Banenplan vooral voor grote steden 24-UllR SERVIC [etabo HQHO! Clinton Twaalf jaar cel voor doodslag op Chinese brengen Dijkstal bekijkt sponsoring van politieke partijen DESTEM Kunst te kijk en te leen Spaanse loterij probeert het op Nederlandse markt Hel van het noorden 6Er is geen mestoverschot maar een mesttekort NATI0NALEI IDE0MAAND VIDEOBOEK VOOR Q95 DESTEM BINNENLAND A3 Kabinet wil tienduizenden langdurig werklozen weer aan de slag helpen Fondspatiënt straks duur uit met brug, beugel of prothese 'Miljoenen te kort voor natuurbeleid' COMMENTAAR ®VAN DORST BINNENLAND KORT Rekenonderwijs op basisscholen goed Ernst wil erkenning Acht Mei Beweging Drugbende mogelijk actief in Engeland Geleen eist vliegverbod boven DSM Te veel asielzaken voor landsadvocaat MOVEMBER 1994 J\ te kunnen foto vnu aan te geven dat het politi ustitie serieus is bij de aan van de vrouwenhande dt in het ressort zuid, waai er de vijf politieregio's ii bant en Limburg vallen, vol lamengewerkt. Er is ook ea kgroep samengesteld die de roblematiek behandelt. oriteit t stelt dat de samenwerkin] het openbaar ministerie a rechterlijke macht daarbi van belang is. „Als het strafzaak komt, wat voorlo niet ons eerste doel is, dai ten de zaken bij opsporing olging en berechting paralle n. We kunnen geen twintij uers bij een rechter-commis op het bureau leggen er geen tijd voor heeft, s Brok. projectleider beseft dat hel deze aanpak jaren kan do- voor de resultaten zichtbaai den. „We moeten openbaai .sterie, gemeentebesturen :ie op één lijn zien te krijgen dat gelukt is, moet er ook eens budget komen om anpak handen en voeten te :n." durf hardop te zeggen dat dt wenhandel jaren geen prio- t had. Maar dat is nu veran- aldus Brok. nu onthuld is dat deze stra tegen illegale immigratie zeil nlang een illegale immigran- s huishoudster in dienst had ïocratisch senator Dianr-f ïstein heeft daardoor nu veel r kans haar zetel te behon Bovendien heeft de Rept- einse burgemeester van Lo: eles, Richard Riordan, ui rzin tegen partijgenoot Huf- ton, de kiezers opgeroepen 'einstein te stemmen! dergelijks is gebeurd in Ne« waar deelstaatgouverneir 10 Cuomo (Democraat) df n heeft gekregen van Rep» eins burgemeester Rud)1 iani van New York City. wordt dus blijkbaar voor di ïblikeinen steeds moeilijke' ;esIoten gelederen te hand- n in.de 'big tent' die de ij probeert te zijn voor met- van zeer rechts (North, D® de) tot zeer gematigd (zoal' nogelijk toekomstige pr® skandidaten Bob Dole, Dia ley en James Baker), dan ook zullen de Republi- :n fikse winst boeken op mber en zal het voor presi- Clinton moeilijker worden jn laatste twee ambtsjaren eigen voorstellen door het [res te krijgen. in de tegenwoordig PÜ!' e dynamiek van een Amen- se verkiezingscampagne- zwaar verlies dat niettenj® minder zwaar is dan eerde' zien, al een 'triomf' heten. soort verlies (tegen Pa® gas) leed een gouverneur nsas bijna drie jaar geleden as de eerste presidentiële verkiezing in New Hamps' naam was Bill Clinton lederlaag daar maakte he® he come back kid' die he' i Huis zou gaan veroveren. DONDERDAG 3 NOVEMBER 1994 yan onze Haagse redactie pen Haag - Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) wil on derzoeken of scholingsinsti tuten van de politieke par tijen niet beter door het be drijfsleven en maatschappe lijke organisaties gesubsidi- eerd kunnen worden in plaats ïan door de overheid. Dat Blijkt uit een vertrouwelijke Brief die hij aan het kabinet Beeft geschreven. pe wetenschappelijke instituten en scholingsbureaus van politie- ke partijen krijgen nu ieder jaar geld van de overheid. Alle par tijen ontvangen een vast bedrag plus een bijdrage afhankelijk van het aantal kamerzetels per partij. Nu sinds de verkiezingen in mei het aantal partijen in de Kamer met drie is uitgebreid, moeten alle partijen vanaf vol gend jaar met een lagere bijdra ge genoegen nemen. Deze 'korting' was voor de Ka mer vorige week tijdens het de bat over de begroting van Bin nenlandse Zaken aanleiding om de al jarenlang durende discus sie over de subsidies aan politie ke partijen opnieuw aan te zwengelen. Centraal in deze dis cussie staat de vraag of de par tijen niet te afhankelijk worden van de overheid als die haar rechtstreeks of via de instituten geld geeft. In de brief aan het kabinet vraagt Dijkstal nu om een stevi ge discussie in de ministerraad. Dan moet bekeken worden of het niet beter is de geldkraan helemaal dicht te draaien. Dijkstal wil onderzoeken of sponsoring door bedrijven en maatschappelijke instanties een alternatief is. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer reageert verbaasd op dit 'opmerkelijke' voorstel van de minister, temeer omdat hij er tijdens het debat vorige week met geen woord over gerept heeft. Het idee staat de PvdA- fractie niet aan omdat partijen te afhankelijk van het bedrijfsle ven kunnen worden. „Je krijgt dan bijvoorbeeld de situatie: Heineken is voor de PvdA; dat zie ik niet zitten," aldus PvdA'er De Cloe. Ook de CDA-fractie reageert af wijzend. Volgens het CDA maakt de minister zich er wel erg mak kelijk vanaf door meteen de ver antwoordelijkheid bij het be drijfsleven en maatschappelijke organisaties te leggen, „De mi nister slaat een vluchtweg in en die vluchtweg bevalt mij hele maal niet," stelt het CDA-Ka- merlid Van der Heijden. De WD-fractie, een tegenstan der van subsidiëring door de overheid, is ook terughoudend. „Als je al sponsoring door be drijven toestaat, moet je dat in alle openheid doen. Er mogen zich dan geen stiekeme dingen voordoen. Maar ik vind het ge vaarlijk. Daarom wacht ik eerst het besluit van het kabinet af", zegt WD-kamerlid Van Erp. Den Bosch - Ziekenfondspatiën ten die een beugel, prothese, brug of kroon nodig hebben heb ben nog maar twee dagen de tijd om naar de tandarts te gaan. Daarna kan hen dat duizenden guldens kosten. Per 1 januari 1995 wordt de tandheelkundige zorg flink inge perkt. Zo verdwijnt de ortho dontie (onder meer beugels) uit het ziekenfondspakket. Orthodontist W. van Beers uit Veghel, voorzitter van de Noord- Brabantse Orthodontisten Vere niging, voorspelt dat daardoor zeker 6.500 jongeren, en vooral de portemonnee van hun ouders, in Nederland in de knel dreigen te komen. Vooruitlopend op de nieuwe maatregel heeft het kabinet be paald dat sommige behandelin gen uiterlijk 4 november, mor gen, moeten zijn gestart of aan gemeld bi] het ziekenfonds, om voor vergoeding in aanmerking te komen. Deze patiënten komen dan in een overgangsregeling die loopt tot 1 januari 1996. Den Haag - Nieuwe banenplannen van het Rijk om langdurig werklozen (langer dan 1 jaar werkloos) aan werk te helpen, leveren volgend jaar vooral effect op in de vier grote steden. Het kabinet wil die vier helpen omdat daar de problemen het grootst zijn. In de jaren daarna komen ook andere delen van het land aan de beurt. Het ligt aan de gemeenten in hoeverre geprofiteerd kan worden van de banenplannen. Minister Melkert (Sociale Zaken) presenteerde gisteren twee plan nen voor langdurig werklozen. Eén plan moet ervoor zorgen dat de komende vier jaar 40.000 door de overheid betaalde, ba nen ontstaan. Het gaat dan om werk in de zorgsector, de kinder opvang, de openbare veiligheid en het toezicht. Volgend jaar zullen de eerste 5000 banen er al zijn. Zeventig procent daarvan gaat naarde grote steden, de rest naar kleine re gemeenten met vergelijkbare sociale problemen. Een ander plan moet ervoor zor gen dat gemeenten experimenten opzetten om langdurig werklo zen, aan werk te helpen met behulp van uitkeringsgeld. Een deel van de uitkering wordt dan als subsidie aan de werkgever gegeven. Dat plan levert in 1995 en 1996 meer dan 10.000 extra Van onze rechtbankverslaggever Breda - Gruwelijk en gewetenloos. Zo noemt de Bredase rechtbank de doodslag op de 56-jarige mevrouw Mok op 4 juli 1993 in restaurant Peacock aan de Bredase Jorisstraat. Zij veroordeelde daarvoor gisteren drie jonge Bredanaars con form de eis tot twaalf jaar celstraf. De daders hoorden de straffen zonder enige emotie of reactie aan. De 19-jarige A.B. werd ook nog tot twee jaar celstraf veroor deeld voor deelname aan een gewapende overval op een cafe taria in Breda. De even oude A.L. werd vrijgesproken van een Huisdiefstal bij een reisbureau in Breda. De rechtbank sprak de drie ver dachten vrij van moord omdat de voorbedachten rade onvol doende is aangetoond. De daders hadden wel weken eerder beslo ten het Chinese restaurant te overvallen. De sleutels moesten desnoods met geweld afgenomen worden. Mevrouw Mok, moeder van de eigenaar, werd uit haar bed ge haald en werd met geweld mee genomen naar het restaurant. Daar is zij zodanig mishandeld dat zij overleed. De daders na men wat sieraden van haar mee en kraakten de speelautomaat in het restaurant. In tegenstelling tot de advocaten kon de rechtbank zich volledig vinden in de verklaringen van drie medeplichtigen, vriendin nen van de daders. Doorslagge vend argument daarvoor is ge weest dat de jonge vrouwen door zo te verklaren ook zichzelf be last hebben. Zij zijn intussen veroordeeld. De rechtbank liet ook meetellen dat de daders de groep vriendin nen na de doodslag ernstig be dreigd heeft. Daarbij kregen sommige meisjes een vuurwapen tegen hun hoofd gedrukt. De rechtbank had geen enkele boodschap aan de verklaringen van twee jonge getuigen dat de 19-jarige A.T. de bewuste nacht in een disco in de Bredase bin nenstad is geweest. Een 17-jari- ge vriendin van T. zei dat zij dat onlangs in haar dagboek had teruggevonden. Zij had haar er varingen met T. eerst op de nacht van 2 op 3 juli genoteerd en die data later doorgestreept en vervangen door 3 en 4 juli. Of beide getuigen terecht moeten staan voor meineed is nog niet duidelijk. banen op. Ook hier profiteren in eerste instantie vooral de vier grote steden, maar kunnen ande re initiatiefrijke gemeenten, die programma's voor langdurig werklozen opstellen, een graan tje meepikken. De twee banenplannen zijn uit werkingen van afspraken die de drie regeringspartijen maakten in het regeerakkoord. Bij de 40.000 banen gaat het om banen van 32 uur per week. De belo ning ligt tussen 100 en 120 pro cent van het minimum-uurloon. De arbeidsvoorwaarden liggen vast in cao's. De gemeenten en de arbeidsbu reaus selecteren de kandidaten. Bij weigering is een sanctie in beginsel niet uitgesloten. Maar Melkert gaat ervan uit dat sanc ties niet nodig zullen zijn, omdat voldoende langdurig werklozen maart wat graag werk willen. Den Haag - Uitvoering van het plan om voor 170.000 hectare nieuwe natuur te scheppen, loopt hoe dan ook vertraging op. Er is volgens minister Van Aart- sen (Landbouw, Natuurbeheer en Visserij) een 'te groot finan cieel gat'. De natuurplannen moeten in 25 jaar 170.000 hectare nieuwe na tuur opleveren. Dat kost in to taal 6,5 miljard gulden. Naast een al eerder bekend tekort van 189 miljoen gulden voor gron daankoop, heeft Van Aartsen di verse nieuwe 'gaten' ontdekt, zei hij gisteren bij de behandeling van zijn begroting. Van Aartsen hoopt onder meer op geld uit het Fonds Economi sche Structuurversterkingen (het aardgasbatenfonds). De minister maakt zijn beleidsplannen pas bekend in het voorjaar, zo bleek gisteren. (ADVERTENTIE) puna <- l'ULt I - Van onze verslaggever Den Bosch/Breda - De Spaanse nationale loterij wil haar activiteiten uitbreiden naar de Nederlandse markt. DE SCHULD ligt altijd bij een ander. En daarom stellen Noord- franse communisten Nederland verantwoordelijk voor het drug probleem in hun regio. Het feit dat er nauwelijks nog grenzen zijn op de weg van Rotterdam naar Lille veroorzaakt de ellende. De cijfers ondersteunen deze klacht niet. Het drugprobleem in de door- werkloosheid verpauperde industriesteden van Noord- rrankrijk is bijvoorbeeld niet groter dan in de evenzo door armoede en uitzichtloosheid getroffen gebied rond Marseille. En daar halen de tussenhandelaren hun waar niet uit het noorden, kr is een groot verschil tussen Nederland en Frankrijk waar het de houding tegenover en de acceptatie van verdovende midde- len betreft. Het Franse systeem maakt geen verschil tussen soft en harddrugs. Gebruikers van beide worden met eenzelfde onverzoenlijkheid vervolgd. De Nederlandse gedoogpolitiek ten opzichte van koffieshops en huisdealers woordt daarom tot in de [oedia afgekeurd. Dat verslaafden in eerste instantie patiënten zijn, zoals in ^ederland gesteld wordt, is voor Gallische oren ongehoord, noesmiddelen, op alcohol na, zijn voor Fransen zo afschrikwek kend dat een genuanceerde discussie niet gevoerd kan worden, 't valt de Fransen en vooral hun verantwoordelijke politici te erwijten. Met woede en paniek valt het probleem immers niet te val' esoi?cla.n'<s d'ent Nederland zich wel wat aan te trekken an de opwinding van de verre buren. Niet alleen vanwege de ternationale verdragen, maar nog veel meer vanwege de Rechte naam die Nederland erdoor in Frankrijk krijgt. betekent niet automatisch dat wij onze liberale politiek moeten wijzigen. Wel dat we, net als in het geval van de aticaanse opwinding over de Nederlandse euthanasiewetge- ng, de Franse autoriteiten en media onze interpretatie van de oiten moeten voorhouden. en Rijend Rijen, Stationsstraat 25, 01612-282Q0 Breda, Crogtdijk 54, 076 712000 Waalwijk, Laageinde 39, 04160 38555 Roosendaal, Scherpdeel 20, 01650-32050 Ondanks het feit dat het maken van reclame voor een buiten landse loterij bij de wet verbo den is, verschijnen er adverten ties van een bureau in Capelle aan den IJssel waarin deelname wordt aanbevolen. Volgens J. Sanders van het bu reau 'United Media Group' is hij door de Spaanse loterij benaderd om een wervingscampagne op te zetten. Nu hem bekend is dat dergelijke propaganda verboden is, beraadt hij zich op het ver volg van de actie. Volgens zijn medewerkster is er nog maar weinig belangstelling van Ne derlanders voor de loterij. Volgens Sanders wil zijn bureau slechts adressen verzamelen en die naar Spanje sturen. De Spaanse loterij neemt dan con tact op met de Nederlandse klanten. De advertentieafdeling van Dag blad De Stem In Breda, de eerste krant die de wervingsadvertentie van United Media Group heeft gepubliceerd, wist niet dat het plaatsen van zo'n advertentie in strijd is met de wet. De Stem beraadt zich of nieuwe adverten ties voor de loterij worden opge nomen. De officier van justitie in Breda mr. W. Koops, weet nog niet of hij stappen zal ondernemen te gen de krant. J. Polders van het in Den Haag gevestigde 'Neder lands Instituut voor Kansspelon- derzoek' zegt dat tot nu toe geen buitenlandse loterijen, met uit zondering van de Duitse 'Klas- selotterie', in ons land actief zijn. Een medewerkster van een kunstuitleen zoekt tussen de opbergrekken. Zaterdag hou den de in totaal 78 artotheken een open dag tijdens de Natio nale Dag van de Kunstuitleen. Ze hopen op bezoekers die een abonnement kopen voor het leilen van kunst. foto anp (ADVERTENTIE) N KLUS ZONDER Metabo Nederland bv Tel 03462- 64244 DE KEUS VAN DE VAKMAN \/CO\/ni n WAM l/AADDAOIMA Troyl art olim holz-oYi on nrfmn nrcirOA 1i v. ...nlrn» rw-vb- Tirmvb-mliilrVioi/^ urn ran I VERVOLG VAN VOORPAGINA Volgens Vermeer heeft de akker bouw alleen maar voordeel bij een goed gestructureerde aan voer van drijfmest met een gega randeerde samenstelling: „Dat ■wordt ook niet betwist. Integen deel. Afnemers van akkerbouw- produkten eisen ook steeds va ker garanties voor het minera- lengebruik. Die kun je alleen geven in een gestructureerde aanpak. Niet in een wilde han del." Hoe het nu verder moet weet Vermeer eigenlijk ook niet: „We gaan goed nadenken, want dat is nooit verkeerd. Maar verder?" „Verrassend, heel verrassend." Zo reageert algemeen secretaris W. Fournier van de loonwerkers organisatie Boval (opslag, trans port en distributie) op het niet doorgaan van de verplichte mestcentrale. „Wij meenden echt dat in het maandenlange vooro verleg alle haken en ogen waren weggemasseerd. Voor ons is het besluit dat nu gevallen is een hele opluchting. Met name het verplichte karakter zou het par ticuliere initiatief de kop hebben ingedrukt. Als transporteur voor een monopolist kun je geen droog brood verdienen." Loonwerker en mesthandelaar F. van de Vendel van 'Kasteel Meeuwen' uit het gelijknamige dorpje in het Land van Heusden en Altena, is niet verrast door het feit dat een verplichte mest centrale van de baan is. Hij zegt: „Het had een oplossing kunnen zijn, als er een mestoverschot is. Maar dat is er niet. Ik geef toe dat het tamelijk eigenwijs klinkt, maar ik stel dat er een mest-tekort is." Van de Vendel staaft zijn opmer kelijke stelling met twee voor beelden uit de praktijk van zijn bedrijf: „Als het mooi weer is, dan moet je mest uitrijden. Toen het in oktober een paar weken mooi weer was konden ik en mijn collega's vrijwel nergens mest meer uit een put halen. Belangrijker is dat het zoge naamde overschot gebaseerd is op verkeerde aannames. De overheid veronderstelt dat een varken per jaar 1,7 kuub mest produceert, maar in werkelijk heid is dat op dit moment nog maar 1 kuub. Diezelfde overheid gaat er nog steeds van uit var- kensmest 5,3 procent fosfaat be vat. Uit monsters die wij nemen .blijkt dat mest nog maar 2 tot 3 procent fosfaat bevat. Dat maakt ook dat de mesthandel fraudeert. In opdracht van de overheid, wel te verstaan. Bij de mesters tekenen wij bonnen waarop 5,3 procent staat. Die geven wij af bij de afnemers, terwijl we weten dat er veel minder fosfaat in zit. De boter berg, de vleesberg en de melk plas ,waren en zijn begrippen die ook werkelijkheid waren. Het spul lag in gigantische koelhui zen. Maar wijs mij ergens een mesthoop aan? Ik durf te bewe ren dat in Nederland 40 procent van de agrarische grond niet bemest wordt met organische mest en dat is een slecht pro bleem. De transportmiddelen om de mest te vervoeren naar die witte plekken is er. Wat ont breekt is de opslagcapaciteit om te kunnen wachten tot het mo ment waarop je mest kunt uitrij den. Verder is er niks aan de hand." Op de vraag waarom de voor standers van de mestcentrale dan zijn argumenten niet in de strijd werpen, zegt Van de Ven del: „Ach joh, die hebben toch alle nut bij het in stand houden van het sprookje. Die hebben een hele organisatie opgebouwd, mensen in dienst, installaties in bedrijf. Dat kun je toch niet zo maar allemaal stilleggen?" U vraagt zich wellicht af waar ik de laatste dagen heb uitgehangen, maar daarover kan ik niet meer zeggen dan dat ik op verzoek van een voetbalclub in het zuiden des lands op zoek ben geweest naar een geschikte oefenmeester. Nee geintje, het komt best goed met PSV. Er zit zoveel 'samengebald talent daar dat het wel heel gek moet gaan, wil die ploeg niet net zo overdonderend doorbre ken als de dcc-speler van Philips. Maar wie een rol van betekenis wil spelen in de Telecom-competitie, moet zichzelf wel keihard durven opstellen. Bij PTT Telecom verdwijnen drieduizend banen, omdat die club mee wil dingen naar de hoogste plaatsen in de Champions League. De vakbonden denken nog dat er geen gedwongen ontslagen hoeven te vallen, maar ze hebben niet door dat in gesprek zijn in het geval van een telefoonfirma een iets andere betekenis heeft dan die van met elkaar kunnen praten. Begint de hoorn des overvloeds bij de PTT echt leeg te raken of zijn er op de digitale snelweg geen wegwerkers meer nodig? Tante Pos was een dijk van een wijf aan wie je met een gerust hart alles kon overlaten. Maar ze zit in het bejaardenhuis nu en haar geprivatiseerde achterneefje vertrouw ik voor geen cent. MERIJN Den Haag - Het rekenonderwijs op basisscholen is van een behoorlijk niveau. De resultaten van de leerlingen zijn de laatste jaren op vrijwel alle onderdelen verbeterd. Dit blijkt uit onderzoeken van de onderwijsinspectie en het toetsinstituut Cito. Volgens de onderzoekers beginnen de modernere lesmethoden, waarvan steeds meer scholen gebruik maken, vruchten af te werpen. Die methoden dagen de leerlingen uit tot een actieve houding en sluiten beter aan bij hun belevingswereld. Dat werkt beter dan het traditionele rekenonderwijs, waartoe bijvoorbeeld het klassikaal opdreunen van de tafels hoort. Hilversum - Bisschop Ernst van Breda vindt dat de progressieve Acht Mei Beweging (AMB) door de bisschoppen moet worden erkend. Hij zegt dit in de documentaire Bisschop van Nederland, die de KRO zondag uitzendt. Ernst neemt volgende week afscheid als bisschop. Hij wordt opgevolgd door monseigneur Muskens. Ernst noemt erkenning waardevol omdat de opbouw van de gemeenschap ermee gediend is. „Ook al is er verschil in visie, dat belet niet elkaar op te zoeken met de mogelijkheid elkaar beter te verstaan." Ernst geeft hiermee in feite een reactie op het rapport van de commissie Dialoog, die twee weken geleden pleitte voor contact tussen de bisschoppen en organisaties als de AMB. De bisschoppenconferentie heeft nog niet op de vele aanbevelingen van de commissie gereageerd. Eindhoven - De vorige week ontmantelde Brabantse drugbende is mogelijk ook actief geweest in Engeland. De Engelse politie heeft vorig maand twee eindhovenaren aangehouden met 40 kilo amfetamine. Of er een verband bestaat tussen deze twee en de opgerolde bende, moet nog blijken. De Nederlandse politie heeft afgelopen weken 15 verdachten opgepakt. In een loods in Den Bosch lag grondstof voor het produceren van 350 kilo amfetamine met een straatwaarde van ruim tien miljoen gulden. Er zitten nog negen verdachten vast. Het gaat om enkele Eindhovenaren en mannen uit Geldrop, Amsterdam, Fijnaart en Ulvenhout. Geleen - Het Navo-vliegtuig dat in september tienduizend liter kerosine loosde boven de chemiefabrieken van DSM verkeerde wel degelijk in grote moeilijkheden. De piloot van de Boeing 707 heeft, naar nu pas blijkt, het noodsignaal 'mayday', doorgegeven aan de luchtverkeersbeveiliging op vliegveld Beek. Op basis van de nieuwe informatie eist het gemeentebestuur van Geleen een 'absoluut' vliegverbod boven het DSM-complex. GroenLinks en D66 hebben gisteren minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat vragen gesteld over het gevaar van kerosinelozingen. Tot nu toe werd aangenomen dat het toestel weliswaar met een storing kampte maar dat die niet zo ernstig was. Volgens B. Baksteen van de Internationale Vereniging van Verkeersvliegers zendt een toestel het mayday-signaal pas uit als er onmiddellijk gevaar is voor het vliegtuig of de inzittenden. De piloot loosde brandstof om gewicht te verminderen zodat hij snel kon landen. De Boeing keerde veilig terug naar de basis in Duitsland. Den Haag - De landsadvocaat, die het ministerie van Justitie verdedigt in asielprocedures, kan het aantal zaken niet meer aan. Het aantal asielzaken dat voor de rechter komt, bedraagt dit jaar naar verwachting 24.000. De landsadvocaat kan er acht- tot tienduizend behandelen. PvdA, WD, D66 en GroenLinks vragen staatssecretaris Schmitz van Justitie vandaag tijdens het debat over vluchtelingen om opheldering. Knelpunten zijn vooral de beroepszaken van asielzoekers die procederen tegen de afwijzingen van Justitie. De uitspraak daarvan willen zij afwachten in Nederland. Bij die zaken vertegenwoordigt de landsadvocaat het ministerie. De capaciteit van dit kantoor is echter te klein, aldus het hoofd van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) Nawijn. Coördinator vreemdelingenzaken mr. H. Groen van het kantoor Pels Rijcken en Droogleever Fortuyn van de landsadvocaat wil de door Nawijn geschetste situatie echter niet toelichten. Hij vindt het niet kies zonder overleg met zijn cliënt, het ministerie van Justitie, commentaar te leveren. (ADVERTENTIE) lUUli UITSLUITEND VERKRIJGBAAR »W NOVEMBER DE MOOISTE VIDEO'S KOOP JE IN DE PLATENZAAK

de Stem | 1994 | | pagina 3