Verkoop appartementen Breskens eind november 'Overschotten alleen voor WYG' ZIJ HEBBEN NOG EEN WENS! Oostb Be vrij di Landingei te zien va Mening Werkgroep Gehandicaptenbeleid Terneuzen naar aanleiding onderzoek Vogels keuren Foto's van 'vergeten mensen' Jazz en Blues doen nachtje Zuidland PLAATSELIJK nieuws j Totdat geplani SPORT in het kort 'Uitbaggeren De Veste kan veel vissterfte veroorzaken' DE STEM ZEELAND Gemeente heeft overeenkomst met exploitant over grondverkoop Huldiging van FNV-leden Bouw en Houtbond Zeeuwse FNV informeert thuiswerkers Verzorgingshuis Vremdieke in Hoek bestaat 25 jaar Sas van Gent BeVoBo Terneuzen Recreatief volleybal Cadzand Bedrijfstennis De Braakman Na drie dagen bón VRIJDAG 4 NOVEMBER 1994 J)E STEM Van onze verslaggever Oostburg - Exploitant Port Scaldis bv kan eind novem ber beginnen met de verkoop van de appartementen van het complex met dezelfde naam in Breskens. De ge meente Oostburg heeft name lijk een overeenkomst afge sloten met de exploitant over de verkoop van de benodigde grond. Planologisch bestaan er geen be zwaren tegen de bouw van het appartementencomplex, de bouwvergunning voor het eerste appartementengebouw is reeds verleend, maar de benodigde grond bij de Handelshaven is nog eigendom van de Dienst der Domeinen. Vandaar dat de ge meente een overeenkomst heeft agesloten met Port Scaldis over de koop van de benodigde grond. De inhoud van de overeenkomst werd gistermorgen uit de doeken gedaan door wethouder L. Cue- lenaere tijdens de vergadering van de raadscommissie Openba re Werken. Port Scaldis bestaat uit de uit breiding van de jachthaven, in totaal zeshonderd ligplaatsen, en de buitendijkse bouw van een appartementencomplex, be staande uit drie gebouwen met in totaal 220 appartementen. In de overeenkomst staat dat de gemeente de benodigde grond van bijna twee hectare koopt voor een bedrag van bijna vijf ton. De grond wordt voor het zelfde bedrag verkocht aan Port Scaldis bv. De exploitant verplicht zich naast de uitbreiding van de jachthaven, de appartementen- bouw en de aanleg van wegen en groenvoorzieningen, tot de aan leg van 420 parkeerplaatsen die voor iedereen toegankelijk zijn. De gemeente stelt voor dit par keerterrein 750.000 gulden be schikbaar. Verder moet de ex ploitant tienduizend gulden aan de gemeente betalen voor het toezicht dat door de gemeente wordt uitgevoerd en bijna 175.000 gulden voor bovenwijk- se voorzieningen. De appartementen moeten bin nen twee jaar na de start van de bouw zijn gerealiseerd. De aan leg van de jachthaven moet bin nen vijf jaar klaar zijn. De overeenkomst wordt deze maand besproken door de Oost- burgse gemeenteraad. Van onze verslaggever Terneuzen - Eventuele overschotten uit het budget van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) moeten gereserveerd blijven voor de uitvoering van deze wet en niet terechtkomen in de algemene middelen waar ze voor totaal andere doeleinden worden gebruikt. Dat is de mening van de Werk groep Gehandicaptenbeleid Ter neuzen naar aanleiding van een onderzoek in diverse Branbantse gemeenten door VB-accoun- tants. Uit dat onderzoek blijkt dat ge meenten fors geld overhouden op het WVG-budget. „Aangeno men kan worden dat dit voor de Zeeuwse gemeenten en dus ook voor Terneuzen geldt," aldus de werkgroep in een brief aan de Terneuzense gemeenteraad. Zuidzande - In hotel De Zwaan' in Zuidzande wordt vanavond door afdelingsvoorzitter H. Lan- ting van de Bouw- en Houtband van de FNV, weer de nodige jubilarissen de versierselen op gespeld. Voor 60 jaar lidmaatschap wordt L. Risseeuw uit Oostburg onder scheiden.' Veertig jaar lid is J. Cambier uit Retranchement en J. Cauwels uit Oostburg. Cauwels is zit tevens al veertig jaar in het bestuur. Bode J. Lanse uit Oostburg is ook al veertig jaar bestuurslid. Voor vijfentwintig jarig lidmaat schap worden A. Klerck (Sluis) en H. Zwier (Retranchement) on derscheiden. Van onze verslaggever Middelburg - Het FNV-dis- trict Zeeland wil thuiswer kers informeren over de ge volgen van een wijziging in de arbeidsomstandigheden wet (arbo-wet). Vanaf 1 november gelden er nieuwe verplichtingen voor de werkgever. Zo dient hij de thuis werker in te lichten over de eventuele gevaren van stoffen waarmee gewerkt wordt, is de werkgever verantwoordelijk voor onderhoud van machines en hulpmiddelen en voor een goede inrichting van de werkplek. Bij het FNV-kantoor in Middel burg ligt een informatiepakket klaar dat door zowel thuiswer kers als werkgevers gratis kan worden besteld. (ADVERTENTIE) De werkgroep is er voorstander van de eventuele overschotten te gebruiken om het voorzieningen niveau in positieve zin bij te stellen. De werkgroep denkt hierbij aan het verlagen of af schaffen van de eigen bijdragen, een verbetering van de verhuis- en herinrichtingsvergoedingen en een verruiming van de ver voersmogelijkheden voor gehan dicapten en ouderen. Uit het onderzoek bleek volgens de werkgroep verder dat minder ouderen een beroep doen op de WVG dan was berekend. Door het opzetten van een goede voor lichtingscampagne kunnen deze WVG-gebruikers in de ogen van de werkgroep beter worden be reikt. De werkgroep stelt het overigens op prijs betrokken te worden bij de evaluatie van de WVG. „Al leen de mensen met een handi cap kunnen immers op grond van hun ervaringen informatie geven over de kwaliteit van de gemeentelijke dienstverlening op het gebied van de WVG." De Zeeuwse Stichting voor ge handicaptenbeleid houdt overi gens op 1 en 2 december studie dagen voor mensen met een han dicap en hun belangenorganisa ties in Zeeland Studiecentrum in Aardenburg. Deze studiedagen zijn bedoeld om de belangenbe hartiging van en voor mensen met een handicap te bevorderen en de werkwijze van werkgroe pen gehandicaptenbeleid en ge handicaptenorganisaties te ver sterken. Tevens is de cursus be doeld om de onderlinge samen werking, ook met de Zeeuwse Stichting voor gehandicaptenbe leid, te stimuleren. Zo'n zeshonderd vogels kwetteren dezer dagen in het welzijnscentrum 't Meulengat in Sluiskil. De vogels zijn er op uitnodiging van De Sluiskilse Vogelvrienden; gistermiddag werden ze door keurmeesters nauwkeurig bekeken en vanaf vandaag tot en met zondag zijn de vogels te bewonderen op de regio-vogeltentoonstelling 1994. De vogels zijn vertegenwoordigd in vele soorten en maten. De show is geopend vanavond van 20.00 tot 22.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 22.00 uur en zondag van 10.00 tot 18.00 uur. foto camile schelstraete Van onze correspondent Hoek - Verzorgingstehuis Vremdieke in Hoek be staat bestaat dit jaar 25 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt woensdag 9 november van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur een bazaar gehouden in het verzorgingstehuis. Er is een rad van avontuur en er worden allerlei hand werken en kerstkaarten ten toongesteld. Voor groot en klein zijn er diverse spelen, waarmee leuke prijzen te winnen zijn. De eerste festiviteiten rond dit jubileum begonnen al 1 oktober. Toen was het 25 jaar geleden dat de eerste personeelsleden kwamen werken en de eerste bewo ners binnenkwamen. Op 3 maart volgend jaar wordt de officiële opening gevierd met een diner een kerk dienst. In de tussenliggende periode worden er verschillende ac tiviteiten georganiseerd, waaronder een zeskamp en een bonte avond door het personeel voor de bewoners. Verder een optreden van de cabaretgroep BAC en nog andere feestmiddagen. Voor het personeel en oud-mede werkers komt er een reünie. In het maandblad wordt eveneens stilgestaan bij dit jubileum door onder andere oude foto's van medewer kers te raden en een jubi leumpuzzel. Van onze verslaggever Oostburg - In verzorgingscentrum De Burcht in Oostburg is momenteel een bijzondere fototentoonstelling te zien. De foto's zijn gemaakt in bejaardenhuizen in Moskou. Fotografe Caroline Schroder heeft twee weken ongestoord mogen werken in de Moskouse bejaardenhuizen. Die tehuizen hebben geen namen zoals bij ons, maar nummers: '1' tot en met '32'. De bewoners proberen er in belabberde omstandigheden het beste van te maken. Schroder legde vast hoe bejaardenverzorgsters in hun witte jassen een onopgemaakt bed rustig een dagje laten liggen. Tegelijkertijd laat ze zien hoe mooi en waardig de bewoners, 'deze vergeten mensen', zijn, als er maar iemand naar ze kijkt. De foto's zijn opgenomen in een fotoboek dat in Moskou is gedrukt. Het is bij de receptie van De Burcht te koop. De opbrengst komt ten goede aan de Oosteuropese ouderenzorg. De tentoonstelling duurt tot 12 november en is dagelijks te bezichtigen van 09.00 tot 17.00 uur. 25.000 Poolse militairen maakten deel uit van de 1e Poolse Pantser Divisie! Zij hielpen ons bevrijden. Degenen van hen, die nog leven, hebben één wens EEN GEDENKTEKEN VOOR HUN DIVISIE IN WARSCHAU. Als iedere bewoner van de door de Polen bevrijde gebieden van Nederland (Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, Noord-Brabant, Oost-Drenthe en Zuidoost-Groningen) 0.25 over maakt op girorekening 55 99 099 of bankrek. 50 37 58 825 beide t.n.v. de Stichting org. Volleybaltoernooi 'West-Brabant 50 jaar bevrijd' 1st. Polish Armoured Division Monument Warszawa-Committee Dept. The Netherlands, dan kan de wens van onze bevrijders van 1944/1945 vervuld worden! Ter financiële ondersteuning zal er door en met volleybalteams uit alle door de Polen bevrijde gebieden een bevrijdingstoernooi gespeeld worden. Dit toernooi wordt op zondag 6 november om 10.00 officieel geopend in het sportcentrum aan de Topaasstraat in Breda. Er zal tot 18.00 uur gespeeld worden. Entree gratis. Zij deden heel veel, samen is het voor ons een kleinigheid! -IseuwsW PANfigS f±kA Sïo, pziekujemy wam polacy ohm» Van onze verslaggever Terneuzen - 'Een uniek sa menwerkingsverband', zegt Zuidland-directeur en ini tiatiefneemster Yolanda Mergler. En inderdaad, het zijn ware woorden, want het is nooit eerder gebeurd. Het theater heeft samen met de stichtingen Blues Promo tion en Jazzclub Zeeuwsch- Vlaanderen een avond op touw gezet die buiten het reguliere programma van het Zuidland valt: de Nacht van de Blues en de Jazz. De twee muzieksoorten 'raken elkaar' op zaterdag 12 novem ber, door middel van optredens van jazz-diva Denise Jannah en het Amerikaanse bluesduo Elliot Murphy. Speciale gast (van Jannah) is de van oor sprong Zeeuws-Vlaamse saxo fonist Jan Menu. Ander talent van eigen bodem krijgt in de personen van pianist Frank van den Berghe en hammond organist Arno Krijger de kans zich aan het publiek te presen teren. 'Throaty and revealing' schreef Village Voice-criticus Giddins vorig jaar over Jannahs de- buut-cd 'Take it from the Top' en dat was voor de Nederland se jazzpers aanleiding om haar wereldberoemd te verklaren. Met al enkele jazzprijzen op zak (Gouden Microfoon, Gol den Orpheus), wist zij in 1993 de tot de nok toe gevulde zaal op het North Sea Jazz Festival tot staande ovaties te brengen. In New York nam ze haar tweede cd op, getiteld 'A heart full of music'. Intussen ver zorgt ze veel optredens in bin nen- en buitenland. Ze zingt Jazz, latin en blues, maar schuwt evenmin de fusion, sal sa en pop. Veelzijdig Gastsolist van Jannah en haar trio is Jan Menu. Geboren en Denise Jannah Elliot Murphy getogen in Kloosterzande ging hij naar de Landbouwhoge school in Wageningen. Maar tegelijkertijd volgde hij ook lessen aan het conservatorium. In 1989 won hij het Loosdrecht jazzconcours. Menu is een veel zijdig saxofonist. Hij speelt te- nor- en baritonsaxofoon, maar ook alt- en sopraansax. De Stichting Blues Promotion is blij met de komst van Elliot Murphy. „Dat hadden we nooit voor elkaar gekregen in Porgy. Murphy is een cult-figuur en die zijn meestal nogal duur. In een grotere zaal als het Zuid land is het wel haalbaar," al dus Piet van Houcke van SBP. Hij vindt de samenwerking met Zuidland en Jazz een goed idee. „Het is belangrijk dat we bij elkaar 'over de vloer' ko men. Dat kan nooit kwaad. En de bluesmensen komen op deze manier ook in aanraking met het theater," aldus Piet. Poëtisch Murphy groeide op in de VS, op Long Island, maar woont tegenwoordig in Parijs. Hij is niet alleen muzikant, maar schreef ook een roman en twee verhalenbundels. Zijn naam zal niet meteen bij iedereen een bel doen rinkelen, maar 'in het circuit' wordt hij gezien als een van de markantste figuren van de moderne rock 'n roll. „Poë tische rock, een beetje zoals Dylan in zijn beginjaren," om schrijft Van Houcke. In 1973 maakte hij zijn eerste album en nu, twintig jaar later, staan er al zestien op zijn con to. Daar werkten soms grote namen aan mee, van Talking Heads tot Phil Collins. Murphy speelde in films van Fellini, met Bruce Springsteen, in striptenten, colloseums en alle denkbare zalen daartussen. Met zijn vriend en stads- en landgenoot Ernie Brooks (bas) vormt hij een vast duo. De Nacht begint al om 19.30 uur. Pianist/zanger Frank van den Berghe speelt dan met zijn ensemble als inleiding in de foyer. Het gezelschap van ham- mond-organist Arno Krijger speelt in de pauze (21.45 uur), eveneens in de foyer. Na afloop van de optredens wordt er nog gejamd. Toegangskaarten kosten dertig gulden en zijn verkrijgbaar bij het Zuidlandtheater. SOOS - De soos voor alleen staanden Kanaalzone en om streken houdt zaterdag 5 no vember een gezellige dans avond in cultureel centrum De Speye. De muziek wordt ver zorgd door het orkest New Lords. Er wordt bingo ge speeld en er is een verloting met leuke prijzen. Aanvang 20.00 uur. HANDWERKTENTOON- STELLING - In de recreatie! zaal van bejaardenoord 't Verl laet is zaterdag een tentoon) stelling van handwerk. He! gaat om werkstukken die J handwerkclub in de afgelop,!! twee jaar heeft vervaardigd! Al het tentoongestelde werk J ook te koop. De openingstijl den zijn van 14.00 tot 17 gl uur. Daarnaast zijn er enkele attracties, zoals g belton, loterij en sjoelen. "Van onze verslaggever Oostburg - De gemeente Oost! op zoek naar een locatie voor df overslag van tuinafval. Het duurt immers nog wel een jaar geplande milieupark in Waterlandker' liseerd en daarom zoekt de gemeente c' oplossing. Wethouder C. Bolijn zei gistermorger vergadering van de raadscommissie op Terneuzen - In de eerste klas se B van de Terneuzense be- drijfsvolleybalcompetitie deed VC Notabene goede zaken in de returnwedstrijd tegen Echo/Audio. In de eerste ont moeting werd met 1-2 verlo ren, nu werd met 3-0 gewon nen. Het komt daardoor op een gedeelde eerste plaats met ING, dat een punt moest af- stasn aan Foaks 2: 2-1. ING, weliswaar versterkt met Ne- VoBo-speler Theo Tazelaar, had slechts vijf spelers in het veld staan. V&V, dat nog steeds meedingt naar een kop positie, raakte achterop en le verde tegen hekkesluiter Scheldesport op knullige wijze een set in: 2-1. UITSLAGEN Eerste klasse A: Dees 1-De Pooter 3-0 (15-10, 15-5, 15-7), A&A 1-CIS 0-3 (5-15, 10-15, 5-15), Foaks 1-Dow 1 3-0 (15-7, 15-7, 15-3). Eerste klasse B: ING-Foaks 2 2-1 (11-15, 15-5, 15-8), VC Notabene- Echo/Audio 3-0 (15-9, 15-7, 15-10), Scheldesport-V&V 1-2 (15-11, 4-15, 7-15). Tweede klasse A: Beldo-Vervaet 1-2 (15-9, 13-15, 7-15), Aster-De Hoop 3-0 (15-5, 15-10,15-13), Dow 2-PSV 1 1-2 (2-15, 15-10, 4-15). Tweede klasse B: PSV 2-Gemeente 0-3 (3-15, 1-15, 12-15), Dees 2-Rabo 2-1 (15-13, 15-5, 9-15), NHI-Deltan 2 3-0 (15-4, 15-4, 15-8). Derde klasse A: A&A 2-Dow 3 3-0 (15-5, 15-3, 15-6), Voorwaarts-Phi- lips 0-3 (10-15, 11-15, 3-7). Derde klasse B: Gemeente 2-B&S 1-2 (15-6, 3-15, 9-15), WM-Tevore 0-3 (4-15, 7-15, 6-15). STANDEN Eerste klasse A: Dees 1 7-21, Foaks 1 7-18, CIS 7-14, Stuntmarkt 6-8, Dow 1 7-6, A&A 1 7-2, De Pooter 7-2. Eerste klasse B: VC Notabene 7-15, ING 7-15, V&V 7-13, Neelemans 6-11, Foaks 2 7-10, Echo/Audio 7-6, Scheldesport 7-2. Tweede klasse A: Aster 7-19, Deltan 1 6-10, PSV 1 7-10, De Hoop 7-9, Beldo 7-9, Vervaet 7-8, Dow 2 7-7. Tweede klasse B: NHI 7-19, Rabo 7-15, Gemeente 1 7-12, Dees 2 7-11, OSV 2 7-9, Deltan 2 7-6, V&SH 6-1. Derde klasse A: A&A 2 7-18, Voor waarts 7-12, Havenschap 6-10, Foaks 4 6-10, Philips 7-8, Foaks 3 6-5, Dow 3 7-5. Derde klasse B: Tevore 7-21, Ge meente 2 7-12, VC Schelde 6-11, Wabeko 6-11, B&S 7-9, URS 6-4, WM 7-4. Cadzand - In de recreatieve volleybalcompetitie te Cad zand is de tweede speeldag afgewerkt. In poule A verloot! 't Zwin verrassend van GS?| Sluis, maar won vervolgen! wel van W Tack. Hierdoor komt GSC stevig aau| de leiding en profiteert Trum| van deze strijd door op del tweede plaats te komen, hl poule B won DSV nipt var! P&H. YVC en ING wonnerj voor het eerst, waardoor e een felle strijd ontstaat om c. tweede plaats tussen VCGI P&H en YVC. 1 UITSLAGEN A-poule: GSV SLuis-'t Zwin 3-0 L W Tack-*Hoge Springer 3-0, VV Tack-'t Zwin 1-2, Truus-ClOOOI 2V2-V2. B-poule: P&H-DSV 1-2, YVC-Krik-1 je 3-0, VCG-ING 1-2, YVC-DSvl 0-3. STANDEN A-poule: GSV Sluis 3-8, Truusi 3-5V2, Tack 3-5, Zwin 3-5, ClOOöl 2-V2, Hoge Springer 2-0. B-poule: DSV 3-8, VCG 3-5V2, P&H I 3-4V2, YVC 3-3V2, ING 2-2, Krikte I 2-V2. 1 Hoek/De Braakman - In del Ador-bedrijfstenniscompetitie in De Braakman was in poule I D Erpelkappers met 7-5 te sterk voor ROB. In het heren- dubbel hielden Alex van Hurck/Guus d'Hert (ROB) en Lau Schreurs/Carlos Hoog- wijk (Erpelkappers) elkaar met 7-7 in evenwicht, terwijl in het damesdubbel Janny Er- pelink en Tilly Dierick met! 11-6 wonnen van Annie Pie- ters/Jannie Faas. In de mixed-1 partijen werden de punten p lijkelijk over beide partijen I verdeeld. Voor ROB was hier Mireille Lambert twee keer succesvol. Samen met Harold Albicher respectievelijk Guus d'Hert werd gewonnen van achtereenvolgens Ingrid Scheele/Lau Schreurs (9-6) en Janny Erpelink/Scheele (9-2). Voor Erpelkappers mocht Carlos Hoogwijk twee keer het I zoet van de overwinning sma ken. Met Tilly Dierick en In grid Scheele aan zijn zijde bleef hij haas over achtereen volgens Annie Pieters/Alex van Hurck (11-2) en Jannie Dieleman/Harold Albicher (7-6). UITSLAGEN Poule D: ROB-Erpelkappers 5-7, Akba-Stropielekkers 2-10. Poule E: Rammelaars-Team'91 6-6, Wijland/Neels-Verschelling 6-6. Poule F: Gravelmixers-Sjans 12-0, Attent de Bart-Vooruit 1 8-4. Van onze correspondent IJzendijke - Door het uitbaggeren van De Veste in IJzendijke zal het water vertroebelen en door zuurstofgebrek zal de helf' van de vissen doodgaan. besloot Breyaert, die dus bin-] nenkort met de gemeente rond de tafel gaat zitten om de moge lijke problemen rondom het uit-q baggeren te bespreken. Vlissingen (anp) - Koningin Beatrix is morgen in Vlissin gen bij de centrale herden king van de bevrijding van Walcheren. Die bevrijding èn de wederopbouw van het ei land vormen een verhaal apart. De Canadese bevelhebber gene raal Simonds zag vijftig jaar geleden slechts één manier om de Duitse verdediging van Wal cheren te ontregelen en het mo reel van de vijandige militairen te ondermijnen: het eiland onder water zetten. De generaal moest wel, 'oordeel de hij zelf. Walcheren, eigenlijk de Westerschelde, was belang rijk gezien de nabij gelegen ha ven van Antwerpen. De Wehr- macht had dan ook zware kust- batterijen op het eiland ge plaatst, met veel gewapend be ton er ter verdere beveiliging omheen. De rest van Walcheren was bezaaid met bunkers en zo genoemde 'Rommel-asperges een miljoen staken om luchtlan dingen te laten mislukken. De Canadese generaal kon wel bevroeden dat de Nederlandse regering in Londen niet erg en thousiast zou zijn over zijn plan een gedeelte van Zeeland onder water te zetten. Alleen al de droogmaking, na de bevrijding, zou een helse klus zijn. Om tijd verlies te voorkomen, lichtte Si monds 'Londen' daarom niet in. Simonds stelde de geallieerde opperbevelhebber, Eisenhower, wel in kennis. Ike ging akkoord. Daarop werden de bewoners van Walcheren gewaarschuwd met uit vliegtuigen geworpen pam fletten: „Verlaat de eilanden of, indien dat niet mogelijk is, ver huis dan onmiddellijk naar een veilige plaats op de eilanden." Het was gemakkelijker gezegd dan gedaan. De eilanders kon den eigenlijk alleen maar via de Sloedam van Walcheren af en die werd voortdurend gebom bardeerd en beschoten. De uit tocht zou misschien net zo ge vaarlijk zijn als op Walcheren blijven. Een paar honderd Engelse bom- menwerpers bombardeerden op 3 oktober de Westkapelse Zee dijk. Er vielen meteen al 150 doden, maar de geallieerden spraken toch van een succes om dat in de dijk een gat van vier honderd meter ontstond. Later werden bij Vlissingen en bij Veere gaten van driehonderd, achthonderd en zevenhonderd meter geslagen. De Duitse bun kers werden door 'de overstro- mn vai ku me dei To tw H< ru ui VI du fe lai Dat zei F. Breyaert van hengel- vereniging 'Lukt het vandaag niet, dan lukt het morgen' gister avond in het Hofzichttheater te gen het college van B en W dat in IJzendijke op bezoek was. „De Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij heeft ons daar al voor gewaarschuwd. Het afhalen van vis zoals door de heer Verwilghen van de gemeen te onlangs werd gesuggereerd is een kostbare zaak." De IJzendijkse hengelvereniging heeft de laatste jaren met veel problemen te kampen gehad en werd al eerder geconfronteerd met grote vissterfte. „U weet dat we als vereniging erg belast zijn met deze problemen, aldus Breyaert gisteravond. De ge meente is van plan om binnen kort het uitbaggeren te laten beginnen. „U kunt niet zeggen, dat we als gemeente nonchalant met die problemen zijn omgegaan. We hebben zelfs een forse bijdrage gegeven," zei burgemeester J. Kruize tijdens de door zestig IJzendijkenaren bezochte bijeen komst. Wethouder C. Bolijn-Hertzber- ger was van mening dat voor de plannen van de Veste velen hun nek hadden uitgestoken, maar dat er eerst maar een apart ge sprek moest komen met de hen gelvereniging. „Wellicht kunnen we dan tot een oplossing ko men," aldus de wethouder. Volgens Breyaert zijn er door de grote vissterfte van enige tijd geleden minder leden overgeble ven en dat levert weer minder contributie op. Vis afhalen kost 925 gulden per dag. „Dat is door onze vereniging niet te betalen," Brikos Ook de ruimteproblemen van di Stichting Brikos, dat actief i voor de Derde Wereld, kwamei gisteren nog aan de orde. Verti genwoordigers van de stichtinj vonden dat het wel lang duurdf voordat er duidelijkheid kwar omtrent de beschikbaarheid vf de voormalige kleuterschool aai de Varkensmarkt. „We zijn er hard mee bezig] maar er ligt meer aan ten grond slag. We zijn een zeer sociaa voelende gemeente, maar wat w< u ter beschikking stellen word' door de gemeenschap betaald Daarom moeten we een goede afweging maken. We kunnen niet iedere ruimte om niet be schikbaar stellen," antwoordde wethouder Bolijn. Ook de bewoners van de Gaai- persstraat zullen nog even ge duld moeten hebben. De vervuil de speeltuin moet volgens bewo ners worden opgeknapt en dat hebben ze onlangs tijdens een hoorzitting ook kenbaar ge maakt. „Dat hebben we vier jaar terug ook al eens aangekaart, hu is het een wildernis, een plaats waar honden worden uitgelaten en een zanddepot van de ge meente," zei F. de Jong namens de buurtbewoners. „Nu zie je er geen kinderen meer spelen." Volgens wethouder Bolijn kun nen de bewoners binnen een maand antwoord verwachten wat er met de speeltuin gebeuren. Door Rein van der Helm De landingen die de gealli eerden woensdagochtend 1 november uitvoerden op Walcheren waren vanaf het strand bij Breskens nauw keurig te volgen. Nadat de landingsvaartuigen in de buurt van Vlissingen kwamen, werden zij zwaar door Duitse artillerie bestookt. Het was vroeg in de morgen nog mistig, maar toen de nevel was opgetrokken, kon men vanuit Breskens de huizen in Vlissingen goed onderscheiden. Zo goed, staat te lezen in Het Gemeenteblad voor Terneuzen van vrijdag 3 november 1944, dat men kon zien welke Duitse batterijen na hevige bombar dementen in de dagen vooraf, nog in werking waren. Vi „En die werden door de Britten w vanaf Zeeuwsch-Vlaanderen ve spoedig scherp onder vuur ge- df nomen." De Schelde was op in een gegeven moment 'bestip- si peld' met landingsvaartuigen, te die manschappen richting Wal- re cheren aanvoerden. „Spoedig kwamen ook de eer- D ste landingsvaartuigen terug zi

de Stem | 1994 | | pagina 12