D66 opent aanval op Van Waes O 5 s ALDE. 'Muziek maken houdt ons jong' PvdA Hulst wil efficiënter inzet stadswachten ilSJES! SHAWL UIEN If NAAR legenheid Bel nu 013-357777 DE STEM D66 in Hulst bepleit autovrije binnenstad DAG KLAPPER PLAATSELIJK NIEUWS Hulst moet varkens tot hammen smeden I Geloofwaardigheid op het spel inzake café sporthal Axel DE STEM ZEELAND C2 ikens en iring van [Roemenië. iarticulieren KORTING s in de krant sen over de vloer. VIJFMAANDBLADEN IN DE LEESMAP [DANKLOF] LEESMAP1 Nieuw onderdak voor comité Hulst Actie Kinderpostzegel Musical Exchange verzorgt avond in Malpertuus Clinge 1994 DINSDAG 8 NOVEMBER 1994 Van onze verslaggever Hulst - De PvdA wil een efficiëntere inzet van de vier stadswachten (toezichthou ders) die in Hulst zijn inge zet. Ipe stadswachten draaien de I meeste uren overdag. Alleen op I vrijdag surveilleren ze tot 22.00 I uur. Die surveillance is voorna- I melijk bedoeld om een oogje in het zeil te houden bij de cafés. Waar het raadslid F. de Vries zich afvraagt of het wel verant woord is om de stadswachten aan die risico's bloot te stellen, vindt de PvdA dat de stadswach ten juist in de latere uren moeten worden ingezet. „Ze werken vrijdagavond tot 22.00 uur. Een tijdstip waarop nog niet veel aan de hand is. Is het niet mogelijk dat de werktijden worden afge stemd op die momenten waarop hun aanwezigheid het meest ge wenst is," vraagt de PvdA in de algemene beschouwingen op de begroting voor volgend jaar. Maar eigenlijk wil de PvdA meer politiemensen op straat want de stadswachten zijn voor de so ciaaldemocraten maar een aan vulling. De reorganisatie bij de politie had aan die wens moeten voldoen maar de reorgansatie heeft niet tot meer blauw op straat geleid. De PvdA stelt vast dat er in heel Zeeuws-Vlaande- ren in de avonduren en in de weekends slechts een handvol politiemensen in touw is. „Wij constateren dat het voor onze gemeente alleen maar ongunsti ger is uitgepakt." De roep om meer politie klinkt in de algemene beschouwingen nagenoeg raadsbreed. De WD en het CDA vinden dat het re gionale anti-misdaad team Dou ble Shot, grotendeels gericht op de uitwassen in de drugscène, zich teveel met de situatie in Terneuzen bemoeit. „De vlucht naar elders wordt, lijkt ons, wat vergeten. Hoe meer in Terneuzen wordt geveegd, hoe groter de druk op Hulst. Als in Terneuzen de vloer maar wordt schoonge veegd schijnt de doelstelling be reikt," aldus de WD. Van onze verslaggever Axel - D66 in Axel trekt de politieke geloofwaardigheid van wethouder A. van Waes (CDA) in twijfel. l/ismarkt ■Burgstraat IGarenmarkt V.C. Serlippens Noordstraat I Aanleiding is een recent, her haald verzoek voor huurverla- [g van uitbater P. Verpoorte I van het café in de Axelse sport- hal. D66, dat via de verslagleg- ig van de B en W-vergadering erachter kwam dat de zaak is aangekaart, legt een link naar wethouder A. van Waes. De wethouder verdedigde eerder dit jaar de korting voor Verpoor te met verve maar nam het voor stel uiteindelijk terug. Opmerke lijk was dat Van Waes een nega tief ambtelijk advies over de huurverlaging naast zich neer legde. D66 is volgens het raadslid J. Harpe van plan de kwestie aan te kaarten bij de behandeling van de begroting voor volgend jaar. „Ik zal er op staan om daarover een passage in onze algemene beschouwingen op te nemen. We zullen daarbij ook de vraag stellen of hier persoonlijke belangen mee zijn gemoeid," zei hi). D66 opent de aanval op de wet houder omdat het volgens Harpe de tweede keer in korte termijn is dat Van Waes uitglijdt. Harpe haalt een discussie aan in een commissievergadering waar de aankoop speelde van het oude spoorlijn-tracé door Axel van de NS, een jarenlang slepende kwestie. Van Waes schilderde in de vergadering volgens Harpe een ander beeld van de onder handelingen met de NS dan drie dagen later uit een raadsvoorstel bleek. De huurverlaging voor het sport halcafé ligt gevoelig bij een deel van ondernemend Axel. Een niet te onderschatten rol daarbij speelt het feit dat Van Waes meerdere malen in openbare ge legenheden heeft gezegd dat de korting er toch zal komen. Toen B en W het voorstel tot huuraanpassing eerder dit jaar lanceerden leidde dit tot hevige protesten van vier ondernemers. Verpoorte deed het verzoek tot huurverlaging omdat hij minder klanten heeft en daardoor moei te heeft de huur op te brengen. De vier ondernemers vinden dit tot de risico's van het vak beho ren en vinden niet dat de ge meenschap hier voor moet op draaien. Bovendien dreigen er dan scheve verhoudingen in Axel te staan, zeiden ze. Een heleboel onderne mers in de binnenstad is ver plicht om aan de reconstructie van het winkelcentrum mee te betalen. „Deze mensen komen allemaal voor zwaardere lasten te staan. Kunnen zij ook bij de gemeente terecht als ze door die baatbelasting in moeilijkheden komen," sneerde cafébaas R. Scheele, een van de vier protes terende ondernemers. De discus sie heeft in het openbaar nimmer een vervolg gekregen omdat Van Waes het stuk in een besloten vergadering terugnam. Burgemeester W. de Graaf, voor zitter van het B en W-overleg, bevestigt dat de huurverlaging opnieuw aan de orde geweest. Er is echter besloten de zaak te laten rusten tot de huurherzie- ning contractueel (in 1996) aan de orde is, zegt hij. De kwestie is volgens De Graaf niet, zoals D66 suggereert, door Van Waes inge bracht. De brief, die aan alle fractie-voorzitters is gestuurd, is door WD'er P. Apers op het college-bordje gelegd. (ADVERTENTIE) is, bedankje, jubileum, huwelijk, verloving, prestatie, examen, traham, enz. sr kolom 1.09 incl. BTW, egel verplicht. Foto of formaat 35 x 40 mm TW. Overige tarieven op Foto's worden niet iretourneerd. 6882 of geef uw tekst plaatsing af bij één van i. Schriftelijke opgaven end geaccepteerd indien bekend zijn, ook indien ing bijgevoegd is. >ns het recht voor teksten van redenen te weigeren, gever klachten bereiken ^geven tekst behoudt de et recht voor om de naam htgever bekend te maken. er gefeliciteerd. laai. Ashild Machielsen in Breda, gen. Sidney Silder in Etten-Leur. (0)Pa en (0)ma Proficiat! 20 Jaar. FI.G. Peter, Christa, Melanie, Ricardo, Patrick, Martine en Serge. Met de maandbladen Nouveau, AvantGarde, Playboy, Sport International en Cosmopolitan wordt de Danklof Leesmap wel héél voordelig. Burg. Krollaan 14H 5126 PT G.lze EDITIE ZEELAND Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-18924, fax 01150- 96554. Redacteuren: Peter Oggel (editie- chef), Frank van Cooten, Frank Deij, Theo Giele, Rein van der Helm, Florence Imandt, Ton Koomen (sport), Fiarold de Puys- seleijr. Soes: Klokstraat 1, tel. 01100- 28030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin cieverslaggever). Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751, fax 01140-19698. Redacteur: Eugène Verstraeten (plv. editiechef). Advertentieverkoop Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-17920. Vertegenwoordigers: Martin Boeije, Fians Dimmers. Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- '3751. Vertegenwoordigers: Eddy van den Brande, Marian Verstraeten. Verkoopleider: Harry Muurmans, tel. 076-236454. Telefoonnummers en openings tilden van overige afdelingen op Pagina A2. 17-10-94 Van onze correspondente Hulst - Het comité Hulst van de Actie Kinderpost zegels heeft nieuw onder dak gevonden. Het heeft een plaats gekregen in de hal van het nieuwe stads kantoor. Het comité zag zich genood zaakt naar een nieuw on derkomen uit te kijken om dat de postkantoren niet meer aan de actie meewer ken. In heel Nederland blij ven daardoor dit jaar vijftig plaatselijke comité's voor kinderpostzegels in de kou staan. Wethouder Ben Picavet koopt woensdag 9 november in het speciaal nieuwe inge richte kraam van de Actie Kinderpostzegels de eerste zegeltjes. Twee leerlingen van de basisschool de Ark fungeren als verkopers. De verkoop begint om 9.30 uur af te sluiten. De groep vocalisten met op de voorgrond Mariska Baert en Brenda Thijs uit Clinge. FOTO'S DIRK VAN LOMBERGEN Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Clinge - Grensoverschrij dende projecten zijn in. Dat muziek de zeden verzacht en geen grenzen kent is een bekend feit. Musical Ex change, de jeugdige musi- calgroep, is het levende be wijs van samenwerking op dit gebied. De groep ver zorgt vrijdag 11 november om 20.00 uur een avond 'Off and on Broadway' in zaal Malpertuus in Clinge. „Het wordt een show vol mu ziek uit allerlei verschillende musicals, een voorstelling vol variatie met uitbundige dansnummers en betoverende liefdesliederen. Nummers waar het publiek van geniet, daar ben ik zeker van. We nemen de toeschouwers mee voor een wandeling door de fantastische wereld van de musical." Dirigente Marlène Bauwens vertelt enthousiast. Het heilige vuur spettert. Niemand ver wachtte twee jaar geleden dat de groep zo'n succes zou wor den. „Muziek maken houdt ons jong. De oprichting van de groep was een logisch antwoord op de vraag naar een mogelijkheid voor jonge mensen om samen een musicalproduktie tot stand te brengen. Het heeft tijd, in spanning en zweetdruppeltjes gekost, maar het plezier om samen iets te presteren is be langrijker." Musical Exchange bestaat uit vijftig muzikanten en zangers uit Oost-Zeeuws-Vlaanderen en het Waasland. „De blazers zijn Zeeuws-Vla mingen, de strijkers komen uit het Waasland. De zangers/ac teurs komen uit beide streken. Het is een groep die puur voor het plezier begon. De meesten hadden twee jaar geleden nog Orkestleden Musical Exchange tijdens repetitie. nooit op de planken gestaan. Regisseur Peter Hoefman heeft ze gekneed tot echte artiesten en onze eerste produktie South Pacific van Rodgers en Ham- merstein was een succes," ver telt de muzikaal leidster. Geld Een musical kost echter veel geld en daarom stelde de groep ook een soort concertprogram ma samen met musicaltoppers en meeslepende melodieën. Het programma werd eind oktober gebracht in de stadsschouw burg in Sint Niklaas en na afloop meldden zich vijf nieu we leden. „Het Musicalgenre is in trek. Het spreekt het publiek blijk baar aan en het is muziek die goed in het gehoor ligt en toch behoorlijk moeilijk is. Het geeft dus voldoening om goed voor de dag te komen." Vrijdag vliegen de vonken eraf in Malpertuus in Clinge. Musi cal Exchange zorgt voor het muzikaal vuurwerk en Weldoen en Vermaak en de stichting Culturele Evenementen nemen de andere zaken voor hun reke ning. Het eerste deel bestaat uit een aaneenschakeling van typische musical nummers. Ongeveer de top tien in deze branche. Num mers uit Lili Mariene, Hair, High Society, The Phantom of the Opera, Cats, Mary Poppins, Cabaret, Jesus Christ Super star, Annie get your gun en Kiss me Kate. Medley Het tweede deel is een lange medley van bekende musical melodieën, een doorsnee van hoe een musical wordt opge bouwd. De soli vol liefdesver driet en smart, de duetten waarin Amor een belangrijke rol speelt, de ensembles waarin afgerekend wordt met proble men en het onvermijdelijke happy end. Zangers en orkest leden laten het publiek zelf horen waarover de verteller praat. En het wordt gebracht met een komische noot. „Het gaat lekker, we hebben een dynamische groep en een jeugdig bestuur. Toch hebben we nog wensen. Iets meer man nen in de groep. Vergeleken met andere koren mogen we niet klagen, maar we willen alle rollen, koor en solisten door de eigen mensen invullen. Als er liefhebbers zijn, mogen ze binnenlopen tijdens een re petitie en het sfeertje proeven. Het eerste deel van de show geeft overigens een goed idee van een repetitie van Musical Exchange," aldus Marlène Bauwens. Inlichtingen en aanmelden kan ook bij secretaresse Janine Schijvenaars in Clinge, telefoon 01140-14925. De toegangskaar ten voor de show zijn eveneens daar te bestellen. Van onze verslaggever Hulst - Een groot parkeerterrein buiten de wallen op 800 meter loopafstand van de binnenstad in Hulst. Vaste bevoorra dingstijden voor winkels en op gezette tijden enkele winkelstraten autovrij houden. Via die weg moet volgens D66 in Hulst de overlast van vrachtverkeer, parkeer- en file problemen in de binnenstrad toch voer een groot deel weggenomen kunnen worden. De democraten gooien dit balletje op in hun algemene beschouwingen op de begroting voor volgend jaar. D66 vindt de bevoorrading van de binnen stad op vaste dagen en tijden, naar het voorbeeld van de gemeente Heusden, zelfs noodzaak omdat Hulst anders het risico van kapitaalvernietiging loopt. De gemeente steekt op dit moment grote sommen geld in de herinrichting van het winkelgebied. „Het is de vraag hoe lang de reeds gerealiseerde projecten stand zullen houden onder de voortdurende belasting van het zware vrachtverkeer in de binnenstad," aldus D66. De Benjamin van de Hulster raadsfracties stelt het college voor om in overleg te treden met de middenstand, de wijkraad en de toeleveranciers. Een andere optie is voor D66 bevoorrading via een lokaal distributie centrum. THEATER MIDDELBURG Wie is er bang voor Virginia Woolf - RO Theater - Stadsschouw burg Molenwater 99 - 20.00 uur (ƒ25) KLASSIEK TERNEUZEN Reizend Muziekgezelschap - ka mermuziek - Zuidlandtheater - 20.30 DIVERSEN CLINGE Café de Gouden Kroon -14.00 uur kaarting Malpertuus - 13.30 uur KBO volks dansen, zang, biljart KLOOSTERZANDE Café de Reizende Man -19.30 uur vleeskaarting LAMSWAARDE Café de Lamsoren - 13.30 uur schieting voor bejaarden ST. JANSTEEN Café Zondagsvermaak - 14.00 uur vleeskaarting TERNEUZEN Galerie 99 - expositie keramiek op afspraak De Veste -19.00 uur dansen HULST Zaal De Lieve -13.30 uur jokeren Zaal De Lieve - 20.00 uur dansen FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur True lies HULST De Koning van Engeland 20.00 uur True lies 20.00 uur The Specialist 20.00 uur Forrest Gump 20.00 u. The chase 20.00 uur The mask MIDDELBURG Schuttershof 19.30 uur Rebebba VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 20.00 uur True lies 20.00 uur Forrest Gump 20.00 uur The mask 20.00 uur The specialist GENT Decascoop 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The specialist 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur When a man loves a woman 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Clear and present danger 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Max 17.00, 20.00 en 22.30 uur Threesome 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Suite 16 14.30 uur White Fang 2 14.30 en 17.00 uur Baby's day out 17.00, 20.00 en 22.30 uur Natural born killers 20.00 en 22.30 uur Color of the night 20.00 en 22.30 uur Reality bites 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Forrest Gump 22.30 uur Wolf 20.00 en 22.30 uur True lies 14.30,17.00 en 20.00 uur Speed 14.30 uur The Aristocats KNOKKE Beverly Screens 20.00 uur Clear and present danger 20.00 uur The specialist 20.00 uur Forrest Gump 15.00 uur Baby's day out 20.00 uur Max GEZELSCHAPSSPELEN - De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen hield in gemeenschapscentrum Mal pertuus een gezelschapsspe lenmiddag waaraan 28 perso nen deelnamen. Uitslag: Da mes 1. Bauwens-St. jansteen, 2. v. Dorselaer-Clinge, 3. Wa- genaar-Hulst. Heren 1. Blommaert-Clinge, 2. Smet- St. Jansteen 3. v. Vlierberghe- De Klinge. Axel MARIJKESCHOOL - Van daag is er om 19.30 uur de jaarlijkse ouderavond in open bare basisschool Prinses Ma rijke. Er wordt gepraat over hoe pesten in de klas kan worden voorkomen. A. van de Bosch houdt daarover een le zing. Verder staan op de agen da de gebruikelijke zaken zo als het jaarverslag en de be stuursverkiezing. SINTERKLAAS - Sinterklaas rijdt zaterdag 26 november op zijn paard vanaf 10.45 uur rond in Axel. Om 12.00 uur wordt hij ontvangen in het stadhuis, 's Middags loopt hij door het centrum van Axel. Winnaars van de tekenwed strijd krijgen bericht op maandag 5 december. Clingt ROMMELMARKT - Muziek vereniging Weldoen door Ver maak haalt zaterdag 12 no vember tussen 10.00 en 12.00 uur spulletjes voor een later te houden rommelmarkt op. Wie spullen kwijt wil kan terecht bij de familie Stienen. Van onze verslaggever Frank Deij Hulst - Grenzen weg. Eén verenigd Europa. Vergeet het maar. Geograaf A. Donker, door de Rabobank ingehuurd om strate gische grenzen voor de toekomst te verkennen (hoe kan de Rabo-bank inspelen op trends), ziet het er niet van komen. D66 stelt dat de bezoekers aan Hulst eigen lijk verwend zijn met de korte loopafstanden van de parkeerterreinen. „In veel binnenste den is de loopafstand tot het winkelcentrum ongeveer 800 meter, in Hulst liefst 8 meter." De aantrekkelijkheid en bereikbaarheid van de binnenstad verbetert met alleen met parkeermogelijkheden buiten de wallen, er zijn volgens D66 ook nog enkele verkeers maatregelen nodig om de stroom bezoekers in goede banen te leiden. De gedachte gaat daarbij uit naar een herinrichting van het kruispunt aan het Stationsplein. „Op drukke dagen is er ook hier geen doorkomen aan. Het is zeker niet klantvriendelijk om het kooppubliek langdurig in de file te laten staan." „Grenzen zijn halsstarig en cul tuur-historisch bepaald. Ze ver dwijnen niet", zegt hij. Donker was vorige week te gast op een druk bezochte ondernemers avond (140 personen) in Hulst, georganiseerd door de gemeente Hulst en de jubilerende Rabo bank (90 jaar). De buurman van de gemeente heeft het pand op de Markt grondig verbouwd en de dienstverlening op tal van punten beter afgestemd op de verlangens van de klant. Donker constateert een tegen overgestelde ontwikkeling: het trekken van steeds meer gren zen. Het is de aard van mens om zich op die manier te verzetten tegen grootschaligheid. Mensen trekken zich terug bij fusiepro cessen en hebben de neiging hun eigen identiteit te benadrukken. Het proces speelt zich volgens Donker voor onze ogen af zonder dat we het eigenlijk beseffen. Het federatieve stelsel in België is zo'n voorbeeld. En in 1996 valt Spanje in dertien gebiedjes uiteen. „Aan de ene kant zie je de hang naar meer eenheid, maar aan de andere kant zie je dat landen uit elkaar vallen. Op de atlas van 1877 telt Europa 19 landen. Dat zijn er nu al 49. We zijn al meer dan 100 jaar bezig Europa te verknippen. We hou den ons voor de gek door te denken dat er meer eenheid komt. Ook al draagt iedereen dezelfde spijkerbroek en horen we over heel de wereld hetzelfde nieuws. Kijk alleen maar naar de verschillen tussen België en Ne derland. Uit onderzoek naar op voedingsdoelen blijkt dat ner gens in de wereld twee landen zo dicht bij elkaar liggen en zo veel van elkaar verschillen". De trend steeds meer weg te kruipen in onze eigen wereld, wordt ondermeer geïllustreerd door het kijk- en luistergedrag van mensen en het afnemend verlangen informatie uit verre landen op te nemen, vindt Don ker. CNN verloor in Amerika vorig jaar 25 procent van de kijkers. Hij staat er niet van te kijken. „We kunnen via CNN heel de wereld ontvangen maar we luisteren steeds meer naar onze eigen zendertjes. Naar om roep Zeeland, en straks wordt dat radio Aardenburg en radio Sluis". Haalt een tien jaar oud onderzoek aan in de grensstreek bij Roermond. „In dertig jaar zijn de grensoverschrijdende contacten daar afgenomen. Het tegendeel van wat we zouden verwachten". De schaalvergroting heeft vol gens Donker de welvaart ge bracht maar het nadeel ervan is het verlies van geborgenheid van onze eigen omgeving. „We ver zetten ons daartegen door ons terug te trekken in een cocon. We willen niet in een groot Eu ropa wonen. We luisteren niet naar CNN. We willen in een kleine beschermde wereld wonen en sluiten ons steeds meer af voor de wereld om ons heen. We lezen regionale kranten ipv lan delijke. De eigen regio is steeds belangrijker. Je ziet het ook in het bedrijfsleven. Bedrijven wor den opgedeeld in kleine eenhe den met een maximale zelfstan- diheid. Dat werkt". Aan die trend is, met enige in ventiviteit en pioniersgeest, geld te verdienen. De autoindustrie speelt daar al handig op in met kleinere auto's en rondere vor men. „Het dashboard vleit zich om ons heen. Dat heeft niets met veiligheid te maken maar is ge woon een psychologisch truc om ons meer beschermd te voelen. In alle sectoren is daar iets mee te doen". Hij ziet toekomst voor regionale kranten, kleine radio- en televisiestations, die nieuws brengen uit eigen omgeving. In gordijnen zit volgens Donker ook een groeimarkt. „Daarmee sluit je toch de hele wereld bui ten". Hij snapt dan ook niet goed waarom Hulst zo bang is voor de varkensinvasie uit Bra bant. „Op dit moment wordt het varkensvlees per ton geëxpor teerd. Maar waarom denken jul lie met die Bourgondische Bel gen naast te deur niet kleinscha lig. Maak van die varkens am bachtelijke Hulster hammen. Goeie handel, hoor". eet van wanten en kranten

de Stem | 1994 | | pagina 13