DE STEM 'Terneuzen gebaat bij gedogen' Voorzitter Horstra zet kamer in de Idas 'Verouderd, maar niet veranderd' landen Ltillen blijven Koningin ontmoet oud-strijders in Vlissingen De Marian Stappertjes vieren eerste lustrum Groen Links: 'Beleid gemeente ten aanzien van handel in softdrugs werkt niet' Brandstichting in woning vluchtelingen Biervliet Opening repetitieruimte in Breskens voor muzikanten HARD STIKKE LEUK Politie pakt stroper na achtervolging Vogelshow Drukbezochte reünie Heillenaren lost alle verwachtingen in A5 Kraaien vallen kinderen aan 1BER 1994 nslen van de veel- I enquête, pnt het begrip 'na-' i op de drie jonge- I Weliswaar is d<L I ondervraagden et> Duitser le zijny lilse produkten ei® Lnomie, op de kan [schappen orde eo( Ihet begrip 'vader- l)r 62 procent nier act land waarin zij noemt SI procent voordje 'Heimat', focent van de jonge jou zelfs liever in lillen wonen, en Pa- Bweg hel meest ge- teekend'-slad. Hit- ^ruisen en nco-na- hel gros van de [i'ulic af. V air |ndervraging komt dal Greenpeace, International en de ten' het meest wor- Iderd, alsmede oud- iRichard von Wei- Tondskanselier Hel- is daarentegen dê wie je hel beste! |mt maken. en verkiezingen waardevol heooro lir een lidmaatschap lolitieke partij wijst7 li resoluut af. Dei ngeren dragen huif handen, vertrouwt I respect voor ze. a is dat de meeste Iréél minder voor de Pillen dan wel eens! langenomen. Veef In bij bij voorbeeldt ■ouders: niet de jon- lar de ouderen zijn ld. doet de jeugd al (Milieurampen, een- en werkloosheid- I de meeste angst in.' Ivan de jeugd leert7 |l toekomstige web grondstoffen^ I economische crises, |iden. on-malerialistisclf Ijdig levensmoe is dif lg.se Duitse jeugd ru/< niet. Bij het woord denkt 80 procent eiste plaats aan de- pn op de vraag wiin- wilde sterven was7 jldelde antwoord: 81 Lr maanden oud... ,V |de Antillen-eilanden fnsen over te latgn. Itatius en Saba kozen [bijeenblijven van .de In van de hele Antillen [deze verlangens zullen liaanse eilanden in ,tte in grote mate afhanke- :n van het centrale ge- Villemstad. Dat geldt er voor zaken als polit- nd, het gevangeniswe- auanecontrole en diver.- :n van de gezondheids- kleine eilanden kunnen zaken vanwege de het geen eigen voorzienin- n. zal aan het politieke invloedrijke politici dp len de loef af moeten lijden. Hij heeft al aan- d 'capabele a-politieke te benaderen die het ngsproces moeten bege- ie deskundigen worden en in de Nationale ie die een inventarisatie an de op de eilanden deeën over de herstrue- lid er met name om ae ngen tussen de eilanden itijds gezicht te geven,,'' oorzitter van het Antil- larlement, Lucille Wout fspraken moeten het aïj.- wantrouwen wegnemen- en de relaties tussen de ook de betrekkingen Ierland moeten worden Den Haag heeft er der- op gestaan dat de eilarf er vroeg dan laat' onajp t moesten worden, r geleden nam de Neder- |-egering echter een rea.- r standpunt in. De An- leken vrijwel geen inte>- hebben in volledige on- lijkheid. De referenda afgelopen weken hebban 1 nog eens bevestigd. die Kleintjes" in De Stem. Omdat er zoveel bijzondere en interessante aanbiedingen in staan. Elke dag weer I Zeeland Van onze verslaggever Terneuzen - K. Horstra, de nieuwe voorzitter van de Ka mer van Koophandel in Ter* neuzen, laat een nieuwe wind gaaien door de algemene le denvergadering. De leden vergaderden voorheen altijd vanachter de zogenaamde U- apstelling van de tafels, maar de voorzitter kiest nu voor éen klassikale opstelling. .De achterliggende gedachte is duidelijk. De nieuwe opstelling is niet bedoeld om Horstra als volwaardig leraar 'zijn' leerlin gen te vertellen wat allemaal goed en niet goed is, maar het gaat vooral om versteviging van de onderlinge contacten tussen de verschillende geledingen. De verschillende commissies zitten nu bij elkaar om het efficiënt vergaderen te bevorderen en de divers.e geledingen zitten nu door elkaar heen en niet naast elkaar zoals altijd gebruikelijk was. Want met die onderlinge contac ten was het niet altijd koek en ei. Een goed voorbeeld waren de meningverschillen omtrent de benoeming van de nieuwe voor zitter. Het ging niet zozeer om de persoon Horstra maar meer om de procedure die volgens sommige geledingen geen schoonheidsprijs verdiende. De indruk werd gewekt dat er ach terkamertjespolitiek was bedre ven omdat er vanuit de geleding werknemers de opmerking kwam dat er geen duidelijke profielschets was. „De toekomst is belangrijker dan het verleden. Als we in ieder geval iets van het verleden wil len leren kan de zaak wellicht in de toekomst beter verlopen. Een goede communicatie en goede onderlinge contacten tussen de geledingen is van groot belang. Van onze verslaggever Terneuzen - De politiek in Terneuzen steekt de kop in jjet zand door net te doen alsof er geen regels bestaan met betrekking tot het gedogen van de handel van softdrugs in koffieshops. „Landelijk is er sprake van een gedoogbeleid. In deze regio wordt net gedaan alsof de regels hier niet gelden. De politiek in Terneuzen is dus roomser dan de paus," zei A. van Himme (Groen Links) zaterdag tijdens een forum over de drugproblematiek in Zeeuwis-Vlaanderen. In Terneuzen worden volgens Van Himme ondanks het ontken nen van een gedoogbeleid al vol op koffieshops opgericht. Hij telt er al zeven die netjes bij de Kamer van Koophandel zijn in geschreven. Deze koffieshops zijn ingeschreven met als om schrijving 'verstrekking van al coholische- en niet alcoholische dranken en kleinhandel in rook waren. „Maar omdat het lande lijk gedoogbeleid ook voor Zeeuws-Vlaanderen geldt kun nen ze bij de Kamer van Koop handel ook worden omschreven als 'gelegenheid tot het kopen en gebruiken van softdrugs'. Bij voorbeeld de Kamer van Koop handel in Midden-Gelderland zijn de koffieshops onder die omschrijving ingeschreven." Van Himme somde gisteren tij dens het forum alle voordelen i van een gedoogbeleid op. Zoals bijvoorbeeld het loskoppelen van soft- en harddrugs zodat gebrui kers van softdrugs moeilijker in aanraking komen met harddrugs 1 m het beter in de hand houden van de handel en de daarmee gepaard gaande overlast. „Om dat Terneuzen nooit een gedoog beleid heeft ingevoerd is de han del uitgewaaierd over de diverse Van onze correspondent Uzendijke - De politie in Zeeuws-Vlaanderen heeft vrijdagnacht na een achter volging een 26-jarige auto mobilist uit IJzendijke aan gehouden. Dat gebeurde na dat de man in botsing was 'gekomen met een surveillan cewagen van de politie. Bij die aanrijding werden beide auto's zwaar beschadigd. De politie ging tot actie over na ten melding dat er in de polders werd gestroopt. Op rijksweg N61 Dissen Schoondijke en Breskens kreeg de politie een verdachte 4Üto in het vizier. De bestuurder hiervan negeerde een stopteken en reed met hoge snelheid weg. Achtervolgd door de politie reed hij de bebouwde kom van IJzen dijke in. Op een gegeven moment reed hij daarbij een doodlopende weg in. Nadat hij dit in de gaten had gekregen stopte hij en reed vervolgens vol gas achteruit op de hem achtervolgende poli tieauto in. Het betekende tevens het einde van zijn vluchtpoging. De man kon ter plaatse worden aangehouden. In zijn auto trof de politie een vuurwapen en enkele exempla ren geschoten wild aan. Dat alles Werd, inclusief de auto, inbe- slaggenomen. Bij een nader on derzoek in zijn woning werden nogeens drie vuurwapens met bijbehorende munitie en onder den gevonden en eveneens in beslag genomen. De man werd nieegenomen naar het politiebu reau en na het opmaken van een proces verbaal in de loop van zaterdag weer op vrije voeten wijken. Het is nu veel moeilijker de handel en de overlast in de hand te houden." Volgens Van Himme valt het met de overlast van de handel in softdrugs wel mee. Het is vol gens hem meer de handel in harddrugs die voor overlast zorgt. Daarom is hij een voor stander van het legaliseren van de handel in drugs. Zoals bij voorbeeld het onder medisch toezicht gratis verstrekken van harddrugs. „Gebruikers hoeven dan niet meer te jatten om aan geld voor het kopen van hardd rugs te komen." Legalisering Als het aan Van Himme ligt moet een gedoogbeleid worden gezien als een voorloper van le galisering. „Kijk, een gedoogbe leid roept allerlei juridische vra gen op. Een ondernemer kan zijn medewerkers niet laten verzeke ren en als hij aangifte doet van de behaaldq.pmzet bij de belas tingdienst ih Terneuzen ziet de belastingdienst dat als een straf baar feit en wordt aangifte ge daan bij de Officier van Justitie. Daarom moet de handel worden gelegaliseerd om dat soort pro blemen te voorkomen. Je zou een dergelijk beleid internationaal moeten aanpakken omdat met name de drugtoeristen in Ter neuzen voor overlast zorgen." Het dagelijks gemeentebestuur van Terneuzen ziet ook in dat het tot nu gehanteerde beleid geen vruchten afwerpt. Daarom wordt een stuurgroep opgericht waarin diverse maatschappelijke organisaties zitting hebben. Ge probeerd wordt tot een gecoördi neerde beleidsaanpak te komen. Het gemeentebestuur gaat ook na of de overlastsituatie beter kan worden beheerst als in enke le panden het gebruik van softd rugs onder strenge condities kan worden toegestaan. Het forum over de drugproble matiek werd gehouden door de gezamenlijke politieke jongere norganisaties CDJA, JOVD, Jon ge Democraten en DWARS. Drommen mensen waren naar Vlissingen gekomen om een glimp van koningin Beatrix op te vangen. Van onze correspondent Vlissingen - Van heinde en verre waren ze gekomen, de 450 oudstrijders, die zaterdag in Vlissingen een plaatsje kon den bemachtigen in de St. Jacobskerk. Uit Engeland, Schotland, Polen, Noor wegen, Canada, België en Frankrijk. Inclusief de Nederlandse A- en B-vips, duizend in totaal, en dat allemaal om het hoogtepunt van de vijftigste herden king bij te wonen van de bevrijding van Walcheren. De enige Zeeuwse herden kingsdienst, waarbij Hare Majesteit ko ningin Beatrix acte de présence zou geven. Vlissingen heeft het geweten. Wie zijn auto wilde parkeren kon het wel vergeten en al ver van te voren stond het bij en rond de St. Jacobskerk in het hartje van Vlissingen mudvol. Menig klein kind barstte spontaan in tranen uit door al het gedrang, toen de koningin de St. Jacobskerk naderde. Omroep Zeeland werd zonder pardon uit de lucht gedrukt door het teveel aan communicatie apparatuur van de koninklijke begeleiding en de 8-jarige Jolien Koeleman, die bloemen mocht aanbieden, stond er in eerste instantie wat bedremmeld en hulpeloos rond zich heen kijkend bij. De bloemen werden vervol gens blijmoedig overhandigd. In de hal van de kerk biedt de evenoude Benjamin van der Doef Hare Majesteit het programma van de dienst aan. De herden kingsdienst kan beginnen. Wat er allemaal door respectievelijk de Vlissingse burge meester J. van der Doef, kamerheer mr J. Van der Weel, reverend John Wallis en drs R. van Voorst Vader wordt gezegd ontgaat menigeen. De akoestiek is dermate belab berd, dat er vrijwel geen woord van wordt verstaan. Het Schelde-Loodsenkoor zingt 'Calm is the Sea' en het Westkapels Dameskoor zingt vol Aardenburg - Vogelvereniging De Edelzanger in Aardenburg houdt op zaterdag 12 en zondag 13 november een. vogelshow met driehonderd vogels in de Hof van Eede in Eede. Wethouder W. van Helden opent de expositie zaterdag om 14.00 uur. De tentoonstelling is daarna té bezichtigen tot 22.00 uur en Zöndag van 10.00 tot 17.00 uur. Van onze correspondent Heille - Verouderd, maar niet veranderd. Dat was een veelgehoorde kreet tijdens de reünie in het Dorsphuis van Heille. Sommigen hadden elkaar veer tig jaar niet gezien zoals Fred de Bruijne, zoon van de voor laatste veldwachter van dit Slip se buurtschap. In 1953 im mers verhuisde het gezin van veldwachter de Bruijne naar Lamswaarde. In die tijd een wereldreis. Fred trok nog ver der en werd door de reüniecom missie gevonden in het Noord hollandse Zuid Scharwoude. Hij was meteen de verstkomen- de voor deze bijeenkomst die door toedoen van Jos van Deur- sen was belegd. Vorig jaar startte hij met de voorbereidingen. De respons was enorm want ruim drie kwart van de aangeschreven Heillenaren (geboren vanaf 1940 tot en met 1950) gaf aan de oproep gehoor en was op deze eerste zaterdag in novem ber present in de voormalige school die voor de Tweede We reldoorlog de poorten sloot en later tot Dorpshuis werd omge toverd. Uiteraard werden vele anecdo tes opgerakeld, er werd gela chen, gedronken en gedanst. Hoe later op de avond, hoe sterker uiteraard de jeugderva ringen werden. Eenberecht te vreden Jos van Deursen, 'we hadden gerekend op dertig man, nu waren het er zestig', kon na afloop alle Heillenaren die eerder op de avond op de foto waren vastgelegd, de spe ciaal voor deze gelegenheid ge maakte herinneringstegel mee geven. Er werden zelfs al plannen ge smeed om over een aantal jaren deze groep mensen opnieuw bijeen te halen. Een initiatief van Willy de Zutter, de huidige conservator van het Brugs mu- Tijdens de reünie werden vele anecdotes opgerakeld. foto wim kooyman seum. „Dan leid ik jullie eerst in mijn Brugge rond en daarna komen we naar het Dorpshuis. Ik zal zorgen dat de inwendige mens op zijn wenken bediend wordt," aldus de Zutter, die in de veertiger jaren als zoon van groenteboer Achille de Zutter in Heille geboren werd. MAANDAG 7 NOVEMBER 1994 Dat moeten we in de toekomst nastreven. Een andere opstelling van de vergadering is het begin. Het vergt wel enige soepelheid over de linker- dan wel rechter schouder te kijken maar die soe pelheid zal geen probleem zijn," aldus Horstra. Horstra doet ook gelijk iets aan de uitstraling van de Kamer naar buiten toe. Alle leden heb ben namelijk een naamplaatje gekregen dat ze op het revers moeten spelden als ze ergens de Kamer vertegenwoordigen. Van onze verslaggever Biervliet - Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag brand gesticht in de woning van het buitenland se vluchtelingen-gezin in Biervliet dat deze week de publiciteit zocht. Er raakte niemand gewond. Op het moment dat de uit Egypte afkomstige vrouw naar het toilet moest ontdekte zij dat de voordeur en het tapijt in brand stonden. De vrouw, die zaterdagmorgen zeer ont daan was, wist de brand zelf te blussen. Persoonlijke onge lukken hebben zich niet voor gedaan. De vrouw zocht vorige week de publiciteit omdat de twee jonge kinderen van het gezin sinds de herfstvakantie thuis zitten. Geen enkele katholieke school in de buurt kan of wil ze opnemen. Inwoners van Biervliet zijn woedend dat het gezin de pu bliciteit zocht. Volgens hen is- er helemaal geen sprake van discriminatie in het dorp. De politie, die het voorval in onderzoek heeft, kan niet zeg gen of er verband bestaat tus sen de publicaties en de brandstichting. „We houden overal rekening mee. Het is nog moeilijk te zeggen of de verhalen in de krant en de brandstichting iets met elkaar te maken hebben," zei een woordvoerder van de politie. Van onze verslaggever Breskens - Breskens heeft een repetitieruimte voor (popimuzi kanten aan de J. van Dalestraat. De presentatie hiervan vindt plaats op vrijdag 11 november waarna de ruimte op 18 november feestelijk wordt geopend. Beide avonden beginnen om 20.00 uur. De organisatie die verantwoordelijk is voor dit nieuwe initiatief is de Stichting Muziekcollectief West-Zeeuws- Vlaanderen, die met ondersteuning van de Stichting Centrale voor Jeugd- en Jongerenwerk (SJC) is opgericht. Het doel dat de stichting voor ogen heeft is het bevorderen van de popmuziekbeoefening door jongeren in West-Zeeuws- Vlaanderen. Om dit doel te verwezenlijken wordt onder andere de repetitieruimte inclusief apparatuur en instrumen ten ten behoeve van muziekrepetities aangeboden. Tijdens de presentatie-avond op vrijdag 11 november geeft het stich tingsbestuur tekst en uitleg over het toekomstig gebruik van ruimte, apparatuur en instrumenten. Tegen een dagvergoeding van 25 gulden kunnen bands in de toekomst gebruik maken van deze ruimte. De tariefstelling is laag gehouden om zoveel mogelijk jongeren de kans te bieden de ruimte te gebruiken. foto jaap wolterbeek overgave L'Espérance van Rossini. Organist Bram Beekman en de pipes and drums van de Calgary Highlanders spelen 'Highland Cathedral'. De tambour-maitre staat strak en stram te staan en de 'voorspeler' dirigeert zijn doedelzakspelers en drummers met lichaam en subtiel voetenwerk. En dan is de dienst afgelopen. Buiten staan nog steeds drommen mensen om een glimp van Hare Majesteit op te vangen. Bij het stadhuis, waar de koningin met veteranen een ontmoeting zal hebben is het al niet anders. Kapelaan Woods, die in 1944 zwem mend bij Westkapelle aan land kwam is 'delighted'. Hij sprak met de koningin en kreeg het advies dat nooit meer te doen. Bij het landingsmonument aan de Commando- weg worden talloze kransen gelegd. Hare Majesteit is dan al weer op weg naar huis. Vlissingen is Vlissingen weer en de auto's kunnen weer op zoek naar een parkeer plaats. *De gehandicapte kinderen rijden iedere zaterdag met veel plezier. foto camile schelstraete Van onze correspondent Nieuwvliet - De Stichting Paardrijden Gehandicapten 'De Marian Stappertjes' vierde zaterdag in manege Riemens te Nieuwvliet het eerste lustrum. De doelstelling: „Paardrijden in Zeeuws Vlaanderen mogelijk maken voor een ieder met een handicap", werd in die tijd verwezenlijkt. Trots blikt het bestuur terug op de afgelopen vijf jaar. Zoals gebruikelijk rijden de ge- gehandicapten paardrij stichting handicapten ook zaterdagmor gen weer met veel plezier hun rondjes en doen dressuuroefe- ningen in de binnenbak van de manege. De Stichting telt op dit moment 25 leden, waarvan er 21 actief paardrijden. Verdeeld in drie groepen krijgen ze les van Henk Scheffer. Hij wordt bijge staan door vele vrijwilligers. Het enige punt waar het bestuur zich op dit moment wat zorgen over maakt. „De oudere jeugd van 19, 20 jaar begint nu uit te vliegen. We zoeken nu opvolging. Die hopen we hier ook te vinden bij de jeugd die hier rijdt," vertelt se cretaresse van de Marian Stap pertjes, M. Paridaen uit Aarden burg. „Je moet een binding krij gen met de gehandicapten. Op dit moment helpen nog tien vrij willigers, maar dat is wat wei nig. Het is leuk werk om te doen." In de kantine is het gezellig. De ouders zitten aan hun vaste ron de 'stamtafel'. Daar wordt het laatste nieuws uitgewisseld en gezellig bijgepraat. De tafel is een begrip. „Als wij er zijn is het altijd gezellig." Intussen geeft instructeur Henk Scheffer de laatste groep de in structies. Een vak apart vertelt Paridean, omdat alle gehandi capten anders zijn en een andere benadering vragen. „Je moet heel creatief zijn in dat werk." Scheffer volgde Marian Petersen op, de naamgeefster van de Ma rian Stappertjes. Zij overleed dit voorjaar na een slopende ziekte, maar haar naam staat bij de voor altijd in het hart gegrift. De gehandicapten rijden al 14 jaar in manege Riemens. Toen nog onder vleugels van de Stich ting Paardrijden Gehandicapten Zeeuws Vlaanderen te Terneu zen. Veel rijders uit het westelijk deel van Zeeuws Vlaanderen hadden op den duur geen bin ding meer met die stichting. „Toen hebben we op aangeven van enkele ouders en de bezie lende inzet van Marian en Andries Petersen onze Marian Stappertjes opgericht," legt Pa ridaen uit. Trots vertelt ze dat de kinderen goede vorderingen maken. Er zijn er zelfs die nu buiten deze groep paardrijden en les krijgen. Voor de ouders zijn de kosten erg laag gehouden. De stichting huurt slechts de paarden en de binnenbak. Yerseke - De leerlingen van de ds. G. Kerstensschool in Yerseke werden vorige week aangevallen door twee kraaien. Voor een van de kraaien de af tocht kon blazen werd deze door de jachtopzichter van Reimers- waal doodgeschoten. De 'kinder hater' werd ook vergezeld door een andere, halftamme, kraai. Deze is gewaarschuwd. Mocht deze vogel zich ook vergrijpen aan de kinderen dan wacht hem hetzelfde lot.

de Stem | 1994 | | pagina 7