Politie wil weer controle bordelen Bane k^r°^9erl fer- Rol georganiseerde criminaliteit bij vrouwenhandel in kaart te breng* Kerend politiek tij in Verenigde Staten helpt president Clinton Twaalf jaai doodslag o] -DE STEM- DESTEM Hel van het noc DE STEM BINNENLAND BUITENLAND pE STEM Zegeltjes Kerncentrales Oorlog en vrede Frau Antje Kabinet wil tieni Fondspatiënt straks duur uit met brug, u beugel of prothese DONDERDAG 3 NOVEMBER 1994 Het lijkt steeds erger te wor den met 'geld terug, via bank of giro', met zegeltjes bij de 'benzine, jokertjes bij de krui denier, een wijnkaart bij de slijter, stempeltjes bij de dro gist voor handdoeken en lego, met dukaten, groenzegels enz. enz. Je wordt er niet goed van. Je bent bijna verplicht ze aan te pakken, omdat je anders het gevoel hebt jezelf tekort te doen. Waarom niet gewoon de prij zen omlaag en die troep weg! Het geeft oponthoud bij het boodschappen doen en op stoppingen bij de kassa's. Ik zoek steeds naar winkels waar ze me die ballast niet aansmeren maar dat wordt steeds moeilijker. In plaats van klantenbinding zou dit wel eens een 'vlucht' van de klant kunnen worden. Raamsdonksveer, C. Lindeboom De kerncentrale in Borssele is gebauwd in 1969 door de PZEM, de voorloper van Del tan, op verzoek van Pechiney. Hiervan is een geheim con tract opgemaakt. Ook Dode- waard draait trouwens voor Pechiney. Sindsdien gebruikt Pechiney tussen de 3 en 4,8 miljard Kwh, dat is drie- tot bijna vijfmaal zoveel als de complete Nederlandse Spoor wegen. Begin jaren 80 wilde Pechi ney uitbreiden, maar dan moest er wel een tweede kerncentrale komen. Dat had alles te maken met het feit dat Pechiney onderdeel is van het Franse Alcatel-concern, waarin ook leveranciers van brandstof voor kerncentrales en opwerkingsfabrieken zit ten. Elke kilowatt aan Pechiney levert vijf cent op, terwijl de exploitatieprijs (kostprijs) achttien cent is. Dus elke ki lowatt kost de Zeeuwse/Ne derlandse gebruikers toch mooi zo'n dertien cent per kilowatt. Het Zeeuwse elek triciteitstarief is niet voor niets het hoogste van Neder land. Pechiney is niet de enige trouwens die zo 'voorkomend' behandeld wordt. De alumi- niumsmelterijen van Akzo, Hoogovens en Pechiney krij gen totaal per arbeidsplaats 225.000 subsidie, in totaal is dat meer dan een half miljard gulden. Als we dat nu eens nalieten, zouden we voor dat geld meer. schone banen kun nen scheppen dan er nu daar zijn. Het afval van de centrales wordt nu op kosten van de Nederlandse bevolking opge slagen. Wie zei ook al weer dat de vervuiler betaalt En als de centrale eindelijk zover versleten is dat een in ternationale commissie zegt dat de centrale of gemoderni seerd moet worden of sluiten, weet de kernenergielobby, waarin onder meer de heer Don, onder meer voormalig bestuurslid van Deltan, de modernisering af te dwingen door te zeggen dat er al 160 miljoen geïnvesteerd is. En als er iets met die kern centrales zou gebeuren, zijn we er niet eens goed voor verzekerd. De kerncentrale in Borssele is maar verzekerd voor 475 miljoen, terwijl zo'n simpel ongeluk als in Harris- burg, Amerika al vijf miljard kostte. Van die verzekering neemt de Nederlandse staat (wij dus trouwens 350 mil joen voor haar rekening. /°PDe*emeren recht vL ucMch bewerken J tanTehet™uw 'andpunt eens is. Als er ongelukken gebeuren draaien wij als Nederlandse bevolking er zelf voor op. En als we meteen Borssele en Dodewaard sluiten, wat dan Dat kost vele miljarden. Er is het gezegde dat-een kerncen trale sluiten minstens net zo veel kost als er een bouwen. Als er een onderwerp is wat een parlementaire enquête nodig heeft is het wel dit. Wie durft Oud-Vossemeer, C.W. Boogaart De sterke stellingname van de PvdA tegen de kruisraket ten was een van de blokkades voor regeringsdeelname in de vroege jaren tachtig. Toen kwam het einde van de koude oorlog, de dreigp^g van kernwapens werd naar de achtergrond gedrongen en niets kon de PvdA weerhou den in een regering met het CDA te stappen. Nu zelfs de PvdA met de WD samen kan regeren, kun je je beginnen af te vragen wat nu eigenlijk de verschillen in inr zicht tussen WD en PvdA op defensieterrein zijn' of waren. Kwesties als uittreden uit de Navo en afschaffen van kern taken hebben hun actualiteit verloren. Alles op dit gebied lijkt zich te concentreren op wel of geen deelname aan VN-vredesmissies. De dagen, dat de vredesbewe ging zich keerde tegen bewa pening lijken voorbij. De oude Oost-Westconflicten - Vietnam, Afghanistan - zijn verleden tijd en we zien al leen nog regionale oorlogen, zoals in Rwanda en Bosnië. En dit terwijl de VN als een soort wereldpolitie gaan fun geren. De grote vraag hierbij is, wat je als vredesbeweging of poli tieke partij nog kan verkon digen om deze verregaande depolarisatie te stoppen. ■Of- is het wel goed zo? Breda, Fr. van de Wiel De tips van dr. Biasing in uw artikel 'Frau Antje moet ach ter de computer' hebben mij hogelijk verbaasd. Op de Duitse televisiezenders ARD en ZDF kun je zinnen horen als 'in dieser Live-Talk show sprechen wir über esta blishment, managers und hardliners'. Dit is zo maar een los voor beeld en absoluut niet over dreven want het kost geen enkele moeite op een avond Duitse televisie honderd of meer Engelstalige woorden te noteren. Als er één natie is die doet aan taalverloedering dan is het Duitsland wel. Men dreigt zelfs de Neder landse dagbladpers de loef af te steken. Breda, W.A. de Wit Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; S 01640-36850, fax 01640-40731, redactie fi 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, S 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice S 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje S 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur076-236242/236911. Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 -ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur S 08860-82345. Oosteuropese vrouwen in een Nederlandse bordeel. De politie overweegt weer zedencontroles uit te gaan voeren in sexclubs om vrouwenhandel beter aan te kunnen pakken. - F0T0 VNU Als politie en justitie een vinger willen krijgen achter vrouwenhandel en de rol van de georgani seerde criminaliteit daar in, moet er weer controle komen in bordelen. Daarvoor moet de politie onder meer speciale teams'samenstellen. En moeten de gemeenten hun regelgeving in de al gemene politie verorde ning aanpassen. Door onze redacteur John Lazaroms „Zonder die controle aan de ba sis krijgen we nooit een helder beeld van de rol van de georga niseerde criminaliteit in de vrou wenhandel. Laten we wel wezen. Het wordt een gigantische klus voor dat allemaal rond is," zo stelt T. Brok, projectleider bij de Divisie Georganiseerde Crimina liteit in Breda. Over incidentele gevallen wil Brok het liever niet hebben. „Een vrouw meldt zich op het politiebureau en zegt dat ze uit een bordeel ontsnapt is. Ze vraagt om hulp. Dan ben ik de eerste die in de wagen springt. Alleen 'bevrijden' we dan slechts één slachtoffer van vrouwenhan- del," aldus Brok. De organisatie die er eventueel achter die han del zit wordt amper geraakt. „Het is ad hoe beleid en daar kopen we op lange termijn niets voor. Vrouwenhandel bestaat, ook In West-Brabant. Maar voor we dat adequaat in kaart kun nen brengen, en een plan van aanpak kunnen samenstellen, zal er een berg werk verzet moeten worden," aldus Brok. Achterstand Medewerkers van de Divisie Ge organiseerde Criminaliteit heb ben de laatste maanden onder zoek gedaan naar dit onderwerp. Vrouwenhandel is ook in het gebied van de regiopolitie Mid den- en West-Brabant geen on bekend fenomeen. Hoeveel het voorkomt, waar en op welke ba sis, valt nu niet te zeggen. De conclusie van de politie is echter dat er enorme achterstand is ontstaan door het afschaffen van de controles op bordelen. Vroeger was dat een normale taak van de politie, die vaak ook een aparte zedenafdeling had die zich hiermee bezig hield. De laatste jaren gebeuren die con troles echter zelden meer, aldus de projectleider. „Daarmee is een heleboel kennis verloren gegaan. Daarnaast is het ook zo dat de 59 gemeenten die binnen onze regio vallen veelal andere regelgeving heb ben over prostitie en bordelen. In principe is prostitutie illegaal, maar wordt het door justitie ge doogd. De bestrijding van vrou wenhandel begint mijns inziens dan ook eerst bij gemeentelijk beleid op het gebied van prosti tutie en openbare orde. Als dat allemaal op een rijtje staat, de regels gelijk zijn, dan hebben we een handvat. De poli tie moet dan op haar beurt teams op poten zetten die deze zedencontroles uitvoeren. Optre den tegen illegalen in sexinrich- tingen. En daarbij nauw samen werken met hulpverlening en maatschappelijk werk," aldus Brok. Inzicht Pas als dat gebeurt wordt het voor de politie ook mogelijk in zicht te krijgen in de rol die de georganiseerde criminaliteit in de vrouwenhandel speelt. Justi tie doet de laatste jaren steeds meer pogingen de grens tussen onderwereld en bovenwereld helder te krijgen. Illegale en legale praktijken lo pen door elkaar heen. Dat de slachtoffers van vrouwenhandel enorme angst kennen, geïntimi deerd worden en onbekend zijn met het land waar ze verblijven, maakt het er niet eenvoudiger op. De geldstromen die met vrou wenhandel te maken hebben, kunnen de politie veel inzicht verschaffen in de werkwijze van georganiseerde criminelen. En hoe ze aangepakt kunnen wor den. „We hebben een taak ten opzichte van de vrouwen die slachtoffer zijn van deze handel. Maar de sexhandelaren, de ex ploitanten, gaan voor de bijl aan de hand van hun financiële han del en wandel," aldus Brok, die denkt dat er inderdaad goed te verdienen valt voor criminelen in deze 'branche'. Om aan te geven dat het poli; en justitie serieus is bij de pak van de vrouwen wordt in het ressort zuid, w onder de vijf politieregio's Brabant en Limburg vallen, op samengewerkt. Er is ook t werkgroep samengesteld die 1 ze problematiek behandelt. Prioriteit Brok stelt dat de samenwerk met het openbaar ministerie] de rechterlijke macht ook van belang is. „Als het:] een strafzaak komt, wat voorl] pig niet ons eerste doel is, d moeten de zaken bij opspori: vervolging en berechting pa lopen. We kunnen geen dossiers bij een rechter-com saris op het bureau leggen a die er geen tijd voor het aldus Brok. De projectleider beseft dat I met deze aanpak jaren kan d ren voor de resultaten zichtba worden. „We moeten openb; ministerie, gemeentebesturen i politie op één lijn zien te krijgej Als dat gelukt is, moet er t nog eens budget komen om« de aanpak handen en voeten geven." „Ik durf hardop te zeggen c vrouwenhandel jaren geen pri| riteit had. Maar dat is nu vei derd," aldus Brok. I \/an onze Haagse redactie J pen Haag - Minister Dijkstal I (Binnenlandse Zaken) wil on- Verzoeken of scholingsinsti tuten van de politieke par tijen niet beter door het be drijfsleven en maatschappe- lijke organisaties gesubsidi eerd kunnen worden in plaats van door de overheid. Dat blijkt uit een vertrouwelijke brief die hij aan het kabinet beeft geschreven. De wetenschappelijke instituten en scholingsbureaus van politie- Den Bosch - Ziekenfondspatiën ten die een beugel, prothese, brug of kroon nodig hebben heb ben nog maar twee dagen de tijd om naar de tandarts te gaan. Daarna kan hen dat duizenden guldens kosten. Per 1 januari 1995 wordt de tandheelkundige zorg flink inge perkt. Zo verdwijnt de ortho dontie (onder meer beugels) uit het ziekenfondspakket. Orthodontist W. van Beers uit Veghel, voorzitter van de Noord- 0j Brabantse Orthodontisten Vere- ej niging, voorspelt dat daardoor zeker 6.500 jongeren, en vooral de portemonnee van hun ouders, in Nederland in de knel dreigen te komen. Vooruitlopend op de nieuwe maatregel heeft het kabinet be paald dat sommige behandelin gen uiterlijk 4 november, mor gen, moeten zijn gestart of aan gemeld bij het ziekenfonds, om voor vergoeding in aanmerking te komen. Deze patiënten komen dan in een overgangsregeling die gj loopt tot 1 januari 1996. ej] Van onze correspondent Mare de Koninck Het verwachte verlies van president Clintons Democra tische Partij bij de komende tussentijdse verkiezingen in de VS lijkt minder drama tisch te worden dan tot voor kort was voorzien. Plotseling is in het land sprake van een kerend politiek tij, ten gunste van de Democraten. Die zullen bij de Congresverkie zingen van- 8 november nog wel gevoelig verlies lijden, maar mis schien dat ze hun meerderheid in beide Kamers toch nog kunnen behouden. Bill Clinton is nu voluit gaan doen waar hij een meester in is: campagne voeren, in dit geval voor lokaal verkiesbare partijge noten. Hij maakt dezer dagen een wer velende kruistocht door het land, waar hij ineens overal weer wél welkom is aqn de zijde van De mocratische kandidaten. En waar hij zich trots toont op het economisch herstel dat zich in Amerika voordoet 'en waarvan de Republikeinen met hun Rea- ganomische filosofie de vruchten willen stelen ten bate van een handvol rijkaards!'. Clinton voelt zich zichtbaar ge sterkt door de allerlaatste opi niepeilingen. Die zeggen dat voor het eerst sedert vele maan den weer meer Amerikanen posi tief over hem denken dan dat er negatief over hem oordelen. De betere enquête-scores heeft Clinton niet alleen te danken aan zijn recente reeks successen in de buitenlandse politiek (on der andere Haïti, Irak en Korea) en aan het economisch herstel. De meeste waarnemers menen dat de president vooral profi teert van- de nu bij het publiek overheersende indruk dat de Re publikeinse oppositiepartij en andere anti-Clinton-krachten veel te ver zijn gegaan in hun pogingen om Clinton te 'demoni seren'. Zo heeft de nieuwe heethoofdige fractievoorzitter van de Republi keinen in het Huis van Afge vaardigden, Newt Gingrich, Bill Clinton 'de vijand van de gewo ne Amerikaan' genoemd. En kandidaat-senator Oliver North heeft verklaard dat Clin ton 'niet mf'jn opperbevelhebber is' (grondwettelijk is de presi dent opperbevelhebber van ie der, inclusief reservist North, die onder de wapenen kan worden geroepen). Het waren extreme uitspraken, die nu - zoals dat in Amerika heet - 'terugvuren'. Daarnaast hebben tal van Repu blikeinse kandidaten die op 8 november gekozen willen wor den in nationale of plaatselijke besturen, Clinton in hun spee ches en tv-advertenties afge schilderd als 'een linkse extre mist', een vriend van 's lands gewelddadige criminelen en een in alle opzichten immoreel fi guur. Tegelijk stort de 'haat-radio' - vele honderden lokale zenders die in praatprogramma's vooral oerconservatieve luisteraars aan het woord laten - dagelijks een vloed van wrok en vaak de meest buitenissige persoonlijke aantij gingen (moord op getuigen van zijn 'wangedrag') uit over Bill Clinton. En dan is er ook nog 'religieus rechts', waartoe de invloedrijke tv-dominees behoren van de 'Christian Coalition' en de 'Mo ral Majority', die hun aandeel leveren in de 'verduiveling' van Clinton. Te zamen leveren al die woest President Clinton (I) in Detroit op campagne voor de Democratische Senaatskandidaat Bob Carr. FOTO AFP brullende bronnen van kritiek een grotesk geheel op, dat nu door steeds meer Amerikanen - ook degenen die politiek weinig op hebben met de huidige presi dent - wordt ervaren. 'Er zijn grenzen. Op een gegeven moment zien de mensen in dat er geen enkele relatie meer is tus sen het beeld dat wordt opge hangen van het staatshoofd en de werkelijkheid. It's just over done. Dat biedt Clinton een gou den kans om terug te komen', stelt Philip Alberts, een gewilde campagne-adviseur die in Was hington 'te koop' is voor zowel Democratische als Republikeinse kandidaten. Niet dat de Democraten volgen de week dinsdag niet veel zetels in het Congres en veel gouver neurs- en burgemeestersposten in den lande zullen verliezen aan de Republikeinen. Niemand ziet de pro-Republikeinse trend 'tij dig' helemaal omgedraaid. Maar de vroegtijdige triomfante lijkheid waarin de Republikei nen tot vorige week nog voorza gen dat ze in de Senaat en in het Huis van Afgevaardigden de ab solute meerderheid zouden over nemen van de Democratische Partij, die is vandaag de dag behoorlijk geluwd. Dat het Huis in Republikeinse handen komt, lijkt ronduit on waarschijnlijk. De oppositiepar tij zou er veertig zetels voor op de Democraten moeten winnen, een schijnbaar al te zware taak.i In de Senaat zouden de Republi keinen maar zeven zetels extra hoeven te veroveren om de meer derheid te worden. Dat is nog altijd mogelijk, maar een stuk minder waarschijnlijk dan een paar dagen geleden. De gunstiger wind voor de De mocraten wordt zichtbaar in sommige deelstaten waar sterk in het oog lopende campagnes aan de gang zijn. In Virginia bijvoorbeeld lag Oli ver North in de peilingen voor op herkiesbare Democratisch se nator Chuck Robb. Maar inmid dels liggen ze precies gelijk. In Massachusetts heeft senator Ted Kennedy ineens een fikse voor sprong genomen op uitdager Matt Romney. In Californië heeft Republikeins senaatskandidaat Michael Huf- fington een zware dreun gekre- gen, nu onthuld is dat deze s der tegen illegale immigratie 2 jarenlang een illegale immigi te als huishoudster in dienst h Democratisch senator Diai Feinstein heeft daardoor nu ve| meer kans haar zetel te b den. Bovendien heeft de blikeinse burgemeester van 1 Angeles, Richard Riordan, weerzin tegen partijgenoot Hij fington, de kiezers opgeroepf op Feinstein te stemmen! Iets dergelijks is gebeurd in Nel York, waar deelstaatgouveraej Mario Cuomo (Democraat] steun heeft gekregen van Rep blikeins burgemeester Rui Giuliani van New York City. Het wordt dus blijkbaar voorl Republikeinen steeds moeilijk] om gesloten gelederen te hai haven inde 'big tent' die i partij probeert te zijn voor me: sen van zeer rechts (North, Dj Quayle) tot zeer gematigd de mogelijk toekomstige pifi dentskandidaten Bob Dole, Ditf Cheney en James Baker). Hoe dan ook zullen de RepuWj keinen fikse winst boeken november en zal het voor p® dent Clinton moeilijker wordj in zijn laatste twee ambtsja' nog eigen voorstellen door I Congres te krijgen. Maar in de tegenwoordig P'if snelle dynamiek van een Amen] kaanse verkiezingscampaf kan zwaar verlies dat niette» iets minder zwaar is dan eeri voorzien, al een 'triomf' hete»; Zo'n soort verlies (tegen PM Tsongas) leed een gouverneur1 Arkansas bijna drie jaar gele*] tijdens de eerste presidentiéf voorverkiezing in New HafflfH hire. Zijn naam was Bill Clinton Tj die nederlaag daar maakte hH tot 'the come back kid' die Pi Witte Huis zou gaan veroveren Van onze rechtbankverslaggever Breda - Gruwelijk en geweten rechtbank de doodslag op de 56-j| 1993 in restaurant Peacock aan veroordeelde daarvoor gisteren form de eistcrttwaalf jaar celstraj De daders hoorden de straffen zonder enige emotie of reactie aan. De 19-jarige A.B. werd ook n<j nog tot twee jaar celstraf veroor- ve deeld voor deelname aan een wl gewapende overval op een cafe- zcl taria in Breda. De even oude 'al A.L. werd vrijgesproken van een va Huisdiefstal bij een reisbureau Dl in Breda. da De rechtbank sprak de drie ver- n^ dachten vrij van moord omdat de voorbedachten rade onvol doende is aangetoond. De daders tel hadden wel weken eerder beslo- Dj ten het Chinese restaurant te ba overvallen. De sleutels moesten va] desnoods met geweld afgenomen 19 worden. in| Mevrouw Mok, moeder van de nel eigenaar, werd uit haar bed ge- ge haald en werd met geweld mee- or genomen naar het restaurant. te Daar is zij zodanig mishandeld va dat zij overleed. De daders na- n; men wat sieraden van haar mee en en kraakten de speelautomaat in en het restaurant. be In tegenstelling tot de advocaten st kon de rechtbank zich volledig di DE SCHULD ligt altijd bij een ande franse communisten Nederland ver probleem in hun regio. Het feit dat e op de weg van Rotterdam naar Lille De cijfers ondersteunen deze klacht door- werkloosheid verpauperde Frankrijk is bijvoorbeeld niet gro' armoede en uitzichtloosheid getroffe daar halen de tussenhandelaren hun Er is een groot verschil tussen Ned de houding tegenover en de accept !en betreft. Het Franse systeem maa en harddrugs. Gebruikers van be onverzoenlijkheid vervolgd. De Nee opzichte van koffieshops en huisdea media afgekeurd. Dat verslaafden in eerste instant Nederland gesteld wordt, is voor Roesmiddelen, op alcohol na, zijn v kend dat een genuanceerde discussie Dit valt de Fransen en vooral hun verwijten. Met woede en paniek valt keren. Desondanks dient Nederland van de opwinding van de verre bui internationale verdragen, maar no slechte naam die Nederland erdoor ir Het betekent niet automatisch dat moeten wijzigen. Wel dat we, ne Vaticaanse opwinding over de Nei ving, de Franse autoriteiten en med reiten moeten voorhouden. v

de Stem | 1994 | | pagina 2