Vetsmelterij Encebe lijkt gered Stork ziet af van overname Holec Jaarwinst van DSM zeker f 400 miljoen Deelnemers top Casablanca wisselen slechts visitekaartjes uit Chinese pulp verkoopt goed Onderdeel noodlijdende vleescoöperatie gaat samenwerking aan met Ten Kate bv Shell: 6Flexibeler werken en minder ploegentoeslag' A( )ESTEM ECONOMIE A7 Resultaat chemieconcern in derde kwartaal f 114 miljoen Weer Britse order voor Scheldegroep Koop van Begemann-dochter levert machinebouwer niet genoeg voordeel op ECONOMIE KORT Nieuwe telefoongids van PTT Telecom MMM-aandelen tijdelijk ongeldig Produktietechniek voor gigabit-chip klaar Rusland staakt olieleverantie aan Cuba 'Langere compensatie voor bedrijven' Brabant: 'Gebruik gas en kolen beperken' DINSDAG 1 NOVEMBER WOENSDAG 2 Ut BER 1994 orp. bide cific Street nal nds tel orp son ipm. emovrs kodak rp pack, mach. I. inane. tch ebuck h.pac. echn. house ncorp rth 760,00 755,O0 33,20 3391 40,80 10,50 10,50 31/10 01/11 34% 34% 34% 34% 55 54% 63% 62% 31% 31%' 19 18 1 43 43 16 15 45 44% 12% 12% 48% 47% 47% 46% 24 24% 30% 29 59% 57 48% 48% 62 61% 29% 29 48 48% 39% 38% 35 35 97% 97% 74% 73% 84% 27% 29 141 135% 35% 35% 25% 26 32% 33% 116% 114% 49% 48% 15% 15% 65% 63 34% 34 63 62% 14% 14% 16% 16% 15% 15% n bewerkt 20,430-21,030 kt 22,630 nbewerkt 245-315 kt 360 vorige koers slotkoers gisteren laten bieden ex claim gedaan/bieden ex dividend gedaan/laten bieden en ex dividend laten en dividend gedaan en laten ex dividend gedaan en bieden ex dividend 1,00 1,10 1,00 1.10 2,70 2,60 1,50 1,50 4,20 3,90 2,00 1,90 4,70 4,70 6,10 5,90 12,80 12,90 1.70 1,60 4,70 4,30 16,90 a 15,50 5,50 b 5,10 6,70 7,10 0,90 1,10 2,60 a 2.30 0,90 0.80 a 0,90 0,70 4,30 a 4,20 0,50 0,60 7,00 5,50 4.40 3,10 2,50 1,60 9,80 a 9,50 a 1,20 1,60 2,20 2,80 3,60 4,60 4,40 4,70 1.70 1,60 7,30 7,20 3,20 2,80 7,80 a 6,80 b 4,80 4,50 1,70 1,60 1,30 2,10 1,80 2,40 2,40 2,20 5,30 3,90 2,00 1,50 9,70 7,20 5,30 3,90 3,00 3,10 1,90 1.70 0,80 0,70 0,30 0,30 3,20 3,10 1,40 1,20 7,90 7,70 1,00 1,00 3,40 3,00 n alle bij Alpha Ciboma Vakmensen die u met nen staan bij de keuze Ciboma vestigingen zijn. eerde bedrijven in bouw- menlijk in. Voor u een rewoon meer 'tegel' voor u er bekende topmerken nx aantreffen, male presentatie van het tegels, plavuizen en op. ideeën opdoen over ndere bouw- en verbou- uw woning. oma kunt u meteen een er bij de verwerking van mrsteen nog meer komt ,pha Ciboma! (Weet u EGELS KOPEN WOENSDAG 2 NOVEMBER 1994 Van onze redactie economie Heerlen - DSM koerst dit jaar af op een winst van ze- j.er 400 miljoen gulden. Vorig jaar leed het Limburgse che mieconcern nog een verlies van 118 miljoen. nat blijkt uit de cijfers over het kwartaal, die DSM giste- ren heeft gepubliceerd. DSM boekte in die periode een winst ïan 114 miljoen gulden. Dat komt overeen met ƒ3,15 per [n de eerste helft van het jaar bedroeg de winst 181 miljoen, zodat het chemieconcern dit jaar na negen maanden reeds 295 juljoen heeft verdiend. Dat is f8,18 per aandeel. De omzet in die negen maanden bedroeg 6,6 miljard gulden, een half miljard meer dan in de eerste drie kwar talen van 1993. DSM benadrukt nu al in onge bruikelijk klare taal dat de winst in het laatste kwartaal hoger zal dan in het derde kwartaal, on danks dat enkele geplande on- derhoudsstops eind dit jaar de winst nadelig zullen beïnvloe den. Dit betekent dat een jaar winst van tenminste 400 miljoen gulden binnen handbereik ligt. DSM-bestuursvoorzitter ir. S. de Bree noemde gisteren de sterke verbetering van het DSM-resul- taat op de eerste plaats een weerspiegeling van het herstel van de economie. „Daarnaast hebben ook de uitgevoerde reor ganisaties bij het concern een duidelijke bijdrage geleverd aan het resultaat." Halverwege vorig jaar werkten bij het concern wereldwijd nog ongeveer 20.600 mensen, tegen over circa 19.200 halverwege dit jaar. Ook in het afgelopen kwar taal verlieten als gevolg van re organisaties nog eens 389 mede werkers het bedrijf. De Bree verwacht dat zelfs een verdere verlaging van de dollar koers op korte termijn geen na delige invloed heeft op de cijfers van DSM, gezien de huidige marktomstandigheden voor de belangrijkste produkten. Een la ge dollar is doorgaans slecht voor de concurrentiepositie van DSM. Beleggers reageerden gisteren negatief op de gunstige kwar taalcijfers. De koers van het DSM-aandeel daalde met 1,30 tot 144,70. Ook eergisteren was het aandeel vooruitlopend op de publicatie van de cijfers al met bijna 2 gulden,gedaald. DSM schrijft het opmerkelijk krachtige winstherstel dit jaar toe aan de gelijktijdige economi sche groei in Europa, Noord- Amerika en Azië. Het chemie concern constateert dat daar door zelfs de gebruikelijke zo- merflauwte in het derde kwar taal dit jaar duidelijk minder was dan in andere jaren. De omzet van DSM steeg in de afgelopen zomer door de krach tige vraag met 13% tot 2,1 mil jard gulden. De omzetgroei was volledig toe te schrijven aan 13% hogere verkopen. De prij zen stegen slechts met 2% en werden bovendien ongedaan ge maakt door lagere valutakoersen en het beëindigen van onrenda bele activiteiten. Het bedrijfsresultaat van DSM in het derde kwartaal bedroeg 128 miljoen. Vorig jaar verloor het bedrijf in die periode nog 45 miljoen. DSM schrijft de belang rijke verbetering van het resul taat toe aan hogere verkopen en een forse daling van de kosten. De rentelasten stegen met 3 mil joen tot 37 miljoen gulden. Een belastingmeevaller van 5 miljoen en een dividend van 18 miljoen uit deelnemingen zorgden uit eindelijk voor een netto-winst van 114 miljoen. De investerin gen van DSM bereikten in het afgelopen kwartaal met 61 mil joen gulden een historisch diep tepunt. Volgens DSM komt dit omdat er op dit moment geen grote projecten in uitvoering zijn. Boxtel - De in grote geldnood verkerende vleescoöpera tie Encebe is er in geslaagd een samenwerkingspartner te vinden voor een van de drie bedrijfsonderdelen, die zij onlangs in de etalage heeft gezet. De vetsmelterij in 'Boxtel wordt ondergebracht in een samenwerkingsver band met de Musselkanaalse vetsmelterij Ten Kate BV. Deze joint venture krijgt de naam Ten Kate Boxtel BV. De vetsmelterij in Boxtel blijft open en de banen van de zes betrok ken werknemers blijven behou den. Directeur B. Constandse van En cebe, die de al enkele jaren met verlies draaiende vleesgigant uit .de rode cijfers moet zien te trek ken, wilde gisteren niet zeggen hoeveel geld Encebe door deze samenwerking binnenhaalt. „De verschillen worden verrekend," wild» hij slechts kwijt. Gunstig Constandse verwacht dat de sa menwerking voor Encebe gun stig uitpakt, omdat de joint ven ture een betere concurrentiepo sitie oplevert voor beide vetsmelterijen. Bovendien wil Encebe zich helemaal toeleggen op haar kernactiviteit: slachten. Over de twee andere bedrijfson- deronderdelen die in de etalage staan, de vleeeswarenfabriek in Boxtel en het verwerkingsbedrijf voor varkenskoppen in Scher- penzeel wordt volgens Con standse nog niet onderhandeld. Van onze verslaggever Vlissingen - De Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen gaat een tweede vrachtschip bouwen voor de Commodore Groep te Guernsey. De werf en Commodore tekenden deze week het contract voor de bouw van dit schip van het type roll-on-roll-of (Ro/Ro). Op de Vlissingse werf wordt nu "af gewerkt aan een identieke "veerboot voor de Engelse reder. 1 Die order haalde de Schelde een jaar geleden binnen. Het eerste schip wordt in mei volgend jaar opgeleverd. Het zusterschip loopt in maart 1996 van stapel. Met de bouw van de twee sche pen zijn in totaalvierhonderd manjaren gemoeid. De schepen zijn 127 meter lang en hebben een laadvermogen van 5.260 me- terton. De Commodore Groep zet de schepen in op het vervoer van voertuigen en trailers tussen Zuid-Engeland en de Britse Ka-, taaleilanden. De flexibilisering bestaat er on der meer uit dat werknemers meer moeten werken als er veel waag is en minder in slappe tijden. Uit het stuk blijkt verder dat Shell de ploegentoeslag, nu ongeveer 28 procent, flink wil aanpakken. 'Het reduceren van de kloof tussen volcontinu en dagdienst', heet het. Dat zou de mobiliteit binnen het bedrijf vergroten. ^■en en ander schrijft de Shell- directie in een rapport over X'bilisering, dat deze week is aageboden aan vakbonden en ondernemingsraden. Shell: „Ver gaande flexibilisering is op korte en langere termijn noodzakelijk voor het voortbestaan van Shell jyrnis en Moerdijk," Het rapport vloeit voort uit een oao-afspraak, die eerder dit jaar werd gemaakt. Tijdens de cao onderhandelingen confronteerde i Werkgever de vakbonden met allerlei voorstellen om de arbeid o flexibiliseren. De bonden von- en echter dat die voorstellen eerst verder dienden te worden dhderbouwd en alleen in samen- Sluiting van de slachterij in Boxtel is niet aan de orde, verze kert Constandse. Hoe de vlee scoöperatie wel aan geld moet komen om haar grote financiële gaten te dichten, wil Constandse niet zeggen. „Dat plaatje hebben wij zelf nog niet rond. De hele varkenssector staat al jaren onder druk. Het Neder landse varkensvlees is te duur vergeleken met landen als Frankrijk en Denemarken en de slachterijen kampen voortdu rend met lege vleeshaken. Een reeks sluitingen van slachterijen heeft daar nauwelijks verbete ring in gebracht. De aanhouden de narigheid dreef Encebe enke le jaren terug in de armen van de mengvoedergigant Cehave in Veghel. Die krijgt nu volop haar deel van de ellende. Het afgelo pen boekjaar 1993/1994 leed Ce- have Encebe een verlies van 24 miljoen gulden. Het voorgaande jaar was het verlies nog 8 mil joen. Constandse acht samenwerking in de varkensvleessector abso luut noodzakelijk. Alleen dan kan de immense concurrentie op de Europese markt het hoofd worden geboden. Hij streeft het zogenaamde 'Deense model' na. Varkensslachterijen moeten hun krachten bundelen tot één orga nisatie met daarop een sterk ver koopapparaat. Meer greep Om de slachterijen beter te kun nen laten renderen, moeten zij volgens Constandse ook meer greep krijgen op de prijzen van de aan te kopen varkens. „Slachterijen moeten op de 'var- kensmarkt' niet langer tegen el kaar opbieden om de slachtha ken te vullen maar op basis van gezamenlijke afspraken met een eigen prijsnotering komen." Constandse geeft toe dat de slachterijen daarmee op het strijdtoneel van de handelaren komen. „Die handel is er en blijft er, het gaat alleen om de vraag over wat reeële prijzen zijn voor het varkensvlees op de Nederlandse markt als je kijkt naar de concurrentie op de Eu ropese markt. Op lange termijn hou je het verschil tussen Neder land en de concurrenten op die markt, Denemarken en Frank rijk, niet vol." Bij een boekenstalletje in Peking bladert een vrouw door een stripboek. De uitgeverijen in China, die in het verleden alleen communistische werken uitgaven, overvoeren de markt nu met roddelblaadjes en met strips. foto ap Van onze verslaggever Moerdijk - Met het doorvoeren van vergaande flexibilisering wil Shell de fabrieken op Pernis en Moerdijk efficiënter maken. Hengelo (anp) - Stork ziet af van de overname van het elektrotechnisch bedrijf Ho lec International, onderdeel van Begemann. Dat staat in een brief die Stork gisteren heeft verstuurd naar het mi nisterie van Economische Za ken. Economische Zaken had Stork eind september verzocht een technologieonderzoek uit te voe ren bi] Holec. Het ministerie hoopte op deze wijze de machi nebouwer voor Holec te interes seren. Volgens Stork heeft het onderzoek 'onvoldoende basis opgeleverd voor overnamebe sprekingen tussen Stork en Be gemann' Stork acht de synergie met zijn bestaande activiteiten te beperkt voor een extra impuls aan de toekomstige ontwikkeling van Holec International. „Wij komen elkaar praktisch niet als concur rent tegen, maar bij gelegenheid wel in complementaire posities als toeleverancier en klant. Dat kan ook zo blijven zonder dat wij in de positie van aandeel houder treden," aldus de brief. Begemann onthoudt zich van commentaar. Ook bij de bonden en de ondernemingsraad van Holec was gisteravond niemand meer voor een reactie bereik baar. De burgemeester van Hen gelo, W. Lemstra, die EZ had verzocht beide bedrijven met el kaar in contact te brengen, noemde het afketsen van de overname 'zeer spijtig'. „Ik had gehoopt dat die synergie-effec- ten er juist Wel zouden zijn ge weest." Stork en Holec zijn twee van de grootste werkgevers in Hengelo. Op dit moment is alleen het Italiaanse ingenieursbureau An- saldo voor onderdelen van Holec in de markt. Ansaldo heeft voor al interesse in de hoogspan ningsactiviteiten, het best rende rende onderdeel van het bedrijf. De Italianen willen een intentie verklaring ondertekenen voor de overname. De bonden, werkne mers en directie van Holec heb ben echter een duidelijke voor keur voor een totale overname. Zij vrezen dat een eventuele op splitsing van het bedrijf ten kos-i te gaat van de werkgelegenheid. Ook burgemeester Lemstra is 'doodsbenauwd' dat verkoop in delen banen zal doen verdwij nen. Bij Holec International, ge vestigd in Hengelo en Amers foort, zijn 1800 mensen werk zaam. Begemann heeft Holec al een tijdje in de aanbieding. Alleen de Railgroep in Ridderkerk staat buiten de desinvesteringsplan nen. Begemann hoopt op deze wijze zijn schulden te verminde ren en middelen te vergaren om de geplande overname van de voormalige Oostduitse wagon bouwer Deutsche Waggonbau te financieren. Naar verluidt vraagt Begemann ongeveer 160 miljoen gulden voor Holec. Den Haag - PTT Telecom heeft dinsdag het eerste exemplaar van de volledig vernieuwde telefoongids gepresenteerd. Utrecht en omgeving maken als eerste kennis met het nieuwe naslag werk. De gidsen voor de rest van Nederland volgen de komende 12 maanden. De nieuwe gids heeft naast het bekende alfabetische gedeelte nu ook een roze bedrijvengedeelte. Daarin staan alle bedrijven en instellingen in de regio vermeld onder een rubriek, al dan niet met een advertentie. Ook is de telefoongids uitgebreid met postcodes, faxnummers, plattegronden met bijbehorende stra- tenregisters en gemeente-informatie. Ook heeft deze telefoon gids een nieuw lettertype. De gids verschijnt in een oplage van 9,5 miljoen exemplaren in 50 regionale edities. Moskou - Sergej Mavrodi, directeur van het Russische beleg gingsfonds MMM, heeft de aandelen MMM tot 1 januari 1995 ongeldig verklaard. Mavrodi is zondag in de Russische parle ment verkozen wat hem voorlopig ontslaat van vervolging door de autoriteiten. Dat had tot gevolg dat de burelen van MMM weer werden overstroomd door beleggers, die nieuwe stukken wilden hebben of hun aandelen wilden verkopen. Mavrodi wordt verdacht van belastingontduiking. Dinsdag stonden er ongeveer 3000 mensen voor het hoofdkan toor van MMM. De menigte werd laaiend na de mededeling dat hun aandelen voorlopig geen waarde hebben. De reden voor de ongeldigheidsverklaring zou zijn dat een heleboel aandelen in handen zijn van speculanten. Tokyo - De Japanse elektronicaconcerns NEC en Hitachi hebben een techniek ontwikkeld voor de vervaardiging van gigabit-chips. Dat zijn computerchips met een miljard bits die een voldoende capaciteit hebben voor de opslag van 16 keer de verzamelde werken van Shakespeare. De twee concerns presen teren de techniek op een elektronicabeurs die in februari in San Francisco wordt gehouden. Een woordvoerder van NEC liet weten dat proefexemplaren van de chip waarschijnlijk in 1998 klaar zijn. Chipsproducenten presenteren ongeveer elke drie jaar een nieuwe generatie chips. De nieuwe exemplaren hebben steeds een vier keer zo grote capaciteit als hun voorgangers. Moskou - Rusland heeft de levering van olie aan Cuba gestaakt omdat Cuba geen suiker meer heeft om de olie mee te betalen. Op grond van een overeenkomst tussen de twee landen zou Rusland 2,5 miljoen ton olie leveren in ruil voor ongeveer 1 miljoen ton suiker, zei het persbureau Itar-Tass. Rusland heeft dit jaar al 1,5 miljoen ton olie geleverd en van Cuba nog maar 500.000 ton suiker ontvangen, zei minister Oleg Davydov van Economische Betrekkingen met het buitenland. Volgens Davydov heeft Cuba onvoldoende ruwe rietsuiker om zijn verplichtingen aan Rusland na te komen. De stopzetting van de olielevering dreigt de economische crisis in Cuba nog nijpender te maken. Het land raakte in de problemen toen het met de ineenstorting van de Sovjetunie zijn economische voorkeursbehandeling kwijtraakte. Den Haag - Staatssecretaris Vermeend van Financiën wil ondernemingen en kleinere ondernemers die met hun bedrijf in de inkomstenbelasting vallen een ruimere tegemoetkoming geven voor een reeks van jaren waarin zij verlies lijden. Tot dusver mogen verliezen tot uiterlijk acht jaar na dato worden afgetrokken van de toekomstige winst die wel wordt belast. Die verliescompensatie wordt nu in de tijd onbeperkt. Met name bedrijven die het na een reeks van sterk verliesgevende jaren toch weten te redden krijgen daarvoor in de toekomst derhalve een beloning door matiging van de vennootschapsbelasting, of de inkomstenbelasting. Daarmee is een derving voor de schatkist van 25 miljoen gulden per jaar gemoeid, raamt Vermeend. Voor de onbeperkte verreke ning komen alle verliezen die eind 1994 nog als verrekenbaar (binnen acht jaar) openstaan in aanmerking. Geertruidenberg - De provincie Noord-Brabant vindt dat het gebruik van fossiele brandstoffen zoals gas en kolen, in elektri citeitscentrales moet worden verminderd. Dit zei de Brabantse gedeputeerde drs. L. Verheijen gisteren in Geertruidenberg. Hij gaf daar op het complex van de Amer Centrale van de Elektriciteits Produktiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ) het startsein voor de bouw van een installatie die de uitstoot van het verzurende stikstofoxyde uit centrale nummer acht drastisch moet beperken. Het gebruik van fossiele brandstoffen moet volgens de Brabant se gedeputeerde worden verminderd om ook de uitstoot van kooldioxyde aan te pakken. EPZ investeert de komende jaren 100 miljoen gulden in de bouw van een installatie die de uitstoot van stikstofoxyde uit de Amer Krachtcentrale met 80 procent moet verminderen. Dat betekent dat er jaarlijks 6700 ton van die verzurende stof minder in het milieu terechtkomt. (ADVERTENTIE) 8ste BEDRIJVEN KONTAKTDAGEN WEST BRABANT LEYSDREAM ROOSENDAAL OPENINGSTIJDEN 14.00 T/M 22.00 UUR hang kunnen worden bekeken. De Shell-directies zeggen dat met flexibilisering een 'win-win- situatie' kan ontstaan. Het af stemmen van de arbeidstijd op het werkaanbod is in het voor deel van de werkgever. Tegelijk zou de werknemer meer ruimte krijgen om de werktijd aan te laten sluiten op de privé-wensen, schrijft Shell. Daartoe kunnen werknemers straks bijvoorbeeld atv-dagen opsparen, het aanpas sen van lunchpauzes en het ver schuiven van start- en eindtij den. Shell wil verder een meer resul taat-gerichte beloning van me dewerkers. Daarvoor bestaat al een bonussysteem, dat in de cao zou moeten worden onderge bracht. De bonden en ondernemingsraad hebben tot 1 januari de tijd om te reageren op het plan. De In dustriebond FNV heeft daartoe onlangs al een uitgebreide en- quete uitgezet onder de leden. De resultaten zullen de houding van de bond bepalen. Door John Roberts en Deborah Horan (ips) Casablanca - De Palestijnen hopen veel, maar verwach ten weinig. Ze zijn er niet gerust op dat de economi sche top voor Noord-Afrika en het Midden-Oosten, deze week in Casablanca, hun de steun in de rug zal geven die ze zo hard nodig hebben. Sommige Palestijnen werden al meteen teleurgesteld door de toespraak van PLO-voorzitter Yasser Arafat. Hij had het voor namelijk over politieke zaken en niet over economische, waar voor deze top immers bedoeld was. De conferentie wordt ge presenteerd als het economische equivalent van de historische Midden-Oosten-conferentie in Madrid, die in oktober 1991 een doorbraak betekende. In Casablanca zijn deze week zo'n 2.500 ondernemers en poli tici bijeen om te praten over handel, banen, en welvaart in een vredig Midden-Oosten dat in de toekomst moet ontstaan. Veel deelnemers, onder wie ook de Palestijnen, vinden dat Arafat een kans gemist heeft door zich te hullen in vage ter men als' 'eerlijke concurrentie' en 'gelijkwaardige samenwer king' zonder man en paard te noemen. De conferentiegangers zeiden meer informatie te hebben ge kregen van de dagelijkse confe rentiekrant, die wordt volge schreven door een gezamenlijke Israëlisch-Palestijnse redactie. „Ik vermoed dat Arafat simpel weg de competentie mist om een dergelijke toespraak te hou den," zei een ondernemer met tientallen jaren handelservaring in het Midden-Oosten. „Of mis schien heqft hij onvoldoende vertrouwen in zijn delegatiele den, die zijn plannen moeten uitvoeren." Deze theorie kreeg extra be wijsmateriaal in de vorm van de opvallende afwezigheid van Ah med Qura'i, een van de archi tecten van de vredesakkoorden tussen Israël en de PLO van vorig jaar. Qura'i is de belang rijkste pleitbezorger van de on afhankelijkheid en de financiële integriteit van de nieuwe Pales tijnse Economische Raad voor Ontwikkeling (Pedcar). Hij stond op de lijst van de Pales tijnse afgevaardigden in Casa blanca, maar hij kwam niet op dagen. De economische top streeft naar investeringen in de hele regio Noord-Afrika en het Midden- Oosten. Dat betekent dat de Palestijnen gewoon moeten con curreren met de andere landen in de regio, met als inzet het aantrekkelijk maken van inves teringen in de Gazastrook en op de Westoever. Veel Palestijnse ondernemers zien de top als de eerste stap op weg naar de integratie van de Palestijnse economie in de mul tinationale ondernemingen en de internationale financiële we reld. „Juist op dit moment hebben we de Palestijnse bedrijven en het Palestijnse geld nodig om activiteiten te gaan ontplooien," zegt Anis al-Qaq, plaatsvervan gend minister van Economische Zaken van de Palestijnse Auto riteit, de voorlopige regering die het zelfbestuur ten uitvoer brengt in Gaza en Jericho. „We kunnen dan niet alleen profite ren van meer werkgelegenheid, maar ook van de winstdeling in de projecten waaraan we mee doen." Palestijnse handelaren zien het al lange tijd voor zich: de stran den van Gaza zullen niet langer gedomineerd worden door af val, maar door hotels en restau rants voor toeristen; Palestijnse fabrieken met Palestijnse werk nemers zullen vrij zijn om hun goederen te exporteren; en toe risten zullen neerstrijken op de historische en religieuze trek pleisters die er ten overvloede op de Westoever zijn. Het is de bedoeling dat er vol gend jaar een tweede economi sche Noord-Afrika/Midden-O- sten-conferentie wordt gehou den, dan in de Jordaanse hoofd stad Amman. Misschien is het in het aanstaande voorjaar al zo ver. „Casablanca biedt ons de kans om de feiten van de Westoever en van Gaza te laten zien aan potientiele investeerders," zegt de Palestijnse econoom Samir Hazboun, die als adviseur is verbonden aan de organisatie Ontwikkelingsaspecten en Technische Hulp (DATA) in Bethlehem. „Maar de instabiele situatie laat de investeerders niet onberoerd.'" Na de recente aanslagen van Harnas heeft Israël de grenzen met de bezette gebieden herme tisch afgesloten, maar die gren zen zullen in de loop van deze week geleidelijk weeropen gaan. „Geen enkel project kan zonder stabiliteit en mobiliteit over de grenzen," zegt Al-Qaq. Velen hopen dat de ontwikkelingen in de particuliere sector een voor sprong nemen op die in de poli tiek, zodat de economische ont wikkeling het zonder politieke beslommeringen kan stellen. Naar verwachting zal de confe rentie in Casablanca de Pales tijnen nog weinig concrete aan knopingspunten geven. „We wisselen nu alleen nog maar visitekaartjes uit," zegt Al-Qaq. „Maar je moet ergens beginnen. De belangrijkste conferentie moet nog komen, maar de Pa lestijnen zouden graag zien dat er aan het einde van de Casa- blanca-top zoiets als een zaken- clubje zou ontstaan. Daarmee kan de hele regio vooruit ko men." J

de Stem | 1994 | | pagina 7