DE STEM 'Banen terug als centrale sluit' Kabinet weigert verlenging steunproject Zeeuws-Vlaanderen Telefoontjes-regen over gescheiden inzameling IC. HERMANS! KLANT! irlijke Zeeuwse Provinciale Staten wachten beslissing over Borssele af Directrice bejaardenhuis Sas van Gent op non-actief 'Snackbars kunnen via convenant gokkasten toch exploiteren' De Maatjes kandidaat voor onderwijsprijs 45 miljoen beschikbaar voor Euregio Scheldemond |ola, drink of Nutti-mix duo hazel nootpasta van -199" bij de hand! Honderden vragen en klachten overspoelen gemeentehuizen in Zeeuws-Vlaanderen Extra rijksgeld voor festival Helft Belgen loost nog zonder riool Zeeuws Museum krijgt geld voor betere toegang gehandicapten Racistische pamfletten in Axel 394 *55 Uiddelburg - Het provinciaal be- ■tuur is behoorlijk ongerust omdat iet nieuwe paarse kabinet een ver enging van het Regionaal Ontwik- telings Plan Zeeuws-Vlaanderen KOP) weigert. In de praktijk bete- ;ent dit dat de doorgang van een lantal projecten in gevaar kan ko- pot 400 gram pat 7-9 eweg 43 Canadalaan 4 uttershofweg 12 arezlaan 40 verkrijgbaar bij: Vlooswijkstraat 30 'neuzen, tel. 01150-94544 Zeeland WEERIJSSINGEL 63-65 BREDA TEL. 076-141416 men waardoor de versterking van de ontwikkeling van de regio kan stagneren. Het ROP is vier jaar geleden moeizaam van de grond gekomen en is een bunde ling van projecten zoals bijvoorbeeld Mediator in Aardenburg, het nieuwe streeklandbouwmuseum Agrimunda en diverse recreatieve projecten. De bedoe ling is het Zeeuws-Vlaamse platteland met geld en plannen te steunen, maar nu het op uitvoering aankomt, dreigt de koerswisseling in Den Haag een stok in het wiel te steken. Alles op stapel zetten heeft langer ge duurd dan gepland en het probleem is nu dat met het vorige kabinet de af spraak is gemaakt dat er na 1994 geen geld meer beschikbaar wordt gesteld. Een jaar verlenging zou een uitkomst zijn voor het provinciaal bestuur, maar daar wil het nieuwe kabinet niet aan. Wel is aangekondigd dat een nieuw 'plattelandvernieuwingsbeleid' zal wor den gevoerd, maar hoe, dat is nog vaag. Projecten die het meeste gevaar lopen omdat er op dit late moment nog beslui ten over moeten worden genomen, zijn een plan voor riviertoerisme in Sas van Gent, infrastructuur op en in een nieuw bedrijventerrein in dezelfde gemeente, een onderzoek naar 'steunpunten' voor ouderen in de kleine dorpen en een onderzoek naar gesubsidieerd vervoer voor ouderen, zieken en gehandicapten. Van onze verslaggever Temeuzen/Hulst - Bij diverse Zeeuws-Vlaamse gemeenten regent het momenteel telefoontjes over de gescheiden inza meling van groente-, fruit- en tuinafval (gft) en het overige afval en de daarmee gepaard gaande mini-containers. Zo noteerde de gemeente Hulst 250 telefoontjes in twee weken tijd en bij de gemeente Terneuzen komen per dag zo'n vijftig telefoontjes binnen van mensen die allerlei vragen hebben over de gescheiden inzameling. C. de Deckere van de gemeente Hulst vertelt dat de klachten variëren van de grootte van de containers tot het plaatsgebrek. Alle inwoners van Zeeuws- Vlaanderen krijgen immers twee containers in huis. Veel mensen weten niet waar ze die containers moeten stallen. „Hoe moet dat nu," vragen ze dan. „Ook zijn er mensen die de containers te groot of juist te klein vinden. En daarnaast we ten ze niet precies welke afval stoffen in welke container te recht moeten komen. In de fol der staat dat duidelijk, maar deze informatie wordt niet al tijd goed begrepen. Kijk, in Hulst hebben we al een groene container waar alles in ging. Maar volgens het nieuwe sys teem is de groene container voortaan alleen bestemd voor het gft-afval. Dus daar bestaat ook wat onduidelijkheid over." Inventarisatie Volgens De Deckere worden in de loop van volgende week alle klachten geïnventariseerd. „Dan wordt ook duidelijk wat we met de klachten gaan doen. Bejaarden, alleenstaanden en bewoners van etagewoningen krijgen hierbij de voorrang." Volgens gemeentelijk voorlich ter O. Vosveld van de gemeente Terneuzen komen de telefoon tjes vooral van mensen die nog geen containers hebben gekre gen en dus ook niet de daarbij horende informatiemap. „We denken daarom dat als alle in woners de containers en de fol der hebben, het aantal telefoon tjes afneemt. Want op veel vra gen geeft de informatiemap antwoord." In de informatie-map staat een telefoonnummer dat mensen kunnen gebruiken als ze vragen hebben, tegen een tarief van negentig cent per minuut. „Dat kan niet anders. De gft-voor- lichters hebben immers een draagbare telefoon op zak. Maar als blijkt dat het gesprek lang gaat duren, belt de voor lichter terug om de kosten te besparen." Grote tuin Ook komen bij Terneuzen tele foontjes binnen van mensen die zeggen aan één bak voor het gft-afval niet genoeg te hebben. „Dat zijn bijvoorbeeld mensen die een grote tuin hebben. Bij een maaibeurt zit de bak dan al vol. Die mensen kunnen een extra bak krijgen. Alleenstaan den betalen dan wel de helft van de afvalstoffenheffing voor die extra bak. Een alleenstaan de betaalt een jaarlijks tarief van 214 gulden en daar komt dus dan jaarlijks 107 gulden bij." Bij de gemeente Oostburg zijn ze nog niet zo ver om de bakken uit te zetten. „We zijn wat laat omdat de containers nog be steld moeten worden. Waar schijnlijk wordt eind dit jaar begonnen met de verspreiding van de containers waarna rond februari met de gescheiden in zameling in Oostburg kan wor den begonnen," aldus voorlich ter L. Polfliet. Een inwoonster van Sluiskil heeft moeite de container voor gft-afval weer op de stoep te krijgen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE "an onze verslaggeefster Sas van Gent - Het bestuur van bejaardenhuis De Redoute in Sas van Gent heeft gisteren de directeur M. Hillaert op non-actief gezet. De relatie met een deel van het personeel was zó slecht dat 'de situatie onhoudbaar' werd, ver- W Steijaert, voorzitter van let bestuur. van Gysel is benoemd als hterim-directeur en moet 'de ak weer op de rails krijgen', i'an Gysel werkt in ziekenhuis De Honte en blijft daar actief, naar zal drie dagen per week 'oor De Redoute in touw zijn. fet ziekteverzuim nam bij De ledoute de afgelopen maanden sxtreem hoge vormen aan. ■Veertien van de 37 personeels- (den waren ziek," zegt Steijae- "s. „Dat betekent dat je niet "eer de zorg aan de bewoners san geven die ze nodig hebben, "et personeel gaf aan weg te «ijven vanwege mevrouw Hil- aerts en diverse instanties, •aarvan ik de namen niet noem, 'ebben ons gezegd dat de toe- tand echt onhoudbaar is gewor- k" Positief 'et personeel en de bewoners :']n gisterochtend op de hoogte iesteld van dit bestuursbesluit. mensen die 'ziek' thuis wa- zijn gebeld met het verzoek 'aar De Redoute te komen. „Dat hebben ze gedaan en voor zover ik het kan inschatten werd er positief gereageerd," aldus Steij aert. De bestuursvoorzitter hoopt op zo kort mogelijke termijn een oplossing te hebben. „Een inte rim-directeur kost veel geld. Dubbele salariskosten drukken zwaar op ons budget." Voor de hand ligt dat Hillaert met 'een regeling' vertrekt, maar Steijae- rts sluit niet uit dat ze nog terugkeert in het bejaardenhuis. „In principe is alles mogelijk." Het externe onderzoek naar de bestuursstructuur van het be jaardenhuis staat geheel los van de nu ontstane crisis, volgens Steijaert. De uitkomst daarvan wordt deze maand verwacht. De kwestie al dan niet te fuseren met andere tehuizen blijft voor lopig rusten. „Misschien dat een volgend bestuur die discussie weer oppakt." Mevrouw Hillaert. was gisteren niet bereikbaar voor commen taar. Interim-directeur Van Gysel vindt het op dit moment 'niet wijselijk' iets over zijn nieuwe taken te zeggen. Ook welke functie hi] in De Honte heeft, wilde hij gisteren niet prijsge ven. Terneuzen - De Koninklijke Horeca Neder land (KHN) overlegt met het B en W-over leg Zeeuws-Vlaanderen of eigenaars van laagdrempelige horeca (cafetaria's en snackbars) straks toch de mogelijkheid be houden om gokautomaten te exploiteren. Bij het college van B en W in Terneuzen ligt momenteel het voorstel dat alleen cafés een gokautomaat in huis mogen hebben. De overige Zeeuws-Vlaamse gemeenten zijn het hier mee eens. De KHN probeert te voorkomen dat er een algeheel verbod komt op de exploitatie van kansspelen in laagdrempelige horeca. Jack van Harn is eigenaar van café De Land bouw in Biervliet en regionaal voorman van de KHN: „Wij als Horeca Nederland hebben afge lopen week een gesprek gehad met R. Barbé, burgemeester van Terneuzen en tevens voorzit ter van het B en W-overleg Zeeuws-Vlaanderen, dat zich bezighoudt met het terugdringen van de gokverslaving in Zeeuws-Vlaanderen. We kijken of het mogelijk is om een algeheel verbod op de exploitatie van kansspelen in laagdrempelige horeca te voorkomen. Het B en W-overleg staat hier zeker niet negatief tegenover." „Als KHN kunnen we instemmen met de 1-0-0 optie (één gokkast in hoogdrempelige horeca en geen in snackbars, kantines, clubhuizen enz.), mits laagdrempelige horeca de mogelijkheid krijgt om via een convenant hun gokautomaat 'terug te verdienen'. Daar bedoel ik mee dat de eigenaars van laagdrempelige horeca goed moe ten beseffen wat gokverslaving eigenlijk in houdt. Ze moeten goed op de hoogte zijn van de enorme problemen die gokken kan opleveren. Zo zouden ondernemers bijvoorbeeld speciale cur sussen bij de Jellinek-kliniek moeten volgen om goed te kunnen anticiperen op gokverslaving. Als blijkt dat men zich hier niks van aantrekt, moet je maatregelen nemen en de gokautomaat uit de betreffende gelegenheid verwijderen. Wij als KHN en de VAN (Vereniging Automatenhan del Nederland) nemen hiervoor de verantwoor delijk- heid." Van Harn begrijpt het standpunt van de over heid. „Gokverslaving is nu eenmaal een groot probleem.Maar hij vindt het onzin om zomaar alle gokautomaten te verwijderen. „Met het kastje weg te halen los je niks op, daar vermin dert het gokken heus niet door. En voor de eigenaars van deze horeca-gelegenheden is het natuurlijk ook nog eens een fikse financiële tegenvaller. Daarom zijn wij voor een compro mis in de vorm van een convenant. Cafetaria's en snackbars kunnen dan in goed overleg met de gemeente toch een gokkast exploiteren als het maar op een verantwoorde manier gebeurt." In Terneuzen zijn er zo'n zes cafetaria's die gokkasten exploiteren. W. Rijn van cafetaria de Triangel uit Terneuzen: „Als horeca-onderne- mers hebben we al overleg gehad over dit probleem. Voor ons is het een zeer nadelige zaak als de kasten weg moeten. Bij ons in de zaak staan er twee en die leveren op jaarbasis zo'n twintigduizend gulden bruto op. Wij overleven het wel als ze de deur uit moeten, maar ik ken zaken hier in de stad die het hoofd waarschijn lijk niet boven water kunnen houden als men de inkomsten van de automaten moet missen. Wij zijn zelfs van plan om de zaak uit te breiden en er een café-gedeelte bij te bouwen. Zo zouden we in ieder geval één kast kunnen laten staan. Van onze verslaggever Theo Giele Middelburg - Als de kern centrale Borssele sluit, moet er compensatie ko men voor de zevenhonderd banen die dan op de tocht staan. Binnen Provinciale Staten zijn voor- en tegen standers van modernise ring van de centrale het hier over eens. De centrale zelf biedt werk aan een kleine vierhonderd perso neelsleden en bij toeleveringsbe drijven werken nog eens drie honderd mensen. De verant woordelijkheid voor het open houden van de centrale ligt op landelijk niveau, zo benadruk ken de fractievoorzitters. Woensdag praat de Tweede Ka mer over het besluit nog eens 300 miljoen vrij te maken voor de noodzakelijke modernisering van de Zeeuwse kerncentrale. Maar als naar hun eigen mening wordt gevraagd, neigen de frac ties van CDA, VVD en SGP naar open houden van de centrale. De Partij van de Arbeid, D66, GroenLinks en Delta Anders vinden dat de centrale dicht moet. RPF/SGP heeft geen uit gesproken mening over open of dicht, maar vindt dat als er geen economische redenen zijn de centrale open te houden 'Bors sele' gesloten mag worden. Voor WD-fractieleider Van Zwieten is het behoud van know-how op het gebied van kernenergie één reden om voor het in bedrijf houden te pleiten, een andere is dat hij nauwelijks gelooft in de mogelijkheid om vervangende werkgelenheid te scheppen: „De bouw van een nieuwe elektriciteitscentrale zou het mooiste zijn. Dat mag van ons ook een kerncentrale zijn. Maar gezien de overcapaciteit van elektriciteitscentrales is dat nauwelijks een reële optie. Dan zeg ik: laat ze dan in vredes naam die modernisering door voeren." PvdA-fractievoorzitter P. de Nooijer wil dat de'centrale sluit. Hij wil dat al meer dan vijftien jaar en in de loop der jaren zijn er voor hem alleen maar argu menten bijgekomen om de kern centrale te ontmantelen. De vraag open of dicht mag niet alleen afhangen van de vraag hoeveel mensen er de kost ver dienen. „Als de Kamer woensdag besluit de modernisering niet door te voeren en de centrale te sluiten zijn wij daar best blij mee," aldus D66-fractievoorzitter C. Geluk. Ze zegt zeer benieuwd te zijn naar de uitkomst van het debat in de Tweede Kamer. Namens RPF/SGP zit P. Roose min of meer in het neutrale kamp. „Ik heb wel het gevoel dat er eind aan zal komen. Wat mij betreft hangt dat af van de kos ten per kiloWatt-uur. Het be houd van kennis van kerncentra les weegt voor mij niet zo zwaar. Die kennis kun je ook in Euro pees verband opdoen. Wat voor Zeeland wel van belang is, is de werkgelegenheid. Als de centrale dicht gaat, moet daar wel iets voor worden teruggegeven door de SEP (de Samenwerkende Elektriciteits Procenten) of de rijksoverheid." Middelburg - Een nieuw geluid in een tijd van voortgaande be zuinigingen. Zeeland krijgt hon derdduizend gulden extra voor het kunstbeleid de komende ja ren. Een deel van die meevaller gaat naar het Festival Zeeuw- sch-Vlaanderen. Dat melden Gedeputeerde Sta ten aan de Zeeuwse Staten. De rijksbijdrage voor cultuurbeleid is verhoogd tot acht ton per jaar en behalve het festival profiteren ook het Zeeuws Orkest en de Stichting Nieuwe Muziek ervan. DINSDAG 8 NOVEMBER 1994 DEEL 1 Van onze verslaggeefster Biervliet - Openbare basisschool De Maatjes uit Biervliet is een van de vier genomineerden voor de onderwijsprijs van de provincie Zeeland. De prijs wordt uitgeloofd door het Instituut voor Nationale Onderwijs Promotie (INOP), dat scholen de kans wil geven 'te laten zien wat ze in huis hebben op het terrein van onderwijs vernieuwing'. De Maatjes leverde een aardrijkskunde-project in waarbij leerlingen van groep vijf hun eigen dorp, landstreek of provincie bekijken. Andere genomineerden zijn openbare basisscholen- uit Veere, Koudekerke en Waarde. De prijsuitreiking is woensdag 16 november in het provinciehuis in Middelburg waar ook een tentoonstelling van de projecten wordt ingericht. De winnaar ontvangt een speciaal ontworpen plastiek en gaat door naar de finale van de Nationale Onderwijsprijs 1994. De winnaar daarvan zal in januari 1995 bekend zijn. De onderwijsprijs werd vorig jaar ingesteld. De kwaliteit van de inzendingen van dit jaar is hoog, volgens de voorzitter van de INOP. Projecten kunnen aangemeld worden Van onze verslaggever Gent - Rond 22,5 miljoen gulden stelt de Europese Commissie beschikbaar voor projecten in het kader van de grensover schrijdende samenwerking in de Euregio Scheldemond. De EG-gelden mogen maximaal per project 50 procent van de projectkosten bedragen, derhalve dienen de regio's hetzelfde bedrag beschikbaar te steiien. De gelden worden beschikbaar gesteld in het kader van Intereg II en wel voor de periode 1994-1999. Het geld komt be schikbaar als 'Europa' het door de lidstaten ingediende operatio nele programma goedkeurt. Maar daaraan werd gisteren in het Gents provinciehuis eigenlijk niet getwijfeld. Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland, die in de Euregio sa menwerken, willen komende zes jaar initiatieven stimuleren in vijf verschillende themagebie den. Verbetering infrastructuur, bevordering van economische samenwerking vooral in het midden- en kleinbedrijf, be scherming van het milieu, ont wikkeling van opleidingen en cursussen die de kansen op de arbeidsmarkt voor ingezetenen verhogen en projecten in de sec toren cultuur en gezondheids zorg. De beslissing om het EG-ge.V beschikbaar te stellen valt rond Van onze verslaggever Middelburg - Op dit mo ment is slechts ongeveer de helft van alle Belgische huishoudens in Vlaanderen aangesloten op een rioolwa terzuivering, de rest loost ongezuiverd zo in de rivie ren, bijvoorbeeld de Schei- de. De Vlaamse overheid inves teert op dit moment echter fors om het milieu wat dit betreft te verbeteren. Er is een investering van 16 mil jard francs gepleegd om in het jaar 2002 65 procent van de huishoudens op een rioolwaterzuivering aange sloten te laten zijn. Woordvoerder Bruyneel van de Vlaamse Milieu Maat schappij zei dat kortgeleden tijdens een bijeenkomst in Middelburg. Volgens Bruy neel is er al 10 miljard fran cs geïnvesteerd in de bouw van 115 zuiveringsinstalla ties. Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Dijkwel (volksgezondheid) heeft gisteren het Zeeuws Museum een bedrag geschonken van vijf mille om het beter toegankelijk te ma ken voor gehandicapten en met name slechtzienden. Dijkwel deed dat op advies van de Zeeuwse Stichting voor Ge handicaptenbeleid die de toe gankelijkheid van het museum heeft onderzocht. De provincie Zeeland ontving het afgelopen jaar de Stijgbeugelprijs van de georganiseerde gehandicapten omdat in 1992 relatief de meeste aanpassingen in recreatieve voorzieningen voor mensen met een handicap in Zeeland werden gerealiseerd. Bij de uitreiking van de prijs adviseerde de stichting al dat het prijzengeld voor een betere toe gankelijkheid van tentoonstel lingen. zomer 1995. Voor die tijd echter kunnen concrete projecten al bij het secretariaat van Euregio Scheldemond worden aange meld. Binnenkort wordt een handleiding verstrekt waaruit potentiële kandidaten kunnen opmaken aan welke voorwaar den projecten moeten voldoen om voor Euregio-geld in aan merking te komen. De Oostvlaamse gedeputeerde Wille bleek gistermiddag opti mistisch. „Een goede zaak, het Euregio project. Zeker als we in deze tweede fase rekening hou den met de problemen en de fouten die in het verleden zijn gemaakt. Intereg II kan bijdra gen aan de duurzame ontwikke ling van grensoverschrijdende samenwerking. Het is de opgave voor provincies, gemeenten en andere deelnemers in de komen de zes jaar de Intereg-middelen goed in te zetten," zo zei hij. Momenteel is het nog de stuur groep die nagenoeg aan de touw tjes trekt, gecontroleerd door de drie provinciale raden. „Het moet uiteindelijk uitmonden in een Scheldemondraad die de zaak moet overnemen en draaiende houden." Gistermiddag is in het Gents provinciehuis ook de stuurgroep geïnstalleerd die het project 'Aangrenzend informeren' moet uitvoeren. Het betreft een pro ject, waarin de gebieden Meet jesland en Zeeuws-Vlaanderen samenwerken om over en weer alle informatie te verstrekken over opleiding en arbeidsmarkt. Belangstellenden kunnen in de arbeidsbureaus van beide plaat sen niet alleen informatie uit eigen land maar ook van over de grens krijgen. Het fenomeen be- roepenmanifestatie, in Zeeland al regelmatig gehouden, moet ook in de aanpalende Belgische grensstreek gestalte krijgen. Bedoeling is een soort perma nente beroepsinformatie te krij gen via zogenaamde informathe- ken. In Eeklo is momenteel een dergelijk informatiecentrumn al werkzaam, daarbovenop komt dan de informatie over Zeeland. In Terneuzen is het precies an dersom. Deze samenwerking, waarvoor de Euregio 450.000 gulden be schikbaar stelt, is een soort pi lot-project. Blijkt het te werken, dan zal deze vorm van samen werken een voorbeeldfunctie kunnen hebben voor andere ge bieden binnen de Euregio. „Als wij erin slagen in de loop van 1995 goede modellen te ontwik kelen dan kunnen die elders toe gepast worden," zei D. van der Wekken, van de SKOA Zeeland. Van onze verslaggever Axel - In Axel-zijn óp twee plaatsen - Noordstraat en Passage - grote hoeveelheden racistische pamfletten gevonden met daarop de opdruk 'Wij zijn er weer'. De papieren zijn eerder ook el ders in het land aangetroffen. Volgens een woordvoerder van de politie werden de pamfletten, met een oproep tegen de aanwe zigheid van allochtonen in Ne derland, niet uitgedeeld. Volgens een der winkeliers in het bewuste gebied, was dit wel het geval. Er zijn geen aanhoudingen ver richt.

de Stem | 1994 | | pagina 11