Axel start proef met oud papier 2 - Discount osendaal Herinrichting Grote Markt begonnen legenheid DAG KLAPPER PLAATSELIJK nieuws 'Boeren zijn de Dolle Mina's van de jaren '90' In Zuiddorpe en Overslag wordt papier professioneel opgehaald Maatje Tante Bep Reina Schmidt. feerderij W. Braat Jerhoudsbedrijf Hontenisse nog bang voor kosten van ouderenproject [akbedekking Computerbeurs JKTIEB0N unt 5,- voordeel rs DE STEM Rode Kruis: 6Contacten met Polen voortzetten' articulieren Zo KORTING pE STEM ZEELAND C2 laon en To 1e x hele marathon. Proficiat. toud-Reparaties ie)Computers PC SALE PC SALE puter-Koopjesbeurs editie zeeland - -ft Een zwembad is meer dan een bak water 't Gelaag - KBO -14.00 uur kaarting Lachen om je buren Bluesrock Café Maks in Axel 1994 -, bedankje, jubileum, uwelijk, verloving, prestatie, examen, raham, enz, r kolom 1.09 incl. BTW, gel verplicht. Foto of formaat 35 x 40 mm V. Overige tarieven op Foto's worden niet retourneerd. 882 of geef uw tekst plaatsing af bij één van Schriftelijke opgaven nd geaccepteerd indien bekend zijn, ook indien ing bijgevoegd is. ns het recht voor teksten an redenen te weigeren, ever klachten bereiken even tekst behoudt de t recht voor om de naam tgever bekend te maken. DONDERDAG 3 NOVEMBER 1994 ,'an onze verslaggever ^xel - In Axelse landbouw- jcringen werd jaren geleden alweer administratieve ruil verkaveling bedacht. Een simpele, snelle en goedkope manier om de agrarische be drijfsvoering te verbeteren, jlaar nu de landbouw in Axel jelf aan de vooravond van zo'n verkaveling staat, is de weerstand omvangrijker en emotioneler dan ooit tevoren. Landinrichting in het blok Axel, zoals dat in vaktaal heet, omvat een oppervlak van ruwweg 2.400 hectare. Ingeklemd tussen Axel, Steenovens, Luntershoek en Absdale. Dit gebied moet dus lichtjes op de schop. Vooral ten dienste van de landbouw zelf: goed te bewerken percelen, liefst aaneengesloten rond de boerde rij. Een klus die een investering vergt van drie miljoen gulden. Gemiddeld levert de verkaveling de boer zo'n 35 gulden per hec tare per jaar voordeel op, aldus berekeningen. Maar in moderne verkavelingen spreekt ook de natuur een woordje mee. Dus ook in het blok Axel. Mede trouwens door het natuurbeleidsplan (nbp). In het plan zoals dat er nu ligt, is met dat nbp in de hand zo'n honderd hectare groen inge kleurd. Voor ecologische verbin dingszones, dijkaanplant, gras land, reservaats- en natuurge biedjes. Eén van de zwaartepunten ligt in de Beoostenblij Benoorden polder, meer in het bijzonder rond de Boschkreek en de Dries Arendskreek. Daar is onder meer bos voorzien en de aanleg van 'natuurvriendelijke' (landbouw- veilige, zeggen anderen) oevers. Dat groen in het plan nu werkt op een aantal belanghebbenden (boeren en grondeigenaren) als de spreekwoordelijke rode lap op de stier. In de afgelopen we ken zijn emoties dermate hoog opgelopen, dat het verkavelings plan inmiddels persoonlijke ver houdingen dreigt te verstoren. Verkavelen? Ja mits, zeggen de tegenstanders. En dat betekent: minder natuur en bos. Samenge vat de argumenten, gisteravond op een voorlichtingsbijeenkomst in Axel naar voren gebracht: vrees voor forse nadelige gevol gen in de bedrijfsvoering. In de praktijk gaat het dan om onder meer wildschade en een hogere ziektedruk in de gewassen. Kort om: overlast en verlies aan ren dement. Eén van de tegenstan ders vatte de natuurparagraaf in het plan zo samen: „Dit is het paard van Troje binnenhalen." Een ander zei: „De boeren zijn de Dolle Mina's van de jaren '90. Ze moeten baas op eigen land blijven." De landinrichtingscommissie houdt inmiddels haar hart vast. Er zijn de afgelopen maanden richting bezwaarmakers welis waar enkele tegemoetkomingen gedaan, echter zonder al teveel resultaat. Maar verder kan en wil de land inrichtingscommissies niet gaan. Op 1 december kunnen 350 be langhebbenden over het plan stemmen, maar de uitslag staat volgens insiders nog geenszins vast. De landinrichtingscommis sie zelf deed gisteren een drin gend beroep om het licht op groen te zetten. „Verkavelen is investeren in de toekomst." Met daarbij een welgemeende waar schuwing: ook als het verkave lingsplan wordt afgestemd, dan nog vindt de uitvoering van het natuurplan gewoon doorgang. Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Axel start 1 december of 1 januari '95 een proef met het professioneel ophalen van het oud papier in Zuiddorpe en Overslag. Het bedrijf Verstraeten-Verbrugge haalt gedurende een half jaar een keer per maand het oud papier op. taamse Meerleseweg lo jaar getrouwd zeg I prte gefeliciteerd, [worden jullie vereerd i en kleinkinderen. Ier gefeliciteerd. 1 Breda, Jacqueline Kersten in ■Gravenmoer. |ag el het het puus, phne Acht miljoen verjaardags kusjes van Sproetje. Alsnog Proficiat Diana en Kees. Je fans. i betaalbare prijzen. Vrijblijvend Bocht 35, Breda. 076-141517. pf vernieuwing woning, tegelwerk, childerwerk. Bel: 076-204823. Wethouder A. van Waes maakte dit initiatief van de gemeente gistermorgen bekend tijdens de vergadering van de gemeen schappelijke regeling Afvalstof- ïenverwijdering Zeeuws-Vlaan deren (AVZV) in Terneuzen. „De opzet van de proef is zoveel mogelijk oud papier op te halen. In Zuiddorpe en Overslag halen de verenigingen het papier na melijk niet op. De mensen kun nen het papier wel naar de vere nigingen brengen, maar we ho pen dat door de professionele opzet meer papier wordt opge haald," aldus Van Waes. Van Waes zei ook wel iets te voelen voor een aparte container bij de mensen thuis voor het oud papier. Naast de containers voor groente-, fruit- en tuinafval (gft) en het overige afval zouden de mensen dan drie containers in huis hebben. „We bekijken of we een aparte container voor het oud papier beschikbaar stellen. Maar het is nog lang niet zeker oi een dergelijke container er komt. We bekijken eerst of de proef met de professionele inza meling positief uitpakt." De uitkomst van de proef in Zuiddorpe en Axel is onderdeel van het onderzoek van de AVZV naar een meer professionele op zet van het ophalen van oud papier in Zeeuws-Vlaanderen. Voorzitter K. van der Hoofd van de gemeenschappelijke regeling maakte duidelijk dat de vereni gingen zeker niet de dupe wor den als voor een professionele inzameling wordt gekozen. „We zeggen zeker niet dat de vereni gingen hun taak niet houden. De vraag die bij het onderzoek de hoofdrol speelt is zoveel moge lijk oud papier in te zamelen. En dat proberen we zo goed moge lijk te doen." Het streven zoveel mogelijk pa pier in te zamelen is ook de hoofdmoot van een beleidsnoti tie voor de komende jaren. Uit deze notitie komt naar voren dat alle inspanningen in Zeeuws- Vlaanderen erop gericht moeten zijn de omvang van het huishou delijk afval zo klein mogelijk te maken tegen het tijdstip dat het huisvuil verbrand moet worden. Als in 1997 vanuit de regio der tigduizend ton afval naar de ver brandingsinstallatie Moerdijk moet worden afgevoerd, dan stij gen de verwerkingskosten met zowat negen miljoen gulden per jaar. Deze enorme stijging heeft grote gevolgen voor de tarieven van de reinigingsrechten. Als het aan te bieden afval zo klein mogelijk wordt gehouden, dan kan de stijging van de afvalstof fenheffing volgens de notitie aanmerkelijk worden beperkt. Zoals dus door een betere inza meling van het oud papier. Oud papier maakt namelijk zowat de helft uit van het overige afval. jjVan onze verslaggever Kloosterzande - De gemeente Hontenisse denkt nog steeds dat deelname aan het project 1-loketfunctie voor ouderen in Oost Zeeuws-Vlaanderen de gemeente wel eens veel geld zal kunnen kosten. Men kijkt de kat voorlopig nog even uit de boom, maar houdt de deur voor deelname nog open. of algehele vernieuwing, vice. Bel: 076-204823. iië, Zeeland en Zuid-Holland Iche beursaanbeidingen op pmber van 10.00 tot 17.00 uur KERK te (centrum) BREDA vanaf station. Ruim 50 stands brs, printers, programma's, ns, onderdelen, lektuur, enz ■guldens voordeel en vertrouwd. jjk, koop! Infolijn 055-336666. >er, van 10-16 uur in de Leysdream. Autoweg Breda-Vlissingen: afslag 3us 1PC-Amiga-Atari-Midi-Video Software, Boeken, Supplies tegen gebruikte apparatuur met garantie, ele prijzen. Maak kans op GRATIS 2.500,-. S E G A-stand, edoen aan wedstrijden. Finale op 9 april in de Jaarbeurs te Utrecht, o 070 - 3588929. B uur. Inleveren aan de kassa. De Steri ikt ie reda, 14499. Wethouder L. Mangnus zei dat tijdens de raadsvergadering naar aanleiding van vragen door me vrouw M. Ie Roy (Progressief Hontenisse). Op dit moment is een stuurgroep aan de slag om de 1-loketfunctie op poten te zetten. Volgend jaar september moet men dan officieel van start gaan. Doel van het project is alle hulpvragen van ouderen via het zelfde 'loket' te laten lopen. De verwachting is dat de zorgkwali teit daarmee wordt verbeterd. Immers, ouderen hoeven niet bij verschillende instanties aan te kloppen en de hulpverleners doen geen overlappend werk. Het project zou, na een aanloop periode, moeten draaien zonder bat het extra geld kost. Voor het Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-18924, fax 01150- 96554. Redacteuren: Peter Oggel (editie- chef), Frank van Cooten, Frank 9eij, Theo Giele, Rein van der helm, Florence Imandt, Ton koomen (sport), Harold de Puys- seleijr. Goes: Klokstraat 1tel. 01100- «030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin- oieverslaggever). Rulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751, fax 01140-19698. Redacteur: Eugène Verstraeten (Pw. editiechef). Advertentieverkoop Terneuzen: Zuidlandstraat 32, el. 01150-17920. vertegenwoordigers: Martin Boeije, Hans Dimmers. Rulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751. Vertegenwoordigers: Eddy van den Brande, Marian Verstraeten. verkoopleider: Harry Muurmans, tel. 076-236454. Telefoonnummers en openings- Da Sn V a"1 over'9e afdelingen op Pagina A2. 17-10-94 opstarten worden subsidies ver wacht. „Wij zijn er nog niet zo zeker van dat het project al die subsidies kan binnen halen," al dus Mangnus. „Bovendien weten de ouderen in onze gemeente goed de weg te vinden naar de zorginstanties." Inmiddels zijn B en W het project overigens toch wel iets positiever gaan bekij ken, zo vulde burgemeester Steenkamp nog aan. Dit na on der meer gesprekken met de di recties van de bejaardenhuizen in Hulst en Kloosterzande. Van onze verslaggever Hulst - In Hulst is gisteren het startsein gegeven voor de herinrichting van de Grote Markt. Dat gebeurde met een officieel tintje, want de Grote Markt moet de kroon worden op de herinrichting van de binnen stad, waarmee een aantal jaren geleden een begin werd ge maakt. Burgemeester A. Kessen sprak gisteren van een 'historisch mo ment'. „De Grote Markt is de parel van het geheel. Op een paar kleine werkzaamheden na de afronding van de face-lift voor de binnenstad". Aannemer 't Gilde voorspelde dat de komende tijd voor de omwonenden en het publiek niet altijd even gemakkelijk zal zijn. Hij zegde toe te zullen proberen de overlast als gevolg van de werkzaamheden zoveel mogelijk te beperken. De Grote Markt moet de ont moetingsplaats worden voor de bezoeker van Hulst. Het plein vormt tevens de schakel tussen de Genstsestraat en het Corn, de Vosplein. Door een duidelijk loopgebied te maken tussen die twee straten ontstaan een na tuurlijke verbinding die, naar men hoopt, kan bijdragen aan de ontwikkeling van de omge ving van de Houtmarkt. De markt krijgt vooral ook een multifunctioneel karakter. Het plein moet gebruikt kunnen worden voor evenementen. Dat betekent dat er zo weinig mo gelijk obstakels mogen zijn. Ook de parkeermogelijkheden worden gehandhaafd. De af wikkeling van het verkeer op en bij de Grote Markt vereist een duidelijke geleiding van de weggebruiker, op het markt plein is daarom voorzien in twee op en afritten. Er kan op het plein een eigen verkeerscir- culatie plaatsvinden zonder verstoring van de verkeersaf wikkeling in de straten. Bij de herinrichting wordt zo veel mogelijk 'natuurlijk' mate riaal gebruikt. De loop- en ver- blijfsgebieden worden uitge voerd in de bekende rode bak steen. De straten rond de grote markt krijgen een wegdek van gebakken klinkers. De verhar ding op het plein wordt uitge voerd in natuursteen keien. Ais Koning Winter niet te veel roet in het eten gooit wordt de ople vering begin mei verwacht. 'i> - l *i'>V "vVi 'N W - v-A 7 mz "-v'K. - De Grote Markt moet de ontmoetingsplaats worden voor de bezoeker van Hulst. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Axel - De Axelse afdeling van het Rode Kruis hoopt dat het uitwisselingsproject van Poolse jongeren dat onlangs werd gehouden vanwege de vijftigste her denking van de bevrijding, een permanent karakter krijgt. Het bestuur vindt dat het be zoek van de twintig Poolse jongeren in september zo suc cesvol verlopen is, dat dat contact wellicht de basis zou kunnen vormen voor een blij vende relatie tussen de ge meente Axel en Polen. De Poolse jeugd werd enkele maanden geleden rondgeleid langs Axel, Koewacht, Over slag en Zuiddorpe om een in druk te krijgen van de ver richtingen van hun landgeno ten vijftig jaar geleden. Daar naast maakten ze kennis met Nederlandse jongeren en de manier waarop zij leven. Het Jeugd Rode Kruis over weegt in ieder geval een te genbezoek, maar of Axel ooit een zusterstad in Polen krijgt, is nog maar zeer de vraag. Burgemeester W. de Graaf van Axel staat niet afwijzend te genover de zusterstad-gedach te, maar vindt dat het initia tief daarvoor door particulie ren genomen moet worden. ,„De Vereniging Axel-Polen, die jaarlijks oud-strijders naar Zeeuws-Vlaanderen haalt, overweegt zichzelf volgend jaar op te heffen. Het is mis schien zinvol de contacten op de een of andere manier voort te zetten. Maar dan moet het wel meer worden dan een voetbalclub of een muziekver eniging die af en toe eens op reis gaat." De Vereniging Axel-Polen neemt naar alle waarschijn lijkheid eind van deze maand een beslissing over de toe komst. „We hebben het vijftig jaar gedaan en de doelstelling is een beetje achterhaald ge worden", zegt secretaris J. van de Velde. „Voor volgend jaar willen we nog een keer iets doen, we krijgen veel vragen van oud-strijders. Maar daar na moet er misschien een co mité opgericht worden dat jaarlijks een kranslegging of iets dergelijks organiseert. Misschien kan de gemeente dat organiseren. Daar zijn we nog niet uit." Van de Velde ziet geen rol voor zijn vereniging wegge legd bij het eventueel zoeken naar een geschikte zusterstad in Polen. i Leerlingen van De Brug bekijken de EHBO-trommel van zwembad De Driehoek. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Hulst - Een zwembad is heel wat meer dan een bak met water. Daar zijn de leerlingen van de school De Brug uit Hulst nu wel achter. Drie groepen kinderen van De Brug kregen giste ren een leerzame rondleiding door het Hulster overdekt zwembad De Driehoek. Bedrijfsleider Hans Wesseis liet daarbij allerlei facetten van het zwembad de revue passeren. Vragen kwamen aan de orde zoals wat er in een zwembad allemaal moet gebeuren, waarom er zoveel personeel nodig is, hoe de waterkwaliteit wordt geregeld, waarom er zulke strenge regels zijn en hoeveel het allemaal KLASSIEK STOPPELDIJK MIDDELBURG Beiaardconcert - door stadsbeiaar- CLINGE dier H.G. van Putten - Abdijplein - Malpertuus - 13.30 uur ANBO ge 12.00-13.00 uur (gratis) zelschapsspelen Festival Nieuwe Muziek - Klove FILMS niersdoelen Achter de Houttuinen 30 (ƒ20) GOES TERNEUZEN Grand Theater Operette Lustige Witwe - door 20.00 uur True lies Hoofdstad Operette - Zuidlandthea- HULST ter - 20.00 uur De Koning van Engeland POP EN JAZZ 20.00 uur True lies 20.00 uur The Specialist VLISSINGEN 20.00 uur Forrest Gump Cantabilé - 'Songs of Love and War' 20.00 u. The chase - Arsenaaltheater Arsenaalplein 1 - 20.00 uur The mask 20.30 uur (ƒ30) MIDDELBURG Schuttershof DIVERSEN 20.00 uur Sirens. KLOOSTERZANDE VLISSINGEN Café de Kastanje - 19.30 uur kaar Alhambra 1-2-3-4 ting 20.00 uur True lies KOEWACHT 20.00 uur Forrest Gump Café 't Hoekske - 13.30 uur schie 20.00 uur The mask ting voor bejaarden 20.00 uur The specialist LAMSWAARDE KNOKKE Café de Lamsoren - 13.30 uur Beverly Sereens schieting voor bejaarden 15.00, 17.30, 20.00 en 22.30 uur TERNEUZEN Clear and present danger Galerie 99 - expositie keramiek op 15.00, 17.30, 20.00 en 22.30 uur The afspraak specialist HEIKANT 17.30 en 20.00 uur Forrest Gump 't Heike - KBO - 13.30 uur kaarten 15.00 uur Baby's day out en bingo 22.30 uur When a man loves a GRAAUW woman Gemeenschapshuis - 13.45 uur 15.00,17.30, 20.00 en 22.30 uur Max ALS IK een Belg was, zou ik met op luchting het einde van het nattebroekenpro- gramma 'Moppentoppers' op de televisie hebben begroet. In dit door de goedlachse Ron Brandsteder gepresenteerde stukje vaderlandse folklore hebben de Belgen (en met name de Vlamingen) het zwaar voor de kiezen gehad. De ene Belgenmop rolde over de andere heen. Wie verzint die dingen? dacht ik op een gegeven moment. Zoals ge bruikelijk kwamen onze zui derburen in de naar hen ge noemde moppen uit de verf als achterlijk, traag, lomp en ern beetje viezig. Het zal de slachtoffers van deze specifieke humor nauwe lijks troosten dat er over de gehele wereld 'Belgenmop pen' worden verteld, met hoofdpersonen van wisselen de nationaliteit in de titelrol van 'domme August'. Zo be spotten de inwoners van het Oostenrijkse Vorarlberg door middel van 'hun' Belgenmop pen de ingezetenen van Stier marken. De Roemenen doen hetzelfde met Hongaren, de Engelsen met de Schotten en de Noren met de Zweden. Zouden de slachtoffers die grappen leuk vinden? Toen ik op een verjaardagsfeestje met een Zeeuws-Vlaamse vriend kwam aanstappen, onderbrak een aan het woord zijnde moppentapper prompt zijn Belgenmop. Hij dacht (wat heel kies van hem was!) dat Zeeuws-Vlaams niet ver ver wijderd is van Vlaams en om dat 'Belgenmoppen' het voor al op Vlamingen en hun tong val gemunt hebben brak hij zijn giller voortijdig af. Dat had niet gehoeven. Een gelukkige inventaris in de genen van 'de Vlamingen' uit zuid en noord maakt dat zij wel een stootje kunnen velen. Derhalve is het ook nog nooit tot het vertoon van leuzen tegen racisme en het demonstreren voor de RTL- studio's gekomen. Want laten we wel wezen: als u het zou wagen grappen a la de Bel genmop te vertellen met een Jood of een allochtoon als hoofdpersoon, dan stond u binnen een week voor de rechter. Toen ik onlangs aan een Belg vroeg waarom hij en zijn land genoten zo gelaten op het nooit eindigend spervuur van discriminerende Belgenmop pen reageren, sprak hij: „Ach, vriend ik moet nog wel eens terugdenken aan een groot onderzoek naar de hygiëne van Belgen en Nederlanders, nu ruim twintig jaar geleden. Uit een enquête, die erbij hoorde, bleek dat de onder vraagde Nederlanders zinde- lijker waren dan de Belgen, Dat viel namelijk af te leiden uit het opgegeven aantal bad kamers per duizend inwoners. Dat percentarge lag in België beduidend lager dan het Ne derlandse. 'Eindelijk heeft de Belgenmop een wetenschap pelijke basis', hoorde je toen zeggen. Bij nadere beschou wing van de resultaten bleek dat een Hollander zelfs een plee met een douchekop aan het plafond als 'badkamer' betitelt. Een Belg spreekt pas van 'badkamer' als er een badkuip in staat waarin hij zich volledig kan onderdom pelen! Inderdaad:, daar was een wetenschappelijke basis gelegd!" Mijn Belgische zegsman werd dan ook allerminst depressief van Ron Brandsteder en zijn moppentappers. „De beste Belgenmop van de laatste vijftig jaar wordt niet eens verteld," zei hij. „En dat is dat een Belg de hoogste functie in het verenigd Europa van jul lie Lubbers heeft afgesnoept zonder ervoor te hoeven lob byen...!" Axel HENGELEN - De wedstrijd commissie van de hengelsport- vereniging GOA (Geduid Overwint Alles) te Axel hield voor haar leden een zoge naamde matchhengelwed- strijd. Gevist werd onder slechte weersomstandigheden op het water van de Kleine kreek nabij Axel. Er waren 21 deelnemers en de vangsten waren zeer matig. Winnaar met 2010 gram aan gevangen vis werd E. de Man. 2. W. Cerpentier, 2000 gram, 3. E. Audenaerde, 1920 gram, 4. P. Massart, 1120 gram, 5. J. van Cleemput met 1060 gram. Het was de laatste wedstrijd die in dit seizoen meeltelde voor het elubkampioenschap. De titel ging naar E. de Man, voor C. van Liere en L. Dequinnemae- re. kost om de zaak draaiende te houden. Hans Wesseis hoopt dat zijn praatje in het zwem bad invloed heeft op het gedrag van de kinderen die komen zwemmen. „Normaal zien ze alleen maar het water en meer niet. Met zo'n initiatief als vandaag krijgen ze toch een heel andere kijk op wat hier allemaal gebeurt", zegt Wesseis. Ter afsluiting van het project over het zwembad is de voltallige school moren uitgenodigd voor een zwe- muurtje. Wesseis denkt dat een project zoals met De Brug wellicht ook interessant kan zijn voor andere scholen in de gemeente. „Als dit nou goed bevallen is, denk ik erover om meer scholen uit te nodigen voor zo'n rondleiding". Van onze verslaggever Axel - The Southern Bluesrock Band treedt zaterdag op in Café Maks in Axel. Vijf bluesveteranen uit het Limburgse Venray hebben zich enkele jaren geleden tot taak gesteld Mississippi-blues uit te dragen, in stand te houden en er nog enkele elementen aan toe te voegen: een stevige swing en een heleboel gein. Als Southern Bluesrock Band konden ze al snel hun agenda volschrijven, met optredens tot in Noorwegen en Zwitserland toe. Medio 1990 lieten ze hun eerste cd het licht zien, met de van de Amerikaanse schrijver T. Coraghessan-Boyle gejatte titel 'If the river was Whiskey'. De groep is een typische barband, die met hun vette bluessound het best tot zijn recht komt in een bruine kroeg waar de alcohol rijkelijk vloeit. Dat belooft. Het optreden begint om 22.00 uur en de toegang, is gratis.

de Stem | 1994 | | pagina 19