Olufsen ons n we ld Feyenoord waakt voor provocaties Haarhuis verliest van Boris Becker Voetbalbond nodigt burgemeesters uit Ludwig opgenomen in ziekenhuis Freiburg jESTEM EER SPORT B2 1 Rominger passeert 54-kilometergrens' VOOR MOOIST ERS EN BADKAMERS 135-24 UCI wil profijt Rotterdams gezelschap onder zware bewaking verwelkomd in Bremen Paspoort problemen SPORTNIEUWS KORT 1994 DONDERDAG 3 NOVEMBER 1994 #rdeaux (anp) - Juan Fernandez heeft geen ele twijfel meer. De ploegleider van Mapei-Clas zeker van zijn zaak: Tony Rominger passeert 'aterdag de grens van 54 kilometer. Het doel dat de Zwitser zich heeft gesteld voor zijn tweede aanval jp het werelduurrecord. Veertien dagen geleden jleef de teller op het Velodrome aan het meer van Bordeaux op 53,832 kilometer stilstaan, 792 meter larder dan Miguel Indurain in september. De grens van 54 kilometer passeert hij zonder meer," lonk het overtuigend uit de mond van Fernandez. „Ik jait zelfs niet uit dat Rominger zaterdag een afstand jlegt, die op zeeniveau niet vóór het jaar 2000 wordt ®beterd." je Spanjaard kwam tot zijn gedurfde voorspelling na de earning van dinsdag op het houten ovaal van de Franse rijnstad. Tijdens de test kwam Rominger in één van de eier rondjes van twintig moeiteloos uit op een gemiddel- twee Beosystem-Plus een tijdelijk voordeel, mber 1994. Ga dus snel! ij uw dealer. Bremen - Als betrof het een officieel bezoek van een staatshoofd, zo omzichtig srerd gisteren rond de mid- de Feyenoord-selectie begroet op het vliegveld van Bremen. Aan het hoofd van bet ontvangstcomité stond fferder-manager Willi Lem- ke, met in zijn voetspoor een dozijn zwaarbewapende en rreedgeschouderde heren, die deel uitmaakten van een spe- ciale mobiele eenheid. De Rotterdamse familie hoefde liet eens langs de douane, maar verd meteen uit het vliegtuig in geloodst, die - begeleid joor de in twee limousines geze- commando's' - spoorslags laarhet hotel in het midden van ie stad reden. 103-1688 073-133021 63-75833 fel. 040-111015 el. 040-862421 I. 01620-55292 06 3, Tel. 04241-1525 34836 72205. to. Advertentie geldig vanaf 2.11.94 t/m 8.1 1 94 zolang de voorraad strek* Prijswijzigingen voorbehouden- de van 54,7 kilometer per uur. Hij legde per omwente ling negen meter af. Rominger had een versnelling van 60 x 14 laten monteren. Tijdens de geslaagde poging op 22 oktober was het verzet 59x14. Dat kwam neer op .8,86 meter. In tegenstelling tot veertien dagen geleden is de jacht dit keer toegankelijk voor publiek. De eerste keer woonden slechts honderdvijftig genodigden en vijftig mediaverte genwoordigers de aanval bij. „Ik beschouwde de poging als een test, had niet verwacht dat ik het record zou verbeteren. Ik wist niet dat ik de afstand van Indurain zou kunnen verbeteren. Ik wilde de mensen geen geld uit hun zakken kloppen," verklaarde Rominger. De Helveet zag af van een tweede aanval op hoogte in Mexico of Ecuador. „Omdat het niet fair is ten opzichte van Boardman, Obree en Indurain. Ik wil onder identie ke omstandigheden de 54 kilometer overschrijden," legde Rominger uit. Indurain heeft kennelijk meer moeite met het verlies van het werelduurrecord dan hij aanvankelijk liet blijken. De viervoudige winnaar van de Tour de France oordeelt dat Rominger geprofiteerd heeft van zijn schema en eindtijden. En dat hij zich in alle stilte heeft kunnen prepareren op de recordpoging. „Indurain moet niet zeuren. Hij heeft geput uit de ervaringen van Obree en Boardman op de piste in- Bordeaux. Maar Indurain hoeft zich geen zorgen te maken, hij kan na zaterdag over alle gegevens en ervaringen van Romingers nieuwe record beschikken als hij wil," zei Fernandez met een cynische ondertoon. „Eén ding moet hij niet vergeten; de benen blijven het belangrijkste." De aanval van Rominger is de vijfde op de wielerbaan van Bordeaux. In bijna zestien maanden werd het werelduurrecord in Zuid-Frankrijk vier keer verbeterd. Op 23 juli vorig jaar legde Chris Boardman 52,270 kilometer af. Die afstand bleef staah tot eind april dit jaar, toen Graeme Obree 52,713 kilometer afraffelde. Op 2 september overschreed Indurain als eerste de grens van 53 kilometer met 40 meter, Rominger naderde twee weken geleden de 54 kilometer op minder dan tweehon derd meter. Lausanne (anp) - De internatio nale wielrenunie (UCI) gaat mee profiteren van de plotselinge po pulariteit van aanvallen op het werelduurrecord. De wereld bond, professioneel geleid door de Nederlander Hein Verbrug- gen, besloot woensdag ijlings de eigendomsrechten te claimen. De opbrengsten van tv- en ra dio-uitzendingen vallen daar door in de toekomst mede toe aan de UCI. Zaterdag gebeurt dat voor het eerst. De unie heeft de bepalingen voor nieuwe reeordpogingen aange scherpt. Een werelduurrecord krijgt voortaan alleen erkenning als het gereden wordt in het bijzijn van publiek en pers. Het aantal toeschouwers mag be perkt blijven als dat de prestatie van de wielrenner ten goede komt. ii de aanloop naar het Europa- iuptreffen tussen zijn club en 'eyenoord laat herr Lemke er ;een gras over groeien. De voor- Oostduitser is tot alles lereid om de in zijn ogen te vrezen excessen te voorkomen. In niet alleen op het vliegveld, naar zeker ook vanavond in het feer-stadion, waar naast de ei- jen veiligheidsdienst van Wer- lerook nog eens zo'n 3500 agen- en aanwezig zullen zijn om eventuele botsingen tussen Bre- nense en de talrijke Rotterdam- e supporters in de kiem te smo- n. au Cobbel «iet van de partij bij Feyenoord verdediger Ulrich van Gobbel, lie in Rotterdam, bij een laatste est. niet voldoende hersteld ileek van de zware kneuzing ussen achillespees en kuit, die lij jongstleden zondag in de lompetitiewedstrijd tegen Vo- lendam opliep. Zijn vervanger leet vanavond niet Rob Maas, maar de vrijwel volledig van een ribblessure herstelde Orlando Trustfuil. „Ik kies voor hem, om dat we niet alleen pure verdedi gers neer kunnen zetten. Je moet Van onze verslaggever Bremen - Het vertrek van Feyenoord naar Bremen verliep gisterochtend be paald niet vlekkeloos. 'Reisleider' en manager Hans Hagelstein moest al dnik in de weer, nog voordat het Rotterdamse gezelschap Nederlandse bodem had verlaten. Eerst kwam wisselspeler Dean Gorré met de medede- i g dat zijn paspoort spoor los was. In allerijl regelde Hagelstein bij de mare chaussee een voorlopig vi sum voor de middenvelder. Ook voor de twee benodigde Pasfoto's kon Gorré niet zelf zorgen en dus moest Hagel stein die weer laten komen van het kantoor van Feye noord aan de 'Grand Stand' naast de Kuip. Daarmee bleek het leed nog met geleden. Ook Henk Fra sen bleek namelijk zonder Paspoort verschenen te zijn °P het appèl. De speler - die vanwege een grove overtre- ™ig op MW-speler Rober to Lanckohr in de vorige *eek woensdag met 1-4 door Feyenoord gewonnen Wedstrijd door de tuchtcom- nussie van de KNVB in staat van beschuldiging dnoigt te worden gesteld - ®as het document niet jijt, maar gewoon verge eft- En dus kon de voor stopper terug naar huis om overigens wel ruim op tijd tohig te keren op de Rotter damse vlieghaven. Met een goldig paspoort. Henryk Larsson (links) en Dean Gorré gaan er flink tegenaan op de eerste training in Bremen. WERDER BREMEN - FEYENOORD tegen Werder achterin juist ook wat voetballend en opbouwend vermogen inbouwen," verklaar de trainer Willem van Hanegem, die Johnny Kroon, speler uit het tweede, voor het eerst aan de selectie toegevoegd heeft, omdat Jozef Kiprich kampt met een lichte hamstringblessure. Dat het een 'last-minute-beslissing' was, bleek wel uit het feit dat de jonge aanvaller zich gisteroch tend in vrijetijdskleding meldde, omdat hij nog niet de beschik king heeft over een clubkos tuum. Van Hanegem heeft zijn spelers al meerdere malen op het hart gedrukt, dat zij moeten waken voor provocaties van Duitse zij de. „Ik verwacht dat Werder er vol op gaat, dat die ploeg snel wat wil forceren. De scheids rechter (de Italiaan Pairetto, JH) weet dat het een beladen duel is. Dus zal hij bij de eerste de beste flinke overtreding naar een kaart grijpen om zijn autoriteit te tonen. Laat Werder ons daar om maar aanpakken. Niet dat wij het rustig aan moeten doen, maar we moeten ons niet laten verleiden tot gekke dingen." De trainer van Feyenoord heeft ploegen gespeeld om te weten dat sommige spelers meesters zijn in de Schwalbe, het thea traal tegen de grond gaan na een vermeende overtreding van de tegenstander. „Het is te hopen dat de scheidsrechter daar niet intrapt, want de vervelende din gen buiten het veld gebeuren juist vaak doordat in het veld spelers elkaar kaarten proberen aan te naaien. Dat vind ik trou wens iets onbegrijpelijks. Wij hebben bij Feyenoord dan ook afgesproken, dat een speler een boete moet betalen als hij pro beert een tegenstander erin te luizen." Na de verdiende 1-0-zege in Rot terdam is Van Hanegem niet van plan om aan de boorden van de Weser puur op de nul te gaan spelen. „Dat is veel te gevaarlijk. Je kunt wel een muur neerzetten, maar dan nog is het de vraag of je je doel schoon houdt. Boven dien, dan zou ik een heel ander elftal neer moeten zetten dan wij gewend zijn. Geert Meijer (trai ner-coördinator, JH) heeft afge lopen zaterdag Werder tegen Frankfurt gezien. Werder won met 2-0, maar Frankfurt kreeg zeker vier, vijf kansen. Daar moeten wij ook op mikken." Afgezien van de thuis gebleven Van Gobbel, lijken alle Feye- noorders hersteld van hun kwaaltjes. Mede door de laatste resultaten van de opgebloeide bekerwinnaar stralen ze ook zelfvertrouwen uit. Toch waakt Willem van Hanegem voor al te groot optimisme. „Het is een wedstrijd op zich. In de voetbal lerij is nooit sprake van een FOTO ANP optelsom. Het zou te gemakke lijk zijn als we morgen zeker goed zouden spelen, omdat we de laatste drie, vier wedstrijden aardige resultaten hebben be haald. Zo werkt het niet. Wan neer ik het meest teleurgesteld zou zijn? Dat zou zijn als de ploeg eronder door gaat, omdat we onze hoofden verbeken. Want als je dat doet, dan kan het ineens heel hard gaan. Als we het wel halen en dus overwinte ren in de Europa Cup, nou, re ken maar dat ik donderdaga vond een pilsje drink..." Vermoedelijke opstellingen Werder Bremen: Reck; Wolter, Ram- zy, 'Schulz, Wiedener; Basler, Eilts, Herzog, Votava, Bode; Rufer. Feyenoord: De Goeij; Trustfuil, De Wolf, Fraser, Heus; Scholten, Bosz, Witschge; Taument, Larsson, Blin ker. Parijs (sid/rtr) - Paul Haarhuis is woensdag in de tweede ronde van het tennistoernooi in het sportpaleis Bercy in Parijs uitgeschakeld door Boris Becker. Richard Kraijcek bereikte de derde ronde wel. Hij won eenvoudig met twee keer 6-3 van Renzo Furlan. De Hagenaar, die met zeventien aces een toernooirecord vestigde, had slechts 58 minuten nodig om de Italiaan te verslaan. Laat op de avond sneuvelde ook Jacco Eltingh. Hij verloor van Pete Sampras. Haarhuis gaf zichzelf voor de wedstrijd een goede kans tegen de als zesde geplaatste Becker, vorige week winnaar in Stock holm. „Boris speelt in de week na een toernooizege altijd min der." De Brabander, nummer 39 van de wereld, veroverde op het centrecourt wel de eerste set. Met goede returns en solide spel aan het net maakte hij het Becker heel moeilijk. Maar in de tweede en derde sets kwam de werelkampioen in het dubbel spel met 6-3 en 6-4 toch te kort. Jim Courier, als dertiende ge plaatst, ging onderuit tegen de Australiër Mark Woodforde. De voormalige nummer één van des wereld vecht al maanden tegen een vormcrisis en lijkt er maar met uit te komen. „Woodforde speelde beter dan ik en dat is alles wat ik kan zeggen," aldus Courier. „Het is een jaar geweest met ups en downs, vooral downs. Hopelijk komen er straks betere tijden." Paul Haarhuis voelt de pijn van zijn nederlaag tegen Becker. foto anp Andrei Medvedev, vorig jaar fi nalist, gaf in de tweede set van zijn partij tegen de Fransman Guy Forget op met een blessure aan de rechterelleboog. UITSLAGEN Parijs, mannen, 3,7 miljoen gulden Tweede ronde: Krajicek (Ned/16) - Furlan (Ita) 6-3 6-3, Becker (Dui/6) - Haarhuis (Ned) 4-6 6-3 6-4, Sam pras (VSt/1) - Eltingh (Ned) 4-6 6-2 6-4, Kafelnikov (Rus/12) - HIasek (Zwi) 6-3 6-4, Woodforde (Aus) - Courier (VSt/13) 7-6 6-3, Bruguera (Spa/4) - Karbacher (Dui) 6-4 6-3, Chang (VSt/7) - Wheaton (VSt) 7-5 6-4, Martin (VSt/9) - Steeb (Dui) 6-3 6-4, Forget (Fra) - Medvedev (Oek/11) 6-4 2-1 opgave Medvedev, Ivanisevic (Kro/2) - Black (Zim) 6-4 6-4. Montevideo, mannen, 340.000 gul den Eerste ronde: Spadea (VSt) - Corret ja (Spa) 6-3 6-7 7-6, Markus (Arg) - Frana (Arg) 3-6 7-6 6-4, Jonsson (Zwe) - Etlis (Arg) 6-3 6-4 Vilcoa (Spa) - Gumy (Arg) 4-6 6-2 6-0, Santoro (Fra) - El Aynaoui (Mar) 6-4 7-6, Voinea (Roe) - Burillo (Spa) 7-5 6-2, Costa (Spa/7) - Gross (Dui) 6-3 1-6 6-3. Oakland, vrouwen, 660.000 gulden Eerste ronde: McGrath (VSt) - Tu (VSt) 6-3 6-4. Tweede ronde: Navratilova (VSt/2) - Kochta (Dui) 4-6 6-2 6-3. Quebec City, vrouwen, 250.000 gul den Eerste ronde: Coetzer (ZAf/1) - Ven- to (Ven) 5-7 7-6* 6-2, Drake (Can) - Delisle (Can) 6-3 2-6 6-2. Aken (anp) - Olaf Ludwig is voor intensief medisch onderzoek opgenomen in de kliniek van Freiburg. Een storing in de bloedsomloop velde de 34-jarige beroepsren ner tijdens de de Zesdaagse van Dortmund. De Olympisch kampioen van 1988 werd onwel tijdens de tweede nacht. Hij nam deel met zijn ploegmakker Rolf Aldag. Ludwig meldde zich maandag in Zuid-Duitsland. Hoe lang hij voor onderzoek in het zie kenhuis moet blijven, is nog onbekend. „Onder normale omstandigheden voelt Olaf zich goed, maar bij inspannin gen krijgt hij weer last en voelt zich onwel," vertelde zijn vrouw Heike woensdag. „We moeten het onderzoek af wachten. Op dit moment valt weinig zinnigs te zeggen." Het is niet de eerste keer dat de voormalige Oostduitser problemen met zijn bloedsom loop heeft. Verleden jaar tij dens de Tour de France open baarden de moeilijkheden zich ook al. Dat gebeurde twee da gen nadat hij de dertiende Tourrit van Marseille naar Montpellier had gewonnen. Op weg naar Andorra stapte Ludwig af. Gevloerd door maagklachten, luidde de offi ciële versie. Later bleek dat een storing in de bloedsom loop hem uit koers had gewor pen. Ludwig debuteerde in 1990 pas op 29-jarige leeftijd bij de profs. Peter Post contracteer de de amateur, die onder meer 36 ritten in de Vredeskoers op zijn naam bracht, na de val van de Berlijnse Muur. In 1993 stapte hij over naar het Duitse Telekom voor een jaarsalaris van meer dan een miljoen gul den. De winnaar van de Amstel Gold Race in 1992 boekte als broodrijder 47 zeges. Dit jaar ging het minder met de sprin ter uit Aken. Voor het eerst sinds zijn debuut won hij geen rit in de Ronde van Frankrijk. Hij werd drie keer tweede en een keer derde. Abdoesjapa- rov, Van Poppel en Minali wa ren hem te snel af. Ludwig zou deze winter deelnemen aan de Zesdaagsen- van München, Keulen, Bremen en Stuttgart. Daarvoor zal hij zich onge twijfeld moeten afmelden. Tottenham lonkt naar Beenhakker Londen - Tottenham Hotspur lonkt naar Leo Beenhakker. De Londense voetbalclub wil de Nederlandse trainer als opvolger van Osvaldo Ardiles. De Argentijn werd dinsdag ontslagen. Voorzitter Alan Sugar bevestigde woensdag de belangstelling voor 'Don Leo'. De vroegere bondscoach van het Nederlands elftal en voormalig trainer van onder meer Ajax en Real Madrid staat op dit moment onder contract bij de Mexicaanse club America in Mexico-City. De verbintenis loopt tot het einde van het seizoen. De voetballer Joel Cantona is eindelijk uit de schaduw getreden van zijn oudere broer Eric. De 27-jarige middenvelder tekende woensdag een contract bij Olympique Marseille tot het einde van dit seizoen. Het gaat niet goed met het Girondins Bordeaux, de Franse voetbalclub van Richard Witschge. Na de uitschakeling in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker door het Poolse Katowice, hield trainer Toni woensdag met zijn spelers en het bestuur crisisberaad. Bovendien verwijderde hij Laurent Croci uit de selectie. De Engelse international Dennis Wise moet zich eind deze maand voor een rechtbank in Londen verantwoorden. Justitie verdenkt de aanvoerder van Chelsea van mishandeling en moedwillige vernieling. De politie liet hem woensdag op borg tocht vrij. De 27-jarige middenvelder belandde op 9 oktober voor korte tijd in de cel. Hij zou tijdens een ruzie met een taxichauffeur diens bril hebben stuk geslagen en een tussenschot in het auto-interi eur hebben beschadigd. De wereldtitelstrijd voetbal onder de 19 jaar vindt volgend jaar definitief in Nigeria plaats. Het bestuur van de FIFA heeft dit in New York besloten. Eerder wilde de internationale federatie het evenement om uiteenlopende redenen naar Tunesië verplaatsen. Het toernooi is van 11 tot en met 26 maart in de Nigeriaanse steden Lagos, Ibadan, Kaduna en Enugu. De loting heeft paats op vrijdag 19 december. Nederland is met Duitsland, Portugal, Rusland, Spanje, Costa Rica, Honduras, Japan, Syrië, Australië en gastland Nigeria al zeker van deelneming aan de eindronde. Ajax, FC Twente en PSV zijn allerminst gelukkig met het tijdstip van het WK. In de beslissende fase van de nationale en Europese competitie moeten de clubs jonge spelers uit het eerste elftal afstaan. Nieuwe kans voor Mike Tyson Sevilla - Langzaam maar zeker begint voor de gedetineerde bokser Mike Tyson de vrijheid weer te lonken. Het bestuur van de internationale organisatie WBC loopt alvast vooruit op het naderende ontslag van de oud-kampioen. Het college koos woensdag tijdens een vergadering in Sevilla met een overweldi gende meerderheid Tyson als nieuwe uitdager van titelhouder Oliver McCall. Tyson zit in een gevangenis in Indiana een celstraf van zes jaar uit wegens verkrachting van een Amerikaans meisje. Volgens de laatste berichten mag de massieve zwaargewicht in de lente van 1995 vervroegd naar huis. Zeist (anp) - Het sectiebestuur van de KNVB heeft alle burgemeesters met een profclub binnen de stadsgrenzen per brief uitgenodigd voor overleg over het competitie schema. Het onderhoud staat voor woensdag 14 december op de agenda. De KNVB hoopt tijdens de bijeenkomst garanties te krijgen voor een ongestoord verloop van het programma in het betaalde voetbal. In zijn uitnodigingsbrief geeft voorzitter Jos Staatsen aan dat zijn sectie de afgelopen jaren diverse initiatieven heeft ontplooid om tot een rustige en ordelijke competitie te ko men. Als voorbeelden noemt de oud-burgemeester van Gro ningen de introductie van het systeem met supportersbege leiders (stewards), het aange scherpte toegangsbeleid door onder meer invoering van de elubcard en de verbetering van de accommodaties en ver voersmogelijkheden van sup porters. De KNVB stelt het competitie programma betaald voetbal jaarlijks vast na overleg met de betrokken burgemeesters, politiechefs en clubs. Alle par tijen mogen hun wensen en bezwaren aan competitieleider Jan Huijbregts voorleggen. Mede als gevolg van de gron dige voorbereiding bleef vorig seizoen het ontworpen schema verschoond van een verbod van de burgemeester. Tijdens de huidige competitie hebben zich echter al ver scheidene problemen voorge daan met de autoriteiten. Het laatste incident was het veto van de Enschedese burge meester Mans over de wed strijd FC Twente-Feyenoord, op 23 oktober. Dat duel is naar 20 november verschoven. Huijbregts heeft voor een aan tal afgelaste wedstrijden uit het afgelopen weekeinde even eens een nieuwe datum gevon den. RKC-FC Utrecht is op 8 januari. De duels FC Twente- MW en Vitesse-Willem II zijn verschoven naar 11 december. Op die dag is ook de wedstrijd FC Utrecht-Go Ahead Eagles (oude datum 8 januari). De ontmoeting tussen RKC en Vi tesse is teruggehaald van 8 januari naar 30 november.

de Stem | 1994 | | pagina 11