Zuid-Afrika nu het beloofde land ns Afrika heeft schreeuwend tekort aan water Westen spint garen bij wapenwedloop Korea's edrijf B.V. sters v/m kend ster v/m eër/ ker m/v achten Call teurs smonteurs De seksuele revolutie komt op gang in China Groeiende agressie onder Chinese minderheden gE STEM BUITENLAND aste amsdonksveer) Oosterhout) it en detachering Steeds meer Afrikanen vluchten naar Zuid-Afrika in de hoop op beter leven BER 1994 DONDERDAG 3 NOVEMBER 1994 A7 arbide Pacific Trathon S 3t I Street signal rands el.tel corp o inc. steel gco jCific on ita ler rp dison quipm t nemours an kodak corp otor lectric iotors year lett-pack. jus.mach. i.tel. irlines nnell k co. il oil a fmanc. ps dutch roebuck outh.pac. co inc. Iers dtechn. inghouse an corp Iworth 33,00 48,50 10,50 19.20 37.60 01/11 02/11 34VS 33 34% 34% 54'/: 54% 62% 63V, 31Vi 30 '8 18H 43 43 15 15 44% 43 12% 12% 47V. 47% 46V, 45K 24% 25% 29 30% 57 55% 48% 47% 61% 62% 29 29% 48% 48% 38% 38% 35 34% 97% 97% 73% 74% 84% 29 28% 135% 135% 35% 35% 83 83% 26 24% 33% 32% 114% 112 48% 48% 15% 15% 63 62% 34 34% 62% 62% 14% 14% 16% 16% 15% 15% onbewerkt 20,420-21,020 erkt 22,620 laten r onbewerkt 245-315 erkt 360 laten vk vonge koers sk slotkoers gisteren gedaan/bieden gedaan/laten bieden en ex dividend laten en dividend gedaan en laten ex dividend gedaan en bieden ex dividend 1,10 0,80 2,80 2,70 b 5,90 5,80 b 1,20 b 1,30 1,60 1,40 1,70 2,10 4,30 2,10 b 3,80 a 3,50 48,00 a 47,00 1,20 1,00 1,80 1,90 8,30 5,30 5,50 3,20 3,10 1,60 1,60 0,80 9,50 a 6,40 34,50 a 30,30 74,00 a 70,00 29,00 a 26,50 58,00 a 52,30 0,80 1,40 1,60 2,50 2,80 4,40 a 4,60 7,30 a 9,50 a 10,00 39,00 a 39,00 b 2,10 2,30 b 2,00 a 1,90 3,10 a 3,30 100 0,80 1,90 1,80 i on 7*00 a l,ÖU 7,40 22,00 a 22,70 6.50 5,70 2,00 1,10 8,60 b 11,00 3,50 3,00 1.70 1,40 0,70 0,50 3,10 2,70 1,20 1,00 0,40 a 0,60 1,00 1,50 2,40 2,90 3,00 3,60 9,50 5,40 5,00 3,00 6,70 6,20 2,22 5,42 b E Oosterhout. amsdonksveer. projekten op korte termijn ten in: Juren maandag t/m vrijdag ag en donderdagochtend, uren maandag t/m vrijdag. kbedrijf in Breda, n ca. 10 uur per week). ppen. kt in Breda, andag t/m vrijdag. e projekten in de regio: e projekten ir ,reda-Raamsdonksveer- •inchem. )aar zijn op diverse projek- ziekte en vakanties, ijdens kantooruren: kunt u sturen naar: AE Oosterhout omgeving Breda 1115809 3 uur, 01620 - 34258 joor Donna Bryson lap) Jessina - Zuid-Afrika wordt sieeds meer een toevluchts- ,ord voor Afrikanen die hun jjen land verlaten. Ondanks je pogingen ongewenste iteemdelingen buiten het ;snd te houden, steken dage- j)fc tientallen mensen de grens over. Jk kwam om mijn leven te red- jai," zegt de 22-jarige Ruandees jinyuhare, die de in april losge broken bloedige burgeroorlog in rijn eigen land ontvluchtte. „Ik rasde met boten,- vrachtwagens ai treinen om hier te komen." Jaarlijks worden tienduizenden Afrikanen die zijn gelokt door de welvaart en de democratische jroom door de Zuidafrikaanse autoriteiten als illegale immi granten opgepakt en terugge stuurd. Velen van hen proberen het land daarna nog een keer binnen te komen. De autoriteiten zeggen dat het aantal illegalen dat tegen de lamp loopt, slechts een fractie is van wat het land binnenkomt. Voor veel Afrikanen is Zuid- Afrika, ooit berucht wegens de slechte behandeling van zijn zwarte meerderheid, het beloof de land. „Je zag wat er in Ruanda ge beurde na de verkiezingen. En in Angola. Er is geen democratie in Afrika," zegt Tunyuhare in een onderkomen voor daklozen in de buurt van Johannesburg. „Maar hier waren verkiezingen en tot dusver gaat het goed. En ik zie geen lijken voor me." De politie schat dat er in Zuid- Afrika meer dan twee miljoen legale immigranten leven. Tij dens het apartheidsbewind gin gen Afrikanen al naar Zuid- Afrika toe om werk te zoeken in liet economisch meest ontwik kelde land van het continent. Nadat de eerste vrije verkiezin gen in april een betrekkelijke rast brachten, is het land nog meer in trek bij migranten uit andere Afrikaanse landen. De nieuwe zwarte regering heeft echter te maken met een sterk verarmde eigen zwarte bevol king, die huisvesting, scholen, ziekenhuizen, elektriciteitsvoor ziening, stromend water en werkgelegenheid nodig heeft en de immigranten als ongewenste vreemdelingen beschouwt. „Als wij in Zuid-Afrika het ge bruik van onze schaarse rijk dommen en middelen moeten de len met miljoenen vreemdelingen die binnenstromen, dat kunnen we ons herstel- en 'ontwikke lingsprogramma wel gedag zeg gen," aldus minister van Binnen landse Zaken Buthelezi. Langs tientallen kilometers grens met Zimbabwe en Mozam bique is een hekwerk aan ge bracht dat onder stroom staat. Oorspronkelijk was het bedoeld om anti-apartheidsguerri llastrijders te weren. Toen stond er nog een dodelijke drieduizend volt op het hek. Dat is nu terug gebracht tot 230 volt, wat nog een flinke schok oplevert. In een legerkamp in Messina, 520 kilometer ten noorden van ■Johannesburg, houden bewakers computerschermen in de gaten ,om met één blik precies te zien waar het hek wordt aangeraakt, om vervolgens militairen naar deze plek te sturen. Bij politie-acties tegen illegale immigranten in steden als Jo hannesburg, werden vorige maand zo'n vierhonderd Mo- zambikanen opgepakt. Ze wer den op vrachtwagens geladen en naar hun vaderland terugge bracht, wat leidde tot protesten van Mozambikaanse diplomaten. Zuidafrikanen - van politici en zakenlieden tot werkloze bewo ners van krottenwijken - nemen de illegalen kwalijk dat ze banen inpikken, de druk op de toch al schaarse voorzieningen in de sloppen vergroten en zorgen voor meer misdaad. Be buitenlanders komen ook steeds meer in aanraking met justitie. Tot nu toe zijn dit jaar °ngeveer zevenduizend illegale "nmigranten gearresteerd we gens misdaden als verkrachting, geweldpleging en roof. Heel vo- n| jaar waren dat er 5.500. li' e krijgen niet het soort werk nat ze dachten te krijgen en taken verzeild in ernstige mis daad," zegt kolonel Van Nie- erk. de politiefunctionaris ver antwoordelijk voor immigratie zaken. Be meeste immigranten komen u't de buurlanden Mozambique en Zimbabwe en vinden - vaak doordat ze met minder loon ge degen nemen dan Zuidafrika nen - werk in fabrieken, winkels n de tuinen van luxueuze hui- en in de buitenwijken. Er dreigt een ernstig tekort aan water in Afrika. De afgelopen jaren is er geen enkel Afrikaans land in geslaagd om voor meer dan tachtig procent in de waterbehoefte van hun bevolkingen te voorzien. foto.- rinze brandsma Door Anaclet Rwegayura (ips) Addis Ababa - Afrika heeft een schreeuwend gebrek aan water. De bevolkingsgroei dreigt bestaande voorraden zoet water uit te putten en geld voor nieuwe waterwinprojecten of voor de bescherming van de bestaande bronnen is er niet. Tekort aan drinkwater dreigt overigens niet alleen in Afrika. Volgens het Wereld voedselprogramma van de Verenigde Na ties (WFP) kampen tegen het einde van deze eeuw 25 landen met ernstige water tekorten. Nu al worden behalve Afrika het Midden-Oosten en noord-India be dreigd door gebrek aan water. De jaren tachtig werden uitgeroepen tot het Internationale Decennium voor Drinkwatervoorziening en Waterzuive ring. De Afrikaanse landen streefden er in dat kader naar om voor de volle honderd procent in de behoefte aan drinkwater te voorzien. In die tijd woon den er 452 miljoen mensen in Afrika. Vier jaar na afloop van dit decennium, is geen enkel land erin geslaagd om voor meer dan tachtig procent in de waterbe hoefte van hun bevolkingen te voorzien. Nog afgezien van de waterbehoefte voor de opwekking van energie door water kracht en de behoefte aan water voor irrigatiedoeleinden. Vandaag de dag is de Afrikaanse bevol king gegroeid tot ruim 640 miljoen men sen. Van de 53 Afrikaanse landen staan er 42 te boek als 's werelds armste landen op het gebied van ontwikkeling. De meeste landen kampen bovendien met ernstige voedseltekorten. Oogsten mislukken om de haverklap door droogte. Voortdurend vallen rivieren droog door een slecht beheer van het milieu. Veel Afrikaanse landen hebben weliswaar plannen ontwikkeld om de watervoorziening voor de komende tijd op peil te houden, maar het ontbreekt hen aan het nodige geld om ze uit te voeren. Aangezien de landbouw de grootste bij drage levert aan het totale bruto binnen lands produkt van de Afrikaanse landen, is de afhankelijkheid van de regen zeer groot. Toch is er niet veel gedaan om de aanwezige regenval beter op te vangen en efficiënter te gebruiken. Het komt maar al te vaak voor dat plotselinge stortregens het akkerland overstromen en de oogst vernietigen, in plaats van dat het water wordt opgevan gen om het te gebruiken voor andere doeleinden. „Alleen een grootschalig gebruik van irri gatie en goede plannen voor waterbeheer kan een einde maken aan deze afhanke lijkheid en daarmee de economische en sociale levensvoorwaarden van de volke ren van Afrika verbeteren," staat in een rapport over waterbeheer van de Econo mische Commissie voor Afrika van de Verenigde Naties. De Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) waarschuwt dat waterschaarste en inefficiënt gebruik ervan een ernstige bedreiging vormt voor menselijk welzijn en economische ont wikkeling, evenals de voedselzekerheid. De FAO heeft een internationaal actie programma gelanceerd voor waterbeheer en duurzame agrarische ontwikkeling. Met dat programma wil de landbouwor ganisatie de lidstaten helpen bij de plan ning, ontwikkeling en het beheer van waterbronnen op een geïntegreerde en duurzame manier. In dit kader zijn er nationale program ma's van start gegaan in Egypte, Ethio pië, Mexico, Tanzania, Turkije, Syrië en Zimbabwe. De Hoorn van Afrika is een voorbeeld van een gebied met een chronisch tekort aan water. Tientallen jaren is deze regio geteisterd door oorlogen en kleinschaliger conflicten. Wil men de waterbehoefte in landen als Ethiopië en Somalië dekken, dan is het belangrijk dat er een periode van vrede aanbreekt en dat de landen buitenlandse hulp krijgen. Door Suvendrini Kakuchi (ips) Tokio - Westerse landen waarschuwen al geruime tijd tegen de gevaren van het kernwapenprogramma van Noord-Korea. Na moeizaam onderhandelen is er inmid dels wel een nucleair akkoord ondertekend door de Vere nigde Staten en Noord-Ko rea. Volgens het akkoord zet Noord- Korea zijn huidige bouwpro gramma van reactors stop en sluit het zijn bestaande experi mentele reactor. Maar hoe zit het met het kernprogramma van buurman Zuid-Korea? Activis ten tegen kernwapens vinden dat er minstens zo veel gevaar schuilt in de hulp die diezelfde westerse landen aan Zuid-Korea geven bij het ontwikkelen van diens nucleaire industrie. Het Westen profiteert van de wapenwedloop tussen de Ko rea's. Volgens activisten in Tokio komt deze paradox voort uit de hebzucht van kernmachten als Frankrijk, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Japan. Zij zijn de belangrijkste 'weldoe ners' van Zuid-Korea en stimu leren daarmee de nucleaire race in Oost-Azië. De vraag naar kernenergie in deze regio, zal in het volgende decennium naar verwachting een waarde van 160 miljard dollar bereiken. Nu Japan de enige snelle kweek reactor ter wereld in huis heeft en men oeaanneemt dat Noord- Korea in staat is zelf kernwa pens te maken, stelt de milieube weging Greenpeace dat Zuid- Korea er veel aan gelegen is zijn eigen nucleaire ambities te reali seren. „Door de haast van Seoul om Activisten tegen kernwapens stellen dat er minstens zo veel gevaar schuilt in het kernprogramma van Zuid-Korea, dan dat van buurman Noord-Korea. foto afp nucleaire technologieën te ont wikkelen, zal het land snel kun nen beschikken over tonnen ver rijkt plutonium voor kernwa pens. Onder het waakzame oog van Washington," aldus de nu cleaire onderzoeker Ayukawa van het Japanse Nucleaire Infor matienetwerk. In een recent rapport uitte Greenpeace kritiek op de wes terse machten omdat zij bij nu cleaire kwesties met twee maten meten. Aan de ene kant waar schuwen zij dat verspreiding van kernwapens grote gevaren mee brengt voor de wereld, aan de andere kant bevorderen zij hun eigen nucleaire technologie in Zuid-Korea. Zuid-Korea wil nu met de hulp van Japan snelle kweekreactoren ontwikkelen, stelt Ayukawa. Zulke reactoren produceren meer plutonium dan zij zelf ge bruiken. De extra plutonium kan opnieuw als brandstof gebruikt worden. In 1991 tekende Zuid-Korea een akkoord met Noord-Korea, waarmee de regering in Seoul de belofte deed het Koreaanse schiereiland kernwapenvrij te houden. Dat beperkt in tech nisch opzicht het herverwerken van gebruikte brandstof. Volgens Greenpeace heeft Zuid- Korea deze beperking weten te vermijden, doordat het akkoord zich niet uitlaat over hergebruik buiten het schiereiland. Zuid- Korea heeft momenteel negen kerncentrales in werking. De meeste daarvan zijn Amerikaan se drukwaterreactoren waarvan de brandstof na gebruik splijt baar plutonium bevat. Hoewel activisten aanvoeren dat splijtbaar plutonium nog geen gesplitst plutonium is en dan bok niet kan dienen om bommen mee te maken, stelt het bezit van opgebrande brandstofstaven Zuid-Korea theoretisch in staat kernwapens te maken. Zo'n veertig procent van de elektriciteit in Zuid-Korea wordt geleverd door kerncentra les. De regering zegt de nucleaire technologieën te ontwikkelen om aan de stijgende energiebehoef ten van het land te helpen vol doen. Het onderzoek naar de snelle kweekreactoren wordt volgens functionarissen ook ingegeven door de wens om zelf in alle gevraagde energie te voorzien. Zuid-Korea is van plan om tegen 2011 zelf een snelle kweekreac tor te bouwen, zo heeft het mi nisterie van Wetenschap en Technologie verklaard. Ayukawa vergelijkt de ontwik keling van kernenergie en -tech nologie in Zuid-Korea met die in Japan, het enige land dat een snelle kweekreactor in werking heeft. Japan nam deze reactor in Mon- ju in april dit jaar in gebruik met behulp van opgewerkt plu tonium dat uit Frankrijk was geïmporteerd. De kerngeleerde zegt dat beide landen over wei nig natuurlijke hulpbronnen be schikken om aan de groeiende vraag naar energie te voldoen. Zij zijn er dus op gebrand om via snelle kweekreactoren energie- onafhankelijk te worden. „Het is moeilijk de geruchten te bevestigen, maar het lijkt erop dat Zuid-Korea interesse toont voor de opwerking van gebruikte brandstof in Japan," aldus Ayu kawa. Zowel Japan als Zuid-Korea proberen de vrees te ontzenuwen dat zij hun plutoniumvoorraden zullen gebruiken voor de pro- duktie van kernwapens. Zij be nadrukken dat zij allebei lid zijn van het Internationale Atoom- Energie Agentschap (IAEA) van de Verenigde Naties, dat toezicht houdt op de nucleaire program ma's van de lidstaten. Maar anti-kernwapenactivisten wijzen erop dat het IAEA geen daadwerkelijke bescherming biedt tegen initiatieven van lan den om overtollig plutonium, dat door kerncentrales is geprodu ceerd, voor de bouw van kern wapens aan te wenden. Uit opiniepeilingen blijkt dat Zuidkoreanen vierkant tegen de bouw van kernwapens door hun land zijn, uit angst voor schade aan het milieu. Door Rajiv Chandra (ips) Peking - Naakt- en liefdesscenes zijn nog altijd taboe in Chinese boeken, films en toneelstukken. Toch stellen de autoriteiten zich de laatste tijd wat milder op over seks. Op dit moment zijn twee van de populairste attracties in Peking de eerste officiële seks winkel en een tentoonstelling over 'Nationaal Gezond Sek sueel Gedrag'. De modernste technieken voor anticonceptie zijn op de ten toonstelling te zien, maar ook schrijnende foto's van mensen die aan een geslachtsziekte lij den. De bezoekers kunnen ook deelnemen aan discussies over de beste manier kinderen tot gezonde en intelligente wezens groot te brengen. De grootste attracties zijn zonder enige twijfel het 'mas turbatie-kussen', een seksto- nic voor vrouwen en 'poedel olie', die de gebruiker in een 'echte man' zou veranderen. Inwoners van Peking zeggen dat de tentoonstelling bewijst dat er heel wat veranderd is sinds vorig jaar, toen de plaat selijke aids-infolijn op last van de autoriteiten moest slui ten. Deze zou worden gebruikt voor de rechten van homosek suelen. Het opdoeken van de lijn zou te wijten zijn aan schaamte om openlijk over seks te pra ten, maar ook aan een zekere schroom om te erkennen dat seksueel contact de belang rijkste oorzaak is van de ver spreiding van aids in het land. Homoseksualiteit wordt in China gezien als abnormaal en beschamend. Maar jonge ho moseksuelen zijn tegenwoor dig steeds vaker samen te zien in openbare gelegenheden. Ook verschijnen hier een daar artikelen over homoseksuali teit in de kranten. Ook de autoriteiten stellen zich wat soepeler op. Zo ver oorzaakte het laatste nummer van het China Cultureel Nieuws, notabene een uitgave van het ministerie van Cul tuur, voor opschudding om dat hierin een foto was afgedrukt van een gedeeltelijk naakte buitenlandse vrouw bij een ar tikel over soft-pornofilms in China. Deskundigen zeggen dat er onder de Chinezen een groeiende behoefte is aan in formatie over seks en over manieren om over seksuele remmingen heen te komen. Dat geldt met name voor de oostkust, waar de gigantische economische groei van de laatste jaren het leven van veel mensen totaal heeft ver anderd. „Het grootste probleem waar mensen mee worstelen is dat hun seksleven niet erg interes sant is," zegt Wen Jingfeng, manager van de eerste officie- Ie sekswinkel, het Adam Eva Gezondheidscentrum. Volgens Jingfeng komen de mensen naar de winkel om de kwaliteit van hun seksleven te verbeteren. Het centrum biedt een keur aan voorbehoedsmid delen, zoals kleurige con dooms, anti-conceptiepillen, maar ook speeltjes als rubbe ren dildo's en namaak-vagi- na's. Condooms worden nog het meest verkocht, „want Chine zen zijn nog altijd erg ouder wets als het om seks gaat," weet Jingfeng. „Het condoom is vrij gewoon, dus mensen raken daar niet door ge schokt." Volgens Jingfeng vinden Chi nezen seks een serieuze zaak en hebben zij in dit opzicht nog niet alles overgenomen uit het Westen. Hij wijst erop dat de regering regelmatig cam pagnes organiseert tegen pros titutie en pornografie. Uit de verhalen in de pers blijkt echter dat mensen steeds openlijker over seks praten en op jongere leeftijd gaan experimenteren. Hoewel de seksuele activiteit van Chi nese studenten duidelijk ach terblijft bij die op Westerse universiteiten, beginnen veel jongens en meisjes er tegen woordig op hun zestiende al mee. Tegen de tijd dat ze de universiteit verlaten hebben ze gemiddeld vier sekspart ners gehad. Volgens de officiële media wo nen miljoenen mensen in Chi na samen zonder getrouwd te zijn. In sommige steden be treft tachtig procent van de abortussen ongetrouwde vrou wen. Ondertussen stijgt de be zorgdheid over de snelle ver spreiding van geslachtsziekten en de toename van het aantal echtscheidingen. In conservatieve kringen klinkt de roep om de strijd tegen pornografie op te voe ren, omdat de Chinese kinde ren dreigen te worden verpest. CHINESE,^ «T~aCHINfl *5' "*r -> - - - r ttM.* Etnische minderheden in China (zoals hier Tibetahen) proteste ren steeds meer tegen de aanwezigheid van Chinezen in hun gebied. foto anp Door Yojana Sharm (ips) Hongkong - De Chinese regering heeft de laatste jaren veel geld gepompt in ontwikkelingsprojecten in regio's als Tibet, Xinjiang, Qinghai en Yunnan. In deze gebieden wonen etnische minderheden die van deze projecten hadden kunnen profiteren, maar niets is minder waar. Integendeel, de projecten die vooral bedoeld waren om de ge bieden voor te bereiden op de invoering van vrije-marktprinci- pes, hebben onder de minderhe den veel agressie gewekt. Zij vinden dat de grootste bevol kingsgroep van China, de Han Chinezen, zich door deze projec ten hebben verrijkt ten koste van de etnische minderheden. De minderheden van Tibet tot Yunnan geven toe dat voor hen het leven de afgelopen twintig jaar wel een stuk beter is gewor den. Voorheen werden de etni sche gemeenschappen vergeten en soms actief gediscrimineerd. Nu zijn de boeren tevreden dat ze hun eigen produkten op de markt kunnen verkopen. Maar de overgrote meerderheid vindt dat ze veel meer van de ontwikkeling had kunnen profi teren als de toenemende stroom indringers niet het leeuwedeel van de voordelen voor zich had opgeëist. De meeste leden van de minderheidsgroepen vinden dat de Han Chinezen het veel beter hebben dan zij. Dat werd zelfs min of meer toe gegeven door Li Ruihan, lid van het Politbureau. Volgens Li heb ben de etnische minderheden economisch gezien nog steeds een achterstand en de kloof tus sen hen en de ontwikkelde ge bieden van het land wordt gro ter. Slechte verbindingswegen, dito energievoorziening en een ge brekkige telecommunicatie heeft tot gevolg dat het voor de min derheden extra moeilijk is om hun voordelen en potentieel vol ledig uit te buiten. Nu ziet de centrale overheid ook wel in dat sociale ontevreden heid onrust aanwakkert en daar om heeft ze meer fondsen voor ontwikkelingsprojecten in de di verse regio's vrijgemaakt. Maar volgens in Peking gestationeerde diplomaten, wordt veel van dat geld verduisterd door de plaatse lijke, in meerderheid Han-Chi- nese bestuursambtenaren, met als gevolg dat de armsten weer met lege handen blijven zitten. Ook wordt een groot deel van het geld dat voor de regio is bestemd, doorgesluisd naar het Volksbevrijdingsleger en naar de politie. Die moeten worden inge zet om onlusten neer te slaan die voortkomen uit de roep om onaf hankelijkheid van China Af en toe flakkert het verzet tegen de Chinezen weer op. Dat wordt vervolgens weer neerge slagen, hetgeen de agressie weer verergerd.

de Stem | 1994 | | pagina 7