Niemand wil meer soldaat worden 'Tern Armeense gemeenschap Turkije weer zondebok President Assad van Syrië wil zoon klaarstomen voor opvolging Afzonderlijke eilanden Nederlandse Antillen j willen bij elkaar blijven A Groen Links: 'I DE STEM BUITENLAND Nachtmerrie van Russische generaals wordt werkelijkheid: 81,4 jaar Politie pakt stroper na achtervolging Vogelshow MAANDAG 7 NOVEMBER 1994 Door onze correspondent Sjoerd Poorta Istanbul - De Armeense ge meenschap in Turkije staat onder grote druk vanwege een lastercampagne in de pers. Diverse dagbladen en andere media hebben berichten ver spreid, dat er sprake zou zijn van intensieve samenwerking tussen de militante Koerdische Arbeiderspartij PKK en de Ar meense christenen. Patriarch Karekin II heeft na mens de 60.000 in Turkije wo nende Armeniërs de beschuldi gingen als 'onjuist' en 'onge grond' proberen te weerleggen. De recente publicatie van een foto met PKK-leider Abdullah Ocalan (Apo) met een zoge naamd Armeense bisschop in di verse dagbladen heeft grote be roering veroorzaakt. Bovendien zijn in vrijwel geheel het oosten van Turkije op talloze muren grote posters geplakt met dezelf de foto. Tevens worden er fol ders verspreid over de vermeen de samenwerking tussen de ter roristische PKK en de Arme niërs. „Het gaat in werkelijkheid om een foto van Apo met de (Sy- risch-orthodoxe) bisschop van de stad Aleppo in Noord-Irak. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de bisschop contact ge zocht met de PKK-leider om te voorkomen dat twee Syrisch-or- thodoxe dorpjes nog langer zou den worden lastig gevallen door de PKK, "zegt een woordvoerder van het Armeense Patriarchaat in Istanbul. De PKK voert regelmatig over vallen uit op dorpen om geld en ondersteuning van de bevolking af te dwingen. Om die reden heeft het Turkse leger de afgelo pen drie jaar maar liefst 1334 dorpen ontruimd en afgebrand, meldt het zojuist gepubliceerde rapport van de Turkse mensen rechtenorganisatie. De naar schatting twee miljoen Koerdi sche vluchtelingen zoeken hun toevlucht bij familie in grote steden als Diyarbakir. Doel van de grootschalige laster campagne is om de Armeniërs de schuld in de schoenen te schui ven van alle problemen met de PKK. „Wij worden de laatste weken overstroomd met tientallen be zoeken en telefoontjes van de verontruste Armeniërs in Oost- Turkije. Maar ook hier in Istan bul kunnen veel Armeense za kenmensen hun werk niet meer normaal verrichten. De Armeen se gemeeenschap voelt zich erg bedreigd door de groeiende vij andige houding," aldus aartsbis schop Mesrob Mutafyan. Patriarch Karekin spreekt van een psychologische oorlogsvoe ring, waardoor Armeniërs in toe nemende mate worden gemeden door hun buren, Armeense kin deren niet langer op straat kun nen spelen en Armeense vrou wen hun boodschappen niet eens meer durven doen. „Het is onmogelijk voor de Ar meense kerk om terreur te on dersteunen, zoals sommige dag bladen en tv-omroepen beweren. Het is onze hoop voor de toe komst van Turkije, dat de nacht merrie van het terrorisme snel voorbij zal zijn," zegt de pa triarch. Sinds 1984 voert de PKK een vrijheidstrijd voor een onafhan kelijk Koerdistan, waarbij in middels bijna 14.000 slachtoffers zijn gevallen. Turkije investeert jaarlijks ruim 12 miljard gulden om de naar schatting 10.000 Koerdische guerilla's in het berggebied van Oost-Turkije uit te roeien. Het Turkse dagblad Cumhuriyet bevestigt de indruk van de Ar meense patriarch, dat het gaat om een geplande afleidingsma noeuvre. Volgens de krant ge bruikt de Turkse veiligheids dienst sinds vorig jaar de Ar meense factor in de psychologi sche oorlogsvoering tegen de PKK. Het concept is simpel: Men zoekt een zondebok om de aan dacht van de werkelijke proble matiek af te leiden. Regelmatig arresteert het Turkse leger terroristen die niet besne den zijn, en daarom automatisch voor Armeniërs worden uitge maakt. „Het is een bekend feit, dat zowel miljoenen Koerden als Turken onbesneden zijn, omdat hun families geen geld hebben voor het dure besnijdenisfeest. Het is gewoon niet bewezen dat er werkelijk Armeniërs met de PKK meevechten," aldus Kare kin. Aan het begin van deze eeuw woonden in Oost-Turkije naar schatting nog 1,5 tot 2 miljoen Armeniërs. Tijdens de Eerste Wereldoorlog zijn de meeste weggevlucht of omgekomen van wege de confrontaties met de Turken. De verstandhouding tussen de islamitische Turken en (christelijke) Armeniërs wordt nog steeds in sterke mate be paald door deze dramatische ge beurtenissen. „Van de 2200 kerken en 166 kloosters zijn er nog vijf kleine geloofsgemeenschappen over. In de jaren '50 waren er nog zo'n 110.000 Armeniërs in Oost-Tur kije, nu zijn er nog slechts enkele Diyarbakir Batman Siirt j Het 'onafhankelijke' Armenia (1918-1920) In het oostelijk deel van Turkije leven nog veel Armeense gemeenschappen. Sinds de Armeniërs in het begin van deze eeuw massaal door de Turken zijn uitgemoord is hun streven naar een onafhankelijke staat of een samengaan met de voormalige Sovjet-republiek Armenië sterk bekoeld. duizenden. Afgelopen maanden brachten gevluchte Armeniërs de sleutel van de kerk in Diyarba kir," aldus bisschop Mutafyan. Getalsmatig stelt het aantal Ar meniërs in Turkije dus niet veel voor, al is het verreweg de groot ste groep christenen in het over wegend islamitische Turkije. Blijft de vraag, of het aan Tur kije grenzende land Armenië nog' lonkt naar het oosten van Tur kije. Volgens een woordvoerder van de Armeense gemeenschap is daar geen sprake van: „De Armeense enclave Kara- bakh op Azerbeidzjaans grond gebied is voor Armenië de be langrijkste kwestie. De vrij heidsstrijd van de PKK interes seert ze helemaal niet. Wel zijn er in Armenië nog Koerdische dorpen, die behoren tot de Yesi- di-sekte (ook wel duivelaanbid- ders genoemd). Het is best moge lijk dat er onder hen sympathi santen zijn van de PKK." Door onze correspondent Kees Eienbaas Moskou - Het gebrek aan dienstplichtigen en de vol strekt negatieve houding van jongeren tegenover het leger is het grootste probleem van de Russische strijdkrachten geworden. Door het enorme personeelsgebrek zijn sommi ge legeronderdelen op nau welijks de helft van hun nor male sterkte. De najaarscampagne van het le ger om een nieuwe lichting dienstplichtigen te rekruteren is een aantal dagen geleden van start gegaan. Dat verklaart waarom in de boe ken top-tien in de straten van Moskou een handig naslagwerk je staat met de officiële lijst van ziektes en afwijkingen die af keuring voor militaire dienst tot gevolg hebben. Daarnaast geeft het boekje bruikbare tips hoe de rekruut tegenover de keurings artsen op de beste manier een afwijking kan simuleren. President Boris Jeltsin vaardigde onlangs een decreet uit, waarbij het aantal rekruten dat dit na jaar voor militaire dienst moet worden opgeroepen is vastge steld op 251.600. Om dit cijfer te kunnen halen worden via dit dekreet van de president ook studenten voor de dienstplicht opgeroepen. Goede oude tijd „Het besluit van de president vergemakkelijkt het werk van de militaire commissarissen en geeft aan dat de rekrutering nog steeds een zaak is van staatsbe lang," schrijft het dagblad 'Rode Ster', de belangrijkste spreek buis van het ministerie van De fensie. Maar het blad vraagt zich ook af of er daadwerkelijk aan het de creet van de president zal wor den voldaan. „Het is op dit mo ment zeer gemakkelijk om onder Russische leger: niet meer in trek de dienstplicht uit te komen, zelfs via legale weg want er bestaan inmiddels ontelbare ju ridische ontsnappingsmogelijk heden," legt de krant uit. Generaal Vladimir Bespalov, het hoofd van de militaire keurings dienst, geeft toe dat dit betekent dat slechts één op de tien dienst plichtigen in Moskou ook werke lijk in militaire dienst gaat. Volgens de cijfers van zijn dienst heeft van de 140.000 jongens in Moskou die voor de dienstplicht in aanmerking komen al bijna 90 procent een vrijstelling op zak wegens gezondheidsredenen, studie of familie-omstandighe den. Generaal Bespalov herinnert zich die goede oude tijd, toen onder het Sovjet-regiem alleen in Moskou per lichting 43.000 jongens in dienst werden geroe pen. Fiasco Volgens de generaal zijn sinds dien de wetten sterk veranderd en worden er hogere medische eisen aan de dienstplichtigen ge steld. Voorheen werden rekruten die iets mankeerden wel in dienst gehaald maar vervolgens ingedeeld bij 'niet-gevechts-een- heden'. Deze categorie bestaat niet meer en daarom worden meer jongens afgekeurd. Waar de generaal liever niet over wil praten is het grote aan tal 18-jarige jongens dat niet eens de moeite neemt om juridi sche of medische gronden te zoe ken voor vrijstelling of afkeu- FOTO ANP ring. Zij melden zich simpelweg niet bij de militaire autoriteiten .en blijken een niet al te groot risico te lopen. Vorig jaar hebben zich 70.000 rekruten aan hun dienstplicht weten te onttrekken door niet op te komen dagen. Slechts 1531 van hen werden uiteindelijk in de kraag gegrepen en moesten zich verantwoorden voor de rechtbank. Dit geweldige fiasco van de re krutering in 1993 betekende dat er slechts 22 procent van de dienstplichtigen in dat jaar daadwerkelijk was opgekomen. Promotie De Russische regering zag zich gedwongen een maatregel te ne-' men die uniek was in de militai re historie van Rusland en van de voormalige Sovjet-Unie, de najaarsrekrutering van 1993 werd voortgezet tot en met het voorjaar van 1994. Dank zij de gezamenlijke in spanningen van het ministerie van Defensie en van lokale auto riteiten wist men uiteindelijk toch nog ongeveer 80 procent van de benodigde rekruten bin nen te halen. Deze problemen hebben tot ge volg gehad dat het Russische leger zich nu meer en meer richt op beroepssoldaten of op zoge naamde 'contract'soldaten om de gelederen aan te vullen. Via tele visie-reclames worden professio nals opgeroepen voor het leger. Tegelijkertijd worden er pogin gen ondernomen om de negatie ve houding ten aanzien van het leger wat om te buigen. Hoge Russische militairen maken pro motietours langs middelbare scholen in een poging om de jongens weer enthousiast te ma ken voor het leger. Zelfs minister van Defensie Pa vel Gratsjov bezoekt zo nu en dan een school om een propa- gandaverhaal af te steken. Maar niets wijst erop dat deze akties het animo onder de jonge ren voor de strijdkrachten doet toenemen. Het Russische leger is de afgelopen tijd alleen nog maar meer in diskrediet ge bracht in de ogen van het grote publiek door de onthullingen over corruptie in de legertop. En alle aanwijzingen gaan in de richting van de hoogste baas, minister van Defensie Gratsjov. Gratsjov is door alle beschuldi gingen in grote politieke proble men gekomen en het is niet on mogelijk dat hij daarom binnen kort gedwongen wordt om af te treden. Damascus (ips) - Het is al een jaar geleden dat de oudste zoon van de Syrische presi dent Hafez al-Assad bij een auto-ongeluk om het leven kwam. Toch hangt op talloze winkelruiten en de voorrui ten van auto's in Syrië en Libanon nog steeds het por tret van zijn zoon Bassel. Hij was door de nu 64-jarige leider voorbestemd om hem te zijner tijd op te volgen. De dood van Bassel heeft de vraag naar de opvolging van Assad zeer ac tueel gemaakt. In augustus werd die vraag op nieuw opgeworpen toen een van de steunpilaren van het 24 jaar oude regime achter de tralies verdween. Toen werd namelijk generaal Ali Haidar, hoofd van de Speciale Troepen, volgens welingelichte kringen naar de beruchte Mezze gevangenis, aan de rand van Damascus, overge bracht. Inmiddels zou hij huisarrest hebben gekregen. Hij werd vol gens dezelfde bronnen afgezet omdat hij zijn hand had over speeld. Over wat Haidar nu precies heeft gedaan, wordt hevig gespe culeerd. Volgens Westerse diplo maten was er een heel spectrum van oorzaken. Allereerst liep Haidar Assad te veel voor de voeten bij diens plannen om met Israël tot een akkoord te komen. Daarnaast had Haidar zijn wrevel geuit over plannen van de president om diens op een na oudste zoon Bashar klaar te stomen voor het hoogste ambt. De verlegen 29-jarige Bashar, die van beroep oogarts is, heeft zich waarschijnlijk nooit veel il lusies gemaakt over de kans zijn vader op te volgen. De zelfbe wuste, macho-achtige Bassel leek voor die positie als het ware voorbestemd te zijn, totdat een auto-ongeluk die plannen door kruiste. Toen Assad eenmaal had beslo ten om zich door zijn tweede zoon te laten opvolgen, stelde hij pogingen in het werk om Bashar zijn eigen machtsbasis te laten creëren. In juli werd een aantal jonge officieren die loyaal waren aan Bashar gepromoveerd naar top functies. Haidar, een generaal in actieve dienst en held van de Libanese oorlog van 1982 tegen de Israëli's, zinde deze zet van Assad echter in het geheel niet. Volgens een diplomaat kreeg Bashar de lijst eerder te zien dan Hafez al-Assad foto anp Haidar. Het motief van Assad voor deze procedure was duide lijk: hij wilde de promotie van de jonge officieren koppelen aan hun loyaliteit jegens zijn zoon. Voor Haidar, die de comman dant was van de Speciale Troe pen die in 1982 in de stad Hama een opstand van militante mos lims op bloedige wijze neersloeg, was het de druppel die de emmer deed overlopen. Nadat Haidar zich tegenover zijn topofficieren in Libanon had beklaagd werd hij door Assad op 'disciplinaire gronden' opgepakt. „Dit toont aan dat er geen num mer twee in het regime is," zegt een Syriër die dicht bij de rege ringstop zit. „Er bestaat alleen maar nummer 20 en lager." Het feit dat Assad in staat is om een steunpilaar van het gezag te verwijderen en te vervangen door Ali Habib, de commandant van de Syrische strijdkrachten tijdens de Tweede Golfoorlog te gen Irak, is een teken van de macht die Assad nog steeds uit oefent, menen diplomaten. „Het regime is sterk. Zo lang als As sad gezond en wel is zullen wei nigen hem zijn gezag betwisten." De kracht van de regering berust zowel op de politieke geslepen heid van Assad als op de kwets bare minderheidspositie die de Alawi's innemen in een land van dertien miljoen inwoners. De twee miljoen Alawi's zijn in staat geweest om ruim dertig jaar lang de meerderheid van acht miljoen soennieten onder controle te houden. Daarbij kan Assad rekenen op de steun van een effectief leger en een uitge breid veiligheidsnetwerk dat het vuile werk niet schuwt. Toch rest de vraag wat er ge beurt als Assad komt te overlij den. Met een leeftijd van 64 jaar is hij niet direct oud te noemen, maar na een hartaanval in 1984, die naar verluidt in 1993 werd gevolgd door een tweede, is de voormalige minister van Defen sie toch sterfelijker dan hemzelf lief is. Na zijn eerste hartaanval in 1984 probeerde zijn jongere broer, de 58-jarige Riaat het be wind over te nemen. Maar Assad wist de steun te behouden van Haidar, van het hoofd van de Militaire Inlichtingendienst Ali Douba en van Shafiq Fayyad, het hoofd van een machtige le gerdivisie en zo werd de coup verijdeld. Rifaat's 50.000 man sterke De fensie Brigades werden ontbon den en Rifaat zelf werd zeven jaar in ballingschap gestuurd. Vanaf dat moment beschouwde Assad zijn oudste zoon Bassel als zijn rechterhand. Toen Bassel op 31-jarige leeftijd om het leven kwam had hij in middels een machtsbasis in het leger opgebouwd. Nu wil Assad die positie laten innemen door Bashar. Op papier is de vice-president Abdul-Halim Khaddam, een soenniet, de eerst aangewezen persoon om Assad na diens dood op te volgen. Maar de werkelijke macht blijft in handen van de Alawi-generaals, zoals Douba, Fayyad, Ali Asian, hoofd van militaire planning, en Adnan Makhlouf, het hoofd van de Re publikeinse Garde, een elite eenheid. Welingelichte Syriërs beschrij ven de politiek op presidentieel niveau als een 'familie-aangele genheid', waar de gewone man niet aan te pas komt. Zo is bijvoorbeeld Anisa, de zus ter van Makhlouf, de vrouw van Assad. Een dochter van Haidar is getrouwd met een zoon van Rifaat. Bashar is opgegroeid met de zoons van Khaddam en van de minister van Defensie Musta fa Tlass, Jihad en Firas. Beide dertigers hebben fortuin ge maakt door gebruik te maken van hun familierelaties. Volgens diplomaten wil Assad dat Bas har hen in de gaten houdt. Wie uiteindelijk ook de opvolger wordt van Assad, hij zal het niet makkelijk krijgen. Net als Assad zelf zal die de sleutelfiguren van het regime ervan moeten over tuigen dat ze beter uit zijn door hem te steunen als scheidsrech ter bij hun onderlinge geschillen dan het op hun eentje te probe ren. Of zoals een diplomaat het uit drukt: „Of ze blijven bij elkaar, of ze worden afzonderlijk opge hangen." Wat hebben Ludwig van Beethoven, Adolf Hitler en Boris Becker gemeen? Dat bij 5 procent van de Duitse jongeren deze drie namen te binnen schieten als hen wordt gevraagd 'een grote Duitser' te noemen. Het gros noemt overigens Goethe, Schiller en Konrad Adenauer, alsof de meerder heid van de hedendaagse Duitse jeugd goed beseft aan wie het belangrijke cultureel- politieke invloeden te danken heeft. Helaas. Die schijn bedriegt. De 18 miljoen Duitsers tussen de 14 en 29 jaar vormen een eigenzinnige generatie met een afkeer voor politiek. Zon der illusies. Ongerust, bijna angstig voor de toekomst. En met minder gevoel voor het 'Duits zijn' dan de talloze ge neraties vóór hen. Het weekblad 'Der Spiegel' heelt meer dan 2000 jongeren een spiegel voorgehouden in de vorm van tientallen indrin gende vragen over hun dóen en laten, komaf en toekomst. Het levert geen vrolijk totaal beeld op, ook al zit er natuur lijk een binnenlandse wereld van verschil tussen een alter natieve werkloze in het ha venkwartier van Hamburg én de verloofde schrijnwerker met vaste baan en zicht op een woning in de buurt van UIm. Bijna de helft van de onder vraagde jongeren ziel de toe komst somber in. Opgegroeid als ze is met een overdaad aan informaties en prognoses over het milieu, de atoomkracht, sex en geweld, honger en ma fia, kinderarbeid en drugs, werkloosheid en oorlog, maakt de moderne jeugd zich geen illusies. Ze valt in een optimistisch soort Godsver trouwen terug op het gevoel dat hel wel in orde zal ko menal gelooft de helll wel niet in God. De Duitse jongeren hebben lak aan de politiek en de tele visie-reclame; ze vertroiiwen de media al net zo min als de politici. Solidariteit en ge meenschapszin zijn lege be grippen, omdat ze hebben ge leerd op de eerste plaats aan zichzelf te denken en voor zichzelf te zorgen. En de Duitse cultuur? Het zegt weinig, omdat de interna tionale pop-, film-, mode-, muziek- en cola-industrie nu eenmaal niel-Duilslalig is. Toch vindt 45 procent van de jongeren zich als Duitser ver heven boven sómmige andere volkeren, in ieder geval boven de Turken, Polen en Russen. Maar het is meer een verbor gen chauvinsime: hel is wel zo, maar je kunt er nu een maal moeilijk over prater 'Der Spiegel' zelf vindt dit een van de meest veronlrus- fl tende uitkomsten van de veel omvattende enquête. Toch betekent het begrip 'na-1 tie' voor een op de drie jonge-'' ren niets. Weliswaar is dij1 helft van de ondervraagden ef trots op om Duitser te zijny trots op Duitse produkten en de eigen economie, op de kaa raktereigenschappen orde en, vlijt, maar het begrip 'vader land' is voor 62 procent niet meer dan hel land waarin zij leven, al noemt 51 procenj óók hel woordje 'Heimat'. Ruim 30 procent van de jonge Duitsers zou zelfs liever in Amerika willen wonen, en Pa rijs is verreweg hel meest ge liefd als 'weekend'-stad. Hit- Ier, hakenkruisen en neo-na- zi's stoten het gros van de jonge generatie af. Uil de ondervraging komt naar voren dat Greenpeace,' Amnesty International en dé 'alternatieven' hel meest wor den bewonderd, alsmede oud-; president Richard von Woi- zsackcr. Bondskanselier Hel mut Kohl is daarentegen dtf man over wie je hel besté grappen kunt maken, i Democratie en verkiezingen1 worden als waardevol beoor deeld, maar een lidmaatschap) van een politieke partij wijst' 70 procent resoluut af. Dis meeste jongeren dragen huif ouders op handen, vertrouwt: ze of heei'l respect voor ze. >3 Verrassend is dal de meeste1 jongeren véél minder voor dtf televisie zitten dan wel eens! wordt aangenomen. VccT minder dan bij bij voorbeeldt hun grootouders: niet de jon-1 geren' maar de ouderen zijn- tv-verslaafd. Veel lezen doel de jeugd al' evenmin. Milieurampen, een-f zaamheid en werkloosheid boezemen de meeste angst irif De helft van de jeugd leeiV leven met toekomstige wel reldwijde grondstoffen» schaarste, economische crisesd hongersnoden. Helemaal On-malerialislisdf of vroegtijdig levensmoe is dtf hedendaagse Duitse jeugd nif óók weer niet. Bij het woord' 'Duitsland' denkt 80 procent! op de eerste plaats aan du1 D-mark. En op de vraag wan neer men wilde sterven waé het gemiddelde antwoord: 81. jaar en vier maanden oud^.. I 3 Willemstad (anp) - De referenda op de Antillen-eilanden lijken aan duidelijkheid niets te wensen over te latgn. Curasao, Bonaire', St. Maarten, St. Eustatius en Saba kozen met een ruime meerderheid voor het bijeenblijven van-i! Antillen in een federatief verband. ,-p Het komt er nu op aan een voor alle partijen aanvaardbare op lossing te vinden. De komende maanden zal blijken dat tussen 'willen' en 'doen' nog een aan zienlijke kloof gaapt. De afzon derlijke eilanden zijn uiterst be vreesd in een onbewaakt mo ment te veel van hun autonomie te verliezen aan het centrale ge zag in Willemstad. Ook de Antilliaanse premier Pourier erkent dat nog een zwa re taak te wachten staat. Geen van de vijf eilanden wil maar iets prijsgeven van de bevoegd heden die ze in 1954 via het Koninkrijksstatuut hebben ver kregen. „Het is nog geen tijd om hallelu jah te schreeuwen. Dat zal pas kunnen als wij het systeem heb ben uitgedokterd om verder te gaan met zijn allen en met Ne derland," zegt Pourier. De Antil liaanse eerste minister vertrouwt er echter op het gehele herstruc tureringsproces binnen een jaar te kunnen afronden. Pourier zal gedurende die perio de tegemoet moeten komen aan de wensen van de eilanden. Zo verlangt St. Maarten een roule rend premierschap. Een verte genwoordiger van elk van de vijf eilanden zou de functie van eer ste minister gedurende een deel van het jaar moeten uitoefenen. St. Eustatius en Saba willen van Nederland een grotere financiële bijdrage om de interne huishou ding rond te krijgen. Deze twee kleinste eilanden, die nauwelijks over eigen inkomstenbronnen beschikken, stellen meer ver trouwen in de geldstroom vanuit Den Haag dan die vanuit Wil lemstad. Op Curasao heerst on der de burgers juist de opvatting dat zij opdraaien voor de finan ciële lasten van de hele Antillen Ondanks deze verlangens zulleji de Antilliaanse eilanden in ,de toekomst in grote mate afhanke lijk blijven van het centrale ge zag in Willemstad. Dat geljdt onder meer voor zaken als pojj- tie-bijstand, het gevangeniswe zen, de douanecontrole en diver se sectoren van de gezondheids zorg. De kleine eilanden kunnen voor deze zaken vanwege de ho ge kosten geen eigen voorzienin gen treffen. ,sd Pourier zal aan het politieke front de invloedrijke politici de eilanden de loef af moeten zien te snijden. Hij heeft al aan gekondigd 'capabele a-politieïë experts' te benaderen die bet hervormingsproces moeten bege leiden. De deskundigen worden opgenomen in de Nationals Commissie die een inventarisatie maakt van de op de eilanden levende ideeën over de herstruc turering. on „Het gaat er met name om d verhoudingen tussen de eilanden een eigentijds gezicht te geven,.' zegt de voorzitter van het Antil liaanse parlement, Lucille Wout. Goede afspraken moeten het on derlinge wantrouwen wegnemen- Niet alleen de relaties tussen de eilanden, ook de betrekkin; met Nederland moeten wore herzien. Den Haag heeft er def tig jaar op gestaan dat de eilan den 'liever vroeg dan laat' onaf hankelijk moesten worden, p Vijf jaar geleden nam de Nedef- -landse regering echter een rea listischer standpunt in. De bXp tillen bleken vrijwel geen inte resse te hebben in volledige afhankelijkheid. De refereni van de afgelopen weken hebban dit beeld nog eens bevestigd. 00! die ..Kleintjes" in De Stem. Omdat er zoveel bijzondere en interessante aanbiedingen in staan. Elke dag weer I Van onze verslaggever Terneuzen - K. Horstra, de nieuwe voorzitter van de Ka mer van Koophandel in Ter» neuzen, laat een nieuwe wind waaien door de algemene le denvergadering. De leden vergaderden voorheen altijd vanachter de zogenaamde U- opstelling van de tafels, maar de voorzitter kiest nu voor éen klassikale opstelling. .De duid is n: volw gen goec gaat de de v vers Van onze verslaggever Terneuzen - De politiek in Terr Jiet zand door net te doen alsof met betrekking tot het gedoge softdrugs in koffieshops. „Lande gedoogbeleid. In deze regio wor regels hier niet gelden. De polit roomser dan de paus," zei A. va zaterdag tijdens een forum over Zeeuw's-Vlaanderen. In Terneuzen worden volgens Van Himme ondanks het ontken nen van een gedoogbeleid al vol op koffieshops opgericht. Hij telt er al zeven die netjes bij de Kamer van Koophandel zijn in geschreven. Deze koffieshops zijn ingeschreven met als om schrijving 'verstrekking van al coholische- en niet alcoholische dranken en kleinhandel in rook waren. „Maar omdat het lande lijk gedoogbeleid ook voor Zeeuws-Vlaanderen geldt kun nen ze bij de Kamer van Koop handel ook worden omschreven als 'gelegenheid tot het kopen en gebruiken van softdrugs'. Bij voorbeeld de Kamer van Koop handel in Midden-Gelderland zijn de koffieshops onder die omschrijving ingeschreven." Van Himme somde gisteren tij dens het forum alle voordelen van een gedoogbeleid op. Zoals bijvoorbeeld het loskoppelen van soft- en harddrugs zodat gebrui kers vani softdrugs moeilijker in aanraking komen met harddrugs en het beter in de hand houden van de handel en de daarmee gepaard gaande overlast. „Om dat Terneuzen nooit een gedoog beleid heeft ingevoerd is de han del uitgewaaierd over de diverse Van onze correspondent Uzendijke - De politie in Zeeuws-Vlaanderen heeft vrijdagnacht na een achter- - volging een 26-jarige auto mobilist uit IJzendijke aan gehouden. Dat gebeurde na dat de man in botsing was gekomen met een surveillan cewagen van de politie. Bij die aanrijding werden beide auto's zwaar beschadigd. De politie ging tot actie over na melding dat er in de polders iierd gestroopt. Op rijksweg N61 kissen Schoondijke en Breskens "kreeg de politie een verdachte itito in het vizier. De bestuurder hiervan negeerde een stopteken en reed met hoge snelheid weg. Achtervolgd door de politie reed hij de bebouwde kom van IJzen- 'dijke in. Op een gegeven moment reed hij daarbij een doodlopende weg in. Nadat hij dit in de gaten had gekregen stopte hij en reed vervolgens vol gas achteruit op de hem achtervolgende poli tieauto in. Het betekende tevens •het einde van zijn vluchtpoging. Be man kon ter plaatse worden 'aangehouden. bi zijn auto trof de politie een Vuurwapen en enkele exempla ren geschoten wild aan. Dat alles werd, inclusief de auto, inbe- slaggenomen. Bij een nader on derzoek in zijn woning werden nogeens drie vuurwapens met bijbehorende munitie en onder delen gevonden en eveneens in beslag genomen. De man werd nieegenomen naar het politiebu reau en na het opmaken van een proces verbaal in de loop van zaterdag weer op vrije voeten Jësteld. Aardenburg - Vogelvereniging ï)e Edelzanger in Aardenburg hbudt op zaterdag 12 en zondag 13 november een vogelshow met driehonderd vogels in de Hof van Eede in Eede. "Wethouder W. van Helden opent de expositie zaterdag om 14.00 "tjtir. De tentoonstelling is daarna ftè' bezichtigen tot 22.00 uur en kóndag van 10.00 tot 17.00 uur.

de Stem | 1994 | | pagina 6