en CDA willen de centrale tot 2007 openhouden, terwijl de PvdA het liefst de deuren van de sinds 1973 draaiende centrale zou sluiten. D66 heeft zijn stand punt nog niet bepaald. Minister Wijers van Economische Zaken heeft gisteren laten weten de beslissing bij de Kamer te leg gen, die morgen over Borssele praat. Hij blijkt wel voorstander van de forse vernieuwing. Vol gens hem zijn de veiligheidsrisi co's acceptabel en kan de centra le tot 2007 rendabel draaien. Politieke voormannen in Zee land, of ze nu voor of tegen de op knapbeurt zijn, hebben inmid dels geëist dat er compensatie moet komen voor de 700 banen die zouden verdwijnen als de centrale al binnenkort dichtgaat. Het moderniseren van de centra le in Borssele kost 467 miljoen. De sinds 1973 draaiende kern centrale voldoet niet meer aan de huidige veiligheidseisen. Na het ongeval in Tsjernobyl in 1986 werden de eisen voor de Neder landse centrales aangescherpt, wat resulteerde in een vernieu wingsplan voor Borssele. De Samenwerkende Elektrici- teits Produktiebedrijven (SEP) stelden op hun beurt dat de cen trale dan wel langer moest draai en om de modernisering rendabel te maken. Na modernisering blijft de centrale niet tot 2003 maar tot 2008 open. De PvdA, van oudsher al voor sluiting van de twee Nederlandse kerncentrales, ziet daar extra re den voor omdat Nederland de ko mende jaren geen tekort aan energie heeft. PvdA-Kamerlid Crone: „Sluiting kan nu relatief goedkoop, omdat we geen ver vangende centrale hoeven te bou wen. Er dreigt de komende jaren zelfs een overcapaciteit aan ener gie." „Als je Borssele sluit, doe je voor Nederland het nucleaire boek dicht," vindt daarentegen het WD-Kamerlid Blaauw, die wijst op de hoge kosten van het ver vroegd sluiten van Borssele, ruim 800 miljoen gulden. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 U bent met uw Peugeot hartelijk welkom voor een gratis Wintercontrole. Wij inspecteren uw Peugeot op maar liefst 25 punten. Indien uw auto door ons in orde is bevonden dan geven wij u tijdens de openingsuren van onze werkplaats startgarantie aan huis tot 1 april 1995. DE GEZAMENUJKE PEUGEOTDEALERS. JE VOELT JE LEKKERDER IN EEN PEUGEOT. ADVERTENTIES Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 12 november a s VANDAAG IN DEZE KRANT Aids maait een hele ge neratie inwoners van Oe ganda weg. Grootouders ontfermen zich op hun oude dag over hun klein kinderen. De ouderen bond Unie KBO houdt dezer dagen een actie voor de slachtoffers van deze stille plaag. zie buitenland-a4 I I I I I DINSDAG 8 NOVEMBER 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 INHOUD 2 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie Beurs A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Van onze redactie buitenland Brussel - Nederland en België laten de koppeling tussen de ho- ge-snelheidslijn (HSL) en de verdieping van de Westerschelde los. Dat bleek gisteren na afloop van een gesprek tussen minister Jor- ritsma van Verkeer en Water staat en haar Vlaamse collega Kelchtermans van Ruimtelijke Ordening. De twee besloten een werkgroep van hoge ambtenaren opdracht te geven binnen drie maanden een oplossing te beden ken voor het tracé van de flitst rein tussen Antwerpen en Rotter dam. Het gaat daarbij met name om een keuze tussen de Nederlandse voorkeur langs de E19/A16 rich ting Breda en de Belgische voor keur voor de.havenlijn richting Roosendaal. De twee bewindslieden ontmoet ten elkaar gisteren voor de eerste keer in Brussel om over heikele onderwerpen als de HSL, de wa terverdragen, de uitdieping van de Westerschelde en de uitbrei ding van vliegveld Beek te pra ten. Vooral Kelchtermans onder streepte de noodzaak om het spoortracé en de door Antwerpen vurig gewenste verdieping van de Westerschelde te ontkoppelen. „Wij zullen niets in beweging zetten voordat wij van Nederland het signaal hebben gekregen dat het deze bladzijde uit het verle den heeft omgedraaid," zei hij. De Vlaamse minister doelde op het beleid van het kabinet-Lub- bers om beide projecten juist wel met elkaar in verband te bren gen. Volgens Jorritsma moet 'dit hob- ADVERTENTIE De 77e verjaardag van de Bolsjevistische Revolutie is gisteren uitgelopen op de grootste demonstra tie tegen president Boris Jeltsin sinds de val van het communisme. In de gebruikelijke zee van rode vlaggen en portretten van Lenin en Stalin gingen in Moskou tienduizenden demonstranten de straat op, af en toe halt houdend bij standbeelden, die de historische dag herdenken. Soortgelijke manifes taties vonden plaats in zeker 20 steden door heel Rusland. Jeltsin kreeg er leuzen te horen die varieer den van 'dief' en 'dronkelap' tot 'verrader'. Een fikse hoeveelheid speciale oproerpolitie was op de been gebracht op alle strategische plaatsen langs de route. Maar de manifestatie verliep zonder noe menswaardige incidenten. foto epa VAKBEURS VOOR DE TOTALE BOUWWERELD 8, 9, 10 en II november I 994 Beursgebouw Eindhoven IOPENINGSTIJDE 18 en II november 9 en 10 november 11.00 - 18.00 uur 14.00 - 22.00 uur ir I format ie: T»l»foon; 040 - 422417 Voorburg (anp) - De politie heeft in 1993 498.000 inbraken gere gistreerd. Het jaar daarvoor is 474.000 keer aangifte van braak gedaan. In woningen is 120.000 maal ingebroken tegen 112.000 keer in 1992, blijkt uit het jaar overzicht politie-statistiek, dat over enkele weken verschijnt. De toename van het aantal inbra ken is vooral te zien in de drie grote stedelijke agglomeraties van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Veel inbraken zijn ook gepleegd in het Gooi en oostelijk Noord-Brabant. Volgens de be veiligingsbranche zijn nieuw bouwwijken in groeiende mate doelwit van inbrekers. Woning complexen die zijn beveiligd met bijvoorbeeld speciaal hang- en sluitwerk, scoren daarentegen laag op de inbrekers-hitlijst. Door onze correspondent Bob van Huët Londen - Britse katholieken zijn zeer gegriefd over de do cumentaire 'Heli's Angel - Mother Teresa' die vanavond wordt uitgezonden door de te levisiezender Channel 4. In het programma van de Britse journalist Christophe Hitchens worden zeer kritische kantteke ningen geplaatst bij het zalige imago van de 84-jarige non en Nobelprijswinnares Moeder Ter- Hitchens heeft in Groot-Brittan- nië een reputatie tegen heilige huisjes te trappen. De adellijke establishment en de koninklijke familie merkten dat eerder. Dit maal waagt hij zich aan de mis schien wel meest onomstreden en bewonderde vrouw op aarde. Weinigen hebben het aangedurfd vraagtekens te zetten achter haar hartelijke relaties met de voor malige Haïtiaanse dictator Baby Doc Duvallier of corrupte zaken lieden als wijlen Robert Maxwell en Charles Keating Jr., in de Ver enigde Staten veroordeeld we gens miljoenenfraude met spaar fondsen. Hitchens gaat zo ver te beweren dat de in de media als sober en barmhartig afgeschilderde non in werkelijkheid een tamelijk eer zuchtig personage is en beter be vriend met de machtigen en rij ken der aarde dan met de armen in Calcutta. „Ze vraagt zich nooit af waarom mensen omkomen van de hon ger... en heeft zich wel laten foto graferen met enige onfrisse lie den," wordt in de documentaire gezegd. Moeder Teresa wordt opgevoerd als een ambassadrice van de meest reactionaire en fundamen talistische vleugel in de katholie ke kerk. „Ze is het fantastisch succesvolle symbool van het oude katholieke rechts. In haar acceptatie-speech voor de Nobelprijs noemde ze abortus als de belangrijkste be dreiging van wereldvrede. Dat is belachelijk," aldus Hitchens in een toelichting. De programmamakers melden dat Moeder Teresa, een Albanese non, in 1989 bloemen heeft ge- beltje zo snel mogelijk worden genomen'. „Elk onderwerp moet op zijn eigen merites worden be oordeeld. Het heeft geen zin om tot de dood er op volgt te blijven koppelen." Op 1 december, wanneer de Vlaamse premier VandenBrande in Den Haag premier Kok ont moet, moet de werkgroep het de finitieve groene licht krijgen. Als België en Nederland op 1 de cember erin slagen de strijdbijl te begraven, duurt het overigens nog tot tenminste eind 1995 voor dat een definitief besluit kan val len, zo stelde Kelchtermans. Na de keuze van het tracé moet im mers ook de financiering nog worden geregeld en dat is voor België waarschijnlijk nog het grootste probleem. In dat verband is het belangrijk dat Kok en zijn Belgische ambt genoot Dehaene op de Europese top van Essen niet als 'kempha nen' tegenover elkaar staan, al dus Jorritsma. Op de top wordt onder meer gesproken over Euro pese financiële steun aan trans- Europese netwerken. Als Neder land en België een stuk van deze koek willen hebben, moeten zij het eerst in grote lijnen met el kaar eens worden over de aanleg van de HSL. Schiermonnikoog (anp) - Ten noorden van Schiermonnik oog is gisteravond de Neder landse visserskotter Larissa overvaren door het Maltezer buikschip Hero. De vissers boot is gezonken en de zes op varenden worden vermist. Het gaat om vijf Nederlan ders en de Britse kapitein. Er is een zoekactie aan de gang, waaraan deelnemen de Ko ninklijke Marine, twee Ne derlandse en twee Duitse red dingsboten, een coaster van pnbekende nationaliteit en het buikschip, dat een sloep heeft uitgezet. De marine is ter plaatse met een helikop ter, een patrouillevliegtuig en enkele vaartuigen. Uit Delf zijl, waar de onder Britse vlag varende kotter vandaan kwam, is een particuliere dui kersploeg onderweg. De Hero was vertrokken uit Gent. Hoe het ongeluk is ontstaan, is nog volstrekt onduidelijk. De vrij stevige mist kan niet echt de oorzaak zijn, aldus een woordvoerder van het Kust wachtcentrum in IJmuiden. Van onze verslaggever Utrecht - „Elke dode is er een te veel, maar we moeten oppas sen dat we gaan suggereren dat houseparty's uit de hand aan het lopen zijn." Dat zegt Rob Jezek, stafmede werker van de Nederlandse Vere niging van Instellingen voor Ver slavingszorg (Neviv). Afgelopen weekend vond een 23-jarige man de dood op een houseparty in Utrecht als gevolg van een over dosis aan verdovende middelen. Volgens Jezek worden er elke week grote feesten gehouden waaraan tienduizenden mensen plezier beleven. „Eén dode is daarbij een minimaal aantal, ze ker als je kijkt naar de weekend ongelukken in het verkeer, waar bij alcohol in het spel is, of kijk eens naar de vechtpartijen bij cafés. Als je de situatie op house party's kunt verbeteren moet dat gebeuren,» maar men mag niet hysterisch worden als er een dode is gevallen. Dan kunnen we ook alle cafés wel sluiten," aldus Je zek van het Neviv, waarbij alle Consultatiebureraus voor Alco hol en Drugs zijn aangesloten. Inmiddels overweegt de burge meester van Utrecht om house party's in zijn gemeente te ver bieden, na het overlijden van een bezoeker. Ook zou tijdens het massale dansfestijn een 16-jarig meisje uit Lemmer zijn aange rand of verkracht. Auto's werden leefgeroofd en twee drughandel aren, onder wie een man uit Waalwijk, werden opgepakt. Het verbieden van houseparty's heeft volgens Jezek absoluut geen zin. „Het is een eigen stukje cultuur van deze jeugd. Een ver bod is krankzinnig en niet haal baar, want je krijgt dan automa tisch een illegaal circuit en dan wordt de puinhoop alleen maar groter." ITALIË Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, ais u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. legd op het graf van haar landge noot, dictator Enver Hoxha. Dit zonder ooit gewag te maken van Hoxha's notoire schendingen van de mensenrechten. Kwalijker zijn aantijgingen dat het prestige van Moeder Teresa's kloosterorde en het promoten van ultra-reactionaire kerkdog- ma's in de loop der jaren belang rijker zijn geworden dan het werk waarvoor heel de wereld de breekbare religieuze zo bewon dert. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats^ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:_ o kwartaal automatisch84.70 bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) I De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar S Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. I—i DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1