Terneuzen wil steun voor investering papiertrafiek Meldpunt voor schoolverlaters •LAZER DE STEM Licht gewonden bij treinongeluk Sluiskil 'Het is ongelooflijk en onrechtvaardig' \ance/ crty KOM lADIKAL EMEENTE ULST Bouwmaterialen - profcenter Zeeuws-Vlaanderen vraagt subsidie voor Regionaal Coördinatiecentrum Middelburg viert afronding herstel van onde binnenstad 'Vlissingen moet meer werk maken van promotie van de haven' AOV en Unie 55+ werken niet samen bij verkiezingen voor Provinciale Staten HHnHHHHHHHHHHi ende Hart van Breskeni Je blijft erin rijden Inbraak op campings Schutters Sluis mogelijk al in België opgedoken Vrijetijdskunst in stadhuis Sas Mevrouw Cok uit Sluis boos over inval Fiod: 'Het lijkt Rusland wel' 1994 I Wel. AlKftjK Tlirgen Voorbeeld II s rijklaar f 22.395,- Verkoopprijs rijklaar f 22.39^_. ig/inrui! f 6.425,- Aanbetaling/inruil f 7 500^. luist maakt ter voldoening aan l2 van de Wet op de Ruimtelijke Imet ingang van 3 november ptarie, Grote Markt 21 te Hulst, ge liggen de besluiten van de Iktober 1994, waarbij deze heeft yiat herzieningen worden voor- lingsplannen: Ibied aan de Schoolstraat; Ibied aan de Warandastraat; leen gebied in de omgeving van fcn feen gebied aan de Brouwerij- in werking met ingang van 3 jgemeester van Hulst, 1 A.A.L.G.M. Kessen f 15.970,- Kredietsom f 14896^ jrg, Garage Adriaansen, Baljuw olderstraat 25, tel. O1157-2710- naar onze 2000 m2 bouwplezier. op 12 en 13 november a.s. (..jstrieterrein, Aziëweg 3, Hulst, 01140-12551 of 19000 Zeeland l,n onze verslaggever jtmeuzen - Het havenschap Ter gen wil een bijdrage van een jiljoen gulden uit het Sociaal Eco- joinisch Fonds van de provincie om jj risico's van investeringen in de jevenaarhaven af te dekken. 5e Raad van Bestuur van het ha anschap keurde gisteren een uitgave 0 8,5 miljoen goed voor kade-spoor a opslagfaciliteiten ten behoeve van ferbrugge International. Verbrugge sleepte kortgeleden een contract met de Zweedse exporteur Assi Doman in de wacht voor de overslag van 200.000 ton papier en cellulose maar komt daarmee in capaciteitsproblemen. De pacht van 5,25 hectare extra haventerrein moet uitkomst bieden. De papiertrafiek is belangrijk voor Ter- neuzen. De aankleding van het haven terrein betekent echter niet alleen groeimogelijkheden voor die papiertra fiek. Er kunnen ook grotere schepen afmeren. Daarmee komen verre mark ten uit Amerika en Afrika binnen be reik. Het havenschap heeft er daarom wel wat voor over om die deal met Verbrug ge te sluiten. Gisteren, tijdens een ver gadering van de Raad van Bestuur, maakte directeur J. Philippen duidelijk dat de investering echter niet geheel zonder risico is. Het havenschap hikt tegen een onrendabele top van de 1,5 miljoen gulden aan. De dekking daar voor moet komen uit extra havengel den. Philippen noemt dat onzekere op brengsten omdat ze, hoeveel vertrou wen het schap ook in Verbrugge heeft, gebaseerd zijn op inschattingen. Burgemeester R. Barbé van Terneuzen zag gisteren geen leeuwen en beren op die weg en was is ervan overtuigd dat Verbrugge de prognoses waarmaakt. Verbrugge is een snelle groeier. Een paar jaar geleden nog maar zat het bedrijf, wat de papiertrafiek betreft, op een overslag van een half miljoen ton per jaar. Dat is gestegen tot een miljoen ton. Dat zijn groeicijfers tussen tien en jan onze verslaggeefster lerneuzen - De gemeente ïerneuzen heeft namens ie zes andere gemeenten jn Zeeuws-Vlaanderen bij liet ministerie het verzoek igediend om een meld punt in te stellen voor zo geheten 'vroegtijdige schoolverlaters'. Het kabinet wil dat er in heel Kederland dergelijke Regionale Held- en Coördinatiecentra wor den opgericht. Die centra moeten meldingen tan schoolverzuim in het voort gezet onderwijs verzamelen en 'vermoedelijk vroegtijdig school verlaten' voorkomen. On der vermoedelijk vroegtijdig schoolverzuim wordt verstaan het 'zonder startkwalificatie' ran school af gaan. Leerplichtambtenaar R. Groot- haert. „Jongeren met alleen een diploma van het voorbereidend heroepsonderwijs, de vroegere i en huishoudscholen, zijn volgens hetkabinet niet méér len klaar om. te gaan wer- Zij moeten eerst nog naar vervolgopleiding, zoals bij voorbeeld en kort middelbaar beroepsopleiding, om wel met de vereiste startkwalificatie de ar beidsmarkt op te kunnen. Zo lang met de juiste papieren hebben, orden ze door het meldpunt gevolgd, tot zelfs hun 23ste jaar toe." Terneuzen heeft deze week een actieplan naar het ministerie van onderwijs gestuurd. Zo'n plan is vereist om m aanmerking te ko- Imen voor subsidie voor een re gionaal meldpunt. Als dat plan terugkomt uit Den Haag, moeten ook de andere gemeenten het goedkeuren voordat het meldpunt daadwerkelijk van start kan gaan. Waar het meld punt wordt ondergebracht is vooralsnog onduidelijk. Groot- haert verwacht dat het meldpunt begin 1995 kan functioneren. Het succes van het regionale meldpunt is sterk afhankelijk van de medewerking van de scholen, zegt de Terneuzense leerplichtambtenaar. „Het is zaak dat de scholen verzuim snel melden. Via het meldpunt wor- ta dan andere instellingen, zo als bijvoorbeeld Riagg of de leer plichtambtenaar, ingeschakeld. Ik zie het meldpunt als een soort verlengstuk van de leerplicht ambtenaar." Een van de eerste taken van het Zeeuws-Vlaamse meldpunt zal [volgens Groothaert zijn het in ventariseren van het aantal wop-outs en vermoedelijk vroegtijdige schoolverlaters. Die cijfers zijn op dit moment niet bekend. Jolgens de leerplichtambtenaar functioneert nog nergens in Ne derland een regionaal meldpunt. kan onze correspondent Groede/Nieuwvliet - In de afge- open week is ingebroken in vier dp campings in Nieuwvliet en broede geparkeerdstaande cara vans. Daaruit verdwenen enkele v'sietoestellen, radio's, an- ennes en verder gereedschappen 101 ?en waarde van enkele dui zenden guldens. ek de aangerichte schade bij de inbraken bedraagt volgens de poutie eveneens enkele duizen- en guldens. Een inwoner uit ,s'ig. wiens caravan stond op en camping aan de Nieuwvliet- i *n ^ieuwvliet gaf een S post °P van twee duizend gulden. ®'j inbraken in drie caravans, 'gendom van families uit het uitse Kali, was de waarde van e ontvreemdde apparaten en de !ks™ade nog aanmerkelijk I ger. Deze stonden op een cam- Pjig aan de Woordweg te Groe- De trein botst in volle vaart op een kraan in Sluiskil. Van onze verslaggever Terneuzen/Sluiskil - Bij een treinongeval op de brug van Sluiskil zijn gisteren twee medewerkers van installatie bedrijf W. de Bruijn uit Ter neuzen licht gewond geraakt. De medewerkers waren in een hoogwerker bezig met de ver vanging van knipperlampen aan de slagbomen toen de trein tegen de zwenkarm met bakje van hoogwerker aanreed. De mede werkers vielen vier meter naar beneden en liepen daarbij snij- en hoofdwonden op. Na behan deling in ziekenhuis De Honte mochten ze naar huis. Het ongeluk, kort na een uur, zorgde voor stremming van het FOTO CAMILE SCHELSTRAETE scheepvaartverkeer en vertra ging van het doorgaande ver keer. Op de brug was maar een rijbaan beschikbaar. Rond twee uur was de brug weer vrij. De spoorwegpolitie kwam giste ren uit Roosendaal over om de Van onze correspondente Nijlen - Twee onbekenden hebben dinsdagmiddag bij Grobbendonk, in de Ant werpse Kempen, rijkswach ters beschoten, nadat zij er als een haas vandoor waren gegaan voor een autocontro le, zo maakte de Nijlense rijkswacht gisteren bekend. De rijkswacht sluit niet uit dat het om dezelfde twee personen gaat die afgelopen maan dagnacht in Sluis een politiewa gen onder vuur namen en daarna in Belgie verdwenen. Omstreeks 14.30 uur dinsdag wilde de rijkswacht in Vorselaar een auto controleren, maar de bestuurder gaf meteen vol gas. Achtervolgd door de rijkswach ters scheurden de vluchters naar Grobbendonk, waar zij in een gracht belandden. Ze renden naar een boerderij, waar nie mand thuis was, en van daar uit schoten zij twee maal op de naderende rijkswachters, die een keer terug vuurden. Niemand werd door de kogels geraakt. De twee vluchtten een maïsveld in en verdwenen spoorloos. Sas van Gent - In de Burgerzaal van het stadhuis van Sas van Gent is van 5 tot en met 8 november een tentoonstelling te zien van vrijetijdskunst. Van onze verslaggever Sluis - „Het lijkt Rusland wel. We worden nergens van verdacht, dat zei men ook van de Fiod, maar toch mogen ze hier zomaar binnenstappen en spullen in beslag nemen. Het is ongelooflijk en ook heel onrechtvaar dig." Mevrouw Cok uit Sluis kan er nog boos om worden. Als onderdeel van een groot scheepse actie op verdenking van belastin gfraude tegen het porno-imperium van Amsterdammer C. G. werd dinsdag ook een inval gedaan in het administratiekan toor van Cok in Sluis. Cok, gisteren zelf niet aanwezig, is financieel adviseur van G. De Fiod zette ruim honderd man voor de invallen in. Volgens een woordvoerster is daarbij een hoeveelheid administratie in beslag genomen, waaronder de bescheiden uit het kantoor in Sluis. Volgens H. Knoop, media-adviseur van G., is ook een dochter van G. aangehouden. Het onderzoek richt zich tegen drie bv's van G. en G. zelf, die volgens de verden kingen feitelijk leiding heeft gegeven aan de belastingfraude. „Hij maakte de dienst uit," aldus de justitiewoordvoerder. G. zal op korte termijn worden voorgeleid aan de officier van justitie. Volgens Knoop is een enorme hoeveelheid administratie in beslag genomen. Het on derzoek heeft volgens hem betrekking op video- en filmrechten. De betrokken bv's zijn Scala Agenturen bv, Intex Nederland bv en Video Universal Holland bv. Knoop noemt de Fiod-actie 'buiten iedere propor tie.' Van 'miljoenenfraude' kan geen sprake zijn, aldus Knoop, want de omzet van de betrokken bv's „is minder dan 2 procent van het gehele bedrijf van G." Het porno- imperium van'G. geldt met een jaaromzet van circa honderd miljoen gulden op zijn vakgebied als het grootste in Europa, be vestigt Knoop. De Fiod deed, zoals gemeld, tevens een inval bij G.'s financieel adviseur, G. Cok, in Sluis, die niet persoonlijk als verdachte geldt. Knoop: „Bij Cok zijn spullen in beslag genomen die bij eerdere invallen in de afgelopen jaren al drie keer zijn meege nomen en onderzocht. Telkens moest de Fiod daarbij bakzeil halen. Cok wordt nu opnieuw ernstig gedupeerd, want die ad ministratie betreft honderden cliënten. Hij zal dan ook niet aarzelen weer naar de rechter te stappen om zijn spullen terug te krijgen." Volgens Knoop ontbreekt ieder 'dwarsverband' tussen Coks administratie en die van Scala c.s. Mevrouw Cok, haar man zit momenteel in het buitenland, bevestigde dat eventueel de rechter wordt ingeschakeld om de inbe- slaggenomen administratie weer terug te krijgen. „Wij hebben die nodig voor onze bedrijfsvoering." Bij Scala is men ook verontwaardigd om dat onlangs met de fiscus werd overeenge komen een vordering van twee miljoen te verlagen tot zes ton. Knoop: „Het kent in Nederland zijn weerga niet dat de Fiod dan tien dagen later met veel machtsver toon binnenvalt." Volgens juridische advi seurs van G. heeft de FIOD met de huis zoekingen een juridische ingang gevonden voor een 'fiscale inkijkoperatie', met de bedoeling 'gewoon eens flink in de papie ren van G. te kijken'. G. raakte eerder in opspraak door een reeks artikelen in het dagblad Het Parool. Daaruit vloeide een aantal civiele procedu res voort, alsmede een zaak voor de raad van discipline tegen de Amsterdamse ad vocaat mr. J. Engelsma. De toenmalige deken van de Amsterdamse Orde van Ad vocaten mr. Th. Bremer betoogde destijds dat Engelsma zijn boekje te buiten ging door nauwe banden aan te gaan met on- derwereldfiguren en er financiële belangen op na te houden in het porno-imperium van G. Beweringen dat ook de doodgescho ten crimineel Klaas Bruinsma financiële belangen had in G.'s Scala Agenturen bv moesten op last van de toenmalige recht bankpresident mr. B. Asscher worden ge rectificeerd. Dat gold niet voor passages die gingen over een strafzaak die in 1985 in de Verenigde Staten tegen G. aanhangig werd gemaakt. G. werd in de VS veroordeeld wegens postfraude. Hij wees iedere in de pers gedane suggestie dat hij kinderporno grafie per post had gedistribueerd, van de hand. Mr. Asscher betoogde dat G. welis waar is veroordeeld wegens postfraude, maar dat daarmee nog niet is komen vast te staan dat de Amerikaanse politie hem niet mede op grond van andere verdenkin gen heeft gearresteerd. Ook het verhaal rond de brand die G.'s inmiddels opgedoekte bedrijf Videorama in 1985 in de as legde, hoefde van Asscher niet te worden herroepen. De verzekering moest destijds twaalf miljoen gulden uit keren, ondanks gerezen twijfels over de oorzaak van de brand. Volgens Asscher heeft Het Parool het verloop van die affai re 'exact juist' weergegeven. DONDERDAG 3 NOVEMBER 1994 DEEL 1 twintig procent die garant moeten staan voor hogere haveninkomsten. Barbé schatte die extra inkomsten op zo'n 100.000 tot 200.000 gulden. Niettemin vond, Barbé het toch van belang dat het provinciebestuur, dat behoud en uitbreiding van werkgele genheid hoog in het vaandel heeft, een miljoen naar Terneuzen sluist. „Om vandaar uit," zoals Barbé het aantrek ken van extra werkgelegenheid om schreef, „nog enkele sprongetjes te kun nen maken." Van onze verslaggever Middelburg - Middelburg houdt de komende twee jaar onder de noemer 'Manifestatie '45-'95' een reeks activitei ten waarmee de stad een halve eeuw van stadsherstel en -vernieuwing wil markeren. De Zeeuwse hoofdstad werd op vrijdag 17 mei 1940 door een Duits bombardement zwa re schade toegebracht. Bij de luchtaanval ging een groot deel van het historische hart verloren. Ruim zeshonderd ge bouwen en panden gingen ver loren, waaronder grote delen van het Abdijcomplex en het Middelburgse stadhuis. Al in de bezettingsjaren werd een aanvang met de wederop bouw gemaakt. Het stadsher stel kon na de bevrijding pas goed ter hand worden geno men. Het einde van ruim een halve eeuw stadsherstel is nu in zicht gekomen. Op 6 november wordt het eer ste exemplaar van het boek 'Bewogen jaren, Middelburg in de 20e eeuw' uitgereikt aan burgemeester Rutten tijdens een ontvangst van de Middel burgse bevolking in het stad huis. In tegenwoordigheid van de Israëlische ambassadeur Bavly wordt op 29 november de sy nagoge plechtig ingewijd. De synagoge aan de Herenstraat is een van de laatste monu menten die zijn gerestaureerd. Een week eerder, op 22 no vember, wordt het boek 'De Sjoel in Zeeland' gepresen teerd. Daarbij is onder ande ren PvdA-voorman J. Wallage en rabbijn J. Jacobs aanwezig zijn. De activiteiten gaan volgend jaar door met onder meer een studiedag van de Permanente Conferentie voor de Europese Stadsvernieuwing, een 'labo ratorium' voor architectuur en verschillende lezingen. Een grote muziekproduktie in de Stadsschouwburg Middelburg vormt in 1996 de afsluiting van de viering van de Mani festatie '45-'95. Van onze verslaggever Vlissingen - De bekendheid van de haven van Vlissingen bij mogelijke klanten laat te wensen over. Er moet daarom hard gewerkt worden aan de promotie van de haven, zodat meer schepen de weg naar Vlissingen weten te vinden. Tot die conclusie komt de bege leidingscommissie Transportcen trum Vlissingen na een onder zoek. Dat onderzoek moest dui delijk maken of Vlissingen een transportcentrum in de haven zou kunnen worden gevestigd. Het antwoord op die vraag is negatief, maar voor de commis sie is daarmee de kous niet af. Vlissingen moet aan de weg gaan timmeren, zo luidt, vrij vertaald, het dringende advies van de be geleidingscommissie. Voor 225.000 gulden moet een 'ver volgtraject waarin promotie en communicatie centraal staan' worden opgezet. Het leeuwendeel van dat bedrag moet komen van de Europese Unie en het ministerie van Eco nomische zaken. De rest van het geld moet uit Zeeland zelf ko men: 15.000 gulden van elk de provincie en het havenschap, een 5.000 gulden van de gemeente, de stichting Vlissingse Havenbe- langen en de Kamer van Koop handel. De 225.000 gulden wordt be-, steed aan verder onderzoek (25.000 gulden), het maken van een promotie-film (100.000 gul den) en het uitnodigen van po tentiële klanten om hen ter plek ke van de kwaliteiten van de Vlissingse haven te overtuigen (100.000 gulden). De bedoeling is zich vooral te richten op die landen en goede ren die nu al de Vlissingse haven weten te vinden. toedracht van het ongeval te onderzoeken. Voor betrokkenen lag de zaak heel simpel. De me dewerkers van De Bruin ver klaarden de trein niet te hebben horen aankomen. De machinist heeft het bakje te laat gezien. Van onze verslaggever Goes - Pogingen van de ouderenpartijen AOV en Unie 55+ om gezamenlijk op te trekken bij de verkiezingen voor de Zeeuwse Provinciale Staten zijn op niets uitgelopen. Het Algemeen Ouderen Verbond is verontwaardigd over 'vuilspui terij' door de Unie 55+, de Unie verwijt het AOV een weinig democratische partij te zijn. De Unie 55+ wilde met één oude- renlijst aan de verkiezingen meedoen. „En die mocht wat ons betreft nog AOV-Unie 55+ heten ook. Bovendien mocht van ons een AOV'er op de eerste plaats staan," aldus voorzitter Boer- dam van de Zeeuwse kieskring van de Unie 55+. De gezamenlij ke lijst en programma moesten dan wel democratisch door de leden worden goedgekeurd. Het AOV kwam op 24 oktober met het voorstel tot een minder vergaande samenwerking in de vorm van een lijstverbinding. Een dergelijke constructie wordt wel vaker tussen 'bevriende' po litieke partijen gesmeed om er voor te zorgen dat ze bij de verdeling van restzetels voorde liger uit zijn. Brief Officieel besluiten de leden van de Unie 55+ pas op 15 november over de samenwerking, maar het dagelijks bestuur van de Zeeuw se afdeling zegt nu al weinig te voel'en voor een dergelijk lijst verbinding. De reden was zater dag in De Telegraaf te lezen. De secretaris van de Unie 55+ schreef in een ingezonden brief onder meer dat pogingen om afspraken met het AOV te ma ken 'steeds stuk lopen op de arrogantie die zich van het AOV- bestuur heeft meester gemaakt sinds het behalen van zes zetels in de Tweede Kamer'. Bovendien zou volgens de briefschrijver de macht in het AOV in handen zijn van enkelingen, leden hebben nauwelijks iets te vertellen. In de brief viel zelfs het woord 'dicta tuur'. Ook Boerdam verwijt het AOV een weinig democratische struc tuur te hebben. "Die club is in staat van ontbinding. Wij voelen niets voor samenwerking met een partij die niet democratisch is." De voorzitter van de Zeeuwse AOV-afdeling Blussé uit Koude- kerke heeft na de weinig lovende brief in De Telegraaf de Unie 55+ laten weten niets te voelen voor verdere samenwerking. Het AOV verkeerde in de veronder stelling pas op 15 november ant woord te krijgen op zijn voorstel tot een lijstverbinding. Die dag spreken namelijk de leden van de Unie 55+ zich erover uit. De brief in De Telegraaf en de daar in geuite verwijten kwamen voor het AOV als een donderslag bij heldere hemel. „Wij hadden ver wacht dat het tot 15 november stil zou blijven," zegt de Zeeuw se afdelingsvoorzitter van het AOV. t Fatsoen Na de, wat hij noemt, 'vuilspui terij' en 'wonderlijkste indianen verhalen', zoals die zijn ver spreid door bestuursleden van de Unie 55+, is voor de AOV-afde ling over en uit. „Een van de redenen om het AOV op te rich ten, was het terugbrengen van enig fatsoen in de politiek," al dus Blussé. Hij vindt dat de Unie 55+ bepaald onbezonnen han delt. „Maar ik vermoed dat het groeistuipen zijn."

de Stem | 1994 | | pagina 17