Ziekenfondsgrens ouderen gelijk Nieuwe jongerenomroep wil in gat van Veronica springen Tien miljoen vijfjes zijn nog spoorloos Minister Borst trekt inkomensgrens voorlopig nog niet sterk op Voeren van duiven betwist 'Neushoornpoeder niet voor smokkeldoeleinden' DE STEM Ontreddering op de Veluwe door stroomstoring HO,HO! Aangifte belasting wellicht per floppy Kwaad kersen eten DE STEM BINNENLAND COMMENTAAR BINNENLAND KORT Minder overvallen op bedrijven DINSDAG 1 NOVEMBER 1994 A3 Rotterdam - Jongerenomroep Mor gana wil binnen een maand 60.000 leden werven. Als dat lukt, wordt Morgana de laatste omroep die deze eeuw tot het publieke bestel toetreedt. Als het mislukt zijn de aspirantleden hun tientje kwijt. „Nog lekkerder dan Veronica, nog slimmer dan de VPRO," heet het in een folder. Morgana heeft programma's noch ster ren. Kees van der Bas, de initiatiefne mer, heeft wel contacten. Bijvoorbeeld met de TROS, het Commissariaat voor de Media en de overheid. Een aspirant omroep kan met ingang van komende seizoen anderhalf uur per week uitzen den op de televisie en vijf uur op de radio. „Maar daar gaat het ons niet om," zegt Van der Bas. „Als het succes overweldigend is, reikt Morgana verder dan de aspirant-status." De campagne, met advertenties in aller lei bladen, een promotiekaravaan en radioreclame kost vier miljoen gulden. Er worden in totaal tenminste tien miljoen coupons, lidmaatschapsformu lieren en antwoordkaarten verspreid. Morgana moet de klus voor 1 december klaren. Daarna gaat het bestel krach tens de Mediawet voor vijf jaar 'dicht'. Morgana denkt te duiken in het gat dat Veronica achterlaat. Door het vertrek van die omroep is er geen omroep meer die zich specifiek richt op jongeren van twaalf tot pakweg 35 jaar. „Jongeren mogen zich te pletter amuseren," weet Van der Bas. „Maar je kunt toch ook van house, seks en je werk houden." Morgana houdt het graag positief. Een gillende en stampende programmering vindt Morgana maar niks. Als het on derwerp werken ter sprake komt, zal Morgana het over werkgelegenheid hebben en niet over werkloosheid. De jongerenomroep wil nadrukkelijk binnen het publieke bestel functione ren. Met de TROS zijn volgens Van der Bas innige banden. Verder hebben on der meer Audax en tal van jongerenor ganisaties steun toegezegd. Audax, groot in tijdschriften, wordt de uitgever van een eventueel te starten program mablad. Staatssecretaris Nuis van Cultuur ver wacht dat het vertrek van Veronica voordelig zal uitpakken voor de reste rende Hilversumse omroepen. De rech ter moet volgens hem maar oordelen of 'Hilversum' de programmagegevens ex clusief aan Veronica mag leveren en niet aan andere uitgevers. 4 Nuis heeft de Tweede Kamer gisteren schriftelijk laten weten dat de afspraak tussen Veronica en de publieke omroe pen niet in strijd is met de Mediawet. Veronica gaat vanaf 1 september 1995 samen met het produktiebedrijf Ende- mol verder als commerciële omroep. Ze krijgt vanaf die datum geen bijdrage meer uit de kijk- en luistergelden. Wel kan de omroep haar succesvolle blad blijven uitgeven mèt de programmage gevens van de Hilversumse omroepen. Dit recht is tot nu toe voorbehouden aan de publieke omroepen zelf. Het lidmaatschap van een programmablad is gekoppeld aan dat van de omroep. Uitgeverijen azen al jaren op de rechten voor de publikatie van programma weekoverzichten. Nuis schaart zich achter de visie van de NOS dat Veronica/Endemol 'een zoda nig op zichzelf staand initiatief is', dat de verstrekking van de programmage gevens exclusief aan hen kan worden voorbehouden. Van onze Haagse redactie Den Haag - De inkomensgrens voor ouderen in de ziekenfondsverzekering gaat voorlopig niet sterk om hoog. Dat heeft minister Borst (Volks gezondheid) bekend gemaakt. De grens zal in 1995 30.950 gulden bedragen. Dit jaar is dat nog 30.500 gulden per persoon. De stijging gaat niet verder dan die van het algemeen prijspeil. Het kabinet wacht eerst de eva luatie af van de wet-Van Otter- loo. Die maakte het mogelijk dat voormalig particulier verzekerde ouderen met een klein pensioen per 1 juni konden toetreden tot het ziekenfonds. Naar schatting zijn 193.000 ouderen overge stapt. Omgekeerd moeten ver moedelijk 50- tot 60.000 ouderen van het ziekenfonds naar de par ticuliere ziektekostenverzeke ring. Bij de behandeling van de wet- Van Otterloo drong de Eerste Kamer er op aan onevenredig nadelige effecten voor bepaalde groepen ouderen weg te nemen. Maar volgens het kabinet is er nog te veel onzekerheid over de aantallen mensen die zullen in- en uitstromen. Daarom zal pas na de evaluatie van de wet over de hoogte van de inkomensgrens worden beslist. Voor mensen met een inkomen net boven de grens voor ouderen in het ziekenfonds, kan het ver schil in premies oplopen van ca. f 800 voor alleenstaanden en ca. f 2.100 voor gehuwde ouderen per jaar. Zij betaalden tot nu toe een relatief lage ziekenfondspre mie. „Deze verschillen zijn ech ter inherent aan het leggen van een inkomensgrens, zoals in deze wet is gedaan. De lasten van deze groep ouderen komen na 1 januari 1995 wèl op hetzelfde niveau als die van ouderen met een vergelijkbaar inkomen, die nu al particulier verzekerd zijn", aldus het ministerie Volksge zondheid. Utrecht (anp) - Utrechtenaren die in de buurt wonen van de 73-jarige mevrouw A. van Trigt zijn het zat. Twee keer per dag voert zij de duiven. En die poepen de hele boel onder. Gisteren eisten de buurtbewoners voor de president van de recht bank in Utrecht dat de duivenvoedster stopt met haar praktijken. Wanneer Van Trigt de deur van haar woonboot aan de Vecht opent om duivenvoer uit te strooien, scheren binnen de kortste keren de duiven richting Vechtdijk en bevolken Van Trigts boot en de daken van de huizen in de omgeving. De duivenpoep vernielt de autolak, dakgoten en regenpijpen raken erdoor. De dieren scharrelen ook 's nachts over de daken en houden met hun gekoer de bewoners uit hun slaap. De advocaat van de duivenvoerster, mr. A. de Leon, meent dat duiven nu eenmaal bij het stadsleven horen. Van Trigt is niet van plan om te stoppen met voeren: „Die mensen hebben geen stuiver verstand van duiven. Ik laat ze niet verhongeren met dit weer." Uitspraak 8 november.' ■VERVOLG VAN VOORPAGINA „Dan weet je dat je moet letten op de spullen die we ook daad werkelijk gevonden hebben. Dat het om neushoorn- en tijgerbot- poeder gaat viel onder meer af te leiden uit Engelstalige bijsluiters en ook uit sommige Chinese op schriften. Onze mensen spreken geen Chinees, maar kennen wel de leestekens die bij dergelijke preparaten horen. Bovendien staat op sommige verpakkingen een tijger afgebeeld." Volgens Grave ging het in het geval van gisteren zeker niet om grote hoeveelheden in de smok- kelsfeer: „Het was duidelijk voor eigen gebruik van de beman ningsleden. Maar dan nog. Oók voor de kleinste hoeveelheid is een neushoorn gesneuveld en dat is er dan tóch één te veel. Daar hebben we die matrozen ook van proberen te overtuigen. Met wat er in hun eigen land mag hebben we niks te maken. In de haven van Terneuzen geldt de Neder landse wet." Grave vindt dat de actie van zijn team goed aansluit bij de actie die het Wereld Natuur Fonds momenteel voert voor het be houd van met uitsterven be dreigde diersoorten. FOTO ANP Kaarslicht bij een bakker in Ooterlo. De stroomstoring van bijna 32 uur zorgde voor chaos op de Veluwe. Van onze verslaggever Ede - Niet vaker dan één keer in de drie jaar, zo zegt de statistiek, wordt een aansluiting in Nederland getroffen door een elektriciteitsstoring van buitenaf. En als er- al stroomuitval is, dan wordt die binnen internationale record-tijd verholpen. Behalve gisteren. De stekker maakte vanaf zondagmiddag twee uur geen contact. Daar door heerste in grote delen van de Veluwe een chaos. Gisteravond om tien voor tien was de storing verholpen. De storing werd veroorzaakt door een ontploffing gevolgd door een brand in een schakelhuis in Ede. De oorzaak van de explosie is nog niet achter haald. Woordvoerder J.H.Worm van EnergieNed - de vereniging van de gezamenlijke ener giedistributiebedrijven - kan zich goed voorstellen hoe onthand duizenden mensen gisterochtend zijn opgestaan in woonkernen zoals Ede of Lunteren. De wekker liep niet af; het koffiezetapparaat werkte niet; de boiler gaf geen warm water om mee te douchen en onder de diepvriezer vormde zich een plasje water. Door al die misère dreigden heel wat werk nemers de trein te missen, maar die was gelukkig ook een half uur te laat. Haast was gisteren nergens voor nodig, want heel wat scholen gaven de kinderen maar een dagje vrij omdat de lokalen steenkoud waren. En bij heel wat bedrijven krabden de werknemers zich op het hoofd omdat de rolluiken niet omhoog konden. Hoe kom je dan toch binnen? „Een nachtmerrie voor onze storingsdienst," noemt woordvoerder B. Rutgers van de Gel derse energiemaatschappij Nuon de situatie die ontstond in het gebied van tien bij tien kilometer, grofweg gelegen in het bosrijke tussen Hoenderloo en de provinciegrens met Utrecht. Nog een geluk dat die nachtmerrie zich voltrok in een van de groenste stukjes Ne derland, waar slechts tienduizend aanslui tingen zijn. Op een totaal van één miljoen afnemers was het voor de Nuon dus een storing die te overzien bleef. Op noodsignalen kon daarom relatief ge makkelijk worden gereageerd. Melkveehou ders die te veel koeien hadden om allemaal met de hand te melken, kregen in de lop van de ochtend noodaggregaten uit de kazerne om de hoek. En de brandweer leende stroomopwekkers aan bejaardentehuisen waar de temperatuur dieper zakte, naarmate de storing langer duurde. Er hebben zich gedurende de stroomstoring geen calamiteiten voorgedaan. De politie in Ede heeft in de nacht van zondag op maan dag drie mannen aangehouden op verden king van een poging tot inbraak. Veel win kels en bankfilialen organiseerden zelfstan dig extra bewaking. Het Kröller-Müller Museum in Otterlo werd zondagmiddag al ontruimd. Door de storing viel de alarminstallatie in het beroemde museum uit. Ook het museum is door eigen beveiligingsmensen bewaakt. De schade voor Nuon zelf wordt geschat op meer dan vijf miljoen gulden. De schade die particulieren en bedrijven hebben opgelopen is onbekend. Of die scha de ergens verhaald zal kunnen worden, bleef gisteren onduidelijk. Nuon heeft, net als alle andere energiedistributiebedrijven, een zo genoemde overmachtclausule in de leve ringsvoorwaarden staan. „Deze storing is een absolute calamiteit van volledige over macht," drukte Nuon-directeur Feijen het uit. De Consumentenbond is het juist op dit punt de afgelopen weken niet eens kunnen wor den met de stroomleveranciers. Een woord voerster van de bond kondigde gisteren aan dat de bond binnenkort naar de rechter zal stappen om een juridische uitspraak over aansprakelijkheid bij stroomstoringen te vragen. Metabo Nederland bv Tel. 03462- 64244 DE DRUIVEN zijn zuur voor Sir Leon Brittan. De Britse Euroco- missaris is een deel van zijn portefeuille kwijt geraakt aan zijn Nederlandse collega Van den Broek. In Nederland is de vreugde groot, het Hans-Brinkersgevoel is gestreeld. Nederland heeft na alle echecs in de baantjesloterij eindelijk weer eens een post van gewicht binnen gehaald. Een aardig succesje van paars na alle flops van Lubbers-Kok. Brittan was begrijpelijkerwijze zeer teleurgesteld. Hij had ingezet op de baan waarmee Van den Broek, in de vorige Europese commissie niet veel meer dan zijn loopjongen, is gaan strijken. Geen wonder dat hij zich afvroeg of hij na dit prestigeverlies nog wel kon blijven zitten. Onder druk van het thuisfront heeft hij nu toch besloten aan te blijven. Premier Major was er als de kippen bij om te benadruk ken dat Brittan in feite over de buitenlandse relaties en de handel met alle belangrijke industrienaties gaat. Brittan zelf heeft het gisteren nog wat zwaarder aangezet. Hij gaat over de handel met de hele wereld. De collegae Van den Broek, Marin en De Deus Pinheiro slechts over gebieden van minder importantie. Van den Broek mag dan wel Groot Europa tot zijn werkterrein rekenen, en op dat gebied zijn er in de komende jaren belangrijke ontwikkelingen te verwachten, Brittan behoudt zich het recht voor daar ook zijn zegje over te doen. Iemand die de hele wereld in zijn zak heeft, weet immers ook waar het in de relaties met Oost-Europa over gaat. De aanstaande commissievoorzitter Santer lijkt op het eerste gezicht de portefeuilleverdeling met veel tact en diplomatie tot een goed eind gebracht te hebben. Een conflict is echter al ingebouwd. Met een in eigen ogen zo groot heer als Sir Leon is het zelfs voor een diplomaat als Van den Broek kwaad kersen eten. GEEN KLUS ZONDER Van onze Haagse redactie Den Haag - De belasting dienst onderzoekt de moge lijkheid van belastingaangif ten per floppy of modum. Het streven is om in 1996 parti culieren in staat te stellen hun inkomensgegevens op een floppy of met behulp van een modum naar de computer naar de belas tinginspectie te zenden. Volgend jaar al wil de fiscus samen met een beperkt aantal belastingcon sulenten experimenteren met de ze nieuwe methode van aangifte. Eén van de problemen die nog moeten worden overwonnen is de vraag hoe het bij het opsturen van een floppy of bij het zenden van de aangifte per modum moet met de vereiste handtekening van de belastingplichtige. Het plan past in de vereenvoudi ging van de belastingaangifte, waaraan al enige jaren vorm wordt gegeven. Daarin past ook de introductie, volgend jaar, van een eenvoudiger aangifteformu lier voor particulieren en onder nemers. Bij dat aangifteformu lier komt dan ook een kortere, heldere toelichting. Voor wie 'Bezuinig door sluiting medische faculteit' Den Haag - Het kabinet kan bezuinigen op Onderwijs door sluiting van een van de kleinere medische faculteiten, zoals die in Maastricht of Nijmegen, Ook het bij de faculteit behorende academische ziekenhuis zou dan dicht moeten. Dat opperen ambtenaren van het ministerie van Financiën. Minister Ritzen (Onderwijs) moet deze kabinetsperiode nog 435 miljoen gulden bezuinigen op het hoger onderwijs. Een commis sie bestaande uit onder meer ambtenaren van Onderwijs en van Financiën onderzoekt de technische mogelijkheden daartoe. Soortgelijke ideeën werden bij eerdere bezuinigingsoperaties ook al gelanceerd. Hoe er bij dit departement over de voorstellen van Financiën wordt gedacht, wil een woordvoerder van OC&W niet zeggen. Twee politiekorpsen onder curatele Den Haag - Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken heeft de politiekorpsen Noord-Holland Noord en Gooi- en Vechtstreek onder curatele gesteld. Beide korpsen hebben voor 30 oktober geen sluitende begroting ingediend. De korpsen hebben volgens de woordvoerder wel met de bewindsman gecorrespondeerd maar geen cijfermateriaal ingediend. Gevolg is dat zij voor elke investering boven de 5000 gulden en voor aanstelling van nieuw personeel toestemming aan Dijkstal moeten vragen. Aanvankelijk dreigde de minister zes korpsen onder curatele te stellen. De korpsen Haaglanden, Twente, Brabant-Zuid-Oost en IJsselland zagen echter kans op tijd een begroting in te dienen, die de goedkeuring van Dijkstal kon wegdragen. Vrees voor nieuwe wateroverlast Alkmaar - De inwoners van de Noordhollandse dorpen Beets en Oudendijk zijn gisteren gewaarschuwd voor wateroverlast. Ook in andere delen van Noord-Holland is opnieuw sprake van 'zorgelijk hoge waterstanden' na overvloedige regenval, hebben woordvoerders van Noordhollandse waterschappen en van het Hoogheemraadschap bekendgemaakt. De inwoners van Oudendijk en Beets zijn geadviseerd hun huisraad in veiligheid te brengen. Het Hoogheemraadschap sluit niet uit dat beide dorpen opnieuw met ernstige wateroverlast te kampen krijgen, zoals dat ook medio september gebeurde. Toen was er kritiek op het Hoogheemraadschap, onder meer wegens het uitblijven van tijdige waarschuwingen. Cipier betrokken bij mislukte uitbraak Amsterdam - Een bewaarder van de Bijlmerbajes in Amsterdam is gearresteerd in verband met een mislukte uitbraak met explosieven anderhalve week geleden. De man wordt verdacht van hulp aan de twee criminelen die toen probeerden te ontsnappen. Op donderdagavond 20 oktober probeerden de 42-jarige C.H. en een 24-jarige medegedetineerde te ontsnappen. Zij deden dit door middel van explosieven. Een raam met gepantserd glas sneuvelde, de ontsnapping mislukte. H. is topman van een grote hasjorganisatie. Hij zit een gevangenisstraf uit van vier jaar. De 24-jarige man zit een straf van twaalf jaar uit voor doodslag. Over hoe de explosieven naar binnen worden gesmokkeld, zwijgen de diverse woordvoerders. Het is niet de eerste keer dat een werknemer van de Bijlmerba jes in opspraak raakt. Vorig jaar werd een gevangenbewaarder gearresteerd die hasj binnensmokkelde en in 1990 werd een bewaarder geschorst wegens drugshandel. AVC gaat wellicht op in FNV Den Haag - De vier jaar oude Algemene Vakcentrale gaat hoogstwaarschijnlijk op in de FNV. Dat is het gevolg van fusiebesprekingen die de overheidsbonden van de FNV Voeren met hun collega-bonden van de AVC. Door de fusie, waarover nog deze maand definitief moet worden besloten, stijgt het ledental van de FNV van 1,2 naar 1,3 miljoen. Van de 110.000 AVC-leden.is de overgrote meerderheid aange sloten bij het Amtenarencentrum (AC) van de AVC dat nu probeert tot een fusie te komen met de ACOP, de Algemene Centrale van Overheidspersoneel van de FNV. Daarmee ontvalt het bestaansrecht aan de AVC. Werknemers Smit Tak gaan staken Rotterdam - De werknemers bij Smit Tak, een onderdeel van Smit Internationale, zullen deze week bij verschillende projec ten waar het bedrijf werkzaam is, in staking gaan. Dat hebben de kaderleden van de Vervoersbond FNV maandagmiddag besloten. De directie van Smit Tak weigert de werknemers prijscompensatie uit te betalen. De cao-onderhandelingen bij Smit Tak, dat gespecialiseerd is in bergingswerkzaamheden en zware takelklussen op zee, slepen zich al vele maanden voort. De werknemers willen een volledige prijscompensatie uitbetaald krijgen, maar de directie van het bedrijf heeft dat tot nu toe geweigerd. Bij Smit Tak werken 170 toch nog behoefte heeft aan uit gebreider toelichting, komt er een gratis 06- informatielijn. De gevraagde informatie wordt dan toegezonden. Ze kan echter ook thuis worden opgevraagd via RTL-videotekst, waarmee de belastingdienst een contract heeft gesloten. Volgend jaar komt er ook een apart aan gifteformulier voor jongeren tot 27 jaar. Het zal in de vraagstel ling zijn toegespitst op studen ten, vakantiewerkers en jonge ren met laag betaalde bijbaan tjes. Den Haag (anp) - In augustus zijn elf overvallen 'minder gepleegd op bedrijven en geldinstellingen dan in dezelfde periode vorig jaar. Volgens de jongste cijfers van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) werden in augustus van dit jaar 124 bedrijven in die branches slachtoffer van een overval. Het is opmerkelijk dat vooral het overvalrisico van supermarkten alsmaar toeneemt. Overvallers vinden de supermarkt een aantrekke lijk object, vooral omdat er veel contant geld omgaat. Tot en met augustus werden er dit jaar al zeventig zaken overvallen. Het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL) maakt zich ernstige zorgen over het toenemend aantal overvallen. Vorige maand is een veiligheidsplan gepresenteerd om overvallen in supermarkten te voorkomen. Op korte termijn moet dat leiden tot een vermindering van het aantal overvallen. Ook het Vakcentrum Levensmiddelen, waarbij een groot aantal zelfstandige supermarktondernemers zijn aangesloten, besteedt aan dacht aan overvalcriminaliteit. Het vakcentrum organiseert twaalf regionale bijeenkomsten waarbij uitgebreid voorlichting wordt gege ven over het veiligheidsplan van het CBL. De belangstelling daar voor is groot. Al achthonderd ondernemers hebben zich opgegeven voor die informatieavonden. Van onze verslaggever Amsterdam - De Nederland- sche Bank zoekt 225 miljoen gulden. Een aardig kapitaal tje dat zich in spaarvarkens en oude sokken, onder ma trassen of achter de hand doeken in de linnenkast ver borgen houdt. Tien miljoen briefjes van vijf gulden en zeven miljoen briefjes van vijfentwintig; ooit zijn ze door de bank uitgegeven, nooit zijn ze teruggekeerd. De vijfjes en 'geeltjes' (met por tret van Jan Pietersz. Sweelin- ck) vervallen op 1 mei van het volgend jaar als wettig betaal middel. De munt van vijf (sinds 1988) en het nieuwe geeltje ('het roodborstje', sinds 1990) hebben dan definitief het rijk alléén. Het oude briefje van vijfentwin tig heeft 23 jaar dienst gedaan. Met het papieren vijfje, waar van twee versies bestaan, kon negentwintig en negentien jaar worden betaald. Hoe komt het dat er nog zoveel 'oud' geld in omloop is? Het lijkt een boel, 250 miljoen gul den, maar voor De Nederland- sche Bank is het een schijntje, zegt woordvoerder Groothoff. De tien miljoen vijfjes die nog circuleren, vormen maar 1,45 procent van het totale aantal vijf-guldenbiljetten dat de Bank uit heeft gegeven. Dat waren dus 700 miljoen stuks. En de zeven miljoen biljetten van vij fentwintig die nog in particulier bezit zijn, zijn bij elkaar ook maar 0,55 procent van het aan tal Sweelincks dat ooit van de pers kwam. Dat het er nog maar zo weinig zijn, komt doordat de bank al jaren bezig is met het 'stil' in trekken van oude biljetten. Zo werden al sinds 1980 briefjes van vijf die bij De Nederland- sche Bank belandden, niet weer opnieuw het land ingestuurd, maar vernietigd. Sinds 1992 ge beurt dat ook met de Sweelin- ck-geeltjes. Volgens Groothoff zullen uiteindelijk -zeker nu DNB een oproep heeft gedaan - vrijwel alle biljetten terugko men. Eerdere ervaringen met inzame lingen van verouderd geld Ieren dat slechts enkele tienden van procenten van de biljetten niet in de schoot van de bank terug keren. Een deel van dat geld zal wel niemand ooit meer terug zien, omdat het is 'verstorven'. Met die term bedoelt de bank dat het geld tijdens gebruik is versleten en kapotgegaan of ten prooi is gevallen aan water of vuur. De bank weet precies hoeveel briefjes van een bepaalde cou pure in omloop zijn, want er wordt onafgebroken geteld. Da gelijks komen er 4,5 miljoen gebruikte biljetten bij de bank binnen. Die worden door een, op een computer aangesloten sorteermachine verdeeld in goe de, nog te gebruiken briefjes en vieze, vuile of verlopen exem plaren. De laatsten, ruim een miljoen per dag, worden gerecy cled. Er wordt geen nieuw geld van gemaakt. Ze worden ver pulverd en tot balen geperst, die als brandstof dienen voor de verwarming van gelddrukkerij Johan Enschedé in Haarlem. Het vijfje en het Sweelinck- geeltje mogen dan wel op 1 mei 1995 hun geldigheid als betaal middel verliezen, daarmee zijn ze nog niet waardeloos. De Ne- derlandsche Bank (en alleen die) zal nadien nog dertig jaar lang aan toonder het bedrag moeten betalen dat op het biljet staat. De termijn van dertig jaar geldt voor alle biljetten die uit de roulatie worden genomen. Daardoor hebben ook veel an dere oude coupures nog waarde. Verzilverd kunnen nog steeds worden: het groene duizend- guldenbiljet met het portret van Rembrandt (van '58 tot '78 uit gegeven, waarde tot 2008), het bruine honderdje met opdruk van Erasmus (tot 2008), het bruine honderdje met portret van De Ruyter (tot 2016), het rode briefje van vijfentwintig met portret Huygens (2008) en het blauwe briefje van tien met portret van Hugo de Groot (2008). Volgens DNB zal het nog gerui me tijd duren voordat de verza- melwaarde van deze oude bil jetten het op het briefje vermel de bedrag zal overstijgen. Be waren, anders dan uit hobbyis me of nostalgie, heeft dan ook weinig zin. De Nederlandsche Bank accep teert zo'n duizendje van Rem brandt overigens niet zonder meer. Wie een bepaald biljet tien jaar na het verstrijken van de geldigheid nog wil verzilve ren, moet aannemelijk kunnen maken dat hij of zij de rechtma tige eigenaar is.

de Stem | 1994 | | pagina 3