Jeugdsoos legt verkeer lam De sluis van De Beaufort Buitenschoolse opvang in Hulst loopt prima Halende en brengende ouders veroorzaken opstoppingen bij Disco Love DE STEM De Brug kampt met ruimtenood DAG KLAPPER PLAATSELIJK NIEUWS ïnheid Je 100!!!! Beppie DE STEM ZEELAND C2 ilieren ORTING lliciteerd. Oma van de May Extra voorstelling stuk 'Het Mirakel van 't Polderken' Trim-hockey EDITIE ZEELAND Introductieles Kreatieve Vorming Hulst Etentje Vossen Hulst presenteren Prins Vogels pronken met veren in café De Ster in Hulst Baksteen WOENSDAG 2 NOVEMBER 1994 kje, jubileum, Iverloving, lie, examen, |nz. 1.09 incl. BTW, licht. Foto of B5 x 40 mm rige tarieven op lorden niet Wd. |eef uw tekst I af bij één van lelijke opgaven pcepteerd indien Jzijn, ook indien Ivoegd is. echt voor teksten Énen te weigeren, phten bereiken kst behoudt de •oor om de naam Bekend te maken. jTeunissen Iw 90-ste verjaardag! pderen en achterkleinkind I Breda. Pging Ischenken. Irmen-de Kort Inkinderen. Hiep, hiep, hoera ordt vandaag 50 jaar! |G. Cindel en Amber. Goedemorgen |0 jaar gehad, waarvan 42 zat. H.G. C.L.I.M.M. Van onze correspondente Hulst - De buitenschoolse opvang in Hulst is een succes. Sinds de start begin 1992 is jiet aantal kinderen dat de buitenschoolse opvang be zoek opgelopen tot 38. 0e Stichting Kinderopvang ïeeuwsch-Vlaanderen (BSO) moest daarom de beschikbare ruimte uitbreiden. De BSO be schikt nu over twee lokalen in de Üobelhorstschool en kreeg de naam Kakelbont. Ineke Herrebout, directrice in Zeeuws-Vlaanderen is zeer te vreden met deze ontwikkeling. „In Hulst heeft de verbouwing plaatsgevonden onder verant woordelijkheid van de gemeente Hulst en momenteel maken 38 kinderen in de leeftijd van 4 tot 11 jaar gebruik van de BSO. De opvang is voor kinderen van studerende of werkende ouders. De jeugd wordt opgevangen voor en na schooltijd en in de vakan tieperioden van 7.30 tot 17.30 uur. In Kakelbont staat de hui selijkheid voorop. Sinds de Open dag op 29 oktober wordt de nieuwe ruimte ook aangeduid met richtingaanwijzers. De BSO zit in lokalen van de basisschool de Nobelhorst, maar beschikt over een eigen ingang. Deze is te bereiken vanaf het parkeerter rein naast de Noordhal van den Dullaert. Er zijn in Hulst en Terneuzen drie groepen van buitenschoolse opvang. Voor de aanmeldingen tijdens de schoolweken is er geen moeilijkheid, de kinderen kun nen meestal direct geplaatst worden. Tijdens de vakantiepe rioden is een directe plaatsing niet altijd mogelijk. In Zeeuws-Vlaanderen zijn er ook een aantal kinderdagverblij ven voor de jeugd van 0 tot 4 jaar in Axel, Hulst en Terneuzen en voor jeugd tot 12 jaar in Sluis en Sas van Gent. „Als ouders zich aanmelden voor een van de vormen van opvang en zij zijn werkzaam bij een werkgever welke een kinderop vangregeling heeft door middel van CAO, een vergoedingsrege ling of een eigen bedrijfsop- vangregeling, komen zij in aan merking voor de capaciteit van bedrijfsplaatsen en niet voor de gesubsidieerde plaatsen. Maar als ouders werken bij een werk gever waar geen kinderop vangregeling is, dan komen zij in aanmerking voor de gesubsidi eerde capaciteit. Het is zaak dat de ouders zich goed informeren," vertelt Ineke Herrebout. Bij de meeste kinderdagverblij ven en BSO-instanties zijn er nog geen echte wachtlijsten. Ouders kunnen ook eerst ten rade gaan bij de gastouderbu- reau's die bemiddelen voor indi viduele opvang bij een gastouder thuis voor kinderen van 0 tot 12 jaar. Het is ook mogelijk direct con tact op te nemen met directrice Ineke Herrebout van de Stich ting Kinderopvang Zeeuws- Vlaanderen in Terneuzen, tele foon 01150-12368. Van onze verslaggever Kloosterzande - De jeugdsoosavonden in Kloosterzande zijn een enorm succes, maar veroorzaken wel een verkeerschaos in de Cloosterstraat. Dat komt omdat alle ouders hun kind gelijktijdig komen ophalen en dat het liefst nog voor de deur van Disco Love, waar de avonden gehouden worden. Nadat de eerste soosavond 190 jongeren in de leeftijd van 12 tot 16 trok, kwamen er voor de tweede avond .250 kinderen op dagen. „De meesten moeten ge baald en gebracht worden door bun ouders," zegt welzijnsamb- lenaar E. Eijsackers van de ge meente Hontenisse. „Dat geeft vooral problemen als de soos rond half elf afgelopen is. Al die kinderen gaan dan naar buiten en de ouders staan dan te wach ten." Het gevolg is dat het verkeer in de Cloosterstraat op dat moment bijna volledig wordt lamgelegd door ouders die de weg versper ren. De laatste soosavond had bijvoorbeeld een lijnbus van de ZWN, die op een strak tijdsche ma moet rijden, de grootste Axel - De toneelvereniging Siesa heeft een extra voorstelling inge last van hun jubileumstuk 'Het Mirakel van 't Polderken'. Met dit toneelstuk, dat zich af speelt in Westdorpe, trok de ver eniging reeds vier avonden een volle zaal in cultureel centrum de Speye in Sas van Gent. Ook de beide voorstellingen in cultu reel centrum de Halle in Axel op 11 en 12 november zijn al uitver kocht. Volgens woordvoerder Ronald Möring was het technisch niet mogelijk een extra voorstelling in Sas van Gent in te lassen en heeft men dus besloten een mati nee-voorstelling te houden in Axel. Deze zal plaatsvinden op zaterdag 12 november om 14.00 uur. De kaartverkoop voor deze extra, ingelaste voorstelling be gint op vandaag bij de bekende voorverkoopadressen. Van onze correspondent Hulst - Wie de conditie wil bij schaven kan iedere zondagoch tend terecht op het hoekeycom- plex aan de Grote Kreekweg in Hulst. Daar wordt onder des kundige leiding een uurtje trim- hockey gedaan. „Werken aan je conditie is het motto," aldus A. Totté, een van de deelnemers aan het wekelijkse sportuurtje. De groep is nog op zoek naar meer deelnemers. Wie mee wil doen kan op zondagmorgen om 10.00 uur naar het hockeycom- plex komen. "edactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-18924, fax 01150- 96554. Redacteuren: Peter Oggel (editie- ehef), Frank van Cooten, Frank Oeij, Theo Giele, Rein van der helm, Florence imandt, Ton Koomen (sport), Harold de Puys- seleijr. Goes: Klokstraat 1tel. 01100- 48030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin- oieverslaggever). «ulst: Steenstraat 14, tel. 01140- J3751fax 01140-19698. Redacteur: Eugène Verstraeten (Plv. editiechef). Advertentieverkoop Terneuzen: Zuidlandstraat 32, «I- 01150-17920. Vertegenwoordigers: Martin Boeije, Hans Dimmers. 13751 Steenstraat 14'tel- 01140- Vertegenwoordigers: ™dy van den Brande, Marian Verstraeten. „°0P|e'der: Harry Muurmans, 'ei 076-236454. Telefoonnummers en openings- PeginaVa^0Verigeafdelin9e"°P moeite om tussen de auto's door te laveren. Daarbij moest een buitenspiegel van een auto het ontgelden, waardoor de nodige consternatie ontstond. Een oplossing voor de problemen ziet Eijsackers ook niet direct. „Het feit blijft dat wanneer de soos is afgelopen iedereen gelijk tijdig naar buiten gaat en dat die kinderen dan ook moeten wor den opgehaald. Het liefst halen de ouders hen voor de deur op en dan krijg je die opstoppingen. Misschien dat ze met hun kinde ren kunnen afspreken dat ze een eindje verderop wachten als de soos afgelopen is. Dan wordt die massale toestroom van auto's toch wat gespreid en kunnen we problemen voorkomen." Dat jeugdsoos is met steun van de gemeente opgestart omdat er voor de leeftijdscategorie tussen de 12 en 16 jaar weinig te doen is in Hontenisse. Na twee soos- avonden kan nu al de conclusie worden getrokken dat het initia tief aanslaat en in een duidelijke behoefte voorziet. Overigens ko men de soosgangers niet alleen uit de gemeente Hontenisse, zo is geconstateerd, maar ook uit om liggende gemeenten. De volgen de soosavond is gepland voor vrijdag 25 november. Van onze correspondente Hulst - Donderdag 3 november begint bij de Kreatieve Vorming in Hulst een nieuwe cursus Tex- .tiele Werkvormen. De eerste les is een soort introductieles. Ieder een is dan welkom. Het is de bedoeling om een cur sus van twintig lessen te houden. De cursus wordt gegeven door Maria le Roy en is zowel voor beginners als voor gevorderden. De lessen bevatten alle techieken van textiele werkvormen zoals batik, zijdeschilderen, weven en patchwork. Ook wordt aandacht besteed aan het maken van ont werpen waarbij verschillende technieken kunnen worden toe gepast. De lessen zijn in de vaste ruimte van de Kreatieve Vorming in het gemeenschapscentrum den Dul laert in Hulst, steeds op donder dag van 9.30 tot 11.30 uur. Leerlingen van De Brug serveren het eten voor burgemeester Kessen en wethouder Weemaes. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Hulst - De school voor voortgezet speciaal onderwijs De Brug in Hulst kampt met een groot gebrek aan ruim te. De school is dan ook naarstig op zoek naar mogelijkheden om het gebouw met een nieuwe ruimte uit te breiden voor de afdeling praktische vorming. Een van de gedachten is om een stukje tuingrond te verkopen om op die manier geld binnen te krijgen voor de gewenste uitbreiding. De gemeente Hulst staat in principe positief tegenover de plannen, ook al valt de uitbreiding buiten de onder- wijsnormen. Het is vooral de afdeling praktische vor ming die met ruimtegebrek kampt voor onder meer de houtbewerking. De prakti sche vorming moet er toe leiden dat de kansen van de leerlingen op een plaats op de arbeidsmarkt worden vergroot. Door een uitgebreid netwerk van stageplaatsen krijgen leerlingen de kans ervaring op te doen op een echte arbeidsplaats. Deze stage samen met een stuk praktische vor ming moet er toe leiden dat de leerlingen op termijn geplaatst kunnen worden in het bedrijfsleven. Cd-rekken Op school worden bijvoorbeeld onderdelen voor cd-rekken gemonteerd en keuken kastjes. Ook wordt gewerkt voor opdracht gevers, waaronder de plaatselijke midden stand. Voor de bewerking, montage en de opslag van alle spullen is heel wat ruimte nodig. Die is op het moment te gering. Een deel van de montage moet nu op de gang gebeuren en ook materiaal staat her en der verspreid in het gebouw opgeslagen. Een ongewenste situatie, zo vindt de school, waarvoor dringend een oplossing moet komen, Sinds gisteren is de instelling van de gemeente er alleen maar positiever op geworden. Burgemeester A. Kessen en wet houder P. Weemaes werden namelijk ge trakteerd op een etentje, bereid door leer lingen van De Brug. De kooklessen zijn ook een onderdeel van de praktische vor ming. De ene week wordt er op een be paald menu geoefend, dat dan de andere week wordt opgediend aan bekenden. Bij voorbeeld familie. Naast het koken is ook het serveren een belangrijk element in de les. Van onze correspondente Hulst - De leden van de stichting Algemeen Hulster Carnaval (AHC) de Vossen zijn volop bezig met de voorbereiding van het carnaval 1995. Op 12 november presenteren zij de Prins. Het carnavalsgebeuren speelt zich in 1995 af rond het thema 't is gebakke. En de Vossen hopen dan ook heel wat zaken gaar te stomen voor ze aan het bakken toe zijn. Vrijdag 11 november treden de Vossen weer naar buiten. De dag der carnavaleuten (elfde van de elfde) is geschikt voor een mi- nikroegentocht. De Vossen ma ken met muzikale begeleiding van een boerenkapel een rond gang door Hulst en bezoeken een jarige. Een dag later wordt de identiteit van de Prins onthuld. Dit gebeurt tijdens een feest avond in het Vossenhol (café de Ster) in Hulst. De carnavalvierders worden om 21.30 uur verwacht in het Vos senhol waar ze kunnen zien en meemaken wie er in de Raad van Elf zitten, wie de uitverkoren hofdames zijn en wie uiteinde lijk de Prins is. Het wordt spannend, want Prins Adri doet wellicht een gooi naar het keizersschap of geeft hij de scepter van het Vossenrijk door aan een nieuweling. Er wordt gefluisterd dat het een echt randgeval betreft. Op de feestavond zijn ook enkele bevriende carnavalsstichtingen uitgenodigd en naast groepen uit de gemeente Hulst zijn er ook wat boerenkapellen aanwezig die zorgen voor de juiste sfeer. Klokslag 23.11 uur wordt de prins gepresenteerd. DIVERSEN MIDDELBURG 'Leven met de aarde' - Lezing - Kan de bestudering van de aarde in een 'ver verleden' ons helpen bij een visie op de toekomst van onze pla neet? - Zeeuwse Bibliotheek Kousteensedijk 7 -19.45 uur 45) OSSENISSE De Jachthoorn -14.00 uur kaarting ST.-JANSTEEN Gemeenschapshuis De Warande - KBO -13.30 uur prijsbieden TERHOLE Café Staminee - 14.00 uur open kaarting SAS VAN GENT De Engelenroos - 14.00 uur kaar ting TERNEUZEN Galerie 99 - expositie keramiek op afspraak 't Schelpenhoekje - 19.30 uur jo keren CLINGE Malpertuus - 13.30 uur ANBO koersbal FILMS GOES Grand Theater 14.00 uur Aristokatten 20.00 uur True lies HULST De Koning van Engeland 14.00 uur Jungle Jack 20.00 uur True lies 20.00 uur The Specialist 20.00 uur Forrest Gump 14.00 en 20.00 uur The mask 14.00 en 20.00 uur Baby's day out MIDDELBURG Schuttershof 20.00 uur Four weddings and a fune ral VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 14.00 uur Jungle Jack 20.00 uur True lies 14.00 uur Duimelijntje 20.00 uur Forrest Gump 14.00 en 20.00 uur The mask 14.00 uur Baby's day out 20.00 uur The specialist GENT Decascoop 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Clear and present danger 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Max 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Threesome 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Suite 16 14.30 en 17.00 uur White Fang 2 14.30 en 17.00 uur Baby's day out 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Natural born killers 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Color of the night 20.00 en 22.30 uur Reality bites 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Forrest Gump 20.00 en 22.30 uur Wolf 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur True lies 22.30 uur The client 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Speed 17.00 en 20.00 uur 4 Weddings a funeral 14.30 uur The Aristocats KNOKKE Beverly Screens 15.00 uur Baby's day out, 15.00, 17.30, 20.00 en 22.30 uur Clear and present danger 17.30 en 20.00 uur Forrest Gump 15.00,17.30 en 22.30 uurTrue lies 20.00 en 22.30 uur Natural born killers 15.00,17.30,20.00 en 22.30 uur Max Sint-Jansteen WAFELACTIE - De Karna- valsverenging de Brouwers houdt zaterdag 12 november een wafelactie. De wafels zin vooraf te bestellen via een for mulier dat op zaterdag 5 no vember door de leden van de Brouwers wordt opgehaald. Op zaterdag 12 november worden de wafels thuisge bracht. WERELDMISSIEDAG - De collecte die bij gelegenheid van Wereldmissidag in de kerk van de h. Johannes de Doper werd gehouden bracht 309,50 op. chiekerk van de H. Henricus een zangstonde plaats van 14.00 tot 16.00 uur. Het thema is 'Licht dat ons aanstoot'. De zangstonde is georganiseerd door de koorkring O. Z.V1. Oost en ook de koren uit die regio verlenen hun medewer king. Zandberg Clinge ZANGSTONDE - Op zaterdag 5 november heeft in de paro- BALLONNEN - Tijdens de kermis werd een ballonnen wedstrijd gehouden waarbij 75 ballonnen het luchtruim kozen. Uitslag: 1. Henk Bo- gaert, St.-Jansteen (Dulhem Duitsland), 2. Jorien Steyaert, Graauw (Kronenberg Lim burg), 3. Cindy de Smit, St.- Niklaas (Venlo Limburg). De prijzen kunnen afgehaald worden bij G. Weemaes. Van onze verslaggever Hulst - In het café De Ster in Hulst is het de komende dagen een gekwetter van jewelste. De vogelvereniging Vogelvreugd houdt er de jaarlijkse tentoonstelling. Daar bij komen ongeveer 370 vogels met hun veren pronken. Vijf keurmeesters gaan vrijdag aan de slag om de vogels van verschillende pluimage te beoordelen. Er zijn kanaries, tropi sche vogels en parkieten. In Hulst is er reden voor een klein feestje, want keurmeester D. Kraak uit Middelburg reist dit keer voor de 25ste keer af naar Hulst. De tentoonstelling gaat zaterdag 5 en zondag 6 november voor het publiek open. Op zaterdag kunnen belangstellenden er terecht van 10.00 tot 20.00 uur en op zondag van 10.00 tot 19.00 uur. De prijsuitreiking voor de jeugd wordt zondag om 16.0.0 uur verricht door voorzitter F. Timmerman. Erelid J. van de Walle reikts om 19.00 uur de overige prijzen uit. Tijdens de tentoon stelling is ook een ruimte gereserveerd waar vogels te koop worden aangeboden. VIJF PRACHTIGE kleurenfo to's van de al even prachtige sluis De Beaufort nabij Den Eeck bezorgde de fotograaf ons. Stuk voor stuk verdienen ze een plaatsje in deze krant, maar voor slechts een zal er echt ruimte zijn. Er is een foto van de zuidkant bij waar in steen staat gehakt: ANNO 1761. In hardsteen wel te ver staan. De letters en cijfers zijn nog even scherp alsof ze nog maar één week weer en wind trotse ren. Gele plekken korstmos maken het opschrift echter wat onduidelijker. Eigenlijk bedek ken ze de hele sluis, maar een ramp is dat niet. Misschien zou ,ze wel eens wat opgevoegd mo gen worden en ontdaan van de grassen die onder de deksteen een groeiplaats gevonden heb ben. Eén foto toont de hele sluis met de bovenbouw erbij. Op de keel - de bovenste drie lagen van rode baksteen. Uit 1906? - twee verticale houten balken en daarbovenop horizontaal een derde. Iets daaronder een be weegbare vierkante balk met een zware ijzeren ketting. Daaraan hangt het schof waar mee de sluis afgesloten kan worden. In de rol vierkante gaten waar een paal in past zodat men de schuif naar belie ven kan hijsen dan wel laten zakken. Men zegt wel eens dat het principe van dit sluitwerk teruggaat tot de monniken van Duinen die op het Hof te Zande woonden. Let wel: het principe, niet het houtwerk zelf. Dat is zo oud nog niet. Op de achtergrond van ge noemde foto zien we de grote silo's aan de haven van Wals oorden, want we staan aan Den Eeck, de buurtschap iets noordoostelijk van Klooster zande. Daar is de De Beaufort- sluis te vinden. Op het punt waar de polders Zande (voor 1170), Maria (ca. 1200), Noord- dijk (1622) en Wilhelmus (1644) elkaar ontmoeten. Aan de noordzijde vinden we de twee platen waar het om begonnen is, ook weer onder de gele en witte plekken van het korstmos. De onderste plaat is heel simpel: - J.F.de Beaufort - Aan de vormgeving van de plaat is duidelijk te zien dat ze even oud is als de jaartalsteen aan de andere kant, van 1761 dus. De De Beauforts behoor den tot een aanzienlijk geslacht dat jarenlang burgemeesters en leden van de magistratuur van de Stad Hulst en het Hul sterambacht, het plattelandsge bied daarbuiten, leverde. Jonger is de bovenste plaat. Die vermeldt (al is het langzamer hand moeilijk leesbaar, of schoon het toch een goede kwa liteit steen is): - Deze sluis herbouwd na den watersnood van 12 Maart 1906. Het bestuur van het calmiteuze waterschap Walzoorden. J.v.Dixhoorn, dijkgraaf P.S.v.Jole (en) P.Hiel, gezworenen. K.J.A.G. baron Collot d'Escury, ontvanger griffier. - Een late storm sloeg op 12 maart 1906 een gat in de zee dijk van de Wilhelmuspolder bij de boerderij van (Ko) Arent- hals. Later lag daar "t Gat van Ko', daarna de vuilnisbelt en tegenwoordig een bosje op een heuveltje onderaan de zeedijk. Daags daarop brak vlakbij Kruisdorp de binnendijk met de Zandepolder door. Aan de bochten in de dijk - en de weg - is nog te zien waar. Daardoor liep de Zandepolder onder met inbegrip van de dorpen Kloos terzande en Groenendijk. De sluis bij Den Eeck voorkam dat de Mariapolder volstroom de. waardoor ook Walsoorden kans liep onder water te ko men. Later moest het water uit het geïnundeerde gebied langs deze sluis afgevoerd worden naar de zeesluis bij Walsoor den. Het calamiteuze water schap Walzoorden (consequent met een z geschreven) kreeg die dagen meer klappen te verwer ken. Elf dagen na de dijkdoor braak, op 23 maart, overleed Petrus Andreas Adriaansens uit Walsoorden die, volgens zijn bidprentje, 'wethouder der ge meente Hontenisse' en 'Voorzit ter van het Calamiteus water schap 'Walzoorden' was. Toen de sluis opgeknapt werd, was J. van Dixhoorn kennelijk waarnemend dijkgraaf en de herbouw moet plaatsgevonden hebben voor 23 juni 1906 want in het Hulsterblad van die da tum staat te lezen: - Tot dijk graaf van het Calamiteuse Wa terschap Walsoorden is be noemd de heer Petrus van Jole alhier. - Calamiteus (ealmiteus op de steen zal wel een foutje zijn) wil eigenlijk zeggen: noodlij dend. Calamiteuze polders of waterschappen ontvingen sub sidie voor het onderhoud van de zeewering en de oeververde diging, omdat de kosten de draagkracht van de ingelanden, de ingezetenen, te boven gin gen. In beginsel moet elke polder de eigen zeedijk onderhouden, zo wel de dagelijkse zorg als het herstel van doorbraken. Kleine polders met grote schades als doorbraken en vooral dijkval- len kunnen dat niet betalen. Toch is goed onderhoud nood zakelijk, ook vanwege het ach terland. In 1871 werden de pro blemen opgelost: een polder kon door de provincie calami teus verklaard worden. De dij- klasten werden dan mede ge dragen door Rijk, Provincie en achterliggende polders die ook belang hebben. Tegenwoordig bestaat dat niet meer of kun je zeggen dat alle waterschappen die zeedijken te onderhouden hebben calami teus zijn, omdat ze allemaal steun ontvangen van hgoere overheden. Zonder dat waren de polderlasten nog veel hoger dan nu al het geval is. Met dank aan Ed. Steijns te Kloosterzande. Aan de noordzijde vinden we twee gedenkplaten die onder de gele en witte plekken van het korstmos zitten. FOTO WIM KOOYMAN

de Stem | 1994 | | pagina 15