Shell laat derden toe op terrein Philips-winst overtreft verwachtingen Herstel KLM zet door Ex-topman bank koopt aansprakelijkheid af 1 Overleg over weren KLM van luchthaven iND KORT peStem Mogelijkheid voor grote chemiebedrijven kan druk op West-Brabant verlichten Hoogovens profiteert van hogere alnminiumprijzen binnenland KORT ECONOMIE A5 Beste resultaat uit geschiedenis binnen bereik; in derde kwartaal 530 miljoen fStb.720. Bundeling (NCW en VNO JVEMBER 1994 A« IS weg Jerritoriale wateren in de Ie Poolcirkel een Ameri- lle waarschuwingen ver- lu Interfax. piten van de Noordelijke Aan op acht kilometer uit lidenten ondermijnen de Jg op zee, aldus vlootcom- lerfax. Het was de derde (Amerikaanse duikboot in len tegen EU Ie Zweedse volksraadple- It voor de eerste keer een Igen. Op dit moment is 38 latschap van de Europese rocent weet het nog niet, Inbladet. lid tegen toetreding. Dat Iers tegen en 48 procent Ie vorige opiniepeilingen yere stemmers steeds tot voor rechter proces tegen de laatste Hans Modrow, wegens Modrow vervalsten de 189 de uitslagen van de Tiet percentage voorstan- hmerkelijk opgeschroefd, waarschuwing voor. Iroces tegen de vroegere Iheidsdienst Stasi, Erich fce, die zich moest verant- |de DDR-burgers, is door laat voor de rechter te tjechië in juni volgend jaar een ng voor het bezoek is de |n Tsjechische priester die "atie de marteldood stierf, [reizen naar Olmütz, waar een mis opdragen en de heilig verklaard wordt. Iceerd ïermiddag het ruimteveer Je Canaveral. De elfdaag- fransman is de zevende en |te gaan welke stoffen de Duitsland vervaardigde jgassen in de atmosfeer en het lab van de Atlantis Ifect van zonne-energie en Welling van de atmosfeer I 14 november terugkeren ïomsmokkel jiergie agentschap (IAEA) I lidstaten beter te steunen Pat is een van de conclusies •komst in Wenen van 96 Igen in de organisaties die Jim en ander radioactief Ik zijn momenteel zowel Seine groepen smokkelaars dochter' [jaar en de dochter van de frise publiek heeft gisteren i nemen. De foto's werden latch. Mazarine is niet de tterrand (die hebben twee en een vrouw, wier naam van de foto's een taboe dat een deel van het ze manier wordt bekend lan ook nogal geschrokken VRIJDAG 4 NOVEMBER 1994 jarige man Aaron Cheadle uit de als volwassene berecht en moord. Hij had. een luppeld met een tafelpoot, [eren beroofde. De jongen voordat hij vervroegde ■ig jaar overvallen toen hij slapen. De man was doof ipen, omdat hij leed aan ladle sloeg de 103-jarige zijn hoofd, terwijl vier :n leegroofden. yan onze redactie economie Eindhoven - Philips heeft in je traditioneel zwakke zo merperiode kans gezien de nettowinst te viervoudigen. jlet elektronicaconcern lijkt af te stevenen op een van de beste resultaten uit zijn ge schiedenis, zeker als inciden tele meevallers buiten be schouwing worden gelaten. De winststijging van 133 mil joen tot 530 was beter dan terwacht. Op de effectenbeurs schoot de koers van het aandeel Philips na de bekendmaking van de cijfers dan ook met enkele guldens omhoog. Toch waarschuwde Philips er gisteren - net als bij de presenta tie van de halfjaarcijfers - voor dat de resultaten niet in dezelfde mate kunnen blijven stijgen. De financiële topman Dudley Eus tace wees erop dat het winstni veau in het laatste kwartaal van 1993 al vrij hoog was. Bovendien heeft Philips te kampen met een aanhoudende prijsdruk en een zwakke dollar, die de resultaten in guldens nadelig beïnvloedt. De omzet bleef in het derde kwartaal met 14,2 miljard na genoeg gelijk. Over de periode januari-september stegen de ver kopen met 2 procent tot ƒ42,1 miljard. De aan- en verkoop van bedrijven en schommelingen in valutakoersen buiten beschou wing gelaten steeg de omzet met 6 procent. Over de eerste drie kwartalen daalde de nettowinst van 1.453 miljoen naar 1.192 miljoen. Daarbij moet echter in aanmer king genomen worden dat Phi lips in het eerste halfjaar van 1993 een meevaller van 1,1 miljard had uit de verkoop van het 33 procentsbelang in het Ja panse MEC. Daar stond in het derde kwartaal van dit jaar een buitengewone bate tegenover van 75 miljoen, die het concern verdiende op het afstoten van 2 procent van zijn belang in de Taiwanese chipfabrikant TSMC. In vrijwel alle sectoren zag Phi lips de winst stijgen. De grootste verbetering deed zich opnieuw voor bij de chip-divisie. Zorg wekkend blijft de toestand bij PKI in Neurenberg. De Duitse telecommunicatie-dochter dreigt nog dieper in de rode cijfers te komen dan vorig jaar. Het aantal werknemers steeg met duizend tot 241.600. De stij ging is het saldo van een inkrim ping van het personeelsbestand in Europa - vooral PKI en Grun- dig- met 6000 en een toename van 7000 in vooral de groei markten in het Verre Oosten. Kan onze verslaggevers Carl Mureau en Willem Reijn Moerdijk - Shell Moerdijk is bereid om bedrijven zich te laten vestigingen op haar 350 hectare braakliggende grond op het industrieterrein, mits die bedrijven uit de chemische sector komen. Gedeputeerde J. de Geus (CDA, economische zaken) noemt het aanbod van Shell 'een goede opening'. Het is een belangrijke stap, om dat West-Brabant op een tekort aan bedrijventerrein voor zware industrie afstevent. Twee multi nationals, Shell Moerdijk Che mie en GE Plastics Bergen op Zoom, beschikken over respec- Sevelijk 350 en 100 hectare braakliggende grond. Het ziet er niet naar uit dat deze bedrijven daar in de komende jaren grote aresteringen gaan plegen. GE Plastics liet eerder deze week weten geen grond terug te willen verkopen. Shell Moerdijk wil dat ook niet, maar is wel bereid te praten over vestiging van andere bedrijven. Shell-directeur F. de Koning zegt zelfs 'met bedrijven naar Moerdijk te zeulen om te laten zien hoe goed je je hier kunt vestigen'. „We zijn actief aan het lobbyen voor Moerdijk." Het aanbod van Shell is vastge legd in een brief, die het bestuur van het Industrie- en Ha venschap Moerdijk gisteren heeft besproken. Eerder ver kocht Shell een kleiner stuk grond aan het Zwitserse bedrijf Dr. Kolb, een klant van Shell. Directeur De Koning zei gisteren dat ook grote vestigingen be spreekbaar zijn van bedrijven waarmee Shell geen rechtstreek se banden onderhoudt. Ook de komst van een bedrijf uit de categorie Eastman Chemicals dat eerder op zoek was naar een lap grond van 100 hectare zou bespreekbaar zijn, aldus De Ko- aing. Als voordeel voor Shell zou gelden, dat faciliteiten op aller lei gebied zouden kunnen wor den gedeeld, wat kostenverla gend werkt. De provincie 'Noord-Brabant is naarstig op zoek naar nieuwe industrieterreinen. Moerdijk is waarschijnlijk voor de eeuwwis seling 'vol'. Het 'omklappen van Moerdijk', waardoor een groot industrieterrein tussen Klundert en Willemstad zou ontstaan, lijkt milieutechnisch en politiek on haalbaar. Het intensiever gebruiken van het Industrieterrein Moerdijk is daarom interessant, vindt gede puteerde De Geus. „Het is een nieuwe opening dat Shell nu zegt: hebben jullie kandidaten in de chemie-sector, en heb je op Moerdijk niet genoeg ruimte om dat bedrijf binnen te halen, dan valt met ons te praten over het gebruik van de grond die wij braak hebben liggen." Het is niet de bedoeling dat het IHM nu reeds de 250 ha grond van Shell terugkoopt en daar mee de boer opgaat. Maar als zich grote chemische bedrijven op Moerdijk melden, dan heeft het IHM meer kans om die kan didaat binnen te halen, zegt De Geus. Het aanbod van Shell kan gevol gen hebben voor de discussie over een tweede grootschalig in dustrieterrein in West-Brabant. „Ik sluit niet uit dat dit enig soelaas biedt," bekent De Geus. Hij vindt het echter nog veel te voorbarig om te zeggen dat door deze stap van Shell de aanleg van 'een tweede Moerdijk' over bodig is. Daarvoor wacht hij eerst het onderzoek af naar de behoefte aan industriegrond in West-Bra bant. „Als daaruit blijkt dat be hoefte bestaat aan een samen hangend grootschalig industrie terrein van 1000 hectare, dan is dit geen oplossing." Koblenz (anp) - Hoogovens heeft geprofiteerd van de stijging van de aluminiumprijzen op de Londense metaalmarkt. De verwachting voor de aluminiumdivisie is naar boven bijge steld. •Het onderdeel noteert voor het eerst sinds lange tijd een be scheiden positief resultaat," zei sestuursvoorzitter M.C. van Veen tijdens een persconferentie gisteren. tijdens de toelichting van de Halfjaarcijfers in augustus dit [aar verkondigde Van Veen nog: iat zijn aluminiumtak met ver ges zou blijven draaien. Pas in 1995 zouden er zwarte cijfers te aen zijn. Deze uitspraak is nu aangepast. Het concern profiteerde van de J sneller dan verwachte stijging Den Haag (anp) - Het algemeen pestuur van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) is gisteren akkoord ge gaan met de oprichting van de nieuwe Vereniging VNO-NCW. h die organisatie bundelen de j centrale werkgeversbonden VNO J ffl NCW vanaf 1 maart volgend laar hun activiteiten op het ge bied van de collectieve belan- J— genbehartiging voor het be drijfsleven. Het bestuur van de nieuwe vere niging wordt gevormd door het, Huidige dagelijks bestuur van bet VNO en het bestuur van het aanzienlijk kleinere NCW. Het 'igemeen bestuur van het VNO neemt volgende week een defini- f hef besluit. i Beide verenigingen blijven in s'and. Het is vooralsnog niet dej bedoeling dat NCW en VNO met elkaar gaan fuseren. Met name j 'oor de achterban van het NCW *as behoud van zelfstandigheid een voorwaarde. De christelijke werkgevers vreesden verlies,van i bun identiteit als beide verbon den geheel in elkaar zouden op- I gaan. van de metaalprijzen. „De reus achtige voorraden op de Lon dense markt lopen sinds enkele maanden terug, mede door de economische groei. Sinds juni vindt er een daling plaats. Na de zomer heeft de teruggang zich versneld," zegt directeur H. Vrins, verantwoordelijk voor de aluminiumtak van Hoogovens. Begin dit jaar lag er nog 2,7 miljoen ton op kopers te wach ten, maar aan het eind van het jaar kan het getal zelfs onder de twee miljoen ton schieten, denkt hij. Vooral de automobielindus trie, drankensector en de bouw nemen meer produkten af. De opgaande lijn bij de alumi niumtak is geen verrassing. Vo rig jaar stond de divisie nog zwaar in het rood. In de eerste helft van 1994 werd er al een verbetering zichtbaar. De divisie noteerde een minus van f 64 miljoen tegenover een verlies van f 128 miljoen in dezelfde periode van 1993. Ondanks de positievere trend bij de aluminiumdivisie van Hoog ovens houdt Van Veen vast aan zijn eerdere uitspraak dat het concernresultaat uit gewone be drijfsuitoefening in de tweede helft van 1994 'aanzienlijk' ho ger zal zijn dan de 63 miljoen in de eerste zes maanden van dit jaar. Ook de staalsector draait goed door het aantrekken van de eco nomische groei in Europa en de Verenigde Staten. „We zouden meer kunnen verkopen dan we kunnen maken," zegt de voorzit ter. Hoogovens heeft de prijs voor een ton staal verhoogd met een paar procent. Ook de toekomst lijkt er rozig uit te zien. Sommi ge concurrenten zullen de prijs begin 1995 verhogen met ruim vijf procent. Er is voor het IJ- muidense concern reden genoeg om mee te gaan. Van onze verslaggever Willem Reijn Amstelveen - De KLM kan de recordwinst van 374 miljoen gulden van zes jaar terug dit boekjaar verbeteren, ver wachten analisten. Financieel directeur drs. R. Abrahamsen zegt te hopen dat binnen twee tot drie jaar een winst van veertien procent over het eigen vermogen, ofwel 750 miljoen gulden in het ver schiet ligt. De KLM maakte gisteren bekend dat de winst na belasting over de eerste helft van het boekjaar ,'94/'95 bijna is verdubbeld tot 476 miljoen tegen 244 in de zelfde periode vorig jaar. On danks de grote aandelenemissie, waardoor het geplaatst kapitaal met zestig procent toenam, groeide de winst per aandeel toch van 4,53 naar 5,22. Produktiviteitsverbetering, kos tenbeheersing, de intensieve sa menwerking met NorthWest Air lines, waarbij de transatlan tische routes zeer goed bezet zijn, alsmede de aantrekkende economie liggen aan de verbete ring ten grondslag, meldt de KLM. Seizoensinvloed Zij rekent op een blijvende ver betering van de resultaten, maar wijst op de seizoensinvloed die de winst in de tweede helft van het boekjaar drukt. Gewoonlijk kan in het derde kwartaal nog een kleine winst worden geboekt en leveren de laatste drie maanden van het boekjaar verlies op. Analisten gaan daarom uit van een jaar winst van 375 tot 400 mil joen, tegen 122 miljoen over het boekjaar '93/'94. De hoogste winst van de afgelopen tien jaar is behaald in '88/'89 met een eindcijfer van 374 miljoen. Financieel topman drs. R. Abra hamsen stelde gisteren bij de presentatie van de halfjaarcijfers harde winstnormen publiekelijk vast. Hij zei dat de luchtvaar maatschappij uitgaat van een gemiddelde rendement (netto winst na belastingen) van veer tien procent over het eigen ver mogen. Dat betekent een winst van negentien procent tijdens hoogconjunctuur en een basis winst van zes procent tijdens een recessie. Abrahamsen vertaalde die norm naar concrete cijfers: KLM moet over langere termijn een gemid delde netto-winst van 560 mil joen halen, in goede tijden 750 miljoen en in slechte omstandig heden nog altijd 240 miljoen. Wanneer verwacht KLM dat de goede tijden aanbreken?, was de onmiddellijke vraag. „Binnen twee of drie jaar," zei Abraham sen met enige reserve. „Het is moeiiijk aan te geven wanneer de conjunctuur een top bereikt. De KLM heeft in het eerste halfjaar een winst geboekt van f 476 miljoen. De maatschappij hoopt dat binnen een paar jaar een winst van 750 miljoen gulden wordt behaald. foto anp In de Verenigde Staten gaat het al weer een tijdje beter, Europa moet nog komen. Je spreekt ei genlijk van een soort gemiddelde van wat er in de wereld ge beurt." In de huidige winstcijfers zitten enkele eenmalige meevallers. Zo telt de zogeheten pension holiday, die de KLM tijdelijk een lagere storting in het pensioen fonds toestaat, per kwartaal voor 72 miljoen mee. De KLM mag 21 maanden van die mee valler genieten, met 1 januari 1995 als einddatum. Niet happig De KLM wil in de komende cao-besprekingen een verlenging van de termijn voor althans een gedeelte van dat bedrag over eenkomen. De vakbonden zijn er niet happig op. Abrahamsen zei dat de KLM ondertussen elders naar nieuwe structurele bespa ringen zoekt om het weer te betalen pensioenbedrag te com penseren. „Het zou me verbazen als dat niet zou lukken." Een tweede eenmalige bate kwam van de verkoop van twee DClO's, die een boekwinst van 42 miljoen opleverde. De KLM doet het bedrijfsmatig ook zonder deze cijfers behoor lijk goed. De beladingsgraad vertoont een structurele stijging. In het tweede kwartaal gingen de kosten met vijf procent om laag en steeg de produktie met zes procent. Zo zaten de vlieg tuigen tijdens het zomerseizoen voor tachtig procent vol. Omdat dat een gemiddelde is, moeten heel veel toestellen tot de laatste stoel gevuld zijn. Dat maakt een verdere stijging van de produkti- viteit moeilijk, maar niet onmo gelijk, denkt de KLM-directie. De tickets, uitgedrukt als passa- giersopbrensten per kilometer, zijn voor het eerst sinds lange tijd niet goedkoper meer gewor den. De vracht bracht relatief minder op, als gevolg van een verschuiving naar lange routes met een lagere opbrengst per kilometer. Leidraad Kostenbeheersing blijft volgens Abrahamsen de leidraad. De KLM streeft ernaar door kosten verlaging tot een kritische bela dingsgraad van 65 procent te komen, die nu nog op dik 70 procent ligt. Dat betekent dat de vliegtuigen (passagiers plus vracht) voor minstens 70 procent gevuld moeten zijn om quitte te spelen. Gemiddeld ligt de gerea liseerde beladingsgraad daar nu drie procent boven. Kostenbesparingen wil de KLM bereiken door het routenet nog verder te verfijnen. Op bestem mingen met een dunne vervoers stroom zal minder worden gevlo gen of met kleinere toestellen. In routes met lage tarieven door hevige concurrentie kan moge lijk worden gesneden. Door de samenwerking met NortWest kunnen nieuwe be stemmingen ook flink helpen. „Toen wij op Minneapolis en Detroit gingen vliegen, waren er sceptische reacties. Maar vanuit die steden kan een flink achter land worden bereikt en onze vluchten hebben een bezetting van boven de negentig procent," aldus Abrahamsen. President-commissaris van voormalige Hypotheekbank betaalt 2,5 miljoen Tilburg (anp) - Drs. J. Del- sing, de vroegere president- commissaris van de ten onder gegane Tilburgsche Hypo theekbank (THB), heeft aan de boedel 2,5 miljoen gulden betaald. Het gaat om een schikking, waarmee Delsing zijn persoonlijke aansprake lijkheid voor het bankroet van de TBH definitief heeft afgekocht. Anderhalf miljoen heeft Delsing in december vorig jaar al op tafel gelegd. De rest zal hij in twee termijnen voldoen. Dit staat in het dertigste verslag van de curatoren. Het is nog niet eerder voorgeko men dat een bestuurder van een gefailleerde onderneming zoveel moet betalen voor aansprake lijkheidsstelling. Precies een jaar geleden werd bekend dat twee andere oud-commissarissen van de THB schikkingen hadden ge troffen. Dr. H. Kruisinga heeft f 850.000 betaald en mr. H. van den Heuvel twee ton. Al in augustus 1987 werd ex-di recteur R. Bouwman door de rechtbank medeschuldig bevon den aan de déconfiture van de bank. Van hem viel echter niet veel meer te plukken dan enkele tienduizenden guldens. Met de erven van de inmiddels overle den commissaris mr. L. Fleskens is inmiddels ook een schikking getroffen voor 15.000 gulden. De vijfde ex-commissaris, H. Smith, is eveneens overleden. Tegen drie notarissen lopen nog procedures bij de Hoge Raad. Curatoren verwachten dat in de ze zaken in de loop van volgend jaar uitspraak wordt gedaan. De notarissen wordt verweten dat zij verscheidene malen op één dag aktes lieten passeren voor een en hetzelfde pand dat binnen zes a zeven uur van vijf miljoen gulden opeens tien miljoen gul den waard werd. De claims te gen de notarissen lopen in de tientallen miljoenen guldens. De schikking met Delsing en de hoogte daarvan geeft een nieuwe dimensie aan de bestuurdersaan sprakelijkheid in Nederland. Er loopt op het ogenblik een reeks zaken tegen oud-bestuurders van HCS, United Dutch, Vie d'Or, Verto en Infotheek en deze vormen nog maar het topje van de ijsberg. Vanuit verzekerings kringen is al ernstige bezorgd heid naar voren gekomen over de dekking van dergelijke risi co's. Van Dok steunt vrouwelijke ondernemers Den Haag - Staatssecretaris Van Dok van Economische Zaken stelt een bedrag van 4,5 ton beschikbaar voor de ondersteuning van vrouwelijke ondernemers. Het geld is bedoeld voor drie nog op te zetten tweejarige proefprojecten. De bijdrage kan tot 1 december worden aangevraagd. In aanmerking komen organisaties die voor vrouwelijke onderne mers werken, maar ook instanties die zich in de regio bezighou den met voorlichting, advisering en onderwijs aan vrouwelijke ondernemers. Medio december beslist de staatssecretaris op welke regio's de keuze is gevallen. Publiekstijdschriften vergroten hun winst Amsterdam - Het gaat goed met de publiekstijdschriften, iets minder goed met de opinieweekbladen en niet zo best met de vaktijdschriften. Dat heeft voorzitter R. van Rooij van de Nederlandse Organisatie van Tijdschriften (NOTU) donderdag in Amsterdam gezegd. Uit een enquête blijkt dat het bedrijfsresultaat van de publieks tijdschriften met ruim 26 procent is gestegen. Dat is voor een belangrijk deel een gevolg van de lagere papierprijzen. Voor de opinieweekbladen is sprake van een stijging van 7 procent. De vaktijdschriften noteerden een teruggang van 7 procent. De omroepbladen vertoonden een stabiel beeld. Dieprode cijfers voor Euro Disney Parijs - Euro Disney, het pretpark vlakbij Parijs, heeft over het op 30 september afgesloten boekjaar een nettoverlies geleden van f 576 miljoen. Een van de oorzaken is een aanhoudende daling van het aantal bezoekers. Zo'n 8,8 miljoen mensen passeerden de poorten, een miljoen minder dan in 1992/93. Het Amerikaanse moederbedrijf Walt Disney ging bij de opening van het park in 1992 nog uit van 11 miljoen bezoekers. De uitgaven per bezoeker daalde ook: van f 82,50 naar f 79. Topman Philippe Bourguignon noemde het resultaat „gema tigd". Doel is en blijft om in 1996 quitte te spelen. Niettemin schortte het bestuur van de effectenbeurs van Parijs na het bekendworden van het verlies de handel in de aandelen Euro Disney op. Nieuwe directeur Top Lease Breda - Bij het autoleasebedrijf Top Lease in Breda is mr. J. Huysmans benoemd tot commercieel directeur. Huysmans (36) is afkomstig van Arolease, waar hij dezelfde functie bekleedde. Hij volgt in Breda L. Naaykens op, die eerder overstapte naar Carned Lease, een werkmaatschappij van Volvo Nederland. Het directieteam van Top Lease bestaat verder uit algemeen directeur F. van Osch, P. van Bragt (wagenparkbeheer), F. Koeken (financiën) en C. Coremans van Rijckevorsel (personeel organisatie). Landbouweconoom De Veer overleden Hoogwoud - Oud-directeur prof. dr. Jan de Veer van het Landbouw-Economisch Instituut is woensdag op 67-jarige leef tijd overleden. De Veer, die al enige tijd ziek was, gold als een van de belangrijkste landbouweconomen van Nederland. De Veer was van 1955 tot 1990 in dienst van het LEI, de laatste tien jaar als directeur. Tevens was hij buitengewoon hoogleraar in de agrarische economie aan de Universiteit van Amsterdam. De Veer is de geestelijk vader van het plan het Europese landbouwbeleid sterk te vereenvoudigen. Hij pleitte ervoor het huidige ingewikkelde subsidiestelsel te vervangen door een vaste basistoeslag per hectare voor alle boeren in de Europese Unie. Het zogeheten Plan De Veer wint steeds meer terrein in Europa. ING: 'Vermogensbeheer vergroten' Den Haag - Internationale Nederlanden Groep (ING) wil haar activiteiten op het gebied van het internationale vermogensbe heer binnen afzienbare tijd met de helft vergroten. Nu belegt de groep zo'n 100 miljard gulden voor derden. Dat moet 150 miljard gulden worden. Het gaat daarbij om geld van institutio nele beleggers en ondernemingen, maar ook van rijke particulie ren. Dat heeft ING-topman drs. A. Jacobs donderdag verklaard tijdens een perslunch in Den Haag. Het enige probleem is dat veel bedrijven en fondsen hun gelden nog vaak zelf beleggen. ING start binnenkort met een aparte beleggingsgroep in Lon den. Proef met oplaadbare telefoonkaart Den Haag - PTT Telecom start volgend jaar een proef met nieuwe, oplaadbare telefoonkaarten. Deze nieuwe telefoonkaart wordt mogelijk in 1996 ingevoerd. In het huidige systeem moet de consument steeds een nieuwe telefoonkaart kopen. Momen teel zijn er 10.000 kaart-telefooncellen en bijna 6000 munt-tele- fooncellen. Over twee jaar moeten er 25.000 kaart-telefooncellen in ons land staan en een nog onbekend (klein) aantal munt-tele- fooncellen. De consument wordt daardoor gedwongen steeds meer gebruik te maken van de telefoonkaart. Ongeveer een kwart van de mensen heeft momenteel een kaart op zak. PTT Telecom mikt er op dat dit percentage volgend oploopt tot 50 procent van de mensen. Den Haag/Brussel (anp) - Een delegatie van hoge ambtenarei van het ministerie van Verkeer en Waterstaat in Den Haa; overlegt volgende week met collega's in Parijs over het beslui van de Franse regering om de KLM niet op de luchthavei Orly te laten vliegen. Dit heeft een woordvoerder in Den Haaf donderdag bekendgemaakt. Het overleg vloeit voor uit een telefoontje dat minister Jorrits- ma woensdag heeft gehad met haar Franse collega Bosson. Die nodigde een Nederlandse delega tie uit naar Parijs te komen. Een datum moet nog worden geprikt. De KLM zal ook van de partij zijn. Volgens de woordvoerder had Jorritsma een duidelijk gesprek met haar collega Bosson, maar staat het Franse besluit nog overeind. „Wij blijven optimis tisch," voegde hij er echter aan toe. De KLM, die vanaf afgelopen maandag op Orly wilde gaan vliegen, heeft ook de Europese Commissie te hulp geroepen. Een woordvoerster maakte donder dag duidelijk dat Brussel voorlo pig weinig kan doen. De KLM kan zich volgens de EC-woord- voerster beter eerst tot de Franse rechter wenden. Deze uitspraak bevreemdt de KLM. Een woord voerster van de maatschappij stelde in een reactie vast dat de Commissie de door de KLM in gediende klacht zal moeten be handelen. Die Franse rechter zal zich kun nen baseren op een uitspraak van het Europese Hof van Justi tie in Luxemburg. Dat beschikte vorige week woensdag afwijzend over een verzoek van de Franse regering om langer te wachten met het openstellen van het bin nenlandse luchtruim voor de concurrentie. De EC-woordvoerster zei verder dat de Europese Commissie deels kan terugkomen van haar toe stemming aan Parijs om geld te stoppen in Air France, de nood lijdende nationale luchtvaart maatschappij van Frankrijk. Het gaat dan om de tweede en derde tranche van elk vijf miljard frank. De steunoperatie beloopt in to taal 20 miljard frank (f 6,5 mil jard). Een van de voorwaarden die Brussel stelde en die ook door het Hof werd aangehaald, was dat met ingang van eind oktober het monopolie op Franse routes moest worden opgeheven.

de Stem | 1994 | | pagina 5